سرمایه گذاریمقالات ارز دیجیتال

بازی های Move To Earn؛ کسب درآمد از حرکت در محیط بلاکچینی

در دنیای کریپتو مفهوم جدید اقتصادی به تازگی پرطرفدار شده که کاربران را به انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی تشویق کرده و در ازای آن امکان درآمدزایی را در اختیارشان قرار می‌دهد. به همین خاطر این دسته از برنامه‌ها به بازی های Move To Earn معروف شده که یکی از اهداف آن تشویق مردم به فعالیت مداوم ورزشی با انگیزه کسب درآمد از حرکت است. در نتیجه با کمک این بستر و بازی کریپتویی امکان هرگونه فعالیت ورزشی و کسب درآمد برای کاربران فراهم می‌شود که حتی راهی برای ورود به دنیای سرمایه‌گذاری در رمزارزها هم است.

با این مقدمه آماده‌ایم تا نگاهی دقیق‌ و جزئی‌تر به بازی های m2e داشته باشیم، با نحوه کسب درآمد از طریق آن‌ها آشنا شده و در نهایت بهترین و بی‌نقص‌ترین بازی‌ها را معرفی کنیم.

ایده خلق بازی های Move To Earn از کجا شروع شد؟

در سال‌های اخیر بارها پزشکان متخصص درباره وضعیت اضافه‌وزن شدید مردم جهان هشدار دادند و همین مسئله باعث شد تا چالش‌هایی درباره تغییر سبک زندگی و انجام فعالیت‌های ورزشی منظم در دنیا و در سطح گسترده و بین‌المللی شروع شود. شاید همین جرقه برای برخی توسعه‌دهندگان کافی بود تا در دنیای بازی کریپتویی دست به خلاقیت بزنند و فعالیتی را شروع کنند تا از طریق کسب درآمد از حرکت و انجام فعالیت‌های منظم مردم را به انجام فعالیت‌های روزمره تشویق کند. این مسئله شاید تغییری در زندگی ورزشکاران ایجاد نکند؛ اما افرادی که در دنیای کریپتو فعال هستند و ساعات طولانی به پشت‌میزنشینی عادت دارند را می‌توانند حداقل به یک ساعت فعالیت روزانه تشویق کند.

بازی های Move To Earn که به اختصار m2e شناخته می‌شوند، برای جا انداختن سبک زندگی سالم و فعال‌تر وارد دنیای مدرن شد و توانست جذابیت‌‌های لازم را برای رقابت با سایر برنامه‌ها به دست آورد. به این ترتیب، بازی های m2e به کاربر کمک می‌کند تا از طریق انجام فعالیت‌های ورزشی به کسب درآمد کریپتویی هم مشغول باشند که مشابه بازی‌های Play-to-Earn است با این تفاوت که به‌جای مهارت در بازی به انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های ورزشی  نیاز دارید.

بیشتر بازی های m2e از سیستم مالی غیر مرکزی DeFi برای اعطای پاداش استفاده می‌کنند. این بازی‌ها از تکنولوژی‌ جدیدشان استفاده کردند تا بتوانند محصولات جدیدی را نیز وارد بازار کنند که بخشی از این محصولات توکن‌های NFT بود. خرید درون برنامه‌ای، شرکت در مسابقات و آشنایی با سایر ورزشکاران هم بخش دیگری از خدمات این سبک برنامه‌ها است.

پلتفرم بازی های m2e از گجت‌ها و سنسورهای موبایل هوشمند مانند GPS و یا قدم‌شمارها، اپلیکیشن‌های رایگان ورزشی مانند برخی اپ‌های P2E و M2E استفاده می‌کند تا فعالیت ورزشی کاربر را بررسی کند. البته کاربر هم با خرید توکن NFT می‌تواند استفاده از خدمات اپ را شروع کرده و در نهایت وارد مسیر کسب درآمد از طریق حرکت و  بازی Move To Earn شود.

بیشتر بازی های Move To Earn بر پایه انجام فعالیت‌های ورزشی مرتب و مداوم است که شامل انواع دویدن در پیست، دویدن در خیابان یا خارج از شهر، دویدن در پارک جنگلی و … می‌شود. بیشتر اپ‌های مرتبط با این بازی‌ها علاوه بر کسب درآمد کریپتویی امکان خرید آنلاین را هم در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. از طرف دیگر برخی بازی های m2e به‌خصوص آن‌هایی که از مکانیسم  GameFi استفاده می‌کنند، امکان Staking را نیز دارند. به‌عنوان مثال اپ و برنامه step app که در ادامه بیشتر به معرفی‌اش پرداختیم، امکان حمایت را فراهم کرده تا از طریق پاداش، بتوان کاربرانی که مشغول فعالیت ورزشی هستند را حمایت کرد. در واقع کاربرهای STEPN می‌توانند توکن‌های NFT خودشان را به پاداش حمایتی تبدیل کنند.

خب با این تفاسیر احتمالاً اگر کمی هم اهل ورزش و فعالیت باشید، مشتاق و کنجکاو هستید تا با نحوه عملکرد کسب درآمد از حرکت و بازی های m2e آشنا شوید و بتوانید بلافاصله از این مسیر درآمد کریپتویی داشته باشید.

بازی های Move To Earn چه بازی‌هایی هستند؟

کسب درآمد با حرکت در بازی

دنیای کسب درآمد در بازار کریپتو وسیع و گسترده است و با تلاش توسعه‌دهندگان مختلف روزانه بخش‌های جدیدی هم به آن اضافه می‌شود و حسابی مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد.

افزایش روزانه گیمرها و استریمرها شروع جرقه‌ای برای توسعه بازی‌های play to earn بود تا کاربران بتوانند هم‌زمان با استریمینگ و یا گیمینگ‌های مختلف منبع درآمد خوبی داشته باشند و به سود قابل‌توجهی برسند. از آن طرف جرقه دوم با چالش تغییر سبک زندگی و توجه مردم به فعالیت‌های ورزشی شروع شد. حالا شما اگر ورزشکار هستید یا فعالیت‌های مشخص و منظمی دارید، برای کسب درآمد از حرکت و حتی انگیزه بیشتر برای دویدن فقط کافی است که وارد دنیای کریپتو شوید و با برنامه‌هایی که ما در ادامه این مقاله معرفی کردیم، شروع کنید.

معرفی این برنامه‌های خاص از دنیای وسیع بازی های Move To Earn با انجام بررسی‌های مختلف، تحلیل‌های وسیع، بررسی همه‌جانبه نظر کاربران، محیط آسان و اصطلاحاً User Friendly و ده‌ها فاکتور مرتبط دیگر انجام شده تا نهایتاً به دسته‌بندی زیر رسیده است، پس با ما همراه شوید تا اول از همه با معرفی متا جیم ($MGCN) شروع کنیم.

برنامه مشهور و پرطرفدار MetaGym

MetaGym در صدر لیست بازی های m2e قرار گرفته، زیرا اولین پلتفرمی بود که امکان کسب درآمد از حرکت را در دنیای متاورس در اختیار کاربران قرار داد. این پلتفرم با انواع گوشی هوشمند و ساعت‌های هوشمند سازگار است و ارز دیجیتال مخصوص خودش یعنی $MGCN را دارد. علاوه بر این پلتفرم متا جیم شامل امکاناتی مانند بررسی وضعیت تناسب‌اندام (Fit-fi)، بررسی وضعیت خواب (Sleep-fi) نیز می‌شود.

معرفی بازی متاجم

کاربران باید چگونه از متاجیم استفاده کنند؟ در متاجیم کاربران می‌توانند از آواتار مخصوص NT Metaverse  استفاده کنند که با نام MetaGym Buddies شناخته می‎‌شود. با داشتن این آواتار حالا کاربر می‌تواند هرگونه فعالیت هوازی (Cardio) و فعالیت ورزشی داشته باشد یا وارد چالش‌های فیتنس برنامه شده و با اتمام این چالش‌ها ارز مخصوص متاجیم را به دست آورد. با کسب درآمد از طریق فعالیت ورزشی در این پلتفرم در نهایت کاربر می‌تواند برنامه را با پرداخت درون‌برنامه‌ای ارتقا داده و یا خرید داشته باشد.

پلتفرم متاجیم این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا با انجام تسک‌های مختلف ورزشی از حرکت کسب درآمد کنند، ورزش کنند و هم وضعیت خوابشان آنالیز شود. در این برنامه شما می‌توانید روزانه تا ۱۰۰ MGCN درآمد داشته باشید و یا برای تغییر آواتارتان آپشن‌های جدیدی را با پرداخت درون‌برنامه‌ای تهیه کنید. این برنامه با هدف کمک به بهبود وضعیت سلامت جهان و ترغیب مردم به فعالیت‌های مداوم ورزشی شروع به کار کرد و توانست در صدر لیست برنامه‌هایی قرار بگیرد که قابلیت کسب درآمد را دارد و همین مسئله هم باعث شده تا متاجیم یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های بازی های m2e باشد.

بازی STEPN، فرصتی برای ورود به دنیای کریپتوکارنسی

دومین بازی محبوب در دنیای بازی های Move To Earn برنامه STEPN است که با تکمیل فعالیت‌های ورزشی به کاربرانش پاداش می‌دهد. کاربران این برنامه محبوب از طریق فعالیت‌های مانند پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری می‌توانند توکن استپن (GMT) را کسب کنند. در واقع هرچقدر بیشتر فعالیت ورزشی داشته باشید به همان ترتیب درآمد بیشتر و توکن بیشتری هم به دست خواهید آورد.

بسیار از کاربران درباره توکن‌های GMT و نحوه استفاده از آن‌ها نیز سؤال دارند. اول از همه خوب است بدانید که با این توکن‌ها می‌توانید آیتم‌های درون‌برنامه را خریداری کنید که شامل آواتارهای جدید و یا آپدیت برنامه با تمام امکاناتش می‌شود. علاوه بر این می‌توانید توکن‌هایتان را معامله کرده و وارد سرمایه‌گذاری در سایر ارزهای دیجیتال شوید که سود بیشتری برایتان در پی داشته باشد.

محیط کاربری این برنامه بنا بر نظر بسیاری از کاربران بسیار ساده و راحت (Easy To Use) است و در ازای فعالیت‌های منظم ورزشی پاداش‌های خوبی به کاربرانش می‌دهد. در نتیجه برای ورزشکارانی که به دنبال شروع کسب درآمد در دنیای کریپتوکارنسی و سرمایه‌گذاری هستند، Stepn یکی از بهترین پلتفرم‌های حال حاضر است.

برنامه Dotmoovs، چالش‌های واقعی با طعم کسب درآمد

سومین برنامه محبوب در لیست پیشنهادی ما دُتمووز است که با انجام برنامه‌های ورزشی درآمد خوبی برایتان خواهد داشت. کاربران این برنامه با تکمیل چالش‌های ورزشی‌شان در فضای واقعی مانند پارک، پیست یا باشگاه می‌توانند از این طریق کسب درآمد کریپتویی داشته باشند.

برنامه دُتمووز با بررسی فعالیت ورزشی افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد، در نتیجه شما در این برنامه می‌توانید از فوتبال تا رقصیدن، یا هر فعالیت ورزشی دیگری که دوست دارید، پرداخته و درآمد داشته باشید.

بررسی بازی دتمووز

با این درآمد مانند دو برنامه قبلی می‌توانید پرداخت درون‌برنامه انجام داده، آواتار بخرید یا برنامه را بدون پرداخت دلاری آپدیت کنید. علاوه بر این برنامه دُتمووز این امکان را برای کاربرانش فراهم کرده که وارد مسابقه شده و برنده سایر جوایز واقعی هم بشوند.

همین امکانات دُتمووز را به یکی از محبوب‌ترین و بهترین بازی های Move To Earn تبدیل کرده و انگیزه کافی برای انجام فعالیت ورزشی و کسب درآمد از طریق حرکت را به کاربرانش می‌دهد.

برنامه Sweatcoin، ورزش و خرید هم‌زمان

Sweatcoin یکی دیگر از بازی های m2e است که امکان درآمدزایی از طریق پیاده‌روی و دویدن را برای کاربرانش فراهم کرده است. در این برنامه با هر هزار قدمی که بردارید، می‌توانید توکن SWEAT به دست آورده و از آن برای خرید وسایلی الکترونیکی، پوشاک ورزشی و حتی خرید گیفت‌کارت برای دوستان استفاده کنید. جالب است بدانید که کاربران این برنامه در سال ۲۰۲۲ توانستند با فعالیت‌های ورزشی‌شان تا ۶۰ میلیون خرید انواع کالا و خدمات داشته باشند که در نوع خودش، رکوردی بی‌نظیر در تاریخ کریپتوکارنسی است.

علاوه بر خرید شما می‌توانید از توکن‌های SWEAT برای سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتوکارنسی هم استفاده کنید.

کاربران محیط برنامه را کاملاً ساده و راحت توصیف کردند که باگ‌های زیادی نداشته و امکان کسب درآمد از طریق حرکت را به‌راحتی در اختیار کاربران مختلف قرار داده است. به این ترتیب کاربران با همین انگیزه کوچک می‌توانند زندگی سالم‌تری از طریق فعالیت‌های ورزشی روزانه داشته باشند.

برنامه Step، فرصت شرکت در چالش‌های مختلف

برنامه Step یکی دیگر از بازی های Move To Earn است که برای کاربران تسک‌ها و اهداف ورزشی تعیین می‌کنند و در ازای رسیدن به این اهداف و پایان چالش‌ها در محیط رقابتی و دوستانه قابلیت کسب درآمد از حرکت را نیز فراهم می‌کند.

برای استفاده از برنامه Step اول باید توکن SNEAKs NFT انتخاب کرده و سپس از این توکن برای انجام فعالیت‌های ورزشی و کسب درآمد کریپتویی استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید همراه با دوستان خود یا سایر کاربرانی که در برنامه هستند، فعالیت ورزشی مانند دویدن را شروع کرده و چالش‌های خودتان را هم داشته باشید. با دویدن مداوم و بررسی‌ای که توسط این برنامه انجام شود، از طریق حمایت دیگران می‌توانید KCALs به دست آورید که یکی از کریپتوهای درون‌برنامه‌ای است.

در میان برنامه‌ های m2e برنامه Step یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین برنامه‌ها برای انجام فعالیت ورزشی و شرکت در چالش‎های مختلف همراه با دیگران است که دقیقاً مشابه یک شبکه‌ اجتماعی محیط دوستانه‌ای هم دارد.

برنامه OliveX، ورزش و شرکت در خیریه

برنامه OliveX یکی دیگر از برنامه‌های کسب درآمد از طریق حرکت است که با پیاده‌روی مشخص و روزانه به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن اختصاصی همین برنامه یعنی Dose را به دست آورند.

با استفاده از این برنامه تمامی فعالیت ورزشی شما بررسی شده و به توکنی به نام Dose تبدیل می‌شود که با کمک آن هم می‌توانید گیفت‌کارت تهیه کرده و هم محصولاتی را خریداری کنید. علاوه بر این برنامه OliveX این امکان را برایتان فراهم کرده تا بتوانید توکن‌هایتان را به خیریه هدیه کنید.

پلتفرم OliveX

شرکت در چالش‌های ورزشی برای برنده شدن جوایز مختلف، تشویق به زندگی سالم‌تر و انگیزه برای فعالیت‌های ورزشی مداوم از دیگر اهداف این برنامه است که بنا به نظر بسیار از کاربران محیط کاربری ساده و آسانی هم دارد. با شروع فعالیت ورزشی تحت‌نظر برنامه OliveX می‌توانید توکن به دست آورده و با استفاده از همین توکن‌ها برنامه را آپدیت کنید، وارد بازی‌ها و چالش‎های جدید شده و آیتم‌های درون‌برنامه، آواتار و لباس نیز بخرید که مشابه آن را در سایر برنامه هم دیده‌ایم.

برنامه Calo، ورزش و سرمایه‌گذاری در رمزارزها

برنامه Calo یکی دیگر از پیشنهادهای ما در لیست بازی های Move To Earn است که از طریق فعالیت‌های منظم ورزشی به کاربران پاداش می‌دهد. برای استفاده از این برنامه باید NFT Sneaker  داشته باشید تا بتوانید در چالش‌های هفتگی و ماهانه‌ای که این برنامه پیشنهاد می‌دهد، شرکت کنید و یا حتی فعالیت‌های ورزشی اختصاصی و شخصی خودتان را برنامه‌ریزی کنید.

برای هر دقیقه فعالیت ورزشی که با نظارت این برنامه انجام دهید، می‌توانید توکن CALO به دست آورده و از این توکن برای سرمایه‌گذاری و خرید سایر رمزارزها استفاده کنید. رمزارز پیشنهادی برنامه برای خرید اتریوم و بیت کوین است؛ اما علاوه بر این می‌توانید از توکن‌هایتان برای خرید پوشاک ورزشی، برنامه‌های تمرین اختصاصی، برنامه غذایی و رژیم هم استفاده کنید که مهم‌ترین تفاوت CALO با سایر برنامه‌های مشابه است.

کاربران مختلفی که از CALO استفاده کردند، محیط کاربری این برنامه را مانند سایر برنامه‌های مشابهش ساده و راحت توصیف کرده‌اند که همه با هر سطحی از سواد و دانش فنی می‌توانند از آن استفاده کنند. به همین خاطر CALO هم در لیست برنامه‌های محبوب کسب درآمد از طریق حرکت قرار گرفته و توسط هزاران نفر از کاربران استفاده می‌شود.

برنامه Genopets، حمایت از حیوانات خانگی

برنامه Genopets پیشنهاد بعدی در لیست محبوب‌ترین بازی های Move To Earn است که به‌عنوان اولین بازی کسب درآمد NFT از طریق حرکت حسابی معروف و پرطرفدار شد. البته بخش دیگری از محبوبیت این برنامه در این است که قسمتی به نام روح حیوانات (spirit animal) دارد، یعنی هرچقدر شما فعالیت روزانه بیشتری در مراقبت از حیوان خانگی‌تان داشته باشید، می‌توانید توکن بیشتری به دست آورید.

توکن این برنامه که از طریق فعالیت‌های روزانه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، توکن GENE است که علاوه بر امکان ترید و خرید در بازار، شرکت در سایر فعالیت‌های ورزشی و مسابقات را نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا چالش‌های مختلفی را تجربه کرده و انگیزه بیشتری برای شرکت در این چالش‌ها و کسب درآمد از طریق حرکت داشته باشند.

این برنامه یک تفاوت جزئی دیگر هم با سایر برنامه‌ها دارد؛ علاوه بر توجهی که روی مراقبت از حیوانات خانگی دارد به‌عنوان یک برنامه اجتماعی هم شناخته شده است. در ازای فعالیت‌های ورزشی امکان کسب درآمد و پیدا کردن دوست و همراه ورزشی برای تمرینات بیشتر را نیز فعال کرده است.

بازی Genopets

حرکت کنید و کوین بگیرید!

تا اینجا با مفهوم کسب درآمد از طریق حرکت و بازی های m2e آشنا شدیم که توسط توسعه‌دهندگان و شرکت‌های مختلف وارد بازار شده است. هدف نهایی این برنامه‌ها کسب درآمد با تشویق مردم به انجام فعالیت‌های روزانه ورزشی برای زندگی سالم‌تر است. برنامه‌های مختلفی که بازی های Move To Earn دارند از طریق بررسی فعالیت‌هایی مانند دویدن، راه‌رفتن، دوچرخه‎سواری و … درآمدی را از توکن‌های خودشان در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

هر برنامه توکن اختصاصی خودش را دارد که برخی از آن‌ها قابل ترید هستند و کاربران از این طریق می‌توانند وارد دنیای سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی شوند و برخی دیگر امکان خرید درون‌برنامه‌ای و یا خرید برخی از محصولات و خدمات را از طریق توکن‌های خودشان فعال کردند. به این ترتیب تعدادی از بهترین پلتفرم‌های دنیای کریپتو موفق شده تا کاربران را به انجام فعالیت‌های ورزشی تشویق کرده و انگیزه‌ای برای تمرین و کسب درآمد باشند. اگر مشتاق کسب درآمد از طریق این پلتفرم‌ها هستید که با توکن‌های خودشان کار می‌کنند، در قدم اول باید در سایت والکس حساب کاربری خودتان را فعال کنید تا بعد از احراز هویت و بررسی‌های اولیه آماده شروع و استفاده از برنامه و کسب درآمد باشید. اگر سؤال بیشتری هم برایتان پیش آمده می‌توانید در انتهای متن برایمان بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۱.۵ / ۵. مجموع آرا: ۲

سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمدقزلجه
محمدقزلجه
1 سال قبل

باسلام خدمت شما،اگربخواهم استپن رو شروع کنم چه مراحلی باید انجام بدم،حداقل سرمایه برای شروع چقدراست،آیا برای شروع آموزش هم دارید
ممنون میشم راهنمایی کنید

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  محمدقزلجه

سلام
وقت به خیر
– برای شروع استفاده از استپن ابتدا برنامه STEPN را دانلود کنید.
– از داخل برنامه یک جفت کفش ورزشی مجازی که همان NFT است خریداری کنید.
با این کار به ازای فعالیت و پیاده روی شما، حسگر حرکتی STEPN و فناوری GPS میزان مسافتی را که طی کرده‌اید نظارت می‌کند و به شما توکن پاداش می‌دهد. این توکن‌هایی که در برنامه به دست می‌آورید کاربردهای زیادی دارند. برای مثال می‌توانید آنها ارز را به ارزهای دیگر تبدیل کنید و یا از آن‌ها برای خرید کفش‌های ورزشی بهتر در بازی استفاده کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ما در بلاگ والکس با عنوان ارز دیجیتال استپن چیست را مطالعه کنید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا