استخراج

دستگاه ماینر چیست؟ آشنایی کامل با دستگاه استخراج رمزارز

یکی از اصلی‌ترین و اولین راه‌های کسب درآمد در دنیای کریپتوکارنسی، استخراج ارزهای دیجیتال است. زمانی که بیت کوین به این بازار معرفی شد، عده بسیار زیادی از افراد در شرایطی بسیار آسان و تنها با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود توانستند مقدار زیادی بیت کوین استخراج کنند. اما امروزه با محدود شدن مقدار باقیمانده بیت کوین استخراج نشده و افزایش تقاضا بین کاربران، عملا استخراج بیت کوین تبدیل به یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های این حوزه شده است.

اگر ابزارها و دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال را از همان ابتدا تا کنون بررسی کنیم، متوجه تغییرات و پیشرفت‌های این دستگاه‌ها خواهیم شد. دستگاه ماینر یا استخراج ارز دیجیتال با داشتن توانایی محاسباتی بالای خود، معادلات ریاضی موجود را حل کرده و سود بدست آمده از آن را تحت عنوان ارز دیجیتال استخراج شده در اختیار فرد ماینر قرار می‌دهد. در ادامه این مقاله به معرفی کامل این دستگاه‌ها و مقایسه انواع آن‌ها با یکدیگر خواهیم پرداخت.

ماینر ارز دیجیتال چیست؟

یکی از راه‌های به دست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین که پس از گذشت سال‌ها از شروع فعالیت خود هنوز در صدر جدول رمز ارزها قرار دارد، استخراج آن است. بسیاری از فعالان حوزه کریپتوکارنسی به جای انجام معاملات و تراکنش‌های ارزی به استخراج ارز دیجیتال می‌پردازند. این افراد در اصطلاح با عنوان «ماینر» شناخته می‌شوند.

استخراج ارز دیجیتال، یکی از راه‌های کسب درآمد

در ابتدا برای استخراج بیت کوین تنها یک سیستم کامپیوتری ساده لازم بود. به عبارتی تمام افراد در منزل خود می‌توانستند به کمک رایانه شخصی خود به استخراج ارز دیجیتال بپردازند. اما به‌مرورزمان با سخت‌تر شدن و پیچیده شدن شبکه و افزایش افراد حاضر در آن، ماینینگ ارز دیجیتال تنها برای افرادی ممکن بود که کارت گرافیکی مخصوص داشتند. این کارت گرافیکی به‌مرورزمان تبدیل به سیستم‌های سخت افزاری قدرتمندی شد که توانایی استخراج ارز دیجیتال باقیمانده را داشتند.

ماینرها افرادی هستند که مالک دستگاه استخراج ارز دیجیتال هستند. دستگاه‌هایی که اکنون تحت عنوان دستگاه ماینر نیز شناخته می‌شوند. البته با تمام این توضیحات باز هم ممکن است سؤالاتی مثل دستگاه ماینر چیست در ذهنتان باقی مانده باشد. دستگاه ماینر دستگاه سخت افزاری است که در انواع مختلفی وجود دارد و با قدرت محاسباتی بسیاری بالایی که دارد به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازد. البته توجه داشته باشید که در این عبارت منظور از ارزهای دیجیتال، رمز ارزهایی هستند که برای اعتبارسنجی یک بلاک از روش اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند.

تفاوت دستگاه ماینر با ریگ ماینر

در راستای توضیح درباره دستگاه ماینر خوب است با ریگ ماینر نیز آشنا شوید. ریگ ماینر همان کارت‌های گرافیکی است که برای استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوتی که انواع ریگ ماینر با دستگاه‌های ماینر دارند در انعطاف پذیری آن‌ها در استخراج تعداد زیادی رمز ارز خلاصه می‌شود.

ریگ ماینر برای استخراج چندین کوین

معروف‌ترین ارزهای دیجیتالی که توسط این کارت‌های گرافیکی استخراج می‌شوند شامل موارد زیر می‌شود:

 • اتریوم (ETH)
 • مونرو (XMR)
 • آیون (AION)
 • اتریوم کلاسیک (ETC)
 • زی کش (ZEC)

یکی دیگر از مواردی که باعث تفاوت این دو ابزار استخراج ارز دیجیتال می‌شود این است که ریگ ماینر قابلیت سوئیچ کردن سریع از یک کوین به کوین دیگر را دارد. ضمن اینکه امکان استخراج هم‌زمان چندین کوین در این کارت‌های گرافیکی وجود دارد. عموما افرادی که قصد دارند در حوزه استخراج ارز دیجیتال، تنوع را چاشنی کار خود کنند از این ابزار استفاده می‌کنند.

انواع دستگاه ماینر

فرایند ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال، شامل تأیید تراکنش‌های ارزهای دیجیتال و ثبت نهایی آن‌ها در دفتر کل توزیع استخراج می‌شود. مجموع این فرایند باعث می‌شود تا شبکه رمز ارزها در جهت غیر متمرکز سازی حرکت کند و امنیت آن بیشتر شود و در نهایت ارز دیجیتال جدیدی ایجاد شود.

به عبارت دیگر ابتدا تمام تراکنش‌های تأیید شده در بلوک‌ها جمع می‌شود. سپس یک پازل یا معمای کدگذاری شده وجود دارد که باید حل شود. پس از حل آن، بلوک‌های تازه اجازه اضافه شدن به بلاکچین را پیدا می‌کنند و ماینری که معمای موجود را حل کرده است نیز پاداش دریافت می‌کند.

توان محاسباتی بالا در دستگاه‌های ماینر

تمام این مراحل جزو اموری است که توسط یک دستگاه ماینر انجام می‌شود. یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال، اسیک ماینر (ASIC) است. دستگاه‌های شناخته شده دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اسیک ماینر (ASIC)

یکی از قدرتمندترین و بهترین دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، ماینرهای اسیک هستند. “ASIC” مخفف عبارت “Application Specific Integrated Circuit” است. این دستگاه‌ها صرفا با هدف استخراج یک ارز دیجیتال می‌توانند فعالیت کنند. ضمن اینکه هر کدام از دستگاه‌های اسیک برای حل الگوریتم‌های خاصی طراحی و تولید شده‌اند. برای مثال اسیک‌های مخصوص بیت کوین تنها توانایی پردازش الگوریتم “SHA 256” را دارند. این دستگاه‌ها علاوه بر بیت کوین (BTC) برای سایر ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • لایت کوین (LTC)
 • دش (DASH)
 • دوج کوین (DOGE)

نکته مهمی که وجود دارد این است که ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و لایت کوین، تنها به وسیله دستگاه‌های اسیک قابل استخراج هستند. این دستگاه‌ها مانند نمونه‌های کامپیوتر کوانتومی، توانایی و سرعت زیادی در انجام محاسبات دارد. این دستگاه‌ها از تعداد زیادی تراشه تشکیل شده‌اند که توان محاسباتی و سرعت عمل بسیار بیشتری نسبت به تراشه‌های معمولی دارند. البته نباید فراموش کنید که تراشه‌های دستگاه اسیک ماینر تنها با هدف استخراج ارز دیجیتال فعالیت می‌کند و توانایی انجام امور دیگری را ندارد.

اسیک ماینر، دستگاه استخراج قدرتمند

دستگاه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری معمولی که برای استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای ریزپردازنده‌ها و حافظه‌های داخلی هستند که امکان دسترسی تصادفی را برای کاربر فراهم می‌کنند. در صورتی که در دستگاه‌های اسیک مدارهای الکتریکی به کار رفته است که به شکل کاملا اختصاصی و در جهت حفظ اطلاعات مربوط به استخراج ارز دیجیتال طراحی شده‌اند.

دستگاه CPU

همان‌طور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم، در ابتدای عرضه بیت کوین به دنیای کریپتوکارنسی، کاربران تنها با کامپیوتر و سیستم رایانه‌ای شخصی خود می‌توانستند به استخراج بیت کوین بپردازند. به عبارتی در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ تعداد زیادی از افراد به کمک پردازنده‌های مرکزی کامپیوترهای خود، مالک مقادیر زیادی بیت کوین شدند. این موضوع در حالی است که اکنون ماینرهای برای استخراج ارزهای دیجیتال در حال تهیه دستگاه‌های پیشرفته ماینر و تشکیل گروه‌های ماینینگ تحت عنوان فارم ماینینگ هستند.

بنابراین اگر نگاهی کوتاه به تاریخ دنیای ارزهای دیجیتال بیندازید، متوجه خواهید شد که افراد در ابتدا با رایانه‌های شخصی خود ارز دیجیتال استخراج می‌کردند. اما با گذر زمان، گسترش شبکه بلاکچین بیت کوین، افزایش قدرت هش شبکه و افزایش تعداد کاربران آن، دیگر امکان استخراج ارز دیجیتال با “CPU” یا “Central Processing Unit” وجود نداشت.

امکان استخراج رمزارز با کامپیوترهای خانگی

دستگاه GPU

زمانی که سیستم پردازش کامپیوترهای شخصی یا همان دستگاه CPU پاسخگوی نیاز ماینرها نبود، کارت‌های گرافیک یا همان پردازنده‌های گرافیکی به میدان آمدند. به عبارتی می‌توان اینگونه گفت که دستگاه ماینر GPU که خلاصه شده عبارت “Graphics Processing Unit” است به عنوان دومین ابزار کاربران برای استخراج ارزهای دیجیتال معرفی شد. قدرت پردازش این کارت‌های گرافیکی از پردازنده مرکزی رایانه‌ها بیشتر بود و عملیات هش کردن داده‌های موجود در بلاک را راحت‌تر انجام می‌داد.

دستگاه FPGA

اگر پیشرفت ابزارهای استخراج ارز دیجیتال را به‌مرورزمان بررسی کنیم، پس از دستگاه‌های CPU و GPU نوبت به دستگاه FPGA می‌رسد. این دستگاه که مخفف شده عبارت “Field Programmable Gate Array” است به عنوان یک مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر عمل می‌کند. مهم‌ترین ویژگی این دستگاه ماینر این است که قابلیت شخصی سازی دارد. به عبارت دیگر شما می‌توانید با توجه به نیاز و هدفی که دارید، تراشه‌های دستگاه را تهیه کنید.

یکی دیگر از عواملی که درباره این دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت است، مصرف برق کم آن‌ها است. این موضوع در بهبود روند استخراج رمز ارز تأثیر زیادی دارد، زیرا با مصرف برق کمتر، قدرت هش بیشتری را در روند فعالیت خود مورد استفاده قرار می‌دهد.

قابلیت شخصی سازی در دستگاه‌های FPGA

نکته مهمی که وجود دارد این است که با گذشت زمان، میزان رقابت و استفاده از دستگاه‌های ماینر بین کاربران دنیای کریپتوکارنسی افزایش پیدا کرد. این موضوع باعث شد تا توسعه دهندگان به فکر ارائه نسخه پیشرفته‌تری از این دستگاه‌ها بیفتند و در نهایت دستگاه اسیک ماینر به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. دقیقا در همین شرایط عده‌ای دیگر از ماینرها به این فکر افتادند که به جای رقابت با یکدیگر از شیوه همکاری با هم استفاده کنند. در نتیجه قدرت دستگاه‌های سخت افزاری خود را با یکدیگر تقسیم کردند و این گونه بود که استخر ماینینگ نیز شکل گرفت.

تولیدکنندگان شناخته شده دستگاه‌های اسیک ماینر

یکی از نکات مهمی که احتمالا تا کنون متوجه آن شده‌اید این است که دستگاه اسیک ماینر به عنوان یکی بهترین، پرسرعت‌ترین و کارآمدترین دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال است. این دستگاه توسط شرکت‌های معتبر و شناخته شده مختلفی تولید و ارائه می‌شود:

 • بیت مین (Bit Main)
 • میکرو بی تی (Micro BT)
 • کنان (Canan)
 • Ebang

توضیح روش کار دستگاه ماینر

به طور کلی روش کار دستگاه ماینر را می‌توان این گونه توضیح داد که ماینرها به عنوان یکی از نودهای زیادی که در شبکه ارزهای دیجیتال قرار دارند، باید معادلات ریاضی و محاسبات مربوط به یک واحد را تمام کنند. پس از آن باید سایر نودهای شبکه را از موفقیت خود آگاه کنند تا نود دیگری روی آن واحد کار نکند.

 استخراج بیت کوین با دستگاه‌های اسیک

در این صورت است که نودی که یک واحد کامل را حل کرده است، پاداش دریافت می‌کند. این پاداش همان مقدار ارز دیجیتال استخراج شده است که به فرد ماینر تعلق می‌گیرد. معمولا بعد از اینکه مسائل ریاضی حل شدند، تمام پاسخ‌ها در یک بلوک قرار می‌گیرند و در نهایت به شبکه جهانی بلاکچین متصل می‌شوند.

سود دستگاه ماینر

دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال روش کارهای متفاوتی دارند و سودی که از آن‌ها به دست می‌آید نیز به عوامل مختلف بستگی دارد. این عوامل به طور کلی شامل چند مورد زیر می‌شود:

 • قدرت پردازش دستگاه
 • هزینه مکان مورد نظر برای استخراج
 • میزان برق مصرفی دستگاه
 • نوسانات قیمتی ارز دیجیتال مورد نظر برای استخراج

مقدار برق و اینترنت مورد نیاز برای انجام عملیات استخراج ارز دیجیتال عموما زیاد است. طوری که معمولا به برق سه فاز اختصاصی نیاز دارند. به همین دلیل است که استفاده از این دستگاه‌ها در محیط‌های مسکونی خیلی منطقی نیست. بنابراین معمولا به فضایی امن و مناسب نیاز است که تأمین آن نیز خود هزینه‌ای جدا دارد.

قیمت ارزهای دیجیتال نیز در دنیای کریپتوکارنسی دائما در حال نوسان است؛ حتی در برخی مواقع شاهد رشد هزار درصدی یک ارز دیجیتال بودیم. در شرایطی دیگر ممکن است ارزش آن ارز دیجیتال به شدت کاهش پیدا کند. بنابراین می‌توان این گونه نتیجه گرفت که این نوسان قیمت در ارزش مقدار رمز ارز استخراجی بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

دستگاه‌های استخراج رمزارز و انرژی برق

فارم ماینینگ چیست؟

فارم ماینینگ یا استخراج مزرعه‌ای یکی از چندین روش استخراج ارز دیجیتال است که علاوه بر بازده و سوددهی خوبی که دارد، نیازمند سرمایه اولیه نسبتا زیادی است. در این روش شما به عنوان یک ماینر باید به جمع آوری تعدادی دستگاه مخصوص استخراج رمز ارز یا همان اسیک ماینر بپردازید. در این حالت مشغول استخراج گروهی خواهید شد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش، سوددهی بسیار بالای آن است. استفاده از چندین دستگاه به طور هم‌زمان باعث می‌شود تا شانس شما برای حل معادلات و مسائل و در نهایت دریافت پاداش بیشتر شود. نکته مهم دیگری که درباره فارم ماینینگ وجود دارد، محیط آن است. دستگاه‌های استخراج رمز ارز علاوه بر برق زیادی که مصرف می‌کنند، گرما و آلودگی زیادی هم تولید می‌کنند.

بنابراین بهتر است استخراج مزرعه‌ای معمولا در محیط‌های مهندسی شده و از پیش تعیین شده‌ای انجام شود. ضمن اینکه از فن‌های قدرتمندی در کنار دستگاه‌های ماینر استفاده شود تا دمای محیط را کنترل کنند. در این صورت احتمال خرابی یا آتش گرفتن دستگاه و محیط اطراف آن به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

احداث فارم ماینینگ

در نهایت خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم که فارم ماینینگ معمولا در فضاهای برون شهری انجام می‌شود. زیرا با توجه به برق زیادی که آن تعداد دستگاه ماینر نیاز دارد، تأمین انرژی مورد نیاز آن‌ها از طریق برق شهری امکان‌پذیر نیست. ضمن اینکه صدای بسیاری زیادی که این دستگاه‌ها هنگام کار کردن ایجاد می‌کنند نیز یکی دیگر از دلایل احداث مزارع استخراج در خارج شهر است.

مهم‌ترین موارد مورد نیاز برای احداث یک فارم ماینینگ به ترتیب شامل این موارد است:

 • تعدادی دستگاه ماینر
 • اینترنت
 • نرم افزارهای استخراج
 • کیف پول ارز دیجیتال مطمئن
 • تعدادی دستگاه خنک کننده یا فن

●     استخرهای استخراج

به طور کلی استخراج ارز دیجیتال در کنار سود بسیار بالایی که دارد از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا تمام ارزهای دیجیتالی که قابل استخراج هستند، عموما در یک ظرفیت محدود توزیع شده‌اند و استخراج آن‌ها روزی به اتمام می‌رسد. به همین دلیل است که رقابت ماینرها با یکدیگر در این حوزه یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار در موفقیت آن‌ها است.

این رقابتی بودن کار باعث شد تا عده‌ای از ماینرها تصمیم به فعالیت گروهی بگیرند. در این صورت افراد می‌توانند با جای اینکه از یکدیگر پیشی بگیرند، در کنار هم کار کنند و تجهیزات و ابزارهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این گونه بود که استخرهای استخراج ارز دیجیتال شکل گرفت.

کسب درآمد با استخرهای استخراج ارز دیجیتال

شناخته شده‌ترین استخرهای استخراج ارز دیجیتال شامل این موارد می‌شود:

 • Ant Pool
 • Binance Pool
 • Poolin
 • F2Pool
 • ViaBTC
 • BTC.com
 • Slush Pool

افرادی که قدرت محاسباتی دستگاه‌های ماینر خود را در اختیار استخر ماینینگ قرار می‌دهند، شانس بیشتری در اضافه کردن بلاک به زنجیره بلاکچین دارند. این استخرها در دو نوع کلی وجود دارند:

 • استخر عمومی
 • استخر خصوصی

در استخرهای عمومی (Public Pool) تمام افرادی که دستگاه استخراج رمز ارز دارند می‌توانند قدرت هش ریت آن دستگاه را به اشتراک بگذارند. به عبارتی می‌توان گفت که عضویت و فعالیت در استخرهای عمومی برای همه افراد آزاد است. تنها نکته‌ای که در این زمینه باید به آن توجه کرد، قوانین از پیش تعیین شده این استخرها است.

استخرهای خصوصی (Private Pool) کاملا در مقابل استخرهای عمومی قرار دارند. برای اینکه بتوانید عضوی از این استخرها باشید، باید شرایط مخصوص به آن را داشته باشید. برای مثال تعداد دستگاه‌هایی که در استخر به اشتراک می‌گذارید باید بر اساس تعداد تعیین شده باشد. همچنین موارد بسیار زیاد دیگری که در هر استخر متفاوت است.

مقایسه انواع دستگاه ماینر

نوع دستگاهمزایامعایب
CPUقابل استفاده در خانه، قیمت پایین، دسترسی آسانمصرف برق بالا، سرعت پایین، کارایی کم به دلیل قدیمی بودن
GPUدسترسی آسان، توانایی استخراج چندین ارز دیجیتال، امکان استخراج به صرفه نسبت به CPUکارایی پایین به دلیل قدیمی بودن، مصرف برق زیاد
FPGAقابلیت شخصی سازی، قدرت هش بیشتر و مصرف برق و انرژی کمترکارایی نسبتا کم مخصوصا برای استخراج بیت کوین
ASICتوان محاسباتی بالا، مصرف انرژی کم، سرعت استخراج بالاتولید صدا و گرمای زیاد، قیمت بالا، قابل استفاده برای تنها یک ارز دیجیتال
(۱ امتیاز) - ۱/۵
منبع
freemanlawsimplilearn
کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس