افراد مشهور

ویتالیک بوترین؛ خالق اتریوم کیست؟ از نبوغ تا ثروت ویتالیک

با دیدن چهره جوانی لاغر اندام که حتم داریم یک رگ روسی داشته باشد، از خود می‌پرسیم چه چیزی او را از همسالانش متمایز کرده؟ همه‌چیز از جایی شروع شد که زمزمه‌های پذیرش بیت کوین بیشتر شد. اینجا بود که جوانی خلاق، کنجکاو و باهوش پا به‌دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت تا از طرفداران پروپاقرص بیت کوین و خالق یکی از بزرگترین پروژه‌های جهان کریپتو باشد. آقای نابغه ریاضی که حالا در گروه جوانان ثروتمند جهان قرار دارد، از کجا به دنیای برنامه‌نویسی قدم گذاشت؟ چه‌چیزهایی در وجود ویتالیک بوترین ۱۹ ساله بود که او را به سمت تولد اتریوم کشید؟ چه دغدغه‌هایی باعث شد تا به دنبال ارائه نسخه‌ای بهتر برای ارزهای دیجیتال باشد؟ اگر زندگی بوترین برای شما هم جذاب است، ادامه این مطلب را از دست ندهید تا همه چیز را درباره او با هم مرور کنیم.

علاقه‌مندان به دنیای رمز ارزها، خریدوفروش اتریوم را یکی از سه معاملۀ موفق بازار ارز دیجیتال می‌دانند که توسط نابغه‌ای روسی – کانادایی به اسم ویتالیک بوترین ابداع شد.

برای خریداران اتریوم یا دیگر ارزهای دیجیتال، بررسی بازار و تحلیل نمودار قیمت یکی از فاکتورهای اساسی در خریدوفروش است. البته من امروز فاکتور سومی را می‌خواهم اضافه کنم و آن آشنایی با سرگذشت و زندگینامۀ خالقان ارز دیجیتال است. شاید بپرسید چرا؟! بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که بررسی تولد یک رمز ارز، ایده اجرایی‌شدن و مسیری که طی کرده، روند صعودی یا نزولی آن را در آینده نشان می‌دهد.

اگر تمایل به سرمایه‌گذاری و استخراج اتریوم دارید، شاید بد نباشد که با زندگینامه ویتالیک بوترین و مسیر تولد این رمز ارز بیشتر آشنا شوید تا در کنار تحلیل نمودارها بتوانید تصمیم بهتری برای معامله بگیرید.

۷ نکته جذاب درباره Vitalik Buterin؛ داستان تولد یک ستاره

تصویری از کودکی ویتالیک بوترین

همان‌طوری که گفتم در دنیای رمز ارزها، اتریوم یکی از ارزهای دیجیتالی است که تقاضای زیادی برای خریدوفروش دارد، اما قصه اتریوم از کجا شروع شد و نابغه‌ای که این رمز ارز را به دنیا معرفی کرد چه مسیری را پشت سر گذاشت که توانست تأثیری متفاوت در دنیا بگذارد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم قبل از این که در دنیا به این میزان از شهرت برسد، یک برنامه‌نویس ساده دو تابعیتی بود که در سال ۱۹۹۴(بعد از فروپاشی شوروی) در روسیه به دنیا آمد. ویتالیک تا شش‌سالگی و قبل از مهاجرت به کانادا در مسکو زندگی می‌کرد و مهاجرت والدینش به سرزمین فرصت‌ها او را برای شکوفایی استعدادش آماده کرد.

او در ۹ سالگی از مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کرد، به دلیل استعداد و نبوغش بورسیه گرفت و با تشویق معلمانش به‌سرعت پیشرفت کرد. طوری که توانست از یکی از بهترین دبیرستان‌های تورنتو یعنی دبیرستان آبلارد فارغ‌التحصیل شود. 

بوترین در دوران دبیرستان علاقۀ بسیاری به بازی‌های کامپیوتری داشت و یکی از بهترین گیمرهای بازی World of Warcraft بود. حالا به بخش‌های جذاب‌تر زندگی بوترین می‌رسیم:

 • او در ۱۹ سالگی وایت پیپر اتریوم را نوشت!
 • در ۱۷ سالگی با کمک پدرش بیت کوین را شناخت و درباره سازوکار آن آگاه شد.
 • نبوغ ویتالیک از همان دوران ابتدایی همه نظرها را به‌خود جلب کرد! او خیلی زود به سمت اقتصاد، ریاضی و برنامه‌نویسی کشیده شد و عملکردش در کار با اعداد سه‌رقمی شگفت‌انگیز بود.
 • می‌دانستید شخص ویتالیک بوترین چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه دارد؟
 • بوترین فقط یک برنامه‌نویس فوق‌العاده نیست! او یک نویسنده حرفه‌ای و با استعداد است! در بخش‌های بعدی مقاله حتما درباره این ویژگی او بیشتر حرف می‌زنیم.
 • او هم مثل بسیاری از نوابغ دانشگاه و تحصیلش را رها کرد و به سراغ کارهای شگفت‌انگیز دیگری رفت!
 • شایعه مرگ بوترین مطرح شده است! این یکی از مهم‌ترین اتفاقات جهان ارزهای دیجیتال بود؛ قصه از کجا آب می‌خورد؟‌ در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷، اخباری که از ۴Chan منتشر شد، گزارش داد که ویتالیک در یک تصادف جانش را از دست داده است. انتشار این خبر منجر به کاهش ارزش بازار ETH به حدود ۴ میلیارد دلار شد.

پنج بیت کوین به ازای هر مقاله! | آغاز مسیر خالق اتریوم

ویتالیک بوترین ابتدا در زمینه ارزهای دیجیتال نویسندگی می‌کرد

ویتالیک پس از اینکه برای اولین‌بار نام بیت کوین را از پدرش شنید، برای اینکه پول کافی برای خرید بیت کوین را داشته باشد، سراغ وبلاگ نویسی رفت. در نهایت با اولین حقوقش توانست برای هر پست، پنج بیت کوین به دست بیاورد. اگرچه بلاگ مذکور بعدها شهرتش را از دست داد و مورد بی‌توجهی قرار گرفت ولی سابقۀ او در این حوزه باعث شد تا مجله بیت کوین Bitcoin Magazine در سال ۲۰۱۱ از او برای همکاری دعوت کند. او یکی از نویسنده‌های اصلی این نشریه بود ولی به‌صورت مرتب برای دیگر رسانه‌های ارز دیجیتال هم مقاله‌هایی در مورد بیت کوین می‌نوشت.

حالا که کمی با گذشته بوترین و سرآغاز مسیر اتریوم آشنا شدید، بیایید بیشتر با اتریوم آشنا شوید.

اولین ایده‌های تولد اتریوم

نقطه شروع تأثیرگذاری خالق اتریوم از سال ۲۰۱۳ شروع شد. یعنی درست زمانی که ویتالیک تصمیم به ملاقات با دیگر برنامه‌نویسان و توسعه‌دهنگان گرفت. این ملاقات و سفرهای پی‌درپی ایده خلق یک ارز دیجیتال جدید را در او تقویت کرد. تا زمانی که بالاخره وایت پیپر اتریوم منتشر شد.

 در آغاز سال ۲۰۱۴ و بعد از تعطیلات سال نو، دنیای ارز دیجیتال شاهد پروژه جدیدی به نام اتریوم بود که علاوه بر ویتالیک ۵ همراه دیگر هم داشت. جالب است که هم‌زمان با کار کردن روی ایده اتریوم، بوترین در حال تحصیل در دانشگاه واترلو – Waterloo بود و هم‌زمان قصد درخواست وامی ۱۰۰ هزاردلاری داشت. به دلیل شرایط خاص اعطای این فاند (ترک دانشگاه و کارکردن محض روی پروژه) خالق اتریوم از دانشگاه انصراف داد و به دنبال آرزوهایش رفت.

با پیشینه‌ای که از زندگینامه ویتالیک بوترین گفتیم بسیاری انتظار دارند که او در لیست ثروتمندترین مردان دنیا باشد. بر اساس آخرین لیست اعلام شده در سال ۲۰۲۰ ثروت خالق ارزدیجیتال اتریوم حدود ۱۰۰ میلیون دلار است که بیشترین بخش آن مربوط به ارزهای دیجیتال می‌شود. علاوه بر این بوترین استعدادش را منحصر به دنیای کریپتوکارنسی‌ها نکرده و در دو شرکت استارتاپی نیز سهام‌دار است. البته این دو شرکت حدود سرمایه او را اعلام نکرده‌اند.

سومین بخش سرمایه ویتالیک به ارز دیجیتال خودش یعنی اتریوم بازمی‌گردد که چیزی در حدود ۱۴۴ هزار دلار برای هرسال است.

شروع فروش و ورود رسمی به بازار

اتریوم از سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین وارد بازار شد

ویتالیک در فروش اولیه اتریوم توانست صاحب ۱۸ میلیون دلار بیت کوین شود. بعد از آن او یک سال را صرف تحلیل دقیق اتریوم، بررسی و آزمایش، آنالیز نمودار و … کرد تا ایده نهایی و بدون نقص با رفع اشکالات موجود بالاخره در ۲۰۱۵ به‌صورت رسمی وارد بازار رمز ارزها شد.

به‌روزرسانی‌های رمز ارز اتریوم

در حال حاضر بر اساس آنچه آمار و نمودارها نشان می‌دهند و با نگاهی به اتریوم، این رمز ارز را باید دومین ارز دیجیتال موفق در سطح بین‌المللی است. درعین‌حال از زمان ورود به عرصۀ جهانی تا امروز به‌روزرسانی‌های مختلفی نیز داشته است. به همین خاطر گاهی در بازار نام اتریوم ۲ را نیز می‌شنوید که مفصل در مقاله‌ای دیگر به آن پرداختیم.

اولین به‌روزرسانی بعد از تأیید و رضایت عمومی خریداران از اتریوم بود که در سال ۲۰۱۶ منجر به تغییر پلتفرم خریداران و توسعه‌دهندگان به نسخۀ Homestead شد. به‌موجب این تغییر استفاده از پلتفرم برای همۀ کاربران آسان‌تر شد. در واقع این معنای ارائۀ قدرتمند یک ارز دیجیتال در بازار بود.

به‌روزرسانی بعدی Metropolis بود. این بهبود با هدف ایجاد پلتفرم و شبکه‌ای User Friendly یا همان کاربرپسند بود که سرعت بیشتر و امنیت بالاتری داشت.

سومین و آخرین به‌روزرسانی به نام Serenity در سال ۲۰۲۰ انجام شد و تا امروز هنوز خبری از تغییرات جدید نیست.

شبکه ERC20 یکی از محبوب‌ترین استاندارهای اتریوم است. این شبکه برای میزبانی پروژه‌های بسیاری جلب توجه کرده است. مقاله معرفی شبکه ERC20 را از دست ندهید.

نگرانی در مورد هارد فورک اتریوم

با شروع به‌روزرسانی‌ها و خلق اتریوم ۲ بسیاری از خریداران نگران هارد فورک اتریوم شدند. این مفهوم در معنای ایجاد دو زنجیره جدا از یک ارز دیجیتال است که بدون تداخل با یکدیگر در بازار معاملات به رشد خود ادامه می‌دهند.

باتوجه‌به اینکه ارزهای دیجیتال توسط شخص کنترل نمی‌شوند، در صورت تغییر تمامی خریداران و سرمایه‌گذاران حاضر در شبکه باید به این تغییر رأی مثبت دهند. از آن طرف دیگر این تعداد بالای خریدار هیچ‌گاه بر سر یک تغییر به توافق جمعی نمی‌رسند، در نتیجه خالقان ارز دیجیتال نسخۀ دومی با تغییرات موردنظرشان را ایجاد می‌کنند تا هر دو رمز ارز بدون تداخل به کار خود در بازار معاملات ادامه دهند. در مقاله هارد فورک اتریوم این تغییر در بازار اتر را مفصل و با جزئیات توضیح دادیم.

ویتالیک بوترین در سرزمین مادری، روسیه

از دیدار پوتین و ویتالیک بوترین تصویر رسمی‌ای منتشر نشد

در طول این سال‌ها، ویتالیک بوترین در کشورهای مختلف به‌عنوان چهره‌ای معتبر در حوزه ارز دیجیتال شناخته شد. او به نقاط مختلف دنیا سفر کرد و سخنرانی‌های مختلفی داشت و در کشور مادری‌اش یعنی روسیه نیز تأثیر به سزایی گذاشت.

برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۷ بود که افراد بسیاری در روسیه برای شنیدن سخنرانی خالق اتریوم جمع شدند. او در این سفر با رئیس‌جمهور کشور زادگاهش «ولادیمیر پوتین» دیدار کرد. از جزئیات این دیدار اطلاعات زیادی در دست نیست، اما گفته می‌شود که ویتالیک در مورد فرصت‌های تکنولوژیک روسیه با رئیس‌جمهور صحبت کرده و او را با بیشتر با جزئیات ایده اقتصاد دیجیتالی آشنا کرده است.

ویتالیک در این سفر با شرکت‌های ارتباطات سیار روسیه نیز دیدار داشته تا آن‌ها را ترغیب به اتخاذ تصمیم‌های جدید در حوزه ارز دیجیتال و لزوم برگزاری پروژه‌های مختلف در حوزه بلاک‌چین کند.

آدرس شبکه‌های اجتماعی ویتالیک بوترین و فعالیت‌های او

لینک شبکه های اجتماعی ویتالیک بوترین

حتما دنبال کردن زندگی آدمی مثل ویتالیک جوان و پرشور هیجان‌انگیز است. اینکه چه لایف استایلی دارد، روزگارش چگونه می‌گذرد، چه چیزهایی در توییر، اینستاگرام وغیر منتشر می‌کند. پس لازم است آدرس شبکه‌های اجتماعی او را با شما در میان بگذاریم.

توییتر بوترین: https://twitter.com/vitalikbuterin

لینکدین ویتالیک بوترین: https://ca.linkedin.com/in/vitalik-buterin-267a7450

البته بوترین در بایو این صفحه ذکر کرده که در لینکدین فعالیتی ندارد.

وب‌سایت رسمی ویتالیک بوترین: https://vitalik.ca/

پیج ویتالیک بوترین در اینستاگرام: بوترین هیچ حساب رسمی‌ای در اینستاگرام ندارد

کانال یوتیوب اتریوم: https://www.youtube.com/channel/UC6rYoXJ_3BbPyWx_GQDDRRQ

جوایز ویتالیک و شهرتی که روز‌به‌روز بیشتر می‌شود!

حتما سطح هوش بوترین برای شما هم سوال است! این شما و این عدد IQ 275 ! در این سال‌ها ویتالیک بوترین برندۀ جایزه‌های متعددی شد که از مهم‌ترین آن‌ها باید به جایزه جهانی فناوری در حوزه نرم‌افزار و IT در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد. در ضمن نبوغ و استعداد او در حوزه توسعۀ پلتفرم و شبکه‌های رمز ارز منجر به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه بازل در سال ۲۰۱۸ شد.

او در تمام این سال‌ها به فعالیت‌های بشردوستانه نیز مشغول بود و کمک‌های مالی بسیاری را به مؤسساتی از جمله مؤسسه تحقیقات هوش ماشین و بنیاد تحقیقات SENS اعطا کرده است.

جوایز بوترین در یک نگاه کلی به این ترتیب است:

 • Thiel Fellowship, 2014
 • World Technology Award in the IT Software category, 2014
 • Fortune 40 under 40 list, 2016
 • Forbes 30 under 30 list, 2018
 • Fortune the ledger 40 under 40 list, 2018
 • University of Basel Honorary doctorate, 2018

تحقیقات و بررسی‌های خالق اتریوم ادامه دارد!

حالا همه ما بهتر از قبل نابغه دنیای ارزهای دیجیتال و خالق یکی از مهم‌ترین شبکه‌های بلاک چین را می‌شناسیم. می‌توانید تصور کنید روزی بوترین دست از تلاش، تحقیق و توسعه بردارد؟‌ مسترمایند اتریوم هنوز راه زیادی برای رفتن دارد.

با اینکه ویتالیک بوترین خالق یکی از سه ارز دیجیتال موفق در عرصۀ جهانی است و ثروتی چشمگیر دارد، ولی همچنان در حال کار بر روی سیستم‌های اتریوم است. او می‌خواهد تا در به‌روزرسانی‌های بعدی آن‌ها را بیشتر از قبل توسعه و بهبود دهد.آشنایی با زندگینامه ویتالیک بوترین و فرایندی که منجر به خلق اتر شد، برای سرمایه‌گذاران حوزۀ ارز دیجیتال که هنوز برای خرید مردد هستند، مناسب و حتی ضروری است. ارز دیجیتالی که به دست فردی بااین‌همه نبوغ و استعداد متولد شده و همچنان تیمی از بهترین متخصص‌ها در حال بررسی برای بهبود و توسعۀ آن هستند، انتخابی مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. به‌روزرسانی‌های بعدی ویتالیک بدون شک تأثیر مثبتی بر بازار اتر و توسعه شبکه اتریوم و ارز دیجیتال خواهد گذاشت که باید منتظر آن باشیم.

منبع
vitalikforbescoindesk
کارشناس ارشد زبانشناسی که به لطف استعداد و خلاقیت در نوشتن به دنیای محتوا وارد شدم و همچنان می‌آموزم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس