اصطلاحاتبلاکچین

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست و چگونه کار می کند؟

زمانی که بیت کوین برای نخستین بار توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد، اولین نظر در مورد آن را جیمز دونالد ارائه کرد. او نوشت:

«این‌طور که من متوجه شدم، پروپوزال شما برای مقیاس موردنیاز، پاسخگو به نظر نمی‌رسد.»

۱۰ سال بعد، مقیاس‌پذیری هنوز بزرگ‌ترین مشکل بیت کوین و رمزارزهای کهنه‌کار دیگر است. یعنی شبکه ظرفیت انجام تراکنش‌های زیاد در مدت کم را ندارد. در این مقاله والکس، یک راه‌حل پیشنهادی برای این مشکل را بررسی خواهیم کرد. شبکه لایتنینگ یا شبکۀ صاعقه، یک راه‌حل نه‌چندان تازه برای مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین است که هنوز فراگیر نشده است.

تعریف شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یا شبکه صاعقه، یک تکنولوژی لایه دوم است که در بیت کوین معرفی شده توسط ساتوشی ناکاموتو برای پرداخت‌های خرد استفاده می‌شود. این شبکه کمک می‌کند که معاملات کوچک، سریع‌تر و موثرتر انجام شوند. معاملات انجام شده در این شبکه کارمزد کمتری دارند و تایید آن‌ها نیز ساده‌تر است.

در شبکه لایتنینگ، معاملات از بلاک چین اصلی بیت کوین خارج شده و خارج از زنجیره انجام می‌شوند. شبکه صاعقه، برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت معاملات در یک معامله خارج از زنجیره (Off-Chain) طراحی شده است.

پیشنهاد شبکه صاعقه اولین‌بار توسط جوزف پون (Jospeh Pown) و تائودوس دریا (Taoudeus Derya) در سال ۲۰۱۵ مطرح شد. از آن زمان تاکنون این طرح درحال‌توسعه است.

احساس نیاز به شبکه لایتنینگ

ایدئال اولیه بیت کوین این بود که به‌عنوان یک کریپتوکارنسی در معاملات روزمره استفاده شود. اما با بالارفتن مداوم قیمت بیت کوین و درنظرگرفتن کارمزد شبکه و همچنین بزرگ‌تر شدن مقیاس بازار و افزایش تعداد کاربران، تبدیل بیت کوین به ارزی مناسب برای تراکنش‌های روزانه تقریباً ناممکن شد.

در حال حاضر، بلاک چین بیت کوین می‌تواند حدود ۷ تراکنش بر ثانیه را پشتیبانی کند. این یعنی اگر بخواهد به هدف خود که تبدیل‌شدن به وسیله‌ای برای انجام معاملات روزانه است برسد، باید بتواند صدها یا هزاران تراکنش بر ثانیه را مدیریت کند، شبیه کارت‌های اعتباری و پرداخت‌های الکترونیکی.باتوجه‌به ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و نیاز به فعالیت نودها در شبکه، بیت کوین تا رسیدن به چنین ایده‌آلی مشکلات فراوان دارد.

لایتینگ در بیت کوین

بیایید یک مثال را بررسی کنیم. فرض کنیم می‌خواهیم هزار تراکنش را بر ثانیه در بلاک چین بیت کوین پردازش کنیم. امروز کارمزد هر تراکنش بیت کوین برابر با ۰.۰۰۰۶۳ BTC یعنی حدود ۳۰ دلار است. هر هزار تراکنش کارمزدی برابر ۳۰ هزار دلار خواهد داشت که مبلغی قابل‌توجه است.

حال این بخش از فرضیه را به واقعیت نزدیک کنید، به‌جای ۱۰۰۰ تراکنش بر ثانیه، بلاک چین بیت کوین تنها ۷ تراکنش بر ثانیه را پردازش می‌کند. پس برای انجام ۱۰۰۰ تراکنش، ما تقریباً به ۲.۵ دقیقه زمان نیاز داریم. در حال حاضر تأیید یک تراکنش در بلاک چین بیت کوین حداقل ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. این ظرفیت کم پردازش تراکنش‌ها نسبت به مدت‌زمان طولانی تراکنش، عملاً بیت کوین را از گزینه‌های پرداخت روزانه خارج می‌کند.

شبکه صاعقه پیشنهاد می‌کند که با ایجاد لایه دوم در بلاک چین اصلی بیت کوین، مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کند. لایه دوم، شامل چندین کانال پرداخت بین کاربران بیت کوین است. یعنی معاملات در مقیاس‌های کوچک انجام می‌شود و فقط نتیجه نهایی آن‌ها در بلاک چین اصلی بیت کوین به‌روزرسانی خواهد شد. زمانی که دو طرف معاملات، کانال را باز کنند یا آن را ببندند.

شبکه لایتنینگ چطور کار می‌کند؟

نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ

فرض می‌کنیم دو شخص به نام مهسا و علیرضا، زوجی هستند که با هم مراودات مالی فراوانی دارند و لازم است که این تراکنش‌ها به‌سرعت بین آن‌ها انجام شود؛ بنابراین یک کانال در شبکه صاعقه بین خودشان دو نفر ایجاد می‌کنند. این مثال می‌تواند برای شما و سوپرمارکت محله‌تان هم صادق باشد.

اول‌ازهمه، مهسا و علیرضا باید یک کیف پول چند امضایی درست کنند که هر دو آن‌ها به کلید خصوصی کیف پول دسترسی داشته باشند. سپس هر دو، مقدار مشخصی بیت کوین (فرض کنیم ۳ بیت کوین) را به این کیف پول واریز کنند.

از این لحظه، مهسا و علیرضا می‌توانند به شکل بی‌نهایت بین خودشان دو نفر معامله انجام دهند. اساساً این معاملات فقط در کیف پول مشترکشان ثبت می‌شود و به بلاک چین اصلی بیت کوین اعلام نمی‌شود. برای مثال علیرضا می‌خواهد ۱ بیت کوین برای مهسا ارسال کند، او باید حق مالکیت این مبلغ را به مهسا بدهد. سپس هر دوی آن‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی خود، بالانس جدید حساب را تأیید کنند.

توزیع واقعی بیت کوین با بسته‌شدن کانال اتفاق می‌افتد. زمانی که کانال بسته شود، الگوریتم‌های بیت کوین آخرین امضای هر دو طرف معامله در کیف پول را مبنای ترازنامه حساب دو نفر قرار می‌دهد. اگر مهسا و علیرضا بعدازاین انتقال کانال صاعقه را ببندند، دارایی مهسا ۴ بیت کوین و دارایی علیرضا ۲ بیت کوین خواهد بود.

زمانی که کانال بسته شد، بالانس نهایی حساب به بلاک چین اصلی بیت کوین اعلام می‌شود. پس روش کار شبکه لایتنینگ این است که می‌توان تعداد نامحدودی تراکنش بین دو یا چندنفری انجام داد و در نهایت مجموع آن‌ها را به‌عنوان یک تراکنش واحد به شبکه اعلام کرد.

فراگیر شدن شبکه صاعقه، راه‌حل اصلی

زمانی که تکنولوژی شبکه صاعقه به‌صورت گسترده بین کاربران رایج شود، دیگر لازم نیست که یک کانال مشخص برای ارسال پول به یک شخص خاص ایجاد کنید. به‌جای آن، شبکه می‌تواند کوتاه‌ترین مسیر به کیف پول مقصد را بین کانال‌های موجود از بین افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، پیدا کند.

با این روش احتمال دارد که شبکۀ لایتنینگ پاسخی برای مشکل حل‌نشدنی کارمزدهای زیاد شبکه بیت کوین باشد. این فکر که هرگز نمی‌توان یک فنجان قهوه با بیت کوین خرید علاقه‌مندان به بیت کوین را ناامید می‌کند اما شبکه صاعقه احتمالاً ظرفیت حل این مسئله را دارد.

مزایای شبکه لایتنینگ

مزایای شبکه لایتنینگ

پروژه‌های لایتنینگ در صورت موفقیت می‌توانند مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کرده و ترافیک بلاک چین بیت کوین را کاهش دهند. با این کار سرعت انجام معاملات نیز به‌اندازه قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. در واقع شبکه لایتنینگ یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از بیت کوین است.

معاملات در این شبکه برای تراکنش‌های خرد، راه حلی به‌صرفه است و کارمزدهای بالای شبکه بیت کوین را به‌اندازه قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های جذاب لایتنینگ، مبادله بین بلاک چین‌های مختلف و تبدیل رمزارزها به هم بدون نیاز به صرافی‌ خرید و فروش ارز دیجیتال است. مبادله اتمی میان زنجیره‌ای ممکن است بتواند مبادلات رمزارزها را بدون نیاز به یک مرجع متمرکز مانند صرافی ممکن کند و دردسرهای تجارت کریپتوکارنسی را کاهش دهد. اولین آزمایش مبادله رمزارز بین بلاک چین بیت کوین و لایت‌کوین در حال حاضر با موفقیت انجام شده است.

مشکلات شبکۀ لایتنینگ

این که معاملات غیرشفاف و به‌دوراز بلاک چین اصلی انجام شوند، یک نقطه‌ضعف برای شبکه لایتنینگ است. در این حالت، امنیت معاملات کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، احتمالاً شبکه  فقط برای معاملات کوچک استفاده خواهد شد. معاملات بزرگ‌تر که نیاز به امنیت بیشتری دارند، همچنان در بلاک چین اصلی انجام می‌شوند.

بارزترین مشکل شبکه صاعقه، خارج کردن معاملات از حالت غیرمتمرکز است. اگر شبکه صاعقه فراگیر شود و معاملات از طریق کانال‌ها انجام شوند، عملاً تا حد زیادی بخشی از تراکنش‌ها متمرکز خواهد شد؛ بنابراین اگر یک کانال معاملاتی به هر دلیلی خراب یا هک شود، این اتفاق می‌تواند کل شبکه را تحت‌تأثیر قرار دهد. ازآنجایی‌که کاربران در شبکه صاعقه همواره باید آنلاین و متصل به شبکه باشد، احتمال هک نیز بالاتر می‌رود. چرا که عملاً امکان استفاده از کیف پول‌های سرد در این روش وجود ندارد. توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ در حال حاضر تلاش می‌کنند راهی برای حل این مشکلات پیدا کنند.

آخرین مشکل شبکه صاعقه، به‌صرفه نبودن آن از نظر اقتصادی برای بلاک چین بیت کوین و ماینرها است. راه‌حل این مشکل، افزایش هزینه‌های این شبکه به نفع نودهایی است که کانال‌ها را حفظ می‌کنند. به‌علاوه باز و بسته کردن کانال‌های پرداخت، یک تراکنش درون زنجیره‌ای است و نیاز به کارمزدهای بالا و دستی دارد.

شبکه لایتنینگ، بهترین پاسخ برای بیت کوین

این شبکه  مانند میان‌بر در کنار شاه‌راه اصلی بلاک چین فعالیت می‌کند. هنوز این تکنولوژی فقط به‌صورت محدود و توسط چند پروژه مانند BlockStream و Lightening Lab در حال بررسی است. تا اجماع نهایی کاربران بیت کوین بر سر استفاده از این تکنولوژی و رفع مشکلات آن هنوز مسیر زیادی باقی‌مانده است.

بااین‌حال، تا امروز شبکه صاعقه مناسب‌ترین پاسخ برای نقطه‌ضعف‌های بلاک چین بیت کوین بوده است. همچنان باید صبر کنیم تا نتیجه واقعی این پاسخ را متوجه شویم.

آیا شبکه لایتنینگ گزینه بهتری است؟

تنها هزینه‌هایی که می پردازید هزینه‌هایی است که هنگام باز و بسته شدن کانال پرداخت می‌شود. شبکه لایتنینگ از فضای بلوک کارآمدتر استفاده می‌کند و ظرفیت بیت کوین را بهبود می‌بخشد و هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد.

موارد استفاده شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه می‌دهد تا با انتقال تراکنش‌ها از زنجیره اصلی بلاک، بیت‌کوین را به سرعت و ارزان ارسال یا دریافت کنند – می‌توانید آن را کمی مانند یک خط HOV در بزرگراه در نظر بگیرید. 

آیا شبکه لایتنینگ سریع است؟

زمان تسویه تراکنش‌های شبکه لایتنینگ کمتر از یک دقیقه است و می‌تواند در میلی ثانیه اتفاق بیفتد. زمان تایید در بلاک چین بیت کوین، برای مقایسه، به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یکبار اتفاق می‌افتد.

کدام ارز دیجیتال از شبکه لایتنینگ استفاده می کند؟

شبکه لایتنینگ یک فناوری لایه دوم است که برای بیت‌ کوین اعمال می‌شود و از کانال‌های پرداخت خرد استفاده می‌کند تا توانایی بلاک چین خود را برای انجام تراکنش‌ها به‌طور کارآمدتر افزایش دهد.

آیا شبکه لایتنینگ ایمن است؟

شبکه لایتنینگ برای سرعت بخشیدن به زمان پردازش تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های مرتبط با بلاکچین بیت کوین طراحی شده است. با این حال، شبکه لایتنینگ هنوز هزین‌های مرتبط با آن دارد و می‌تواند در معرض کلاهبرداری یا حملات مخرب باشد.

(۱ امتیاز) - ۱/۵
منبع
investopedialightning
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس