اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

هاوینگ بیت‌کوین (Halving) چیست؟ نصف شدن پاداش استخراج

هاوینگ بیت‌کوین به چه معناست؟ چه تأثیری روی قیمت بیت‌کوین دارد؟ پس از هاوینگ چه اتفاقی برای ماینرها می‌افتد؟ این‌ها سوالاتی است که ممکن است برای افراد سرمایه‌گذار و ماینرهای بیت کوین پیش بیاید. با نزدیک شدن به هر هاوینگ بیت کوین، سرمایه‌گذاران نگران کم ‌ارزش شدن بیت کوین‌های خود هستند؛ ماینرها (مخصوصاً آن دسته از ماینرهایی که تجهیزات سنگین و عظیم‌تری دارند) هم نگران اتفاق‌هایی هستند که ممکن است بعد از هاوینگ بیت کوین رخ دهد و آن‌ها را دچار ضرر کند. در ادامه، به‌تمامی سؤالات و ابهامات رویداد هاوینگ بیت‌کوین پاسخ می‌دهیم.

هاوینگ بیت‌کوین چیست؟

هاوینگ (Halving/Halvening) در اصطلاح به معنی به دو قسمت مساوی تقسیم کردن است. تلفظ صحیح آن هاوینگ است، اما برخی از افراد در زبان فارسی به آن «هلوینگ» یا «هالوینگ» هم می‌گویند. کارکرد هاوینگ از معنی لغوی آن مشخص است. اما آیا پس از رویداد هاوینگ، بیت‌کوین نصف می‌شود؟ پاسخ این سوال خیر است.

هر بار که ماینرها موفق به استخراج بیت‌ کوین می‌شوند، شبکه طبق پروتکل تعیین ‌شده، به آن افراد در ازای اضافه کردن یک بلاک جدید پاداش می‌دهد که به اصطلاح، آن را پاداش بلاک می‌نامیم. پس از هر هاوینگ، پاداش بلاک ماینرها نصف می‌شود.

اما سؤال بعدی که پیش می‌آید این است که چرا باید هاوینگ اتفاق بیفتد؟ قبل از این که جواب این سؤال را بدهیم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که اصلاً‌ً چه کسی از ابتدا هاوینگ را برنامه‌ریزی کرده بود؟

برای درک بهتر هاوینگ بیت‌کوین و سایر اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهم‌ترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال را مطالعه بفرمایید.

هاوینگ از کجا به وجود آمد؟

خالق ناشناس بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، از همان ابتدای کار برای بیت‌کوین محدودیت عرضه ۲۱ میلیون بیت‌کوین را در نظر گرفته بود و آن را در کد بیت‌کوین نوشت. به علت این محدودیت، بیت‌کوین را مشابه طلا می‌دانند. ذخایر طلا هم در دنیا محدود است. به همین دلیل هر روز بر ارزش آن افزوده می‌شود.

اما اصلاً چرا باید بیت‌کوین محدودیت داشته باشد و آن هم فقط به تعداد ۲۱ میلیون؟ نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد. ما در اینجا استدلال‌های مدیر طرح‌های فنی ریپل، دیوید شوآرتز (David Schwarts) را بررسی می‌کنیم.

دیوید شوآرتز سه دلیل را برای چرایی محدودیت بیت‌کوین مطرح می‌کند:

ارز فیات به طور طبیعی تورم‌زا است. برای مثال دلار آمریکا کنترل می‌شود. هر بار که بخواهند عرضه را تنظیم کنند، مقداری نقدینگی به سیستم تزریق می‌کنند. خیلی از افراد با این کار مخالف هستند. احتمالاً یکی از آن افراد هم ساتوشی ناکاموتو است و به همین دلیل برای بیت کوین محدودیت عرضه ۲۱ میلیونی قائل شده است تا کسی به دلخواه خودش به عرضه آن نیفزاید.

زمانی که بیت‌کوین برای اولین‌بار طراحی شد، هنوز مشخص نبود که مورد استقبال قرار می‌گیرد یا نه. درنظرگرفتن محدودیت برای عرضه بیت‌کوین، به سرمایه‌گذاران بالقوه انگیزه داد تا قبل از این که بیت‌کوین تمام شود، روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

سرانجام باید راهی برای توزیع بیت‌کوین پیدا می‌شد. قرار شد ماینرها با توان محاسباتی‌شان بیت‌کوین را توزیع کنند. قرار بر این شد پس از این که همه کوین‌ها استخراج شدند، کارمزد معاملات ارزهای دیجیتال وظیفه‌ی ایمن کردن شبکه بیت کوین را برعهده بگیرند.

اگر بخواهیم از تمامی این دلایل نتیجه واحدی بگیریم، می‌توانیم بگوییم که دلیل محدودیت در عرضه بیت‌کوین، کنترل تورم و سیستم عرضه و تقاضا است.

تأثیر هاوینگ روی شبکه بیت‌کوین 

ازآنجایی‌که هاوینگ بیت‌کوین یک رویداد مهم است، تأثیر زیادی بر قسمت‌های مختلف درگیر در شبکه بیت‌کوین دارد. در اینجا توضیح مختصری از چگونگی تأثیر هاوینگ بیت‌کوین بر سهام‌داران اصلی و شبکه بیت‌کوین ارائه شده است.

تأثیرات هاوینگ بیت‌کوین روی سرمایه‌گذاران

هاوینگ بیت‌کوین به‌طورکلی منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌شود که این امر خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران است. فعالیت معاملاتی روی بلاک‌چین بیت‌کوین با پیش‌بینی هاوینگ افزایش می‌یابد.

تأثیرات هاوینگ بیت‌کوین روی ماینرها

تأثیر استخراج بر اکوسیستم بیت‌کوین پیچیده است. ازیک‌طرف، کاهش عرضه بیت‌کوین، تقاضا و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. اما پاداش‌های کمتر نیز می‌تواند بقای ماینرهای شخصی را در اکوسیستم بیت‌کوین دشوار کند، زیرا ممکن است رقابت با سازمان‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین برای آنها دشوار باشد. طبق تحقیقات، ظرفیت استخراج بیت‌کوین نسبت به قیمت آن متضاد است؛ بنابراین، زمانی که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد. یک رویداد هاوینگ می‌تواند احتمال حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت‌کوین را افزایش دهد زیرا ماینرها از شبکه آن خارج می‌شوند و در نتیجه امنیت شبکه را کاهش می‌دهد.

سیستم عرضه و تقاضا چه ارتباطی با هاوینگ دارد؟

عرضه و تقاضا در زمان هاوینگ بیت کوین

در کل، کارکرد نظام عرضه و تقاضا به این شکل است که در یک بازار رقابتی، قیمت یک محصول همیشه در حال تغییر خواهد بود تا جایی که به تعادل اقتصادی برسد. در این حالت مقدار تقاضا برابر با مقدار عرضه است. پس این مسئله به دو موقعیت ختم می‌شود:

  • زمانی که عرضه زیاد و تقاضا کم باشد، قیمت محصول/ دارایی کاهش پیدا می‌کند.
  • اگر عرضه کم و تقاضا زیاد باشد، قیمت محصول/دارایی افزایش می‌یابد.

حقیقت این است که اگر این محدودیت نبود و هیچ مکانیزم متوقف‌کننده‌ای برای استخراج بیت‌کوین در نظر گرفته نمی‌شد، ماینرها می‌توانستند تمام بیت‌کوین‌های موجود در دنیا را برای خودشان استخراج کنند و تمام معادلات عرضه و تقاضا را به هم بریزند. در این صورت قیمت بیت‌کوین هم کاهش می‌یافت.

مکانیزم نصف شدن پاداش استخراج هم به صورتی کدنویسی شده است که پروتکلی برای نظارت بر چرخهٔ عرضه باشد. پس می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که مکانیزم هاوینگ در بیت‌کوین، این ارز دیجیتال را به یک قهرمان بین‌المللی تبدیل می‌کند.

تاریخچه هاوینگ بیت‌کوین

هاوینگ بیت‌کوین با تعداد بلاک‌های استخراجی زمان‌بندی شده است. هر بار که ۲۱۰ هزار بلاک استخراج می‌شود، هاوینگ اتفاق می‌افتد. آخرین هاوینگ بیت‌کوین، ۱۲ مه ۲۰۲۰ (۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹) بود و پاداش بلاک ماینرها از ۱۲.۵ کوین به‌ازای هر بلاک به ۶.۲۵ کوین رسید.

بیایید با هم نگاهی به رویدادهای گذشته هاوینگ بیت‌کوین بیندازیم:

  • سال ۲۰۰۹ پاداش استخراج بیت‌کوین از ۵۰ کوین به‌ازای هر بلاک شروع شد.
  • ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ بیت‌کوین اتفاق افتاد که پاداش استخراج را به ۲۵ کوین رساند.
  • ۹ جولای سال ۲۰۱۶ هم دومین هاوینگ بیت‌کوین رخ داد که پاداش استخراج به ۱۲.۵ کوین رسید.

با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که آخرین بیت‌کوین هم پس از هاوینگ ۶۴اُم استخراج می‌شود که انتظار این اتفاق را می‌توان تقریباً سال ۲۱۴۰ داشت. بعد از آن که آخرین بیت‌کوین هم استخراج شود، درآمد ماینرها، فقط از طریق کارمزد تراکنش‌ها (به‌جای پاداش بلاک) خواهد بود.

یکی از نگرانی‌های مربوط به هاوینگ در بیت‌کوین همین است. کارمزد تراکنش‌ها در مقابل پاداش بلاک بسیار کم به نظر می‌رسد. اما مابین دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ میانگین کارمزد تراکنش به ۵۴ دلار صعود کرده بود. دلیل آن هم ساده است.

این سناریو را در نظر بگیرید. فرض کنید تقاضای بیت‌کوین افزایش پیدا کند. طبیعتاً تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین هم صعود خواهد کرد. اندازه هر بلاک هم به ۱ مگابایت محدود است. در نتیجه، فقط تعداد مشخص و محدودی از تراکنش در آن قابل انجام است. در اینجا برای دورزدن این محدودیت، شخص خریدار هم با پرداخت کارمزد بیشتر ماینر را متقاعد می‌کند تا درخواستش را سریع‌تر انجام دهد.

زمانی که رویداد هاوینگ بیت‌کوین رخ دهد، ماینرها چه کنند؟

ماینرها در هاوینگ بیت کوین

اولین اتفاقی که می‌توان به آن اشاره کرد، ثبات ماینینگ است. ماینرها نقش مهمی در اکوسیستم بیت‌کوین دارند. آن‌ها در کنار استخراج بیت‌کوین‌های جدید و کمک به تراکنش‌ها، مسئول حفظ شبکه نیز هستند. اینجاست که نرخ هش یا هش ریت بیت‌کوین (Hash Rate) مهم می‌شود.

نرخ هش اصطلاحی است که برای شرح توان محاسباتی شبکه آن را به کار می‌بریم. هر چه نرخ هش شبکه بیشتر باشد، میزان سرعت و امنیت آن هم بیشتر است. در مقابل، هر چه نرخ هش کم‌تر باشد، میزان سرعت و امنیت شبکه هم به‌تبع آن کم‌تر خواهد شد.

اگر ماینرها به طور ناگهانی تصمیم بگیرند که شبکه را ترک کنند، چه اتفاق‌هایی می‌افتد؟

در صورت وقوع چنین اقدامی توسط ماینرها، شبکه از کار می‌افتد؛ چون دیگر هیچ ماینری نیست که بلاکی را استخراج کند و در ازای آن فرایند تراکنش انجام شود. یک کارتل (شرکت‌های متحد عرضه‌کننده ماینر) قدرتمند ماینینگ از نرخ هش فوق‌العاده بالای خودش برای به‌دست‌آوردن کل شبکه بیت‌کوین با استفاده از حمله ۵۱ درصد اقدام خواهد کرد. کمی بعد هم کل شبکه به دست آن شرکت‌ها می‌افتد. 

ماینرها چه کاری انجام دهند تا با وجود هاوینگ همچنان سود کنند؟

ماینرها برای این که بتوانند سود کنند، اقدامات زیادی را می‌توانند انجام دهند؛ مانند:

اگر ماینر هستید و می‌خواهید سود ببرید، از سخت‌افزار‌های کم‌مصرف مثل Dragonmit T16 و Antminer S17 استفاده کنید و حتماً به یک استخر استخراج بپیوندید. این ایسیک‌ها (ASIC) قدرت پردازنده بسیار بالایی را با مصرف کم برق ارائه می‌دهند.

از ترفند چینی‌ها استفاده کنید. ماینرهای چینی تجهیزات ماینینگ خود را به ارتفاعات می‌برند. در آنجا هم هوا سرد است و هم برق ارزان‌قیمت‌تر از بقیه جاهاست. شما هم می‌توانید تجهیزات سخت‌افزاری خود را به مناطق سرد ببرید که برق آن‌ها هم ارزان‌تر باشد.

هلوینگ و افزایش قیمت بیت‌کوین

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت‌کوین می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت‌کوین باشد. اما در این مورد نمی‌توان با قطعیت گفت که همیشه بعد از هر هاوینگ، قیمت بیت‌کوین افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

تاریخچه نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین و البته وضعیت قیمت آن به‌صورت زیر است:

تاریخ هاوینگپاداش بلاک قبل از هاوینگپاداش بلاک بعد از هاوینگقیمت بیت‌کوین در زمان هاوینگ
۲۰۱۲۵۰ بیت‌کوین۲۵ بیت‌کوین۱۲.۳۵ دلار
۲۰۱۶۲۵ بیت‌کوین۱۲.۵ بیت‌کوین۶.۰۳۵ دلار
۲۰۲۰۱۲.۵ بیت‌کوین۶.۲۵ بیت‌کوین۸.۸۲۱ دلار

هاوینگ بعدی بیت‌کوین

هاوینگ بعدی بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. پیش‌بینی شده است که بین ماه‌های فوریه و ژوئن سال ۲۰۲۴، شاهد این هاوینگ باشیم و در این زمان ارتفاع بلاک‌های بیت‌کوین به عدد ۸۴۰ هزار بلاک خواهد رسید.

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک بیت‌کوین، ۶.۲۵ بیت‌کوین است. زمانی که ارتفاع کل بلاک‌ها به ۸۴۰ هزار برسد، این پاداش به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین در هر بلاک کاهش پیدا می‌کند.

آخرین هاوینگ بیت‌کوین

انتظار ما پس از هاوینگ سال ۲۱۴۰ این است که میزان تقاضا بیشتر خواهد شد چرا که دیگر خبری از بیت‌کوین جدید نیست. اولین علت آن است که هیچ بیت‌کوینی برای تزریق به بازار وجود نخواهد داشت. پس ارزش بیت‌کوین به‌خودی‌خود بالا خواهد رفت و تقاضا هم در نتیجه آن بیشتر می‌شود. به همین علت، می‌توان انتظار داشت کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش پیدا کند.

ضمن اینکه تا سال ۲۱۴۰ موارد استفاده از بیت‌کوین بیشتر می‌شود. هر چه موارد استفاده از بیت‌کوین در سال‌های پیشرو بیشتر شود، طبیعتاً حجم تراکنش‌هایی که انجام می‌شود هم‌افزایش می‌یابد که در نتیجهٔ آن، باز هم شاهد افزایش کارمزد تراکنش‌ها خواهیم بود.

هاوینگ، عنصری حیاتی برای بیت‌کوین

به لطف ساتوشی ناکاموتو، بیت‌کوین در مقابل تورم مقاومت می‌کند چرا که رویداد هاوینگ، قلب پروتکل بیت‌کوین است. هر بار که هاوینگ رخ می‌دهد، به ما ثابت می‌کند که بیت‌کوین با ارز فیات که به‌صورت طبیعی دچار تورم و به طور متمرکز کنترل می‌شود، بسیار متفاوت است و می‌توان روی آن حساب کرد.

البته هنوز نمی‌توان به‌یقین گفت که همیشه ارزش بیت‌کوین همین‌طور می‌ماند. اما تجربه ثابت کرده است که می‌توانیم در مورد آن خوش‌بین باشیم. نظر شما در مورد هاوینگ بیت‌کوین چیست؟ برای ما بنویسید.

آیا هاوینگ بیت‌کوین ضروری است؟

بله؛ از طریق هاوینگ عرضه بیت‌کوین کنترل شده و از ایجاد تورم در این رمزارز جلوگیری می‌شود.

آیا هاوینگ برای همهٔ ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد یا فقط بیت‌کوین؟

خیر. هاوینگ برای همهٔ ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد. بلکه فقط برای ارزهایی که از روش اثبات انجام کار (PoW) برای استخراج کوین‌های خود استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

آیا قبل از رویداد هاوینگ، بیت‌کوین‌های خود را برداشت کنیم؟

خیر. با کمی صبر می‌توانید از افزایش احتمالی قیمت بیت‌کوین برای ترید استفاده کنید. چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

در روز چه تعداد بیت‌کوین استخراج می‌شود؟

تعداد بلاک‌های استخراج شده به طور متوسط، روزانه ۱۴۴ عدد است (هر ۱۰ دقیقه، یک بلاک ماین می‌شود). با ضرب عدد ۱۴۴ در ۶.۲۵، تعداد بیت‌کوین‌هایی که در روز استخراج می‌شود، به دست می‌آید (۹۰۰ واحد در روز).

تاکنون چه مقدار بیت‌کوین استخراج شده است؟

تا امروز، ۱۸,۷۱۸,۸۲۵.۰۰ بیت‌کوین استخراج شده است (۸۹ درصد از کل بیت‌کوین‌ها).

استخراج بیت‌کوین تا کی ادامه دارد؟

تمام بیت‌کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد. اما بیش از ۹۸ درصد آن‌ها تا سال ۲۰۳۰ استخراج می‌شود. بعد از استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت‌کوین، دیگر به ماینرها پاداش استخراج تعلق نمی‌گیرد و درآمد آن تنها از کارمزد تراکنش‌های شبکه است.

آیا هاوینگ برای رمزارز اتریوم نیز وجود دارد؟

پاداش بلاک اتریوم مانند بیت‌کوین نیست؛ بنابراین این رمزارز هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج ندارد.

پاداش استخراج بیت‌کوین در حال حاضر چقدر است؟

در حال حاضر استخراج هر بلاک بیت‌کوین، ۶.۲۵ بیت‌کوین پاداش دارد.

(۱ امتیاز) - ۵/۵
منبع
investopediabusinessinsider
سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
18 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی
علی
1 سال قبل

سلام. ماینِ هر بلاک، یعنی استخراجِ حدود چند بیت کوین؟ در واقع برای ماین کردن چند بیت کوین، همچین پاداشی برای ماینرها در نظر گرفته شده؟

فروزان زیبائی
فروزان زیبائی
1 سال قبل
پاسخ به  علی

سلام
وقت به خیر

استخراج هر بلاک در حال حاضر حدود ۶.۵ بیت کوین پاداش دارد. شما می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر را در باره‌ی استخراج بیت‌ کوین در مقاله زیر بخوانید:
نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین

ممنون از همراهی شما

امیرحسین
امیرحسین
2 سال قبل

با سلام. ممنون از توضیحات و سایت خوبتون. ولی کمی توضیحات شما گنگ بود. من درسایت های مشابه توضیحات شفاف تری مطالعه کرده بودم.

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل
پاسخ به  امیرحسین

سلام آقای امیرحسین
خواهش می کنیم

ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید. برای بهبود مقالات حتما تلاش خواهیم کرد.

سپاس از همراهیتان

طوفان انزلی
طوفان انزلی
2 سال قبل

فعلا که این هاوینگ باعث شده هرروز شاهد یک قیمت جدید باشیم
که به نظر بنده این اصلا خوب نیست چون ممکنه اعتماد خیلی ها رو از دست بده و از ترس اینکه ارزون بشه و ضرر بزرگ کنن هرچقدر که پسنداز کرده بودن و وارد بازار کنن که همین امر باعث ارزونتر شدن این ارز میشه
درست مثل دلار تو مملکت خودمون کاری که دولت برای کسری بودجه خودش دوسال پیش انجام داد دلار و کشید بالا همه خریدن یکم که دلار به بازار تزریق کرد مردم از ترس همه رفتن فروختن دلار ۱۸ تومنی رو خود مردم به ۱۰ هزارتومن رسوندن

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل
پاسخ به  طوفان انزلی

سلام

خیلی ممنون از تحلیلی که در مورد تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین با ما در میان گذاشتید.

سپاس از همراهیتان

ali
ali
2 سال قبل

اما نظر بنده برعکس این تحلیل ها می باشد
چرا که اگر قیمت بیت کوین بیش از حد بالا برود استفاده کنندگان از ارز دیجیتال به سایر ارز ها روی اورده و باعث افت قیمت و یا حداکثر در همین قیمتی که هست(۹ هزار تا ۱۰ هزار دلار) خواهد ماند

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل
پاسخ به  ali

سلام آقای علی

ممنون که نظر و تحلیل خودتان را با ما در میان گذاشتید.

در هر صورت، بازار ارزهای دیجیتال غیر قابل پیش بینی هست و نمی توان ۱۰۰ درصد آینده این بازار را پیش بینی کرد.
هیچ کس نمی تواند با یقین بگوید که چه آینده ای در انتظار ارزهای دیجیتال است.

سپاس از همراهیتان

محمد
محمد
2 سال قبل

بسیار بسیار عالی،مقاله کامل و جامعی بود ممنون

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام آقای محمد

خواهش می کنم؛ از رضایت شما در مورد این مقاله، خیلی انرژی گرفتیم.

سپاس از همراهیتان?

مجتبی آستانه
مجتبی آستانه
2 سال قبل

خیلی خوب و به زبان ساده هاوینگ رو توضیح داده بودین و تقریبا به تمامی سوالات پیرامونش پاسخ دادین. ممنون و خداقوت

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل

سلام آقای مجتبی

خواهش میکنم؛ باعث خوشحالی ماست که از این مقاله راضی بودید و کلی انرژی مثبت گرفتیم از شما

سپاس از همراهیتان?

Hana
Hana
2 سال قبل

اگر در دنیای دیجیتال فقط یک ارز بیت کوین وجود داشت و تعداد ان محدود بود انگاه مردم چاره ای نداشتند که فقط با ان کار کنند و ارزش ان مثل ذخایر محدود طلا دایما افزایش می یافت.
اما ما شاهد ده ها ارز دیجیتال دیگر هستیم که بتدریج گرایش مردم به استفاده از انها بخاطر مزایای رقابتی شان افزایش پیدا خواهد کرد و درنتیجه بیت کوین نمیتواند یکه تاز میدان باشد و دایما ارزش ان بالا رود و بالاخره در رقابت با ارزهای دیجیتال دیگر جایی متوقف خواهد شد.
از این نظر، بحرانهایی مانند هاوینگ در بیت کوین موجب سقوط ان خواهد شد البته به شرطی که ماینرها و مردم ارزهای دیجیتال جایگزین برای ان تشخیص دهند.

لیلی امینی
لیلی امینی
2 سال قبل
پاسخ به  Hana

سلام خانم Hana
ممنون که نظراتتان را با ما در میان گذاشتید.

از نظر بنده، مکانیزم هاوینگ به عنوان کنترل کننده ای برای عرضه بیت کوین نمی تواند بحران تلقی شود. قبل از ظهور بیت کوین نیز ارزهای دیگری وجود داشتند که به دلایلی با شکست مواجه شدند.
بنابراین، برای ساتوشی ناکاموتو روشن بوده است که بیت کوین تنها ارز دیجیتال در دنیا نیست و فورک هایی از بیت کوین و ارزهای دیجیتال جدیدی ایجاد خواهد شد. با این حال، در کد بیت کوین برنامه هاوینگ را قرار داد (دلایل احتمالی این کار در مقاله ذکر شد).

در هر صورت، هیچ چیز در مورد بیت کوین و دنیای پر رمز و راز آن قابل پیش بینی نیست و باید ببینیم بعد از هاوینگ سوم، چه اتفاقاتی در انتظار این رمزارز محبوب خواهد بود.

سپاس از همراهیتان?

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس