آموزش معامله

تامین مالی جمعی در بستر بلاکچین

آیا برای کار خود به سرمایه نیاز دارید؟ معمولاً برای اجرای پروژه‌ها سرمایه‌ی زیادی موردنیاز است؛ بنابراین شما همیشه به دنبال جمع‌آوری سرمایه برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود یا هر پروژه‌ دیگر هستید. این روند به‌عنوان تامین مالی جمعی شناخته می‌شود. در این مقاله در مورد مفهوم تامین مالی جمعی صحبت خواهیم کرد و به این سوال پاسخ خواهیم داد که از بلاکچین چگونه می‌توان برای این کار استفاده کرد.

تامین مالی جمعی چیست؟

تامین مالی جمعی چیست؟

تأمین مالی جمعی از مفهومی گسترده‌تر به نام جمع سپاری (crowdfunding) به وجود آمده است. منظور از تامین مالی جمعی این است که افراد زیادی، سرمایه‌های اندک خود را ‌به اشتراک می‌گذارند و با این کار سرمایه لازم برای یک سرمایه‌گذاری جدید را تامین می‌کنند. در حقیقت در اینجا مشتریان نقش سرمایه‌گذار را ایفا می‌کنند و کانالی برای جذب سرمایه‌های اندک ایجاد می‌شود.

در واقع تأمین مالی جمعی یک اجتماع آنلاین از سرمایه‌گذارانی (حامیان) است که به سازمان‌ها و افراد برای تحقق یافتن ایده‌هایشان کمک می‌کند. تأمین مالی جمعی به‌ واسطه دسترسی آسان گروه‌های مردمی از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های تامین مالی جمعی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را به هم نزدیک می‌کند. با گسترش جمع سرمایه‌گذاران فرصتی ایجاد می‌شود که فراتر از دایره سنتی برای صاحبان مشاغل و سرمایه‌گذاران امکان کارآفرینی بیشتر را فراهم می‌آورد.

مدل‌های تامین مالی جمعی

انواع تامین مالی جمعی

چهار نوع تأمین مالی جمعی وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر درباره آن ها صحبت می کنیم:

کمک مالی

تأمین مالی جمعی مبتنی بر کمک مالی زمانی انجام می‌شود که افراد بدون اینکه پولی دریافت کنند در راستای امور خیریه به یک کمپین، شرکت یا شخص پول می‌دهند. در حقیقت در این روش سرمایه‌گذاران انگیزه درونی برای کمک دارند و بازگشت سرمایه­ی آن‌ها به‌صورت معنوی خواهد بود. برای مثال فرض کنید شما برای خرید تجهیزات جدید برای شرکت خود یک کمپین تامین مالی جمعی ایجاد کرده‌اید. افرادی که به شما پول می‌دهند این کار را به دلیل حمایت از رشد تجارت شما انجام می‌دهند و نه چیز دیگری.

بدهی

کمک‌های مالی مبتنی بر بدهی، وام‌های همتا به همتا (P2P) هستند که نوعی تامین مالی جمعی به شمار می‌رود. در کمک‌های مالی مبتنی بر بدهی، پول ودیعه شده توسط پشتیبانان در قالب وام است و باید در یک مهلت زمانی مشخص با بهره بازپرداخت شود. درواقع شخص سرمایه‌گذار پول خود را به وام به صاحبان کسب‌وکار می‌سپارد و صاحبان کسب‌وکار نیز باید به‌محض رسیدن به سود پول را به سرمایه‌گذار بازگردانند.

پاداش

در این مدل سرمایه‌گذاران در ازای سرمایه‌ی خود سودی دریافت نمی‌کنند و پول خود را نیز پس نمی‌گیرند. اما ممکن است در ازای پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند یک پاداش به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این پاداش ممکن است یک هدیه از طرف شرکت، امتیاز ویژه و محصول یا خدماتی که غالباً با تخفیف همراه است باشد.

حقوق صاحبان سهام

در حالی که برخی از کمپین‌های تأمین مالی جمعی به پشتیبانان اجازه نمی‌دهد بخشی از سهام شرکت موردحمایت خود را صاحب شوند، اما در تأمین مالی جمعی مبتنی بر حقوق صاحبان سهام به مشاغل کوچک و استارتاپ­‌ها این امکان را می‌دهد تا در ازای تامین سرمایه، بخشی از سهام تجاری خود را واگذار کنند. این کمک‌ها نوعی سرمایه‌گذاری است که در آن شرکت‌کنندگان بر اساس میزان سهمی که در آن مشارکت دارند سهم مشاغل خود را دریافت می‌کنند.

درست مانند دیگر سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر سهام، در صورت موفقیت در کسب‌وکار، ارزش سهام شما افزایش می‌یابد؛ اما باید توجه داشت که سهم شما می‌تواند ازنظر ارزش سیر نزولی نیز داشته باشد و سقوط کند و در صورت شکست کسب‌وکار موردنظر می‌تواند به‌کلی از بین برود.

تامین مالی جمعی چگونه کار می‌کند؟

تامین مالی جمعی چگونه کار می‌کند

در اکثر حوزه‌های قضایی، برای افرادی که توانایی تامین سرمایه برای یک سرمایه‌گذاری جدید را دارند و همچنین میزان مجاز برای مشارکت آن‌ها، محدودیت‌هایی اعمال می‌شود. در صندوق‌های تامین نیز به همین صورت است، این قوانین و محدودیت‌ها از به خطر افتادن سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران محافظت می‌کنند. از آن­جا که بسیاری از مشاغل جدید و نوپا با شکست مواجه می‌شوند سرمایه‌گذاران آن‌ها ممکن است اصل سرمایه‌ی خود را از دست بدهند.

تامین مالی جمعی این فرصت را برای کارآفرینان فراهم کرده است که از هرکسی صدها هزار یا میلیون‌ها دلار سرمایه را برای سرمایه‌گذاری خود جمع‌آوری کنند. همچنین برای هرکسی که ایده­ای دارد و می‌خواهد آن را در مقابل سرمایه‌گذاران منتظر ارائه دهد، تامین مالی جمعی یک تالار گفتگو فراهم می‌کند تا بتواند ایده خود را معرفی کرده و اعتماد سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری جلب کند.

تامین مالی جمعی به‌عنوان راه‌حلی مناسب برای تامین اعتبار ایده‌های خلاقانه و نوآورانه که موفقیت چندانی از طریق راه‌های متداول سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌گذاری خطرپذیر به دست نمی‌آورد ایجادشده است. می‌توان گفت که محدود کردن فرصت‌ها در دست سرمایه‌گذارانی که توانایی پرداخت مبالغ زیادی را دارند، موجب بیش‌تر شدن اختلاف ثروت در سراسر جهان شد. تامین مالی جمعی با توزیع قدرت در اجتماع، به دموکراتیک کردن سرمایه‌گذاری و جمع‌آوری سرمایه کمک کرده است.

مزایای تامین مالی جمعی برای سرمایه‌گذاران

مزایای تامین مالی جمعی

  • سرمایه‌گذاران از طریق قرار دادن پول خود در کمپین‌های تأمین مالی جمعی سود زیادی کسب می‌کنند.
  • سرمایه‌گذاران از یک سرمایه‌گذاری کم‌خطر استقبال به عمل می‌آورند و تامین مالی جمعی دقیقاً همین را ارائه می‌دهد؛ و لازم نیست نگران تأثیرات اقتصاد یا بازار سهام بر سرمایه‌گذاری خود باشند.
  • سرمایه‌گذاری در یک کمپین تامین مالی جمعی آسان است. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق یک فرآیند آنلاین مستقیم، سرمایه خود را در یک پروژه یا شرکت بگذارند.
  • تامین مالی جمعی مدل سهام به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد چندین کمپین را تامین کنند که به آن‌ها کمک می‌کند فرصت‌های مالی خود را گسترش دهند و سبد سهام خود را متنوع کنند.

تمرکززدایی از مدل سرمایه‌گذاری

تمرکززدایی بلاکچین

برای تمرکز زدایی از مدل سرمایه­ گذاری، بلاکچین وارد عمل می‌شود. با اضافه کردن یک مدل غیرمتمرکز به ترکیب تامین مالی جمعی، یک مدل سرمایه‌گذاری دموکراتیک‌تر و بی‌طرفانه ایجاد می‌شود. در حال حاضر، یک بستر تامین مالی جمعی نه‌تنها به‌ عنوان یک واسطه بلکه به‌ عنوان یک تصمیم‌گیرنده عمل می‌کند و می­تواند تصمیم بگیرد که کدام پروژه‌ها به‌اندازه کافی شایسته مشارکت هستند و کدام‌ یک از اولویت بیشتری برخوردارند.

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAOs) نیز می‌توانند در تامین مالی جمعی انقلاب ایجاد کنند. DAO توسط گروهی از ذینفعان اداره می‌شود، یک عمل یا رأی در DAO با معامله در بلاکچین نشان داده می‌شود. جمع‌آوری پول نیز می‌تواند از طریق انتشار هوشمند سهام و با اجرای قراردادهای هوشمند انجام شود.

تامین مالی جمعی در بلاکچین

ICO ها (پیشنهادات اولیه سکه) مثال خوبی برای ترکیب تامین مالی جمعی و فناوری بلاکچین هستند. آن‌ها با تامین بودجه تعداد زیادی از پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین که سرمایه‌گذاران با خرید توکن به‌جای سهام در آن‌ها سرمایه‌گذاری کردند، در سال 2017 شاهد یک جهش سریع بودند.

این روش تامین مالی جمعی برای شرکت‌ها مفید بود، زیرا آن‌ها می‌توانستند بسیاری از موانع مربوط به سرمایه‌گذاری را پشت سر بگذارند. متأسفانه، این امر باعث تسهیل کار کلاهبرداران بی‌وجدان شده است، زیرا چندین حادثه مشهور باعث لکه‌دار کردن شهرت ICO و بازار گسترده ارزهای رمز پایه شده است. این روزها ICO و IEOs (پیشنهادات اولیه مبادله‌ای) تحت کنترل دقیق نظارتی قرار دارند.

با توجه به این‌که پروژه‌ها به دنبال توانمندسازی و حمایت از کارآفرینان مشتاق هستند، امنیت و یکپارچگی داده‌های مالی و عملیاتی که از طریق این شبکه‌ها ایجاد می‌شود از اهمیت بالاتری برخوردار است. برای کارآفرینانی که به‌طور سنتی نمی‌توانند سرمایه‌گذاری انجام دهند و یا در بازارهای درحال‌توسعه سرمایه‌­گذاری انجام می‌دهند، اطمینان از ایمن بودن پروژه‌ها و اطلاعات مربوط به آن در پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین ضروری است که شبکه بلاکچین حفظ و به‌روز شود.

ورود بلاکچین به زندگی توده مردم

بلاکچین در زندگی مردم

پروژه‌های بلاکچین سود زیادی از طریق تامین مالی جمعی به دست می‌آورند. همان‌طور که به سمت یک جامعه مبتنی بر دیجیتال حرکت می‌کنیم، این دوره جدید از فناوری نوآورانه، به‌تمامی پشتیبانی‌هایی که می‌توانند در تسریع ادغام آن با زندگی روزمره ما مؤثر باشند نیاز دارد.

با در نظر گرفتن ICO، پروژه‌های بلاکچین از طریق تامین مالی جمعی بیشتر از هر بخش دیگری سرمایه جمع کرده‌اند. پلتفرم‌های شناخته‌شده بلاکچین EOS و Ethereum به ترتیب بیش از 4 میلیارد و 18 میلیون دلار از طریق فروش رمز به دست آوردند.

با این حساب، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بلاکچین و تامین مالی جمعی قادر به تأثیر قابل‌توجهی بر یکدیگر هستند. موفقیت ICO و IEO در میان شرکت‌های نوپا در چند وقت اخیر نشان می‌دهد که تامین مالی جمعی می‌تواند به‌ویژه با فناوری‌های جدید مانند بلاکچین سازگار باشد، زیرا به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد قبل از دستیابی به پذیرش جریان اصلی، از آن استفاده کنند. درنهایت، تقاطع هر دو فناوری می‌تواند نه‌تنها بر فناوری مالی، بلکه در جهت­گیری اجتناب‌ناپذیر ما به سمت یک دنیای دیجیتال تأثیر زیادی بگذارد.

 پلتفرم‌های برتر تامین مالی جمعی در بلاکچین در جهان

پلتفرم های برتر بلاکچین

هرچند لیست پلتفرم‌های برتر تامین مالی جمعی در بلاکچین در حال بروز رسانی است. اما تعدادی از معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. وفوندر

پلتفرم وفوندر در سال 2012 توسط آقای نیک تومارلو منتشر شد. شما می‌توانید با مبلغ بسیار ناچیز 100 دلار، در استارت آپ خود سرمایه‌گذاری کنید. این پلتفرم به دلیل اینکه اولین پلتفرم تامین مالی جمعی برای پذیرش بیت کوین است، در رسانه‌ها بسیار محبوب شد.

پلتفرم وفوندر وجوه را به‌صورت دلار آمریکا می‌پذیرد و روند تامین بودجه را با ثبات حفظ می‌کند. هنگامی‌که سرمایه‌گذاران بیت کوین ادعای بازپرداخت می‌کنند، طبق ارزش فعلی بیت کوین، به آن‌ها سکه ارائه می‌شود. وب‌سایت آن‌ها ادعا می‌کند که حدود 625،350 سرمایه‌گذار در حدود 137 میلیون دلار سرمایه برای 386 استارت آپ جمع‌آوری کرده‌اند.

  1. کوین استارتر

کوین استارتر یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تامین مالی جمعی در بلاکچین است. طبق وب‌سایت آن‌ها، شما می‌توانید به عضویت کوین استارتر درآمده و به یک عضو واجد شرایط Coinbox تبدیل شوید. با این کار می‌توانید با Metamask (برنامه افزودنی مرورگر برای ارتباط با بلاکچین اتریوم) ارتباط برقرار کرده و سکه‌ها را در Coinbox جمع‌آوری کنید. این پلتفرم در حال حاضر، برای ساکنان ایالات‌متحده، چین، کانادا و سنگاپور قابل‌دسترسی نیست. همچنین ازنظر سرمایه‌گذاران انعطاف‌پذیرتر و قابل‌اطمینان‌تر است.

  1. استارت انجین

استارت انجین در سال 2014 منتشرشده است و وب‌سایت آن ادعا می‌کند که یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تامین مالی جمعی در ایالات‌متحده است. این پلتفرم برای حدود 325 شرکت سرمایه جمع‌آوری کرده است.

در سال 2018، درآمد ناخالص این پلتفرم حدود 4.6 میلیون دلار آمریکا بوده و مشخص‌شده است که به شرکت‌های نوپا امکان جمع‌آوری کمک مالی در حدود 135 میلیون دلار به بالای، دلار آمریکا را داده است. در این پلتفرم سرمایه‌گذاران ثبت می‌شوند و شما می‌توانید صفحات شرکت را مرور کرده و میزان موفقیت آن‌ها را مشاهده کنید.

  1. کیکیکو

این پلتفرم بستر مناسبی برای جمع‌آوری کمک مالی برای شرکت‌های مبتنی بر بلاکچین است. پلتفرم کیکیکو در حدود 60،000 کاربر ثبت‌شده دارد. همچنین هرساله رویدادی مبتنی بر بلاکچین که CryptoSpace Moscow نامیده می‌شود را برگزار می‌کنند. در این رویداد بالای 50 صنعت بین‌المللی و بیش از 3000 نفر گرد هم می‌آیند.

  1. کیک استارتر

کیک استارتر یکی از برترین پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری رمزنگاری است که تقریباً توسط تمام سرمایه‌گذاران رمزنگاری پشتیبانی می‌شود. این وب‌سایت در سال 2009 منتشر شد. در وب‌سایت این پلتفرم ادعا می‌شود که توانسته‌اند از 18 میلیون نفر، 5 میلیارد دلار برای 182،736 پروژه سرمایه جمع‌آوری کنند.

حدود 95 نفر برای این پلتفرم در شهر نیویورک مشغول به کار هستند و آن‌ها برای ساختن آینده خود از پروژه‌های خلاقانه پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها از زمان راه‌اندازی تاکنون حدود 50،000 پروژه را پشتیبانی کرده‌اند و بیشتر وقت خود را صرف طراحی پلتفرم کیک استارتر و ایجاد انجمن‌ها کردند.

صحبت نهایی

در سال‌های اخیر بیشتر شرکت‌های نوپا به تامین مالی جمعی به‌عنوان روشی جایگزین برای افزایش سرمایه روی آورده‌اند. تامین مالی جمعی روشی برای از بین بردن واسطه‌های سنتی مانند بانک‌ها است و ترکیب آن با بلاکچین، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاکچین فرصت‌های ویژه‌ای را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد؛ اما سؤال اینجاست که آیا تامین مالی جمعی در بلاکچین واقعاً بهترین و مطمئن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری است؟

به نظر شما آینده بلاکچین و تامین مالی جمعی در بلاکچین چه خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

لیلا قاسمی

نویسندگی رو خیلی دوست دارم، چون ناخودآگاه باعث ایجاد حس کنجکاوی و تلاش برای یادگیری بیشتر میشه و دیدگاه انسان رو به موضوعات اطراف تغییر میده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا