معرفی رمزارزها

جنسیس بلاک چیست؟ داستانی از آفرینش بلاکچین

امروزه کوین‌های ارز دیجیتال بیت کوین در هر صرافی ارز دیجیتال از جمله صرافی ارز دیجیتال والکس لیست شده و قابل معامله است. یکی از عبارت‌های متداولی که درباره ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین آنها به گوش ما آشنا است، بلاک آفرینش یا جنسیس بلاک است. حتما سوالات زیادی درباره این بلاک در ذهن شما هم نقش بسته است.

Genesis Block چیست؟ بلاک اولیه چیست؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. جنسیس بلاک یا Genesis Block نامی است که برای اولین بلاک یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین استخراج شده است. یک بلاک چین شامل مجموعه‌ای از اصطلاحاً بلاک‌هایی است که برای ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه بلاک چین رخ می‌دهد استفاده می‌شود. هر یک از بلاک‌ها حاوی یک هدر منحصربه‌فرد است و هر بلاک ازاین‌قبیل با هش هدر بلاک خود به‌صورت جداگانه شناسایی می‌شود.

این بلاک‌ها لایه‌بندی می‌شوند؛ یکی روی دیگری که پایه آن بلاک جنسیس است و تا زمانی که به انتهای زنجیره بلاک رسیده و توالی کامل شود، ارتفاع می‌دهند. لایه‌ها و تاریخچه عمیق هر دنباله یکی از مواردی است که یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را بسیار ایمن می‌کند.

جنسیس بلاک بیت کوین اولین نمونه از سیستم بلاک چین اثبات کار بود و الگوی تمام بلاک‌های دیگر در بلاک چین آن است. در سال ۲۰۰۹، توسعه‌دهنده بیت کوین، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، جنسیس بلاک را ایجاد کرد که تولد ارزهای دیجیتال بود و تا امروز نیز ادامه دارد. در ادامه این مقاله از مجله والکس به معرفی جنسیس بلاک و موضوعات پیرامون آن خواهیم پرداخت.

معرفی جنسیس بلاک

block چیست؟ بلاک‌ها عملاً کانتینرهای دیجیتالی هستند که داده‌های مربوط به تراکنش‌های شبکه به طور دائم در آنها ثبت می‌شود. یک بلاک، برخی یا همه آخرین تراکنش‌های بیت کوین را که هنوز وارد هیچ بلاک قبلی نشده‌اند، ثبت می‌کند؛ بنابراین، یک بلاک مانند یک صفحه از یک دفتر کل یا دفتر ثبت است. هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک چین می‌دهد؛ بنابراین یک بلاک یک ذخیره دائمی از سوابقی است که پس از نوشتن، قابل تغییر یا حذف نیستند.

Genesis Block چیست؟ جنسیس بلاک که با نام بلاک صفر نیز شناخته می‌شود، اولین بلاکی است که بلاک‌های اضافی در یک بلاک چین به آن اضافه می‌شود. جنسیس بلاک در واقع جد بزرگی است که هر بلاک دیگری می‌تواند نسب خود را به آن برساند، زیرا هر بلاک به بلاک قبل از خود ارجاع می‌دهد. این فرایند، شروع تراکنش‌های بیت کوین و معرفی بیت کوین‌های جدید است.حال سؤال پیش می‌آید که بلاک اولیه چیست؟ بلاک بعدی که به بلاک ۱ یا بلاک اولیه معروف است تا شش روز پس از بلاک جنسیس استخراج نشد. این امر عجیب به نظر می‌آید، زیرا میانگین فاصله تمپ زمانی بین بلاک‌ها ۱۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

جنسیس بلاک

چند تئوری در مورد این تأخیر شش‌روزه وجود دارد: برخی این نظریه را مطرح کرده‌اند که ناکاموتو شش روز را صرف استخراج بلاک اصلی کرده تا سیستم بیت‌کوین را آزمایش کند تا از پایداری آن مطمئن شود و بعد تاریخ آن را به عقب برگرداند، درحالی‌که برخی معتقدند که ساتوشی قصد داشته است تا پس از آفرینش جهان در شش روز، داستان استراحت خداوند را بازسازی کند.

در مورد سختی شبکه بلاک چین پیشنهاد می‌کنیم به مقاله مربوط به سختی شبکه بلاک چین سری بزنید.

مروری بر مبانی بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال مبتنی بر سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است که توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه‌یافته است. Bitcoin با B بزرگ، به سیستم و مفهوم پلتفرم معاملاتی اشاره دارد و bitcoin با b کوچک به سکه مجازی یا کوینی که معامله می‌شود اشاره دارد. هیچ کوین واقعی وجود ندارد، بنابراین بیت یا رقم دودویی، اساسی‌ترین واحد داده در محاسبات قبل از کوین وجود دارد.

پاسخ دیگر به سؤال block چیست؟ این است که در دنیای ارز دیجیتال، بلاک‌ها فایل‌هایی هستند که داده‌های مربوط به شبکه بیت کوین و تراکنش‌های آن به‌صورت دائمی ثبت می‌شوند. هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، یعنی پر از تراکنش‌های بیت کوین می‌شود، جای خود را به بلاک بعدی در بلاک چین می‌دهد. تنها راه برای عرضه ارزهای دیجیتال جدید در گردش، استخراج است؛ بنابراین، استخراج بیت کوین به معنای ثبت و استخراج هر بلاک است.

بیت کوین همچون طلا است و آن را نمی‌توان خودسرانه ایجاد کرد. طلا باید از زمین استخراج شود و بیت کوین (BTC) باید از طریق ابزارهای دیجیتال استخراج شود. علاوه بر این، بنیان‌گذار بیت کوین تصریح کرده است که عرضه بیت کوین نیز همچون طلا باید محدود باشد. در کل فقط ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج است. هنگامی که ماینرها این تعداد بیت کوین را استخراج کردند، عرضه آن به پایان می‌رسد، مگر اینکه کسی پروتکل بیت کوین را تغییر دهد تا امکان عرضه بیشتر را فراهم کند.

راز جنسیس بلاک چیست؟

باتکیه‌بر این واقعیت که نام ساتوشی ناکاموتو خود یک نام مستعار است، جنسیس بلاک و تأسیس بیت کوین همچنان پر از رمز و راز است. مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی بیت کوین، شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو از روی زمین ناپدید شد و به‌سختی اثری از خود بر جای گذاشت. این رویداد یک اتفاق خجسته برای کسانی بود که همواره می‌خواهند ساتوشی یک راز ابدی باقی بماند.

۵۰ بیت کوین اول را نمی‌توان خرج کرد!

در آغاز جنسیس بلاک نکته ظریفی وجود دارد که بدانیم آیا کدی که جنسیس بلاک را عملاً غیر قابل معامله می‌کرد، به‌صورت تعمدی از جانب ناکاموتو نوشته شده است یا سهواً بوده است؟

اگرچه جنسیس بلاک به یک آدرس وب که در کد آن نوشته شده است، اشاره می‌کند، اما این پیوند هنگام فعال‌شدن یک پیام خطا نشان می‌دهد. این سیستم نتوانست اولین تراکنش ۵۰-BTC را در پایگاه داده خود پیدا کند و تراکنش مخارج رد شد؛ بنابراین، تراکنش جنسیس بلاک توسط مشتری اصلی بیت کوین یک تراکنش واقعی در نظر گرفته نمی‌شود.

اما چرا این‌طور شده است؟ آیا ناکاموتو می‌خواسته که اولین بیت کوین غیر قابل معامله باشد؟ یا خطایی در کار بوده است؟ این مسئله باعث بحث‌های زیادی در بین طرفداران بیت کوین شد.  بااین‌حال از آنجا که بسیاری ناکاموتو را فرد بسیار دقیقی می‌دانند، احتمال خطا را رد می‌کنند. ناکاموتو احتمالاً کد جنسیس بلاک را همان‌طور که می‌خواسته نوشته است. دلیل این مسئله عجیب تا وقتی خود ناکاموتو پیدا شود، به‌صورت راز باقی می‌ماند.

توالی بلاک در بلاکچین

پیام محرمانه جنسیس بلاک بیت کوین

یکی دیگر از جنبه‌های گیج‌کننده بلاک جنسیس، پیام مخفی است که ناکاموتو در داده‌های خام بلاک القا کرد: «(تایمز ۳ ژانویه ۲۰۰۹) صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها است.»

اگرچه ناکاموتو هرگز در مورد معنای این متن اظهارنظر نکرد، اما اغلب معتقدند که این متن به‌عنوان یک بیانیه مأموریت برای خود بیت کوین عمل می‌کند.

این متن عنوان مقاله‌ای در نسخه ۳ ژانویه ۲۰۰۹ روزنامه [لندن] تایمز در مورد شکست دولت بریتانیا در تحریک اقتصاد پس از بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ است. ناکاموتو از ایده مؤسسات مالی خیلی بزرگ برای شکست متنفر بود و می‌خواست بیت کوین در این زمینه متفاوت باشد. اکثر مردم فکر می‌کنند که اشاره ناکاموتو به مقاله در کد جنسیس بلاک اشاره‌ای به این بود که بیت کوین چگونه با بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی که در سال ۲۰۰۸ به کمک‌های مالی دولتی نیاز داشتند متفاوت است.

میراث حقیقی جنسیس بلاک

فرایند استخراج و عرضه بیت کوین، واسطه‌ها را از بین می‌برد. هیچ شخص ثالث و هیچ نهاد و شرکتی بین BTC و مصرف‌کننده وجود ندارد. شبکه بیت کوین خود را به طور مداوم از طریق مسائل پیچیده ریاضی که ابتدا توسط رایانه‌ها و سپس توسط استخراج‌کنندگان انسانی بیت کوین حل می‌شود، بررسی می‌کند. تا زمانی که معمای ریاضی اعتبارسنجی نشده باشد، نمی‌توان به تجارت بیت کوین پرداخت. خطر دیگر این است که ازآنجایی‌که همه تراکنش‌ها برای همیشه ذخیره می‌شوند، می‌توان اقدامات ماینرها را همیشه ردیابی کرد که این امر، پنهان کردن هرگونه شواهدی مبنی بر تخلف را غیرممکن می‌کند.

در نوامبر ۲۰۱۳، حامیان ناکاموتو، مؤسسه ساتوشی ناکاموتو (SNI) را برای آموزش مردم در مورد تاریخچه و چشم‌انداز ایجاد بیت کوین تشکیل دادند. در میان جزئیات جالب دیگر، SNI یکی از بزرگ‌ترین بقایای موجودیت آنلاین ناکاموتو را در خود جای‌داده است که در آن فهرست گسترده‌ای از پست‌های انجمن به دسته‌های موضوعی تقسیم شده‌اند. این پست‌ها برای زمانی است که خالق بیت کوین درحالی‌که هنوز روی پروژه کار می‌کرد، نوشته است.

برخی از طرفداران بیت کوین، برای جنسیس بلاک نوعی احترام فرقه‌گونه قائل هستند، همان‌طور که برای خالق ناشناس آن این احترام را قائل‌اند. این طرفداران به ساختار محرمانه و واژگان خاص بیت کوین با شور و شوق فردی که به یک بازی آرکید پیچیده وسواس دارد، جذب می‌شوند.

دنیای کریپتوکارنسی، قلمروی به‌یاد ماندنی ساتوشی

در این مقاله از مجله والکس در پاسخ به این سؤال که Genesis Block چیست؟  اشاره کردیم که جنسیس بلاک نام اولین بلاک بیت کوین است که تاکنون استخراج شده است. در سال ۲۰۰۹، توسعه‌دهنده‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو جنسیس بلاک را ایجاد کرد. جنسیس بلاک پایه و اساس سیستم معاملات بیت کوین را تشکیل می‌دهد و نمونه اولیه تمام بلاک‌های دیگر در بلاک چین بیت کوین است. نسخه‌های فعلی سیستم بیت‌کوین، پایگاه‌های داده بلاک و معاملات را متفاوت از سیستم اصلی مدیریت می‌کنند، بنابراین تراکنش جنسیس بلاک اکنون فقط یک مورد خاص عجیب در کد است.

چند بیت کوین در بلاک جنسیس وجود دارد؟

Genesis Block اولین بلاک در بلاک چین بیت کوین است. ناکاموتو با استخراج آن این زنجیره را ایجاد کرد. این بلوک که با نام بلوک ۰ شناخته می‌شود، ۵۰ بیت کوین به عنوان پاداش به ناکاموتو برای استخراج آن پرداخت کرد.

پیامی که در بلوک آفرینش رمزگذاری شده بود چه بود؟

«صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها» ساتوشی این رشته را به عنوان مهر زمانی برای بلوک Genesis درج کرده است و آن را به ۳ ژانویه ۲۰۰۹ مرتبط می‌کند.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۳.۷ / ۵. مجموع آرا: ۳

نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا