آموزش استخراجاستخراج

اسیک ماینر چیست؟ معرفی دستگاه استخراج اسیک (ASIC miner)

بسیاری از افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتال، به دنبال ورود به حوزه ماینینگ هستند و در این مسیر به اسیک ماینر برمی‌خورند. اسیک ماینر یک دستگاه استخراج ارز دیجیتال به صورت اختصاصی است که قدرت و سرعت بسیار بالایی نسبت به دیگر دستگاه‌های ماینر دارد.

از طریق اسیک ماینر می‌توان به کسب درآمد رسید. البته، ورود به این حوزه آن‌چنان ساده هم نیست و نیاز به تخصص، دانش و تجربه بالایی دارد. در ادامه این مقاله از بلاگ والکس، قصد داریم به دستگاه ماینر اسیک و ویژگی‌های آن بپردازیم.

اسیک ماینر (ASIC)

کلمه اسیک (ASIC) از مخفف عبارت “Application Specific Integrated Circuits” تشکیل شده که به معنای مدارهای مجتمع با کاربری خاص است. برای پاسخ به سوال اسیک ماینر چیست، باید بگوییم که اسیک ماینر در واقع یک دستگاه کامپیوتری یا یک قطعه سخت افزاری بوده که برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده است. هر قطعه اسیک برای استخراج ارز دیجیتال خاص به کار می‌رود. مثلاً، یک اسیک ماینر برای استخراج بیت کوین و یک اسیک ماینر دیگر برای استخراج اتریوم است. از آن جایی که دستگاه ماینر اسیک تنها برای یک هدف خاص طراحی شده، عملکرد و سرعت خیلی خوبی در استخراج دارد و حتی بهترین ریگ‌های ماینر نیز با اسیک نمی‌توانند رقابت کنند.

دستگاه استخراج اسیک

دستگاه ماینر بیت کوین اسیک برای حل الگوریتم استخراج “SHA-۲۵۶” طراحی شده است. قیمت اسیک ماینر بسیار بالا است و طراحی و توسعه آن نیز به عنوان یک دستگاه ماینر، نیاز به تخصص بالایی دارد. یکی از دلایل قیمت بالا این دستگاه، ارائه سرعت بالا در استخراج و انجام استخراج بر روی یک ارز دیجیتال خاص است.

عملکرد اسیک ماینر

در ماینرهای اسیک به جای استفاده از مدارهای مجتمع “IC” که چند منظوره هستند، از مدارهای مجتمع خصوصی استفاده می‌کنند. این مدارهای مجتمع تنها برای استخراج ارزهای دیجیتال خاص هستند. البته، توسعه دهندگان بیت کوین، تصمیم داشتند که برای استخراج بیت کوین از “CPU” لپ‌تاپ استفاده کنند. ولی از آن جایی که ماینرهای اسیک بیت کوین سرعت بالاتر و قدرت محاسباتی بهتری از خود نشان دادند؛ این جایگزینی انجام نشد.

استخراج بیت کوین از طریق قدرت هش (Hashrate) در محاسبات پیچیده انجام می‌شود. از این رو، هر چه دستگاه ماینر در مدت زمان مناسب، میزان هش بیشتری داشته باشد، بیت کوین بیشتری نیز به دست می‌آید.

یک بلاک چین مانند بیت کوین که بر اساس پروتکل اثبات کار (POW) طراحی شده، اجرای عملیاتی‌هایش به کمک استخراج ارز دیجیتال انجام می‌شود. استخراج ارز دیجیتال نیز با حل یک سری مسائل ریاضی بسیار پیچیده که با توابع هش به بلاک‌ها متصل هستند، انجام می‌شود.

هر بلاک نیز دارای داده‌های تراکنش‌ها است. حالا به ازای هر ماینری که بتواند سریع‌تر، آن مسئله ریاضی را حل کند، یک بیت کوین به بلاک اضافه می‌شود. به آن ماینر که برنده این مسابقه شده، مقداری بیت کوین تعلق می‌گیرد. از این رو، ماینرها باید سعی کنند که تراکنش‌ها را در بلاک جمع آوری کنند تا کارمزدهای تراکنش کاهش یافته و پاداش بیشتری به دست آورند.

عملکرد دستگاه ماینر اسیک برای استخراج

اوایل شروع فعالیت بیت کوین، امکان استخراج آن از طریق هر کامپیوتر ممکن بود. ولی به مرور زمان، با افزایش جذب ماینرها به سمت استخراج بیت کوین، قدرت هش و سختی استخراج آن افزایش یافت. از این رو، در حال حاضر، استخراج بیت کوین به یک پردازنده قوی نیاز دارد و در تمامی ساعات روز، استخراج آن ممکن نیست.

طی این روند، یک مسابقه بین طراحان دستگاه‌های ماینر راه افتاد و همه به دنبال طراحی یک ماینر با قدرت هش بالا بودند. اسیک ماینر یک دستگاه با ریگ ماینر فردی است که در این مسابقه برنده شد و در حال حاضر، یکی از قوی‌ترین دستگاه‌ها برای استخراج ارز دیجیتال است.

تفاوت‌های اسیک با دیگر ماینرها

یکی از ماینرهای قابل مقایسه با ماینر اسیک که بهترین دستگاه‌های ماینر رمز ارز هستند، ماینر “GPU” است. این ماینر با کمک یک کارت گرافیک، کار استخراج را انجام می‌دهد. از آن جایی که سخت افزار ماینر “GPU” ارزان‌تر است، مصرف انرژی کمتری هم دارد. این موضوع می‌تواند یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های ماینر “GPU” و اسیک ماینر باشد. البته، یک تفاوت دیگری هم وجود دارد. ماینر “GPU” بیشتر برای اجرا بازی و گرافیک کامپیوتر استفاده می‌شود و در استخراج ارز دیجیتال، کارایی بسیار کمی دارد.

مزایا و معایب اسیک ماینر

در ادامه، برای آشنایی هرچه بیشتر با اسیک ماینر، به مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

مزایا اسیک ماینر

مزیت اول این دستگاه استخراج اسیک، انحصاری بودن آن برای استخراج ارز دیجیتال است. یعنی، این دستگاه برخلاف دیگر دستگاه‌های ماینر مانند “CPU” و “GPU” که ماینرهای مبتنی بر کارت‌های گرافیک هستند و کارایی متفاوتی دارند، ماینر اسیک تنها برای استخراج ارز دیجیتال است. از این رو، تمام تمرکز و قدرت دستگاه برای انجام ماینینگ گذاشته می‌شود.

مزایا دستگاه استخراج ASIC

از آن جایی که هر ارز دیجیتال دارای یک الگوریتم هش منحصر به فردی است، ماینرهای اسیک نیز برای آنها به طور منحصراً طراحی می‌شود. به عنوان مثال، ماینر بیت کوین اسیک بر اساس الگوریتم هش “SHA-256” است و تنها امکان استخراج بیت کوین را دارد.

البته، باید بگویم که استخراج ارزهای دیجیتال با الگوریتم هش SHA-256 از طریق ماینر بیت کوین اسیک انجام می‌شود. به طور کلی، از نظر فنی، هر ارز دیجیتالی با الگوریتم مشابه را می‌توان با اسیک ماینر استخراج کرد. ولی بیشترین اسیک ماینرهای مورد استفاده توسط استخراج کنندگان، ماینر بیت کوین اسیک و ماینر لایت کوین اسیک است.

معایب اسیک ماینر

اول از همه، باید بگویم که خرید اسیک ماینرها در ایران بسیار سخت است. چرا که این دستگاه‌ها به صورت محدود تولید می‌شوند، از طرفی، در همان زمان تولید، پیش فروش شده و صاحبان جدیدی پیدا می‌کنند. حالا این را هم اضافه کنید که ورود دستگاه‌های ماینر به داخل ایران ممنوع بوده و ورود آنها به صورت قاچاق انجام می‌شود. پس، علاوه بر هزینه بالا بر خرید، روند خرید و پیدا کردن فردی که دستگاه را برای شما به ایران بیاورد هم به معایب اسیک ماینر اضافه می‌شود.

اسیک ماینر به سرعت مدل‌های جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. این موضوع، کار کردن افراد با اسیک ماینرهای قدیمی را سخت می‌کند. آنها به ناچار باید دستگاه قدیمی خود را فروخته و یک اسیک ماینر جدیدی بخرند که البته، فروش دستگاه‌های قدیمی هم به راحتی انجام نمی‌شود.

فروش اسیک ماینر به دلیل کارایی منحصر به فردی که دارند، بسیار دشوار است. افراد بسیار کمی خواهان خرید آن به صورت دست دوم هستند و معمولاً، آن را با حداقل قیمت از شما خریداری می‌کنند. از این رو، ممکن است شما سرمایه کافی برای خرید مدل بالاتر اسیک ماینر را به دست نیاورید و مجبور به ضرر شوید.

معایب دستگاه استخراج ASIC

اسیک ماینر گرچه جزو بهترین دستگاه‌های ماینر رمزارز است اما صدا و گرمای زیادی تولید می‌کند. به همین دلیل، استفاده آنها در منزل توصیه نمی‌شود. صدای تولید شده از فن‌های خنک کننده این دستگاه مداوم و شدید است. همچنین، فن‌های دستگاه قادر به خنک کردن محیط نیستند. از این رو، دستگاه حتماً باید در یک محیط خنک با سیستم خنک کننده قرار بگیرد.

همانطور که اشاره کردیم، ورود اسیک ماینر به ایران به صورت غیرقانونی انجام می‌شود و ارسال آن معمولاً به زمان طولانی نیاز دارد. این دستگاه‌ها دارای ۳ تا ۶ ماه گارانتی پس از فروش هستند که تا زمان ارسال آن به داخل ایران، این مدت زمان به اتمام می‌رسد. در این شرایط، تعویض قطعه در دستگاه بسیار سخت خواهد بود، زیرا داخل کشور، نسخه‌های خوبی برای آن وجود ندارد.

علاوه بر تمامی این معایب، باید در نظر داشته باشید که روند استخراج ارزهای دیجیتال، آسان و کوتاه مدت نیست. بلکه زمان بر و بسیار کند است. البته که دستگاه اسیک ماینر نسبت به دیگر دستگاه‌های ماینر، سرعت بالاتری دارد.

ارزهای قابل استخراج با اسیک ماینر

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، دستگاه اسیک ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتال خاصی طراحی می‌شود. از این رو، نسبت به دیگر دستگاه‌های ماینر کارت گرافیکی، محدودیت در انواع ارزهای قابل استخراج دارند. در حال حاضر، امکان استخراج ارزهای بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، دوج کوین و تنها چند ارز دیجیتال دیگر با اسیک ماینر وجود دارد.

گام قبلی (۵/۱۸) گام بعدی

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۳.۴ / ۵. مجموع آرا: ۷

منبع
investopedia
کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا