اصطلاحاتسرمایه گذاری

کپی تریدینگ در معامله ارز دیجیتال چیست؟

بررسی چارت‌ها، تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، پیگیری اخبار روز و بسیاری موارد از این قبیل در رابطه با سرمایه گذاری ارز دیجیتال برای همه ما در ابتدای کار دشوار است. علاوه بر زمان‌بر بودن بررسی تمام این موارد، برای دستیابی به موفقیت باید در حد معمول نیز بر این مفاهیم تسلط داشته باشیم. روش‌های راحت‌تر و کم‌دردسرتری نیز برای رسیدن به سود و حتی کسب دانش و تجربه نیز وجود دارد؛ مانند Copy Trading. در مقاله پیش رو به بررسی کپی تریدینگ و مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

کپی تریدینگ چیست؟

در کپی تریدینگ یا معاملات رونویس (Copy Trading) کاربر یک تریدر حرفه‌ای را انتخاب می‌کند و دقیقاً همان کاری را که آن تریدر انجام می‌دهد، اجرا می‌کند.

در برخی از پلتفرم‌ها، کاربران با بررسی پروفایل تریدرهای حرفه‌ای و انتخاب شخص مورد نظرشان، می‌توانند روش خودکار Copy Trading را انتخاب کنند (سرویس کپی کردن معاملات به صورت اتوماتیک).

از آنجایی که یک تریدر حرفه‌ای بر انواع تحلیل‌ها تسلط دارد و هدف او رسیدن به سود و یا جلوگیری از ضرر احتمالی و به حداقل رساندن ضرر است، پس Copy Trading برای کاربر تازه‌وارد روش مناسبی خواهد بود.

روش Copy Trading بیشتر بین افراد تازه‌کار محبوبیت دارد، چرا که به راحتی می‌توانند علاوه بر کسب تجربه در شروع کار، ضررهای ترید را در ابتدای راه کاهش دهند.

سوشال تریدینگ

در سوشال تریدینگ، تریدرها تحلیل‌ها و استراتژی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و سایر کاربران با بررسی و انتخاب این استراتژی‌ها اقدام به معامله می‌کنند. در واقع کپی تریدینگ نوعی از سوشال تریدینگ است که در آن عین معاملات تریدر دیگری را کپی می‌کنیم. در انواع دیگر سوشال تریدینگ، یا صرفاً استراتژی یک تریدر تقلید یا از سیگنال‌های دیگران برای خرید و فروش استفاده می‌کنیم.

آیا به کپی تریدینگ نیاز داریم؟

نیاز به کپی تریدینگ

پاسخ به این سوال به تجربه و دانش ما در بازارهای مالی خصوصاً ارز دیجیتال بستگی دارد. هرچقدر دانش ما در زمینه تحلیل داده‌ها و چارت‌های معاملاتی بیشتر باشد، مسلماً کپی‌کردن معاملات دیگران روش مناسبی برای ما نخواهد بود.

از طرف دیگر، کاربران تازه‌کار که با علاقه فراوان جذب این بازارها می‌شوند، در ابتدای راه ممکن است به دلیل نداشتن تجربه و دانش کافی، در سرمایه‌گذاری‌های خود دچار اشتباه شوند، متضرر شوند یا حتی سرمایه خود را به طور کامل از دست بدهند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که Copy Trading برای کاربران تازه‌کار روشی مناسب جهت به حداقل رساندن ضرر و حتی کسب سود است (در صورتی که به‌درستی از آن استفاده شود).

مزایای کپی تریدینگ

کپی تریدینگ می‌تواند یک راه حل عالی برای سرمایه‌گذاران باشد. این روش معاملاتی مزایای ویژه‌ای دارد.

کاهش ریسک معاملات

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، ریسک از دست رفتن سرمایه برای کاربران تازه وارد بسیار زیاد است و کپی تریدینگ می‌تواند تا حد زیادی این ریسک را کاهش دهد.

یادگیری و کسب تجربه

برای دست‌یابی به موفقیت در بازار رمزارزها، دانش و تجربه در کنار هم می‌تواند فرمولی جذاب برای موفقیت باشد. Copy Trading علاوه بر سود دهی برای کاربران، به دانش و تجربه آنها در زمینه ترید کردن نیز اضافه می‌کند. در طول زمان با مشاهده روش‌های مختلف ترید کردن حرفه‌ای‌ها، ما نیز این روش‌ها را بررسی کرده و در آینده از آنها به نفع خود استفاده می‌کنیم.

امکان سرمایه‌گذاری متنوع 

تنوع سبد ارزی، یک اصل مهم در تریدینگ است. یکی از مزایا مناسب کپی تریدینگ ، امکان کپی کردن از روی چندین تریدر مختلف است. این امر باعث می‌شود تنوع مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار داشته باشید و از جنبه‌های مختلف بازار به نفع خود استفاده کنید.

معایب کپی تریدینگ

کپی تریدینگ، مانند هر استراتژی معاملاتی مشابه، از معایبی نیز برخوردار است که بهتر است آنها را در نظر بگیریم.

متکی شدن بیش از حد

شاید مهم‌ترین آفت این روش معامله، عادت کردن به آن باشد. چه کاری راحت‌تر از اینکه بدون داشتن دغدغه برای تحلیل چارت‌ها، رصد بازار و سایر موارد زمان‌بر دیگر، سرمایه خود را در اختیار اشخاص حرفه‌ای قرار دهیم و صرفاً از دور شاهد کسب درآمد باشیم؟ شاید در قدم‌های اول این نکته زیاد به چشم ما نیاید اما در آینده و پس از کسب تجربه‌های لازم ممکن است کاربر اعتماد به نفس کافی برای ترید نداشته باشد و همچنان به Copy Trading وابسته باشد.

امکان خطا حتی برای تریدرهای حرفه‌ای

درست است که اکثر مواقع کپی تریدینگ ما را به کسب سود و درآمد نزدیک می‌کند، اما فاکتور خطای انسانی هرگز نباید فراموش شود. حتی حرفه‌ای‌ترین معامله‌گران نیز ممکن است یک روز بد داشته باشند و در آن روز دست بر قضا تمام سرمایه شما نیز طی یک اشتباه از دست برود. همچنین، بروز خطا در تنظیمات پنل تریدینگ می‌تواند باعث صفر شدن کل سرمایه یک تریدر شود.

کپی تریدینگ سرمایه بیشتری طلب می‌کند

کپی تریدینگ نیازمند سرمایه بیشتری است. اکثر تریدرها برای ارائه Copy Trading، حداقل ۵۰۰ دلار سرمایه از شما طلب می‌کنند. در صورتی که اگر شخصاً اقدام به ترید کنید، با سرمایه‌]ای بسیار پایین‌تر نیز می‌توانید وارد بازار شوید.

چگونه کپی ترید کنیم؟

انجام کپی تریدینگ

در سیستم‌های کپی تریدینگ معاملات شما به صورت اتوماتیک انجام شده و از معاملات تریدرهای حرفه‌ای پیروی می‌کند (هر معامله‌ای که تریدر موردنظر انجام دهد، به صورت خودکار نیز برای شما انجام می‌شود). وب‌سایت‌های زیادی در این خصوص خدمات ارائه می‌کنند که با ثبت نام در این پلتفرم‌ها می‌توانید از مزایای آنها بهره‌مند شوید.

در زیر به معرفی چند نمونه از این پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌ها می‌پردازیم (وب‌سایت‌های ذکر شده صرفاً جهت معرفی بوده و والکس صحت عملکرد آنها را تضمین نمی‌کند).

وب‌سایت ETORO

سایت ETORO شاید محبوب‌ترین پلتفرم Copy Trading در میان کاربران باشد. نرخ کارمزد خدمات آن نسبت به سایر پلتفرم‌ها پایین‌تر است.

وب‌سایت IO

 به عنوان یک سایت سوم شخص عمل می‌کند. بدین شکل که حساب شما را مستقیماً به صرافی معتبر بایننس وصل کرده و از طریق بررسی تریدرهای حرفه‌ای بایننس برای شما اقدام به ترید می‌کند. نکته مهم این است که کارمزد خدماتی که برای شما انجام می‌شود، توسط تریدرهای بایننس تعیین می‌شود.

کپی تریدینگ، یک شروع مناسب برای تازه کارها

نباید این حقیقت را کتمان کنیم که بازار‌های مالی خصوصاً رمزارزها، پیچیدگی‌های فراوانی دارند و دست‌یابی به درآمد مناسب، نیازمند کسب تجربه در کنار دانش کافی است. Copy Trading برای بسیاری از تازه‌کاران مسیری هموارتر و کم‌دردسرتر برای رسیدن به موفقیت است. اگر قصد انجام این کار را دارید، بهتر است با مبالغ کم شروع کنید تا دچار ضررهای بزرگ و جبران‌ناپذیر نشوید.

آیا کپی تریدینگ گزینه مناسبی است؟ 

در صورتی که موفق شوید یک تریدر مناسب در بازار پیدا کنید، کپی تریدینگ یک استراتژی پر سود برای شما خواهد بود.

آیا کپی تریدینگ برای تازه‌کارها مناسب است؟

کپی تریدینگ گزینه آسان‌تر برای شروع کار در بازار است. البته که به عنوان یک تریدر پیشنهاد می‌کنیم سایر استراتژی‌ها را نیز بررسی کنید.

کپی تریدینگ چقدر سودآور است؟ 

کپی تریدینگ یک گزینه بسیار پر سود برای افراد خصوصاً تازه‌کارها است. در صورتی که با سرمایه مناسبی وارد بازار شوید می‌توانید از فواید این استراتژی استفاده کنید.

(۶ امتیاز) - ۴/۵
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
17 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کرمی فر
کرمی فر
4 ماه قبل

سلام خوبید یه بنده خدایی توتلگرام از من خواست که حدود یک اتریم واردصرافی خودم کنم تا بهم اموزش بده چجور خریدو فروش کنم و سود زیادی از این پول ببرم و بعدش یه لینک فرستاد و کارهایی را گفت من انجام دادم که کل دارایی من را سرقت کرد و بعدشم همه پیامها را پاک کرد و جوابم نداد . به پلیس فتا هم شکایت کرد که هیچ کاری نکردند . تو این موارد راهکار چیه؟

ر رواقی
ر رواقی
4 ماه قبل
پاسخ به  کرمی فر

سلام
وقت شما به خیر
تمام پیشنهادات سرمایه گذاری که در شبکه های اجتماعی با وعده سودهای نجومی میشود، کلاهبرداری و با هدف سرقت دارایی افراد است. هرگز به چنین پروژه هایی لحظه‌ای فکر نکنید. متاسفانه به دلیل اینکه تراکنشها در بستر بلاکچین انجام میشود، راهکار مشخصی برای پیگیری و دستگیری عوامل این گونه کلاهبرداری ها وجود ندارد. بنابراین همیشه قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید.

سپاس از همراهی شما

پرناز
پرناز
7 ماه قبل

خرید پکیج کپی تریدینگ به چه صورت است

ر رواقی
ر رواقی
7 ماه قبل
پاسخ به  پرناز

سلام
وقت شما به خیر
کپی تریدینگ به عنوان یک سرویس معاملاتی در صرافی ها و یا وب‌سایت‌های شخص ثالث است که شما توسط آنها صرفاً میتوانید در ازای پرداخت مبلغی از معاملات یک تریدر دیگر به صورت خودکار (با استفاده از رباتهای نرم افزاری) یا “دستی” بهره‌مند شوید. ما در همین مقاله به ریسک‌های کپی تریدینگ و برخی سایتهای ارایه دهنده این سرویس پرداخته‌ایم.

سپاس از همراهی شما

Chalabi
Chalabi
7 ماه قبل

سلام‌لطفا میخواستم از saeed بپرسم از چه سایتی استفاده میکنند و از تجربیات ایشون بیشتر استفاده کنم

Saeed
Saeed
8 ماه قبل

سلام همه عزیزای دل
من ترید حرفه ای بلد نبودم ک درآمد بگیرم با کپی ترید آشنا شدم
و میگفتن روزی ۳۰٪ سود میگیری که خودش شک برانگیز بود . و چهار پنج تا تریدر مشورت کردم گفتن کپی ترید به درد نمیخوره پولت از دست میدی و ربات ها میبرنت تو سود یهو میارنت تو ضرر و از این حرفا

ولی یادش گرفتم و سه هفته تریدرهام رو غربال کردم و حدود ۴-۵ روزی میشه با سرمایه خیلی خیلی کم امتحانش کردم
و علی رغم اینکه پولم کم بود و معاملات زیادی کپی نمیشد، روزی ۱۰٪ سود رو گرفتم یعنی کمتر از یه هفته ۵۰٪ سود که اگه سرمایه بیشتر باشه مطمئنم تا روزی ۲۰-۲۵٪ سود هم میرسم.
و خوبیش اینه که پولت تو حساب خودته و نگران نیسی مثلا شرکت جمع کنه بره

ر رواقی
ر رواقی
7 ماه قبل
پاسخ به  Saeed

سلام
وقت شما به خیر
از این که تجارب خود در خصوص کپی تریدینگ را در اخنیار ما گذاشتید از شما ممنونیم. متاسفانه ما قادر به نمایش شماره تلفن کاربران نیستیم.
در صورتی که از پلتفرم خاصی برای کپی تریدینگ استفاده میکنیدف خوشحال میشویم آن را با ما در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

یگانه
یگانه
7 ماه قبل
پاسخ به  Saeed

سلام وقتتون بخیر آقای سعید،میشه لطفا بگید از چه راهی این کار رو میکنید؟ من از طریق بینگ ایکس اینکارو کردم و شکست خوردم

Negin***
Negin***
7 ماه قبل
پاسخ به  یگانه

بینگ ایکس پس خوب نیس برا کپی ترید؟

محمدسالاری
محمدسالاری
7 ماه قبل
پاسخ به  Saeed

سلام میتونید کمک من کنید ممنون میشم

ر رواقی
ر رواقی
7 ماه قبل
پاسخ به  محمدسالاری

سلام
وقت شما به خیر
محمد عزیز اگر سوال یا مشکل خود را در زمینه کپی تریدینگ بیان کنید، امکان راهنمایی بهتری به شما خواهد بود.

سپاس از همراهی شما

پارسی فارکس
پارسی فارکس
8 ماه قبل

سلام. کپی تریدرهای حرفه ای رو چجوری تشخیص بدیم؟

ر رواقی
ر رواقی
8 ماه قبل
پاسخ به  پارسی فارکس

سلام
وقت شما به خیر
پلتفرم‌هایی که خدمات کپی تریدینگ ارایه می‌دهند، (مانند برخی صرافی ها)، معمولا لیست تریدرهای برتر خود را با درصد معاملات موفق آنها به نمایش میگذارند.

سپاس از همراهی شما

tommy
tommy
9 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید
۱.وقتی حسابمون به حساب تریدر مورد نظر وصله تریدر میتونه حسابشو از حساب ما جدا کنه؟
۲.اردر گذاری میتونیم بکنیم قبل از وصل شدن به تریدر؟

ر رواقی
ر رواقی
8 ماه قبل
پاسخ به  tommy

سلام
وقت شما به خیر
۱- بله، قطع ارتباط به دلایلی مختفی ممکن است رخ دهد هرچند احتمال وقوع آن بسیار کم است.
۲- در حال حاضر پلتفرم های مختلفی کپی تریدینگ را ارائه میدهند. آیا سرویس خاصی مد نظر شماست؟ در بسیاری از پلتفرمهای کپی تریدینگ شما امکان اوردر گذاری را دارید.

سپاس از همراهی شما

سروش
سروش
9 ماه قبل

سلام.خواستم بدونم‌امکانش هست کسی که برای کپی تریدینگ بهش وصل شدیم به حساب ما دسترسی داشته باشه و پول مارو خارج کنه از حساب؟

ر رواقی
ر رواقی
9 ماه قبل
پاسخ به  سروش

سلام
وقت شما به خیر
خیر در کپی تریدینگ شما یا به صورت غیر اتوماتیک (دستی) از پوزیشن‌های معاملاتی تریدرهای برتر یک صرافی استفاده می‌کنید و یا در روش اتوماتیک از طریق رباتی که به صرافی موردنظر (مثلا بایننس) متصل می‌شود، دقیقا رفتارهای معاملاتی یک تریدر به خصوص را برای شما در همان صرافی اعمال می‌کند. بنابراین کیف پول شخصی شما در اختیار فرد به خصوصی قرار نمی‌گیرد. ضمن اینکه توجه داشته باشید حتما از پلتفرم‌ها و سایت‌های معتبر در زمینه کپی تریدینگ بهره ببرید. زیرا در فضای کریپتو قطعا پروژه‌های کلاهبرداری زیادی وجود دارند که با وعده کپی تریدینگ یا کسب درآمد زیاد در پی دسترسی به کیف پول و سرقت دارایی کاربران هستند.

سپاس از همراهی شما

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس