استخراج

هاوینگ بیت کوین چیست؛ نصف شدن پاداش استخراج (Halving)

هاوینگ بیت کوین یکی از مهمترین مباحث بازار بیت کوین است.

هاوینگ بیت کوین یعنی چه؟ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟ پس از هاوینگ چه اتفاقی برای ماینرها می‌افتد؟

این‌ها سوالاتی است که ممکن است برای افراد سرمایه‌گذار و ماینرهای بیت کوین پیش بیاید. با نزدیک شدن به هر هاوینگ بیت کوین، سرمایه‌گذاران نگران کم ‌ارزش شدن بیت کوین‌های خود هستند؛ ماینرها (مخصوصاً آن دسته از ماینرهایی که تجهیزات سنگین و عظیم‌تری دارند) هم نگران اتفاق‌هایی هستند که ممکن است بعد از هاوینگ بیت کوین رخ دهد و آن‌ها را دچار ضرر کند.

در ادامه، به تمامی سوالات و ابهامات رویداد هاوینگ بیت کوین پاسخ می‌دهیم.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که هاوینگ چیست؟

هاوینگ (به انگلیسی Halving یا Halvening) در اصطلاح به معنی: به دو قسمت مساوی تقسیم‌ کردن است. تلفظ صحیح آن “هاوینگ” است، اما برخی از افراد در زبان فارسی به آن “هلوینگ” یا “هالوینگ” هم می‌گویند.

مفهوم هلوینگ

کارکرد هاوینگ از معنی لغوی آن مشخص است. اما آیا پس از رویداد هاوینگ، بیت کوین نصف می‌شود؟ خیر. پس از رویداد هاوینگ، بیت کوین نصف نخواهد شد!

هر بار که ماینرها موفق به استخراج بیت‌ کوین می‌شوند، شبکه طبق پروتکل تعیین ‌شده، به آن افراد در ازای اضافه کردن یک بلاک جدید پاداش می‌دهد که به اصطلاح، آن را پاداش بلاک می‌نامیم. پس از هر هاوینگ، پاداش بلاک ماینرها نصف می‌شود.

اما سوال بعدی که پیش می‌آید این است که چرا باید هاوینگ اتفاق بیفتد؟ قبل از این که جواب این سوال را بدهیم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که اصلا‍ً چه کسی از ابتدا برای آن برنامه‌ریزی کرده بود؟

اگر با اصطلاحات پرتکرار ارزهای دیجیتال آشنایی ندارید، از شما دعوت می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.

چه کسی برای هاوینگ بیت کوین تصمیم‌گیری کرده و آن را در کد بیت کوین نوشته است؟ و چرا؟

خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، از همان ابتدای کار برای بیت کوین سقف 21 میلیونی در نظر گرفته بود و آن را در کد بیت کوین نوشت. به علت این محدودیت، بیت کوین را مشابه طلا می‌دانند. ذخایر طلا هم در دنیا محدود است. به همین دلیل هرروز بر ارزش آن افزوده می‌شود.

اما اصلاً چرا باید بیت کوین محدودیت داشته باشد و آن هم فقط به تعداد 21 میلیون؟ نظرات مختلفی در این مورد وجود دارد.

ما در اینجا استدلال‌های مدیر طرح‌های فنی ریپل، دیوید شوآرتز (David Schwarts) را بررسی می‌کنیم.

دیوید شوآرتز سه دلیل را برای چرایی محدودیت بیت کوین مطرح می‌کند:

 • ارز فیات به طور طبیعی تورم‌زا است. برای مثال دلار آمریکا کنترل می‌شود. هر بار که بخواهند عرضه را تنظیم کنند، مقداری نقدینگی به سیستم تزریق می‌کنند. خیلی از افراد با این کار مخالف هستند. احتمالاً یکی از آن افراد هم ساتوشی ناکاموتو است و به همین دلیل برای بیت کوین محدودیت 21 میلیونی قائل شده است تا کسی به دلخواه خودش به عرضه آن نیفزاید.
 • زمانی که بیت کوین برای اولین بار طراحی شد، هنوز مشخص نبود که مورد استقبال قرار می‌گیرد یا نه. در نظر گرفتن محدودیت برای عرضه بیت کوین، به سرمایه‌گذاران بالقوه انگیزه داد تا قبل از این که بیت کوین تمام شود، در آن سرمایه‌گذاری کنند.
 • سرانجام باید راهی برای توزیع بیت کوین پیدا می‌شد. قرار شد ماینرها با توان محاسباتی‌شان بیت کوین را توزیع کنند. قرار بر این شد پس از این که همه کوین‌ها استخراج شدند، کارمزد معاملات ارزهای دیجیتال وظیفه‌ی ایمن کردن شبکه بیت کوین را برعهده بگیرند.

اگر بخواهیم از تمامی این دلایل نتیجه واحدی بگیریم، می توانیم بگوییم که دلیل محدودیت در عرضه بیت کوین، کنترل تورم و سیستم عرضه و تقاضا است.

سیستم عرضه و تقاضا چه ارتباطی با هاوینگ دارد؟

در کل، کارکرد نظام عرضه ‌وتقاضا به این شکل است که اگر فرض کنیم بقیه موارد به شکل مساوی هستند، در یک بازار رقابتی، قیمت یک محصول همیشه در حال تغییر خواهد بود تا جایی که به تعادل اقتصادی برسد. در این حالت مقدار تقاضا برابر با مقدار عرضه است.

پس این مسئله به دو موقعیت ختم می‌شود:

 • زمانی که عرضه زیاد و تقاضا کم باشد، قیمت محصول/ دارایی کاهش پیدا می‌کند.
 • اگر عرضه کم و تقاضا زیاد باشد، قیمت محصول/دارایی افزایش می‌یابد.

حقیقت این است که اگر این محدودیت نبود و هیچ مکانیزم متوقف‌کننده‌ای برای استخراج بیت‌ کوین در نظر گرفته نمی‌شد، ماینرها می‌توانستند تمام بیت کوین‌های موجود در دنیا را برای خودشان استخراج کنند و تمام معادلات عرضه و تقاضا را به هم بریزند. در اینصورت قیمت بیت کوین هم کاهش می‌یافت.

مکانیزم نصف شدن پاداش استخراج هم به صورتی کدنویسی شده است که پروتکلی برای نظارت بر چرخه‌ی عرضه باشد. پس می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که مکانیزم هاوینگ در بیت کوین، این ارز دیجیتال را به یک قهرمان بین‌المللی تبدیل می‌کند!

بیت کوین

تاریخ هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین با تعداد بلاک‌های استخراجی زمان‌بندی شده است. هر بار که 210 هزار بلاک استخراج می‌شود، هاوینگ اتفاق می‌افتد.

آخرین هاوینگ بیت کوین، 12 مه 2020 (23 اردیبهشت 1399) بود و پاداش بلاک ماینرها از 12.5 کوین به ازای هر بلاک به 6.25 کوین رسید.

بیایید با هم نگاهی به رویدادهای گذشته هاوینگ بیت‌کوین بیاندازیم:

 • سال 2009 پاداش استخراج بیت کوین از 50 کوین به ازای هر بلاک شروع شد.
 • 28 نوامبر سال 2012 اولین هاوینگ بیت‌کوین اتفاق افتاد که پاداش استخراج را به 25 کوین رساند.
 • 9 جولای سال 2016 هم دومین هاوینگ بیت‌کوین رخ داد که پاداش استخراج به 12.5 کوین رسید.

با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که آخرین بیت کوین هم پس از هاوینگ 64اُم استخراج می‌شود که انتظار این اتفاق را می‌توان تقریباً سال 2140 داشت. بعد از آن که آخرین بیت کوین هم استخراج شود، درآمد ماینرها، فقط از طریق کارمزد تراکنش‌ها (به جای پاداش بلاک) خواهد بود.

یکی از نگرانی‌های مربوط به هاوینگ در بیت کوین همین است. کارمزد تراکنش‌ها در مقابل پاداش بلاک بسیار کم به نظر می‌رسد. اما مابین دسامبر2017 و ژانویه 2018 میانگین کارمزد تراکنش به 54 دلار صعود کرده بود. دلیل آن هم ساده است.

این سناریو را در نظر بگیرید. فرض کنید تقاضای بیت کوین افزایش پیدا کند. طبیعتاً تعداد تراکنش‌های بیت کوین هم صعود خواهد کرد. اندازه‌ی هر بلاک هم به 1 مگابایت محدود است. در نتیجه، فقط تعداد مشخص و محدودی از تراکنش در آن قابل انجام است. در اینجا برای دور زدن این محدودیت، شخص خریدار هم با پرداخت کارمزد بیشتر ماینر را متقاعد می‌کند تا درخواستش را سریع‌تر انجام دهد.

زمانی که رویداد هاوینگ بیت کوین رخ دهد، ماینرها چه کنند؟

هلوینگ و پاداش ماینرها

اولین اتفاقی که می‌توان به آن اشاره کرد، ثبات ماینینگ است. ماینرها نقش مهمی در اکوسیستم بیت کوین دارند. آن‌ها در کنار استخراج بیت کوین‌های جدید و کمک به تراکنش‌ها، مسئول حفظ شبکه نیز هستند. اینجاست که به صحبت در مورد نرخ هش می‌پردازیم.

نرخ هش اصطلاحی است که برای شرح توان محاسباتی شبکه آن را به کار می‌بریم. هر چه نرخ هش شبکه بیشتر باشد، میزان سرعت و امنیت آن هم بیشتر است. در مقابل، هر چه نرخ هش کم‌تر باشد، میزان سرعت و امنیت شبکه هم به تبع آن کم‌تر خواهد شد.

اگر ماینرها به طور ناگهانی تصمیم بگیرند که شبکه را ترک کنند، چه اتفاق‌هایی می‌افتد؟

 • شبکه از کار می‌افتد؛ چون دیگر هیچ ماینری نیست که بلاکی را استخراج کند و در ازای آن فرایند تراکنش انجام شود.
 • یک کارتل (شرکت‌های متحد عرضه‌کننده ماینر) قدرتمند ماینینگ از نرخ هش فوق‌العاده‌ بالای خودش برای به دست آوردن کل شبکه بیت کوین با استفاده از حمله 51 درصد اقدام خواهد کرد. کمی بعد هم، کل شبکه به دست آن شرکت‌ها می‌افتد.

اگر قرار بود ماینرها برای درآمد خودشان فقط به پاداش بلاک تکیه کنند، اوضاع خیلی فاجعه می‌شد.

ماینرها چه کاری انجام دهند تا با وجود هاوینگ همچنان سود کنند؟

ماینرها برای این که بتوانند سود کنند، اقدامات زیادی را می‌توانند انجام دهند؛ مانند:

 • اگر ماینر هستید و می‌خواهید سود ببرید، از سخت‌افزار‌های کم‌مصرف مثل Dragonmit T16 و Antminer S17 استفاده کنید و حتماً به یک استخر استخراج بپیوندید. این ایسیک‌ها (ASIC) قدرت پردازنده بسیار بالایی را با مصرف کم برق ارائه می‌دهند.
 • از کلک چینی استفاده کنید. یعنی چی؟ ماینرهای چینی تجهیزات ماینینگ خود را به ارتفاعات می‌برند. در آن‌جا هم هوا سرد است و هم برق ارزان‌قیمت‌تر از بقیه جاهاست. شما هم می‌توانید تجهیزات سخت‌افزاری خود را به مناطق سرد ببرید که برق آن‌ها هم ارزان‌تر باشد.

دومین اتفاقی که پس از هاوینگ می‌افتد، تغییر قیمت بیت کوین است.

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ

هلوینگ و افزایش قیمت بیت کوین

در مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین گفتیم که هاوینگ بیت کوین می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین باشد. اما در این مورد نمی‌توان با قطعیت گفت که همیشه بعد از هر هاوینگ، قیمت بیت کوین افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

تاریخچه نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین وضعیت قیمت آن به صورت زیر است:

هاوینگ بیت کوین 2012

اولین هاوینگ بیت کوین در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد.

 • پاداش برای استخراج هر بلاک قبل از این هاوینگ: 50 بیت کوین
 • پاداش برای استخراج هر بلاک بعد از این هاوینگ: 25 بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در روز هاوینگ: 12.35 دلار
 • قیمت 150 روز بعد از هاوینگ: 127.00 دلار

هاوینگ بیت کوین 2016

هاوینگ دوم بیت کوین در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد.

 • پاداش برای استخراج هر بلاک قبل از این هاوینگ: 25 بیت کوین
 • پاداش برای استخراج هر بلاک بعد از این هاوینگ: 12.5 بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در روز هاوینگ: 650.63 دلار
 • قیمت 150 روز بعد از هاوینگ: 758.81 دلار

هاوینگ بیت کوین 2020

هاوینگ سوم بیت کوین در 12 می 2020 اتفاق افتاد.

 • پاداش برای استخراج هر بلاک قبل از این هاوینگ: 12.5 بیت کوین
 • پاداش برای استخراج هر بلاک بعد از این هاوینگ: 6.25 بیت کوین
 • قیمت بیت کوین در روز هاوینگ: 8821.42 دلار
 • قیمت 150 روز بعد از هاوینگ: 10،943.00 دلار

هاوینگ بعدی بیت کوین

هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. پیش‌بینی شده است که بین ماه‌های فوریه و ژوئن سال 2024، شاهد این هاوینگ باشیم و در این زمان ارتفاع بلاک‌های بیت کوین به عدد 840 هزار بلاک خواهد رسید.

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین، 6.25 بیت کوین است. زمانی که ارتفاع کل بلاک‌ها به 840 هزار برسد، این پاداش به 3.125 بیت کوین در هر بلاک کاهش پیدا می‌کند.

آخرین هاوینگ بیت کوین

انتظار ما پس از هاوینگ سال 2140 این است که میزان تقاضا به دلایل زیر بیشتر خواهد شد:

 • خبری از بیت کوین جدید نیست: اولین علت آن است که هیچ بیت کوینی برای تزریق به بازار وجود نخواهد داشت. پس ارزش بیت کوین به خودی خود بالا خواهد رفت و تقاضا هم در نتیجه‌ی آن بیشتر می‌شود. به همین علت، می‌توان انتظار داشت کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش پیدا کند.
 • موارد استفاده: اینکه پیش‌بینی کنیم تا سال 2140 موارد استفاده از بیت کوین بیشتر می‌شود، انتظار دور از ذهنی نیست. هر چه موارد استفاده از بیت کوین در سال‌های پیش‌رو بیشتر شود، طبیعتاً حجم تراکنش‌هایی که انجام می‌شود هم افزایش می‌یابد که در نتیجه‌ی آن، باز هم شاهد افزایش کارمزد تراکنش‌ها خواهیم بود.

پاسخ به چند سوال پرتکرار

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار شما پاسخ می‌دهیم، اگر پاسخ سوال خود را در این قسمت نیافتید، در بخش نظرات می‌توانید سوال‌تان را با ما در میان بگذارید.

1. آیا هاوینگ بیت کوین ضروری است؟

بله؛ از طریق هاوینگ عرضه بیت کوین کنترل شده و از ایجاد تورم در این رمزارز جلوگیری می‌شود.

2. آیا هاوینگ برای همه‌ی ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد یا فقط بیت کوین؟

خیر. هاوینگ برای همه‌ی ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد. بلکه فقط برای ارزهایی که از روش اثبات انجام کار (PoW) برای استخراج کوین‌های خود استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

3. آیا قبل از رویداد هاوینگ، بیت کوین‌های خود را برداشت کنیم؟

خیر. با کمی صبر می‌توانید از افزایش احتمالی قیمت بیت کوین برای ترید استفاده کنید. چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

4. در روز چه تعداد بیت کوین استخراج می‌شود؟

تعداد بلاک‌های استخراج شده به طور متوسط، روزانه 144 عدد است (هر 10 دقیقه، یک بلاک ماین می‌شود). با ضرب عدد 144 در 6.25، تعداد بیت کوین‌هایی که در روز استخراج می‌شود، به دست می‌آید (900 واحد در روز).

5. تاکنون چه مقدار بیت کوین استخراج شده است؟

تا امروز، 18,718,825.00 بیت کوین استخراج شده است (89 درصد از کل بیت کوین‌ها).

6. استخراج بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

تمام بیت کوین‌ها تا سال 2140 استخراج خواهند شد. اما بیش از 98 درصد آن‌ها تا سال 2030 استخراج می‌شود. بعد از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین، دیگر به ماینرها پاداش استخراج تعلق نمی‌گیرد و درآمد آن تنها از کارمزد تراکنش‌های شبکه است.

7. آیا هاوینگ برای رمزارز اتریوم نیز وجود دارد؟

پاداش بلاک اتریوم مانند بیت کوین نیست. بنابراین این رمزارز هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج ندارد.

8. پاداش استخراج بیت کوین در حال حاضر چقدر است؟

در حال حاضر استخراج هر بلاک بیت کوین، 6.25 بیت کوین پاداش دارد.

صحبت پایانی

به لطف ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین در مقابل تورم مقاومت می‌کند. چرا؟ چون رویداد هاوینگ، قلب پروتکل بیت کوین است. فقط کافیست کمی به آن فکر کنید. هر بار که این رویداد رخ می‌دهد، به ما ثابت می‌کند که بیت کوین با ارز فیات که به صورت طبیعی دچار تورم و به طور متمرکز کنترل می‌شود، بسیار متفاوت است و می‌توان روی آن حساب کرد.

البته هنوز نمی‌توان به یقین گفت که همیشه ارزش بیت کوین همینطور می‌ماند. اما تجربه ثابت کرده است که می‌توانیم در مورد آن خوشبین باشیم. نظر شما در مورد هاوینگ بیت کوین چیست؟ برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

‫۱۸ دیدگاه ها

 1. سلام. ماینِ هر بلاک، یعنی استخراجِ حدود چند بیت کوین؟ در واقع برای ماین کردن چند بیت کوین، همچین پاداشی برای ماینرها در نظر گرفته شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا