صرافی ها

آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز برگر سواپ (Burger Swap)

امروزه با تداوم رشد فایننس غیرمتمرکز (DeFi)، پروژه‌های مختلفی، خدمات معاملات توکن را ارائه می‌دهند. با این حال، برخی از آنها با مشکلات نقدینگی و لغزش قیمت (slippage) مواجه‌ هستند و معاملاتی پرهزینه را برای کاربران خود رقم می‌زنند. پلتفرم برگر سواپ، یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است که مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف را برای رفع اینگونه مشکلات ارایه داده است. در ادامه به معرفی این پلتفرم می‌پردازیم.

برگر سواپ چیست؟

برگر سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است که در بستر زنجیره هوشمند بایننس (BSC) بنا شده و برای کاربران امکان معامله ارزهای دیجیتال را توسط بازارساز خودکار (AMM) فراهم می‌کند.

AMM توسط مجموعه نقدینگی خود پشتیبانی می‌شود که در آن کاربران می‌توانند در ازای سپرده‌گذاری، توکن برگر (BURGER) پاداش بگیرند. هدف اصلی این پلتفرم، رفع مشکل معاملات مبتنی بر اتریوم است که اخیراً با هزینه گس بالا، لغرش قیمت و کندی سرعت مواجه هستند. همچنین کاربران در برگور سواپ قادرند از طریق پل بین زنجیره‌ای ETH-BSC، به راحتی توکن‌های خود را از شبکه اتریوم به بایننس (و بالعکس) منتقل کنند.

توکن برگر (BURGER)

برگر، توکن اصلی و ابزاری پلتفرم برگر سواپ محسوب می‌شود که می‌توان از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، معامله، استیکینگ و رای‌گیری استفاده کرد. راه‌های زیادی برای کسب توکن برگر وجود دارد. در ابتدای فعالیت برگر سواپ، محدودیتی برای عرضه این توکن وجود نداشت؛ اما با توافق هولدرهای آن، حداکثر عرضه برگر به ۲۱ میلیون توکن محدود شد. درحال حاضر نزدیک به ۱۳ میلیون برگر در گردش است.

راه‌اندازی برگر سواپ

راه‌اندازی برگر سواپ بسیار آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول آنلاین شامل یکی از گزینه های زیر است:

 • MetaMask
 • Trust Wallet
 • Math Wallet
 • Token Pocket
 • Wallet Connect
 • Binance Chain Wallet
 • ONTO Wallet

اتصال کیف پول

به محض وارد شدن به این پلتفرم، برگر سواپ صفحه‌ای را برای اتصال به کیف پول شما نمایش می‌دهد. بنابراین به راحتی می‌توانید با داشتن یکی از کیف پول‌های بالا، در این پلتفرم دارایی‌های خود را معامله کنید. شما همچنین برای انجام معاملات خود، به توکن برگر نیاز دارید. این توکن را می‌توان از دو طریق کسب کرد:

 1. خریداری آن از صرافی‌هایی که از برگر سواپ پشتیبانی می‌کنند.
 2.  خرید بایننس کوین (BNB) از بازار معاملاتی والکس و تبدیل BNB به برگر در پلتفرم برگرسواپ.

چگونه در والکس بایننس کوین بخریم؟

والکس

برای خرید ارز دیجیتال بایننس کوین کافیست در صرافی والکس، یک حساب کاربری داشته باشید. شما می‌توانید در سه پایه بازار ریال، تتر و بیت‌کوین، بایننس کوین را خریداری کنید:

 • در والکس یک حساب کاربری بسازید (ثبت نام در والکس).
 • مدارک خود را آپلود کنید و منتظر مراحل احراز هویت بمانید.
 • از طریق حساب بانکی، کیف پول ریالی خود را شارژ کنید.
 • به صفحه معاملات بروید و سفارش خرید بایننس کوین را ثبت کنید.

معامله در برگر سواپ

معامله در برگر سواپ

شما در برگر سواپ می‌توانید بسیاری از توکن‌های BEP-20 (رمزارزهایی که در BSC اجرا می‌شوند) را معامله کنید. در اینجا لیست جفت ارزهای موجود در این پلتفرم قابل مشاهده است. به عنوان مثال اگر می‌خواهید BNB را با BURGER معامله کنید، می‌توانید در سربرگ «Trade» گزینه «Swap» را انتخاب کنید.

انتخاب ارز

نام توکن و مقدار آن را مطابق تصویر بالا وارد و در پایان روی گزینه «Swap» کلیک کنید. برای نهایی شدن سواپ، این تراکنش را باید در کیف پول خود هم «Confirm» (تایید) کنید.

نکته 1: در صورتی که برای بار اول از توکنی در این پلتفرم استفاده می‌کنید، باید قبل از تایید تراکنش، آن را در کیف پول خود امضا (Sign) کنید که به آن نیز هزینه گس تعلق می‌گیرد.

نکته 2: قبل از سواپ توکن‌ها، حتماً قیمت، کارمزد تراکنش و سایر جزئیات آن را به دقت بررسی کنید.

کارمزد معامله

شما همچنین هنگام معامله بر روی این پلتفرم، امکان تنظیم لغزش قیمت (slippage) را خواهید داشت. این کار به درصد نوسانت لحظه‌ای قیمت در زمان معامله اشاره دارد و هنگام سواپ می‌توانید آن را در محدوده 0.1، 0.5 یا 1 درصد تنظیم کنید.

تامین نقدینگی در برگر سواپ

ارایه نقدینگی در برگر سواپ

در برگر سواپ هر کاربر می‌تواند با افزودن توکن‌های خود، در فرآیند تامین نقدینگی مشارکت کند. از این توکن‌ها می‌توان برای ایجاد یک نقدینگی جدید یا افزودن به نقدینگی موجود استفاده کرد. برای تامین نقدینگی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. وارد برگه «Liquidity» شوید.
 2. روی گزینه «Add Liquidity» کلیک کنید.
 3. جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که قبل از افزودن نقدینگی و انجام تراکنش در بلاکچین، باید روی دکمه تأیید کلیک کنید. این تراکنش به توکن‌های شما اجازه می‌دهد تا توسط قراردادهای برگر استفاده شوند. پس از اتمام تراکنش، مجدداً می‌توانید به نقدینگی خود اضافه کنید. با افزودن نقدینگی در استخر، به نسبت سهم خود، توکن برگر دریافت می‌کنید.

توکن ایکس برگر xBurger چیست؟

این توکن به عنوان پاداش بخش خاصی از استخرهای نقدینگی برگر سواپ ایجاد شده است. قرار است در نهایت ۱ میلیون عدد از این توکن منتشر شود. نرخ صدور این توکن در ابتدا (در 30 روز اول)  ۰.۲ ایکس برگر به ازای هر بلاک بود و پس از آن به ۰.۱ ایکس برگر در هر بلاک کاهش یافت.

نحوه عرضه:

90% به ارایه‌دهندگان نقدینگی در استخرهای Burger Shack

10% به عنوان پاداش تیم توسعه‌دهنده

شرکت در تصمیمات حاکمیتی (Governance)

شرکت در حکمیت

برگه «Governance» بخشی است که شما می‌توانید توکن‌های برگر خود را در آن استیک (سپرده) کنید. این کار به منظور ایجاد پیشنهادات حکمیتی جدید یا رای دادن به پیشنهادهای موجود انجام می‌شود.

همچنین برگر سواپ به کاربران خود امکان ارایه پیشنهاداتی درخصوص تغییر نرخ کارمزد تراکنش، مدت زمان بلاک کردن پاداش و سایر پارامترهای مبادلاتی را داده و هر کاربر با استیک کردن توکن برگر خود، می‌تواند به قبول یا رد یک پیشنهاد رای دهد.

در حال حاضر هزینه ایجاد یک طرح پیشنهادی، ۴۰۰ برگر است و هر طرح بلافاصله پس از ایجاد، به مدت ۳۵۷۲۰ بلاک (معادل یک و نیم روز) در حالت رای‌گیری قرار می‌گیرد. افرادی که دارای توکن برگر باشند، می‌توانند متناسب با حجم استیکینگ خود حق رای داشته باشند.

استیکینگ:

استیکینگ در برگر سواپ

 1. ابتدا کیف پول خود را به برگر سواپ متصل کنید.
 2. نسبت به داشتن توکن برگر برای مشارکت در حکمیت اطمینان حاصل کنید.
 3. توکن‌های برگر خود را در زبانه «Governance» در برگر سوآپ استیک کنید.

نکنه: با زدن دکمه «Stake»، توکن‌های شما به مدت 200 هزار بلاک (تقریبا یک هفته) قفل شده و به آنها دسترسی نخواهید داشت.

شما همچنین می‌توانید به پیشنهادات سایر کاربران رای مثبت یا منفی داده و حتی پیشنهاد خودتان را هم برای رای‌گیری ارایه دهید:

مشارکت در رای‌دهی

مشارکت رای دهی

 1. نسبت به داشتن توکن برگر برای مشارکت در حکمیت اطمینان حاصل کنید.
 2. پس از استیکینگ توکن‌های برگر خود (همانند مرحله قبل)، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه «You can vote» پایین صفحه، در هر رای‌گیری شرکت کنید.
 3. در صفحه بازشده می‌توانید رای خود را به صورت بله یا خیر ثبت کنید.

رای دهی در برگر سواپ

شما می‌توانید پاداش آرای خود را با تقسیم سهم خود بر کل آرا محاسبه کنید. پس از اتمام رای‌گیری و مدت زمان بلاک شدن توکن‌ها، با کلیک بر روی «Redeem»، اصل توکن‌ها به علاوه سود توزیع شده به کیف پول شما واریز خواهد شد.

رای دهی در برگر سو اپ

نکته: شما در هرصورت، بدون در نظر گرفتن نتیجه رای خود، پاداش را دریافت خواهید کرد.

ارایه درخواست رای‌گیری

درخواست رای‌گیری

اگر می‌خواهید پارامترهای سیستم را تغییر دهید، می‌توانید پیشنهاد خود را در قالب یک درخواست رای‌گیری ارایه دهید. اگر رای شما به تصویب برسد پاداش اضافی دریافت خواهید کرد.

 1. برای این کار باید در برگه «Governance»، روی گزینه «New Vote» کلیک کنید.
 2. موضوع پیشنهادی خود را انتخاب و مقدار توکن مورد نظر خود را وارد کنید.

به عنوان مثال ما می‌خواهیم هزینه پیشنهادات حکمیتی را از 380 برگر به 400 برگر تغییر دهیم و آن را به رای‌گیری بگذاریم.

درخواست رای‌گیری

 1. روی گزینه «Submit Vote» کلیک کنید.

Approve

 1. گزینه «Approve» را تأیید کنید (در حال حاضر 380 برگر). پیشنهاد شما برای هر کاربر واجد شرایط رای دهی، ارسال خواهد شد.

پس از اتمام فرآیند رأی‌گیری، می‌توانید پاداش‌های خود را دریافت کنید.

سواپ بین زنجیره‌ای در برگر سواپ

سواپ بین زنجیره‌ای

همانطور که گفته شد، برگر سواپ بر بستر زنجیره هوشمند بایننس اجرا می‌شود و شما صرفاً در آن می‌توانید به معامله توکن‌های BEP-20 بپردازید. با این حال، این پلتفرم سرویسی به نام bToken Bridge را برای تبدیل کد ERC-20 به نسخه‌‌ای مشابه در BEP-20 با نام bToken ارایه می‌دهد. این کار چیزی شبیه ایجاد توکن بیت کوین در شبکه اتریوم است.

به خاطر داشته باشید که برای انجام این کار نیاز به جایگزینی شبکه کیف پول خود (متاماسک) بین بلاکچین اتریوم و بایننس خواهید داشت.

همچنین توجه داشته باشید که bToken ایجاد شده، تنها در صورتی قابل معامله است که نقدینگی کافی به جفت ارز BNB و برگر (bToken/BNB و bToken/BURGER) ارایه شود.

پیش از هر کاری برای افزودن شبکه بایننس به کیف پول متاماسک خود مراحل زیر را انجام دهید:

افزودن BSC به متاماسک

 • در صفحه تنظیمات متاماسک، روی گزینه «Networks» کلیک کنید. سپس در صفحه باز شده اطلاعات  را به شکل زیر وارد کنید.
 • Network Name: در این قسمت Binance smart Chain را وارد کنید.
 • New PRC URL: در این قسمت https://bsc-dataseed.binance.org/ را وارد کنید.
 • Chain ID: در این قسمت عدد ۵۶ را وارد کنید.
 • Symbol: در این قسمت BNB را وارد کنید.
 • Block Explorer URL: در این قسمت /https://bscscan.com را وارد کنید.
 • در پایان بر روی گزینه «save» کلیک کنید.
مراحل  سواپ بین زنجیره‌ای توکن MIXS از شبکه اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس
 1. ابتدا در کادر مربوط به ERC20 to BEP20 توکن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انتخاب توکن در برگر سواپ

 1. توجه داشته باشید که در این حالت کیف پول شما باید روی شبکه اتریوم قرار داشته باشد. با کلیک بر روی لوگوی متاماسک، در بالای صفحه لیست شبکه‌های مختلف این کیف پول را مشاهده می‌کنید. همانند تصویر پایین، آن را روی اتریوم قرار دهید. (ما در اینجا از نسخه دسکتاپ برگر سواپ و کیف پول متاماسک استفاده کرده‌ایم).

انتخاب شبکه در برگر سواپ

 1. با انتخاب گزینه «Choose token» از لیست توکن‌های موجود یکی را انتخاب کنید. در صورتی که توکن مورد نظر شما در این لیست نبود، می‌توانید آدرس قرارداد آن را در کادر بالای صفحه جایگذاری کنید.

انتخاب توکن

 1. توکن MIXS در لیست ارزهای پیش فرض برگر سواپ نیست. بنابراین آدرس قرارداد آن را از وبسایت اتر اسکن کپی و در قسمت انتخاب توکن برگر سواپ، جایگذاری می‌کنیم.

قرارداد توکن

جایگذاری ادرس قرارداد توکن

 1. پس از انتخاب توکن و همچنین تعیین مقدار آن، روی گزینه «Approve» کلیک کنید. پس از چند ثانیه درخواستی مبنی بر انجام تراکنش MIXS به مقصد برگر سواپ بر روی کیف پول شما ظاهر می‌شود. وضعیت تراکنش به همراه کارمزد آن را به دقت بررسی و در پایان روی گزینه «Confirm» کلیک کنید.

تایید تراکنش در برگر سواپ

 1. در مرحله بعد روی گزینه «Create crosschain assets» کلیک کنید.

Create crosschain assets

 1. پیامی جهت پرداخت هزینه گس به کیف پول شما ارسال می‌شود. آن را بررسی و سپس روی گزینه «Confirm» کلیک کنید.

پرداخت گس

 1. پس از چند دقیقه و تایید تراکنش در بلاکچین، پیامی مبنی بر تغییر شبکه کیف پول (از اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس)، نمایش داده خواهد شد.

پیام تغییر شبکه

 1. مطابق تصویر زیر مجدداً روی لوگوی کیف پول خود کلیک کرده و در پنجره باز شده شبکه آن را در حالت اسمات چین قرار دهید.

تغییر شبکه در برگر سواپ

 1. پس از تغییر شبکه، در قسمت «Transit Record» انتقال توکن MIXS از شبکه اتریوم به بایننس را در برگر سواپ مشاهده خواهید کرد.

تغییر شبکه در برگر سواپ

سپس برای تایید این تراکنش در بلاکچین، مطابق شکل اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:
 • آدرس قرارداد توکن جدید را کپی کنید (1).
 • روی گزینه «Receive» کلیک کنید (2).
 • در پنجره باز شده روی گزینه «Confirm» کلیک کنید (3).

11. برای افزودن این توکن جدید (bToken) به دارایی‌های کیف پول خود، مجدداً از گوشه سمت راست بالای صفحه متاماسک را باز کرده و در تب «Assets» روی گزینه «Add Token» کلیک کنید.

افزودن توکن در کیف پول

 1. در صفحه باز شده در قسمت «Custom Token» آدرس قرارداد توکن جدید را جایگذاری و روی گزینه «Next» کلیک کنید.

افزودن bToken به کیف پول

 1. توکن MIXS با نماد bMIXS با موفقیت در شبکه بایننس ایجاد و به کیف پول شما منتقل شده است.

bToken در کیف پول

برگر شک (Burger Shack)

برگر شک

در برگر شک می‌توانید با بلاک کردن دارایی دیجیتال خود، از دو پاداش همزمان به شکل تتر (USDT) و ایکس برگر (xBurger) بهره‌مند شوید. دارایی‌های پشتیبانی شده در این قسمت عبارتند از:

 • بایننس کوین (BNB)
 • بیت کوین (BEP-2)
 • اتر (ETH)
 • دلار بایننس (BUSD)
 • تتر (USDT)
 • ام دکس (MDX)
 • ام دکس تحت شبکه هکو (HMDX)

شما همچنین در این بخش می‌توانید جزییات سود سالانه و میزان سرمایه‌گذاری خود به ازای هر دارایی را مشاهده کنید. یکی از ویژگی‌های مهم برگر شک، اضافه شدن خودکار سود شما به مبلغ سرمایه‌گذاری است. این کار سبب افزایش سود ترکیبی شما می‌شود.

نحوه استخراج USDT و xBURGER در برگر شک

قبل از استخراج باید مطمئن شوید که:

 • کیف پول شما به برگر سواپ متصل و در شبکه BSC قرار دارد.
 • BNB کافی در کیف پول شما برای پرداخت هزینه گس وجود دارد.

نکته: کاربران در برگر شک می‌توانند استخر توکن موردنظر خود را انتخاب کنند. به عنوان مثال ما نحوه استخراج USDT و xBURGER را با BNB به شما نشان می‌دهیم:

آموزش برگر شک

 1. در برگر سواپ، برگه برگر شک را باز کنید، استخر مورد نظر خود را (BNB) انتخاب و روی گزینه «Approve» کلیک کنید.
 2. مبلغ موردنظر را وارد و روی گزینه «Deposit» کلیک کنید. سپس در متا ماسک تراکنش خود را تأیید کنید.
 3. توجه داشته باشید که برگر شک از یک مکانیزم سرمایه‌گذاری خودکار بهره می‌برد که هر 10 دقیقه یکبار سود شما را به مبلغ سرمایه‌گذاری اضافه می‌کند. کاربران می‌توانند برای برداشت سود خود در هر زمانی، روی گزینه «Harvest» کلیک کنند.
 4. برای برداشت دارایی باید روی گزینه «Withdraw» کلیک کنید.

اعطا و دریافت وام در برگر سواپ (Lending)

اعطا و دریافت وام در برگر سواپ

برگر سواپ به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را به یکدیگر قرض دهند. آنچه این پروتکل انجام می‌دهد، دریافت‎ دارایی وام‌دهندگان و سپس توزیع سود حاصل از بهره وام‌ها بین شرکت‌کنندگان است.

در بخش اعطای وام، کاربران قادرند توکن‌های خود را (تنها تتر و برگر) در یک استخر نقدینگی بزرگ به سایرین قرض دهند. بنابراین آنها به یک «اعطا کننده وام» تبدیل می‌شوند. وام‌گیرندگان، این مبلغ دریافتی را با یک نرخ بهره بازپرداخت می‌کنند. سپس سود حاصل از این وام‌ها، متناسب باسهم وام‌دهندگان بین آنها تقسیم می‌شود.

نکته: کاربران تنها می‌توانند با توکن‌های تتر یا برگر خود در این فرآیند شرکت کنند.

اعطای وام

1. در برگر سواپ، وارد قسمت «Lending» ،«Pool» ،«BURGER» ،«Supply» شوید. مقدار «APY» را تعیین و در پایین صفحه روی گزینه «Supply» کلیک کنید.

اعطای وام در برگر سواپ

اعطای وام

2. مقدار توکن موردنظر (تتر یا برگر) را وارد و روی گزینه «Confirm» کلیک کنید. سپس این تراکنش را در کیف پول خود (متاماسک) هم تایید کنید.

تایید تراکنش

دریافت وام

کاربران برای دریافت وام از استخر، ابتدا باید توکن خود را به عنوان وثیقه قرار دهند. به عنوان مثال می‌توان با وثیقه گذاشتن برگر، از استخر تتر وام دریافت کرد:

1. برای این کار در برگر سواپ، وارد قسمت «Lending» ،«Pool» ،«BURGER» ،«Borrow» شوید. نرخ بهره را تعیین و در پایین صفحه روی گزینه «Collateralize» کلیک کنید.

دریافت وام در برگر سواپ

دریافت وام

2. مقدار وثیقه را وارد کرده و روی گزینه «Confirm» کلیک کنید.

مقدار وثیقه

3. پس از وثیقه گذاری، روی گزینه «Borrow» کلیک کنید، مبلغ را وارد و تراکنش خود را در متاماسک تأیید کنید.

دریافت وام

4. برای بازپرداخت، روی گزینه «Repay» در صفحه دریافت وام کلیک کنید. مقدار را وارد و تراکنش خود را در متاماسک تأیید کنید.

بازپرداخت

آیا برگر سواپ مطمئن است؟

برگر سواپ یکی از اولین پلتفرم‌های DeFi در زنجیره هوشمند بایننس است. این پروژه قصد دارد محصولات و خدمات موجود در DeFi را بسیار ارزان‌تر و قابل اعتمادتر کند. از زمان راه‌اندازی این پلتفرم تاکنون، گزارشی مبنی بر بروز مشکل از سوی کاربران آن دریافت نشده است.

قراردادهای هوشمند برگر سواپ که از تجربیات بد سایر پلتفرم‌ها به خوبی درس گرفته‌اند، همواره توسط یک شرکت معتبر بلاکچینی به نام Beosin مورد حسابرسی قرار می‌گیرند. این کار احتمال بروز هرگونه باگ یا مشکل در این قراردادها را که امروزه دلیل اصلی آسیب‌پذیری اکثر پروتکل‌های DeFi است را به حداقل می‌رساند. با این حال باید توجه داشت که سپرده‌گذاری دارایی‌ها در قراردادهای هوشمند کماکان بدون ریسک نیست. بنابراین، هر زمان که تصمیم به انجام معامله توسط پلتفرم‌های DeFi گرفتید، احتیاط لازم است.

صحبت پایانی

علی‌رغم شباهت‌های برگر سواپ با سایر پلتفرم‌های معاملاتی، وجود برخی ویژگی‌های منحصر به فرد مانند سواپ میان زنجیره‌ای و سیستم حکمیتی، این صرافی را از رقبای خود متمایز کرده است. هرچند باید اشاره کنیم که این قابلیت‌ها نیاز به توسعه و تکامل بیشتری برای استقبال کاربران دارند. به عنوان مثال استفاده از bToken برای بسیاری از کاربران با پیچیدگی‌ها و کمبود استخرهای نقدیگی برای توکن‌های متنوع همراه است.

این مقاله به مرور تکمیل خواهد شد. شما همران عزیز می‌توانید سوالات خود درخصوص برگر سواپ را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

رامین رواقی

کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به حوزه بلاکچین، رمزارزها و هر چیزی که مرتبط با تکنولوژی باشه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا