آموزش معامله

آموزش کامل سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)

وب سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) یکی از پرکاربرد‌ترین وب سایت‌ها در زمینه ارز دیجیتال است. این وب سایت اطلاعات بسیار زیادی در خصوص تمامی جنبه‌های بازار کریپتو در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد که در این مقاله، به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

معرفی سایت کوین مارکت کپ

اگر بخواهیم تعریف کلی از وب سایت کوین مارکت کپ ارائه کنیم، می‌توان این وب سایت را پایگاه اطلاعاتی بزرگی در حوزه رمزارزها عنوان کرد. اطلاعات و خدماتی که در این وب سایت ارائه می‌شود برای تمامی کاربران رایگان است که مزیتی بزرگ در حوزه کریپتوکارنسی محسوب می‌شود.

اگر به دنبال مشاهده چارت‌ها، آخرین تغییرات رمزارز موردنظر و یا داشتن پرتفوی با قابلیت شخصی‌سازی هستید، وب سایت کوین مارکت کپ تمامی این خدمات را در کامل‌ترین حالت ممکن در اختیار شما قرار می‌دهد.

ویژگی‌های کوین مارکت کپ

 • ارائه آخرین تغییرات نرخی  رخ داده در بیش از 11 هزار رمزارز موجود در بازار
 • امکان داشتن پرتفوی رایگان با قابلیت شخصی سازی
 • لیستی از تمامی صرافی‌های دنیا به صورت رتبه‌بندی شده بر اساس امتیاز کاربران
 • داشتن دیده‌بان شخصی (watch list) جهت رصد کردن رمزارزها
 • ارائه اپلیکیشن کاربردی

صفحه اصلی وب سایت

با ورود به صفحه اصلی اولین نکته‌ای که توجه شما را جلب خواهد کرد نوار بالایی سایت کوین مارکت کپ است. در این بخش تعداد رمزارزهای موجود در بازار(cryptos) درج شده است. در حال حاضر بیش از 11 هزار رمزارز در دنیا در حال مبادله است.

در کنار آن تعداد صرافی‌های موجود (exchanges) به نمایش درآمده است. 391 صرافی در سایت کوین مارکت کپ لیست شده است.

مارکت کپ بازار (market cap)، حجم معامله شده در 24 ساعت اخیر (24h volume) و تسلط رمزارز بر بازار (dominance) نیز آخرین بخش نمایش داده شده در این نوار است.

ثبت نام در سایت

کوین مارکت کپ

در گوشه بالای سایت بر روی گزینه sign up کلیک کنید تا قسمت زیر به شما نمایش داده شود.

کوین مارکت کپ

در این بخش آدرس ایمیل و رمز عبور دلخواه خود را وارد و گزینه create an account را انتخاب کنید.

برای آدرس ایمیلی که ثبت کردید، یک ایمیل تاییدیه ارسال خواهد شد که پس از تایید آن، ثبت نام شما در سایت کوین مارکت کپ به اتمام خواهد رسید.

بررسی امکانات سایت کوین مارکت کپ

در صفحه اصلی سایت چند گزینه برای انتخاب وجود دارد که به معرفی و توضیح درمورد هر کدام از آنها می‌پردازیم.

 1. نوار cryptocurrencies

کوین مارکت کپ

نوار cryptocurrencies در سایت کوین مارکت کپ از چند گزینه مختلف تشکیل شده است.

سربرگ  Rankings

کوین مارکت کپ

در بخش اول گزینه Rankings قابل مشاهده است که در این بخش رمزارزهای موجود در بازار توسط این سایت رتبه‌بندی شده است. همانطور که در تصویر هم قابل مشاهده است این رتبه‌بندی‌ها بر اساس قیمت، حجم معامله، مارکت کپ و موارد دیگر انجام گرفته است. آخرین نرخ معامله شده نیز در این بخش قابل مشاهده است. با انتخاب کوین مورد نظر به صفحه آن کوین منتقل خواهید شد و اطلاعات تکمیلی در این بخش قابل مشاهده است. برای روشن‌تر شدن موضوع، رمزارز بیت کوین را برای مثال بررسی خواهیم کرد.

پس از انتخاب بیت کوین به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که اطلاعات زیادی در خصوص این رمزارز در اختیار شما قرار می‌دهد.

ابتدا سربرگ overview در این سایت را بررسی می‌کنیم.

 overview

نخستین موردی که در این سربرگ قابل مشاهده است آخرین نرخ معامله شده رمزارز مورد نظر یعنی بیت کوین است. همچنین درصد تغییرات این ارز نسبت به آخرین نرخ آن نیز قابل مشاهده است که به صورت درصدی با رنگ سبز یا قرمز در کنار ارزش کنونی بیت کوین نمایش داده می‌شود.

در بخش دوم ما قادر به مشاهده چارت رمزارز بیت کوین هستیم.

کوین مارکت کپ

شما می توانید این چارت را بر اساس قیمت یا مارکت کپ بررسی کنید. بازه‌های 1 روزه تا سالانه در بخش زمانی این چارت قابل تغییر است.

اگر تحلیل‌های ارائه شده در این بخش برای شما کافی نبود می‌توانید سربرگ تریدینگ ویو را انتخاب کنید تا مستقیماً وارد سایت تریدینگ ویو شده و از ابزارهای تحلیل موجود در این سایت استفاده کنید.

سربرگ دوم بررسی بیت کوین بخش Market است.

کوین مارکت کپ
 Market

در این قسمت لیست صرافی‌هایی که خرید و فروش بیت کوین در آن‌ها انجام می‌شود را می‌توانید مشاهده کنید.

این قسمت شامل سه بخش Spot ،Perpetual و Future است که با کلیک روی هر کدام می‌توانیم ببینیم که در هر یک از بازارها با چه صرافی‌هایی و با چه نرخی رمزارز بیت کوین در حال معامله است.

historical data

سربرگ سوم historical data است که داده‌های اخیر در خصوص ارز بیت کوین را نمایش می‌دهد.

کوین مارکت کپ

آخرین تغییرات این رمزارز در تاریخ‌های گذشته و همچنین حجم معامله شده از جمله موارد قابل مشاهده در این قسمت است.

wallets

سربرگ wallets لیستی از کیف پول‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که رمزارز بیت کوین را پشتیبانی می‌کنند.

کوین مارکت کپ

سربرگ recently added

همانطور که از اسم آن نیز پیدا است این بخش رمزارزها و پروژه‌هایی که اخیراً به کریپتوکارنسی وارد شده است را لیست می‌کند. به سادگی با جستجو در این قسمت شما می‌توانید از رخدادهایی که اخیراً در این حوزه اتفاق می‌افتد مطلع شوید و نسبت به سایر سرمایه‌گذاران قدمی جلوتر برای سرمایه‌گذاری بردارید.

سربرگ Legal tender countries

در این قسمت کشورهایی که که خرید و فروش کریپتو در آن قانونی است لیست شده‌اند. همچنین اطلاعاتی از جمله کدام ارز به عنوان پول رایج آن کشور شناخته شده است نیز وجود دارد. در حال حاضر تنها السالوادور به طور قانونی از رمزارز بیت کوین و استیبل کوین تتر پشتیبانی می‌کند.

سربرگ global chart

در این بخش سه چارت بسیار مفید برای کاربران در دسترس است. اولین چارت، مارکت کپ تمامی رمزارزهای موجود در بازار از جمله انواع توکن‌ها و استیبل کوین‌ها را نمایش می‌دهد.

کوین مارکت کپ

چارت دوم نیز مشابه چارت اول است با این تفاوت که مارکت کپ رمزارزها به غیر از رمزارز بیت کوین را نمایش می‌دهد.

کوین مارکت کپ

چارت سوم میزان تسلط ده رمزارز برتر روی بازار را به نمایش می‌گذارد.

کوین مارکت کپ

2. نوار exchanges

نوار صرافی‌ها سه گزینه شاخص را در بر می‌گیرد که در زیر به شرح آنها می‌پردازیم.

 • صرافی‌های متمرکز spot

کوین مارکت کپ

در این بخش تمام صرافی‌های متمرکز در سراسر دنیا بر اساس حجم معاملات و امتیاز کاربران رتبه‌بندی شده‌اند.

 • مشتقات derivatives

خدمات مشتق برخی از صرافی‌ها در این لیست قابل مشاهده است.

 • صرافی‌های غیر متمرکز DEX

کوین مارکت کپ

لیست تمامی صرافی‌های غیر متمرکز در این قسمت قابل مشاهده است.

3. نوار NFT

کوین مارکت کپ

این قسمت nft‌ های موجود در بازار را بر اساس حجم فروش آنها در هفت روز گذشته لیست کرده است.

4. نوار Portfolio

یکی از امکانات مهمی که سایت کوین مارکت کپ در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بخش پرتوفوی این سایت است. با انتخاب گزینه create portfolio شما می‌توانید یک پرتفوی بر اساس سلیقه خود ایجاد کنید که قدم به قدم این مراحل را بررسی می‌کنیم.

پس از انتخاب create portfolio تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید با قرار دادن نام دلخواه خود به پرتفوی، آن را ایجاد کنید.

پس از ثبت پرتفوی دلخواه در بخش add new می‌توانید توکن مورد نظر خود را انتخاب کرده و به پرتفوی خود اضافه کنید.

به عنوان مثال توکن بیت کوین را در نظر بگیرید. در بخش خرید این توکن ابتدا می‌توان quantity یا مقدار مورد نظر را وارد و در بخش price per coin  قیمت واحد بیت کوین را انتخاب کنیم. تاریخی که خرید ارز را انجام دادید و همچنین مقدار کارمزد کسر شده نیز را در این بخش می‌توانید وارد کنید. اگر نکته خاصی در خصوص این خرید بود می‌توانید در بخش notes آن را اضافه کنید.

در قسمت فروش نیز کاملاً مشابه خرید می‌توانید آخرین تراکنش فروش خود را به همراه تاریخ و کارمزد کسر شده وارد کنید. بخش جابه‌جایی نیز به دو بخش واریز و برداشت تقسیم بندی شده است. مطابق تصویر شما می‌توانید آخرین واریز و برداشت ارز خود به همراه تاریخ و کارمزد کسر شده را در این بخش وارد کنید.

به این ترتیب شما می‌توانید یک پرتفوی کاملاً رایگان و با جزییات بی نظیر در سایت کوین مارکت کپ داشته باشید.

5. نوار watchlist

در این بخش شما ارزهایی را که می‌خواهید رصد کنید و تغییرات آنها را پیگیری کنید یا برای شما جذاب هستند را می‌توانید به دیده‌بان سایت کوین مارکت کپ اضافه کنید. با انتخاب گزینه add coin لیست کاملی از تمامی رمزارزهای موجود در بازار به شما نمایش داده می‌شود که پس از انتخاب ارز مورد نظر و اضافه کردن به لیست، شما می‌توانید از جزییات ارائه شده استفاده کنید.

همچنین در بخش رمزارزها که در صفحه اصلی قابل مشاهده است با انتخاب ستاره کوچکی که در سمت چپ نام رمزارز دیده می‌شود، شما می‌توانید آن را به به بخش دیده‌بان خود اضافه کنید.

6. نوار calendars

در بخش تقویم سایت کوین مارکت کپ سه گزینه بسیار جذاب وجود دارد که به تفکیک بررسی خواهد شد.

ایردراپ‌های رایگان Free Airdrops

در این قسمت لیستی از ایرداپ‌های رایگان که در سراسر دنیا در حال انجام هست قابل رویت است. در جدول سمت چپ ایردراپ‌هایی که در حال انجام هستند را می‌توان مشاهده کرد و جدول سمت راست لیستی از ایردراپ‌هایی را به نمایش می‌گذارد که به زودی اتفاق خواهد افتاد.

تقویم  Ico Calendar

در این بخش انواع پروژه‌های ico قابل مشاهده است. این بخش نیز به دو قسمت در حال انجام و به زودی تقسیم‌بندی می‌شود.

برای درک بهتر این قسمت پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره عرضه اولیه سکه (ICO) و نحوه خرید آن را مطالعه بفرمایید.

تقویم رخدادها Events Calendar

در این بخش آخرین تغییرات پروژه‌های مختلف قابل مشاهده است. شما می‌توانید با بررسی پروژه‌های در حال انجام به اطلاعات بسیار مفیدی در مورد پروژه یا رمزارز موردنظر خود دست پیدا کنید.

7. نوار products

سایت کوین مارکت کپ محصولات کاربردی بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که در بخش زیر به معرفی آن ها می‌پردازیم.

مبادله Swaps

در این قسمت شما می‌توانید با اتصال کیف پول خود به سایت کوین مارکت کپ اقدام به مبادله ارز خود با ارز دیگری با کمترین کارمزد ممکن بپردازید. شبکه‌های پشتیبانی شده برای تبادل رمزارزها شامل شبکه اتریوم، بایننس اسمارت چین و شبکه heco است. کیف پول‌های پشتیبانی شده در سایت کوین مارکت کپ عبارتند از:

 • Meta mask
 • Wallet connect
 • Coin base wallet
 • Trust wallet
 • Token pocket

با انتخاب گزینه connect wallet شما می‌توانید یکی از کیف پول‌هایی که در لیست بالا قرار دارد را به سایت کوین مارکت کپ اضافه کنید و اقدام به مبادله رمزارزهای خود کنید.

مبدل Converter

در این قسمت شما می‌توانید رمزارز مورد نظر خودتان را به هر واحد دیگری تبدیل کنید. این بخش بیشتر برای محاسبه ارزش تقریبی رمزارز مورد نظر نسبت به یکی از واحد‌های پولی سراسر دنیا به عنوان مثال دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

جستجوگر بلاکچین Blockchain Explrer

 

سایت کوین مارکت کپ جستجوگری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که در آن می‌توان به جستجوی کد هش تراکنش‌های انجام شده داخل شبکه بلاکچین پرداخت. در حال حاضر این جستجو در 4 شبکه اصلی بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بایننس کوین انجام می‌گیرد.

صبحت پایانی

استفاده از خدمات وب سایت کوین مارکت کپ کاملاً رایگان است و ثبت نام در آن هیچ هزینه‌ای برای کاربران نخواهد داشت. با توجه به امکانات و اطلاعات وسیعی که این سایت در اختیار مخاطبان قرار داده است به جرات می‌توان گفت برای فعالیت در حوزه رمزارزها استفاده از سایت کوین مارکت کپ یک نیاز ضروری محسوب می‌شود. می‌توانید سوالاتی که از سایت کوین مارکت کپ مدنظرتان است را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. سلام
   وقت به خیر

   در حال حاضر استفاده از سایت کوین‌مارکت کپ نیازی به آی‌پی ثابت خارجی ندارد.

   ممنون از همراهی شما

 1. سلام وقت بخیر ، آیا میتونم از طریق کوین مارکت کپ به تراست ولت متصل بشم و ارز celer رو به ارز دیگری تغییر بدم

  1. سلام
   وقت شما به خیر
   بله، برای این کار در صفحه اصلی سایت کوین مارکت کپ، با انتخاب نوار products، روی گزینه Swap کلیک کنید و در پنجره باز شده گزینه Connect را انتخاب کرده و از بین کیف پول‌های موجود، ولت خود را انتخاب کنید. سپس می‌توانید ارز celer خود را با توکن دیگری در همین شبکه سواپ کنید.
   توجه داشته باشید که کوین مارکت کپ در حال حاضر از سواپ توکن‌ها در سه شبکه اتریوم، اسمارت چین و هکو چین پشتیبانی می‌کند.

   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا