اخبار ارزهای دیجیتال

اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص رمزارزها تا پایان سال

در این مقاله، به بررسی وضعیت اعلام سیاست های حوزه رمزارزها توسط بانک مرکزی می پردازیم. 

به گزارش ایبِنا و به نقل از ستاد خبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ناصر حکیمی ضمن تشریح دیدگاه حاکمیت در خصوص رمزارزها به بیان تازه‌ترین خبرها در این زمینه پرداخت و اظهار داشت:

رمزارزها مانند هر پدیده دیگری، هم تهدید دارد هم فرصت؛ طبیعی است به صورت فرهنگی و سنتی و شاید بخاطر یک عکس‌العمل عادی انسانی، در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم.

وی افزود:

وقتی یک پدیده جدیدی می‌آید، اولین رویکرد ممکن است انکار باشد و برای انکار هم طبیعتاً اول به تهدید و مضرات آن تمرکز می‌کنیم.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تأکید بر اینکه همین موضوع درباره رمزارزها نیز صدق می‌کند، تصریح کرد:

شاید در مرحله اول دیدگاه محافظه کارانه روی مخاطراتی که وجود دارد، تمرکز می‌کند؛ البته این مخاطرات وجود دارند و واقعی هستند.

حکیمی ادامه داد:

اما واقعیت این است که هوشمندی انسان یا سیاست گذار را باید به سمتی هدایت کند که از مزایای پدیده جدیدی که می آید (و از نظر ما متغییر مستقل است و چه ما بخواهیم و چه نخواهیم بازهم می آید)، بهره برداری کند و مواظب مخاطرات احتمالی آن هم باشد.

وی با بیان اینکه درباره رمزارزها نیز همین اتفاق درحال روی دادن است، افزود:

رمز ارزها در معقولاتی مانند پولشویی، رصد ناپذیر بودن برخی از تراکنش‌ها، خروج ارز، اخلال گر در سیستم پولی مخاطراتی دارند که برکسی پوشیده نیست اما از طرفی فرصت هایی را برای سیستم بوجود می‌آورد که بتوانیم با استفاده از آن نظام‌های جایگزین مبادلات پولی را ایجاد کنیم.

مزایای رمزارزها

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تاکید براینکه رمزارزها شفافیت فوق العاده ای در مبادلات پولی ایجاد می‌کند، تصریح کرد:

همچنین رمزارزها می‌تواند موجب Securitize  (ایمن سازی) دارایی‌های غیر مولد هم باشد.

وی با بیان اینکه رمزارز با توجه به شفافیتی که به همراه دارد، فرصت‌های استثنایی در اختیار سیستم پولی قرار می‌دهد، افزود:

این مساله مخصوصاً در خصوص نقد پذیر کردن یا قابل معامله کردن دارایی‌ها، راه حل دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

حکیمی راه حل‌هایی که مبتنی بر نهادسازی باشد را بسیار پیچیده دانست و گفت:

به همین دلیل این امر تاکنون محقق نشده است. ولی بلاک‌چین با حذف نهاد واسط و میانی می‌تواند توسعه این محصولات را در قالب رمزارز و سایر محصولات خیلی راحت انجام دهد.

بیشتربخوانید: مزایای استفاده از بیت کوین

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد:

بنابراین بیش از هرچیز دیگری ضمن اینکه باید این هوشمندی را داشته باشیم که مخاطرات و تهدیدها را شناسایی کرده و در مقابل آن سیاست های مناسب را اتخاذ کنیم، نباید فرصت ها را به خاطر مخاطرات از دست دهیم.

چرا سیاست‌های بانک مرکزی درباره رمزارزها اعلام نشد؟

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی قبلاً از اعلام سیاست های این بانک برای رمزارزها تا پایان شهریور ۹۷ خبر داده بود ولی در عمل خبری از بانک مرکزی در این خصوص حداقل رسانه ای نشد، علت چه بود؟ گفت:

رنامه ریزی ما این بود که سیاست بانک مرکزی در خصوص رمزارزها تا آخر شهریور امسال اعلام شود، سیاست‌ها حتی تدوین هم شده است، منتهی با توجه به مشغولیت‌های زیادی که نهادهای تصمیم گیر در این خصوص دارند، هنوز این سیاست ها در صف بررسی است.

حکیمی تصریح کرد:

واقعیت این است که از نظر فنی و تدوینی، کار در همان بازه زمانی شهریور ماه به یک جمع بندی رسیده بود ولی از آن زمان به بعد توسط سیاست‌گذار و افرادی که باید در این خصوص تصمیم گیری کنند، در صف بررسی است.

با اصطلاح رمزارز ملی ارتباط برقرار نمی‌کنم

این مقام مسئول بانک مرکزی همچنین در خصوص وضعیت بررسی رمز ارز ملی در این بانک اینطور پاسخ داد که بنده شاید خیلی با اصطلاح رمزارز ملی ارتباط برقرار نکنم به این خاطر که ممکن است در کشور برای انواع کاربردها رمزارز مختلفی داشته باشیم و لزوماً رمزارز ملی در کار نباشد.

وی ادامه داد:

من بیشتر اصطلاح ارز رمزهای مبتنی بر ریال را بجای ارز رمز ملی استفاده می‌کنم که یک بحث حاکمیت پولی است که اتفاقا ًقسمتی از سیاست‌هایی که قبلاً عرض کردم، معطوف بر این است که یک ارز رمز مبتنی بر ریال، طلا، ارز و سایر دارایی‌ها و یا ارز رمز خودکفا و خودبنیان با دیدگاه مختص به خودشان داشته باشیم.

حکیمی گفت:

برای مواجه با هر کدام از این رمزارزها باید دیدگاه خاص داشته باشیم، مبنی بر اینکه شامل چه مقرراتی می‌شوند و ناظر آن کدام دستگاه است.

وی با تاکید براینکه، بنابراین این اصطلاح که رمز ارز ملی وجود داشته باشد و رمز ارز دیگری نداشته باشیم، بحثی خام و ساده انگارانه است، افزود:

به نظرم سیاست لازم در این خصوص باید مبتنی بر باز کردن فضا و تعیین محدودیت‌ها و چارچوب های لازم در حوزه رمزارزها باشد.

وی با ابراز امیدواری از اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص رمزارزها در ماه های باقی مانده از سال ۹۷ ،گفت:

گمان می‌کنم این موضوع در همین سال جاری، اتفاق بیافتد و سیاست‌های بانک مرکزی اعلام شود؛ اعلام سیاست‌ها، تا حد زیادی موضع سیاست گذار پولی را راجع به رمزارزها مشخص می‌کند؛ و از طرف دیگر فضا را برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند، شفاف و همراه با آگاهی از نگاه حاکمیت می‌کند.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا