تحلیل و سرمایه گذاری

بیت کوین بخریم یا طلا؟ مقایسه طلای فیزیکی و طلای دیجیتال

در گذشته خرید طلا یکی از رایج­‌ترین کارها برای حفظ سرمایه در برابر نوسانات بازار بود. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی طلا بسیار رایج شد. بیت کوین هم توانست در مدت کمی، سهم خود را در بازار سرمایه‌گذاری پیدا کند و اخیراً افراد زیادی به خرید بیت کوین روی آورده‌اند. در این مقاله، قصد داریم بررسی کنیم که کدام گزینه یعنی طلا یا بیت کوین، برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

چرا بیت کوین می‌تواند یک گزینۀ سرمایه‌گذاری باشد؟

ایجاد بیت کوین اثربخشی خرید طلا را به چالش کشیده است. با راه اندازی بیت کوین در سال 2009 دوره جدیدی به نام عصر ارزهای دیجیتال آغاز شد. در ابتدا افراد به دلیل نداشتن آگاهی­‌های لازم درباره بیت کوین، سرمایه‌گذاری روی آن را منطقی نمی‌دانستند؛ اما با توجه به این که بیت کوین بسیاری از ویژگی­‌های یک ارز را در کنار برخی ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر دارد، در حال حاضر به یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

طلا یا بیت کوین

ویژگی مهم بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن آن، می‌تواند هم نقطه ضعف این رمزارز و هم نقطۀ قوت آن برای سرمایه گذاری باشد. این که دولت‌های دنیا نمی‌توانند استفاده از آن را محدود کنند، می‌تواند ارزش آن را بسیار زیاد کند. در واقع بیت کوین هیچ محدودیتی از طرف یک شخص یا گروه نمی‌پذیرد. این ویژگی بیت کوین را تبدیل به یک گزینه سرمایه‌گذاری مطمئن می‌کند.

مزیت‌های طلا نسبت به بیت کوین

سالیان طولانی است که طلا به عنوان یک دارایی امن به شمار می­‌آید. در حالی که بیت کوین نزدیک به یک دهه است که راه اندازی شده است. اگر چه بیت کوین در همین مدت کوتاه توانست سر و صدای بسیار زیادی ایجاد کند و نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند. اما برای پاسخ به سوال طلا یا بیت کوین، طلا چند ویژگی برای خودنمایی دارد:

1- قانونی بودن

اگر شما طلا داشته باشید و دزدی آن را به سرقت ببرد، می‌توانید از مراجع قانونی بخواهید که دزدی از شما را پیگیری کنند. همچنین می‌توانید از صندوق امانات بانک‌ها برای حفظ و نگهداری طلای خود استفاده کنید. به هر حال، قانون مالکیت شما را بر طلا به رسمیت می‌شناسد و از آن حفاظت می‌کند.

طلا یا بیت کوین

در مقابل، بیت کوین قرار دارد. با وجود این‌که هک بیت کوین به لطف سیستم رمزگذاری شدۀ غیر متمرکز و الگوریتم‌های پیچیدۀ آن کاری دشوار است. اما باید در نظر داشت هنوز زیرساخت­‌هایی که امنیت صددرصدی را فراهم کنند، وجود ندارند.

فاجعه هک صرافی Gox مثال بسیار خوبی برای این است که معامله‌گران بیت کوین باید محتاط باشند. در اوایل سال 2014، بزرگترین صرافی بیت کوین جهان قربانی یک هک بزرگ شد؛ رویدادی که صرافی Gox را در اواخر فوریه همان ماه به ورطه ورشکستگی کشاند. در این هک، حدود 740000 بیت کوین که معادل 460 میلیون یورو بود، از حساب کاربران دزیده شد. از نظر قانونی پیگیری سرقت بیت کوین هرچند کاری غیر ممکن نیست اما عملاً بسیار دشوار است.

2- سابقۀ طولانی در تاریخ

بیش از 5 هزار سال است که انسان کار خرید و فروش و معامله را انجام می‌دهد. خیلی زود بشر یاد گرفت به جای مبادلۀ کالا به کالا، از طلا به عنوان ابزار تعیین ارزش معامله استفاده کند. این ویژگی باعث می‌شود که طلا در ذهن مردم دنیا بسیار مورد اعتماد‌تر، جذاب‌تر و کم ‌ریسک‌تر باشد.

ردپای طلا تقریباً در تمام مناسبات اجتماعی ما دیده می‌شود؛ از ازدواج گرفته تا پشتیبانی ارزش پول ملی به عنوان مهم‌ترین پول کشورها. به همین دلیل، طلا یک گزینۀ قطعی سرمایه‌گذاری برای همه، حتی برای دولت‌ها است.

3- حمایت بانک­‌ها

بسیاری از دولت­‌ها و بانک­‌های مرکزی در سراسر جهان و ایران طلا را به عنوان یک ذخیره قابل اعتماد می­‌دانند و از آن به عنوان پشتوانه مالی استفاده می­‌کنند. اما عملاً هیچ نهاد مرکزی بر روی بیت کوین کنترل ندارد و در برخی از کشورها نگهداری و فروش بیت کوین برای بانک­‌ها ممنوع است. حضور نهاد مالی قدرتمندی مانند بانک مرکزی برای حمایت از طلا، به این فلز با ارزش یک امتیاز مثبت برای سرمایه‌گذاری می‌دهد.

طلا یا بیت کوین

4- نوسان

طلا نسبت به بیت کوین بازار باثبات‌تری دارد. یکی از نگرانی‌های اصلی سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری امن هستند، نوسانات قیمت بیت کوین است. از طرفی، قیمت بیت کوین می­‌تواند تحت تاثیر اخبار نادرست و شایعات نیز قرار بگیرد. این اخبار درحوزۀ ارزهای دیجیتال می‌تواند سرمایه‌گذاران را به تصمیم‌گیری سریع وادار کند و منجر به افزایش و یا کاهش قیمت بیت کوین شود؛ هر چند این موضوع در مورد طلا نیز صادق است. قیمت طلا نیز تحت تاثیر برخی اخبار و یا وقایع، شاید افزایش یا کاهش ناگهانی را تجربه کند. هرچند این تاثیر نسبت به بیت کوین بسیار کمتر است.

مزیت‌های بیت کوین نسبت به طلا

آنچه تا اینجا گفته شد، مزیت‌های طلا بود که شما را به سرمایه‌گذاری بر روی این فلز با ارزش تشویق می‌کرد. اما باید روی دیگر سکه‌ی سرمایه‌گذاری را هم ببینیم. بیت کوین ظرفیت‌های قابل توجهی برای سرمایه گذاری دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم:

1- نقدشوندگی خیلی سریع

بازار ارزهای دیجیتال آنلاین است. یعنی از لحظه‌ای که شما قصد فروش بیت کوین خود را داشته باشید، تا نقد کردن آن می‌تواند کمتر از چند دقیقه وقت شما را بگیرد. این در حالی است که خرید و فروش طلا به مراجعه حضوری نیاز دارد.

طلا یا بیت کوین

یکی از مهم­‌ترین ویژگی­‌های مشترک طلا و بیت کوین، سرعت نقد شوندگی بالا در صورت نیاز است. البته شاید تبدیل طلا به پول برای اغلب افراد ساده‌تر به نظر بیاید. اما در صورتی که حتی برای مدت کوتاهی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده باشید، می‌دانید که سرعت تبدیل بیت کوین به پول نقد بسیار بیشتر است.

2- ظرفیت بالای رشد قیمت

بازار جهانی روند رشد قیمت طلا را بسیار کنترل می‌کند. هرچند نوسانات قیمت می‌تواند بسیار زیاد باشد، اما این مقدار در برابر بیت کوین حرفی برای گفتن ندارد. بیت کوین، ارزی جدید و نسبتاً نوپا است. این یعنی احتمال رشد قیمت چندین برابری در سال‌های آینده وجود دارد. زمانی که تعداد بیشتری از مردم دنیا متوجه پتانسیل این رمزارز شوند، اقبال به سمت آن بسیار بیشتر خواهد شد.

طلا یا بیت کوین

بررسی نوسان‌های قیمت بیت کوین از سال 2017 تا 2020، یک نکتۀ مهم برای سرمایه‌گذاران دارد. در سال 2017 قیمت بیت کوین به حدود 20 هزار دلار رسید و بعد تا 4 هزار دلار سقوط کرد. این رشد قیمت در سال 2020 هم اتفاق افتاد. این نوسانات شدید، دیگر سوال «آیا بیت کوین دوام می‌آورد؟» را از رده خارج کرده است و جواب قطعی این سوال بله! است. سوال مهم‌تر این است که «بیت کوین چقدر ظرفیت رشد دارد؟» کارشناسان بازار می‌گویند تا 400 هزار دلار، برای بیت کوین رقمی رویایی نیست!

3- امکان استفاده به صورت پول نقد

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی زیادی در سراسر دنیا، بیت کوین را به عنوان یک رمزارز معتبر می‌شناسند و به مشتریان خود امکان خرید کالا و خدمات با استفاده از بیت کوین را می‌دهند. از این نظر، بیت کوین تفاوتی با پول نقد ندارد. تفاوت از آن‌جا آغاز می‌شود که این رمزارز پتانسیل رشد قیمت بالایی دارد. یعنی هم می‌توانید به چشم یک سرمایه‌گذاری و هم به چشم یک کارت اعتباری به بیت کوین نگاه کنید.

تراکنش ناشناس بیت کوین

4- حریم خصوصی و امنیت

شما برای خرید طلا حتماً باید به یک صرافی معتبر رفته و با کارت اعتباری خود یا پول نقد خرید کنید. یعنی یک ارتباط چهره به چهره برقرار کنید. این ویژگی برای بیت کوین وجود ندارد. امکان حفظ حریم خصوصی در بیت کوین بسیار بیشتر است و شما می‌توانید دارایی خود را روی یک تکه کاغذ، تلفن‌همراه‌تان یا کیف پول‌های کوچک آفلاین ذخیره کنید. اگر نکات امنیتی را به خوبی رعایت کنید، جای دارایی شما هم همیشه در شبکه بلاکچین امن خواهد بود.

به علاوه، محدودیت‌هایی که بانک‌ها و نهادهای سیاسی برای اشخاص و گروه‌های مختلف ایجاد می‌کنند، روی بیت کوین اثری ندارد. اگر بخواهید بیت کوین بخرید، محدودیت‌هایی مثل ملیت، نژاد و رنگ پوست فرد روی خریدتان تاثیر نخواهد داشت، اما برای خرید طلا خصوصاً از بازارهای بین‌المللی، این ویژگی‌ها سد راه بسیاری از افراد خواهد بود.

طلا یا بیت کوین

5- انتقال سریع‌تر

سرعت انتقال بیت کوین بسیار بیشتر از طلاست. اگر نیاز داشتید که سرمایه خود را به کسی خارج از مرزها منتقل کنید، طلا می‌تواند یک چالش جدی برای شما ایجاد کند. در حالی که بیت کوین را می‌توانید در کمتر از نیم ساعت به هر کسی در هر جای دنیا انتقال دهید.

نقاط مشترک بیت کوین و طلا

با وجود تمام تفاوت‌ها، نقاط مشترکی هم بین بیت کوین و طلا وجود دارد. همین نقاط مشترک است که بیت کوین را به طلای دیجیتال معروف کرده است.

1- عرضه محدود

طلا و بیت کوین هر کدام دارای منابع محدود هستند و دشوار است که بگوییم کدام ‌یک زودتر به پایان خواهد رسید. اما توجه به این نکته ضروری است که امکان ایجاد فورک در بلاکچین بیت کوین در سال­های آینده، دور از انتظار نیست. در صورتی که توسعه‌دهندگان از شرایط و پروتکل یک ارز دیجیتال ناراضی باشند، می­‌توانند از راه حلی به نام فورک کمک بگیرند.

طلا یا بیت کوین

فورک به زبان ساده­‌تر به‌روزرسانی پروتکل­‌های موجود در شبکه بیت کوین است. به عنوان مثال، بیت کوین کش یکی از فورک­‌های بیت کوین برای حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین بود. به همین دلیل درباره آینده بیت کوین به قطعیت نمی­‌توان سخن گفت و نیاز به صبر و بررسی بیشتری دارد.

2- تاثیرپذیری از فضای سیاسی و اجتماعی

بین بیت کوین و طلا نوعی همبستگی وجود دارد. با وجود این که دو بازار مختلف قیمت این دو را مشخص می‌کنند، اتفاقات سیاسی می‌تواند روی هر دو تاثیر بگذارد. مقایسه نمودارهای نوسان قیمت طلا و بیت کوین نشان می‌دهد که الگوی تغییر قیمت این دو ارز بسیار شبیه به هم هستند (منبع). این نمودارها نشان می‌دهد احتمالاً بیت کوین و طلا از یک الگوی قیمتی پیروی می‌کنند؛ هرچند شدت نوسان آن‌ها متفاوت باشد.

طلا یا بیت کوین(منبع تصویر)

3- قابلیت استخراج

با این که مقوله استخراج بیت کوین کاملاً غیر فیزیکی است، اما از این نظر که باید برای استخراج آن انرژی و توان صرف کرد، به طلا شباهت پیدا می‌کند. برای استخراج طلا هم باید میزان قابل توجهی انرژی، زمان و نیرو به کار برد. در واقع هدف ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین این بود که بیت کوین، یک طلای دیجیتال باشد تا هم بین مردم جذابیت پیدا کند و هم ارزشمند شود.

طلا یا بیت کوین

همۀ پولتان را در یک جیب نگذارید!

یک پند قدیمی وجود دارد که می‌گوید: «همۀ تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذار». این پند می‌تواند مهم‌ترین نکته در هر نوع سرمایه‌گذاری باشد. شما همیشه می‌توانید سرمایه خود را به چند بخش تقسیم کرده و در بازارهای مختلفی سرمایه‌گذاری کنید. طلا، بازار بورس، بیت کوین و رمزارزهای دیگر، همه می‌توانند فرصت‌های جدید و جذابی برای شما ایجاد کنند. پس می‌توانید از هر بازار سود خود را کسب کنید. بازار ارزهای دیجیتال، ظرفیت فراوانی برای رشد دارد و این ظرفیت می‌تواند به شما برای حفظ و افزایش ارزش سرمایه کمک کند.

طلا یا بیت کوین

صحبت پایانی

در این مقاله، از جنبه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری در بازار طلا و بیت کوین را بررسی کردیم. شما برای انتخاب هر بازار برای سرمایه‌گذاری باید به شرایط و ارزش‌هایی که برایتان اهمیت داردT فکر کنید. اگر بیشتر به فکر حفظ حریم خصوصی و سرعت بالاتر نقد شوندگی هستید، بیت کوین گزینۀ مناسبی است. اگر هم قانونی بودن و اعتبار طولانی برایتان مهم‌تر است، می‌توانید به سراغ طلا بروید.

در هر صورت، بهترین تصمیم‌گیرنده برای سرمایه شما، خود شما هستید. این مقاله از صرافی آنلاین والکس و همۀ مقالات با این موضوع تنها یک راهنما برای انتخاب شما هستند. برای ما بنویسید که چه ویژگی‌هایی در بیت کوین یا طلا شما را به سرمایه‌گذاری ترغیب می‌کند و چه نکاتی باعث ایجاد شک و تردید در شماست. ما تلاش می‌کنیم پاسخی برای دغدغه‌های شما پیدا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا