مقالات ارز دیجیتال

کارمزد تراکنش در شبکه بلاکچین چیست و چرا ضروری است؟

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که کم‌وبیش با دنیای ارز دیجیتال سروکار دارند، حتماً دوست دارید که اطلاعات بیشتری در مورد کارمزد انتقال رمزارز داشته باشید. این مقاله به تمام سؤال‌های شما در مورد کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین و کارمزد صرافی والکس پاسخ می‌دهد و ابهامات شما را برطرف می‌کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه دریافت کنید.

کارمزد انتقال رمزارز چیست؟

انجام تراکنش در شبکه رمزارزها مانند سایر تراکنش‌های روزمره‌ای که ما انجام می‌دهیم، شامل هزینه و کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین است. به این هزینه که کاربران ارز دیجیتال برای تأیید تراکنش‌های خودپرداخت می‌کنند، کارمزد انتقال یا کارمزد تراکنش (Transaction Fee) می‌گویند. ارسال رمزارز از یک آدرس به آدرس دیگری در شبکه شامل کارمزد می‌شود. هنگام انتقال ارز دیجیتال یا حین انجام معامله‌های مختلف در شبکه رمزارز، با گزینه کارمزد تراکنش یا کارمزد شبکه روبه‌رو می‌شوید.

این امکان برای کاربر وجود دارد که کارمزد انتقال در شبکه را تغییر دهد و هر کس با درنظرگرفتن شرایط معامله، بهترین نرخ کارمزد را تنظیم کند. این نرخ باتوجه‌به شبکه‌ای که استفاده می‌کنید متفاوت است. برای مثال تراکنش‌هایی که در شبکه اتریوم و بیت‌کوین انجام می‌شوند،  کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین یکسانی ندارند.

اما سؤال اصلی این است که کارمزدها به چه کسانی تعلق دارد؟ آیا واقعاً دریافت آن‌ها ضروری است

چرا کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین ضروری است؟

کارمزد تراکنش بلاک چین

در شبکه رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، هر تراکنش برای نهایی شدن فرایندی را طی می‌کند که به آن ماینینگ می‌گویند. در این فرایند تمام تراکنش‌ها گردآوری شده و بعد از تأیید، در یک دفتر کل دیجیتالی به نام بلاک چین ثبت می‌شوند. برای اینکه فرایند ماینینگ توسط ماینرها باکیفیت بالا و به طور رسمی انجام شود، همه شبکه‌ها پاداشی برای ماینرها در نظر می‌گیرند که به آن پاداش بلاک می‌گویند.

بلاک شامل تعداد زیادی تراکنش است که از قبل توسط ماینرها تأیید شده‌اند و اکنون ساختاری زنجیره‌ای پیدا کرده‌اند تا بلاک چین را تشکیل دهند. بعد از اینکه ماینرها یک بلاک را با موفقیت استخراج کنند و به آن اعتبار بدهند، پاداش بلاک به آنها تعلق می‌گیرد.

زمانی که ماینرها برای استخراج یک بلاک انتخاب می‌شوند، قبل از هر کاری مقدار تراکنش بلاک را بررسی می‌کنند که اعتبار داشته باشد و بعد به استخراج آن می‌پردازند. در ازای وقت و انرژی که ماینرها برای استخراج بلاک صرف می‌کنند، به آنها کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین تعلق می‌گیرد.

کاری که توسط ماینرها انجام می‌شود، برای حفظ یکپارچگی شبکه ضروری است. به همین دلیل کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین در تمام شبکه رمزارزها در نظر گرفته می‌شود و نقش مهمی در عملکرد آنها دارد. در واقع، این کارمزد جهت ترغیب ماینرها برای تأیید معاملات و ادامه فعالیت در شبکه است.

چه عواملی بر مقدار کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین تأثیر می‌گذارد؟

در ابتدای این مقاله خواندیم که هر کاربر می‌تواند نرخ دلخواه خود را برای کارمزد در نظر بگیرد. خیلی از افراد این موضوع را فرصتی برای صرفه‌جویی در سرمایه خود می‌دانند. این موضوع آن‌قدر هم که فکر می‌کنید ساده نیست. در واقع، این قابلیت به وجود آمده است تا ماینرها راهی برای اولویت‌بندی تراکنش‌ها داشته باشند.

این نکته را در نظر داشته باشید که حجم تراکنش‌ها روز‌به‌روز در حال افزایش است اما فقط تعداد محدودی ماینر برای تأیید آنها وجود دارد. با درنظرگرفتن این شرایط، ماینرها قادر نخواهند بود که به تمام تراکنش‌ها رسیدگی کنند؛ بنابراین، برای نهایی‌سازی تراکنش‌های مهم‌تر، باید سیستمی وجود داشته باشد که آنها را در اولویت اول قرار دهد.

در این مرحله است که مقدار کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین در نظر گرفته شده توسط کاربر، اهمیت پیدا می‌کند. به‌طوری‌که هر چه مقدار کارمزد شما بیشتر باشد، تراکنش شما در اولویت بالاتری برای بررسی و تأیید قرار می‌گیرد. حالا این سؤال مطرح است که اگر کاربری برای تأیید تراکنش عجله نداشته باشد، می‌تواند کارمزد آن را صفر در نظر بگیرد؟ جواب منفی است!

بر اساس سیستمی که توضیح دادیم، هرچه مقدار کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین شما کمتر باشد، انجام آن تراکنش برای ماینرها کم‌اهمیت‌تر می‌شود. این به آن معنا است که گاهی امکان دارد به علت درنظرگرفتن کارمزد کم، درخواست شما هیچ‌وقت نهایی نشود. ازآن‌گذشته، تراکنش‌ها قبل از نهایی شدن باید توسط سیستم تأیید شوند که اگر کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین صفر در نظر گرفته شود، تراکنش شما تأیید نشده و حتی در دسترس ماینرها قرار نمی‌گیرد.

به‌طورکلی نرخ کارمزد به مقدار درخواست‌ها، ظرفیت شبکه و شلوغی آن بستگی دارد. هرچه حجم درخواست‌ها بیشتر باشد، میانگین کارمزد بالاتر می‌رود. به همین علت، در مواقعی که شبکه شلوغ است، باید کارمزد بیشتری نسبت به روزهای عادی در نظر بگیرید که نرخ میانگین شما به زیر میانگین سقوط نکند. اما در شرایطی که وضعیت شبکه عادی است و تعداد تراکنش‌ها زیاد نیست، با پرداخت یک کارمزد منطقی می‌توانید تراکنش خود را انجام دهید و نیازی نیست که کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

برای درک بهتر بیایید نگاهی به میزان تراکنش‌ها و کارمزدهای روزانه دو کوین محبوب اتریوم و بیت‌کوین بیندازیم.

میانگین کارمزد تراکنش‌ها

کارمزد تراکنش‌ها یک هزینه ضروری برای انجام تراکنش‌های مالی در قرن بیست و یکم است و تراکنش‌های ارز دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هم بیت‌کوین و هم اتریوم هزینه تراکنش دریافت می‌کنند و کاربران می‌توانند برای سرعت بخشیدن به این فرایند هزینه بیشتری بپردازند. میانگین کارمزد تراکنش بیت‌کوین بسته به میزان ترافیک و سایر عوامل، روزبه‌روز در نوسان است. همین امر در مورد شبکه اتریوم نیز صدق می‌کند.

در حال حاضر، میانگین کارمزد بیت‌کوین بین ۲ تا ۵ دلار است که بین ۳۷۰۰ تا ۹۱۷۰ ساتوشی نیز در نظر گرفته می‌شود. میانگین کارمزد تراکنش اتریوم از ۲ تا ۷ دلار یا ۰.۰۰۰۵۶ تا ۰.۰۰۲ اتریوم متغیر است.

میانگین معاملات در روز

شبکه‌های BTC و ETH در حال شکوفایی هستند و تراکنش‌های بی‌شماری هر روز تکمیل و تأیید می‌شوند. در شبکه بیت‌کوین روزانه حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ تراکنش انجام می‌شود. از سوی دیگر اتریوم بیش از ۱ میلیون تراکنش را در روز انجام می‌دهد.

مقیاس‌پذیری پایین؛ یکی از دلایل افزایش کارمزد در شبکه بیت‌کوین

ارتباط مقیاس‌پذیری و کارمزد شبکه

یکی از عوامل افزایش کارمزد در تراکنش‌های بیت‌کوین، مقیاس‌پذیری بیت کوین است. اندازه بلاک در شبکه بیت کوین محدود است (۱ مگابایت) و در هر ثانیه، ۷ تراکنش در این شبکه پردازش می‌شود. زمانی که تقاضا زیاد می‌شود و تعداد تراکنش‌ها بالا می‌رود، به دلیل اینکه اندازه بلاک همیشه ثابت است، زمان بیشتری برای تایید تراکنش نیاز است. بنابراین، تراکنش‌هایی سریع‌تر بررسی و تایید می‌شوند که کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین بیشتری داشته باشند. این زمان در مقایسه با شبکه‌ای مانند شبکه بایننس BEP-2 بسیار بالا است.

برای حل مشکل افزایش کارمزد تراکنش بیت‌کوین، ۲ راه‌حل اصلی وجود دارد:

  • سگویت (SegWit) طرحی برای حذف اطلاعات امضا از تراکنش‌های بیت کوین جهت افزایش ظرفیت بلاک‌‌ در بلاک چین است.
  • هارد فورک (hard fork) جدا شدن بلاک چین به دو زنجیره مجزا را هاردفورک می‌گویند. مانند هارد فورک بیت کوین کش که حجم بلاک در آن نسبت به بیت کوین افزایش پیدا کرد (۸ مگابایت).

کارمزدها اهمیت بسیاری در کارایی بلاک چین دارند

همان‌طور که در این مقاله خواندید، وجود کارمزد تراکنش در شبکه بلاک چین بسیار ضروری است و باعث بالارفتن کیفیت تراکنش‌ها می‌شود. برای درنظرگرفتن کارمزد مناسب، از اطلاعاتی که شبکه رمزارز در اختیارتان می‌گذارد استفاده کنید. در تمام شبکه‌ها مقدار حداقل و حداکثر کارمزد اعلام می‌شود تا کاربران بتوانند طبق آن بهترین نرخ را انتخاب کنند.

چگونه کارمزد شبکه را انتخاب کنیم؟ 

کارمزد شبکه در زمان انتقال ارز موردنظر شما و توسط صرافی موردنظر تعیین می‌شود.

آیا کارمزد بیشتر تأثیری در سرعت انتقال ارز دارد؟

بله هر چه مقدار کارمزد پرداخت شده بیشتر باشد، اهمیت تراکنش برای ماینرها نیز افزایش می‌یابد و انتقال موردنظر سریع‌تر انجام می‌شود.

ارزان‌ترین شبکه مربوط به کدام ارز است؟

در حال حاضر شبکه ترون یکی از ارزان‌ترین شبکه‌های نقل‌وانتقال بر بستر اتریوم است.

آیا سختی شبکه ارتباطی با کارمزد دارد؟ 

بله هر چه سختی شبکه بیشتر باشد، فرایند استخراج ارز نیز سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین ماینرها پاداش و کارمزد بیشتری از شبکه طلب می‌کنند.

(۱ امتیاز) - ۵/۵
منبع
learn.bybitriver.com
در میان کلمه‌هایم روزگار می‌گذرانم. رسالتم این است تا با کلمه‌ها، به کسب‌و‌کارها کمک کنم فروش و آگاهی از برند خودشان را افزایش دهند. درباره موضوعات مختلف می‌نویسم تا به جهان‌های متفاوت هر کسب‌و‌کار با قلمم سرکشی کنم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اسماعیل
اسماعیل
5 ماه قبل

سلام،وقت بخیر
ممنون وسپاسگزارهستم بابت این مقاله چراکه به زبان ساده بسیارروان وشیوا بیان شده،حقیقادرموردهزینه تراکنش بلاک‌چین خیلی جاهامطالعه کردم،ولی متاسفانه طوری مقاله رانوشتندکه خیلی قابل فهم نیست.دراینجاگمان کنم خود من با۲الی۳مرتبه مرور بتوانم درک درستی پیداکنم.
برای شما و همه کاربران گرامی آرزوی موفقیت سلامتی،ثروت بی‌حدوحصر طول عمر و کامیابی ازخداوند مسئلت دارم.
متشکرم💐🙏

رامین رواقی
رامین رواقی
5 ماه قبل
پاسخ به  اسماعیل

سلام
وقت شما به خیر
بدون شک ما از وجود کاربران عزیزی مانند شما به خود میبالیم و از اینکه پاسخ سوال خود را در این مقاله یافتید بسیار خرسندیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مبحث، مقاله کارمزد شبکه بیت کوین را هم مطالعه کنید.
همچنین اگر به موضوع خاصی در حوزه کریپتو برخوردید که جای آن را در بین مقالات بلاگ خالی میبینید، لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس