کیف پول

تبدیل ارز در تراست ولت؛ راهنمای چنج ارز دیجیتال

تراست ولت، یکی از کیف پول‌های آنلاین محبوب برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم است. در این کیف پول شما می‌توانید علاوه بر نگهداری ارزهای دیجیتال، کار ترید جفت ارز و تبدیل ارزها به یکدیگر را هم انجام دهید. در این مقاله والکس به بررسی ۳ روش اصلی تبدیل ارز در تراست ولت می‌پردازیم. توصیه می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب، مقاله آموزش کیف پول تراست ولت را کامل بخوانید.

انواع روش تبدیل ارز در تراست ولت

در حال حاضر در دو بخش مختلف امکان تبدیل ارز دیجیتال در تراست ولت برای کاربران فراهم شده است:

  • قسمت Swap و Exchange
  • قسمت Dapps

بخش Swap شامل دو بخش مهم SWAP و Exchange  و بخش DApps نیز مرورگر تراست ولت برای جست‌وجوی مهم‌ترین پروژه‌های صرافی غیرمتمرکز است.

نکته: با توسعه تراست ولت، ویژگی‌های جدیدی به این کیف پول افزوده می‌شود. به عنوان مثال برای آشنایی با نحوه سپرده‌گذاری رمزارزها، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت را مطالعه کنید.

استفاده از Swap کیف پول تراست ولت

ما قبلا در مقالۀ صرافی DEX در تراست ولت مفصل به بررسی این بخش از کیف پول تراست ولت پرداخته‌ایم. از آنجایی که احراز هویت در تراست ولت اجباری نیست و معاملات به صورت کاملاً ناشناس انجام می‌شوند، تراست ولت می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که به صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس دسترسی ندارند.

به علاوه از آنجایی که لازم نیست کاربر کارمزد انتقال ارز به کیف پول صرافی را بپردازد، بخش دکس تراست ولت گزینه جذابی برای تریدرهای ارز دیجیتال است. هرچند باید این نکته را در نظر داشته باشید که این بخش در حال حاضر فقط از کوین اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB) و توکن‌های بر بستر همین بلاکچین‌ها پشتیبانی می‌کند. بنابراین فقط در این دو بازار می‌توانید در تراست ولت سواپ کنید.

در صورتی که تراست ولت شما به هر نحوی دچار مشکل شده و نیاز به بازیابی مجدد دارد، پیشنهاد می‌کنیم برای این کار مقاله آموزش بازیابی تراست ولت را مطالعه کنید.

تبدیل ارز با استفاده از بخش Swap

۱. برای آشنایی با نحوه سواپ کردن در تراست ولت، گزینه “Swap” را از صفحه اصلی کیف پول خود انتخاب کنید.

تبدیل ارز با استفاده سواپ تراست ولت

۲. از منوی دو بخشی صفحه جدید، روی سواپ کلیک کنید. در اکثر موارد، این گزینه به صورت پیش فرض فعال است.

۳. در بخش You Pay ارز مبدا خود را پیدا کنید و مقداری که قصد تبدیل آن را دارید وارد کنید. ما در اینجا BNB Smart Chain را انتخاب کردیم.

وارد کردن مقدار ارز برای سواپ در تراست ولت

۴. بعد از این کار، بخش You Get برای شما فعال می‌شود. ارزی که قصد خرید آن را دارید، وارد کنید. در این آموزش ما ارز TWT bep20 را انتخاب کردیم.

۵. سپس گزینۀ SWAP را انتخاب کنید.

۶. در صفحۀ Confirm Transaction اطلاعات زیر را مشاهده می‌کنید:

تایید تراکنش سواپ در تراست ولت
  • میزان و نوع ارزی که قصد تبدیل «آن» را دارید.
  • میزان و نوع ارزی که قصد تبدیل «به آن» را دارید.
  • نام کیف پول شما
  • Max Slippage یا همان احتمال لغزش قیمت هنگام معامله
  • Network fee یا همان کارمزد شبکه که از ارز بومی بلاکچین سوآپ یعنی BNB کسر می‌شود. کارمزد تراکنش مدنظر ما حدود ۰.۰۰۱۶ BNB چیزی در  حدود ۰.۴۹ دلار است.

نکته: اگر کارمزد کافی از شبکه ارز موجود در کیف پول خود نداشته باشید، گزینه‌ای تحت عنوان “INSUFFICIENT BNB BALANCE” را در این صفحه خواهید دید. در این حالت باید کیف پول BNB خود را به اندازه کارمزد شارژ کنید.

۸. اگر همه چیز درست بود، گزینه “CONFIRM” برای شما به رنگ آبی فعال خواهد بود. این دکمه را بزنید تا تراکنش مدنظر شما انجام شود.

۹. برای اطلاع از وضعیت تراکنش خود می‌توانید به صفحۀ کیف پول BNB بروید. ابتدا تراکنش به صورت Pending به شما نمایش داده خواهد شد.

وضعیت تراکنش در کیف پول تراست ولت

۱۰. زمانی که تراکنش تایید شد، آن را در کیف پول BNB به شکل Sent خواهید دید.

کیف پول اسمارت چین در تراست ولت

۱۱. به محض تایید تراکنش، کیف پول TWT شارژ می‌شود. رسید دریافت ارز را در کیف پول TWT می‌توانید ببینید.

تبدیل ارز با استفاده از بخش Exchange

بخش Exchange تراست ولت، مستقیماً به صرافی  بایننس متصل است. استفاده از این بخش برای کاربران ایرانی محدودیتی ندارد. اما به دلیل ارتباط این بخش به صرافی بایننس، پیشنهاد می‌کنیم حتی المقدور معامله خود را در قسمت Swap انجام دهید و یا در صورت نیاز حتماً از وی پی ان با آی پی ثابت استفاده کنید. دقت کنید که در بخش اکسچنج فقط می‌توانید بر بستر بلاکچین BEP2 خرید و فروش ارز دیجیتال انجام دهید.

۱. در همان صفحه Swap، گزینه “Exchange” را انتخاب کنید.

صفحه اکسچنج در تراست ولت

۲. در محلی که در تصویر نشان داده‌ایم، جفت ارز مدنظر خود را که قصد معامله‌ی بین آن‌ها را دارید وارد کنید (از آنجایی که ما در کیف پول خود BNB BEP2 نداریم، بالانس حساب ما صفر است و نمی‌توانیم تراکنش انجام دهیم).

۳. در بخش تعیین شده شما دو گزینۀ Buy/Sell را می‌بینید. ما چون می‌خواهیم BNB بفروشیم و AVA بخریم، گزینۀ Buy را فعال می‌کنیم.

۴. سمت راست تصویر، سفارش‌های فعال خرید و فروش، قیمت پایه برای سفارش و تعداد ارز برای خرید یا فروش نشان داده شده است. سفارش‌های فروش با رنگ قرمز و سفارش‌های خرید با رنگ سبز مشخص شده‌اند. شما می‌توانید یکی از این سفارش‌ها را انتخاب کنید یا خودتان یک سفارش جدید ثبت کنید. ما برای سرعت در انجام تراکنش یک سفارش فروش بزرگ را انتخاب کردیم. دقت کنید که قیمت BNB در این بخش نسبت به قیمت AVA محاسبه شده است. یعنی هر ۱ AVA در لحظۀ انجام این تراکنش برابر با ۰.۰۰۱۹ BNB است.

۵. شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌های ۲۵٪ تا ۱۰۰٪  تمام یا قسمتی از موجودی خود را وارد معامله کنید یا هر میزانی که می‌خواهید AVA بخرید را در بخش Amount وارد کنید.

۶. در بخش بالانس، موجودی کل شما و در بخش Total مبلغ معامله به شما نمایش داده شده است. اگر همه چیز درست است روی گزینه Buy AVA کلیک کنید.

۷. در صفحۀ Confirm Transactions ارز مبدا و مقصد و کارمزد شبکه را بررسی کنید. سپس دکمه Confirm را بزنید.

۸. سفارشات باز شما در صفحه اصلی بخش اکسچنج نمایش داده خواهد شد. هنگامی که سفارش انجام شود، رسید آن را می‌توانید با انتخاب گزینۀ All و رفتن به بخش History مشاهده کنید.

استفاده از DApps برای تبدیل ارز و اتصال تراست ولت به صرافی

یکی دیگر از روش‌های محبوب برای تبدیل ارز در تراست ولت، استفاده از مرورگر DApps است. این مرورگر یک روش دسترسی آسان به پروژه‌های فعال Decentralized Applications است. مرورگر DApps در بخش‌های مختلف این پروژه‌ها را دسته‌بندی کرده تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد. ممکن است این لیست هر روز تغییر کند. بنابراین بهتر است خود شما بهترین پروژه‌هایی که قصد استفاده از آن‌ها را دارید، پیدا کنید.

پروژه‌های DeFi پروژه‌های صرافی غیرمتمرکزی هستند که برای تبدیل ارز در تراست ولت بسیار کارآمد عمل می‌کنند. محبوب‌ترین پروژه‌های DeFi در حال حاضر سوشی سواپ (Sushi Swap)، یونی سواپ (UniSwap Exchange) و پنکیک سواپ (Pancake Swap) هستند. این پروژه‌ها کار تبدیل ارز بر بستر بلاکچین‌های Ethereum ,Smart Chain ,Ethereum Classic TomoChain Thunder Token GoChain ,POANetwork و Callisto را فراهم می‌کنند. در این آموزش ما از اپلیکیش پنکیک سواپ استفاده می‌کنیم. اما به طور کلی روش استفاده از اپلیکیشن‌های دیفای بسیار به هم شبیه است. 

برای استفاده از پنکیک سواپ جهت تبدیل ارز در تراست ولت مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. به منوی DApps در تراست ولت بروید.

۲. از بخش DeFi اپلیکیشن PancakeSwap را انتخاب کنید.

انتخاب پنکیک سواپ در تراست ولت

۳. دقت کنید که گزینۀ Swap برای شما فعال باشد.

۴. دکمۀ Connect را بزنید و از لیست کیف پول‌ها تراست ولت را انتخاب کنید.

۵. در قسمت From میزان و نوع رمزارزی که می‌خواهید خرید و فروش کنید را مشخص کنید.

۶. در قسمت To ارز مقصد خود را مشخص کنید (در اینجا ما قصد داریم توکن TWT خود را به BNB Smart Chain تبدیل کنیم).

نکته: در صورتی که برای بار اول با کیف پول یک ارز قصد سواپ را داشته باشید، پنکیک سواپ برای فعال سازی کیف پول شما مبلغی را بابت کارمزد دریافت می‌کند. بنابراین ما در این قسمت ابتدا باید روی گزینه “Enable TWT” کلیک کنیم.

محیط پنکیک سواپ در تراست ولت

۷. برای دسترسی پنکیک سواپ به کیف پول خود مانند تصویر زیر روی گزینه “APROVE” کلیک کنید. با تایید آن کارمزدی از شما کسر می‌شود. (در اینجا ۰.۰۰۰۲ BNB)

دسترسی پنکیک سواپ به کیف پول تراست ولت

۸. دکمه “Swap” را بزنید تا به صفحه تایید تراکنش هدایت شوید.

سواپ در پنکیک سواپ

۹. در پایان با بررسی مجدد مقدار ارزها و کارمزد پرداختی، میتوانید روی گزینه “Confirm Swap” کلیک کنید.

تایید تبدیل ارز در پنکیک سواپ

۱۰. پس از اتمام سواپ می‌توانید با انتخاب گزینه “View On BscScan” رسید تراکنش خود را مشاهده کنید.

رسید تراکنش تبدیل ارز در تراست ولت

۱۱. اکنون در کیف BNB خود در تراست ولت می‌توانید مقدار ارز دریافتی را مشاهده کنید.

مشاهده ارز در کیف پول تراست ولت

محدودیت تراست ولت در معامله رمزارزها

تبدیل ارز در تراست ولت یکی از روش‌های آسان تبدیل رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال است. اما این کار هم مانند همه‌‌‌ی معاملات ارز دیجیتال نیاز به دقت و دانش دارد. لطفاً قبل از انجام هر تراکنشی به کارمزدها و آینده ارزهایی که قصد ترید با آن‌ها را دارید دقت کنید. توجه داشته باشید در تراست ولت شما فقط می‌توانید توکن‌های یک شبکه را با یکدیگر سواپ کنید. همچنین در تب Exchange شما مجاز به معامله در شبکه بایننس (BEP2) هستید. بنابراین برای معامله توکن‌ها بین شبکه‌های مختلف (مثلا تبدیل بیت کوین به اتریوم) شما باید از صرافی های متمرکز مانند والکس استفاده کنید.

در پایان اگر سوالی درباره تبدیل ارزها و استفاده از پنل‌های سواپ و اکسچنج در تراست والت دارید، در کامنت‌ها از ما بپرسید.

(۹۵ امتیاز) - ۴.۶/۵
روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
526 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهدی حسنی
مهدی حسنی
26 روز قبل

سلام وقت بخیر …من مقداری ارز ویتا اینو قبل از اینکه به اسمارت چین تبدیل کنم مستقیم به آدرس کیف پول *** ترانسفر کردم…
و نمیدونستم ویتا داخل *** لیست نیست حالا ازمن من اون مقدار ارز تو تراست ولت کم شده! آیا راهی برای برگشت هست ممنونم

ر رواقی
ر رواقی
24 روز قبل
پاسخ به  مهدی حسنی

سلام و عرض ادب
مهدی عزیز مقصد این تراکنش اشتباه شما یک صرافی متمرکز است و تنها روش برای بازیابی آن، همکاری صرافی (آنهم در صورت امکان) است. بنابراین لطفا این مساله را با پشتیبانی صرافی نقصد در میان بگذارید.

محسن نوروزوند
محسن نوروزوند
27 روز قبل

سلام توی تراست ولت میتونم بیبی دوج رو به اسمارت چین تبدیل کنم؟؟

ر رواقی
ر رواقی
23 روز قبل

سلام
وقت به خیر
برای این کار از dapps تراست ولت کمک بگیرید. گزینه pancake swap را انتخاب کنید و پس از اتصال کیف پول خود به آن میتوانید BABYD را bnb در بستر اسمارت چین (bep20) تبدیل کیند.
برای انجام اینکار به مقدار اندکی bnb (bep20) برای پرداخت کارمزد شبکه نیاز دارید.

سپاس از همراهی شما

آزاده صمیمی
آزاده صمیمی
1 ماه قبل

با سلام بنده در کیف پول تراست ولت خود مقداری تتر TRC20 دارم آیا می توانم آنها را به اتریوم تبدیل کنم؟چگونه؟ با سپاس فراوان

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  آزاده صمیمی

سلام و عرض ادب
خیر، قابلیت سواپ در تراست ولت محدود است و شما صرفا میتوانید برخی توکنها (آنهم با شبکه یکسان) را به یکدیگر تبدیل کنید. بنابراین برای تبدیل تتر trc20 خود به اتریوم، باید از یک صرافی متمرکز مانند والکس کمک بگیرید.

سپاس از همراهی شما

سید جلال عسکری
سید جلال عسکری
1 ماه قبل

با سلام و عرض ادب
من یه مشکل با ارسال تتر از تراست والت به صرافی ها دارم
علی رغم داشتن ترون در تراست والت وقتی به آدرس صرافی تتر را ارسال میکنم و عملا تمام نکات را رعایت میکنم ارسال نمیشه ولی ترون من را مصرف میکنه
تا کنون کلی بابت ترون ضرر کردم علت چیه لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون میشم

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل

سلام و عرض ادب
اخیرا به دلیل پروپوزال جدید ترون، تراکنشهای این شبکه در برخی کیف پول‌ها از جمله تراست ولت با مشکل مواجه است. در حال حاضر باید منتظر یک آپدیت جدید از سمت توسعه‌دهندگان تراست ولت باشیم تا این مشکل به صورت کامل برطرف شود. بنابراین تا قبل از انجام آپدیت جدید کیف پول خود، از تراکنش در شبکه ترون بپرهیزید.

سپاس از همراهی شما

طاها
طاها
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من داخل برنامه تراس ولت مقداری ارز Tether (ter20)دارم داخل موجودی هم نشون داده میشه
اما وقتی داخل بخش Swap میرم
فقط Tether (Erc20) و موجودیش رو هم برای من صفر زده
میخواستم ببینم هیچ راهی نیست بتونم swap رو انجام بدم

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  طاها

سلام و عرض ادب
در حال حاضر تراست ولت از قابلیت سواپ در بستر شبکه ترون پشتیبانی نمیکند. بنابراین برای معامله تتر (trc20) باید از یک صرافی متمرکز (مانند والکس) استفاده کنید.

مهدی ضمیری
مهدی ضمیری
1 ماه قبل

سلام من مقداری تتر در کیف پول تراست ولت دارم میخوام اونو جابجا کنم در شبکه ERC20 باید در کیف پول اتریوم موجود باشه نمی توانم بدون اینکه اتریوم کیف پول خودم شارژ کنم انتقال دهم آیا می توان کارمزد را از تتری که دارم کسر کرد.آیا نمیشه از طریق تراست ولت تتر را به اتریوم تبدیل کرد اندازه اون کارمزد بعد انتقال داد.

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  مهدی ضمیری

سلام وعرض ادب
خیر؛ شما همیشه برای انجام هر تراکنشی ملزم به پرداخت کارمزد در قالب کوین بومی همان شبکه هستید. بنابراین اگر تتر شما در بستر erc20 است باید مقداری اتریوم در کیف پول خود داشته باشید تا این تراکنش یا معامله انجام شود.

سپاس از همراهی شما

سامیه سعیدی
سامیه سعیدی
1 ماه قبل
پاسخ به  مهدی ضمیری

سلام وقت بخیر
دقیقا مشکل منم همینه چطور میتوانم اینکار انجام دهم .

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  سامیه سعیدی

سلام و عرض ادب
همانطور که در کامنت قبلی هم اشاره کردیم، شما برای انجام تراکنش در هر شبکه ای، ملزم به پرداخت کارمزد توسط کوین بومی همان شبکه هستید. ینابراین باید مقداری از کوین اصلی شبکه به والت خود انتقال دهید.

سپاس از همراهی شما

ماهور شریفی
ماهور شریفی
1 ماه قبل

سلام ممنون از پاسخ گوییتون میتونم‌توی تراست ولت کوین ترون رو به تتر Trc20 تبدیل کنم؟

ر رواقی
ر رواقی
1 ماه قبل
پاسخ به  ماهور شریفی

سلام
وقت به خیر
ماهور جان در حال حاضر کیف پول تراست ولت از امکان سواپ در بستر شبکه ترون پشتیبانی بانی نمیکند. بنابراین بهترین کار برای تبدیل ارزهای خود در این شبکه استفاده از یکی صرافی متمرکز مانند والکس است.

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس