اصطلاحاتکیف پول

نحوه استیکینگ در تراست ولت، Staking ارز دیجیتال در تراست والت

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که با نگهداری رمزارزهای خود در شبکه، برای خودتان درآمد غیرفعال (Passive) ایجاد کنید؟ حتی در حالی که خواب هستید! با این کار به امنیت شبکه هم کمک می‌کنید. در حقیقت شما با نگهداری ارز دیجیتال برای کمک به امنیت شبکه رمزارزها، سود کسب می‌کنید. برای این کار نیاز نیست زمان زیادی صرف کنید. اما چطور؟! با ما همراه باشید تا صفر تا صد استیکینگ در تراست ولت را در این مقاله یاد بگیریم.

استیکینگ چیست؟

آشنایی با استیکینگ

تمام بلاکچین‌ها یک نقطه مشترک دارند: «اعتبارسنجی معاملات». به عنوان مثال، بیت کوین این عمل را طی فرآیندی به نام استخراج یا ماینینگ انجام می‌دهد که از برق زیادی استفاده می‌کند (اثبات کار یا Proof-of-Work). اما شکل‌های دیگری از اعتبارسنجی وجود دارد که غالباً به عنوان الگوریتم اجماع شناخته می‌شوند.

اثبات سهام (Proof-of-Stake) یکی دیگر از این سازوکارهای اجماع است که می‌تواند در انواع مختلف و مدل‌های ترکیبی ارائه شود. به طور کلی ما به همه این روش‌ها، استیکینگ (Staking) می‌گوییم. استیکینگ ارز دیجیتال برای دارندگان یک ارز قدرت تصمیم‌گیری در شبکه را فراهم می‌کند. با استیک ارز دیجیتال، شما توانایی رای دادن و درآمدزایی را کسب می‌کنید. این کاملاً شبیه به دریافت سود به دلیل نگه داشتن پول در حساب بانکی یا دادن آن برای سرمایه‌گذاری به بانک است. با این تفاوت که شما دارایی خود را در یک کیف پول ارز دیجیتال مانند تراست ولت نگهداری می‌کنید.

استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت

فرایند استیکینگ ارز دیجیتال

تراست ولت یکی از کیف پول‌های بسیار معروف ارز دیجیتال است. این ولت بخاطر امکاناتی که به کاربران خود می‌دهد از محبوبیت بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین مزایای این کیف پول می‌توان به رابط کاربری ساده و جذاب آن اشاره کرد. امکان برقراری ارتباط با دپ‌هاست و پشتیبانی از توکن‌های ERC20 و ERC223 از دیگر مزایای این کیف پول است.

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که تراست ولت در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، استیک ارز دیجیتال است. کاربران به راحتی می‌توانند با استفاده از این قابلیت به درآمد برسند. سودی که از این طریق به دست می‌آید با گذشت زمان می‌تواند به یک درآمد باارزش تبدیل شود. به همین دلیل است که افراد زیادی بخش از دارایی‌های خود را به استیک اختصاص می‌دهند.

فاکتورهای موثر در پاداش استیکینگ در تراست ولت

هر شبکه بر اساس پروتکلی که دارد از روش متفاوتی برای محاسبه سود استفاده می‌کند. میزان پاداش استیکینگ برای افرادی که قصد دارند از این طریق به درآمد برسند مهم است، زیرا به آن‌ها در انتخاب رمزارز برای استیک کمک خواهد کرد. فاکتورهای مختلفی در پاداش استیکینگ در تراست ولت موثر است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

دوره و مدت زمان قفل کردن ارز دیجیتال

هنگامی که رمزارز خود را استیک می‌کنید، دارایی شما به حالت قفل تنظیم می‌شود. در این مدت نمی‌توانید رمزارز استیک شده را جابجا یا معامله کنید. این امر در مورد اکثر رمزارزها صدق می‌کند؛ مانند ترون. برخی از توکن‌ها نیز نیازی به قفل کردن ندارند و روش‌های خاصی برای بررسی موجودی و وضعیت استیک در کیف پول شما دارند.

نقدینگی و نوسانات

رفتار بازار موردی است که ما نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم. قیمت ممکن است در عرض چند ثانیه بالا و پایین بیاید. وقتی توکن‌های شما قفل می‌شوند، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید؛ جز تماشای جهت بازار. همچنین، خطراتی وجود دارد که توکن‌ها نقدینگی خود را از دست دهند و در نتیجه قیمت پایین‌تری پیدا کنند.

کمیسیون تایید کننده یا ولیدیتور (Validator)

در الگوریتم اثبات سهام، یکسری ولیدیتور وجود دارد که وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. این ولیدیتورها همیشه سیستم‌شان روشن است و باید فعال باشند. کاربر می‌تواند ولیدیتور موردنظر خودش را انتخاب کند (بر اساس اعتبار و درصد پاداش‌ها). ولیدیتورها در ازای کاری که انجام می‌دهند، درصدی به عنوان کمیسیون (یا کارمزد) از کاربر دریافت می‌کنند. ولیدیتور می‌تواند در هر زمانی این درصد را بدون اطلاع کاربر انتخاب کند.

مدت زمان پاداش‌‌ها

پاداشی که در ازای استیک کردن به شما تعلق می‌گیرد، ممکن است چند روز طول بکشد تا به کیف پول شما واریز شود. در واقع، نحوه واریز این پاداش‌ها به ولیدیتور انتخاب شده بستگی دارد که ممکن است در همان لحظه انجام شود یا مدتی طول بکشد. بنابراین، در استیکینگ در تراست ولت، کاربر باید در انتخاب ولیدیتور دقت کند.

محاسبه سود استیکینگ در تراست ولت

سود استیکینگ ارز دیجیتال

سود حاصل از استیکینگ در تراست ولت در مقایسه با استخراج رمزارزها کمتر است، اما فراموش نکنید که برای استخراج به تجهیزات و سرمایه زیادی نیاز دارید اما برای استیکینگ، تنها کافیست دارایی خودتان را قفل کنید و منتظر سود آن بمانید. درست است که با استفاده از استیک ارز دیجیتال می‌توانید برای خودتان درآمد پسیو ایجاد کنید، اما نباید از استیکینگ انتظار یک شبه پولدار شدن را داشته باشید.

سوال مهمی که تا اینجا پیش می‌آید، این است که چگونه سود استیکینگ یک ارز دیجیتال را محاسبه کنیم؟ برای این کار می‌توانید از ماشین حساب استیکینگ ارز دیجیتال استفاده کنید. برای مثال، با مراجعه به صفحه Staking در وب‌سایت تراست ولت، می‌توانید از بخش ماشین حساب آن استفاده کنید. برای نمونه، در تصویر زیر سود روزانه، ماهانه و سالانه برای استیک ۵۰ ترون را مشاهده می‌کنید.

ماشین حساب استیکینگ

* APR مخفف عبارت Annual Percentage Rate  یا درصد یا نرخ سود سالیانه است.

آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت

در ادامه، نحوه سپرده گذاری ارز دیجیتال در تراست ولت را با مثالی از استیکینگ ترون را به شما آموزش می‌دهیم. اما قبل از آن توجه کنید که برای استیکینگ ارز دیجیتال چند شرط لازم است:

رمزارزی که می‌خواهید استیک کنید، باید از الگوریتم اثبات سهام پیروی کند؛ مانند ترون.
کیف پول شما باید از قابلیت استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی کند؛ مانند تراست ولت.

مراحل استیکینگ در تراست ولت برای رمزارز ترون:

۱. واریز ترون به کیف پول تراست

ابتدا، ترون  (TRX) را از یک صرافی ارز دیجیتال مانند والکس خریداری کرده و به تراست ولت انتقال دهید.

۲. انتخاب ترون از لیست استیکینگ

در حال حاضر، ارزهای زیر را می‌توانید در تراست ولت استیک کنید.

ارزهای قابل استیکینگ در تراست ولت

از بخش “Discover” در صفحه اصلی تراست ولت و انتخاب گزینه “Staking”، می‌توانید به لیست ارزهای موجود برای استیکینگ دسترسی پیدا کرده و ترون را از این بین انتخاب کنید.

۳. دسترسی به بخش استیک ترون

دسترسی به استیکینگ در تراست ولت

سپس در صفحه مربوط به رمزارز ترون، روی گزینه “Stake” کلیک کنید؛ در پنجره باز شده مطابق تصویر بالا اطلاعات زیر را مشاهده خواهید کرد:

  • Available: موجودی ترون در کیف پول تراست ولت.
  • Minimum Amount: حداقل ترون مورد نیاز برای استیکینگ.
  • APR: درصد سود سالانه.
  • Lock Time: مدت زمان قفل شدن دارایی.
  • Stake: این گزینه شما را به صفحه اولیه استیکنگ هدایت می‌کند.
  • Unstake: اگر می‌خواهید استیک متوقف شود، از این گزینه استفاده کنید.

برای استیک کردن ترون، روی گزینه “Stake” کلیک کنید.

۴. تعیین مقدار ترون و انتخاب یک ولیدیتور (Validator)

مقدار توکن برای استیکینگ

در بخش زیر، مقدار ترونی که می‌خواهید استیک کنید را وارد نمایید. همچنین، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه “Max”، کل دارایی ترون خودتان را انتخاب کنید. حداقل مقداری که می‌توانید استیک کنید، ۱ ترون  (TRX 1) است. همچنین برای پرداخت کارمزد نیز باید مقداری ترون در کیف پول‌تان داشته باشید که حداقل آن، یک TRX است.

انتخاب ولیدیتور

بعد از تعیین مقدار ترون، از لیست Validator، ولیدیتور موردنظر خودتان را انتخاب و روی گزینه “Continue” کلیک کنید. در اینجا، بایننس به عنوان ولیدیتور انتخاب شده است.

هشدار: قبل از اینکه به مرحله بعد بروید، لطفاً نکات مهم زیر را به خاطر بسپارید:

  • ترون‌های شما به مدت ۳ روز قفل یا فریز می‌شود.
  • امکان جابجایی و انتقال ترون‌ها در این ۳ روز وجود ندارد.
  • بعد از ۳ روز، می‌توانید ترون ها را از حالت قفل خارج کنید. یا اینکه آنها در حالت قفل نگهداری کنید تا پاداش این کار را دریافت کنید.
  • اگر بخواهید ترون‌های بیشتری را فریز کنید، مجدد این ترون‌ها به مدت ۳ روز قفل می‌شوند.

۵. ارسال تراکنش به شبکه

در این مرحله، جزئیات تراکنش مانند ولیدیتور و کارمزد شبکه (Network Fee) را مشاهده می‌کنید. در صورت تمایل به تایید تراکنش، روی گزینه”Send” کلیک کنید.

ارسال تراکنش به شبکه

با کلیک بر روی گزینه “Send”، به صفحه کیف پول ترون بر می‌گردید. مشاهده می‌کنید که تراکنش در حالت Pending  (در حال انتظار) قرار دارد و پیام آن در صفحه نمایش داده شده است. منتظر بمانید تا تراکنش شما در شبکه تایید شود.

تراکنش در حالت پندینگ

۶. تایید تراکنش در شبکه

تایید تراکنش

زمانی که تراکنش شما تایید و فرآیند استیک ارز دیجیتال ترون کامل شد، کیف پول شما، ترون‌های استیک شده را نمایش می‌دهد و پیغام Pending به پیغام Stake تغییر می‌کند. در ادامه، به آموزش نحوه آن استیک کردن (Unstaking) در تراست ولت می‌پردازیم.

آموزش آن استیکینگ ترون در تراست ولت

فرآیند آن استیکینگ TRX (لغو قفل بودن ترون‌ها و خروج از استیکینگ) را می‌توانید ۳ روز پس از آخرین تراکنش استیکینگ انجام دهید (حتماً باید ۳ روز گذشته باشد تا بتوانید ترون‌ها را آن‌استیک کنید). با آن استیکینگ ترون‌ها، پاداشی که از این طریق دریافت می‌کردید، متوقف می‌شود. پس از اینکه Unstaking تایید شود، ترون‌های شما قابل انتقال خواهند شد.

اگر بخواهید قبل از ۳ روز Unstaking را انجام دهید، با پیغام زیر روبه‌رو می‌شوید که به شما می‌گوید: «زمان قفل ۳ روز است».

استیکینگ ترون در تراست ولت

مراحل آن استیکینگ ترون در تراست ولت به صورت زیر است:

۱. دسترسی به بخش آن استیکینگ در تراست ولت

صفحه استیکینگ ترون در تراست ولت

وارد کیف پول ترون شوید. برای دسترسی به منو آن استیکینگ در تراست ولت، مجددا روی گزینه “Stake” کلیک کنید. مجدداً پنجره بالا را مشاهده خواهید کرد. این بار روی گزینه  “Unstaking” کلیک کنید.

۲. وارد کردن مقدار ترون برای آن استیکینگ

تعیین مقدار توکن برای آن استیکینگ

در بخش “TRX Amount”، مقدار ترون‌هایی را که می‌خواهید لغو کنید (خارج کردن از استیک) را به صورت دستی وارد کنید یا برای انتخاب همه ترون‌ها، روی Max ضربه بزنید. برای ادامه، روی گزینه”Next”  (بعدی) کلیک کنید.

۳. تایید تراکنش

تایید تراکنش در تراست ولت

تراکنش Unstake را بررسی و اگر همه چیز خوب به نظر می‌رسید، روی گزینه “Send”  (ارسال) کلیک کنید تا تراکنش شما به شبکه ارسال شود.

تایید آن استیکینگ در تراست ولت

به محض انجام شدن تراکنش، نوتیفیکیشنی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن آن استیکینگ در تراست ولت به شما نمایش داده می‌شود. تراکنش Unstake همچنین در صفحه اصلی کیف پول ترون هم نشان داده می‌شود. فرایند Unstake در اینجا به پایان رسید.

آیا استیکینگ در تراست ولت سودآور است؟

استیکینگ یک سرویس مبتنی بر بلاکچین است که یکی از روش‌های کسب درامد از ارز دیجیتال به شمار می‌رود. استیکینگ شما را قادر می‌سازد با قفل کردن دارایی خود، رمزارز اضافی کسب کنید. بازدهی این کار، بسته به مدت زمانی که دارایی خود را قفل می‌کنید، متفاوت است. در صورتی که در این حوزه مبتدی هستید استیک کردن در این والت برای شما یک گزینه مناسب است زیرا فرآیند ساده‌ای دارد و شما می‌توانید از آموزش استیکینگ در تراست ولت که در این مطلب ارائه شد کمک بگیرید.

نحوه محاسبه سودآوری هر کدام از رمزارزها در تراست ولت تقریبا با دیگری متفاوت است، به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به سپرده گذاری در این کیف پول به خوبی تحقیق کنید و با قوانین آن آشنا شوید تا بتوانید از این طریق کسب درآمد کنید.

در تراست ولت کدام رمزارزها را می‌توان استیک کرد؟

در حال حاضر می‌توانید کوین‌های ترون (TRX)، تزوس (XTZ)، کازمس (ATOM)، وی چین (VeChain)، کالیستو (CLO)، کاوا (KAVA)، توموچین (TOMO)، آیوتکس (IOTX) و آلگوراند (ALGO) را در تراست ولت استیک کنید.

چگونه از ماشین حساب تراست ولت برای محاسبه سود استیکینگ استفاده کنیم؟

ابتدا نوع ارز و تعداد ارزهای استیک شده را انتخاب کنید تا سود حاصل از آن‌ها برای شما محاسبه شود.

ریسک استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت چیست؟

یکی از ریسک‌های مهم استیکینگ کریپتو، کاهش ارزش دارایی پایه است. به عنوان مثال اگر اتریوم را با ۳۵۰۰ دلار استیک کنید و ارزش اتریوم به ۲۵۰۰ دلار سقوط کند، در این صورت سود شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

(۱۰ امتیاز) - ۴.۴/۵

منبع
trustwallet
کارشناس ارشد منابع آب و شیفته­‌ی دنیای نویسندگی. باور دارم همه چی در زندگی­مان به محتوا گره خورده است و همیشه به «محتوای خوب» نیاز داریم. در تلاشم گامی موثر در این مسیر بردارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
289 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ایمان
ایمان
17 روز قبل

سلام
تتر رو میشه استیک کرد؟
چگونه؟

ر رواقی
ر رواقی
11 روز قبل
پاسخ به  ایمان

سلام و عرض ادب
بله؛ برای این کار باید از صرافی ها و پلتفرمهایی که این سرویس را ارائه میدهند استفاده کنید. به عنوان مثال Tidex یکی از بازار‌هایی است که در آن می‌توان به استیکینگ تتر پرداخت. تتر در این بستر برای استیکینگ USDN (یک استیبل کوین پشتیبانی شده توسط Waves) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جواد پنداری
جواد پنداری
1 ماه قبل

سلام من همه این مراحل رو میرم ولی در اخر این ارور رو میده
freeze v2 is open old freeze is closed
ممنون میشم راهنمایی کنید

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  جواد پنداری

سلام و عرض ادب
جواد جان ارز دیجیتالی که قصد استیکینگ آن را دارید چیست؟

وحید سالارحسینی
وحید سالارحسینی
2 ماه قبل

سلام
من کاردانو رو استیک کردم داخل تراست ولت ، اول موجودی رو نشون میداد تو تراست ولت الان دیگه نشون نمیده ، موجودی رو صفر نشون میده. میرم آن استیک هم کنم دیگه موجودی رو نشون نمی ده ، آخرین تراکنش هم مربوط به همون استیک کردن بوده ، میشه راهنماییم کنین

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل

سلام
تراست ولت خود را بروزرسانی کنید و مجددا از طریق وی پی ان این مساله را بررسی کنید. اگر رفع نشد لطفا ان را با پشتیبانی تراست ولت در میان بگذارید.
https://support.trustwallet.com/support/home

سپاس از همراهی شما

میثم
میثم
3 ماه قبل

سلام من سولانا استیک کردم چند ماهی میشه ولی نمیتونم ان استیک کنم و روی اون گذینه افتابگردون هست
البته بالای اون افتابگردون نوشته شده اکتیو
ارز سولانا هم در کیف پول تراست ولت دارم
ممنون میشم رهنمایی کنید

ر رواقی
ر رواقی
3 ماه قبل
پاسخ به  میثم

سلام و عرض ادب
لطفا کیف پول خود را در صورت امکان بروزرسانی کنید. اگر این مشکل رفع نشد آنرا با پشتیبانی تراست ولت درمیان بگذارید.

https://support.trustwallet.com/support/home

مهران
مهران
5 ماه قبل

ضمانت برگشت اصل و جایزه استیک با صرافی یا پلت فرمیه که داخلش استیک انجام شده ؟ البته کاری به کاهش یا افزایش قیمت ارز در طول دوره استیک ندارم

ر رواقی
ر رواقی
5 ماه قبل
پاسخ به  مهران

سلام
وقت شما به خیر
این بستگی به ولیدیتور انتخابی شما دارد. اگر به هر دلیلی ولیدیتور از فعالیت متوقف شود، سود شما از آن تاریخ محاسبه نمیشود. بنابراین برای انتخاب ولیدیتور صرفاً به سود بالا توجه نکنید. بلکه اعتبار آن هم مساله مهمی است.

سپاس از همراهی شما

مهران
مهران
6 ماه قبل

سلام ، من ۲ سال قبل تعدادی بیت کوین داخل صرافی بایننس استیک کردم و بعد از اتمام تاریخ آن استیک کردم ، بعد از گذشت ۲۱ روز دوره آزادسازی طبق انتخابی که خودم انجام دادم اصل پول در قالب اتریوم شروع یه تسویه شد و نزدیک به ۲ ماه طول کشید و در نهایت روی یه عدد فیکس شد ، تماسهای زیادی هم با پشتیبانی داشتیم که گفتن ، شبکه طبق یه الگوریتم خاص در حال تسویست و صبور باشید و …. حالا که تسویه اصل تمام شده ، پشتیبانی گفته چون ضمانت قیمت داره ، عدد دلاریش همزمان با رشد قیمت بالا میره ولی دسترسی به حساب مسدوده

ر رواقی
ر رواقی
6 ماه قبل
پاسخ به  مهران

سلام
وقت به خیر
مهران عزیز صرافی بایننس یک پلتفرم متمرکز است و بنابراین هیچگونه راهکاری به جز مکاتبه با تیم پشتیبانی این صرافی در خصوص نحوه دسترسی به سود استیکینگ وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

کاظم جوان
کاظم جوان
6 ماه قبل

سلام من یک ساله استیک گذاشتم سود پول اصلی هم حساب بایننسم اومده قراردادم بااستیک تمام شده الان ۵روزه برادشت منو محدود کرده علت چیه کسی میدونه کی میتونم برداشت کنم ازموقعی که قراردادم تمام شده

مهران
مهران
5 ماه قبل
پاسخ به  کاظم جوان

چه ارزی استیک کردید ؟

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس