تکنولوژیمقالات ارز دیجیتال

معرفی ۹ اپلیکیشن پیام رسان بلاک چین

اگر به فضای فناوری، ارتباطات و بازاریابی توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد که رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پیام‌رسانی در چند وقت اخیر مورد استفاده‌های زیادی قرار گرفته‌اند. البته انتقاداتی به این پیام رسان‌ها وارد است. برخی از آنها امنیت بالایی نداشته و حریم خصوصی در آن رعایت نمی‌شود. اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین از امنیت بالاتری نسبت به سایر اپلیکیشن‌ها برخوردارند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین اپلیکیشن‌های پیام رسان بلاکچین آشنا کنیم و ارتباط آن‌ها را با دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال را درک کنیم.

فناوری بلاک چین ابزار‌های ایمن و کارآمدتری برای انجام تجارت در اختیار مردم جهان قرار می‌دهد. نیاز به حفظ حریم خصوصی، امنیت داده‌ها و سیستم‌های آسان برای پیاده‌سازی، مدت‌هاست که کانون توجه شرکت‌هایی است که به دنبال خصوصی نگه داشتن فعالیت‌های داخلی شرکت خود هستند. 

اکنون به نظر می‌رسد که اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین قرار است یک بار دیگر در شیوه ارتباط ما انقلابی ایجاد کنند. اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین در حال افزایش هستند. پلتفرم‌های متعددی در سال جاری وارد بازار شده‌اند و تعداد بیشتری از این پلتفرم‌ها در ماه‌های آینده عرضه خواهند شد. بیایید نگاهی به برخی از امیدوارکننده‌ترین و بهترین اپلیکیشن‌های پیام رسان بلاکچین امروزی بیندازیم.

داست (Dust)

پلتفرم پیام رسان Dust یکی از اولین اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین بود که وارد بازار شد. برنامه رمزگذاری شده‌ای که در سال ۲۰۱۴ در لندن شروع به کار کرد. این اپلیکیشن پوشش رسانه‌ای بالایی داشت زیرا مارک کوبان (Mark Cuban) یکی از حامیان اصلی این پلتفرم بود.

Dust یکی از بهترین اپلیکیشن‌های پیام رسان بلاکچین است که چندین ویژگی منحصر به فرد را به کاربران ارائه می‌دهد. پیام‌ها به‌طور خودکار پس از ۲۴ ساعت از تلفن فرستنده و گیرنده پاک می‌شوند. همچنین، می‌توانید انتخاب کنید که پیام‌های فرستاده شده پس از خواندن حذف شوند. فروش ارز دیجیتال در این اپلیکیشن با امنیت بالا امکان پذیر است. 

کریپت‌ویزر (Cryptviser)

Cryptviser یکی دیگر از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین و غیرمتمرکز است که نگرانی از هک شدن توسط سایر افراد را از بین می‌برد. اپلیکیشن‌های متمرکز معمولا به راحتی توسط افرادی که به اطلاعات دسترسی دارند سانسور، مسدود یا کنترل می‌شوند. اما Cryptvisor با حذف کامل سرورهای متمرکز و اطلاعات کاربر از معادله، این خطرات را از بین می‌برد.

در مصاحبه‌ای با مجله App Developer Magazine، مارک بابیت (Mark Babbitt) مدیر ارشد اجرایی این شرکت، توضیح داد که سطح امنیتی که به کاربران روزمره می‌دهد مانند سطح امنیتی است که به شرکت‌ها و دولت‌ها در سراسر جهان ارائه می‌شود. او در ادامه توضیح داد که چگونه اینترنت اشیا IoT نیاز به حفظ حریم خصوصی شخصی را افزایش می‌دهد.

اکو (Echo)

Echo اپلیکیشن پیام رسان بلاکچین

پیام رسان Echo از بلاک چین گرافن استفاده می‌کند (می‌توان از گرافن برای کاهش مصرف پهنای باند در بلاک چین استفاده کرد). اکو از بهترین اپلیکیشن‌های پیام رسان بلاکچین است که استفاده از آن تجربه‌ای عالی از پیام رسانی خصوصی و ایمن را برای شما می‌سازد. این پیام رسان قادر است پیام‌های چندرسانه‌ای را با بهره‌مندی از رمزگذاری تمام جریان‌های صوتی و تصویری ارسال کند. این پلتفرم غیرمتمرکز بوده و کاربران را قادر می‌سازد تا پرداخت‌های رمزنگاری شده را مستقیماً از داخل برنامه ارسال کنند.

در مصاحبه اخیر، مدیرعامل شرکت، کریستوف هرینگ (Christoph Hering)، توضیح داد که Echo از پروتکل طراحی شده ویژه ای به نام سیستم فایل بین سیاره‌ای  IPFSبرای تسهیل پیام رسانی سریعتر استفاده می‌کند. IPFS از یک سیستم آدرس دهی محتوا به جای پروتکل استاندارد HTTP بهره مند شده است. معمولا اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین از گیرنده و فرستنده می‌خواهند که مستقیماً به بلاک چین دسترسی داشته باشند. اکو این نیاز را با استفاده از سرویس گیرنده IPFS خود برطرف می‌کند.

ای چت (e-Chat)

یکی از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین برنامه پیام رسان e-Chat است که فناوری IPFS را همراه با یک سرویس پیام رسانی نظیر به نظیر ارائه می‌دهد. برخلاف دیگر پلتفرم‌های پیام‌رسان سنتی، هیچ نقطه ذخیره‌سازی مرکزی برای داده‌های شما وجود ندارد. این عدم تمرکز، نگرانی‌های ناشی از حملات MITM را از بین می‌برد. یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن Cryptolike نام دارد که بخشی از ایجاد کننده محتوای پلتفرم است. با این ویژگی کاربران می‌توانند داخل اپلیکیشن کانال‌های اشتراک ایجاد کنند.

پلتفرم e-Chat شامل یک سیستم پرداخت داخلی برای پرداخت‌های غیرتماسی NFC و QR نیز هست. با این کار می‌توانید پول یا ارزهای دیجیتال را در پیام‌های خصوصی انتقال دهید. این پلتفرم همچنین شامل نرم افزار داخلی رمزنگاری شده است که به شما امکان می‌دهد رمز ارز را مستقیماً از کیف پول تلفن خود مبادله کنید. در این اپلیکیشن راه‌های مختلفی برای دسترسی به اطلاعات خود از جمله اسکنر اثر انگشت، تشخیص چهره و کلیدهای خصوصی برای دسترسی به کیف پول دارید.

تلگرام (Telegram)

تلگرام یکی از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین است. تلگرام در گذشته بیش از ۱.۷ میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سکه ICO  موفقیت به دست آورد. این اپ مدت‌هاست که سرویس‌های پیام‌رسانی رمزگذاری شده را ارائه می‌دهد، اما اکنون این شرکت قرار است تمام تلاش خود را به سمت یکپارچه‌سازی‌های رمزنگاری سوق دهد. اولین مورد از این یکپارچه سازی، تحت برنامه پاسپورت، آغاز شد. پاسپورت نام اولین سرویس تلگرام در شبکه بر پایه زنجیره بلاک چین است. 

پاسپورت به شما اجازه می‌دهد تا اسناد شخصی و حساس خود را در شبکه بلاک چین رمزگذاری شده تلگرام ذخیره کنید. این شرکت از رمزگذاری سرتاسر (end-to-end) استفاده می‌کند و مقامات شرکت ادعا می‌کنند که به داده‌های شما دسترسی ندارند.

استوس (Status)

Status اپلیکیشن پیام رسان بلاکچین

Status از بلاک چین توسعه یافته اتریوم استفاده می‌کند. استاتوس این اطمینان را می‌دهد که اطلاعات مشتریان خود را در برابر افراد سودجو و هکر‌ها محافظت می‌کند. این پلتفرم رمزگذاری سرتاسری (end-to-end) را برای همه پیام‌ها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید از طریق مرورگر داخلی پلتفرم، در میان مجموعه گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکزDapps  بچرخید.

کاربران Status از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین از جمله بازار کار غیرمتمرکز، صرافی، سیستم پیش‌بینی و خدمات شناسه دیجیتال استفاده می‌کنند. این پلتفرم همچنین به هنرمندان اجازه می‌دهد تا محتوای خود را به صورت امن از طریق بلاک چین اتریوم تبلیغ و به اشتراک بگذارند.

بی چت (BeeChat)

BeeChat می‌تواند رسانه‌ای برای تبادل نظرات یا ایجاد روابط آنلاین با دوستان خاص شما باشد. کار با این اپلیکیشن بسیار ساده بوده و راهی ایمن و موثر برای برقراری ارتباط و مبادله رمز ارز‌هاست. تمام پیام‌ها به صورت (end-to-end) بوده و هیچ پیامی‌ذخیره نخواهد شد.

انس چت (Ense Chat)

Ense Chat یکی از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین است که برای برقراری ارتباط، سازماندهی و مبادله رمز ارز ساخته شده است. SENSE یک توکن ارز دیجیتال است که در Sense Chat استفاده می‌شود. با فعال بودن روزانه در این اپلیکیشن و مبادله SENSE، جایزه دریافت می‌کنید.

لاین (LINE)

یکی از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین، LINE است که برای گروه‌های مختلف افراد طراحی شده است. بلاک چین LINE اکنون برای عموم مردم قابل استفاده است و به هر کسی اجازه می‌دهد توکن صادر کند و با فناوری بلاک چین معامله کند.

کاربردهای بلاک چین در صنایع مختلف

استفاده از بلاک چین در صنایع مختلف

بلاک چین و صنایع

علاوه بر اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین، این تکنولوژی کاربردهای دیگر نیز دارد. شرکت‌ها از بلاک چین برای ایجاد شفافیت و صحت بیشتر در اکوسیستم اطلاعات دیجیتال استفاده می‌کنند. به همین دلیل آگاهی از فناوری‌ها در بخش‌های زیرساخت‌ و سیاست‌های عمومی‌افزایش یافته است. در ادامه جدیدترین کاربردهای بلاک چین در صنایع مختلف و روش‌های نوآورانه شرکت‌ها برای استفاده از قدرت بلاک چین را با هم می‌بینیم. همچنین به بررسی چند مورد از این صنایع خواهیم پرداخت.

  • خدمات مالی
  • سفر و حمل و نقل 
  • زیرساخت و انرژی
  • مراقبت‌های بهداشتی
  • دولت
  • خرده فروشی و CPG
  • کشاورزی و منابع طبیعی
  • اطلاعات و ارتباطات
  • سرگرمی
  • فناوری سازمانی

خدمات مالی

بلاک چین و بانکداری آغاز راه هستند. از دیدگاه کلان، بانک‌ها به عنوان انبارهای حیاتی و مرکز انتقال ارزش عمل می‌کنند. بلاک چین به عنوان دفترهای دیجیتالی، ایمن، ضد نفوذ و سانسور می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. فناوری بلاک چین می‌تواند دقت و اشتراک گذاری اطلاعات را به اکوسیستم خدمات مالی تزریق کند.

در واقع، بلاک چین این فرصت را دارد که صنعت بانکداری بیشتر از ۵ تریلیون دلاری را، با از بین بردن خدمات کلیدی ارائه‌شده توسط بانک‌ها، از پرداخت‌ها گرفته تا سیستم‌های تسویه حساب تحت تاثیر قرار دهد.

تسهیل پرداخت‌ها برای بانک‌ها بسیار سودآور است. انتظار می‌رود که تراکنش‌های B2B به تنهایی در سال ۲۰۲۲ به ارزش کل ۳۵ تریلیون دلار برسد. با این حال، فناوری بلاک چین راهی امن و ارزان برای ارسال پرداخت‌ها ارائه می‌کند که نیاز به تأیید از طرف اشخاص ثالث را کاهش می‌دهد و زمان پردازش برای نقل و انتقالات بانکی سنتی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب، تعداد پرداخت‌های بین المللی B2B در بلاک چین تا سال ۲۰۲۵ به ۱.۸ میلیارد افزایش می‌یابد، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۱۲۲ میلیون رسیده است.

خودرو

ثبت دارایی‌های فیزیکی مانند خودرو و قطعات وابسته به آن در سیستم غیرمتمرکز بلاک چین همیشه مورد بحث و تحقیق است. چگونه این فناوری ممکن است برای ردیابی مالکیت با یک سیستم ضد دستکاری، خنثی و انعطاف‌پذیر مفید باشد؟ در حالی که سوابق کاغذی و پایگاه داده متمرکز مستعد جعل، تخریب فیزیکی، هک، خطای انسانی و یا دستکاری قرار می‌گیرند، بلاک چین‌ها تغییر ناپذیر بوده و هیچ نهاد واحدی ندارند که دفتر کل را کنترل کنند.

از بلاک چین‌ها می‌توان برای ردیابی قطعات در زنجیره تامین و از بین بردن قطعات تقلبی استفاده کرد. این فناوری همچنین پیامدهای عمده‌ای برای خودرو دارد که تقریباً ۳۲ میلیون خودرو را در سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر قرار داد.

زیرساخت و انرژی

شرکت‌های زیادی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. با این فناوری به هر دستگاه اجازه داده می‌شود تا به صورت مستقل به یک قدرت مرکزی به طور ایمن متصل شود و تعامل و تراکنش انجام دهند.

بلاک چین می‌تواند به عنوان دفتر کل عمومی‌برای تعداد زیادی دستگاه عمل کند. در این حالت دیگر نیازی به یک‌هاب مرکزی برای ارتباط برقرار کردن بین دستگاه‌های مختلف وجود ندارند. این دستگاه‌ها می‌توانند به طور مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، باگ‌ها یا مصرف انرژی را مدیریت کنند.

چگونه در بلاکچین وام دهی انجام می‌شود؟

وام دهی در بلاک چین با پشتوانه ارز دیجیتال، از همان ارز دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده می‌کند. وام دهی در بلاکچین مانند وام مبتنی بر اوراق بهادار در سهام و بانک‌هاست. این وام مانند یک وام رهنی یا وام خودکار انجام می‌شود. شما دارایی‌های ارز دیجیتال خود را برای دریافت وام و پرداخت آن به عنوان وثیقه استفاده می‌کنید. همچنین می‌توانید این نوع وام را از طریق یک صرافی کریپتو یا پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال دریافت نمایید. مالکیت کریپتویی که به عنوان وثیقه قرار داده‌اید حفظ می‌شود اما برخی از حقوق مانند توانایی تجارت آن یا استفاده از آن برای انجام معاملات را از دست می‌دهید. همچنین، اگر ارزش دارایی‌های دیجیتال شما به میزان قابل توجهی کم شود، ممکن است در صورت عدم پرداخت وام، بیشتر از وامی‌که گرفته‌اید باز پرداخت داشته باشید. 

تاثیر و اهمیت بلاک چین

بلاک چین و زندگی روزمره

فناوری بلاک چین همچنان به تغییر آینده صنعت پیام رسانی ادامه می‌دهد. امروزه برای انتخاب برنامه‌ای که حریم خصوصی را حفظ کند و مبتنی بر بلاک چین باشد چندین انتخاب دارید. از آنجایی که هکر‌های بزرگ همچنان در سرفصل اخبار جهانی قرار دارند، باید انتظار داشته باشید که بخش رمزگذاری یا بلاک چین همچنان شاهد رشد بیشتر باشد. به این طریق می‌توانید از اپلیکیشن های پیام رسان بلاک چین که امنیت بالایی دارند برای معامله استفاده نمایید. 

بلاک چین در چه صنایعی کاربرد دارد؟

اشتراک گذاری امن داده‌های پزشکی، بازارهای NFT، ردیابی حق امتیاز موسیقی، پرداخت‌های بین المللی، سیستم عامل‌های اینترنت اشیا، امنیت هویت شخصی، سیستم ردیابی مبارزه با پولشویی و نظارت بر زنجیره تامین و لجستیک.

امنیت پیام‌ها در بلاک چین چگونه است؟

پیام‌ها در بلاک چین تغییر ناپذیر هستند، به این معنی که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد و آن را سانسور کند. مردم در سراسر بلاک چین می‌توانند پیام‌های عاشقانه، پیشنهاد ازدواج، پیام‌های سیاسی و مبادله رمز ارز انجام دهند. 

آیا اپلیکیشن پیام رسان بلاک چین وجود دارد؟

Dust اولین برنامه پیام رسانی منحصراً غیرمتمرکز و رمزگذاری شده در جهان است. این پلتفرم همچنین به کاربران اجازه می دهد برای استفاده از برنامه ها هدیه دریافت کنند. 

برترین اپلیکیشن های پیام رسانی بلاک چین کدامند؟

Dust، Cryptviser، Echo، e-Chat، Telegram و Status

(۱ امتیاز) - ۴/۵
سال ۱۳۹۸ تولید محتوا را در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تکنولوژی کردم و در حال حاضر تجربه چندین سال در زمینه ریسرچ کلمه کلیدی، تعیین ساختار محتوا و نویسندگی محتوای یکتا مطابق با اهداف و مخاطب سایت دارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس