دسترسی سریع در حال بارگذاری

هیچ کس نمی‌داند خالق بیت کوین کیست؛ “ساتوشی ناکاموتو” راز افسانه‌ای

664
۱۰ آذر ۱۳۹۹
هیچ کس نمی‌داند خالق بیت کوین کیست؛ “ساتوشی ناکاموتو” راز افسانه‌ای

بزرگترین راز در دنیای ارزهای دیجیتال، فناوری بلاکچین و نحوه کار بیت کوین نیست، بلکه معمای خالق بیت کوین است. بعد از آشنایی با دنیای جذاب بیت کوین، شاید شما هم کنجکاو شده­ باشید که در مورد خالق آن (ساتوشی ناکاموتو) بیشتر بدانید:

  • او اهل کجاست؟ مرد است یا زن؟
  • آیا او هم مانند ما اخبار بیت کوین را دنبال می‌کند؟
  • احساس او از موفقیت‌های جهانی بیت کوین چیست؟

و چندین سوال دیگر که ذهن هر علاقه‌مند به حوزه ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده است. به دلایلی که ما نمی‌­دانیم، خالق بیت کوین تاکنون هویتش را فاش نکرده است و هیچ کس جواب سوالات من و شما را نمی‌داند. تنها چیزی از ساتوشی ناکاموتو می­‌دانیم این است که او بیت کوین را خلق کرد!

پیش‌­نیاز مطالعۀ این بخش: بیت کوین چیست؛ آموزشی ساده از مفهومی پیچیده

ساتوشی ناکاموتو چه کسی است؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakomoto) شخص (یا اشخاصی) است که در سال 2008، در مقاله خود (با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا”)، بیت کوین را معرفی کرد. در پروفایل P2P، ساتوشی ناکاموتو یک مرد 43 ساله معرفی شده است که در ژاپن زندگی می­‌کند.

بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا

استفاده از انگلیسی روان و بی نقص در مقالات، پیام‌­ها و کدهای اصلی نرم‌­افزار بیت کوین و گاهاً استفاده از کلمات بریتانیایی در مطالب انتشار یافته، باعث شده است که بسیاری از افراد به این باور برسند که ساتوشی ناکاموتو اهل کشور انگلیس است و هویت ژاپنی ندارد.

همچنین با بررسی وضعیت زمانی انتشار مقالات و پیام­‌ها توسط ساتوشی، مشخص شده است که ساعت انتشار مطالب با ساعت کشور انگلستان هماهنگی دارد.

ساتوشی ناکاموتو هرگز اطلاعات شخصی­‌اش را فاش نکرد و حتی اجازه نداده است که سرنخ احتمالی دربارۀ هویتش وجود داشته باشد.

ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را با عرضه محدود (21 میلیون بیت کوین) ایجاد کرد، گزارش عملکرد خود را منتشر کرد (وایت پیپر) و اولین بلاک­ شبکه را در سال 2009 استخراج کرد. در ایمیلی که توسط ساتوشی در سال 2011 ارسال شد، عنوان شده بود که او از بیت کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده ‌است.

برخی از منابع عنوان کرده‌­اند که ساتوشی ناکاموتو مالک حدود 5 درصد از کل بیت کوین‌­ها است. همین امر باعث شده است که به او لقبی مانند منزوی‌­ترین یا پنهان­‌ترین میلیاردر جهان داده شود و اسم او جزو 100 نفر ثروتمند در جهان قرار گیرد.

سازنده­‌های احتمالی و مدعیان بیت کوین چه کسانی هستند؟

بحث و گفتگو در مورد اینکه چه فرد یا افرادی در پشت پردۀ بیت کوین وجود دارد، سالهاست که ادامه دارد. افراد مختلفی در جهان ادعا کرده‌­اند که ساتوشی ناکاموتو هستند ولی هیچ کدام از آنها تاکنون نتوانسته­‌اند ادعای خودشان را ثابت کنند.

بعضی اوقات هم افرادی به عنوان گزینه­‌های احتمالی معمای سازنده بیت کوین مطرح شده­‌اند که خودشان این موضوع را رد کرده­‌اند. کسانی هم هستند که معتقدند ساتوشی ناکاموتو مرده است و معمای “ساتوشی ناکاموتو واقعاً چی کسی هست؟” هیچ وقت حل نخواهد شد.

از آنجایی که در سال 2008 ، اطلاعات کمی در مورد کریپتوکارنسی وجود داشت، بسیاری بر این باورند که کسانی که در سالهای اولیه بر روی حفظ و توسعه بیت کوین کار می‌­کردند، مسئول ایجاد آن هستند.

عجیب‌­ترین ادعا در میان اخبار جهان در مورد سازنده بیت کوین مربوط به “کریگ رایت” است. اجازه دهید قبل از اینکه به بررسی ادعای کریگ رایت بپردازیم، با 3 گزینه احتمالی در این زمینه آشنا شویم.

1. دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو

دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto) یک فیزیکدان آمریکایی-ژاپنی است که در کالیفرنیا زندگی می‌کند. برخی گمان می­‌کنند که او ساتوشی ناکاموتوی واقعی است! اما دوریان پرنتیس این ادعا را رد کرده­ است.

2. نیک زابو

نیک زابو (Nick Szabo) به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاکچین شناخته شده است که در سال 1998، پروژه بیت گلد را ارائه داد. او در سال 2004، برای اولین بار از واژه “قرارداد هوشمند” استفاده کرد (اساس کار بیت کوین بر پایه قرارداد هوشمند است).

هدف پروژه بیت گلد، تشکیل یک سیستم غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی و حفظ امنیت در دنیا بود (نیک زابو، ناکارآمدی سیستم مالی سنتی و احتمال سرقت طلا و فلزات گرانبها را مطرح می­‌کند). پروژه بیت گلد به دلیل مشکل “دوبار خرج کردن” شکست خورد، اما شروعی برای ایجاد رمزارز بیت کوین بود که مشکل دوبار خرج کردن را حل کرد (دوبار خرج کردن به این معنی است که فرد بتواند دو بار از یک رمزارز استفاده کند! و بیش از یک معامله با یک موجودی انجام دهد).

بر اساس شباهت­‌هایی که بین پروژه بیت گلد و بیت کوین وجود دارد، بسیاری از افراد متعقد هستند که نیک زابو، ساتوشی ناکاموتو است اما او این موضوع را انکار کرده است.

3. هال فینی

 هال فینی (Hal finney) یک دانشمند کامپیوتر بود که گفته شده است 10 بیت کوین را به عنوان اولین تراکنش بیت کوین از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرده است. هال فینی دومین نفر بعد از ساتوشی ناکاموتو محسوب می ­شود که از نرم­‌افزار بیت کوین استفاده کرد و برای بهبود عملکرد سیستم و رفع باگ­‌ها، پیشنهادهای خود را اعلام می­‌کرد.

هال فینی هر گونه­ ادعایی در مورد اینکه او خالق بیت کوین است را انکار کرده است. هال فینی در 28 آگوست سال 2014، درگذشت.

معمای خالق بیت کوین و ادعای کریگ رایت

داستان کریگ رایت (Craig Wright) با 3 نفری که تا اینجا بررسی کردیم، متفاوت است؛ او خودش ادعا دارد که ساتوشی ناکاموتو است. کریگ رایت یک کارشناس کامپیوتر و کارآفرین در استرالیا است. در سال 2015، داستان­‌هایی مطرح شد که ممکن است کریگ رایت خالق بیت کوین باشد.

کریگ رایت ابتدا با ارائه مدارکی، خودش را سازنده بیت کوین معرفی کرد و مدتی بعد، مدعی شد که برای ساتوشی ناکاموتو کار کرده است. متخصصین ادعای او را رد کرده‌­اند و گفته شده است که احتمال جعلی بودن این مدارک وجود دارد.

ادعاهای آقای رایت منجر به مخالفت سریع جامعه ارزهای دیجیتال شد و او با حذف پست‌­های قبلی و انتشار پستی جدید در وبلاگش، بیان کرد که دیگر شجاعت فاش کردن مدارک معتبر خود را ندارد.

چرا سازنده بیت کوین هویتش را فاش نمی­‌کند؟

عدم تمایل ساتوشی ناکاموتو به افشای هویتش، می‌­تواند 2 دلیل محکم و قوی داشته باشد (ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد):

1. اصل غیرمتمرکز بودن

بیت کوین با هدف فراهم کردن سیستمی غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی در دنیا شکل گرفت و دولت یا فرد خاصی نمی­‌تواند آن را دستکاری و کنترل کند. یکی از دلایل مخفی ماندن سازنده بیت کوین، می‌­تواند رعایت اصل غیرمتمرکز بودن بیت کوین باشد.

ساتوشی ناکاموتو در مقالات خود بیت کوین را به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیک معرفی می­‌کند که از علم رمزنگاری برای امنیت معاملات استفاده کرده است. خرید و فروش بیت کوین به شخص سومی نیاز ندارد و معاملات در شبکه به صورت کاربر به کاربر صورت می‌­گیرد.

2. شرایط قانونی و دخالت دولت

به این دلیل که بیت کوین باعث توزیع قدرت و تمرکززدایی می‌­شود، مؤسسات دولتی مانند بانک­ها، مخالف سرسخت این رمزارز هستند. همین امر ممکن است موضوعات بحث‌برانگیز و جنجالی را در حکومت‌­ها به وجود بیاورد؛ مانند ارز دیجیتال E-Gold  که در سال2007 توسط حکومت تعطیل شد.

جلوگیری از ایجاد شرایط قانونی ناسازگار، می­‌تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که ساتوشی ناکاموتو نمی­‌خواهد هویتش را فاش کند و با این کار، امنیت خودش را تضمین می‌کند.

صحبت پایانی

یکی از ماندگارترین اسرار بیت کوین، هویت بنیانگذار آن است. با گذشت سال­ها، بسیاری از روزنامه­‌نگاران و وبلاگ­‌نویسان سعی کرده­‌اند از سایه سازنده بیت کوین پرده بردارند. کاندیدهای زیادی وجود داشته­‌اند؛ برخی جزو سازندگان احتمالی محسوب می­‌شدند و برخی از آنان نیز خودشان ادعا داشتند که سازنده بیت کوین هستند. با این حال، هیچ کدام از آنها، مدارک معتبر و قطعی در این مورد ارائه نکرده­‌اند و جامعه کریپتو هنوز در جستجوی شخص پشت پردۀ این معما است.

روز‌به‌روز بر موارد استفاده از بلاکچین برای صنایع مختلف اضافه می‌­شود و بیش از 10 سال از به وجود آمدن بیت کوین می­‌گذرد؛ با این حال آیا واقعاً نیاز است که هویت واقعی سازنده بیت کوین را بدانیم؟

خوشحال می‌شویم نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *