مقالات ارز دیجیتال

آیا لغو تراکنش‌ تایید نشده بیت کوین امکان‌پذیر است؟

ترافیک شبکه و تراکنش‌های بیت کوین روزبه‌روز در حال افزایش است. روزانه کاربران بسیاری از سر‌تا‌سر جهان به منظور کسب در‌آمد بیشتر و سودهای کلان وارد بازار معامله بیت کوین می‌شوند. این افزایش ترافیک و همچنین عدم افزایش حجم بلاک‌‌ها سبب شده که زمان تأیید تراکنش‌ها تا حدودی افزایش یابد. گاهی کاربران این شبکه با تراکنش تایید نشده بیت کوین (Unconfirmed bitcoin transaction) روبه‌رو می‌شوند. تعداد تراکنش‌های تراکنش‌های در انتظار تایید در بلاک چین بیت کوین در حال حاضر بسیار زیاد شده است.

با‌توجه به غیر قابل بازگشت بودن هر فرایندی در بلاک چین، ناموفق بودن تراکنش‌های بیت کوین می‌تواند برای تریدرها و سرمایه‌گذاران دغدغه‌ی بسیار مهمی باشد. در ادامه، به بررسی این تراکنش‌ها و راه حل‌هایی برای برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

نحوه تایید تراکنش‌های بیت کوین

تراکنش‌ها در شبکه‌ی بیت کوین توسط ماینرها تایید (Confirm) می‌شوند. هنگامی که کاربران قصد انتقال بیت کوین به یک آدرس خروجی دیگر را دارند، نیاز است که ماینرهای موجود در بلاک این فرایند را بپذیرند. پذیرش این فرایند یا همان تأیید تراکنش بیت کوین مستلزم هزینه است و کاربران برای انجام آن موظف‌اند به ماینرها پاداش بدهند. این پاداش همان کارمزد تراکنش است.

هر تراکنش باید ظرف ۲۴ ساعت ۳ تا ۶ تأییدیه از سمت ماینرها دریافت کند تا انجام گیرد. به عبارتی دیگر، ۳ یا ۶ ماینر باید تراکنش شما را برای تأیید انتخاب کنند. در غیر این صورت، این فرایند بر روی شبکه معلق می‌ماند و شما با یک تراکنش تایید نشده بیت کوین یا تراکنش Unconfirmed مواجه می‌شوید.

چرا تراکنش‌‌ها تایید نشده (Unconfirmed) باقی می‌مانند؟

دلیل عدم تایید تراکنش بیت کوین

اگر پس ‌از گذشت ۲۴ ساعت از زمان انجام تراکنش هنوز تأییدیه‌های آن به حد نصاب نرسیده باشد؛ تراکنش در فهرست تأیید نشده‌ها قرار خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که نباید خیلی سریع منتظر تایید شدن تراکنش خود باشید. تراکنش‌های بیت کوین در بهترین حالت ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارند تا تأیید شوند. همچنین گاهی ممکن است صرافی‌ها تراکنش‌ها را دیرتر به شبکه ارسال کنند و زمان تأیید تراکنش شما بیشتر شود. شلوغ بودن شبکه نیز در این امر بی‌تأثیر نیست.

یکی از دلایل مهم برای ایجاد یک تراکنش تایید نشده بیت کوین انتخاب نشدن آن توسط ماینرها است (تراکنش موردپسند ماینر قرار نمی‌گیرد). یک عامل اصلی که ماینرها را برای رسیدگی به تراکنش تشویق می‌کند، کارمزد تراکنش است. این کارمزد در کنار پاداش استخراج بلاک می‌تواند برای یک ماینر جذاب باشد. هنگامی که شما کارمزد تراکنش را پایین‌تر از حد معمول پیشنهاد دهید، احتمال تایید شدن آن را هم کم می‌کنید.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تسریع این فرایند، تعیین کارمزدی مناسب و منطقی است. هرچه کارمزد بالاتر باشد، تراکنش‌ها سریع‌تر تأیید می‌شوند.

از چه طریق تایید شدن تراکنش‌های بیت کوین را پیگیری کنیم؟

عمومی بودن شبکه بیت کوین پیگیری هر فرایند و اطلاعاتی را در این بستر آسان و سریع کرده است. تراکنش‌های بیت کوین دارای شناسه یا ID هستند. کاربران می‌توانند با وارد کردن ID Transaction در مرورگرهای بلاک (Block Explorer) که شامل محتویات بلاک‌ها، معاملات بیت کوین شخصی، تاریخچه و مانده معاملات هستند مانند  Blockchain.info، وضعیت تأیید تراکنش‌های بیت کوین خود را بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که تراکنش‌ها برای انجام شدن به ۳ تأیید از سوی ماینرها نیاز دارند. در صورتی که یک تأییدیه ثبت شده باشد، دیگر نمی‌توان تراکنش را متوقف کرد و باید منتظر کانفرم‌‌های بعدی ماند.

۲ روش لغو کردن تراکنش‌ تایید نشده بیت کوین

روش‌های لغو تراکنش ناموفق بیت کوین

همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، اگر بعد از ۲۴ ساعت در مرورگر بلاک هیچ کانفرمی برای تراکنش شما ثبت نشده باشد، به معنای یک تراکنش تایید نشده بیت کوین و باید به فکر چاره باشید. چاره‌ی این اتفاق، لغو کردن تراکنش معلق است.

توجه داشته باشد که این عمل در صورتی ممکن است که تراکنش شما حتی یک تأیید هم نگرفته باشد. زیرا غیرقابل‌بازگشت بودن هر عملیاتی در بلاک چین امکان کنسل کردن این تأییدیه را به کاربر یا ماینر نخواهد داد. در صورتی‌که تراکنش شما ۱ یا ۲ کانفرم گرفته باشد، باید منتظر سایر تأییدیه‌ها بمانید تا تراکنشتان انجام شود.

برای لغو کردن تراکنش‌های تأیید نشده در بستر بلاک چین بیت کوین از دو روش جایگزین با کارمزد بیشتر یا دوبار خرج کردن بیت کوین می‌توان استفاده کرد. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

پروتکل RFB 

در روش Replace-by-fee کاربر تراکنشی جدید با کارمزد بیشتر را جایگزین تراکنش قبلی می‌کند. برخی کیف پول‌‌ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند. پس هنگام انتخاب کیف پول ارز دیجیتال به این نکته توجه کنید.

اگر بعد از انجام تراکنش متوجه شدید که کیف پول شما این گزینه را پشتیبانی نمی‌کند؛ باید کیف پولی نصب کنید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. سپس با بازیابی کلمات یادآوری و کلید خصوصی، بیت کوین‌ها را به آدرس خودتان انتقال دهید تا بتوانید مجدداً تراکنش را ثبت کنید. توجه داشته باشید که باید قبل از انجام تراکنش و ارسال بیت کوین به آدرس مقصد، گزینه‌ی RFB‌ را در کیف پول خود فعال کنید.

انجام مجدد تراکنش با کارمزد بیشتر

 اگر کیف پول شما از RBF پشتیبانی نکند، یک روش دیگر نیز باقی می‌ماند. راه دیگر لغو کردن تراکنش تایید نشده بیت کوین است. در این روش، کاربران بیت کوین را دو بار خرج می‌کنند. به این ترتیب که با پرداخت دوبرابر کارمزد نخست، بیت کوین‌ها را به آدرس کیف پول خود انتقال می‌دهند؛ سپس تراکنشی دیگر با کارمزدی مورد قبول را در شبکه ثبت می‌کنند.

این روش هم بستگی به پشتیبانی کیف پول کاربران از قابلیت Double Spending دارد. برخی صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نیز این ویژگی‌‌ها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

چطور مطمئن شویم تراکنش ما تایید می‌شود؟

کیف پول‌‌های بیت کوین با ‌توجه به زمان تراکنش، ترافیک شبکه و اندازه بلاک بیت کوین کارمزدی را به کاربران پیشنهاد می‌دهند که توسط ماینرها سریعاً تأیید شود. برخی صرافی‌ها نیز این امکان برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

تعدادی از این کیف پول‌ها کارمزد را خودکار مشخص می‌کنند و برخی دیگر امکان تغییر آن‌ را به شما می‌دهند. باید توجه داشته باشید که ممکن است حال تغییر کارمزد یک تراکنش تایید نشده بیت کوین باشد و تراکنش شما را در صف تایید نگه دارد.

اما گاهی ممکن است این پلتفرم‌‌ها مبالغ بالاتری نسبت به شرایط موجود شبکه پیشنهاد دهند. در این حالت، می‌توانید از طریق سایت Bitcoinfees از مناسب‌ترین تعرفه‌‌‌ها برای تراکنش خود مطلع شوید. اما سعی کنید که با کارمزد پیشنهادی کیف پول تراکنش انجام دهید تا امکان تأیید آن بیشتر باشد.

اگر کیف پول بیت کوین یا صرافی شما این امکان را هنگام انجام تراکنش فراهم نمی‌کند، بهتر است آن‌ را تغییر دهید تا از تأیید نشدن تراکنش‌ خود جلوگیری کنید.

راه حل نهایی چیست؟

در صورتی که هیچ ‌یک از این ترفندها به لغو شدن تراکنش تایید نشده بیت کوین کمکی نکند؛ ظرف مدت ۲ تا ۳ هفته بیت کوین‌های معلق به کیف پول مبدأ باز‌می‌گردند. پس جای نگرانی برای از دست رفتن سرمایه نیست. اما می‌توانید قبل از این اتفاق، آخرین تیر ترکش را هم رها کنید و در انجمن بیت کوین تاک از ماینرها درخواست تأییدیه کنید. اگر می‌خواهید سرعت تراکنش‌‌‌های بیت کوین خودتان را افزایش دهید، مراقب اسکمرها باشید و فریب سایت‌هایی که پیشنهادات شگفت‌انگیز در رابطه با زمان تأیید تراکنش می‌دهند را نخورید.

چه اتفاقی برای تراکنش تایید نشده بیت کوین رخ می‌دهد؟

در صورت عدم تایید تراکنش بیت کوین، بسته به صرافی یا کیف پول شما، مبلغ مجدداً برگشت خواهد خورد.

یک تراکنش بیت کوین چه مقدار به حالت تایید نشده باقی می‌ماند؟

برای تایید تراکنش بیت کوین، سه ماینر بیت کوین باید آن تراکنش را تایید کنند. در صورتی که ۲۴ ساعت از زمان ارسال تراکنش گذشته باشد و مبلغ تایید نشده باشد، می‌توانید آن را لغو کنید.

مدت زمان تایید تراکنش بیت کوین چقدر است؟

یک تراکنش بیت کوین، بسته به کارمزد پرداخت شده و ترافیک شبکه، بین ده دقیقه تا ۱ ساعت تایید خواهد شد.

چگونه سرعت تایید تراکنش تایید نشده بیت کوین را افزایش دهیم؟

در صورتی که تراکنشی را ارسال کرده باشید و مدت زمان زیادی از آن گذشته باشد و به صورت تایید نشده باقی بماند، می‌توانید با افزایش کارمزد سرعت انتقال تراکنش خود را بیشتر کنید.

آیا می توانم تراکنش تایید نشده بیت کوین را لغو کنم؟

در صورت عدم تایید، می توانید ادامه دهید و تراکنش را لغو کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد: از جایگزینی با کارمزد (پروتکل RBF) استفاده کنید از تراکنش Double-Spend با کارمزد بالاتر استفاده کنید.

منبع
bitcoinistguardian

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

‫۳۳ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر.ممنون از وقتی ک میزارید.ی سوال مهم لطفا ج بدیگ.یکی ب کیف پول تراست ولتم دسترسی داره و ۳۰۰دلار فرستاد برا خودش از ۲۴فوریه تا الان تایید نشده.میشه لغو کنم یا چیزی دیگ ای؟کارمزد کم زده؟لطفاااا راهنمای کنید تشکر

  1. سلام آقای عیسوند
   وقت به خیر
   امکان لغو تراکنش وجود ندارد، مگر این که تراکنش هیچ تاییدی دریافت نکرده باشد. لطفا هش تراکنش خود را در سایت https://www.blockchain.com وارد کنید. تعداد Confirmations ها را بررسی کنید، اگر صفر بود، از دستورالعمل‌های همین مقاله برای لغو تراکنش استفاده کنید.

   ممنون از همراهی شما.

 2. سلام خسته نباشید من یک مقدار ارز از کیف پول انجین ارسال کردم اما هنوز به کیف پول توی صرافیم نرسیده و نزدیک بیست روز هست که تو پندینگ مونده الان باید چیکار کنم دقیقا؟

  1. سلام
   وقت به خیر
   لطفا برای ما بنویسید که :
   ۱- چه ارزی را ارسال کرده اید؟
   آیا هش تراکنش را دارید؟

   به عنوان یک راه سریع‌تر، میتوانید به پشتیبانی کیف پول خود پیغام دهید تا وضعیت تراکنش شما را پیگیری کنند:
   https://enjin.io/support/contact

   ممنون از همراهی شما.

   1. سلام بیتکوین ارسال کردم این هم ادرس هش
    ۵b88097012d6c6207801bcfd9c8c87f234c368a04016212ba6b286c49e7d8e65
    و اینکه والا اونا که پشتیبانی فارسی ندارن منم که انگلیسیم ضعیفه وگرنه به پشتیبانیش پیام میدادم ممنون اگه کمک کنین

    1. سلام
     وقت به خیر

     شما کارمزد بسیار پایینی را برای انجام این تراکنش انتخاب کرده اید. تقریبا ۵ ساتوشی به ازای هر بایت. در حالی که کارمزد میانگین شبکه در حال حاضر ۳۰ ساتوشی به ازای هر بایت است. یعنی به جای مشخص کردن کارمزد ۰.۰۰۰۰۱۷۰۵ BTC که برابر با ۰.۸ دلار است. باید حداقل ۰.۰۰۰۴۲۲ BTC معادل ۲۰ دلار کارمزد انتخاب می‌کردید.
     تراکنش شما تا امروز هیچ تاییدی توسط ماینرها دریافت نکرده است. می‌توانید از آموزش همین مقاله، برای انجام دوباره تراکنش استفاده کنید. روی این لینک کلیک کنید:
     ۲- انجام دوباره تراکنش با کارمزد بیشتر

     ممنون از همراهی شما.

 3. سلام . ممنون از مطلب خیلی خوب و مفیدتون . من تراکنش بیت کوینم ۲۲ روزه پندینگ مونده . البته کارمزد رو کم زدم و خودم مقصرم . طبق گفته شما مبلغ ارسالی بعد از ۳ هفته باید به کیف پول مبدا برگرده ولی هنوز برنگشته . ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر

  1. سلام آقای سعیدی

   ۲۲ روز زمان خیلی زیادی برای تراکنش بیت کوین است. احتمالا دلیل انجام نشدن این تراکنش همان کارمزد کمی است که تعیین کردید. اگر تراکنش شما هیچ تاییدیه ای از شبکه نگرفته باشد، بر اساس روش هایی که در این مقاله گفته شده، لغو تراکنش ممکن است.
   برای لغو تراکنش چه کاری انجام دادید؟
   لطفا پاسخ سوال ۸ و ۹ را در مقاله زیر مطالعه کنید:
   پاسخ به ۱۰ سوال مهم در مورد کیف پول Trust + آموزش تصویری

   سپاس از همراهیتان

   1. سلام . ممنون از پاسخگویی تون . مشکل من اینجاست که تراکنش من بیت کوینه . مقاله ای که به بنده ارجاع دادید رو کامل خوندم بسیار کامل و خوب بود ولی فقط برای اتریوم راه حل داده بود نه بیت کوین . من از طریق کیف پول کوینومی بیت کوین انتقال دادم و متاسفانه RBF یا همون Replace by fee نداره کوینومی که کارمزد رو زیادترش کنم . با ادمین کوینومی هم صحبت کردم گفت بعد از دو هفته پول برمیگرده به حساب ولی هنوز بعد از ۲۲ روز این اتفاق نیوفتاده . تنها راه باقی مونده اینه که با ماینرهای بیت کوین و کسانی که فارم دارند وارد مذاکره بشم که این رو نمیدونم چه جوری باید انجام بدم . بهر حال ممنونم ازتون

    1. سلام مجدد آقای سعیدی

     متاسفانه راه حل دیگری به ذهن ما نمی رسد. امیدواریم زودتر مشکل تان حل شود.
     موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا