صرافی ها

سایت اسکم چیست؟ مشهورترین سایت‌های اسکم رمزارز را بشناسید

با گسترش و محبوبیت ارز دیجیتال علاقه افراد به سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار رواج پیدا کرده است. در این میان برخی از افراد سودجو با استفاده از روش‌های مختلف از افراد مبتدی و ناآگاه کلاهبرداری کنند. یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری در دنیای اینترنت از طریق رمزارزها، سایت اسکم (scam) است.

سایت‌های اسکم هر روز پیچیده‌تر می‌شوند و از آن جایی که پیگیری قانونی علیه کلاهبرداری در زمینه رمزارزها دشوار است، شناخت سایت‌های اسکم بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله به معرفی انواع سایت اسکم و روش‌های شناسایی آن‌ها می‌پردازیم.

یک سایت اسکم چگونه کار می‌کند؟

سایت اسکم

اساس کار یک سایت اسکم را می‌توان انتشار اطلاعات گمراه‌ کننده یا امیدوار کننده در نظر گرفت. بسیاری از این سایت‌ها وعده پاداش‌های مالی وسوسه کننده را به کاربران خود می‌دهند. در نهایت اتفاقی که می‌افتد این است که فرد قربانی به سایت اعتماد می‌کند. بعد از آن که اطلاعات خود را وارد می‌کند، تمام سرمایه خود را که سالها برای جمع‌آوری آن تلاش کرده است از دست می‌دهد.

انواع سایت‌های اسکم

سایت‌های اسکم یا کلاهبرداری، در انواع گوناگونی مشغول به فعالیت هستند و هر کدام از آن‌ها زمینه فعالیت مخصوص به خود را دارند. در ادامه به برخی از مدل‌های سایت اسکم و زمینه فعالیتی که دارند، اشاره می‌کنیم.

وب‌سایت‌های اسکم فیشینگ

وب‌سایت‌های فیشینگ از محبوب‌ترین سایت‌های اسکم هستند که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند. در این روش ایمیل یا لینکی برای کاربر فرستاده می‌شود که گویی از طرف ارائه دهنده کیف پول ارز دیجیتال ارسال شده است. از کاربر خواسته می‌شود که اطلاعات کارت و حساب خود را در آن لینک وارد کند. بعد از آن کلاهبرداران اطلاعات کاربر را به دست می‌آورند. سپس به راحتی می‌توانند به کیف پول ارز دیجیتال کاربر دسترسی داشته باشند و آن را خالی کنند.

وب‌سایت‌های اسکم صرافی

وب سایت اسکم

صرافی ارز دیجیتال بستری است که کاربران در آن می‌توانند ارزهای دیجیتال خود مانند بیت کوین، اتریوم و غیره را معامله کنند. صرافی می‌تواند یک سایت باشد که کاربران با باز کردن حساب کاربری در آن به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند.

در سال‌های اخیر صرافی‌های بسیار زیادی شروع به کار کرده‌اند که متاسفانه تمام آن‌ها از اعتبار کافی برخوردار نیستند. وب‌سایت‌های اسکم صرافی ممکن است به نظر بیاید که مانند یک صرافی معتبر به کاربران خود خدمت‌رسانی می‌کنند. اما آن‌ها صرفاً به دنبال جلب اعتماد کاربران خود هستند تا بتوانند اطلاعات حیاتی آن‌ها را به دست بیاورند.

حتی ممکن است یک صرافی به کاربران خود این وعده را بدهد که اگر موجودی خود را افزایش دهند، امتیازهای گوناگونی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. کاربران پس از آن‌که اطلاعات خود را در اختیار صرافی قرار می‌دهند، متوجه می‌شوند که کیف پول آن‌ها توسط صرافی خالی شده است. از همین رو، توصیه می‌شود خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها در صرافی‌های معتبر انجام شود.

وب‌سایت‌های اسکم کیف پول‌ ارز دیجیتال

علاوه بر صرافی، امکان کلاهبرداری از طریق کیف پول‌ ارز دیجیتال نیز وجود دارد. کلاهبرداران با ایجاد برنامه‌های کیف پول جعلی اقدام به سرقت دارایی کاربران می‌کنند. یکی از اشتباهات رایج افراد مبتدی این است که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود، کیف پولی را به صورت تصادفی از طریق اینترنت دانلود می‌کنند. این افراد بعد از آن‌که دارایی خود را به کیف پول انتقال می‌دهند، متوجه می‌شوند که دارایی آن‌ها مورد سرقت قرار گرفته است.

نحوه شناسایی ‌سایت‌های اسکم

تشخیص سایت‌های کلاهبرداری

هر چند وجود سایت‌های اسکم یک تهدید جدی برای کاربران است اما تشخیص سایت اسکم از سایت معتبر غیر ممکن نیست. توجه به نکات زیر می‌تواند در تشخیص سایت‌های اسکم به شما کمک کند.

1. به آدرس سایت توجه کنید

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های یک سایت معتبر این است که آدرس آن با https شروع شده باشد. اگر به آدرس سایت‌های اسکم دقت کنید، آدرس آن‌ها با http شروع می‌شود. یکی از روش‌های شناسایی این که سایت از پروتکل https پیروی می‌کند یا خیر، این است که باید روی نوار آدرس مرورگر یک علامت قفل مشاهده کنید. در صورتی که علامت قفل وجود داشته باشد، نشان دهنده این است که ارتباط ایمن است و احتمال کلاهبرداری سایت ضعیف است.

2. به دامنه و میزبانی سایت دقت کنید

اغلب سایت‌های اسکم با هدف فعالیت کوتاه مدت راه‌اندازی می‌شوند. به همین دلیل تمایلی به صرف هزینه‌های زیاد ندارند. به همین دلیل در اغلب موارد از اسکریپت‌، دامنه و هاستینگ رایگان استفاده می‌کنند. این در حالی است که سایت‌های معتبر که در زمینه رمزارزها خدمات ارائه می‌دهند، برای داشتن زیر ساخت‌های مناسب هزینه‌هایی را متقبل می‌شوند.

3. به طراحی سایت توجه ویژه داشته باشید

آیا طراحی سایت به گونه‌ای است که شما از یک وب‌سایت معتبر انتظار دارید؟ تصاویر با کیفیت و وضوح پایین یا طرح‌های عجیب‌ و غریب از جمله نشانه‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها یک سایت اسکم را شناسایی کنید.

4. متن‌های منتشر شده در سایت را به دقت بررسی کنید

به اشتباهات املایی، استفاده از کلمات مبهم، اشتباهات دستوری آشکار و استفاده نادرست از کلمات جمع و مفرد توجه داشته باشید. بسیاری از سایت‌های اسکم به این موارد توجه ندارند و شما می‌توانید از این طریق آن‌ها را شناسایی کنید.

5. به صفحه تماس با ما مراجعه کنید

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، یک وب‌سایت تجاری حرفه‌ای و مناسب، باید دارای صفحات اساسی، چون تماس با ما، درباره ما و غیره باشد. دقت داشته باشید که یک سایت معتبر، شماره‌هایی را درج کرده است تا کاربر در صورت نیاز به کسب اطلاعات با آن تماس بگیرد. در صورتی که سایت اطلاعات دقیقی مانند شماره تلفن یا آدرس در اختیار شما قرار نمی‌دهد، باید با دقت بیشتری سایت را بررسی کنید.

6. به پیشنهادات غیرواقعی شک کنید

برای مثال تصور کنید که شما مقداری بیت کوین خریداری کرده‌اید. یک سایت به شما پیشنهاد می‌دهد که با باز کردن حساب کاربری و وارد کردن اطلاعات، مقدار بیت کوین شما را دو برابر خواهد کرد. به نظر شما این پیشنهاد می‌تواند منطقی باشد؟ قطعاً این‌چنین نیست و در این شرایط شما باید به اعتبار وب‌سایت شک کنید.

7. به دنبال نظر کاربران باشید

یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه اعتبار یک وب‌سایت شوید، بخش مربوط به نظر کاربران است. اگر بخش مربوط به درج نظر در سایت وجود ندارد یا نظرات مشکوکی را مشاهده می‌کنید، حتماً پیگیری‌های بیشتری انجام دهید.

9. قوانین سایت را مطالعه کنید

یک سایت فعال در حوزه ارزهای دیجیتال باید دارای قوانین صریح و شفاف باشد که در دسترس تمام کاربران قرار بگیرد. در صورتی که قوانین و مقررات استفاده از خدمات سایت به صورت پنهانی یا مبهم باشد، این احتمال وجود دارد که سایت اسکم است. بنابراین بهتر است قبل از هرگونه واریز وجه یا باز کردن حساب کاربری بررسی‌های بیشتری انجام شود.

10. به زبان احساسی پیام‌هایی که دریافت می‌کنید، دقت کنید

گاهی اوقات ممکن است پیامی از سمت یک سایت دریافت ‌کنید که باعث برانگیخته شدن احساسات شما شود. اگر این احساس باعث افزایش اضطراب، ترس و بدبینی شما می‌شود، بهتر است نسبت به آن با احتیاط بیشتر عمل کنید. دقت داشته باشید که اکثر کلاهبردارها از طریق تحریک احساسات، کاربران خود را فریب می‌دهند.

آیا سایت Cryptofree اسکم است؟

سایت کریپتوفری

زمانی که شما کریپتوفری (Cryptofree) را در گوگل سرچ می‌کنید، نتایج عجیبی را مشاهده خواهید کرد. این سایت به‌گونه‌ای معرفی شده است که گویا افراد می‌توانند از طریق آن به صورت رایگان بیت کوین دریافت کنند. اما تابه‌حال به راستی چند نفر موفق به چنین کاری شده‌اند؟

دامنه مربوط به این وب‌سایت در اواخر سال 2019 به مدت یک سال خریداری شد و در کشور پاناما که معروف به پول‌شویی است، به ثبت رسید. همچنین هویت صاحبان آن مشخص نیست و راه ارتباطی نیز وجود ندارد. ما به شما توصیه می‌کنیم قبل از باز کردن حساب کاربری در هر سایت، ابتدا در مورد آن به اندازه کافی تحقیق کنید و پس از اطمینان، اطلاعات خود را وارد کنید.

سایت‌‌های اسکم مشهور رمزارزها

سایت اسکم مشهور

تا به امروز موارد بسیار زیادی کلاهبرداری از طریق سایت‌‌های اسکم در جهان به ثبت رسیده‌ است. یکی از معروف‌ترین آن‌ها پروژه BitKRX بود. در سال 2017 در ماه دسامبر، جامعه بیت کوین و مقامات کره جنوبی متوجه شدند که یک صرافی تحت نام BitKRX در حال کلاهبرداری است.

اساس کار این سایت اسکم به گونه‌ای بود که توانست خود را در بازار بورس به عنوان یک شعبه از KRX جا بزند. دقت داشته باشید که KRX یک بستر بزرگ و معتبر تجاری به شمار می‌آید که میلیون‌ها کاربر از آن استفاده می‌کنند. این سایت اسکم با استفاده از اعتبار این مجموعه، توانست میلیون‌ها کاربر را به دام بیندازد.

بیت کانکت (Bitconnect) و وان کوین (OneCoin) از دیگر نمونه‌های سایت‌‌های اسکم هستند. مالکان دروغین این سایت‌ها پس از جلب اعتماد کاربران و سرقت دارایی آن‌ها، ناپدید شدند.

صحبت پایانی

متاسفانه برخی از افراد سودجو از روش‌های مختلف همواره به دنبال کلاهبرداری هستند. با گسترش روز افزون علاقه مردم به رمزارزها، این حوزه به یکی از بسترهای مهم برای کلاهبرداری تبدیل شده است. مخصوصاً به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در زمینه ارزهای دیجیتال نیز کاربران ایرانی با مشکلات بیشتری همراه هستند.

اغلب صرافی‌های خارجی اگر از ایرانی بودن کاربر اطمینان حاصل کنند، حساب او را مسدود خواهند کرد و امکان از بین رفتن دارایی وجود دارد. بهترین گزینه برای کاربران ایرانی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، استفاده از صرافی داخلی است. والکس با هدف حفظ دارایی کاربران ایرانی خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال را با بهترین شرایط فراهم کرده است. شما می‌توانید خرید و فروش ارز دیجیتال را در بستری آسان، امن و حرفه‌ای با والکس تجربه کنید.

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا