اصطلاحات

منظور از پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟

قطعاً شما نیز شاهد روند ناگهانی افزایش قیمت یک ارز یا کاهش آن در بازار بوده‌اید. تبلیغات گسترده رسانه‌های مختلف روی سوددهی یک ارز خاص، شما را وسوسه می‌کند تا برای خرید ارز دیجیتال اقدام کنید. ناگهان متوجه می‌شوید قیمت واقعی آن ارز بسیار کمتر از محاسبات شما بوده است. قیمت ارز مورد نظر شما در تنها چند ساعت افت شدیدی را تجربه می‌کند و شما سرمایه اصلی خود را از دست داده‌اید؛ به این حالت به اصطلاح پامپ و دامپ ارز دیجیتال می‌گویند.

در این مقاله ما پامپ و دامپ ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم چگونه از این طرح‌ها دوری کنید و یا کسب درآمد داشته باشید.

منظور از پامپ یا دامپ چیست؟

در بیانی ساده اگر فرد یا گروهی از افراد با خرید مقادیر بالایی از یک ارز دیجیتال، قیمت آن ارز را در بازار بالا ببرند، به اصطلاح پامپ رخ داده است. بر عکس آن نیز صادق است. درصورتی که حجم فروش بالایی روی یک ارز در بازار رخ بدهد، آن ارز دیجیتال به اصطلاح دامپ شده است.

بیشترین هدف این افراد، ایجاد تغییرات وسیع در بازه‌ای کوتاه در بازار است تا سرمایه‌گذاران معمولی با اقدامات هیجانی دارایی‌های خود را خرید و فروش کنند. این اقدامات در نهایت به نفع افرادی است که در دامپ یا پامپ ارزها دخیل بوده‌اند.

در بسیاری از موارد، این افراد، ارزهای جدید و نامطلوب را هدف قرار می‌دهند که البته دستکاری آنها به پول زیادی نیاز ندارد. به‌عنوان مثال، کلاهبرداران به ندرت به پامپ و دامپ بیت کوین فکر می‌کنند چرا که پامپ یا دامپ بیت کوین به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارد.

برای جذب بیشتر مخاطبان معمولی از پامپ و دامپ، کلاهبرداران عرضه‌های اولیه سکه (ICO) را هدف قرار می‌دهند زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران از نظر روانی آماده خرید هستند.

پامپ یا دامپ چگونه عمل می‌کند؟

در مرکز طرح‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال، تیمی متشکل از افراد فنی، با انگیزه و سازمان‌یافته قرار دارد. این افراد از نقاط مختلف کار می‌کنند تا تبلیغات انجام شده روی یک ارز واقعی به نظر برسد. این تیم اغلب شامل سرمایه‌گذارانی است که برای خرید توکن‌ها و افزایش تقاضا، بودجه ارائه می‌کنند. اگر توکن انتخاب شده از نوع دارایی کم حجم باشد، خرید بیشتر آنها به کلاهبرداران اجازه می‌دهد تا عرضه را کنترل کرده و قیمت را تنظیم کنند.

دو تیم اصلی در طرح‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال وجود دارند. تیم اول که به آن تیم داخلی نیز می‌گویند، تمرکز خود را روی عرضه یک ارز دیجیتال به صورت غیر واقعی قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال صد هزار عرضه اولیه سکه شیبا امروز انجام می‌شود. تیم دوم روی جنبه تبلیغاتی پامپ یا دامپ کار می‌کند. این تیم با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مردم را به سمت خرید یا فروش یک ارز تشویق می‌کند. کلاهبرداران حتی گروه‌هایی تشکیل می‌دهند و از اینفلوئنسرهای تأثیرگذار برای نشر مطالب در مورد توکن‌ها استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با ترس اینکه با افزایش قیمت توکن‌ها فرصت خرید را از دست می‌دهند، شتابزده وارد بازار شده و توکن‌ها را بیشتر از قیمت واقعی خود می‌خرند. زمانی که کلاهبرداران در نهایت تمام توکن‌های خود را بفروشند ناگهان هیاهو و تقاضا از بین می‌رود و قیمت‌ها به طور ناگهانی سقوط می‌کند. اینجاست که سرمایه‌گذاران متوجه می‌شوند که این اتفاق صرفاً یک پامپ و دامپ ارز دیجیتال بوده است.

چگونه پامپ و دامپ ارز دیجیتال را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص پامپ و دامپ

برای سرمایه گذاران، توانایی شناسایی پامپ و دامپ می‌تواند خط تعیین کننده بین از دست دادن پول و کسب بازده خوب باشد. حالا باید پرسید چگونه می‌توان چنین طرح‌هایی را شناسایی کرد؟ در ادامه استراتژی‌های اصلی برای پیدا کردن روند پامپ و دامپ ارز دیجیتال آمده است:

. مطمئن شوید که قبل از سرمایه‌گذاری، توکن مورد نظر را به طور جامع بررسی کرده باشید. این به شما کمک می‌کند تا روندهای غیر معمول در بازار را شناسایی کنید.

. هنگام سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال احساساتی نباشید. اگرچه ممکن است یک ارز دیجیتال بسیار تبلیغاتی شود، اما حقیقت این است که ده‌ها ارز دیگر هنوز وجود دارند. بنابراین، در مورد خرید توکن‌ها احساساتی عمل نکنید.

. هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، از گسترش منابع خود اطمینان حاصل کنید. این برای جلوگیری از دست دادن تمام پول خود در طرح‌های پامپ و دامپ مهم است.

. هدف قرار دادن ارزهای دیجیتال با ساختارهای قابل اعتماد و شخصیت‌های مهم را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، هنگامی که می‌بینید یک توکن توسط شخصیت‌های تاثیرگذار مانند ویتالیک بوترین پشتیبانی می‌شود، قطعاً نشانه خوبی برای سرمایه‌گذاری روی آن توکن است.

. اگر همزمان با فعالیت گسترده تبلیغاتی روی یک ارز، ارزش دارایی آن افزایش یافت، خرید نکنید. اگر قیمت یک دارایی به طور ناگهانی افزایش یابد و غیرعادی به نظر برسد، احتمال پامپ و دامپ آن ارز دیجیتال بسیار زیاد است.

. شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات ممکن است رویدادهایی را اعلام کنند که واقعاً اتفاق نمی‌افتند. این نشانه تبلیغات نادرست قبل از شروع یک طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال است.

. بررسی کنید که آیا شرکت یا فرد اصلی توکن مورد نظر شما، عملیات تجاری واقعی دارد یا خیر. شما به راحتی می‌توانید با بررسی وب‌سایت توکن مورد نظر خود و وایت پیپر آن به پاسخ مورد نظر برسید.

FOMO بزرگترین دشمن شما!

ترس از دست دادن

ترس از دست دادن یا FOMO یکی از اصطلاحات رایج در بازارهای ارز دیجیتال است. به‌عنوان مثال شما روند قیمتی یک توکن را بررسی می‌کنید. این توکن در چند ساعت گذشته رشد قیمتی چشمگیری داشته است. همین موضوع ممکن است شما را وسوسه کند که روی آن توکن سرمایه‌گذاری انجام دهید؛ در این موارد باید بسیار مراقب بود. شما معمولاً می‌توانید طرح پامپ و دامپ را از طریق تبلیغات آن تشخیص دهید. تبلیغات رسانه‌های اجتماعی معمولاً با وعده سود فوری، توکن مورد نظر را تبلیغ می‌کنند.

یکی از راه‌های جلوگیری از قربانی شدن در طرح پامپ و دامپ این است که تسلیم احساسات FOMO نشوید. هر تصمیم سرمایه‌گذاری که می‌گیرید باید با تحقیقات بازار و درک روندهای جاری بازار همراه باشد. اخبار را رصد کنید و به هیچ عنوان در سرمایه‌گذاری عجول نباشید.

از پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال استفاده کنید!

در صورتی که توان تشخیص طرح‌های پامپ و دامپ را داشته باشید، می‌توانید از فرصت ارائه شده استفاده کنید و حتی کسب سود نیز داشته باشید. در زیر روش‌های تشخیص زودهنگام پامپ و دامپ ارز دیجیتال آمده است:

. با دنبال کردن توکنی که بسیار تبلیغ شده است شروع کنید. این می‌تواند یک توکن جدید یا یک توکن از قبل موجود در بازار باشد.

. حرکت قیمتی توکن را دنبال کنید تا متوجه شوید که چه زمانی شروع به افزایش مداوم می‌کند. این نقطه پمپاژ و زمان مناسب برای خرید توکن‌ها است.

. قیمت را به دقت دنبال کنید تا زمانی که به اوج نزدیک می‌شود. با رسیدن به اوج قیمت توکن خود را بلافاصله بفروشید. هرگز منتظر این نباشید که روند کاهشی توکن شروع شود چرا که ممکن است این روند بسیار سریع باشد و شما متضرر شوید.

پامپ و دامپ همیشگی است، هوشیار باشید

با ادامه محبوب شدن ارزهای دیجیتال، طرح‌هایی مانند پامپ و دامپ ارز دیجیتال احتمالاً تشدید می‌شوند زیرا این حوزه نظارتی ندارد. سود بالای حاصل از این طرح‌ها فقط کلاهبرداران را ترغیب می‌کند تا به دنبال روش‌هایی برای مخفی شدن از معامله‌گران باشند. مطالب عنوان شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا ذهن یک کلاهبردار پامپ و دامپ ارز دیجیتال را ببینید تا بتوانید به راحتی آنها را شناسایی کنید. توصیه ما به شما همچنان استفاده از تاکتیک‌های رایج سرمایه‌گذاری در بازار است. بررسی چارت‌ها و انواع تکنیک‌های تحلیلی تعبیه شده برای آن، بهترین روش سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز دیجیتال است.

(۳ امتیاز) - ۴.۷/۵
منبع
IcoholderCoinrevet
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس