کیف پول

تگ یا ممو در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی کامل با memo و tag

امروزه بارها با این اتفاق مواجه شده‌ایم که افراد هنگام انجام عملیات بانکی، اطلاعاتی از قبیل تاریخ، نام شعبه بانک و شماره پیگیری تراکنش خود را در دفتری ثبت می‌کنند. اما دلیل این کار چیست؟ تصور کنید پس از مدتی طولانی، فرد به ارائه گزارش یکی از تراکنش‌های خود نیاز داشته باشد. بنابراین با دانستن اطلاعات فوق، روند پیگیری در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است. این عمل در فضای کیف‌ پول ارز دیجیتال با ممو (memo) یا تگ (tag) انجام می‌شود. برای اینکه بیشتر با این مفهوم آشنا شوید، ما را در این مقاله دنبال کنید تا به زبانی ساده، اهمیت و نحوه استفاده از ممو/تگ را برای شما عزیزان شرح دهیم.

ممو/تگ چیست؟

توضیح تگ ممو

ممو یا تگ، یک شناسه منحصر به فرد است که در تراکنش گنجانده شده و در برخی از رمزارزها مانند ریپل (XRP)، ایاس (EOS) و استلار (XLM) مورد استفاده قرار می‌گیرد. از memo برای مسیریابی صحیح ارسال یک تراکنش استفاده می‌شود که به ما اطمینان می‌دهد وجوه ارسالی به آدرس گیرنده موردنظر به درستی ارسال شده است. memo در مواردی که شما با حسابی مشترک (کیف‌پول صرافی) طرف هستید و می‌خواهید منابع مالی خود را به شخص خاصی در یک حساب عمومی ارسال کنید، استفاده می‌شود.

به عنوان مثال صرافی بایننس برای برخی از رمزارزهای خود یک آدرس کیف‌پول مشترک قرار داده است. از این رو جهت تفکیک تراکنش‌های تک تک کاربران، به هر اکانت یک آدرس memo که شناسه‌ای منحصر به فرد است، اختصاص می‌دهد.

دلیل استفاده از ممو چیست؟

در اینجا شما احتمالاً با این پرسش مواجه می‌شوید که دلیل استفاده از ممو چیست؟ و چرا صرا‌فی‌ها و بسترهای مبادلاتی از آدرس کیف‌پول مشترک برای برخی رمزارزها استفاده می‌کنند؟ در پاسخ باید بگوییم تعدادی از رمزارزها به یک حداقل موجودی اولیه جهت راه‌اندازی کیف‌پول خود نیاز دارند (چیزی شبیه به حساب‌های بانکی).

به عنوان مثال، این مقدار برای کیف‌پول استلار، ۱ XLM و برای کیف‌پول ریپل، ۲۰ XRP است. از آنجا که صرافی‌ها دارای کاربران زیادی هستند، اینکه برای هر کاربر چند دلار بپردازند کار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. بنابراین آنها برای تعداد زیادی از کاربران از یک کیف‌پول‌ عمومی استفاده کرده و سپس به هر حساب، یک memo منحصر به فرد اختصاص می‌دهند. بدین ترتیب آنها می‌توانند وجوه دریافتی را از یکدیگر تفکیک نمایند.

از این رو هرگاه شما بخواهید ارز دیجیتالی را به یک صرافی رمزارز ارسال کنید، آنها یک memo که شناسه تراکنش است را به شما اختصاص داده و شما با وارد کردن memo در فیلد مربوطه، تراکنش خود را در بین سایر تراکنش‌ها قابل شناسایی و تفکیک می‌کنید. بنابراین به خاطر داشته باشید که هنگام مشاهده گزینه memo حتماً از آن استفاده کنید! زیرا ممکن است مبلغ ارسالی شما شناسایی نگردد و حتی قادر به بازیابی مجدد آن هم نباشید.

کدام رمزارزها دارای ممو(memo) هستند؟

همانطور که گفته شد، تمامی ارزهای دیجیتال دارای memo نیستند، به عنوان مثال کوین‌هایی مانند بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) و لایت‌کوین (LTC) دارای شناسه ممو نبوده و نیازی هم به حداقل موجودی اولیه در کیف‌پول خود ندارند. در حال حاضر تعداد انگشت شماری رمزارز وجود دارد که از memo استفاده می‌کنند، برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

نکته: اصطلاح «تگ» صرفاً برای XRP بکار برده می‌شود و ماهیت و کارکرد آن هیچ تفاوتی با «ممو» ندارد.

ساختار memo رمزارزی صرفاً متشکل از حروف نیست، بلکه می‌توانند حاوی عدد یا ترکیبی از اعداد و حروف هم باشد. در جدول زیر لیستی از رمزارزها با نوع ممو آنها آورده شده است.

نام رمزارز نوع ممو/تگ
استلار عددی-حروفی
ایاس عددی
بایننس کوین عددی
ریپل عددی
اتم عددی

نحوه استفاده از ممو/تگ (tag)

هنگام ارسال ارز دیجیتال به آدرس کیف‌پول مقصد، اگر با گزینه memo (یا تگ) روبرو شدید، باید آن رشته اعداد/حروف را در کادر مربوطه در کیف‌پول مبدا وارد کنید. ما در اینجا نحوه استفاده از تگ در انتقال یک دارایی بین کیف‌ پول ارز دیجیتال تراست والت (Trust Wallet) و صرافی والکس را مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم:

 1. ابتدا وارد صرافی موردنظر (والکس) که می‌خواهید رمزارز خود را به آن بفرستید شوید.
 2. به بخش کیف‌پول (wallet) در اکانت خود رفته و روی گزینه واریز کلیک نمایید.
 3. اگر توکن موردنظر حاوی ممو باشد، شما علاوه بر آدرس گیرنده، یک گزینه «memo» هم مشاهده خواهید کرد.
 4. آدرس گیرنده را کپی و سپس وارد تراست والت خود شوید.
 5. آدرس گیرنده را در تراست والت، قسمت «ارسال تراکنش» وارد کنید.
 6. مجدداً به کیف‌پول صرافی (والکس) باز گردید، این بار آدرس memo را کپی و آن را در فیلد ممو تراست والت جای‌گذاری کنید.
 7. پس از بررسی اطلاعات، تراکنش را انجام دهید.

کدام صرافی‌ها از ممو استفاده می‌کنند؟

استفاده صرافی ها از ممو

اصولاً هر پلتفرم مبادلاتی که رمزارزهای اشاره شده در بالا را پشتیبانی کند، دارای شناسه memo است، مگر اینکه از روش دیگری به منظور شناسایی تراکنش‌های خود استفاده نماید. در ادامه لیستی از صرافی‌ها و کیف‌پول‌هایی که از ممو استفاده می‌کنند را مشاهده می‌کنید:

 • Wallex (والکس)
 • Binance
 • Coinbase
 • Kraken
 • Wirex
 • Edge App
 • Blockchain Wallet
 • Exodus

اگر تگ یا ممو را اشتباه وارد کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

از دردسرهای نقل و انتقالات کریپتویی، وارد کردن اشتباه آدرس است. این اتفاق ممکن است برای افراد تازه کار بیشتر رخ دهد، اما برخی از بد افزارها و ویروس‌ها می‌توانند آدرس را بعد از کپی کردن تغییر دهند بدون آنکه شما متوجه آن شوید. نکته اول پس دقت در وارد کردن آدرس است؛ چرا که ارسال کوین به آدرس اشتباه در اکثر حالات امکان بازگشت ندارند و کوین شما برای همیشه از دست رفته است.

 اما اگر تگ یا ممو را اشتباه وراد کنیم تکلیف چیست؟ خوشبختانه کوین‌هایی که به تگ یا memo برای واریز نیاز دارند، توسط صرافی یا کیف پول ارز دیجیتال تولید می‌شوند و معمولاً قابل برگشت هستند. در صورتی که تگ یا memo را اشتباه وارد کرده‌اید، با تماس با پشتیبانی مقصد می‌توانید مشکل خود را رفع کنید.

اهمیت دانستن اصطلاح تگ یا ممو در کیف پول ارز دیجیتال

امروزه با توسعه فضای رمزارزها شاهد ورود سیل انبوهی از کاربران به این بخش هستیم. به موازات آن، آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات این حوزه به امری ضروری جهت فعالیت کاربران بدل شده است، به طوری که عدم اطلاع دقیق از نحوه کارکرد یک پروژه بلاکچینی یا ارز دیجیتال خاص می‌تواند منجر به ضررهای مالی چشمگیری برای افراد تازه‌کار گردد. شناسه memo یا تگ که برای تعدادی از ارزهای دیجیتال بکار می‌رود، از این دست اصطلاحات است.

ما در این مقاله سعی داشتیم تا با بیانی ساده، دلیل و نحوه استفاده از «memo» و«تگ» را در پلتفرم‌های مبادلاتی برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر سوالی در این خصوص دارید، لطفاً در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. ما سعی خواهیم کرد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوال شما پاسخ دهیم.

(۴ امتیاز) - ۴.۷/۵

منبع
coinbase
کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به مباحث حوزه تکنولوژی و عاشق نوشتن هستم. اینجا قصد دارم اطلاعاتی که در حوزه بلاکچین و رمزارزها کسب کرده‌ام را با شما به اشتراک بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
14 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی آماتور
علی آماتور
16 روز قبل

سلام وقتتون بخیر
متاسفانه من به صرافی ام ایکس سی لوناکلاسیک فرستادم و ممو اشتباه خود کیف اتمیک دوباره آدرس گذاشته بود اونجا
حالا یک ساعته هنوز واریز نشده
آیا راهحلی داره؟

جابر رستمی
جابر رستمی
8 ماه قبل

سلام
من انتقال ارز لونا کلاسیک به کوینکس زدن ولی کوینکس memoفعال نکردم آیا من دارایی از دست دادم قابل بازگشت داره یا نه
به پشتیبانی پیام دادم جواب گو نبود چی کار باید بکنم‌
بی زحمت به پشتیبانی کدوم علامت تیک بزنم چند تا گزینه داره

سید مجتبی
سید مجتبی
1 سال قبل

سلام
میخوام تتر از سیف پال به *** انتقال بدم از من memo میخواد باید چی وارد کنم؟

رادمهر حقدوست
رادمهر حقدوست
1 سال قبل
پاسخ به  سید مجتبی

سلام.دوست عزیز کیف پول سیف پل برای انتقال تتر نیاز به ممو نداره.فقط باید تو کیف پول یه مقداری ترون( trx )داشته باشی.کلا عملکرد انتقال تتر اینه.اگه بستر trc20 انتخاب کردی.

Mora
Mora
1 سال قبل

سلام ایا برای انتقال ارز به صرافی های ایرانی هم نیاز به وارد کردن ممو هست؟

علیرضا معقولی
علیرضا معقولی
1 سال قبل

من مقداری BNB از سیف پل انتقال دادم به والکس ولی تگ رو وارد نکردم . با پشتیبانی تماس گرفتم و آنلاین اطلاعات تراکنس رو فرستادم ولی میگن ممکنه چندماه طول بکشه !!!! چرااا ؟؟؟

مریم مرشدزاده
مریم مرشدزاده
7 ماه قبل
پاسخ به  ر رواقی

چقدر زمان می‌برد حداکثر

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس