آموزش معاملهاصطلاحات

آربیتراژ چیست؟ آموزش کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال (Arbitrage)

بعد از آشنایی با مبانی کریپتوکارنسی و پاسخ به پرسش ارز دیجیتال چیست به سراغ یکی دیگر از مفاهیم این حوزه یعنی آربیتراژ می‌رویم.

آربیتراژ در علم اقتصاد به معنی کسب سود از تفاوت قیمت یک دارایی بین دو یا چند بازار در زمان مشخص است. در واقع فرصتی برای بدست آوردن سود با ریسک کم است. در این میان، با در نظر گرفتن این که ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف عرضه می‌شوند و نوسان زیادی دارند، امکان آربیتراژ در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد. اما بدست آوردن سود از این روش برای تریدرهای ارز دیجیتال چگونه است؟ با ما همراه باشید.

آربیتراژ ارز دیجیتال

نحوه آربیتراژ (Arbitrage)

مفهوم معامله آربیتراژ (Arbitrage) در دنیای ارزهای دیجیتال تغییری نمی‌کند، تنها دارایی مورد معامله عوض می‌شود. در دنیای ارز دیجیتال به کسب سود از اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال بین دو یا چند صرافی گفته می‌شود. تریدرها می‌توانند با بررسی قیمت ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف، صرافی‌هایی با پایین‌ترین و بالاترین قیمت را پیدا کنند. سپس باید ارز دیجیتال موردنظر خود را از صرافی با پایین‌ترین قیمت بخرند و آن را به یک صرافی با بالاترین قیمت بفروشند.

علت اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جهانی است و صرافی‌های ارز دیجیتال بیشماری در سراسر جهان وجود دارند. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال با یک قیمت در کل جهان معامله نمی‌شوند. حتی جالب است بدانید که این اختلاف قیمت در ابعاد یک کشور نیز وجود دارد. گاهی اوقات اتفاقاتی در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد که باعث می‌شود تفاوت قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ارزدیجیتال مختلف، بیشتر از حالت عادی باشد. تریدرهای حرفه‌ای و با تجربه که منتظر چنین فرصت‌های طلایی هستند، دارایی خود را آربیتراژ می‌کنند.

انواع آربیتراژ ارزهای دیجیتال

برای کسب سود از Arbitrage کریپتو سه روش وجود دارد که عبارتند از:

۱. آربیتراژ فاصله‌ای

در این روش معامله‌گرها از تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در دو صرافی مختلف استفاده می‌کنند. به عنوان مثال قیمت فروش بیت کوین در یک صرافی ۹۵۰۰ دلار است، در حالی که یک صرافی دیگر آن را به قیمت ۹۸۵۰ دلار می‌فروشد. در اینجا می‌توان با خرید بیت کوین از صرافی اول و فروش آن به صرافی دوم از تفاوت قیمت ۳۵۰ دلاری بیت کوین در صرافی‌ها بهره‌مند شد.

۲. آربیتراژ فرامرزی

این روش همانند روش فاصله‌ای است، تنها با این تفاوت که خرید ارز دیجیتال یا فروش در صرافی کشورهای مختلف انجام می‌شود.

۳. آربیتراژ آماری

یکی از روش‌های رایج کسب سود از بازار سرمایه توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای آربیتراژ آماری است که در دهه اخیر وارد بازار ارزهای دیجیتال نیز شده است. این روش از یک مدل‌سازی ریاضی استفاده می‌کند و به انجام محاسبات زیادی نیاز دارد. ریسک شیوه آماری نسبت به دو روش دیگر بیشتر است و به یک‌ استراتژی تحلیلی نیاز دارد. این روش از ناهمخوانی‌های قیمتی بسیار کوتاه مدت برای ورود و خروج در یک‌ الی دو روز کسب درآمد می‌کند.

روش‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال

درآمد با آربیتراژ (Arbitrage)

برای کسب درآمد از آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال دو روش وجود دارد:

  • انجام تراکنش در تعداد زیاد
  • انجام تراکنش‌هایی با تعداد کمتر اما با مقادیر بیشتر

با توجه به این که تفاوت قیمت‌ها در آربیتراژ می‌تواند ناچیز باشد، برای کسب سود از روش دوم به سرمایه اولیه بالایی نیاز است. بنابراین افرادی که سرمایه زیادی ندارند، بهتر است که از روش اول استفاده کنند؛ یعنی تراکنش‌های زیادی را انجام دهند و از هر کدام سود کمی به دست بیاورند که در مجموع رقم قابل توجهی شود.

با خواندن مقاله بهترین استراتژی معاملاتی برای افراد مبتدی آگاهی بیشتری درباره معامله‌گری به‌دست می‌آورید.

خطرات آربیتراژ ارز دیجیتال

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که آربیتراژ فرآیند ساده و بسیار پر سودی است. اما Arbitrage ارز دیجیتال با خطرات و ریسک‌هایی همراه است. افرادی که بدون داشتن دانش کافی اقدام به این کار می‌کنند، در اغلب موارد سرمایه خود را از دست می‌دهند. بنابراین هرگز نباید بدون اطلاع از این ریسک‌ها و خطرات اقدام به انجام آن کرد.

ریسک‌های آربیتراژ

یکی از خطرات بزرگ معاملات آربیتراژ، بسته شدن اختلاف بین قیمت‌ها قبل از نهایی کردن معامله است. در نتیجه سود، صفر یا حتی گاهی اوقات منفی می‌شود. این اتفاق می‌تواند به دلیل کندی در انجام معامله، هزینه‌های غیرمعمول و زیاد معامله، افزایش ناگهانی نوسانات و غیره باشد.

در نهایت، با توجه به این که Arbitrage نیازمند انجام تراکنش‌های زیاد است، این ریسک برای کاربران وجود دارد که هنگام انجام تراکنش‌های خود اشتباه کنند. برای مثال، ارز دیجیتال را به آدرس اشتباهی ارسال کنند. به همین دلیل افرادی که این گزینه را به عنوان روشی برای کسب سود انتخاب کرده‌اند، باید هنگام انجام معاملات دقت کافی داشته باشند.

مشکلات آربیتراژ بیت کوین

این کار در دنیای ارزهای دیجیتال با برخی از مشکلات همراه است. یکی از مسائلی که در ارتباط با آربیتراژ در دنیای رمزارزها وجود دارد، کارمزد ارزهای دیجیتال است. این مشکلات در بیت کوین خود را بیشتر نشان می‌دهند. گاهی اوقات کارمزد شبکه بیت کوین آن قدر زیاد می‌شود که پس از انجام نه تنها سودی به دست نمی‌آید، بلکه گاهی منفی می‌شود. از طرف دیگر، برای تایید تراکنش‌های بیت کوین زمان زیادی نیاز است. بعد از سپری شدن این زمان ممکن است قیمت‌ها تغییر کرده باشند و معامله طبق برنامه شما پیش نرود.

از دیگر مشکلاتی که در زمینه آربیتراژ بیت کوین وجود دارد، می‌توان به وجود سایت‌های کلاهبرداری اشاره کرد. این سایت‌ها بدون آن که در مورد کارمزد یا تاخیر تراکنش به کاربران خود اطلاعات کافی بدهند، فرصت‌‌ها را برای انجام کار مناسب نشان می‌دهند.

انتخاب صرافی مناسب برای انجام آربیتراژ

کاربران هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال برای انجام Arbitrage باید به این نکته توجه داشته باشند که حجم معاملاتی صرافی زیاد باشد. از طرف دیگر، باید صرافی‌هایی انتخاب شود که قیمت‌های پایین‌تری برای رمزارزها ارائه می‌دهند. اما حواستان باشد اگر قیمت ارز دیجیتال در یک صرافی پایین باشد، لزوماٌ آن صرافی معتبر نیست. متاسفانه برخی از افراد بدون تحقیق کافی یک صرافی بی‌نام و نشان انتخاب می‌کنند که در نهایت منجر به از دست رفتن سرمایه می‌شود.

آربیتراژ در صرافی

ربات آربیتراژ ارز دیجیتال

ربات‌ها، اختلاف قیمت‌ها در یک صرافی را بررسی می‌کنند و به کاربر پیشنهاد خرید یا فروش می‌دهند. ربات‌های مختلفی برای انجام آربیتراژ ارز دیجیتال وجود دارد، مانند: ربات بین اکسچنجی (اختلاف قیمت در اکسچنج‌های مختلف را بررسی می‌کند) و ربات بین دارایی‌ها (اختلاف قیمت یک دارایی خاص را در یک اکسچنج بررسی می‌کند).

این ربات‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند اما باید در نظر داشته باشید که این روزها پیدا کردن فرصت‌های آربیتراژ نسبت به چند سال قبل سخت‌تر شده است و نمی‌توان به طور صدرصد به ربات‌های این حوزه اعتماد کرد.

آربیتراژِ فرصتی جذاب در دنیای کریپتو

Arbitrage ارز دیجیتال یک فرصت عالی برای معامله‌گران بازار کریپتو است. تریدرهای ارز دیجیتال با داشتن اطلاعات کافی، سرعت و سرمایه مناسب می‌توانند معاملات سودآوری را انجام دهند. اما نباید از خطرات معاملات این شیوه غافل شد. بنابراین باید قبل از ورود به این حوزه به اندازه کافی اطلاعات داشته باشید. شما می‌توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

مفهوم آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذار بتواند از خرید و فروش همزمان یک کالا در دو بازار مختلف سود کسب کند. به عنوان مثال، طلا ممکن است در هر دو بورس نیویورک و توکیو معامله شود.

شخصی که آربیتراژ می‌کند کیست؟

افرادی که درگیر آربیتراژ هستند، آربیتراژور (/ˌɑːrbɪtrɑːˈʒɜːr/) نامیده می‌شوند. آربیتراژ باعث می‌شود که قیمت دارایی‌های یکسان یا بسیار مشابه در بازارهای مختلف همگرا شود.

آیا آربیتراژ کریپتو همچنان سودآور است؟

آربیتراژ یک روش شناخته شده در بازارهای مختلف است. به همین دلیل، مطمئناً سودآور است یا حداقل پتانسیل آن را دارد.

آربیتراژ با کریپتو چیست؟

معامله آربیتراژ کریپتو فرآیند خرید یک دارایی دیجیتال در یک صرافی و فروش همزمان آن در صرافی دیگری است که قیمت آن بالاتر است. انجام این کار به کسب سود از طریق فرآیندی که شامل ریسک‌های محدودی است کمک می‌کند.

(۹ امتیاز) - ۳.۸/۵
منبع
investopedia
من رزا آذروند یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است. با تولید محتوا در والکس قصد دارم تا اطلاعات خود را در این زمینه با شما در میان بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
8 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جابرزرگر
جابرزرگر
5 ماه قبل

سلام نظر شما در مورد کمپانی بی وی که آربیتراژ میکنه و ماهیانه سود ثابتی میده چی هستش؟ممنونم

ر رواقی
ر رواقی
5 ماه قبل
پاسخ به  جابرزرگر

سلام
وقت شما به خیر
جابر عزیز با تعدد شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذار کریپتو و وجود سایت‌های کلاهبرداری زیاد در سال‌های اخیر که برخی از آنها برای کاربران ایرانی مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند، ما از ذکر نام شرکت بخصوصی برای سرمایه‌گذاری، خرید یا فروش رمزارز معذوریم. شما به عنوان شخص سرمایه‌گذار همیشه باید ریسک‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در یک “شرکت خارجی” مانند تحریم‌هایی که احتمالا برای کاربران ایرانی لحاظ می‌کنند را به دقت بسنجید و در پایان تصمیم‌گیری کنید.

سپاس از همراهی شما

اشکان
اشکان
8 ماه قبل

سلام دوستان عزیز،،، من مدتی هست سخت پیگیر اربیتراژ هستم معاملاتی دستی انجام دادم اما خیلی زمان بر هست و ریسکش هم بالاست، اصلا اونطوری نیست که میگن خیلی سخت تر هستش خیلی،خدا گواهه نمیخوام باور غلط بدم اما باید انجام داد تا فهمید،،،
بحرحال من عاشق این کارهام وحشتناک دوس دارم یه سایت بزنم یه رباط بنویسم الانم دارم یاد میگیرم برنامه نویسی از صفر تا صد اما سرعت اموزشم پایینه چون یه پکیج تهیه کردم زیاد جذلب نیست اما از هیچی بهتره ، از ادمین عزیز سایت و کاربران محترمش درخواست کمک دارم تا اگر کسی با سایت یا رباطی اربیتراژ کرده به منم معرفی کنه هرچقد میگردم مطلب مفیدی پیدا نمیکنم،
آدرس اینستام و ایمیل و تلفن هم میزارم بستگی به شرایط شما باهام تماس بگیرید، حتی برا اطلاعات مفید هم هزینه میپردازم چه برسه به سایت و رباط و چیزای دیگه بحثشون جداست.
*****

ر رواقی
ر رواقی
8 ماه قبل
پاسخ به  اشکان

سلام
وقت شما به خیر
قطعا با پشتکاری که شما در زمینه آموزش و یادگیری آربیتراژها دارید موفق خواهید شد. متاسفانه ما به دلیل سوءاستفاده های احتمالی که ممکن است رخ دهد قادر به نمایش شماره تلفن یا آدرس شبکه اجتماعی کاربران نیستیم. حتما در آینده سعی خواهیم داشت در مقاله‌ای به معرفی ربات‌های آربیتراژ ارز دیجیتال بپردازیم.

سپاس از همراهی شما

سید مرتضی رضوی
سید مرتضی رضوی
9 ماه قبل

سلام یه پیام دارم در خصوص رباط آربیتراژ آیا می توان به این رباط روسی و سرمایه گذاری اعتماد کرد عنوان میکنه که سرمایه در ۵۰ روز دوبرابر میشه .الطفا راهنمایی بفرمایین

ر رواقی
ر رواقی
9 ماه قبل

سلام
وقت به خیر
در مورد سایت‌ها و ربات‌هایی که آربیتراژ رمزارز انجام می‌دهند باید بسیار محتاط باشید زیرا اخیرا سوء استفاده های زیادی در این فضا رخ داده است. در گذشته پلتفرم‌های زیادی این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌کردند. اما بسیاری از آنها که کاربران جهانی زیادی داشته‌اند، در حال حاضر فعالیتی ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای معاملات آربیتراژ حتما از برنامه‌هایی که توسط خود شما و یا به پیشنهاد شما نوشته شده اتکا کنید. به این صورت که داده‌های صرافی‌های مختلف را با استفاده از API دریافت و معاملات آربیتاژ را با ربات تریدری که خودتان یا (فرد مطمعنی) آن را کد نویسی کرده، انجام دهید.

سپاس از همراهی شما

حسین زرندی
حسین زرندی
9 ماه قبل

با سلام
بیزحمت در مورد معرفی بهترین رباتهای آربیتراژ (مخصوصا آنهایی که به ایران هم سرویس میدهند) هم یک مطلب بگذارید .
با تشکر

ر رواقی
ر رواقی
9 ماه قبل
پاسخ به  حسین زرندی

سلام
وقت شما به خیر
ممنونیم از اینکه پیشنهاد خود را با ما در میان گذاشتید. حتما در مقاله‌ای جداگانه به معرفی بهترین ربات‌های آربیتراژ به همراه مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس