اخبار آلت کوین ها

همکاری چین لینک و اوالانچ چگونه می‌ تواند به تحول در «دیفای» منجر شود؟

همکاری این دو بازیگر بزرگ صنعت ارزهای دیجیتال می‌تواند شفافیت و امنیت بیشتر برای امور مالی غیرمتمرکز به همراه آورد

چین لینک (LINK) به عنوان یک بازیگر پیش‌رو در فضای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته می‌شود که منبع مورد وثوق اطلاعات دنیای خارج از بلاک چین، برای بسیاری از قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی شده است. اوالانچ (AVAX) نیز شبکه‌ای مقیاس‌پذیر و سریع است که به تازگی گام‌های بزرگی در حوزه دیفای برداشته است.

به گزارش والکس و به نقل از U.today، این دو نهاد به تازگی با یکدیگر دست به مشارکت زدند تا با پیاده‌سازی مدل غیرمتمرکز اثبات ذخایر (PoR)، شفافیت بیشتری برای اوراکل‌ها به ارمغان بیاورند. این همکاری می‌تواند نقطه عطف و گام بزرگی رو به جلو، برای موج بکارگیری بعدی دیفای در صنعت بلاک چین باشد.

گواه اثبات ذخایر (PoR) چین لینک چیست؟

ویژگی اثبات ذخایر چین لینک با هدف ارائه اطلاعاتی دقیق در خصوص وضعیت سلامت وثیقه‌هایی که پشتوانه‌ آن‌ها دارایی‌های در خارج از زنجیره است، ارائه شده است و بدین طریق امنیت و شفافیت را برای سرمایه‌گذاران تامین می‌کند. این قابلیت توسط شبکه‌ای غیرمتمرکز از اوراکل‌ها اداره می‌شود. این بازیگران، تضمین می‌کنند که حسابرسی صورت گرفته به شکل مستقل و لحظه‌ای انجام می‌شود.

این قابلیت به کاربران کمک می‌کند تا همواره از سلامت مالی عوامل حضانت‌کننده از سرمایه که به شکل خارج از زنجیره‌ای عمل می‌کنند، مطمئن شوند. چین لینک به جای تکیه بر وثیقه‌های کاغذی ارائه شده توسط پلتفرم‌ها، حسابرسی‌های درون‌زنجیره‌ای خودکار را امکان‌پذیر می‌کند. این خصوصیت شفافیت بیشتری برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال فراهم خواهد کرد.

ترکیب این ویژگی و شبکه اوالانچ چگونه می‌تواند دیفای را متحول کند؟

مشارکت اوالانچ و چین لینک می‌تواند مزایای قابل توجهی برای کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه به همراه آورد. این همکاری اجرای چند تدبیر امنیتی همچون تایید سلامت وثیقه‌های متشکل از چند دارایی، جلوگیری از به وجود آ«دن فرصت آربیتراژ و قطع سیستم در شرایط اضطراری را ممکن ساخته است که به شکل موثر، امکان سو استفاده‌های بین شبکه‌ای را کاهش می‌دهد.

افزون بر این، شفافیت شبکه اوالانچ نیز بهبود می‌یابد. به عنوان مثال کاربران هم‌اکنون می‌توانند مطمئن شوند که ذخایر بیت کوین رپ شده (WBTC) موجود در اوالانچ به راستی توسط بیت کوین‌های حقیق در شبکه بومی خود پشتیبانی می‌شود.

همچنین شبکه اوالانچ با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و با سرعت بالا، مقیاس‌پذیری و کارمزد اندک تراکنش خود، گزینه‌ای محبوب برای میزبانی از پروتکل‌های دیفای است.

این شبکه از مکانیزم اجماعی به نام Avalanche-X استفاده می‌کند که امکان ایجاد آسان «ساب‌نت»های (زیرشبکه‌ها – Subnet) سفارشی را مهیا می‌سازد. همچنین زمان قطعی شدن تراکنش‌ها در این شبکه کمتر از یک ثانیه است.

یکی دیگر از فاکتورهایی که رونق دیفای در اوالانچ را اثبات می‌کند، تعداد بیت کوین‌های موجود در این شبکه است. در ماه جاری، تعداد بیت کوین‌های رپ شده موجود در اوالانچ، از بیت کوین‌های شبکه لایتنینگ فراتر رفت.

شبکه لایتنینگ راهکاری لایه دو برای شبکه بیت کوین است که به کاربران اجازه ارسال تراکنش با سرعت بالاتر و هزینه‌ای کمتر را می‌دهد. این راهکار به منظور افزایش مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین ارائه شده است.

چیزی که ممکن است کمی سبب خدشه‌دار شدن شهرت اوالانچ شده باشد این است که در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ داده‌های مالی نادرستی در خصوص ارزش کل قفل شده در این شبکه و نرخ واقعی تراکنش‌های آن منتشر شد که باعث ایجاد حس عدم اطمینان در خصوص این شبکه شد. با این حال جامعه کاربری این ارز دیجیتال بسیار پویا و فعال است و مشارکت خوبی در توسعه این اکوسیستم دارد. به کمک ویژگی‌های فنی قابل توجه و سرمایه انسانی حاضر، این شبکه ممکن است به زودی بر گذشته تاریک خود غلبه کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها: ۰ / ۵. مجموع امتیازها: ۰

علاقه‌مند به ساختارهای غیرمتمرکز، دیفای و آزادی مالی
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس