آموزش معامله

پاسخ به 7 سوال مهم در مورد قانون گذاری در بازار بیت کوین

نوسان‌های مختلف قیمت رمزارزها در سال 2018 و پیدایش رمزارزهای جدید و متنوع، بالاخره توجه دولت‌ها و قانون‌گذاران را به دنیای ارزهای دیجیتال جلب کرد؛ دقیقاً نُه سال بعد از ظهور اولین کریپتوکارنسی یا رمزارز غیرمتمرکز دنیا، یعنی بیت کوین این اتفاق افتاد. قانون گذاری در بازار بیت کوین و سایر رمزارزها یکی از مسئله‌های مهم فعالان این حوزه است. فقط نهادهای رسمی قانون‌گذاری مثل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی، دیر به این فکر افتاده‌اند.

به هر‌حال، رمزارزها غیرمتمرکزند و هیچ دولتی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. تنها راه دولت‌ها برای اعمال نفوذ در این حوزه، گذاشتن قانون‌هایی است که کار را برای فعالان حوزه رمزارز در کشور خودشان سخت یا آسان کند،. رویکردهایی که می‌تواند به ترید ارز دیجیتال جنبه رسمی بدهد. اما آیا دولت‌ها همیشه در این کار موفق هستند؟

در دنیا، مسائلی مانند مالیات بر رمزارزها، روش‌های استخراج، قانونی بودن تبادل‌های مالی و تنظیم قیمت‌ها، موضوع داغ قانون گذاری در بازار بیت کوین است. اما بیاید ببینیم هر کدام چه فایده‌ای دارند و اصلاً چقدر امکان‌پذیر هستند؟

1- اولین قانون‌گذار بیت کوین کیست؟

وایت‌ پیپر (White Paper) در زبان انگلیسی به گزارش‌های جامع و دقیقی گفته می‌شود که دولتی یا خصوصی باشند. مقاله سفید یا همان وایت پیپر، نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌شود.

ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین در وایت پیپری که انتشار داد، اولین قانون گذاری در بازار بیت کوین را انجام داد. ناکاموتو توضیح داد که بیت کوین یک سیستم پول نقد الکترونیک است که اجازه می‌دهد پرداخت‌های مالی بین دو نفر به صورت مستقیم انجام شود و نیازی به یک موسسه مالی واسطه نداشته باشد. او قانون‌هایی را در کد اولیه بیت کوین گذاشت تا ارزش و اعتبار بیت کوین در طول زمان حفظ شود.

قانون گذاری در بیت کوین

4 قانون ساتوشی ناکاموتو در مورد بیت کوین

در ادامه، 4 مورد از قوانینی که ناکاموتو برای بیت کوین درنظر گرفت، ذکر شده است:

1- قانون اول ناکاموتو این بود که تنها 21 میلیون بیت کوین وجود داشته باشد. محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها ارزش این ارز دیجیتال را حفظ می‌کند.

2- قانون دوم مشخص می‌کند که هرکس می‌تواند بیت کوینش را خرج کند و پای معامله او، یک امضای دیجیتال ثبت می‌شود. این قانون امنیت و صداقت در تراکنش‌ها را تضمین می‌کند.

3- قانون سوم، حفظ شبکه بیت کوین توسط نودها است. به هر دستگاهی که به شبکه بیت کوین وصل می‌شود، یک نود می‌گویند. ناکاموتو در وایت پیپرش توضیح داد که بیت کوین بر بستر بلاکچین عمل می‌کند. او مشخص کرد که نودهای شبکه بلاکچین وظیفه تایید معاملات را دارند و برای وارد شدن به شبکه، باید طولانی‌ترین زنجیره اطلاعات را بپذیرند. نودها اعتبار تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

4- آخرین قانون هم حفظ ارزش بیت کوین با روش هاوینگ است. ناکاموتو مرزهای مشخصی را برای هر هاوینگ مشخص کرده است؛ تقریباً هر چهار سال یک‌بار. با هر هاوینگ، پاداش استخراج بیت کوین برای ماینرها نصف می‌شود. این پاداش در سال 2020، به 6.25 بیت کوین رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که در سال 2140 که آخرین بیت کوین استخراج می‌شود، پاداش ماینرها هم صفر شود.

اما این قانون‌ها فقط در مورد بیت کوین صادق‌اند و دیگر رمزارزها را در برنمی‌گیرند. مهم‌تر از آن، این قوانین به بیت کوین و دیگر آلت‌کوین‌ها (به همه رمزارزها غیر از بیت کوین، آلت‌کوین می‌گویند) جنبه رسمی و قانونی نمی‌دهند. پس هنوز راه زیادی باقی مانده تا این بحث به سرانجام برسد.

2- چرا قانون‌گذاری در حوزه رمزارزها لازم است؟

تا اینجا متوجه شدیم که خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمز‌ارزها بر بستر بلاکچین تا حد زیادی امن است. اما مردم در حال حاضر از رمزارزها در تجارت استفاده می‌کنند و صرافی‌های ارز دیجیتال هم به این حوزه وارد شده‌اند. ورود رمزارزها به دنیای مبادلات و تجارت و احتمال کلاهبرداری در این دنیا، اهمیت قانون‌گذاری برای رمزارزها را از همیشه بیشتر می‌کند.

قانون گذاری در بیت کوین

قانون گذاری در بازار بیت کوین و دیگر رمزارزها می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد و به آن آسیب بزند. اما بیشتر تحلیل‌گرها فکر می‌کنند که این تغییرات در مجموع مثبت هستند؛ حتی اگر در کوتاه مدت تاثیر منفی بگذارند. در کوتاه مدت، قانون‌گذاری ممکن است ارزش معاملات را کم کند؛ اما در بلند مدت، اگر مقررات به درستی اجرا شوند، انتظار می‌رود که به بازار ثبات دهد و آن را به جای امن‌تری برای سرمایه‌گذاری تبدیل کند.

با همه این‌ها، قانون‌گذاری فرآیند طبیعی تعامل‌های انسانی است. نگرانی فعالان حوزه رمزارز این است که اگر نهادهای متخصص و آگاه این کار را نکنند، بالاخره افرادی دست‌به‌کار قانون‌گذاری می‌شوند که شاید تخصصی در آن نداشته باشند. این خبر خوبی برای هیچ‌کس نیست.

3- رشد رمزارزها با قانون گذاری در بازار بیت کوین هم مسیر می‌شود؟

بازار ارزهای دیجیتال پر از تنش است. افراد زیادی وجود دارند که از این تنش‌ها به نفع خودشان استفاده کرده‌اند و سرمایه‌گذاری موفقی داشته‌اند، اما برای همه اینطور نیست. سود یک نفر، خبر از ضرر کردن یک یا چند نفر دیگر می‌دهد. به همین دلیل، خیلی از سرمایه‌گذاران حاضر نیستند پول خود را وارد این بازار پر از ریسک کنند؛ اما قانون‌گذاری در بازار بیت کوین و آلت‌کوین‌ها می‌تواند از این سرمایه‌گذاران پشتیبانی و آن‌ها را تشویق کند پول خود را وارد بازار کنند. زیاد شدن اقبال عمومی به یک بازار به طور طبیعی به رشد بازار کمک می‌کند. پس بیراه نیست اگر بگوییم قانون‌گذاری در بازار بیت کوین و دیگر رمزارزها، یک قرارداد برد-برد است.

نکته‌ی دیگری که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، کلاهبرداری در این بازار است. معاملات در بازار رمزارزها به صورت ناشناس انجام می‌شود و البته کاملاً شفاف است. این دو ویژگی دلیل عمده محبوبیت رمزارزها هستند. همین ویژگی‌ها رمزارزها را غیرمتمرکز کرده و آنها را از رکودهای اقتصادی که کشورها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نجات می‌دهند. اما قانون‌گذاری این دو ویژگی را کمرنگ‌تر می‌کند و همزمان، می‌تواند دست هکرها و کلاهبردارها را هم رو کند. قانون گذاری در بازار بیت کوین و آلت‌کوین‌ها، از پولشویی با استفاده از رمزارزها و فیشینگ هم جلوگیری می‌کند.

قانون گذاری در بیت کوین

4- حوزه‌های مهم برای قانون‌گذاری رمزارزها کدام است؟

در حال حاضر بیشتر تمرکز نهادهای قانون‌گذاری مثل دولت‌ها، بر دریافت مالیات بر درآمد رمزارزها و قوانین عرضه اولیه سکه (رمزارزها) است. در بیشتر کشورهای دنیا، کسی درآمدش را از بازارهای ارز دیجیتال گزارش نمی‌دهد و در نتیجه مالیاتی هم برای آن پرداخت نمی‌کند.

در آمریکا تقریباً 59 درصد از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال دارایی خود را اعلام نکرده‌اند. دولت آمریکا با جمع آوری اطلاعات از کیف‌پول‌های ارز دیجیتال از کوین بیس، اکنون اطلاعات 14 هزار کیف پول را دارد. یعنی اگر کسی در اظهارنامه‌های مالیاتی‌اش دارایی بیت کوین خود را ذکر نکند، دولت زحمت این کار را برایش می‌کشد.

عرضه اولیه سکه، نگرانی دیگر دولت‌ها درباره قانون گذاری در بازار بیت کوین و دیگر رمزارزها است. عرضه اولیه یک روش ایجاد سرمایه با سرمایه‌گذاری جمعی بر یک رمزارز جدید است. این روش به اختصار ICO نام دارد.

شاید با اصطلاح عرضه اولیه در بورس آشنا باشید. در بازار رمزارزها هم همین روش وجود دارد. یعنی یک رمزارز جدید برای تامین سرمایه اولیه خود، بخشی از ارزهای خود را کمتر از قیمت واقعی و در ازای بیت کوین یا دیگر رمزارزهای مهم به فروش می‌گذارد. اما امکان کلاهبرداری زیادی هم در این روش وجود دارد. اگر یک رمزارز شروع به فروش توکن‌های خودش در ازای مبلغی بیت کوین کند و ناگهان با تمام آن بیت کوین‌ها غیبش بزند چه؟ اینجا است که اهمیت قانون‌گذاری در این حوزه روشن می‌شود.

5- بدی‌های قانون‌گذاری در بازار بیت کوین و دیگر رمزرازها چیست؟

سرعت رشد دنیای رمزارزها، سریع‌تر از آن است که بتوان برای آن منظم و به‌روز قانون‌گذاری کرد. خوبی رمزارز هم همین است: این که می‌تواند مستقل از دولت‌ها و نهادهای تنظیم کننده دیگر فعالیت کند و هیچ کس توانایی محدود کردنش را ندارد.

برای ما ایرانی‌ها که طعم تحریم‌های بانکی را چشیده‌ایم و نمی‌توانیم با خیال راحت با مردم دیگر کشورها معامله کنیم، رمزارزها یک راه‌حل عالی هستند. برای رمزارزها مهم‌ نیست که کاربرانشان از چه نژادی هستند، چه دینی دارند و در کدام کشور زندگی می‌کنند. آن‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند، یعنی: انجام یک معامله سریع و مستقیم، شفاف و ناشناس. معامله‌ای که یک نهاد نمی‌تواند پول کسی را بلوکه کند و یا دسترسی صاحب حساب را محدود کند.

قانون گذاری در بیت کوین

اما قانون‌گذاری این ویژگی را در معرض خطر قرار می‌دهد. اگر هر کسی مجبور باشد معامله‌های خود را گزارش کند و بابتش توضیح دهد، دیگر نمی‌شود به آن‌ها به چشم یک راه‌حل نگاه کرد.

به علاوه، کشورهای مختلفی اکنون هم معاملات رمزارزها را غیرقانونی یا محدود اعلام کرده‌اند که باعث شده اقتصاد کشور و خود مردم با این کار ضرر ببیند. مانند کاری که هند انجام داد. هند هرگونه استخراج، معامله و حتی توسعه شبکه بلاکچین را ممنوع کرده است. قانون هند برای فعالیت در این حوزه، تا ده سال حکم زندان در نظر گرفته است. همه‌ی این قانون‌ها باعث شده خیلی از هندی‌ها سرمایه و تخصص خود را در این زمینه، در کشور دیگری خرج کنند.

6- سیاست کشورهای مختلف برای قانون گذاری در بازار بیت کوین چیست؟

در کانادا، استفاده از رمزارزها قانونی است. اما این ارزها، به عنوان پول پذیرفته نشده‌اند. سازمان درآمدی کانادا، رمزارزها را به عنوان یک کالا در نظر می‌گیرد و برایش مالیات در نظر گرفته است. این سازمان می‌گوید که استفاده از رمزارزها برای خرید یک کالا و خدمات، باید به عنوان مبادله کالا با کالا در نظر گرفته شود و نه یک مبادله کالا با پول (منبع).

اتحادیه اروپا هم در سال 2016، برای چهارمین بار دستورالعمل خود را برای رمزارزها اصلاح کرد. آخرین پیشنهاد این بود که متولیان کیف‌پول‌های دیجیتال باید الزاماتی را برای جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم رعایت کنند. در این دستورالعمل، رمزارزها به عنوان یک بازنمایی دیجیتال از ارزش مالی در نظر گرفته شده است که افراد حقیقی و حقوقی آن را پذیرفته‌اند؛ هرچند بانک‌های مرکزی و دولت‌ها آن‌ها را تولید نمی‌کنند و پشتوانه ندارند. طبق این توافق، رمزارزها می‌توانند برای پرداخت‌های مالی و داد و ستدهای الکترونیکی استفاده شود (منبع).

قانون گذاری در بیت کوین

در هند، مصر، عراق، مراکش، نپال و امارت متحده عربی و چند کشور دیگر، هرگونه مبادله با رمزارزها غیرقانونی، ممنوع و قابل پیگرد است. بانک مرکزی پاکستان اعلام کرده است که ارزهای رمزپایه را به رسمیت نمی‌شناسد و فعلاً در حال تحقیق درباره‌ی آن‌ها است.

در چین، سال‌ها است که تحقیق و توسعه درباره‌ی شبکه بیت کوین، رمزارزها و بلاکچین آغاز شده است. اما مانند هر تکنولوژی دیگری، چین این بار هم تلاش می‌کند که نسخه مطلوب خودش را وارد بازار کند.

در سال 2019، بانک مرکزی چین اولین رمزارز خود را معرفی کرد. این در حالی است که قبلاً برای پذیرش این مسئله مقاومت زیادی کرده بود. به نظر می‌رسد کم کم تمام کشورهای دنیا قانع شوند که رمزارزها را بپذیرند تا بتوانند به بازی‌ کردن در زمین اقتصاد جهانی ادامه دهند.

سوئیس، بهشت رمزارزها

سوئیس کشوری پیشرو در زمینه‌ی بلاکچین و رمزارز است. این کشور با گشودن درهای قانون به روی فعالان این حوزه، توانسته است تبدیل به بهشت بسیاری از فعالان حوزه رمزارز شود. تنها در یک ایالت سوئیس، 750 شرکت و استارت‌آپ حوزه رمزارز در حال فعالیت هستند؛ شرایطی که ثروت و دانش زیادی را هم به سوی سوئیس سرازیر کرده است.

در کشور سوئیس، رمزارزها کاملاً قانونی و معاملات برپایه آن‌ها هم پذیرفته شده است. در سال‌های اخیر تمرکز قانون‌گذاران این بوده است که فضا را برای فعالیت رمزارزها آسان و سوئیس را تبدیل به پادشاه این حوزه کنند. رمزارزها تا حدی در سوئیس جا افتاده‌اند که می‌توان از تعداد زیادی دستگاه ای‌تی‌ام در این کشور بیت کوین خریداری کرد و کم کم جای خودشان را در بانک‌های سوئیس ‌هم باز می‌کنند.

البته باید این نکته را هم اضافه کنیم که بیت کوین و دیگر رمزارزها در سوئیس به عنوان ثروت در نظر گرفته می‌شوند و باید در اظهارنامه مالیاتی ثبت شوند.

قانون گذاری در بیت کوین

7- رویکرد دولت ایران برای قانون گذاری در بازار بیت کوین و دیگر رمزارزها چیست؟

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سندی سیزده‌ صفحه‌ای برای مشخص کردن الزامات حوزه رمزارز منتشر کرده است. طبق این سند، استخراج رمزارزها قانونی است اما اجازه مبادلات مالی با آن‌ها در کشور داده نمی‌شود و استفاده از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت در کشور ممنوع است. بانک مرکزی در این سند تاکید می‌کند هر شخص مسئول حفظ سرمایه خود است و این بانک هیچ‌ صرافی یا کیف پول مجازی خاصی را پیشنهاد نمی‌کند.

هیات وزیران ایران هم در سال 1398، یک آیین‌نامه درباره فرآیند استخراج رمزارزها ابلاغ کرده‌اند. طبق این آیین‌نامه، دولت خطری را که در فرآیند استخراج وجود دارد، نمی‌پذیرد و استفاده از این رمزارزها در مبادلات داخل کشور مجاز نیست. اما با توجه به شرایط تحریم و نیاز کشور به ارزآوری، استخراج رمزارزها قانونی است.. تامین برق متقاضیان استخراج هم تنها با دریافت انشعاب برق مخصوص با تعرفه برق صادراتی ممکن است.

مالیات بر درآمد هم در این کار مانند دیگر کسب‌وکارهای صنعتی محاسبه می‌شود. البته اگر استخراج کنندگان درآمد ارزی خود را وارد بازار کشور کنند، مالیاتشان بخشیده خواهد شد.

نکته‌ای که قبل از ورود به دنیای رمزارزها باید بدانید

دنیای رمزارزها بسیار جذاب و هوس‌انگیز است. آدم را یاد روزهایی می‌اندازد که تازه اینترنت آمده بود و همه ذوق استفاده از آن را داشتند. اما بازار رمزارزها، کمی ریسک‌پذیری بیشتری می‌خواهد. ماهیت رمزنگاری ارزها بسیار پیچیده و ناپایدار است. مهم است که قبل از شروع این موضوع را درک کنید.

باید خوب تحقیق کنید تا بدانید سرمایه‌گذاری در این حوزه برای شما مناسب است یا خیر. اگر می‌توانید روی پولتان ریسک کنید و انتظار سود کوتاه مدت و سریع ندارید، وارد بازار رمزارزها شوید. این بازار از روز اول تولدش تا به حال سیر صعودی داشته است، ولی واقعیت این است که ممکن است یک تکان شدید و سیر نزولی در انتظار سرمایه شما باشد.

قانون گذاری در بازار بیت کوین و آلت‌کوین‌ها، از سرمایه‌گذاران کوچک تا حد زیادی محافظت می‌کند، اما گاهی همین قانون‌ها ممکن است سخت‌گیرانه شود و کل فعالیت‌های این حوزه را غیرقانونی کند. باید آمادگی مواجه و صبر در برابر هر شرایطی را داشته باشید.

قانون گذاری در بیت کوین

صحبت پایانی

والکس، یک پلتفرم برای آسان کردن مبادلات مالی در بازار رمزارزها است. پلتفرمی که اعتبارش را از اعتماد کاربرانش گرفته است. فرآیندهای تایید هویت والکس، به همه اعضا کمک می‌کند که با خیالی راحت‌تر در این پلتفرم فعالیت کنند. تا امروز ارائه خدمات به بیش از 194 هزار کاربر، مهم‌ترین سرمایه ما و دلیل اعتبار پلتفرم والکس بوده است.

ثبت نام در والکس

اگر سوالی درباره‌ی قوانین رمزارزها در ایران دارید یا تجربه مواجه شدن با ضعف قانون‌گذاری در این حوزه را داشته‌اید، برای ما بنویسید. شاید تجربه ما در والکس به حل مشکل شما کمک کرد یا تجربه شما، به دانش ما در این حوزه اضافه کرد. هر دو حالت برای ما ارزشمند و خوشحال‌کننده خواهد بود.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا