بلاکچین

هایپرلجر؛ استفاده از تکنولوژی بلاکچین و قراردادهای هوشمند در صنایع غیرارزی

شاید درک بیت کوین و اتریوم کمی برای بعضی از کاربران سخت باشد، اما به طور کلی رمزارزها یک ایدۀ ساده دارند که فهم آن‌ها را بسیار راحت می‌کند: غیرمتمرکز کردن تراکنش‌های مالی از طریق یک ارز دیجیتال تمرکززدایی شده. اما پاسخ به سوال هایپرلجر چیست؟ برای بیشتر کاربران آن‌قدر هم ساده نیست.

با آشنایی با هایپرلجر است که می‌توان قدرت واقعی تکنولوژی بلاکچین را فهمید. هایپرلجر یک پروژه عالی برای صنایع غیرارزی است که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند. خوب است قبل از خواندن این مقاله، مقالات زیر را مرور کنید:

هایپرلجر چیست؟

هایپرلجر (Hyperledger) یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد لینوکس تأسیس شده است. هایپرلجر مجموعه متنوعی از پروژه‌ها و چارچوب‌ها را برای مشاغل و توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا بتوانند شبکه‌ها و برنامه‌های بلاکچین را بسازند. هدف پروژۀ ‌هایپرلجر سهولت در همکاری بین شرکت‌ها، توسعه دهندگان و مشاغل در زمینه DTL-Distribed Ledger Technology است.

برایان بهلندورف، مدیر اجرایی هایپرلجر می‌گوید که هایپرلجر یک جامعه متن باز برای کمک به پروژه‌ها و صنایع مبتنی بر هایپرلجر و بلاکچین است؛ پروژه‌های غیرارزی که در بخش‌های مختلف صنعتی در حال فعالیت هستند.

این مدیر اظهار داشت:

شما هرگز سکه یا ارز دیجیتال هایپرلجر را نمی‌بینید. ما با عرضه نکردن یک ارز، از چالش‌های سیاسی بسیاری که برای حفظ ارز جهانی پایدار لازم است، جلوگیری می‌کنیم.

در حال حاضر بیش از ۲۵۰ سازمان از هایپرلجر پشتیبانی می‌کنند و با گذشت زمان این تعداد به سرعت در حال افزایش است. لیست این سازمان‌ها شامل بسیاری از غول‌های فنی مانند Airbus و Daimler، IBM، SAP، هواوی، فوجیتسو، نوکیا، سامسونگ، American Express، JP Morgan، و پروژه‌های بلاکچین محور مانند Blockstream و Consensys است.

پروژه هاپیرلجر در دسامبر سال ۲۰۱۵ توسط بنیاد لینوکس مستقر در کالیفرنیا ایجاد شد. از آنجا که بسیاری از بلاکچین‌ها از همان ابتدا برای اهداف مختلف ساخته شده اند، بنیاد لینوکس پروژه هایپرلجر را به منظور دموکراتیک سازی و استانداردسازی بلاکچین برای دنیای تجارت راه اندازی کرد. همچنین پروژه هایپرلجر با ۱۰ شرکت عضو آغاز شد و امروز بیش از ۱۰۰ شرکت در آن عضو هستند.

هایپرلجر چیست؟

این پروژه فرصت‌های عظیمی ارائه می‌دهد و شامل بیش از ۲۸۰۰۰ شرکت کننده و ۳.۶ میلیون خط کد است. هایپرلجر از ۱۰ پروژه شامل ۶ ابزار و ۶ چارچوب تشکیل شده است.

۶ پروژه مهم هایپرلجر

هایپرلجر استراتژی چتر را دنبال می‌کند که طیف متنوعی از فناوری‌های زنجیره‌ای تجاری از جمله ماشین‌های قرارداد هوشمند، رابط‌های گرافیکی، چارچوب‌های دفترچه توزیع شده، برنامه‌ها و کتابخانه‌ها را ترویج و توسعه می‌دهد. پاسخ سوال هایپر لجر چیست، اینجا کمی روشن می‌شود. هایپر لجر یک چیز واحد نیست، بلکه یک مجموعه از ابزارها و برنامه‌ها است.

۱- هایپرلجر Burrow

هایپرلجر باروو، به میزبانی بنیاد لینوکس، یکی از پروژه‌های هایپرلجر است که امکان ساخت یک برنامه قرارداد هوشمند با مشخصات ماشین مجازی اتریوم (ETH) فراهم می‌کند. برخی از قابلیت‌های Burrow شامل توان بالای تراکنش و نهایی بودن معاملات به دلیل داشتن موتور اجماع اثبات سهام است.

هایپرلجر Burrow

۲- هایپرلجر Indy

هایپرلجر Indy یک پروژه برای ایجاد هویت غیرمتمرکز است. ایندی، یک دفترچه توزیع شده است که اسناد و ابزارهایی برای ایجاد هویت دیجیتالی در بلاکچین فراهم می‌کند.

هایپرلجر ایندی امکانی برای ایجاد هویت ایمن، نیرومند و خصوصی یک اکوسیستم ارائه می‌دهد. ایندی قصد دارد تا کاربران کنترل داده‌های خود را در دست بگیرند. کاربر از این طریق اطلاعات هویتی خود را از نقض حریم خصوصی و هک شدن محافظت کند.

هایپرلجر Indy

۳- هایپرلجر Fabric

هایپرلجر فابریک، یک پلتفرم دفتر کل توزیع شده (DLT) است که انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری، انطباق‌پذیری و محرمانه بودن را ارائه می‌دهد.

بر خلاف یک سیستم باز که به شرکت کنندگان ناشناس اجازه ورود به شبکه می‌دهد، هایپرلجر فابریک اعضا را از طریق یک ارائه دهنده خدمات عضویت معتبر شناسایی و ثبت می‌کند.

قراردادهای هوشمند فابریک در کد بلاکچینی نوشته شده و در صورت تعامل برنامه با دفترچه، فراخوانی می‌شود. کدهای زنجیره‌ای در حال حاضر می‌توانند به زبان‌های برنامه‌نویسی Go و Node نوشته شوند.

با درک نیازهای شرکت کنندگان در یک شبکه Business-to-Business B2B که در آن افراد نسبت به اطلاعاتی که می‌خواهند به اشتراک بگذارند، حساس هستند، هایپرلجر فابریک می‌تواند از سیستم‌هایی که برای حفظ حریم خصوصی یک نیاز اساسی است پشتیبانی کند.

هایپرلجر فابریک به مبتدیان شبکه اجازه می‌دهد تا یک الگوریتم اجماع را که بهترین روابط بین شرکت کنندگان شبکه باشد، انتخاب کنند.

۴- هایپرلجر Iroha

هایپرلجر ایرا یکی از پروژه های هایپرلجر است که چند شرکت ژاپنی آن را راه اندازی کردند. ایدۀ اصلی ایرا، ایجاد یک چارچوب آسان برای ایجاد یک پروژۀ بلاکچین است.

هایپرلجر Iroha

۵- هایپرلجر Sawtooth

هایپرلجر ساوتوث یک پلتفرم شرکت بلاکچین است که برای ساختن شبکه‌ها و برنامه‌های کاربردی توزیع شده استفاده می‌شود. شرکت Intel، سازندۀ قطعات کامپیوتری، پشتیبان این پروژه است. این پروژه به گونه‌ای طراحی شده است که منابع را توزیع و ایمنی قراردادهای هوشمند را تضمین می‌کند.

هایپرلجر ساوتوث از سازگاری قرارداد اتریوم با پروژه ادغام Seth ،Sawtooth-Ethereum پشتیبانی می‌کند. با استفاده از Seth، قراردادهای هوشمند که بر روی ماشین مجازی اتریوم اجرا می‌شوند، می‌توانند برروی پلتفرم هایپرلجر ساوتوث گسترش یابند.

ساوتوث از انواع مختلفی از الگوریتم‌های اجماع در همان بلاکچین استفاده می‎‌کند که ابتدا در زمان راه اندازی شبکه انتخاب می‌شوند و سپس می‌توانند در یک بلاکچین در حال اجرا با یک تراکنش اصلاح شوند.

۶- هایپرلجر Grid

از آنجا که زنجیره تأمین یکی از امیدوارکننده‌ترین موارد استفاده از دفتر توزیع شده است، جامعه هایپرلجر ابتکار عمل را بر روی توسعه راه حل‌های زنجیره تأمین از طریق ابزارهای قابل استفاده مجدد و مشترک متمرکز کرده است.

شبکه هایپرلجر پیاده سازی مرجع انواع داده های متمرکز بر زنجیره تأمین، منطق تجاری مبتنی بر قراردادهای هوشمند و مدل های داده‌ای را که بر روی بهترین شیوه‌های موجود در صنعت و استانداردهای باز ارائه شده است فراهم می‌کند.

شبکه هایپرلجر یک بلاکچین یا یک برنامه کاربردی نیست. این شبکه یک اکوسیستم از چارچوب‌ها، کتابخانه‌ها و فناوری‌ها است که با هم کار می‌کنند و به توسعه دهندگان امکان می‌دهد مؤلفه هایی را انتخاب کنند که برای مدل بازارشان مناسب باشد.

۵ ابزار مهم هایپرلجر

در ادامه برخی از ابزارهای هایپرلجر که به کمک پروژه‌ها می‌آیند را معرفی می‌کنیم.

۱- هایپرلجر Caliper

هایپرلجر کالیپر که توسط لینوکس میزبانی می‌شود، یک ابزار بلاکچین است که به کاربران امکان می‌دهد عملکرد یک اجرای خاص بلاکچین را با استفاده از مجموعه موارد از پیش تعریف شده محاسبه کنند.

۲- هایپرلجر Explorer

هایپرلجر Explorer یک ماژول بلاکچین است که به طور خاص برای ایجاد یک برنامه وب محور کاربر طراحی شده است. میزبان آن بنیاد لینوکس است و نیز اکسپلورر می‌تواند برای مشاهده، استقرار، فراخوانی یا پرس و جو بلوک‌ها، اطلاعات شبکه، معاملات و داده‌های مرتبط، کدهای زنجیره‌ای و سایر داده‌های مرتبط ذخیره شده در دفترچه استفاده شود.

هایپرلجر Explorer

۳- هایپرلجر Quilt

هایپرلجر Quilt ابزاری برای بلاکچین در تجارت است که با اجرای پروتکل Interledger (ILP) ، قابلیت همکاری بین سیستم‌های دفتر کل را فراهم می‌کند و همچنین یک پروتکل پرداختی است که برای جابجایی ارزش در هر دو دفتر کل توزیع و غیر توزیع شده طراحی شده است. بنیاد لینوکس با معرفی Quilt to Hyperledger Projects ، میزبان اجرای JavaScript و Java Interledger است.

۴- هایپرلجر Ursa

هایپرلجر Ursa یک کتابخانه رمزنگاری مشترک است که به کاربران اجازه می‌دهد از تکرار سایر کارهای رمزنگاری شده جلوگیری کنند و از این طریق امنیت کلی را افزایش دهند.

۵- هایپرلجر Composer

هایپرلجر Composer

هایپرلجر Composer یک چارچوب توسعه و ابزار باز است که توسعه برنامه‌های کاربردی بلاکچین و قراردادهای هوشمند را آسان‌تر می‌کند. با Composer، توسعه برنامه‌های برنامه های بلاکچین به جای چند‌ماه، در چند هفته توسعه داده شوند.

۶- هایپرلجر Cello

هایپرلجر Cello یک ابزار ماژول بلاکچین است که هدف آن در صورت تقاضا، ارائه مدل استقرار “as-a-service” به اکوسیستم بلاکچین است.

صحبت پایانی

پایه‌های اصلی طراحی هایپرلجر، انعطاف‌پذیری و قابلیت انطباق آن است. بنا بر این اصل، هر کسب و کاری طبق نیاز و شغل خود از آن استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان و اعضای هایپرلجر، برای توسعه آن وابسته به متن باز بودن آن هستند. توسعه برنامه‌های لجر نیز کماکان ادامه دارد. به نظر شما پیشرفت و تغییرات هایپرلجر در آینده به چه صورت است؟

نویسندگی رو خیلی دوست دارم، چون ناخودآگاه باعث ایجاد حس کنجکاوی و تلاش برای یادگیری بیشتر میشه و دیدگاه انسان رو به موضوعات اطراف تغییر میده
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس