سرمایه گذاری

ساعت کار بازار فارکس؛ راهنمای بازه‌های زمانی ترید در فارکس

ساعت کار فارکس ۲۴ ساعت شبانه روز است اما این بدان معنا نیست که همیشه در تمام طول روز فعال است. زمانی که خرید و فروش در بازار فارکس در جریان است، هم می‌توان از سیر صعودی و هم از سیر نزولی بازار، کسب درآمد کرد؛ اما زمانی که بازار ساکن است، کسب درآمد کار دشواری است. لازم است بدانید بیشترین ضرر را قربانیان بازار بسته تجربه کرده‌اند!

در این مقاله به شما می‌گوییم ساعت کار بازار فارکس در سشن‌های مختلف چگونه است تا بتوان پس از انتخاب بهترین بازار مالی برای سرمایه گذاری، سود خوبی کسب کرد.

معرفی سشن‌های مختلف بازار فارکس

قبل از بررسی بهترین زمان‌ها برای معامله، باید ببینیم یک روز ۲۴ ساعته در دنیای فارکس چگونه سپری می‌شود. بازار فارکس را می‌توان به چهار سشن تجاری اصلی تقسیم کرد:

  • سشن سیدنی
  • سشن توکیو
  • سشن لندن
  • سشن نیویورک
چهار سشن ساعت کار فارکس

توجه: خط تاریخ بین المللی (International Date Line) زمانی است که روز جدید طبق تقویم شروع می‌شود.

از لحاظ تاریخی، بازار فارکس سه سشن اوج معاملاتی و سرمایه‌گذاری دارد. معامله‌گران اغلب به جای تلاش برای معامله در بازارها ۲۴ ساعت شبانه روز بر یکی از سه دوره معاملاتی تمرکز می‌کنند که به عنوان سیستم سه سشنی فارکس شناخته می‌شود.

این سشن‌ها شامل بخش‌های آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی است که به آن‌ها سشن توکیو، لندن و نیویورک نیز می‌گویند. برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند که سشن‌ها را با نام قاره مشخص کنند، سایر معامله‌گران ترجیح می‌دهند از نام شهرها استفاده کنند.

ساعات کاری بازار فارکس برای سه سشن‌ مهم

بازار فارکس نیوزلند به عنوان یک مرکز مالی بزرگ برای سرمایه گذاری

شناخته می‌شود که صبح دوشنبه باز می‌شود. اما در سایر نقاط جهان یکشنبه روز شروع به کار است.

نکته: درست است که معاملات در نیوزلند شروع می‌شود اما با نام سشن سیدنی شناخته می‌شود.

از زمان شروع به کار بازار تا جمعه هیچ روز تعطیلی وجود ندارد. اما بین ساعت ۱۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰ به وقت گرینویچ، به دلیل آنکه معامله‌گران آمریکایی روزشان تمام شده و معامله‌گران Kiwi و استرالیایی در حال آماده شدن برای شروع معاملات خود هستند، فعالیت‌های بازار بسیار کم می شود.

به غیر از تعطیلات آخر هفته، فقط در کریسمس و سال نو کل بازار فارکس تعطیل است.

در جدول زیر ساعت کار فارکس به تفکیک سشن‌های مختلف آمده است:

به وقت محلیساعت شرقی (ETC)ساعت جهانی (UTC)
ساعت شروع به کار بازار سیدنی – ۷:۰۰ صبح
ساعت اتمام کار بازار سیدنی – ۴:۰۰ بعدازظهر
۴:۰۰ بعد ازظهر ۰۱:۰۰ بامداد  ۹:۰۰ شب ۶:۰۰ صبح  
ساعت شروع به کار بازار توکیو – ۹:۰۰ صبح
ساعت اتمام کار بازار توکیو – ۶:۰۰ بعدازظهر
۷:۰۰ بعد از ظهر ۴:۰۰ صبح  ۱۲:۰۰ بامداد ۰۹:۰۰ صبح  
ساعت شروع به کار بازار لندن – ۸:۰۰ صبح
ساعت اتمام کار بازار لندن – ۵:۰۰ بعدازظهر
۲:۰۰ بامداد ۱۱:۰۰ قبل از ظهر  ۷:۰۰ صبح ۴:۰۰ بعدازظهر
ساعت شروع به کار بازار نیویورک – ۸:۰۰ صبح
ساعت اتمام کار بازار نیویورک – ۵:۰۰ بعدازظهر
۰۸:۰۰ صبح ۵:۰۰ بعد از ظهر۱:۰۰ بعدازظهر ۱۰:۰۰ شب

درواقع، ساعت کار فارکس براساس ساعات کاری محلی بوده است. به عبارت دیگر، بیشتر ساعات کاری بین ۷ تا ۹ صبح به وقت محلی شروع می‌شود.

ساعت کار فارکس در تابستان

ساعت کار فارکس در اواخر ماه اکتبر و اوایل ماه نوامبر و اواخر ماه مارس و اوایل آوریل تغییر می‌کند؛ چراکه برخی کشورها مانند آمریکا، بریتانیا و استرالیا در تابستان ساعت‌شان به ساعت تابستانی (DST) تغییر می‌کنند؛ ژاپن اما هیچ تغییر ساعتی ندارد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که در کشورهای مختلف، روزی که ساعت به DST تغییر می‌کند نیز متفاوت است و همین امر باعث می‌شود مشخص کردن ساعت کار فارکس گیج کننده شود.

توجه داشته باشید که ساعت رسمی آمریکا بر اساس زمان استاندارد است و زمانی‌که یک ساعت عقب می‌رود، سیدنی در واقع یک ساعت به جلو حرکت می‌کند؛ چراکه فصل‌ها در استرالیا برعکس آمریکاست.

اگر قصد دارید در آن بازه زمانی معامله کنید، این نکته را درنظر داشته باشید.

عموما درک و کار کردن با DST پیچیده است اما اگر بخواهید در این ماه‌ها معامله کنید باید ساعت کار فارکس را در بخش‌های مختلف یاد بگیرید.

یادآوری این نکته مهم است که ساعات کاری بازار فارکس در ماه‌های مارس، آوریل، اکتبر و نوامبر تغییر می‌کند، زیرا کشورها در این ماه‌ها ساعتشان به عقب برمی‌گردد و روزشان کوتاه‌تر می‌شود.

همپوشانی ساعت کار فارکس در سشن‌های مختلف

ساعت کار فارکس در سشن‌های مختلف، زمان‌هایی باهم همپوشانی دارند؛ یعنی در ساعاتی از شبانه هم دو سشن باهم فعال هستند.

برای مثال در طول تابستان، از ساعت ۳:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح به وقت شرقی، سشن توکیو و سشن لندن با هم بازارشان فعال است. در طول تابستان و زمستان از ساعت ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ بعد از ظهر به وقت شرقی، سشن لندن و سشن نیویورک با هم همپوشانی دارند.

طبیعتا، این زمان‌ها شلوغ‌ترین وقت در طول روز معاملاتی هستند، زیرا زمانی که دو بازار همزمان باز است، معاملات بیشتری انجام می‌شود. کاملا هم منطقی است؛ چراکه در آن زمان‌ها، همه شرکت‌کنندگان در بازار در حال معامله هستند، به این معنی که پول بیشتری در حال انتقال است.

حال بیایید نگاهی به میانگین حرکت پیپ جفت ارزهای اصلی در هر سشن معاملات فارکس بیندازیم.

جفت ارزتوکیولندننیویورک
یورو/دلار آمریکا۷۶۱۱۴۹۲
GBP/USD۹۲۱۲۷۹۹
USD/JPY۵۱۶۶۵۹
AUD/USD۷۷۸۳۸۱
NZD/USD۶۲۷۲۷۰
USD/CAD۵۷۹۶۹۶
USD/CHF۶۷۱۰۲۸۳
EUR/JPY۱۰۲۱۲۹۱۰۷
GBP/JPY۱۱۸۱۵۱۱۳۲
AUD/JPY۹۸۱۰۷۱۰۳
EUR/GBP۷۸۶۱۴۷
EUR/CHF۷۹۱۰۹۸۴

از جدول، متوجه می‌شوید که سشن لندن به طور معمول بیشترین حرکت را دارد.

توجه داشته باشید که چگونه برخی از جفت ارزها حرکات پیپ بسیار بزرگتری نسبت به سایرین دارند.

پیپ روزانه در زمان کار فارکس

بهترین ساعت برای معامله در بازار فارکس چه زمانی است؟

بهترین زمان برای معامله زمانی است که بازار فعال‌ترین و در نتیجه بیشترین حجم معاملات را دارد. فعال‌ترین ساعات، سشن معاملات لندن و نیویورک است، به خصوص زمانی که این سشن‌ها با هم تداخل دارند.

ساعات فعال بازار فرصت‌های معاملاتی خوبی به همراه دارد که می‌توانید سود بیشتری بدست آورید. اما زمانی که بازارها آرام شده‌اند به معنای واقعی کلمه وقت و تلاش شما را برای سوددهی هدر می‌دهند؛ بنابراین در این زمان‌ها رایانه خود را خاموش کنید و دیگر خودتان را به زحمت ندهید!

شما به‌عنوان معامله‌گر فارکس در چه بازه‌های زمانی‌ای فعالیت می‌کنید؟ اگر توصیه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
babypips.comforexmarkethours.com
سال ۱۳۹۸ تولید محتوا را در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تکنولوژی کردم و در حال حاضر تجربه چندین سال در زمینه ریسرچ کلمه کلیدی، تعیین ساختار محتوا و نویسندگی محتوای یکتا مطابق با اهداف و مخاطب سایت دارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس