آموزش معامله

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ 6 گزینه احتمالی برای خالق بیت کوین

بزرگترین راز در دنیای ارزهای دیجیتال، فناوری بلاکچین و نحوه کار بیت کوین نیست، بلکه معمای خالق بیت کوین است. بعد از آشنایی با دنیای جذاب بیت کوین، شاید شما هم کنجکاو شده­ باشید که در مورد خالق آن (ساتوشی ناکاموتو) بیشتر بدانید:

  • او اهل کجاست؟ مرد است یا زن؟
  • آیا او هم مانند ما اخبار بیت کوین را دنبال می‌کند؟
  • احساس او از موفقیت‌های جهانی بیت کوین چیست؟

و چندین سوال دیگر که ذهن هر علاقه‌مند به حوزه ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده است. به دلایلی که ما نمی‌­دانیم، خالق بیت کوین تاکنون هویتش را فاش نکرده است و هیچ کس جواب سوالات من و شما را نمی‌داند. تنها چیزی از ساتوشی ناکاموتو می­‌دانیم این است که او بیت کوین را خلق کرد!

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakomoto) شخص (یا اشخاصی) است که در سال 2008، در مقاله خود (با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا”)، بیت کوین را معرفی کرد. در پروفایل P2P، ساتوشی ناکاموتو یک مرد 43 ساله معرفی شده است که در ژاپن زندگی می­‌کند.

استفاده از انگلیسی روان و بی نقص در مقالات، پیام‌­ها و کدهای اصلی نرم‌­افزار بیت کوین و گاهاً استفاده از کلمات بریتانیایی در مطالب انتشار یافته، باعث شده است که بسیاری از افراد به این باور برسند که ساتوشی ناکاموتو اهل کشور انگلیس است و هویت ژاپنی ندارد.

همچنین با بررسی وضعیت زمانی انتشار مقالات و پیام­‌ها توسط ساتوشی، مشخص شده است که ساعت انتشار مطالب با ساعت کشور انگلستان هماهنگی دارد.

ساتوشی ناکاموتو هرگز اطلاعات شخصی­‌اش را فاش نکرد و حتی اجازه نداده است که سرنخ احتمالی دربارۀ هویتش وجود داشته باشد.

ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را با عرضه محدود (21 میلیون بیت کوین) ایجاد کرد، گزارش عملکرد خود را منتشر کرد (وایت پیپر) و اولین بلاک­ شبکه را در سال 2009 استخراج کرد. در ایمیلی که توسط ساتوشی در سال 2011 ارسال شد، عنوان شده بود که او از بیت کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده ‌است.

برخی از منابع عنوان کرده‌­اند که ساتوشی ناکاموتو مالک حدود 5 درصد از کل بیت کوین‌­ها است. همین امر باعث شده است که به او لقبی مانند منزوی‌­ترین یا پنهان­‌ترین میلیاردر جهان داده شود و اسم او جزو 100 نفر ثروتمند در جهان قرار گیرد.

چه کسانی می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟

بحث و گفتگو در مورد اینکه چه فرد یا افرادی در پشت پردۀ بیت کوین وجود دارد، سالهاست که ادامه دارد. افراد مختلفی در جهان ادعا کرده‌­اند که ساتوشی ناکاموتو هستند ولی هیچ کدام از آنها تاکنون نتوانسته­‌اند ادعای خودشان را ثابت کنند.

بعضی اوقات هم افرادی به عنوان گزینه­‌های احتمالی معمای سازنده بیت کوین مطرح شده­‌اند که خودشان این موضوع را رد کرده­‌اند. کسانی هم هستند که معتقدند ساتوشی ناکاموتو مرده است و معمای “ساتوشی ناکاموتو واقعاً چی کسی هست؟” هیچ وقت حل نخواهد شد.

از آنجایی که در سال 2008 ، اطلاعات کمی در مورد کریپتوکارنسی وجود داشت، بسیاری بر این باورند که کسانی که در سالهای اولیه بر روی حفظ و توسعه بیت کوین کار می‌­کردند، مسئول ایجاد آن هستند.

عجیب‌­ترین ادعا در میان اخبار جهان در مورد سازنده بیت کوین مربوط به “کریگ رایت” است. اجازه دهید قبل از اینکه به بررسی ادعای کریگ رایت بپردازیم، با 3 گزینه احتمالی در این زمینه آشنا شویم.

1. دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو

دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto) یک فیزیکدان آمریکایی-ژاپنی است که در کالیفرنیا زندگی می‌کند. برخی گمان می­‌کنند که او ساتوشی ناکاموتوی واقعی است! این موضوع برای اولین‌بار در یک هفته‌نامه خبری در مارس ۲۰۱۴ مطرح شد.

اما دوریان پرنتیس این ادعا را رد کرده­ است.

2. نیک زابو

نیک زابو (Nick Szabo) به عنوان یکی از پیشگامان فناوری بلاکچین شناخته شده است که در سال 1998، پروژه بیت گلد را ارائه داد. او در سال 2004، برای اولین بار از واژه “قرارداد هوشمند” استفاده کرد (اساس کار بیت کوین بر پایه قرارداد هوشمند است).

هدف پروژه بیت گلد، تشکیل یک سیستم غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی و حفظ امنیت در دنیا بود (نیک زابو، ناکارآمدی سیستم مالی سنتی و احتمال سرقت طلا و فلزات گرانبها را مطرح می­‌کند). پروژه بیت گلد به دلیل مشکل “دوبار خرج کردن” شکست خورد، اما شروعی برای ایجاد رمزارز بیت کوین بود که مشکل دوبار خرج کردن را حل کرد (دوبار خرج کردن به این معنی است که فرد بتواند دو بار از یک رمزارز استفاده کند! و بیش از یک معامله با یک موجودی انجام دهد).

بر اساس شباهت­‌هایی که بین پروژه بیت گلد و بیت کوین وجود دارد، بسیاری از افراد متعقد هستند که نیک زابو، ساتوشی ناکاموتو است اما او این موضوع را انکار کرده است.

3. هال فینی

 هال فینی (Hal finney) یک دانشمند کامپیوتر بود که گفته شده است 10 بیت کوین را به عنوان اولین تراکنش بیت کوین از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرده است. هال فینی دومین نفر بعد از ساتوشی ناکاموتو محسوب می ­شود که از نرم­‌افزار بیت کوین استفاده کرد و برای بهبود عملکرد سیستم و رفع باگ­‌ها، پیشنهادهای خود را اعلام می­‌کرد.

یکی از دلایلی که باعث شد او به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی شناخته شود، موضوع مقالات وی بود. هال فینی علاقه زیادی به حوزه کریپتو و امنیت رایانه‌ای داشت و در این باره مقالات زیادی منتشر کرده بود.

هال فینی هر گونه­ ادعایی در مورد اینکه او خالق بیت کوین است را انکار کرده است. هال فینی در 28 آگوست سال ۲۰۱۴ (۶ شهریور ۱۳۹۳) به علت بیماری ALS درگذشت.

4. کریگ رایت

داستان کریگ رایت (Craig Wright) با 3 نفری که تا اینجا بررسی کردیم، متفاوت است؛ او خودش ادعا دارد که ساتوشی ناکاموتو است. کریگ رایت یک کارشناس کامپیوتر و کارآفرین در استرالیا است. در سال 2015، داستان­‌هایی مطرح شد که ممکن است کریگ رایت خالق بیت کوین باشد.

کریگ رایت ابتدا با ارائه مدارکی، خودش را سازنده بیت کوین معرفی کرد و مدتی بعد، مدعی شد که برای ساتوشی ناکاموتو کار کرده است. متخصصین ادعای او را رد کرده‌­اند و گفته شده است که احتمال جعلی بودن این مدارک وجود دارد.

ادعاهای آقای رایت منجر به مخالفت سریع جامعه ارزهای دیجیتال شد و او با حذف پست‌­های قبلی و انتشار پستی جدید در وبلاگش، بیان کرد که دیگر شجاعت فاش کردن مدارک معتبر خود را ندارد.

5. ایلان ماسک

یکی از سوالاتی که همواره مطرح است، این است که آِیا ساتوشی ناکاموتو همان ایلان ماسک است؟ ایلان ریو ماسک، یکی از کار آفرینان بزرگ و مطرح در زمینه تجارت است که بیشتر به‌عنوان مؤسس “تسلا موتورز” و “اسپیس ایکس” شناخته می‌شود.

برای اولین باری که این شایعه به صورت رسمی منتشر شد در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ پس از انتشار مقاله یکی از کارآموزان شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) با نام ساهیل گوپتا (Sahil Gupta) بود. گوپتنا مقاله‌ای را در مدیوم منتشر و ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو همان ایلان ماسک است.

بعد از آن افراد مختلفی نیز در این باره اظهار نظر کردند و ایلان ماسک را به عنوان خالق بیت کوین معرفی کردند. اقدامات ایلان ماسک نیز در حمایت از بیت کوین باعث شد تا این احتمالات و شایعات قوت بگیرد.

6. گوین اندرسن

گوین اندرسن، توسعه‌دهنده نرم‌افزار مقیم ماساچوست است که درکنار ناکاموتو درزمینه توسعه بیت کوین کار می‌کرد. یکی از دلایلی که باعث شد این فرضیه به وجود بیاید که اندرسن ساتوشی ناکاموتو است این بود که نوشته‌های آندرسن شباهت زیادی به ناکاموتو داشت. البته اندرسن هیچ وقت این ادعا را تایید نکرده است و بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده است که این برداشت کاملا اشتباه است.

چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را پنهان کرده است؟

عدم تمایل ساتوشی ناکاموتو به افشای هویتش، می‌­تواند 2 دلیل محکم و قوی داشته باشد (ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد):

1. اصل غیرمتمرکز بودن

بیت کوین با هدف فراهم کردن سیستمی غیرمتمرکز جهت بهبود سیستم مالی در دنیا شکل گرفت و دولت یا فرد خاصی نمی­‌تواند آن را دستکاری و کنترل کند. یکی از دلایل مخفی ماندن سازنده بیت کوین، می‌­تواند رعایت اصل غیرمتمرکز بودن بیت کوین باشد.

ساتوشی ناکاموتو در مقالات خود بیت کوین را به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیک معرفی می­‌کند که از علم رمزنگاری برای امنیت معاملات استفاده کرده است. خرید و فروش بیت کوین به شخص سومی نیاز ندارد و معاملات در شبکه به صورت کاربر به کاربر صورت می‌­گیرد.

2. شرایط قانونی و دخالت دولت

به این دلیل که بیت کوین باعث توزیع قدرت و تمرکززدایی می‌­شود، مؤسسات دولتی مانند بانک­ها، مخالف سرسخت این رمزارز هستند. همین امر ممکن است موضوعات بحث‌برانگیز و جنجالی را در حکومت‌­ها به وجود بیاورد؛ مانند ارز دیجیتال E-Gold  که در سال2007 توسط حکومت تعطیل شد.

جلوگیری از ایجاد شرایط قانونی ناسازگار، می­‌تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که ساتوشی ناکاموتو نمی­‌خواهد هویتش را فاش کند و با این کار، امنیت خودش را تضمین می‌کند.

خالق بیت کوین چقدر ثروت دارد؟

طبق تحقیقات انجام شده، بیشترین میزان بیت کوین در جهان در اختیار ساتوشی ناکاموتو است. در زمان نگارش این مقاله تخمین زده می‌شود که ناکاموتو بالغ بر 67 میلیارد دلار سرمایه دارد.

سرنخ‌های جدید از ساتوشی ناکاموتو

در روزهای اولیه پیدایش بیت کوین، ارتباط با خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو به صورت الکترونیکی صورت می‌گرفت. این در حالی بود که هیچ پیشینه‌ای از او در دست نبود. هرچند برخی افراد معتقد بودند که هویت واقعی پشت این اسم به زودی شناسایی خواهد شد، اما تا به امروز هیچ کس موفق نشده است تا به هویت او پی ببرد.

بیش از ده سال است که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، از خود هیچ نوشته‌ای به صورت عمومی منتشر نکرده است. ساتوشی در سال 2010 در انجمن بیت‌کوین تاک(یک انجمن (فروم) در زمینه بیت کوین و آلت کوین)، در ارتباط با مقاومت شبکه نسبت به حملات منع سرویس (DoS) صحبت کرده است و تا به امروز هیچ خبر جدیدی از ساتوشی ثبت نشده است.

هرچند نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که او هنگام نوشتن کد‌های بیت کوین در شهر لندن زندگی می‌کرده است. اما واقعیت این است که این تحقیقات نیز، مدرک کاملاً موثقی در رابطه با محل سکونت ساتوشی ناکاموتو ارائه نمی‌دهند.

مجسمه ساتوشی ناکاموتو

یک مجسمه برنزی از خالق بیت‌کوین (ساتوشی ناکاماتو) در مجارستان ساخته شده است که نماد هویت ناشناس وی است. این مجسمه دارای یک سطح سیقلی است؛ علت این که این مجسمه یک سطح سیقلی و انعکاس‌دهنده دارد این است که بینندگان وقتی به مجسمه نگاه می‌کنند، چهره خودشان را مشاهده کنند. در واقع این موضوع نشان دهنده این است که «همه می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند».

این پروژه توسط آندراس یورفی (András Györfi) آغاز شد که از علاقه‌مندان به حوزه کریپتو بود. او اعتقاد دارد که رمزارزها مزایای زیادی دارند و بیت‌کوین را یک پایگاه داده کارآمد، عادلانه و شفاف معرفی می‌کند. این مجسمه در پارک فناوری بوداپست نصب شده است. نکته قابل توجه این است که در این پارک، مجسمه استیو جابز هم‌بنیانگذار شرکت اپل نیز وجود دارد.

صحبت پایانی

یکی از ماندگارترین اسرار بیت کوین، هویت بنیانگذار آن است. با گذشت سال­ها، بسیاری از روزنامه­‌نگاران و وبلاگ­‌نویسان سعی کرده­‌اند از سایه سازنده بیت کوین پرده بردارند. کاندیدهای زیادی وجود داشته­‌اند؛ برخی جزو سازندگان احتمالی محسوب می­‌شدند و برخی از آنان نیز خودشان ادعا داشتند که سازنده بیت کوین هستند. با این حال، هیچ کدام از آنها، مدارک معتبر و قطعی در این مورد ارائه نکرده­‌اند و جامعه کریپتو هنوز در جستجوی شخص پشت پردۀ این معما است.

روز‌به‌روز بر موارد استفاده از بلاکچین برای صنایع مختلف اضافه می‌­شود و بیش از 10 سال از به وجود آمدن بیت کوین می­‌گذرد؛ با این حال آیا واقعاً نیاز است که هویت واقعی سازنده بیت کوین را بدانیم؟

خوشحال می‌شویم نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا