آموزش معامله

آموزش کار با پایه بازار بیت کوین، چرا پایه بازارهای غیرریالی مهم هستند

امروزه معامله‌گران بازارهای ارز دیجیتال همواره در تلاش‌ هستند تا با به‌کارگیری استراتژی‌های خرید و فروش متنوع، در این بازار پرنوسان سود کسب کنند و یا حداقل مانع از ضررهای احتمالی خود شوند. استفاده از پایه بازارهای مختلف، رویکردی مرسوم در بازارهای مالی محسوب می‌شود. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی پایه بازار بیت کوین و اهمیت آن در صرافی ارز دیجیتال والکس بپردازیم.

پایه بازار چیست؟

استفاده از پایه بازارهای مختلف یکی از بهترین راه‌ها جهت تطبیق معاملات بر اساس نوسانات بازار رمزارزها قلمداد می‌شود. به عنوان مثال پایه بازار تتر (USDT) را در نظر بگیرید. در این مدل از بازار، ارزش کلیه رمزارزها بر اساس USDT سنجیده می‌شود و هر معامله‌گر در آن می‌تواند کوین‌های مختلف را با تتر معامله کند. به تعبیری از هر پایه بازار می‌توان به عنوان بازار مورد اهمیت هر معامله‌گر هم یاد کرد.

بنابراین فردی که در پایه بازار ریالی فعالیت می‌کند، قطعا به دنبال کسب سود بر مبنای ریال است؛ همچنین اولویت اصلی هر معامله‌گر در پایه بازار تتر، افزایش موجودی تتر خود با نوسان‌گیری از سایر رمزارزهاست. این اصل برای سایر پایه بازارها از جمله بیت کوین هم صدق می‌کند.

خوشبختانه صرافی والکس، امکان معامله رمزارزهای مختلف را در سه پایه بازار ریال، تتر و بیت کوین برای تمامی کاربران فراهم کرده‌ است.

پایه بازارهای مختلف در والکس

پایه بازار در والکس

مزیت معامله در پایه بازار غیرریالی والکس

به صورت کلی دو مزیت مهم در خصوص استفاده از پایه بازار غیرریالی وجود دارد:

  • معامله‌گران در پایه بازار غیرریالی والکس، کارمزد کمتری را نسبت به پایه بازار ریالی متحمل می‌شوند.

به عنوان مثال کارمزد هر معامله در پایه بازار تتر، 0.2% و برای پایه بازار ریالی از 0.2% الی 0.4% متغیر است. در نتیجه، معاملات در پایه بازار تتر با هزینه کمتری انجام می‌شود.

  • استفاده از پایه بازار غیرریالی راهکاری مناسب جهت کسب سود در بازرهای تورمی است.

به عنوان مثال تبدیل رمزارزها به تتر همانند تبدیل آنها به دلار است. بنابراین شما با این کار ریسک کاهش ارزش ریالی دارایی خود (در شرایط تورمی) را کاهش می‌دهید. به این معنا که درصورت افزایش نرخ دلار در ایران، در صورت داشتن دارایی‌های با ارزشی گره خوده با دلار آمریکا، بهای دارایی شما هم افزایش می‌یابد.

پایه بازار بیت کوین

با انتخاب پایه بازار بیت کوین، شما می‌توانید بهای رمزارزهای مختلف را بر اساس نرخ بیت کوین مشاهده کنید. در حقیقت اینجا بیت کوین رمزارز مورد اهمیت معامله‌گر است و او تلاش می‌کند تا با انجام معاملات برحسب BTC، مقدار بیت کوین خود را افزایش دهد.

برخی مزایای پایه بازار بیت کوین عبارتند از:
  • توانایی خرید مستقیم سایر رمزارزها توسط بیت کوین.
  • قابلیت معامله مستقیم سایر رمزارزها با بیت کوین.
  • کم شدن یک مرحله پرداخت کارمزد، در معامله بیت‌کوین با سایر رمزارزها (به غیر از تتر).
  • معامله در پایه بازار بیت کوین، با هدف افزایش بیت کوین‌ها انجام می‌شود (این می‌تواند در دراز مدت به نفع معامله‌گران باشد).

شاید در نگاه اول این قابلیت‌ها چندان مهم به نظر نرسد. اما تصور کنید شما قصد خرید بیت کوین با ارز اتریوم را دارید. برای انجام چنین معامله‌ای در صرافی‌هایی که از پایه بازار بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند، باید این مراحل را دنبال کنید:

  1. تبدیل اتریوم خود به تتر (USDT) یا ریال (کارمزد اول)
  2. تبدیل تتر یا ریال خود به بیت کوین (کارمزد دوم)

همانطور که ملاحظه می‌کنید هر کاربر برای چنین معامله‌ای مستلزم پرداخت دو مرحله کارمزد است. (یکی برای تبدیل رمزارز خود به تتر و دیگری تبدیل تتر به بیت کوین). اما به لطف پایه بازار بیت‌کوین، این کار طی یک تراکنش و پرداخت یک مرحله کارمزد قابل اجرا است.

بنابراین استفاده از پایه بازار بیت‌کوین، علاوه بر اهداف استراتژیک معاملاتی، ازنظر هزینه هم به نفع کاربران خواهد بود.

معامله در پایه بازار بیت کوین

صحبت پایانی

شرایط پرنوسان بازار رمزارزها از یکسو و تغییرات روزانه نرخ ارز (دلار) از سوی دیگر، باعث شده تا اکثر معامله‌گران از پایه بازارهای غیرریالی جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده کنند. پایه بازار بیت کوین، قابلیتی جدید است که صرافی والکس برای معامله‌گران عرضه کرده تا آنها در کنار پایه بازار تتر، بتوانند از استراتژی‌های معاملاتی متنوع‌تری بهره ببرند.

در پایان نظر خود را از تجربه کار کردن با پایه بازارهای غیرریالی، خصوصا بیت کوین با ما در میان بگذارید. آیا نکته خاصی در مورد پایه بازار بیت کوین است که ما در این مقاله به آن اشاره نکرده‌ایم؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

 

رامین رواقی

کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به حوزه بلاکچین، رمزارزها و هر چیزی که مرتبط با تکنولوژی باشه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا