سرمایه گذاری

ساختار بازار در معاملات چیست؟ معرفی Market structure

معامله‌گرانی که از فعالیت در بازار کریپتوکارنسی به سود می‌رسند معمولا از ابزارها و تکنیک‌های حرفه‌ای و مشخصی استفاده می‌کنند. یکی از این تکنیک‌ها توجه به ساختار بازار است. در واقع شما با توجه به ساختار بازار حین انجام معامله می‌توانید روندها را تشخیص دهید و به این ترتیب معامله‌ای دقیق‌تر و سودمند داشته باشید.

در علم اقتصاد ساختار بازار برابر است با تعداد شرکت‌هایی که در حال تولید یک محصول خاص هستند و بر همین اساس به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در بازار کریپتوکارنسی هم Market Structure درست بر اساس رفتار قیمت یک دارایی تعیین می‌شود. قیمت آن دارایی هم که معمولا تحت تأثیر عواملی مثل عرضه و تقاضا و میزان خرید و فروش آن در بازار تغییر می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که مفهوم کلی Market Structure در تمام بازارهای مالی دارای یک ریشه ثابت است. در ادامه این مقاله به شکلی دقیق‌تر به این پرسش که ساختار بازار در معاملات چیست پاسخ خواهیم داد.

مفهوم ساختار بازار

مفهوم ساختار بازار یا Market Structure در دنیای کریپتوکارنسی عامل راهنمایی برای درک روند کلی بازار است. به طور کلی این مفهوم در بازارهای مالی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و اتفاقا تأثیر زیادی هم روی دیدگاه معامله‌گران آن بازار می‌گذارد. در واقع می‌توان این گونه گفت که ساختار بازار (MS) عامل تعیین‌کننده جهت قیمت دارایی‌ها در یک بازار است.

معامله‌گران در دنیای کریپتوکارنسی از ابزارهای مختلفی برای ترید سودآور استفاده می‌کنند. یکی از این ابزارها، مفهوم ساختار بازار است. آن‌ها به کمک این مفهوم رفتار قیمتی ارز دیجیتال مورد نظر خود را تجزیه و تحلیل می‌کنند. در نهایت ممکن است رفتار دارایی مورد نظر آن‌ها در یکی از دسته‌های نزولی (Bearish)، صعودی (Bullish) و خنثی قرار بگیرد.

ساختار بازار برابر است با هر نوع چارچوب یا ساختاری که در آن معامله می‌شود. معامله‌گران بازار کریپتو به کمک تعیین ساختار بازار می‌توانند درک بهتری از شرایط و جریان فعلی بازار داشته باشند. همچنین نسبت به نوسان اوج، نوسان پایین و سطوح حمایت و مقاومت نیز اطلاعاتی بدست خواهند آورد.

روند بازار

Market Structure اطلاعات خوبی در اختیار تریدرها قرار می‌دهد؛ این مفهوم عامل مهمی برای تشخیص مقدار خرید و فروش یک دارایی در بازار است. از همین رو می‌توانید به تمایل اکثر تریدرهای فعال در بازار برای خرید و فروش یک دارایی پی ببرید و بر اساس آن حرکت بعدی خود را برنامه‌ریزی کنید.

انواع ساختار بازار

انواع ساختار بازار در دنیای رمزارزها بر اساس روندی ایجاد می‌شود که به شکل متوالی در حال نوسان است. این نوسان شامل نقاطی در پایین (کف) و نقاطی در اوج (سقف) می‌شود که به آن‌ها نقاط نوسان می‌گویند. بر همین اساس Market Structure در بازار کریپتو سه نوع مختلف است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ساختار بازار صعودی

ساختار صعودی در این بازار با مجموعه‌ای از نقاط اوج بالاتر (HH) و پایین‌تر (HL) تعریف می‌شود. این روند ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که قیمت دارایی پایین‌تر (LL) را به ثبت برساند. هنگامی‌که تحلیلگران و کارشناسان بازار کریپتو این موضوع را تشخیص دهند، ساختار بازار را صعودی اعلام می‌کنند و معامله‌گران نیز بر همین اساس می‌توانند برای خرید آن دارایی مورد نظر اقدام کنند تا معاملات پرسودی را تجربه کرده باشند. علاوه بر این معامله‌گران باتجربه از این نوع ساختار بازار برای موقعیت‌های بلند مدت استفاده می‌کنند تا راهی برای کسب سود هنگفت در این بازار به دست آورده باشند.

ساختار بازار نزولی

حال اگر روند بازار مجموعه‌ای از نقاط کف و سقف پایین‌تر را نشان دهد، می‌توان گفت ساختار موجود در بازار از نوع نزولی است. این روند به همین شکل ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت قیمت دارایی را در بالاترین نقطه به ثبت برساند. اگر معامله‌گران در چنین شرایطی بتوانند ساختار بازار را تشخیص دهند، می‌توانند با اقدام برای فروش دارایی مورد نظر، معاملات پرسودی داشته باشند. ضمن اینکه تریدرهای حرفه‌ای می‌دانند که در چنین شرایطی بهتر است به دنبال موقعیت‌های کوتاه مدت باشند.

روند نزولی

ساختار بازار جانبی (خنثی)

در این نوع Market Structure حرکت قیمت دارایی مورد نظر در بازار ارز دیجیتال به شکل افقی است. ضمن اینکه در این روند شاهد اوج‌های مساوی (EH) و کف‌های مساوی (EL) خواهیم بود. بنابراین روند قیمت آن دارایی یک روند خنثی و بدون اوج و فرودهای شدید است. در چنین شرایطی می‌توان گفت که ساختار بازار برای مدتی دارای یک ثبات قیمتی است.

اهمیت ساختار بازار در معاملات ارزی

ساختار بازار جزو آن دسته از عواملی است که هم برای معامله‌گران تازه‌کار و هم برای تریدرهای حرفه‌ای حائز اهمیت است؛ زیرا می‌توانند با استفاده از آن دید روشنی نسبت به نقدینگی و قیمت دارایی مورد نظر خود در بازار داشته باشند. ضمن اینکه تمام کارشناسان حرفه‌ای می‌دانند که Market Structure تکنیکی برای درک روندها، شناسایی نقاط معکوس و درک شرایط فعلی بازار است؛ بنابراین با توجه به آن می‌توانند معاملات کارآمدتری داشته باشند.

ساختار بازار انعکاسی از فرایند خرید و فروش یک دارایی در بازار و تغییرات روانی و احساسی معامله‌گران آن است. بنابراین تریدری که به آن توجه کند می‌تواند با بینش عمیق و درستی وارد معامله شود و از سرنخ‌هایی که به دست آورده است قدم بعدی خود را برنامه‌ریزی کند. ضمن اینکه Market Structure کمک شایانی به ایجاد بازارهای کارآمد می‌کند. حال اگر با دانستن تمام این موارد برای داشتن یک معامله ارزی پرسود تمایل پیدا کرده‌اید، می‌توانید معامله خود را در یک صرافی مطمئن انجام دهید. صرافی ایرانی و معتبر والکس می‌تواند شما را در این امر مهم همراهی کند.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

منبع
bookmap.com
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا