اخبار ارزهای دیجیتال

فعال معروف حوزه NFT طمع و عرضه بیش از حد را آفت این بازار دانست

این فعال حوزه NFT معتقد است که تعدد افرادی که به این فضا وارد شدند سبب بهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شد

گری وینرچاک (Gary Vaynerchuck)، سرمایه‌گذار و مبلغ معروف حوزه NFT عرضه بیش از حد، حرص و طمع و پروژه‌های ضعیف را دلایل اصلی سقوط بازار توکن‌های NFT در سال گذشته دانست.

به گزارش والکس و به نقل از Coin Telegraph، وینرچاک در روز ۱۲ دسامبر پستی جدید در بلاگ خود منتشر کرد. او در این پست مشکلات فعلی فضای NFT را بررسی کرد و دورنمایی از آینده آن در سال آتی میلادی ارائه کرد.

وینرچاک فاد (مخفف ترس، عدم اطمینان و شک) ایجاد شده توسط رسانه‌‌های سنتی و شبکه‌های اجتماعی را عاملی مهم در پایین آمدن حجم معاملات توکن‌های NFT و کاهش کف قیمت آن‌ها دانست.

او گریزی به پیش‌بینی سال گذشته خود زد. او پیش‌تر گفته بود که ۹۸-۹۹ درصد پروژه‌های NFT که در سال ۲۰۲۱ و با جهش این حوزه مورد توجه قرار گرفتند در نهایت سرمایه‌گذاری بدی خواهند بود و قیمت‌شان صفر خواهد شد.

وینرچاک در توضیح استدلال خود، به سه عامل عمده عدم پیشرفت بازار اشاره کرد: عرضه بیش از حد، طمع کوتاه‌مدت و اپراتورهای ضعیف.

او افزود:

برخی از پروژه‌ها توسط اپراتورهای واقعی رهبری می‌شوند که بر ارائه ارزش به دارندگان توکن خود متمرکزند – اکثر پروژه‌ها این چنین نیستند. تقاضا نتوانسته و نخواهد توانست تا با عرضه شدید هماهنگ شود و هر زمان که چنین اتفاقی روی دهد، حباب بازار خواهد ترکید.

او در تشریح دورنمای خود از سال ۲۰۲۳، تصریح کرد که امید چندانی به تکرار رونق سال ۲۰۲۱ ندارد. به خصوص آن که انتظار ندارد که شرایط کلان اقتصادی به همین زودی مثبت شود.

گری وی در ادامه فضای کریپتو و توکن‌های NFT را به رونق اینترنت در اواخر دهه ۹۰ و اوایل هزاره جدید تشبیه کرد؛ زمانی که بسیاری از شرکت‌ها شکست خوردند و تنها قوی‌ترین‌ها باقی ماندند.

او معتقد است که تنها یک تا سه درصد از پروژه‌ها جان به در خواهند برد و تبدیل به آمازون‌ها و eBayهای کریپتو خواهند شد.

وینرچاک در ابتدای سال ۲۰۲۱ وارد دنیای NFTها شد و پروژه نخست او با نام VeeFriends، بنا بر داده‌های کریپتو اسلم با ۲۴۱ میلیون دلار فروش، در رتبه بیستم برترین مجموعه‌های تاریخ است.

(۱ امتیاز) - ۵/۵
منبع
Coin telegraph
علاقه‌مند به ساختارهای غیرمتمرکز، دیفای و آزادی مالی
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس