اصطلاحات

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

بلاکچین بیت کوین از روز اول شکل‌گیری تا امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است؛ تغییراتی که به بهبود تراکنش‌ها و بهتر شدن این بلاکچین کمک کرده است. این تغییرات به مرور زمان توسط برنامه‌نویسان مختلفی طراحی و پیشنهاد شده است. به هر طرحی که به بهبود بیت کوین کمک کند، پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP می‌گویند. در این مقاله، به بررسی پروپوزال بهبود بیت کوین و مجتوای آن می‌پردازیم.

پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP چیست؟

BIP مخفف عبارت Bitcoin Improvement Proposal است. BIP یک استاندارد مشخص برای ارائه طرح‌های پیشنهادی تغییر پروتکل بیت کوین یا در برخی موارد منابع اطلاعاتی برای جامعه کاربران بیت کوین است. برخی BIPها برای تغییر استاندارد همین فرآیند، یعنی خود BIP ارائه می‌شوند.

هر بهبود یا تغییری در بیت کوین نیاز به پروپوزال ندارد. برای مثال، اگر قرار است یک نرم‌افزار استخراج بهبود پیدا کند، این کار بدون پروپوزال شدنی است. اما هر تغییری که لازم باشد روی سافت‌فورک‌ها یا هاردفورک‌های بیت کوین (شاخه‌های مختلف بیت کوین) اجرا شود و روی بلاکچین بیت کوین، تراکنش‌ها و پشتیبان‌های شبکه اثرگذار باشد، نیاز به یک پروپوزال دارد. این تغییرات باید توسط اکثر کاربران شبکه بررسی و تایید شود.

پروپوزال بهبود بیت کوین

چه کسی اولین بار BIP را مطرح کرد؟

امیر تاکی (Amir Taaki) اولین کسی بود که برای بیت کوین یک پروپوزال بهبود ارائه کرد. او یکی از توسعه دهندگان اولیه بیت کوین است. تاکی معقد است که فرآیند توسعه بیت کوین با این کار ساختارمند‌تر و کاراتر خواهد بود. تاکی اولین طرح بهبود بیت کوین را با نام BIP 0001 در سال 2011 ارائه داد و در آن از چیستی «پروپوزال بهبود بیت کوین» گفت. پایه بحث او شبیه طرح‌های پیشنهادی برای افزایش کارایی زبان برنامه‌نویسی پایتون است (منبع).

[title name=”BIP1″ title=”یک BIP چگونه رد یا تایید می‌شود؟” size=”2″ type=””]

هر طرح بهبود بیت کوین، ابتدا به عنوان پیش‌نویس توسط یک یا چند نویسنده در کانال‌های ارتباطی برنامه‌نویسان شبکه بیت کوین منتشر می‌شود. لیست‌های ایمیلی، فضاهای گفت‌وگو و دیگر فضاهای اینترنتی از جملۀ این کانال‌ها هستند.

بقیه نویسندگان می‌توانند این پروپوزال را تغییر دهند یا بخش‌هایی از آن را حذف کنند. این فرآیند توسعه و بحث آن‌‌قدر ادامه پیدا می‌کند که یا اعضای شبکه بر سر آن به اجماع نظر برسند یا آن را رد کنند. روند این تغییرات را می‌توانید در این تصویر ببینید. این تصویر از BIP 0001 گرفته شده است (منبع).

پروپوزال بهبود بیت کوین

[title name=”BIP2″ title=”آیا BIP الزام‌آور است؟” size=”2″ type=””]

یکی از ویژگی‌های شبکه بیت کوین این است که هیچ شخص یا گروهی آن را کنترل نمی‌کند. پس اکثر توسعه‌دهندگان تصمیم می‌گیرند یک پروپوزال بیت کوین را تایید و کد آن را اجرا کنند. هر کاربر شبکه هم ‌می‌تواند تصمیم بگیرد کدام نرم‌افزار را روی سیستم خود اجرا کند. پس BIP همان‌طور که از نامش برمی‌آید، یک پروپوزال پیشنهادی است نه یک قانون.

هرچند در نهایت پروپوزال‌هایی تایید می‌شوند که پروتکل‌ بیت کوین را بهبود می‌دهند و برای کل شبکه مفید هستند. تا امروز حدود 342 پروپوزال ارائه شده که 42 پروپوزال به مرحله نهایی شدن رسیده‌اند و دو پروپوزال هم پذیرفته شده‌اند (منبع).

[title name=”BIP3″ title=”انواع پروپوزال بهبود بیت کوین” size=”2″ type=””]

پروپوزال بهبود بیت کوین

پروپوزال‌های بهبود بیت کوین بسته به این که بر چه قسمتی از پروتکل‌ این رمزارز اثر بگذارند، به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند.

1- پروپوزال هسته اصلی (Standard Track BIP)

این نوع پروپوزال تغییراتی را در پروتکل شبکه بیت کوین، اعتبارسنجی بلاک‌ها و تراکنش‌ها پیشنهاد می‌کند. هر طرح پیشنهادی‌ که تغییرات کلی برای قلب بلاکچین بیت کوین به همراه می‌آورد، در این دسته قرار می‌گیرد.

اجرای چنین طرح‌هایی نیاز به توافق جمعی توسعه‌دهندگان و جامعه بیت کوین دارد. به همین دلیل اجرای این نوع BIP چندان آسان نیست.

2- پروپوزال فرآیندی

این نوع پروپوزال بهبود بیت کوین شبیه پروپوزال‌های هسته اصلی و استاندارد است. با این تفاوت که خارج از پروتکل بیت کوین اعمال می‌شود. یعنی این طرح‌ها در تکنولوژی و کدنویسی بیت کوین اجرا نمی‌شوند. هرچند که همچنان مهم‌ هستند.

3- پروپوزال اطلاعاتی

مسائل طراحی شبکه و راهنمایی‌های کلی در این نوع BIP مطرح می‌شود. این نوع BIP ویژگی جدیدی برای بیت کوین به همراه ندارد. به همین دلیل به توافق جامعه بیت کوین هم برای تایید نیاز ندارد.

[title name=”BIP4″ title=”محتوای یک پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟” size=”2″ type=””]

هر BIP ساختار مشخصی دارد که نویسنده باید به آن پایبند باشد. ساختار کلی به این شکل است:

1- مقدمه

نویسنده پروپوزال در این بخش جزئیاتی مانند شماره BIP، عنوان طرح (حداکثر 44 حرف) و اطلاعات تماس خودش را قرار می‌دهد. البته قرار دادن نام اختیاری است. مقدمه از آنجایی مهم است که پیدا کردن پروپوزال را آسان می‌کند.

2- چکیده

یک توضیح کوتاه (حدود 200 کلمه) که نشان می‌دهد کدام مسئله فنی بیت کوین در پروپوزال بررسی خواهد شد.

3- حق چاپ (کپی‌رایت)

در این بخش از BIP، باید اطلاعات کپی‌رایت طرح درج شود. در واقع این بخش از پروپوزال نشان می‌دهد که نویسنده اجازۀ انتشار این سند را داشته است.

4- مشخصات

مشخصات فنی و این که چه ویژگی جدیدی پیشنهاد می‌شود، در بخش مشخصات پروپوزال خواهد آمد. این مشخصات باید دقیقاً اشاره کند که کدام پلتفرم بیت کوین (ساتوشی، بیت‌ کوین جی، بیت کوین جی اس و لیب بیت کوین) را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پروپوزال بهبود بیت کوین

5- انگیزه‌نامه

نویسنده پروپوزال باید دقیق بگوید که این طرح چه مشکلی از پروتکل بیت کوین را حل می‌کند. او باید توضیح دهد چرا پروتکل فعلی به اندازه طرح او کارامد نیست. اگر نویسنده نتواند جامعه توسعه‌دهندگان را با این بخش از پروپوزال قانع کند، ممکن است طرح او به طور کامل رد شود.

6- منطق

در بخش منطق از BIP، نویسنده باید توضیح دهد که چرا تصمیم گرفته است این تغییر را ایجاد کند. نویسنده روشن می‌کند چرا این روش خاص را برای حل مشکل پیشنهاد می‌دهد. برای مثال، بگوید این راه‌حل چطور در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر پشتیبانی می‌شود.

در بخش منطق، نویسنده باید به نگرانی‌های احتمالی دیگر توسعه‌دهندگان هم بپردازد و برای رفع آن‌ها شواهدی بیاورد.

7- پشتیبانی از نسخه‌های قبل

اگر پروپوزال پیشنهادی با نسخه‌های قبلی و پشتیبان‌های شبکه ناسازگاری دارد، نویسنده باید بخشی را به توضیح این ناسازگاری و شدت آن اختصاص دهد. او باید با ذکر جزئیات، مشخص کند چگونه این ناسازگاری را حل می‌کند. پروپوزال‌هایی که این بخش را ندارند، ممکن است کاملاً رد شوند.

8- ارجاع دهی

بخش ارجاع دهی، قبل از «نهایی» شدن پروپوزال تکمیل شود. در مرحله انتشار اولیه طرح نیازی به این بخش نیست.

بخش ارجاع دهی، باید شامل کد تستی و مستندات مناسب برای پروتکل بیت کوین باشد (منبع).

صحبت پایانی

بیت کوین چند دلیل برای محبوبیت دارد. یکی از این دلایل، کنترل نشدن آن توسط یک شخص یا گروه است. این ویژگی به بیت کوین کمک می‌کند که مدام بهبود پیدا کند و کارامدتر شود. BIPها در این مسیر در کنار بیت کوین هستند.

در مقاله قبلی، در مورد وایت پیپر بیت کوین نیز صحبت کرده‌ایم. به گزارشی که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم‌شان می‌پردازند، وایت پیپر یا گزارش عملکرد می‌گویند. در سال 2008، ساتوشی ناکاموتو نیز وایت پیپری از بیت کوین منتشر کرد.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا