آموزش معامله

کارمزد انتقال بیت کوین برای هر تراکنش در شبکه چقدر است؟

یکی از ابهامات رایج برای افراد تازه کار بازار رمزارزها، کارمزد انتقال بیت کوین و مدت زمان تراکنش‌های آن است. در این مقاله، شما را با علت ایجاد این کارمزد، نرخ آن و تاثیراتی که بر تراکنش­‌های بیت کوین می­‌گذارد، آشنا می­‌کنیم. سپس، درباره مدت زمان تراکنش­‌های بیت کوین به طور مفصل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علت دریافت کارمزد انتقال شبکه بیت کوین چیست؟

شاید با دانستن این حقیقت که بیت کوین توسط شخص یا ارگان خاصی اداره نمی‌شود، این سوال به ذهن­تان خطور کند که چرا تراکنش‌های آن دارای کارمزد هستند و این کارمزدها را چه کسانی دریافت می‌کنند؟

برای پاسخ به این دو سوال­، نگاهی به روند انتقال تراکنش‌­ها خواهیم داشت.

اگر تاکنون با بیت کوین سر وکار داشته­‌اید، حتماً می‌دانید که تراکنش‌­ها برای تایید نهایی، وارد مرکز رسمی تمام بیت­‌کوین­‌ها یعنی بلاکچین می­‌شوند. این انتقال توسط ماینر­ها (یا استخراج کننده­‌ها) انجام می‌شود.

کارمزد بیت کوین

ماینر کامپیوتر قدرتمندی است که علاوه بر ایمن‌سازی شبکه، به پردازش هر تراکنش می‌پردازد. این کار به انرژی زیاد و قدرت محاسباتی قوی نیاز دارد که به ماینرها این اجازه را می‌دهد تا در ازای خدماتی که ارائه می‌کنند، پاداش دریافت کنند. به این پاداش، پاداش بلاک می‌گویند.

با انتقال هر بلاک به بلاکچین (مجموعه‌ای از تراکنش­‌ها که حداکثر 1 مگابایت حجم دارند)، مقداری بیت­ کوین علاوه بر مقدار اصلی تراکنش، منتقل می‌شود که به عنوان کارمزد برای ماینر در نظر گرفته می­‌شود.

اما در نظر گرفتن کارمزد برای تراکنش­‌ها فقط به نفع ماینر­ها نخواهد بود. از آنجایی که هزینه­‌های استخراج روزانه در حال افزایش است، این پاداش­‌ها دلیلی برای تشویق کاربران به استخراج بیت کوین خواهد بود.

علاوه بر تشویق ماینرها برای فعال بودن و تامین امنیت شبکه، کارمزدها روش خوبی برای استفاده حداکثری از بیت­ کوین­‌های استخراج شده هستند. ظرفیت استخراج بیت کوین فقط تا 21 میلیون است. در‌ نتیجه، با در نظر گرفتن کارمزد، بیت کوین‌های بیشتری وارد چرخه شده و تمام بیت کوین­‌های استخراج شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقدار کارمزد چه تاثیری در تراکنش­‌ها دارد؟

امروزه افراد زیادی تمایل به ایجاد تراکنش در بیت­ کوین دارند و محبوبیت آن همچنان در حال افزایش است. از طرف دیگر، بیت­ کوین ظرفیت محدودی دارد. بنابراین نهایی‌سازی تمام تراکنش­‌ها امکان‌پذیر نیست و باید برای اولویت‌بندی آنها سیستمی در نظر گرفت.

ماینرها، از کارمزد به عنوان راهی برای اولویت‌بندی تراکنش‌­ها استفاده می­‌کنند. کاربران برای ایجاد هر تراکنش مقداری کارمزد تعیین می‌­کنند. با توجه به این موضوع، تراکنش‌­هایی که کارمزد بالایی برای آنها تعیین شده است، اولویت بیشتری دارند و زودتر تایید می‌شوند.

در مقابل، تراکنش‌­هایی که کارمزد کمی دارند، در اولویت آخر قرار می‌­گیرند. بنابراین این امکان وجود دارد که تراکنش شما به علت کارمزد کم هیچ‌وقت تایید نشود.

کارمزد بیت کوین

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟

شما می‌­توانید از کیف پول بیت­ کوین (نرم‌افزار یا سخت‌افزاری برای نگهداری یا انتقال بیت کوین) برای بررسی نرخ های مختلف کارمزد استفاده کنید. بیشتر کیف پول­‌های مدرن، سیستم ساده‌ای را برای شما در نظر گرفته­‌اند که به‌راحتی می­‌توانید کارمزد مناسب را پیدا کنید.

بیشتر این کیف پول­‌ها از سیستم اولویت‌بندی استفاده می­‌کنند تا شما بالاترین کارمزد ممکن را شناسایی کنید و با انتخاب آن، مدت زمان کمتری منتظر نهایی‌سازی تراکنش خود باشید. یا برعکس، می‌توانید حداقل کارمزد ممکن را انتخاب کنید و منتظر تایید تراکنش بمانید.

قبل از ارسال هرگونه تراکنش، حتماً در قسمت استخر استخراج بیت­ کوین، مقدار کارمزدهای میانگین را بررسی کنید. استخر استخراج بهترین تصویرهای گرافیکی در بیت کوین را شامل می‌شود که اطلاعات فراوانی در زمینه تقاضای بلاک و کارمزدها در اختیار شما قرار می­‌دهد.

یکی دیگر از روش‌­های بررسی کارمزد انتقال شبکه بیت­ کوین، استفاده از سایت­‌های معتبر است. سایت­‌های معتبر در مورد آمار و ارقام بیت­ کوین را پیدا کنید و با استفاده از آن‌ها، کارمزدی مناسب برای تراکنش خود درنظر بگیرید تا درخواست شما در قسمت تراکنش‌های در حال انتظار گم نشود.

در حال حاضر، متوسط کارمزد انتقال بیت کوین در والکس حدود 0.0005 BTC  است. حداقل میزان برداشت نیز ۰.۰۰۱ BTC تنظیم شده است. در کیف پول‌های معتبر امکان انجام تراکنش‌های کوچک با کارمزد بالا وجود ندارد و تراکنش را معلق می‌کند. هنگام انجام یک تراکنش این نکته را درنظر داشته باشید.

مدت زمان تراکنش‌­های بیت ­کوین

مدت زمان مورد نیاز برای هر تراکنش در بیت­ کوین عددی متفاوت است. به طوری که تایید برخی از تراکنش‌­ها ممکن است تا 2 روز طول بکشد. این در حالی است که تراکنش‌­های دیگر ممکن است حداکثر تا 1 ساعت تایید نهایی شوند.

کارمزد بیت کوین

چه عواملی در مدت زمان تراکنش‌­های بیت­ کوین تاثیر می‌گذارند؟

یکی از این عوامل، مقدار کارمزد تعیین شده برای تراکنش­‌ها است که کمی بالاتر درباره آن خواندید. عامل دیگر مربوط به شلوغی شبکه بیت­ کوین است. به طوری که افزایش تعداد تراکنش‌­ها، باعث طولانی شدن فرآیند تایید آن‌ها می­‌شود.

همان‌طور که می­‌دانید، وظیفه پردازش تراکنش­‌ها بر عهده ماینرها است که تعداد آنها زیاد نیست. همچنین می‌دانید که در یک بلاک 1 مگابایتی، فقط مقدار محدودی تراکنش جا می­‌گیرد. با ثابت بودن این اعداد و افزایش حجم تراکنش­‌های بیت­ کوین، برای پردازش و نهایی‌سازی آنها وقت بیشتری لازم است (منبع).

بنابراین، برای انجام تراکنش بیت کوین در شبکه 2 فاکتور زیر اهمیت دارد:

1. شبکه بیت کوین چقدر شلوغ است؟

هر چه شبکه شلوغ‌تر باشد و تعداد زیادی تراکنش را پردازش کند، مدت زمان تایید تراکنش بیت کوین در شبکه بیشتر می‌شود.

2. کارمزد تراکنش چقدر است؟

هر چه کارمزد بیشتر باشد، تراکنش سریع‌تر در شبکه تایید می‌شود.

تصویر زیر، فرایند تایید تراکنش بیت کوین را در شبکه نشان می‌دهد.

به طور کلی، تراکنش­‌های بیت­‌کوین به یک زمان 10 دقیقه‌ای نیاز دارند تا تایید شوند. اما دریافت یک تاییدیه به معنای نهایی‌سازی قطعی نیست. اگرچه قانونی برای این موضوع وجود ندارد، ولی از نظر منطقی دریافت 6 تاییدیه، حکم نهایی­‌سازی قطعی تراکنش­‌های شما را دارد.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که تراکنش‌­هایی که حجم زیادی دارند، ممکن است به تاییدیه‌های بیشتری نیاز داشته باشند و شاید تراکنش‌­های سبک­‌تر فقط با دریافت یک تاییدیه از شبکه، نهایی شوند.

بنابراین، اگر تعداد تاییدیه­‌ها را 6 عدد در نظر بگیریم، زمان میانگین تایید یک تراکنش حدود یک ساعت است. البته با توجه به مدت زمانی که صرف پیدا کردن بلاک می‌شود، مدت زمان تراکنش­‌ها می‌تواند از 30 دقیقه تا 16 ساعت متغیر باشد.

برای انجام تراکنش‌های تایید نشده چه‌کار کنیم؟

اگر درخواست تراکنش کرده­‌اید و تا چند ساعت بعد از بازه زمانی گفته شده هیچ­‌گونه پیغام تاییدی دریافت نکرده‌اید، همچنان منتظر بمانید. ولی اگر این وضعیت تا 72 ساعت طول کشید، درخواست خود را دوباره تکرار کنید. ما در مقالۀ لغو تراکنش بیت کوین مفصل در این باره صحبت کرده‌ایم.

این موضوع به سیستم اولویت‌بندی تراکنش­‌ها مربوط می­‌شود و احتمال دارد که به خاطر شلوغی شبکه و یا درنظر گرفتن کارمزد کم، تراکنش شما در اولویت قرار نگرفته باشد. بنابراین، درخواست خود را دوباره اعلام کنید تا یکبار دیگر توسط سیستم مورد بررسی قرار گیرد.

کارمزد بیت کوین

صحبت پایانی

انتقال بیت کوین از یک آدرس به آدرس دیگر در شبکه دارای کارمزد است. اگر شما جزو آن دسته از کاربران هستید که مدام به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغولید، بهتر است ارزهای خود را در کیف پول صرافی نگهداری کنید تا مجبور نباشید به شبکه کارمزد اضافی پرداخت کنید. انتقال ارز از کیف پول صرافی به کیف پولی خارج از صرافی مانند تراست ولت شامل کارمزد می‌شود و برای رمزارزهایی مانند بیت کوین این کارمزد مبلغ کمی نیست.

اگر قصد نگهداری طولانی مدت ارزهایتان را دارید، می‌توانید از یک کیف پول شخصی مانند لجر نانو اس استفاده کنید و بعد از خرید ارز دیجیتال آن را به این کیف پول انتقال دهید.

همان‌طور که خواندید، کارمزد انتقال در تراکنش‌­های بیت­ کوین و مدت زمان آنها نقش مهمی دارد. امیدواریم که با خواندن این مطلب مسئله کارمزد تراکنش‌­های بیت­ کوین را کاملاً درک کرده باشید و از آن به بهترین نحو برای تنظیم مدت زمان تراکنش­‌های خود استفاده کنید.

محمدباقر فتاحی

با کلمه‌ها دنیا رو سر می‌کنم و با نوشتن خستگیمو در می‌کنم...

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام ، خیلی خوب بود ، ولی جواب سوالی که سرچ کردم این نبود ، مطلب خیلی مفید بود ولی من اگه همین الان در حال تراکنش باشم و بخوام میانگین درصد کارمزدشو بدست بیارم دنبال یه عدد یا مقدار حداقل حداکثری هستم و تا پایین اگه عددی به چشام نخوره پینجره رو بی تعارف میبندم

  1. سلام
   وقت به خیر

   نکته‌ای که به ان اشاره کردید کاملاً درست است. اما میزان کارمزد تراکنش‌های بیت کوین عدد ثابتی نیست که در یک مقاله بتوان به آن اشاره کرد. این مقاله بیشتر برای نشان دادن روش محاسبه‌ی میزان کارمزد نوشته شده است. ما به زودی یک سرفصل به این مقاله اضافه خواهیم کرد و سایت‌های معتبر برای پیدا کردن میزان کارمزد لحظه‌ای بیت کوین را معرفی خواهیم کرد. از جمله‌ی این سایت‌ها، Ycharts است که میزان کارمزد ارزهای مختلف در آن به روز می‌شود. برای دیدن صفحه کارمزد بیت کوین در سایت Ychart، اینجا کلیک کنید.
   از این که دیدگاه خود را برای بهتر شدن مقاله با ما به اشتراک گذاشتید، سپاس‌گزاریم.

   ممنون از همراهی شما.

 2. کارمزد برداشت در والکس نسبت به دیگر صرافی های ایرانی بالاست مثلا *** کارمزد بیت کدین ۰.۰۰۰۴میباشد که در والکس بیش از ۵۰ در صد است چرا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا