دسترسی سریع در حال بارگذاری

کریپتو توریسم یا گردشگری کریپتو

31
۱۰ مهر ۱۴۰۰
کریپتو توریسم یا گردشگری کریپتو

با گسترش موارد استفاده از رمزارزها در صنایع مختلف، موسسات و ارگان‌های زیادی در سراسر جهان ارزهای دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته‌اند. صنعت گردشگری هم از این غائله مستثنی نبوده و این حوزه طی سال‌های 2018 تا 2019 میلادی تعریف جدیدی از گردشگری را تحت عنوان «کریپتو توریسم» معرفی کرده است. متأسفانه به دلیل محدودیت‌های مسافرتی ایجاد شده در اثر همه‌گیری کووید 19، این ایده جذاب آن‌طور که باید نتوانست پتانسیل واقعی خود را به معرض نمایش بگذارد. در این مقاله به معرفی بیشتر کریپتو توریسم، اهداف و مزایای این نوآوری می‌پردازیم.

کریپتو توریسم چیست؟

به زبان ساده کریپتو توریسم یا گردشگری کریپتو، محصولی مشترک از دو حوزه گردشگری و رمزارزها است. این نوآوری با هدف توسعه و معرفی هرچه بیشتر صنعت کریپتو در قالب تورهای گردشگری ابداع شده است. امروزه دو نوع تعریف از کریپتو توریسم بیان می‌شود: مورد اول تورهای گردشگری که کلیه هزینه‌های آن در قالب ارزهای دیجیتال پرداخت می‌شود. مورد دوم، تورهایی که در دل خود برنامه‌هایی چون، سخنرانی یا کلاس‌هایی پیرامون ارزهای دیجیتال و بلاکچین را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

بنابراین با هر تعریفی به این قضیه نگاه کنیم، کریپتو توریسم در مبانی اولیه خود، رمزارزها را با جنبه‌های گردشگری ترکیب کرده است. شرکت‌کنندگان این گونه تورها عموما هولدرهای رمزارزها هستند که در عین حال، علاقمند به تجربه کردن سفر هم می‌باشند.

نمونه‌هایی از کریپتو توریسم

گردشگری کریپتو

تاکنون چندین شرکت گردشگری، برنامه‌های مسافرتی ویژه و اختصاصی را برای رفع نیاز علاقه‌مندان به رمزارزها و بلاکچین ارایه داده‌اند. اکثر این برنامه‌ها شامل سفرهای دریایی بوده که امکانات رفاهی زیادی را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کردند.

به عنوان مثال به تور گردشگری «بلاکچین کروز» که توسط شرکت اسکاتلندی ادینبورگ، ارائه دهنده کیف‌پول رمزارزی CoinsBank بر پا شد، می‌توان اشاره کرد. این شرکت چهار سفر بزرگ گردشگری را که آخرین آنها مربوط به سال 2019 در اروپا بود، برگزار کرد. سفرهایی پنج روزه در دریای مدیترانه که برای 2500 شرکت‌کننده برگزار شدند.

در شکل دیگر کریپتو توریسم، شرکت‌کنندگان از دارایی رمزارزی خود برای تأمین هزینه‌های سفر استفاده می‌کنند. به عنوان مثال تا قبل از همه‌گیری کرونا، برخی شرکت‌های مسافرتی در کشورهایی چون نیوزلند و کوئینزلند، تورهایی گردشگری را برای بازدید از دیواره‌های مرجانی اقیانوس آرام دایر کرده و شرکت‌کنندگان کلیه هزینه‌های سفر خود را در قالب ارزهای دیجیتال پرداخت می‌کردند.

علاوه بر این، کشورهایی چون گرانادا، قبرس و باهاما هم با گردشگرانی که مایل به استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌های خود هستند، تعامل مناسبی دارند. باهاما یکی از اولین کشورهایی بود که ارز دیجیتال خود به نام Sand Dollar را روانه بازار کرد. نهادهای نظارتی این کشور به طور جدی برای تصویب این پول تلاش می‌کنند و در صورت پذیرش آن در سال 2021، اتفاقی تاریخی برای گردشگران رمزارزی رقم خواهد خورد.

چه افرادی از کریپتو توریسم استفاده می‌کنند؟

گردشگری با رمزارز

مشتریان کریپتو توریسم عمدتاً افراد ثروتمند و شناخته شده‌ای هستند، هرچند سایر افراد علاقه‌مند به رمزارزها هم ممکن است این مدل گردشگری را انتخاب و یا از ارزهای دیجیتال برای پرداخت صورت‌حساب‌های سفر خود استفاده کنند.

همانطور که گفته شد، این تورها و سفرهای دریایی فراتر از فعالیت‌های سرگرم‌کننده خود، شامل کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و گفتگوهایی حول محور بلاکچین و رمزارزها هستند که با حضور سخنرانان مطرح صنعت کریپتو برگزار می‌شوند. به عنوان مثال، سفر دریایی بلاکچین کروز، میزبان جان مک‌آفی (John McAfee) حامی فقید رمزارزها، ویتالی آندروسویچ (Vitaly Andrusevich) بنیانگذار CoinsBank و راجر ور (Roger Ver) سرمایه‌گذار و حامی بیت‌کوین‌کش بود.

در گذشته، چندین تور رمزارزی با اهداف خاصی از جمله تبلیغ برای عرضه اولیه کوین‌ها (ICO)، سازماندهی شده بودند. اینگونه برنامه‌ها که همراه با کنفرانس رهبران و حامیان صنعت ارزهای دیجیتال بود، عموما مخاطبانی را که به دنبال سرمایه‌گذاری قابل توجه در حوزه کریپتو کارنسی بودند، هدف قرار می‌داد.

با توجه به اینکه کشورهای زیادی در صدد گشودن مرزهای خود به روی مسافرانند، مردم آمریکا هم در حال روی آوردن به ارزهای دیجیتال به عنوان یک گزینه پرداخت برای سفرهای خود هستند. بر اساس یک نظرسنجی که آژانس مسافرتی Travala از کاربران خود انجام داد، 38 درصد از مصاحبه‌شوندگان اذعان داشتند که از رمزارزها برای پرداخت هزینه‌های سفر خود در نیمه دوم سال 2021 استفاده خواهند کرد (منبع).

مزایای کریپتو توریسم

مزایای کریپتوتوریسم

  • مسافران می‌توانند صورت‌حساب‌های سفر خود را توسط ارزهای دیجیتال پرداخت کنند.
  • افزایش امنیت مالی افراد در سفر و جلوگیری از تهدیداتی چون سرقت و زورگیری.
  • حذف کارمزدهای بالا در استفاده از دستگاه‌های خودپرداز.
  • فراهم شدن فرصتی برای ملاقات با متخصصان حوزه کریپتو و گفتگو با آنها که موجب افزایش دانش استراتژیک افراد در زمینه سرمایه‌گذاری رمزارزها می‌شود.

با این حال نکاتی شک برانگیز هم درخصوص تورهای کریپتویی مطرح است. از آنجا که در حال حاضر بازار رمزارزها به خودی به خود وضعیت شفافی ندارد و در سراسر جهان بدون هیچگونه نظارت و قانونی در حال اجراست، برخی از این تورها متهم به تبلیغات توخالی با وعده‌هایی بی‌اساس درخصوص عرضه اولیه کوین‌ها به شرکت‌کنندگان ناآگاه هستند.

صحبت پایانی

امروزه صنایع متعدد با امید فروکش کردن تأثیر ویروس کرونا، برای بازگشت به شرایط اولیه خود لحظه شماری می‌کنند و صنعت گردشگری، به عنوان دومین صنعت درحال رشد دنیا هم از این قاعده مستثنی نیست. کریپتو توریسم به عنوان یک ایده جذاب و با پتانسیل رشد بالا، سعی دارد همزمان با گردهم آوردن مشتاقان صنعت کریپتو و ارایه برنامه های آموزشی، لحظات مفرحی را در قالب تورهای آموزشی برای افراد به ارمغان آورد.

شما با توجه به ویژگی‌های منحصربه فرد رمزارزها، تا چه حدی ورود آنها به صنعت گردشگری را مثمرثمر می‌دانید؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نویسنده
ravaghy
رامین رواقی
عضو تحریریه والکس
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *