کیف پول

کیف پول بلاکچین؛ چطور از ولت Blockchain استفاده کنیم؟

اگر برای نگهداری ارزهای خود به دنبال یک کیف پول ارزهای دیجیتال امن و معتبر هستید، حتماً با نام کیف پول بلاکچین یا بلاک چین ولت برخورد کرده‌اید. این کیف پول در بین کیف پول‌های نرم‌افزاری معتبر در بازار ارزهای دیجیتال بسیار معروف است.

ما در مقالات قبلی والکس به معرفی کیف پول کوینومی و تراست ولت پرداخته‌ایم. در این مقاله کیف پول نرم‌افزاری بلاکچین را معرفی می‌کنیم.

کمپانی بلاکچین دات کام

کمپانی میزبان بلاکچین ولت در سال ۲۰۱۱ یعنی درست دو سال بعد از آغاز به کار بیت کوین شروع به فعالیت کرد. یکی از خدمات اصلی وبسایت بلاکچین، ذخیرۀ تمام تراکنش‌ها و اطلاعات بلاکچین‌های معروف مانند بیت کوین و اتریوم است. از طریق این وبسایت شما می‌توانید هش یک تراکنش را پیگیری کرده یا مشخصات یک آدرس عمومی کیف پول را پیدا کنید. این ویژگی مهم باعث شد تا انتشار کیف پول بلاکچین نیز با استقبال کاربران مواجه شود.

کیف پول بلاکچین از چه ارزهایی پشتیبانی می‌کند؟

بلاکچین ولت ( Blockchain Wallet)، یک کیف پول آنلاین برای نگهداری انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم است. این کیف پول همچنین امکان معامله ارزها را با هم فراهم می‌کند. تراکنش‌های این ولت امن و معتبر بوده و این کیف پول نسخه وب، اندروید و IOS را پشتیبانی می‌کند. کیف بلاکچین از ۲۲ ارز فیات و ۲۵ زبان زندۀ دنیا پشتیبانی می‌کند.

ارزهای اصلی که در کیف بلاکچین پشتیبانی می‌شوند عبارتند: بیت کوین، اتریوم، الگورند، بیت کوین کش، استلار و تتر.

نقاط قوت کیف پول بلاکچین

کمپانی بلاکچین اعلام کرده است که تقریبا ۳۰ میلیون کیف پول در این ولت ساخته شده است. تیم سازنده معتقد است این کیف پول محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین ولت برای نگهداری ارزهای دیجیتال در سراسر جهان است.

کیف بلاکچین امکان پشتیبان گرفتن از دارایی‌ها و حفظ امنیت کیف پول با گذاشتن رمزهای مختلف را فراهم کرده است. تایید هویت دو عاملی و یادداشت کلمات بازیابی از جمله روش‌های تامین امنیت کیف بلاکچین است.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که کیف بلاکچین با آن شناخته می‌شود، کارمزد تراکنش پایین در این کیف پول است. اگر از کیف پول بلاکچین استفاده می‌کنید در واقع کمترین میزان کارمزد تراکنش یا معامله را بین کیف پول‌های مشابه می‌پردازید. همچنین امکان معاملۀ ارزها با هم در کیف پول بلاکچین فراهم است که معاملات را سریع‌تر، آسان‌تر و کم استرس‌تر می‌کند. در ادامه نقاط قوت کیف بلاکچین را به شکل خلاصه آورده‌ایم.

نقاط ضعف کیف بلاک چین

نکات منفی در مورد کیف بلاکچین برای بسیاری از کاربران پررنگ است. در درجۀ اول کیف بلاکچین با ذخیره کلیدهای خصوصی کاربران در سرور خود به نوعی حریم شخصی کاربران را زیر سوال می‌برد. هرچند این کلید در دستان کیف پول معتبری مانند بلاکچین است اما بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند کلید خصوصی‌شان را فقط خودشان داشته باشند.

ضعف دیگر این کیف پول، کاهش میزان ناشناس بودن آدرس‌ها با دریافت ایمیل و احراز هویت در کیف پول است. احراز هویت در کیف پول بلاکچین برای استفاده از خدمات ترید و معامله لازم است. این ویژگی بر خلاف تراست ولت است که امکان انجام معاملات ناشناس را فراهم می‌کند.

به طور کلی کیف پول Blockchain یک کیف پول متمرکز است. خاصیت تمرکززدایی شدۀ ارزهای دیجیتال در این کیف پول یکی از نگرانی‌های کاربران در مورد بلاکچین ولت است.

در مجموع نقاط ضعف کیف بلاکچین را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد.

  • احراز هویت کاربران و حریم خصوصی پایین
  • ذخیره کلیدهای خصوصی کاربران در سرور ولت
  • کیف پول متمرکز
  • تعداد محدود ارزهای پشتیبانی شده

در پایان یکی از نکاتی که کاربران ایرانی باید به آن توجه کنند این است که کیف بلاکچین ایرانیان را به دلیل محدودیت‌های بین المللی، تحریم کرده است. استفاده از بسیاری از امکانات کیف بلاک چین مانند خرید و فروش ارز، سوآپ و صرافی داخلی کیف پول تنها با احراز هویت امکان پذیر است و این امکان با وجود ایرانی بودن کاربران عملاً از دسترس خارج خواهد شد.

مراحل نصب و راه‌اندازی کیف پول بلاکچین

مراحل نصب و راه‌اندازی کیف پول بلاک چین

گام اول: دانلود و نصب کیف پول بلاکچین

کیف پول بلاکچین را از یک مرجع امن و معتبر مانند Play Store یا App Store دانلود کنید. می‌توانید لینک دسترسی به کیف پول‌ را در سایت اصلی Blockchain.com/wallets پیدا کنید.

اگر در طی مراحل جست‌و‌جوی اپلیکیشن متوجه شدید که محدودیتی در دانلود وجود دارد، این مراحل را دنبال کنید: (این راه حل مخصوص تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید است).
۱- تمام برنامه‌های باز گوشی به خصوص گوگل‌پلی را ببنید.
۲- به بخش تنظیمات تلفن همراه خود بروید.
۳- گزینۀ Apps یا App Manager را انتخاب کنید (ممکن است در موبایل شما نام دیگری داشته باشد، اما عنوان همه تقریباً شبیه به هم است).
۴- اپلیکیشن Google play را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
۵- گزینۀ Clear Data را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.
۶- یک وی‌/پی‌‌/ان روی موبایل خود فعال کنید.
۷- گوگل پلی را باز کنید و Blockchain Wallet را پیدا کنید.
۸- با این کار باید محدودیت دانلود برای شما رفع شده باشد.لطفاً تا پایان زمان دانلود، وی‌/پی‌/‌ان را قطع نکنید.

گام دوم:

پس از دانلود برنامه، اپلیکیشن را باز کنید و گزینۀ Create an Account را انتخاب کنید.

ساخت اکانت در کیف پول بلاکچین

گام سوم:

در این مرحله کیف پول از شما می‌خواهد یک آدرس ایمیل معرفی کنید و برای اکانت خود رمز عبور تعیین کنید. همچنین باید گزینۀ قبول شرایط و مقررات کیف پول را نیز در این صفحه تایید کنید.

وارد کردن آدرس ایمیل در کیف پول بلاکچین

گام چهارم:

در این مرحله باید یک کد چهار رقمی برای ورود به برنامه مشخص کنید.

کد چهار رقمی ورود در کیف پول بلاکچین

اگر تلفن همراه شما از سیستم شناسایی اثر انگشت استفاده می‌کند، می‌توانید آن را برای ورود به کیف پول نیز فعال کنید:

 سیستم شناسایی اثر انگشت در کیف پول بلاکچین

گام پنجم:

در این مرحله یک ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. به صندوق دریافت ایمیل خود بروید و صحت ایمیل خود را تایید کنید:

صحت ایمیل کیف پول بلاکجین
تایید صحت ایمیل در بلاکچین دات کام

گام هفتم:

صفحۀ زیر، صفحه اصلی کیف پول شما خواهد بود. در این صفحه می‌توانید موجودی خود را بررسی کرده و به کیف پول اختصاصی هر رمزارز بروید.

صفحۀ زیر، صفحه اصلی کیف پول شما خواهد بود. در این صفحه می‌توانید موجودی خود را بررسی کرده و به کیف پول اختصاصی هر رمزارز در کیف پول بلاکچین

دریافت و انتقال ارز در کیف پول بلاکچین

برای دریافت یا انتقال رمزارز می‌توانید روی نام آن کلیک کنید؛ به اطلاعاتی مانند قیمت لحظه‌ای، نمودار تغییرات قیمت و همچنین پنل ترید کردن یا هولد در ازای دریافت سود دسترسی پیدا می‌کنید.

دریافت و انتقال ارز در کیف پول بلاک چین

برای رفتن به پنل دریافت یا ارسال ارز باید روی گزینۀ  اول یعنی Privet Key کلیک کنید.

در صفحۀ جدید روی گزینۀ Receive کلیک کنید.

گزینۀ Receive برای دریافت ارز در کیف پول بلاکچین

آدرسی که به شما نمایش داده می‌شود، آدرس ولت شماست. می‌توانید QR کد یا آدرس متنی را به فرستندۀ ارز ارائه کنید تا انتقال مدنظر شما انجام شود.

روش ارسال ارز در کیف پول بلاکچین

برای ارسال هر رمزارز باید روی نام ارز کلیک کنید.

روش ارسال ارز در کیف پول بلاک چین

سپس گزینۀ Privet Key Wallet را انتخاب کنید. اگر در کیف پول موجودی داشته باشید، گزینۀ Send به شما نمایش داده خواهد شد.

کلید خصوصی در کیف پول بلاکچین

بعد از انتخاب گزینۀ Send به صفحه جدیدی خواهید رفت که در آن باید آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید:

وارد کردن آدرس کیف پول مقصد در کیف پول بلاکچین

آدرس کیف مقصد را انتخاب کنید و گزینۀ Next را انتخاب کنید.  در صفحه جدید میزان ارز قابل انتقال و کارمزد شبکه به شما نمایش داده می‌شود. میزان ارزی که قصد دارید انتقال دهید را وارد کنید و Next را بزنید.

صفحه میزان ارز قابل انتقال و کارمزد شبکه کیف پول بلاکجین

در صفحۀ جدید، یک پیش نمایش از ارسال شما نمایش داده خواهد شد. می‌توانید درستی آدرس مقصد را دوباره اینجا بررسی کنید. اگر شما هم قصد انتقال استلار دارید و کیف پول مقصد شما یک صرافی است، باید کادر Memo را هم پر کنید. این تگ را از صرافی مقصد دریافت کنید. اگر همه چیز درست بود، گزینۀ Send را بزنید.

کادر Memo

اگر تراکنش شما موفقیت آمیز باشد، پیغام زیر را خواهید دید:

پیغام تراکنش موفق در کیف پول بلاکجین

شما می‌توانید در بخش Activity کیف پول خود، سوابق تراکنش را ببینید:

بخش Activity کیف پول بلاکچین

روش گرفتن بک آپ یا نسخه پشتیبان از کیف بلاکچین

یکی از راه‌های تامین امنیت دارایی، تهیه نسخۀ پشتیبان از  کیف پول بلاکچین است. این کیف پول یک ID برای کیف پول شما تعیین می‌کند که با کمک آن در آینده در صورتی که دسترسی به کیف پول فعلی را از دست دادید، می‌توانید کیف پولتان را بازیابی کنید. این آی‌دی با کلمات بازیابی تراست ولت یا کوینومی متفاوت بوده و فقط در همین کیف پول معتبر است.

برای دسترسی به این آی‌دی به بخش Setting ولت خود بروید. برای رفتن به ستینگ این مراحل را دنبال کنید:

۱- به منوی بلاکچین بروید.

۲- گزینۀ ستینگ را انتخاب کنید.

گرفتن بک آپ یا نسخه پشتیبان از کیف بلاکچین

در این صفحه می‌توانید آی‌دی ولت خود را ببینید. لطفاً این آی دی را در جایی امن و مطمئن و به دور از دسترسی افراد دیگر یادداشت کنید.

همچنین به تنظیمات دیگر کیف پول در این صفحه دسترسی دارید. مانند تغییر ارز فیاتی اصلی ولت، تغییرات مربوط به نوتیفیکیشن و تغییر رمز ورود ولت و اپلیکیشن.

بخش سوآپ و خرید و فروش در کیف پول بلاک چین

بخش سوآپ و خرید و فروش در کیف پول بلاک چین

برای استفاده از بخش سوآپ و خرید یا فروش رمزارز در ولت بلاکچین باید فرآیند احراز هویت خود را در این کیف پول کامل کنید. از آنجایی که کیف بلاکچین کاربران ایرانی را تحریم کرده است، بهتر است از این بخش استفاده نکنید یا از یک وی‌پی‌اس برای اتصال به ولت استفاده کنید.

تکمیل احراز هویت در کیف پول بلاکچین

برای احراز هویت در این کیف پول شما باید دسترسی به یک کارت اعتباری معتبر و یک آدرس معتبر در کشورهای مجاز که با آی‌پی شما هماهنگ باشد نیاز دارید. در مجموع استفاده از امکانات معاملاتی کیف بلاکچین به کاربران ایرانی توصیه نمی‌شود. بهتر است صرفاً برای نگهداری ارزهای خود از این کیف پول استفاده کنید.

صحبت پایانی

هر کاربری با توجه به نیازهای خود باید کیف پول مناسب خود را برای نگهداری ارزهای دیجیتال انتخاب کند. شما با توجه به نیازهای خود می‌توانید تراست ولت را انتخاب کنید که امکان سوآپ و معاملات جفت ارز را بدون نیاز به احراز هویت فراهم و ارزهای بیشتری پشتیبانی می‌کند، یا از لجر استفاده کنید و امنیت بیشتری برای دارایی خود تضمین کنید.

اما به یاد داشته باشید که مهم‌ترین ویژگی‌ای که یک کیف پول ارز دیجیتال باید داشته باشد، امنیت آن است. کیف بلاکچین در طول بیش از ۷ سال فعالیت توانسته است کارنامه خوبی به جا بگذارد. اگر سوالی در مورد این کیف پول دارید، لطفاً در بخش دیدگاه‌ها آن را با ما در میان بگذارید.

(۳ امتیاز) - ۳.۳/۵
روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
25 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد
محمد
24 روز قبل

سلام آیا انتقال تتر از بلاک چین به صرافی ایرانی مثل *** امکانپذیره؟
یا چون ایرانو تحریم کرده نمیشه به صرافی ایرانی انتقال داد؟ البته *** هم ولته هم صرافی

ر رواقی
ر رواقی
22 روز قبل
پاسخ به  محمد

سلام وعرض ادب
خیر این مساله مشکلی ندارد. هنگام انجام تراکنش تتر خود، به تطبیق شبکه کیف پول ها دقت کنید.

زهرا
زهرا
1 ماه قبل

سلام من قبلن در قسمت ترید بلکچین مقداری بیت کوین وارد کردم الان میگه باید احراز هویت کنیم میتونم از قسمته ترید بیت کوینمو برداشت کنم و به صرافی کوینکس بفرستم ؟

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  زهرا

سلام
وقت به خیر
قسمت ترید، صرفا بستری برای مبادله توکنها است و امکان ارسال و دریافت ارز به سایر کیف پولها وجود ندارد.

حامد م
حامد م
1 ماه قبل

با عرض سلام
من حدود یک سال پیش از بلاک چین استفاده کرده بودم تمام سرمایه رو جای دیگر انتقال دادم و الان وارد سایت شدم میبینم حدود ۴۵دلار سرمایه مونده توی این ارز ها
تتر ۱۱دلار و دای ۳۴ نمتونم انتقال بدهم لطفا راهنمایی کنید با تشکر …. .

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  حامد م

سلام
وقت به خیر
کیف پول بلاکچین دات جز ولتهای متمرکز است که کاربر در آن هیچگونه دسترسی به کلیدهای خصوصی خود ندارد. علاوه بر این با توجه به تایید هویت در این کیف پول و عدم سرویسدهی به کاربران ایرانی، ما در گذشته درخصوص عدم استفاده از این کیف پول (با وجود ولت های غیرزمتمرکز زیاد) صحبت کرده ایم. با این وجود پیشنهاد ما به شما این است که با استفاده از وی پی ان (با آی پی ثابت) در این کیف پول ثبت نام کنید و به محض دسترسی به برداشت، دارایی خود را به روی کیف پول دیگری انتقال دهید

سپاس از همراهی شما

علی اکبر عباس زاده
علی اکبر عباس زاده
1 ماه قبل

سلام من در کیف پول بلاکچین خودم مقداری بیت کویین دارم ولی نمی توانم برداشت کنم . پیامی می دهد که باید ۳۵۰ دلاربرای فعالسازی باید بپردازم ، آیا واقعیت دارد ؟

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل

سلام و عرض ادب
علی عزیزهیچ کیف پول معتبری از کاربر برای برداشت وجوه هزینه فعال سازی نمیخواهد. مگر اینکه کیف پول از منبع معتبری دانلود نشده باشد و یا تحت کنترل شرکتی به خصوص باشد که در این صورت ما از اعتبار و صحت ادعای آنها بی‌خبریم.

آزاده صمیمی
آزاده صمیمی
4 ماه قبل

با سلام و تشکر بابت مطالب بسیار آموزنده تان.
سوالی داشتم. بنده مقداری ارز دیجیتال در ولت بلاک چین دات کام دارم اخیراً هنگام ورود به ولت، این پیغام رو میده:
We are updating our account verification requirements
To buy, sell, and swap, you will need to verify your identity.
باید چکار کنم تا در آینده مشکلی برای ارزهایم (از بابت واریز یا برداشت) پیش نیاید؟ممنون بابت پاسخگویی تان.

ر رواقی
ر رواقی
4 ماه قبل
پاسخ به  آزاده صمیمی

سلام
وقت شما به خیر
با توجه به اینکه کیف پول بلاکچین دات کام یک کیف پول متمرکز است، شما کنترلی بر کلیدهای خصوصی خود ندارید و در کنار این مساله، به دلیل اجباری شدن اهراز هویت کاربران در این کیف پول، خطر مسدود شدن رمزارزها هم وجود دارد.
بنابراین اگر امکان برداشت رمزارز برای شما فعال است، پیشنهاد میکنیم دارایی خود را به روی یک پول غیرمتمرکز مانند تراست ولت انتقال دهید تا در آینده نگرانی بابت عدم دسترسی به رمزارزهای خود نداشته باشید.

سپاس از همراهی شما

لیلا بنی کریم
لیلا بنی کریم
4 ماه قبل

باسلام: من مقداری BCH (معادل ۰.۰۰۰۰۱۲۵۶ BTC) ازطریق کامپیوتر استخراج کرده ام که با withdraw قابل انتقال به کیف پول است اما وقتی آدرس کیف پول بالک چین رو دیق ودرست وارد میکنم پیغام confirmaiton failed ( invalid bitcoin address) مینویسه. چطوری میتونم اشکال رو برطرف کنم؟

ر رواقی
ر رواقی
4 ماه قبل

سلام
وقت شما به خیر
توکن استخراجی شما BCH بوده یا BTC؟ خطای دریافتی که در کامنت برای ما نوشته‌اید مربوط به تراکنش بیت کوین است! “invalid bitcoin address”
توجه داشته باشید که اگر توکن استخراجی شما BCH است حتما باید آدرس کیف پول BCH خود را وارد کنید.

سپاس از همراهی شما

علیرضا رحیمی
علیرضا رحیمی
4 ماه قبل

خانم زیبایی سلام از مطلبی که گذاشتی ممنونم . من این کیفو امروز روی شبیه ساز اندروید روی لبتابم نصب کردم . حالا دوسه تا اشکال دارم . اول اینکه میگن این کیف در ایران تحریمه و قابل استفاده نیست . اینو چکارش میشه کرد ؟ دوم اینکه من میخوام وارد صفحه اصلی کیف بشم که در مرحله چهارم یا پنجم توضیح داده بودی از من کشور و آدرس محل سکونتمو میپرسه و ایران اصلا جزو لیست نیست. سومین سوالم این هست که آیا میتونم بدون ثبت آدرس در این کیف ارز دریافت و ارسال کنم؟

ر رواقی
ر رواقی
4 ماه قبل

سلام
وقت شما به خیر
درصورتی که این کیف پول قادر به سرویس دهی در ایران نباشد، بهتر از سایر کیف پولهای غیرمتمرکز مثل تراست ولت استفاده کنید تا در آینده هم مشکلی بابت برداشت دارایی شما رخ ندهد.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس