دسترسی سریع

میانگین متحرک نمایی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...
1690
۱۰ دی ۱۳۹۸

در مقاله قبل با شاخص میانگین متحرک آشنا شدیم. چون این شاخص از قیمت های گذشته محاسبه می شود، به آن شاخص حافظه دار نیز می‌‌گویند.

گاهی اوقات از شاخص میانگین متحرک یک ایراد جدی می‌گیرند و آن این است که برای مثال اگر قیمت یک ارز در نه روز اخیر به تدریج از ۳۰۰ دلار کاهش پیدا کرده و به ۱۰۰ دلار رسیده یا اینکه به تدریج از ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کرده و به ۳۰۰ دلار رسیده. در هر دو حالت میانگین متحرک بر اساس فرمول میانگین گیری، یکسان خواهد بود.

شاخص میانگین متحرک نمایی

شاخص میانگین متحرک نمایی (Exponential Moving Average)  با هدف رفع همین مشکل طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد (EMA۲۰ یعنی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه).

در محاسبه شاخص میانگین متحرک نمایی، به اطلاعات مربوط به آخرین روز، وزن بیشتری داده می‌شود. برای ساده‌تر شدن بحث بهتر است از یک مثال استفاده کنیم.

فرض کنیم که یک ارز به نام والکس کوین داریم و قیمت این ارز در دو ماه اخیر بین دویست تا سیصد و سی دلار در حال نوسان بوده است:

اگر میانگین متحرک ۲۰ روزه را حساب کنیم، همانطور که می‌بینید شاخص در اواخر نسبتاً یکنواخت مانده و کمی سقوط کرده است. اگر اطلاعات قیمت روز سی ‌ام تا روز پنجاهم را وارونه بکنیم، میانگین متحرک ۲۰ روزه، در روز آخر، مقدار قبلی خود را حفظ خواهد کرد.

وقتی میانگین متحرک بیست روزه را به شکل ساده حساب می‌کنیم، در واقع قیمت هر روز، ۵٪ در میانگین متحرک نقش دارد (یک بیستم مقدار شاخص). حالا یک قرار جدید می‌گذاریم. ۹٪ قیمت ارز در روز آخر را با ۹۱ درصد میانگین متحرک ۲۰ روز قبل جمع می‌زنیم و به این شیوه، سهم قیمت روز آخر را دو برابر حساب می‌کنیم و این عدد جدید را به عنوان میانگین متحرک در روز جاری ثبت می‌کنیم (ما الان ۲۱ قیمت داریم: قیمت امروز به همراه میانگین قیمت بیست روز قبل. پس سهم هر قیمت حدود چهار و نیم درصد است).

فرض کنید میانگین قیمت ارز دیجیتال، والکس کوین در بیست روز اخیر، ۲۰۰ دلار بوده است و امروز قیمت این ارز دیجیتال به ۲۱۰ دلار رسیده است. ما ۹٪ قیمت ۲۱۰ را به ۹۱٪ میانگین۲۰۰ جمع می‌زنیم و به قیمت ۲۰۱ می‌رسیم. ۲۰۱ را به عنوان میانگین قیمت امروز ثبت می‌کنیم.

حالا اگر فردا قیمت این ارز دیجیتال ۲۳۰ دلار شد، ۹٪ قیمت ۲۳۰ را با ۹۱٪ میانگین ۲۰۱ جمع میزنیم و نتیجه را به عنوان عدد ۲۰۳.۶ دلار ثبت می‌کنیم و این روند به همین شکل ادامه پیدا می‌کند. در نمودار زیر می‌توانید نتیجه را ببینید:

خط قرمز رنگ، میانگین متحرک ساده بیست روزه  است و خط زرد رنگ میانگین متحرک نمایی بیست روزه است.

 با کمی دقت متوجه می‌شویم که میانگین متحرک نمایی به تغییرات قیمت سریع‌تر واکنش نشان می‌دهد.

 وقتی قیمت رشد صعودی داشته، میانگین متحرک نمایی زودتر از میانگین متحرک ساده افزایش پیدا کرده و وقتی قیمت کاهش داشته، میانگین متحرک نمایی زودتر کاهش پیدا کرده است.

 به عبارتی میانگین متحرک ساده در مقایسه با میانگین متحرک نمایی، دیرتر به تغییرات واکنش نشان می‌دهد.

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *