اخبار ارزهای دیجیتال

بیت کوین و محیط زیست؛ آیا رمزارزها برای آینده زمین خطرناکند؟

ارزهای رمزپایه در ابتدا برای اغلب مردم مفهومی مبهم داشتند، اما در حال حاضر شاید کمتر کسی باشد که با ارز دیجیتال آشنا نباشد. تنها چند سال پیش بود که دنیای مالی، ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزاری برای مجرمان و دلالان معرفی می‌کرد، اما این صنعت امروزه پیشرفت قابل توجهی در جهت تثبیت خود به عنوان یک فضای قانونی در جهان داشته است. بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) رشد چشمگیری در قیمت و تعداد کاربران خود داشته‌اند اما هنوز هم در مورد پیامدهای پذیرش گسترده ارزهای رمزنگاری شده تردیدهایی وجود دارد. به ویژه، بسیاری از دوستداران محیط زیست در مورد مصرف بیش از اندازه انرژی در استخراج ارزهای دیجیتال نگرانی‌های خود را بیان کرده‌اند که ممکن است باعث افزایش انتشار کربن و تغییرات آب و هوایی شود.

در این مقاله، درباره تاثیر بیت کوین بر محیط زیست و رمزارزهای دوستدار طبیعت صحبت خواهیم کرد.

چرا استخراج رمزارزها به انرژی نیاز دارد؟

بیت کوین و مصرف انرژی

هزینه‌های نجومی مصرف انرژی به دلیل ماهیت رقابتی بلاک‌چین‌های اثبات کار است. به جای ذخیره موجودی حساب در یک پایگاه داده مرکزی، تراکنش های ارزهای رمزنگاری شده توسط یک شبکه توزیع شده از استخراج کننده‌ها ثبت می‌شود که با پاداش‌های بلوک تشویق می‌شوند. این کامپیوترهای تخصصی درگیر یک مسابقه محاسباتی برای ثبت بلوک‌های جدید هستند که تنها با حل معماهای رمزنگاری ایجاد می‌شوند و حل معماها نیاز به محاسبات انرژی‌بر زیادی دارد.

به گزارش بی بی سی در سال 2021، بیت کوین، هر سال 121 تراوات ساعت برق مصرف می‌کند که بیشتر از  مصرف انرژی کل کشور آرژانتین است. همچنین به گفته Digiconomist (سایت تجزیه و تحلیل ارزهای رمزنگاری شده)، شبکه اتریوم به اندازه کل کشور قطر از قدرت محاسباتی استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دوستدران محیط زیست این است که با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، کارایی استخراج کمتر شود. در مورد بیت کوین، معماهای ریاضی برای ایجاد بلوک‌ها با افزایش قیمت مشکل‌تر می‌شوند اما توان عملیاتی تراکنش ثابت باقی می‌ماند. این بدان معناست که در طول زمان، شبکه برای پردازش همان تعداد تراکنش، توان محاسباتی و انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد.

دفاع طرفدارن ارزهای دیجیتال از فرایند استخراج

حامیان ارزهای دیجیتال، همواره به دنبال این هستند که مصرف انرژی توسط ارزهای دیجیتال را کم اهمیت جلوه بدهند و مدعی هستند که عملیات استخراج بیشتر در مناطق دارای انرژی تجدیدپذیر مازاد انجام می‌شود. بر اساس یک گزارش در سال 2019 توسط CoinShares (یک شرکت تحقیقاتی طرفدار ارزهای رمزپایه)، تخمین زده می‌شود که 74.1 درصد از برقی که شبکه بیت کوین را تامین می‌کند از منابع تجدیدپذیر تأمین می شود. این موضوع باعث شده است که استخراج بیت کوین بیشتر از هر صنعت بزرگ دیگری در دنیا با انرژی تجدیدپذیر اداره شود.

این ادعاها بر این واقعیت استوار است که استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری شده از نظر جغرافیایی ثابت نیستند و می‌توانند در جستجوی انرژی اضافی، مکان خود را تغییر بدهند. بر اساس گزارش CoinDesk برخی از شرکت‌های استخراج چینی در حال بررسی راه‌هایی ارزان قیمت برای تامین منابع انرژی ارزان هستند.

محاسبات مربوط به مصرف انرژی تجدیدپذیر و تاثیر بیت کوین بر محیط زیست همواره بحث برانگیز و اغلب مورد اختلاف است. به عنوان مثال، گزارشی از مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج نشان داد که تنها 39 درصد از استخراج بیت کوین از انرژی های تجدیدپذیر تامین می‌شود. حتی در خوشبینانه‌ترین تخمین‌ها در مورد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، این شبکه یک سهم مهم در انتشار کربن دارد که نمی‌توان از آن چشم‎‌پوشی کرد.

سایر اثرات زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال

علاوه بر مصرف انرژی، استخراج ارز دیجیتال با قدیمی شدن سخت افزار، مقدار قابل توجهی ضایعات الکترونیکی را نیز تولید می‌کند. این امر به ویژه برای مدارهای مجتمع خاص،که برای استخراج استفاده می شوند صادق است. برخلاف سایر سخت افزارهای کامپیوتری، این مدارها را نمی‌توان برای هیچ هدف دیگری مورد استفاده مجدد قرار داد و به سرعت منسوخ می‌شوند. به گفته Digiconomist، شبکه بیت کوین سالانه بین هشت تا 12 هزار تن زباله الکترونیکی تولید می‌کند.

رمزارزهای دوستدار طبیعت

برخی از رمزارزها در چند سال اخیر به وجود آمده‌اند که نحوه استخراج آنها از انرژی‌های تجدیدپذیر است یا کمتر از بقیه حیات زمین را به خطر می‌اندازند. تحقیقات بسیاری در مورد طبقه بندی رمزارزهای دوستدار طبیعت انجام شده است. براساس آخرین تحقیقات انجام شده توسط TRG Datacenters رمزارزهای زیر از نظر مصرف انرژی جزو کارآمدترین‌ها هستند.

۱- چیا

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی TRG Datacenters، رمزارز چیا یک مثال خوب از یک ارز دیجیتال پایدار است که به گونه‌ای طراحی شده است که انرژی کمتری مصرف کند. فرآیند استخراج مورد استفاده در چیا از هارد دیسک استفاده می‌کند.مفهومی که به عنوان اثبات فضا شناخته می‌شود و متکی به پردازنده‌های کامپیوتری است.

با این حال، برخی از منتقدان هنوز ادعا می‌کنند که چیا آنطور که ادعا می‌کند دوستدار محیط‌ زیست نیست، زیرا منجر به افزایش قابل توجه تقاضا برای سخت‌افزار کامپیوتر و افزایش سطح زباله‌های الکترونیکی شده است.

۲- IOTA

IOTA ازتنگل (Tangle) استفاده می‌کند که یک فناوری جایگزینی برای ماینرها است و این دستگاه توسط دستگاه‌های کوچک‌تر نگهداری می‌شود و به همین دلیل نیاز به انرژی کمتری دارد.

3. کاردانو

برخلاف ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، کاردانو از یک سیستم اثبات سهام به نام Ouroboros استفاده می‌کند. این امر مستلزم آن است که کاربران برای پیوستن به شبکه، توکن‌هایی را خریداری کنند و در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. این رمزارز توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم (دومین ارز دیجیتال بزرگ بعد از بیت کوین) توسعه یافته است. Ouroboros اولین پروتکل مبتنی بر بلاک‌چین است که برخی باور هستند که معروف‌ترین رمزارز سبز بازار است.

۴- نانو

موسسه تحقیقاتی TRG Datacenters توجه ویژه‌ایی به رمزارز نانو دارد و آن را در لیست رمزارزهای دوستدار طبیعت قرار داده است. نانو یک کریپتوکارنسی با تبادلات تقریباً آنی و بدون کارمزد شبکه است که به جای استفاده از تکنولوژی بلاکچین از نوع تغییر یافته بلاکچین به نام بلاک لتیس (block lattice) استفاده می‌کند.

صحبت نهایی

واقعیت این است، تردیدی وجود ندارد که بیت کوین و سایر بلاک‌چین های اثبات کار، مقدار زیادی انرژی استفاده می‌کنند. اما طرفداران بیت کوین معتقد هستند که بیت کوین بسیار بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد، دوستدار محیط زیست است. نظر شما درباره تاثیر بیت کوین بر محیط زیست و سایر رمزارزها چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا