بلاکچین

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست و چگونه کار می‌کند؟

زمانی که بیت کوین برای نخستین بار توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد، اولین نظر در مورد آن را جیمز دونالد ارائه کرد. او نوشت:

اینطور که من متوجه شدم، پروپوزال شما برای مقیاس موردنیاز، پاسخگو به نظر نمی‌رسد.

10 سال بعد، مقیاس‌پذیری هنوز بزرگترین مشکل بیت کوین و رمزارزهای کهنه‌کار دیگر است. یعنی شبکه ظرفیت انجام تراکنش‌های زیاد در مدت کم را ندارد. در این مقاله والکس، یک راه حل پیشنهادی برای این مشکل را بررسی خواهیم کرد. شبکه لایتنینگ یا شبکۀ صاعقه، یک راه حل نه چندان تازه برای مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین است که هنوز فراگیر نشده است.

تعریف شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یا شبکه صاعقه، یک تکنولوژی لایه دوم است که در بیت کوین برای پرداخت‌های خرد استفاده می‌شود. این شبکه کمک می‌کند که معاملات کوچک، سریع‌تر و موثرتر انجام شوند. معاملات انجام شده در این شبکه کارمزد کمتری دارند و تایید آن‌ها نیز ساده‌تر است.

شبکه لایتنینگ

در شبکه لایتنینگ، معاملات از بلاکچین اصلی بیت کوین خارج شده و خارج از زنجیره انجام می‌شوند. شبکه صاعقه، برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت معاملات در یک معامله خارج از زنجیره (Off-Chain) طراحی شده است.

پیشنهاد شبکه صاعقه اولین بار توسط جوزف پون و تائودوس دریا در سال 2015 مطرح شد. از آن زمان تاکنون این طرح در حال توسعه است.

احساس نیاز به شبکه لایتنینگ

ایده‌آل اولیه بیت کوین این بود که به عنوان یک کریپتوکارنسی در معاملات روزمره استفاده شود. اما با بالا رفتن مداوم قیمت بیت کوین و در نظر گرفتن کارمزد شبکه و همچنین بزرگ‌تر شدن مقیاس بازار و افزایش تعداد کاربران، تبدیل بیت کوین به ارزی مناسب برای تراکنش‌های روزانه تقریباً ناممکن شد.

در حال حاضر، بلاکچین بیت کوین می‌تواند حدود 7 تراکنش بر ثانیه را پشتیبانی کند. این یعنی اگر بخواهد به هدف خود که تبدیل شدن به وسیله‌ای برای انجام معاملات روزانه است برسد، باید بتواند صدها یا هزاران تراکنش بر ثانیه را مدیریت کند، شبیه کارت‌های اعتباری و پرداخت‌های الکترونیکی.

شبکه لایتنینگ

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و نیاز به فعالیت نودها در شبکه، بیت کوین تا رسیدن به چنین ایده‌آلی مشکلات فراوان دارد.

بررسی یک مثال

بیایید یک مثال را بررسی کنیم. فرض کنیم می‌خواهیم هزار تراکنش را برثانیه در بلاکچین بیت کوین پردازش کنیم. امروز کارمزد هر تراکنش بیت کوین برابر با 0.00063 BTC یعنی حدود 30 دلار است. هر هزار تراکنش کارمزدی برابر 30 هزار دلار خواهد داشت که مبلغی قابل توجه است.

حال این بخش از فرضیه را به واقعیت نزدیک کنید، به جای 1000 تراکنش بر ثانیه، بلاکچین بیت کوین تنها 7 تراکنش بر ثانیه را پردازش می‌کند. پس برای انجام 1000 تراکنش، ما تقریباً به 2.5 دقیقه زمان نیاز داریم. در حال حاضر تایید یک تراکنش در بلاکچین بیت کوین حداقل 10 دقیقه زمان می‌برد. این ظرفیت کم پردازش تراکنش‌ها نسبت به مدت زمان طولانی تراکنش، عملاً بیت کوین را از گزینه‌های پرداخت روزانه خارج می‌کند.

شبکه لایتنینگ

شبکه صاعقه پیشنهاد می‌کند که با ایجاد لایه دوم در بلاکچین اصلی بیت کوین، مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کند. لایه دوم، شامل چندین کانال پرداخت بین کاربران بیت کوین است. یعنی معاملات در مقیاس‌های کوچک انجام می‌شود و فقط نتیجه نهایی آن‌ها در بلاکچین اصلی بیت کوین به روزرسانی خواهد شد. زمانی که دو طرف معاملات، کانال را باز کنند یا آن را ببندند.

شبکه لایتنینگ چطور کار می‌کند؟

فرض می‌کنیم دو شخص به نام مهسا و علیرضا، زوجی هستند که با هم مراودات مالی فراوانی دارند و لازم است که این تراکنش‌ها به سرعت بین آن‌ها انجام شود. بنابراین یک کانال در شبکه صاعقه بین خودشان دو نفر ایجاد می‌کنند. این مثال می‌تواند برای شما و سوپرمارکت محله‌تان هم صادق باشد.

اول از همه، مهسا و علیرضا باید یک کیف پول چندامضایی درست کنند که هر دو آن‌ها به کلید خصوصی کیف پول دسترسی داشته باشند. سپس هر دو، مقدار مشخصی بیت کوین (فرض کنیم 3 بیت کوین) را به این کیف پول واریز کنند.

از این لحظه، مهسا و علیرضا می‌توانند به شکل بی‌نهایت بین خودشان دو نفر معامله انجام دهند. اساساً این معاملات فقط در کیف پول مشترکشان ثبت می‌شود و به بلاکچین اصلی بیت کوین اعلام نمی‌شود. برای مثال علیرضا می‌خواهد 1 بیت کوین برای مهسا ارسال کند، او باید حق مالکیت این مبلغ را به مهسا بدهد. سپس هر دوی آن‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی خود، بالانس جدید حساب را تایید کنند.

توزیع واقعی بیت کوین با بسته شدن کانال اتفاق می‌افتد. زمانی که کانال بسته شود، الگوریتم‌های بیت کوین آخرین امضای هر دو طرف معامله در کیف پول را مبنای ترازنامه حساب دو نفر قرار می‌دهد. اگر مهسا و علیرضا بعد از این انتقال کانال صاعقه را ببندند، دارایی مهسا 4 بیت کوین و دارایی علیرضا 2 بیت کوین خواهد بود.

زمانی که کانال بسته شد، بالانس نهایی حساب به بلاکچین اصلی بیت کوین اعلام می‌شود. پس روش کار شبکه لایتنینگ این است که می‌توان تعداد نامحدودی تراکنش بین دو یا چندنفر انجام داد و در نهایت مجموع آن‌ها را به عنوان یک تراکنش واحد به شبکه اعلام کرد.

فراگیر شدن شبکه صاعقه، راه حل اصلی

زمانی که تکنولوژی شبکه صاعقه به صورت گسترده بین کاربران رایج شود، دیگر لازم نیست که یک کانال مشخص برای ارسال پول به یک شخص خاص ایجاد کنید. به جای آن، شبکه می‌تواند کوتاه‌ترین مسیر به کیف پول مقصد را بین کانال‌های موجود از بین افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، پیدا کند.

با این روش احتمال دارد که شبکۀ لایتنینگ پاسخی برای مشکل حل نشدنی کارمزدهای زیاد شبکه بیت کوین باشد. این فکر که هرگز نمی‌توان یک فنجان قهوه با بیت کوین خرید علاقمندان به بیت کوین را ناامید می‌کند اما شبکه صاعقه احتمالاً ظرفیت حل این مسئله را دارد.

شبکه لایتنینگ

3 مزیت اساسی شبکه لایتنینگ

  1. پروژه‌های لایتنینگ در صورت موفقیت می‌توانند مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کرده و ترافیک بلاکچین بیت کوین را کاهش دهند. با این کار سرعت انجام معاملات نیز به اندازه قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
  2. معاملات در شبکه لایتنینگ برای تراکنش‌های خرد، راه حلی به صرفه است و کارمزهای بالای شبکه بیت کوین را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  3. یکی از ویژگی‌های جذاب شبکه لایتنینگ، مبادله بین بلاکچین‌های مختلف و تبدیل رمزارزها به هم بدون نیاز به صرافی‌ خرید و فروش ارز دیجیتال است. مبادله اتمی میان زنجیره‌ای ممکن است بتواند مبادلات رمزارزها را بدون نیاز به یک مرجع متمرکز مانند صرافی ممکن کند و دردسرهای تجارت کریپتوکارنسی را کاهش دهد. اولین آزمایش مبادله رمزارز بین بلاکچین بیت کوین و لایت کوین در حال حاضر با موفقیت انجام شده است.

شبکه لایتنینگ

3 مشکل مهم از شبکۀ لایتنینگ

  1. این که معاملات غیر شفاف و به دور از بلاکچین اصلی انجام شوند، یک نقطه ضعف برای شبکه لایتنینگ است. در این حالت، امنیت معاملات کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، احتمالاً شبکه لایتنینگ فقط برای معاملات کوچک استفاده خواهد شد. معاملات بزرگتر که نیاز به امنیت بیشتری دارند، همچنان در بلاکچین اصلی انجام می‌شوند.
  2. بارزترین مشکل شبکه صاعقه، خارج کردن معاملات از حالت غیرمتمرکز است. اگر شبکه صاعقه فراگیر شود و معاملات از طریق کانال‌ها انجام شوند، عملاً تا حد زیادی بخشی از تراکنش‌ها متمرکز خواهد شد. بنابراین اگر یک کانال معاملاتی به هر دلیلی خراب یا هک شود، این اتفاق می‌تواند کل شبکه را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که کاربران در شبکه صاعقه همواره باید آنلاین و متصل به شبکه باشد، احتمال هک نیز بالاتر می‌رود. چرا که عملاً امکان استفاده از کیف‌پول‌های سرد در این روش وجود ندارد. توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ در حال حاضر تلاش می‌کنند راهی برای حل این مشکلات پیدا کنند.
  3. آخرین مشکل شبکه صاعقه، به صرفه نبودن آن از نظر اقتصادی برای بلاکچین بیت کوین و ماینرها است. راه حل این مشکل، افزایش هزینه‌های این شبکه به نفع نودهایی است که کانال‌ها را حفظ می‌کنند. به علاوه باز و بسته کردن کانال‌های پرداخت، یک تراکنش درون زنجیره‌ای است و نیاز به کارمزدهای بالا و دستی دارد (منبع).

صحبت پایانی

شبکه لایتنینگ مانند میان‌بر در کنار شاه‌راه اصلی بلاکچین فعالیت می‌کند. هنوز این تکنولوژی فقط به صورت محدود و توسط چند پروژه مانند BlockStream و Lightening Lab در حال بررسی است. تا اجماع نهایی کاربران بیت کوین بر سر استفاده از این تکنولوژی و رفع مشکلات آن هنوز مسیر زیادی باقی مانده است.

با این حال، تا امروز شبکه صاعقه مناسب‌ترین پاسخ برای نقطه ضعف‌های بلاکچین بیت کوین بوده است. همچنان باید صبر کنیم تا نتیجه واقعی این پاسخ را متوجه شویم.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا