استخراج

هر آنچه که باید در مورد استخر استخراج بیت کوین بدانید

استخر استخراج بیت کوین شبیه یک کارخانه است که چند مزرعه، محصولات خود را برای فرآوری به آن بفرستند. جایی که چندین قدرت محاسباتی توان خود را برای استخراج بیت کوین به اشتراک گذاشته‌اند تا با سرعت بیشتری استخراج کنند. البته این یک تعریف ابتدایی برای ورود به مبحث استخر استخراج است.

در سال­‌های اخیر به ارز دیجیتال به عنوان یکی از گزینه­‌های سرمایه گذاری امن بسیار توجه می‌شود. استخراج فقط یکی از روش‌­های بدست آوردن بیت کوین است؛ اما این روش به دلیل جذابیت هایی که دارد، به یکی از محبوب ترین روش ها در این زمینه تبدیل شده است.

به مرور زمان و با توجه به افزایش سختی شبکه بیت کوین بیشتر استخراج‌کنندگان به دنبال پیوستن به استخرهای استخراج ارز دیجیتال هستند. انتخاب استخر استخراج و آشنایی با ساز وکارهای آن­‌ها یکی از دغدغه­‌های اصلی ماینرها است. اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، در ادامه با این مقاله والکس همراه باشید.

[title name=”bitmine” title=”استخراج رمزارز چیست؟” size=”2″ type=””]

اغلب افرادی که با ارزهای دیجیتال آشنا نیستند، هنگامی که واژه استخراج بیت کوین را می­‌شنوند، معدن‌چیانی کلنگ به دست را در ذهن خود تصور می­‌کنند. در حالی که استخراج بیت کوین عملاً نیاز به انجام کار فیزیکی ندارد.

استخر استخراج بیت کوین

در فرآیند استخراج یا ماینینگ، استخراج‌کنندگان تراکنش­‌ها را در بسته­‌هایی قرار می­‌دهند که بلاک نام دارد. پس از تایید تراکنش ارز دیجیتال بلاک به بلاکچین افزوده می‌شود. شبکه بلاک‌چین در ازای این کار، به استخراج‌کنندگان پاداشی از همان رمزارز، مانند بیت کوین می‌دهد. در جایی مانند استخر استخراج، اعضای استخر تصمیم می‌گیرند که با اشتراک‌گذاری قدرت دستگاه خود، به استخراج رمزارز موردنظر بپردازند و پاداش استخراج را بین اعضای استخر تقسیم کنند.

البته این تعریفی ساده از استخراج رمزارز است. در واقع برای تولید هر بلاک، استخراج‌کننده‌ها بر سر حل معادلات ریاضی بلاک‌چین با هم رقابت می‌کنند. هر بلاک کاندید، مشخصاتی دارد که یک ماینر باید آن‌ها را حدس بزند؛ عدد نانس و عدد هش این مشخصات هستند. عدد نانس، عدد هش بلاک را مشخص کرده و اگر این عدد، پایین‌تر یا برابر با هدف شبکه باشد و بقیه اعضای شبکه هم آن را تایید کنند، آن بلاک به بلاک‌چین اضافه می‌شود.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین” link=”https://wallex.ir/blog/%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d9%88-%d8%b9%d9%85%db%8c%d9%82-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86/”]

استخر استخراج

دستگاه استخراج ارز دیجیتال

استخراج بیت کوین نیازمند داشتن دستگاه‌ها و تجهیزات قدرتمند است. دستگاه­‌های استخراج با تایید تراکنش‌­ها به شبکه بیت کوین کمک می­‌کنند امن باقی بماند. در سال­‌های ابتدایی پیدایش بیت کوین ماینرها با لپ‌تاب­‌های شخصی خود بیت کوین استخراج می­‌کردند اما با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه، دستگاه­‌هایی طراحی و تولید شد که کار استخراج را انجام می‌دهند و قدرت پردازش بالایی دارند.

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC)، یکی از تلاش‌های موفق برای طراحی یک ابزار استخراج قدرتمند هستند. ای‌سیک، یک تراشه مدار مجتمع است که به صورت اختصاصی برای استخراج طراحی شده است. این تراشه‌ها روی بوردهایی مخصوص سوار شده و به عنوان یک دستگاه مستقل ارائه می‌شوند.

دستگاه استخراج ارز دیجیتال

چرا استخراج بیت کوین مهم است؟

بیت کوین یک شبکه پولی همتا به همتا و غیرمتمرکز است. همتا بودن به این معناست که دو نفر می‌توانند بدون داشتن واسطه مالی مثل بانک، تراکنش‌های مالی انجام دهند. غیرمتمرکز بودن هم به این‌ معنی است که یک قدرت واحد برای کنترل این رمزارز وجود ندارد. تا زمانی که توافق جمعی برای استفاده از بیت کوین باشد، این رمزارز به حضور خود ادامه می‌دهد و ارزشمند است. این ویژگی برخلاف پول فیات مثل ریال و دلار است که ارزش خود را از بانک مرکزی و دولت می‌گیرند.

استخراج بیت کوین توسط ماینرها، نوعی کمک به حفظ شبکه بیت کوین و بالا بردن امنیت آن است. هرچقدر استخراج‌کنندگان بیشتری وارد شبکه شوند، تراکنش‌ها توسط تعداد بیشتری از افراد تایید شده و امنیت بلاک‌چین بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، مقدار محدود 21 میلیون بیت کوین هنوز به طول کامل استخراج و وارد بازار نشده است و استخراج کمک می‌کند تعداد بیشتری از این رمزارز در اختیار کاربران قرار بگیرد.

[title name=”bitmine3″ title=”استخر استخراج بیت کوین (Mining Pool) چیست؟” size=”2″ type=””]

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، استخر استخراج جایی است که تعدادی از استخراج‌کننده‌ها توان و قدرت محاسبه‌ دستگاه‌های خود را، از طریق یک شبکه با هم به اشتراک می‌گذارند. با این کار، مجموع شبکه قدرت هش بالاتری دارد و احتمال این که سریع‌تر به عدد رویایی نانس و استخراج بلوک برسد، بیشتر است. در عوض با این کار، استخراج‌کننده‌ها توافق می‌کنند که پاداش بلاک استخراج شده را بین خود تقسیم کنند.

[title name=”bitmine2″ title=”چرا عضو شدن در یک استخر استخراج مهم است؟” size=”2″ type=””]

در سال­‌های اخیر با افزایش روز افزون محبوبیت بیت کوین، افراد زیادی به دنبال بدست آوردن این رمزارز هستند. یکی از روش‌­های بدست آوردن بیت کوین، استخراج است. با افزایش تعداد استخراج‌کنندگان بیت کوین یا همان ماینرها سختی شبکه نیز افزایش پیدا می­‌کند و در نتیجه کار استخراج بیت کوین سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل در حال حاضر استخراج فردی چندان سودآور نیست و در صورت نداشتن قدرت هش کافی، ماینر هیچ شانسی برای به‌دست آوردن پاداش نخواهد داشت. بنابراین، پیوستن به استخر استخراج یکی از روش­‌های افزایش سودآوری است.

چرا عضو شدن در استخر استخراج مهم است؟

مزایای عضو شدن در یک استخر استخراج

پیوستن به یک استخر استخراج به شما کمک می‌کند تا از قدرت هش دیگر اعضای شبکه استخر برای رسیدن به پاداش استفاده کنید و خودتان هم قدرت هش دستگاه‌های خود را با بقیه به اشتراک بگذارید. با این کار استخر می‌تواند هش‌های بیشتری تولید کند و در نتیجه شانس دریافت پاداش کل اعضای استخر بالا می‌رود.

یکی از مزایای بزرگ عضو شدن در یک استخر استخراج این است که می‌توانید درآمد خود را در بازۀ زمانی مشخص پیش‌بینی کنید. هر چند این درآمد در مقایسه با وقتی که خودتان بیت کوین را استخراج می‌کنید، بسیار پایین است، اما در عوض تضمین‌شده و همیشگی است. استخراج‌ انفرادی بیت کوین این روزها عملاً سود چندان زیادی ندارد.

از طرف دیگر، اگر تصمیم بگیرید که به هر دلیلی به یک استخر نپیوندید، باید چندین دستگاه ای‌سیک بخرید و هزینه‌های نگهداری و تهویه محیط را هم بپردازید تا شانس موفقیت بیشتری داشته باشید. اما این کار بسیار هزینه‌بر و گران است. یکی دیگر از مزیت‌های عضو شدن در یک استخر استخراج، کاهش قابل توجه این هزینه‌ها است.

نکات منفی عضو شدن در استخر استخراج

اگر چه پیوستن به استخرهای استخراج دارای مزایای بسیار زیادی است اما معایبی هم دارد که باید به آن توجه­ کرد. برای مثال افراد با پیوستن به استخر، بخشی از استقلال خود را در فرآیند استخراج از دست می­‌دهند. این افراد در اغلب موارد محدود به شرایطی هستند که استخر برای استخراج‌کنندگان خود تعیین می­‌کند. به گزارش blockchain.com، تعداد کمی از استخرهای بیت کوین مانند AntPool، Poolin و F2Pool بر فرآیند استخراج بیت کوین مسلط هستند.

اگرچه بسیاری از استخرها تلاش می‌کنند تا غیرمتمرکز باشند اما در عمل تعداد کمی از آن­‌ها موفق می­‌شوند آزادی عمل مناسبی در اختیار استخراج‌کنندگان خود قرار دهند. از این رو در برخی موارد ساختار استخر مخالف ساختار غیر متمرکز بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه است. همچنین در صورتی که تجهیزات ارتباطی استخر و پایداری اتصالات استخر به دلیل مشکلات فنی و یا هر اتفاق دیگری دچار مشکل شود درآمد استخراج‌کنندگان نیز قطع خواهد شد.

خوبی ها و بدی های استخر استخراج

[title name=”bitmine4″ title=”مهم‌ترین معیارهای انتخاب یک استخر استخراج” size=”2″ type=””]

اگر به تازگی در صنعت استخراج بیت کوین وارد شده باشید، با تعداد زیادی نام استخر مواجه شده‌اید که ویژگی‌های متفاوتی دارند. همه استخرهای استخراج ارز دیجیتال به یک روش کار نمی­‌کنند. شما هم اولین استخراج‌کننده‌ای نیستید که در مورد انتخاب استخر بیت کوین دچار تردید می‌­شوید. برخی از مهم­‌ترین فاکتورهایی که باید در هنگام انتخاب استخر بیت کوین به آن­‌ها دقت کنید، عبارتند از:

1-روش‌های پرداخت در یک استخر استخراج

روش پرداخت مهم­ترین عامل بر درآمد استخراج‌کنندگان است. از این رو بسیار حائز اهمیت است که ماینرها درباره روش­ پرداخت استخر استخراج بیت کوین تحقیق کنند. در اغلب موارد استخرهای استخراج از یکی از روش‌­های زیر برای پرداخت پاداش به ماینرها استفاده می­‌کنند:

Proportional یا پرداخت متناسب: در پرداخت نسبی پس از یافتن یک بلوک در استخر، پاداش هر ماینر نسبت به سهم ماینر از قدرت پردازشی کل استخر خواهد بود که به حساب کیف پول وی واریز خواهد شد. در این روش هر ماینر هر چقدر قدرت محاسباتی بیشتری در اختیار شبکه قرار دهد، سهم بیشتری از پاداش را دریافت خواهد کرد.

Pay-per-share یا پرداخت به ازای سهم: روش پرداخت به ازای هر سهم تا حدودی مشابه روش قبلی کار می­‌کند. زیرا هر ماینر نسبت به میزان توان پردازشی که در اختیار شبکه قرار می‌دهد، سود خود را دریافت می­‌کند. با این تفاوت که در این استخرها بدون در نظر گرفتن زمان یافتن بلوک و درآمد استخر، ماینر می­‌تواند سود خود را دریافت کند. زیرا در روش پرداخت به ازای سهم، پاداش افراد از موجودی خود استخر پرداخته می­‌شود.

Score-Based یا پرداخت مبتنی بر امتیاز: مهم‌­ترین هدف این روش پرداخت، افزایش زمان باقی ماندن ماینرها در استخر است. به این صورت که در استخر مبتنی بر امتیاز یک نوع امتیاز دهی به نام نرخ هش وجود دارد که با افزایش باقی ماندن یک ماینر در استخر افزایش پیدا می‌­کند. با بیشتر شدن این امتیاز پاداش دریافتی ماینر نیز بیشتر می­‌شود.

روش های پرداخت استخر استخراج بیت کوین

………………………………….

اگر بعد از دریافت پاداش خود، تصمیم گرفتید آن را به پول‌های رایجی مثل ریال تبدیل کنید، برای این کار بهتر است سراغ یک صرافی معتبر ارز دیجیتال بروید.

………………………………….

2-شفافیت استخر

برخی از استخرها متاسفانه از شفافیت زیادی ندارند و ماینرها را در جزییات فعالیت خود قرار نمی‌­دهند. نداشتن شفافیت کافی می­‌تواند امکان هرگونه تخلف و دستکاری در آمار استخر را ایجاد کند. نداشتن شفافیت باعث ضررهای جبران‌ناپذیری برای استخراج‌کنندگان خواهد شد.

به همین دلیل استخراج‌کنندگان باید قبل از پیوستن به یک استخر، در مورد نحوه فعالیت­‌های آن اطلاعات لازم را کسب کنند.

3-کارمزد استخر

یکی از مهم­ترین مواردی که باید استخراج‌کنندگان در زمان انتخاب استخر استخراج بیت کوین به آن توجه کنند، کارمزد استخر است. هر چقدر میزان کارمزد دریافتی یک استخر کمتر باشد، درآمد ماینرها افزایش پیدا خواهد کرد. کارمزدهای در محدوده یک درصد، استاندارد هستند.

4-امنیت استخر

سرقت بیت کوین در سال‌­های اخیر مورد توجه هکرها و مجرمان سایبری قرار گرفته است. به همین علت حفظ بیت کوین در یک محیط امن بسیار مهم است. استخراج‌کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که استخر استخراج بیت کوین به راحتی قابل هک نیست و امنیت بالایی دارد. بهترین روش، ملحق شدن به استخرهای استخراج قدیمی است که سابقه خوبی در این زمینه دارند.

امنیت استخر استخراج

5-اندازه استخر

اندازه استخر به میزان قدرت پردازشی ماینرهای آن استخر بستگی دارد. هر چقدر اندازه یک استخر بزرگ‌تر باشد، استخراج‌کنندگان درآمد­های مشخص و منظم‌­تری خواهند داشت. اما میزان پرداختی استخرهای بزرگ نسبت به استخرهای کوچک، کمتر است.

[learn_more title=”بیشتر بدانید ” button=”آموزش معامله بیت کوین در ایران + معرفی بهترین روش ها” link=”https://wallex.ir/blog/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/”]

بحثی کوتاه دربارۀ حمله 51 درصد

قدرت کنترل شبکۀ بلاک‌چین بیت کوین باید به شکل عادلانه و محدود در اختیار همۀ کاربران شبکه باشد. در واقع هیچ استخری، یا استخراج‌کننده‌ای نباید بتواند بیش از 50 درصد قدرت هش شبکه را کنترل کند. در این صورت امنیت همۀ شبکه به خطر افتاده و بلاک‌چین بیت کوین اعتبار غیرمتمرکز بودن خود را از دست می‌دهد.

در طی حمله 51 درصد، فردی که به این قدرت هش دست پیدا کرده، می‌تواند تراکنش‌هایی را حذف و دستکاری کند. این حمله، الگوریتم اجماع اثبات کار را زیر سوال برده و می‌تواند باعث مشکل دوبار خرج کردن یک واحد بیت کوین شود.

سال‌ 2018 دنیای بلاک‌چین با حمله 51 درصد مواجه شد و تاکنون ارزهای مطرح “بیت کوین گلد” و “اتریوم” هدف این حمله قرار گرفته‌اند. با این که احتمال حمله 51 درصد برای ارزی به وسعت بیت کوین بسیار کم است اما استخرهای استخراج توافق کرده‌اند که قدرت هش خود را از 40 درصد کل شبکه بالاتر نبرند تا ادامه کار کل شبکه ممکن شود.

ما در مقاله آیا حمله 51 درصدی به بلاکچین بیت کوین امکان دارد؟، مفصل در مورد حمله 51 درصدی صحبت کرده‌ایم.

[title name=”bitmine5″ title=”معرفی بهترین استخرهای استخراج” size=”2″ type=””]

در ادامۀ این مقاله، تعدادی از بهترین و محبوب‌ترین استخر های استخراج قابل اعتماد را با ذکر جزئیات آن‌ها، به شما معرفی می‌کنیم. طبیعتاً با کسب اطلاعات دقیق تر راجع به هر کدام از این استخرها، نحوه پرداخت آن‌ها، میزان امنیتی که به کاربران ارائه می‌دهند و مزایا و معایب استفاده از آن‌ها، می‌توانید انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید. بنابراین، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

1. استخر استخراج Ant

AntPool یک استخر استخراج واقع در چین است که از نظر قدرت هش، قدرتمندترین و بزرگ‌ترین استخر استخراج چین است. این استخر حدود 11٪ از کل بلوک‌ها را استخراج می‌کند. استخر Ant توسط بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سخت‌افزار بیت کوین در جهان به نام Bitmain Technologies اداره می شود. این استخر به کاربران اجازه می‌دهد که درآمد خود را در داشبورد خود مشاهده کنند. همچنین اعضا می‌توانند نرخ هش خود را بر اساس دقیقه، ساعت یا به صورت روزانه تنظیم کنند.

antpool استخر استخراج

هزینه و پرداخت‌ها

ایجاد یک حساب کاربری در استخر Ant رایگان است. شما مجاز به انتخاب روش استخراج همتا به همتا از طریق سخت افزار استخراج خود هستید (این روش 1٪ هزینه خواهد داشت). یا می توانید روش‌های PPLNS ( که هزینه‌ای معادل 0٪ دارد) و PPS (هزینه این روش برابر 2.5٪ است) را انتخاب کنید. هزینه دریافت شده برای هر معامله پنهان است و معمولاً توسط استخر Ant فاش نمی‌شود. هزینه معامله بیت کوین اخیراً افزایش یافته است و استخر Ant حدود 1یا 2 بیت کوین از هر بلوک را را به جهت مخارج، برای خود نگه می‌دارد. هر بلوک بیت کوین توسط این استخر، 6.25 بیت کوین پاداش می‌گیرد.

امنیت استخر

استخر Ant برای حفظ امنیت کاربران از احراز هویت دو عاملی، قفل‌های کیف‌پول و هشدارهای ایمیلی استفاده می‌کند. می‌توان گفت که این استخر استخراج امنیت خوبی دارد.

مزایای استفاده از این استخر

استخر Ant یا همان اَنت‌پول بزرگترین و محبوب ترین استخر بیت کوین است که رابط کاربری انعطاف‌پذیری برای استخراج‌کنندگان تازه‌وارد دارد. در این استخر شما امکان استفاده از روش‌های پرداخت PPLNS (پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام) و PPS (پرداخت به‌ازای هر سهم) را دارید که یک امتیاز دیگر محسوب می‌شود. هرچه بیشتر در این استخر فعالیت کنید، با گزینه های جالب بیشتری که به کاربران ارائه می‌دهد، آشنا می‌شوید. هزینه پرداختی به کاربران در این استخر استخراج بسیار خوب است، در کنار این که فعالیت در این استخر با اقدامات امنیتی بسیار خوبی همراه است.

معایب استفاده از آن

با توجه به اینکه اَنت‌پول یک استخر استخراج بزرگ است، مقادیر پرداختی آن باید کاهش پیدا کند. هزینه‌‌ی معاملات نیز توسط استخر Ant فاش نشده است.

2. استخر استخراج Slush

Slush Pool اولین استخر بیت کوین است که در سال 2010 با نام Bitcoin Pooled Mining Server راه اندازی شد. این سایت در سال 2012 اولین بلاک‌چین خود را به دست آورد و از آن زمان تاکنون بیش از 15000 بلوک توسط این سایت استخراج شده است. استخر Slush توسط Satoshi Labs، شرکت فنی مستقر در کشورِ چک اداره می شود. علاوه بر پروتکل استخراج استراتوم که امروزه بسیاری از استخرهای دیگر نیز از آن استفاده می‌کنند، اولین کیف پول آفلاین بیت کوین و اولین نقشه جهانی بیت کوین محور نیز توسط همین شرکت به وجود آمدند.

روش مبتنی بر «امتیاز» که استخر Slush از آن استفاده می‌کند، این استخر را منحصر به فرد می‌کند. این روش ریسک روبه‌رو شدن با کلاه‌برداری را به شدت پایین می‌آورد. در این استخر این امکان را خواهید داشت که قبل از ثبت‌نام کردن، از یک حساب آزمایشی استفاده کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید. این گزینه امتیاز بسیار خوبی برای استخراج‌کنندگان تازه وارد است. یکی دیگر از مزایای استفاده از این استخر، امنیت بالای سرورهای آن است.

استخر استخراج slushpool

هزینه و پرداخت

هزینه معامله استاندارد در این استخر به صورت ثابت 2% است و با ماینرها به اشتراک گذاشته می‌شود. پرداخت‌ها به طور مرتب انجام می‌شود و روش مبتنی بر امتیاز امکان توزیع عادلانه پاداش در بین استخراج‌کنندگان را فراهم می‌کند.

مزایا و معایب

استخر Slush یکی از قدیمی ترین استخرهای استخراج جهان است که رابط کاربری مناسبی دارد. استفاده از روش مبتنی بر امتیاز، امکان کلاه‌برداری در این استخر را به حداقل می‌رساند. با این حال، هزینه معامله در این استخر در مقایسه با سایر سایت‌ها کمی بالاست. با وجود این که استفاده از روش مبتنی بر «امتیاز» یک مزیت محسوب می‌شود، لازم به ذکر است که با متوقف شدن عملیات استخراج، امتیاز کاربر به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

3. استخر استخراج F2Pool

F2Pool یکی از بزرگ‌ترین استخرهای چینی استخراج بیت کوین است که در سال 2013 راه اندازی شد. این استخر در دنیای ارز دیجیتال، بیشتر به نام استخر Discus Fish مشهور است. به غیر از بیت کوین، ارزهای رمزنگاری شده دیگری چون اتریوم، لایت کوین و زی‌کَش نیز در این استخر استخراج می‌شوند. سطح دشواری استخراج رمزارز در این استخر مبتنی بر قدرت هش است؛ چرا که این سایت از پروتکل استخراج استراتوم و واردیف استفاده می‌کند.

هزینه و پرداخت

F2Pool با استفاده از سیستم پاداش PPS کار می‌کند و هزینه معامله در آن 4% است که هزینه‌ای نسبتاً زیاد است. پرداخت‌ها هر روز با تعیین محدودیت در برداشت (روزانه 0.001BTC) انجام می شود.

مزایا و معایب

این سایت بر روی پروتکل HTTPS کار می‌کند و از ویژگی قفل کیف پول پشتیبانی می‌کند، اما گزینه امنیتی «تأیید هویت دو عاملی» ندارد. از مزایای استفاده از این استخر می‌توان امکان استخراج ارزهای متنوع به غیر از بیت کوین و امکان پرداخت روزانه به کاربران را نام برد. نکته منفی استفاده از این استخر، هزینه نسبتاً بالایی است که برای معاملات از کاربران دریافت می‌شود.

4. استخر استخراج BTCC

BTCC یک استخر چینی است که در سال 2014 راه اندازی شده است. کار این شرکت بر ارز دیجیتال بیت کوین متمرکز است و مبادلات بیت کوین، مبادلات کیف پول و چاپ بیت کوین‌های فیزیکی و غیره را نیز انجام می‌دهد. این سایت یک حساب رسمی WeChat هم دارد که در آن استخراج‌کنندگان می‌توانند جزئیات قدرت هش، استخر هش و شبکه خود را پیگیری کنند.

هزینه و پرداخت

این استخر تمام اطلاعات مربوط به پرداخت‌ها را به طور شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. BTCC به ازای هر بلاکی که استخراج می‌شود، 1 تا 2 بیت کوین به کاربرانش پاداش می‌دهد. پرداخت‌های این استخر به کاربران به طور مرتب انجام می‌شود. باقی پاداش بلاک صرف هزینه‌های جاری استخر می‌شود یا به موجودی آن افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب

استخر BTCC، خدمات مبادله بیت کوین و کیف پول مخصوص به خودش را ارائه می‌دهد. همچنین، پاداش خوبی برای استخراج ارز دیجیتال نصیب کاربران خود می‌کند. شفافیت در ساختار کارمزدها و معرفی مدل FPPS نیز از دیگر مزایای این استخر است.

با این حال BTCC معایبی هم دارد. در این استخر حساب‌های کاربری که 90 روز غیر فعال باشند، حتی اگر درآمدی کسب کنند، بعد از این 90 روز به حالت تعلیق در می‌آیند. درآمد این حساب‌ها به اندوخته سایت اضافه می‌شود.

5. استخر استخراج Eligius

الیگوس یکی از کوچکترین استخرهای استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده است که در سال 2011 راه اندازی شده است. این استخر، پس از ثبت‌نام، آمار و نمودارهای بسیار خوبی در اختیار کاربران قرار می‌دهد که کمک می‌کنند کاربران درک صحیحی از چگونگی کسب درآمد از استخر داشته باشند. همچنین کاربران این استخر می‌توانند آمار سایر کاربران را در صفحه اصلی مشاهده کنند که قدرت هش کاربران را نمایش می‌دهد. این ویژگی برای استخراج‌کنندگان بسیار جالب است.

هزینه‌ها و پرداخت

این سایت با استفاده از مدل PPS (هزینه 0٪) فعالیت می‌کند. در این استخر برای کسب بیت کوین یک آستانه تعیین شده است. کاربر باید حداقل 0.04194304 BTC داشته باشد تا بتواند وجهی از سمت استخر دریافت کند. با رسیدن به این آستانه و پیدا کردن بلوک، کاربر می‌تواند از سایت به ازای استخراج ارز دیجیتال، وجه دریافت کند. حتی اگر چند روز از استخراج دست بکشید، باز هم درآمد شما به صف پرداختتان اضافه می‌شود. این ویژگی، حتی به کاربرانی که قدرت هش پایینی دارند این اجازه را می‌دهد تا درآمدی در کیف پول خود به دست آورند.

امنیت

ایجاد هر تغییری مربوط به حساب کاربری، نیاز به امضاء از سمت کاربر دارد. این امضاء همان آدرس کیف پول بیت کوین شماست که نام کاربری شما هم محسوب می شود.

مزایا و معایب

نکته مثبت این استخر این است که عضو شدن در آن نیاز به ثبت‌نام ندارد. همچنین، این استخر هزینه ای بابت معاملات از کاربران دریافت نمی‌کند و یک سیستم پشتیبانی بسیار قوی دارد.

با این حال این ویژگی منفی را باید در نظر داشت که نمی‌توان قبل از رسیدن به آستانه تعیین شده، از سوی استخر پول یا ارزی دریافت کرد. به‌علاوه رابط کاربری سایت، چندان کاربرپسند نیست.

6. استخر استخراج BTC.com

BTC.com یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین است که متعلق به Bitmain، خالق استخر Ant است. این سایت بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند. این سایت در سال 2015 راه اندازی شد و علاوه بر استخر استخراج، دارای کیف پول مخصوص به خود است. در بخش اصلی این وب‌سایت می‌توان سابقه استخراج بیت کوین‌های اخیر و استخر استخراج آن‌ها را پیدا کرد.

استخر استخراج BTC.com

پرداخت و هزینه‌ها

این سایت از طریق مدل PPS کار می‌کند و هزینه ای معادل با 1.5% بابت معادلات از کاربران خود دریافت می‌کند. پرداخت‌های این سایت به کاربران ممکن است تا دو ساعت زمان ببرد. کوتاه یا طولانی مدت بودن این زمان کاملاً به شبکه بستگی دارد. با این حال، BTC.com سعی می‌کند که پرداخت‌ها را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد.

امنیت

این سایت برای محافظت از خود در برابر حمله DDoS، از سرویس‌های کلودفلر استفاده می‌کند و به این صورت تضمین می‌کند که مزایای کاربران و قدرت هش آن‌ها از بین نمی‌رود.

مزایا و معایب

این سایت به صورت جهانی فعالیت می‌کند و سرویس پشتیبانی قوی و امنیت بالایی دارد. همچنین، تمام اطلاعات لازم را به طور شفاف با کاربران خود در میان می‌گذارد.

یک نقطه ضعف استخر BTC.com این است که گاهی پرداخت وجه به کاربران توسط سایت ممکن است بسته به وضعیت شبکه بیت کوین، کمی طول بکشد.

7. استخر استخراج BW

BW استخر استخراج بیت کوین چینی با رابط کاربرپسند است. علاوه بر بیت کوین، این سایت امکان استخراج ارزهایی چون لایت‌کوین و اتریوم را نیز به کاربران می‌دهد. استخر BW بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند.

هزینه و پرداخت‌ها

این سایت به علت به اشتراک‌گذاری هزینه معاملات با استخراج‌کنندگان خود، از ویژگی شفافیت برخوردار است. این استخر از روش‌های پرداخت PPLNS ، PPS و SOLO استفاده کرده و متوسط هزینه‌ای که بابت معاملات از کاربرانش دریافت می‌کند، برابر با 1% است. حداقل پرداخت این استخر، 0.001 BTC است.

مزایا و معایب

این سایت امکان استخراج ارزهای متعددی را به کاربران داده و رابط کاربری انعطاف پذیری دارد.

با این‌حال این سایت امکان استخراج ترکیبی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و این نقطه ضعف استخر BW است.

جمع‌بندی

با افزایش سختی شبکه بیت کوین استخراج انفرادی نمی‌تواند مانند سال­‌های قبل سودآوری خوبی داشته باشد؛ به همین علت پیوستن به استخرهای استخراج بیت کوین یکی از راه­‌های مناسب برای کسب پاداش منظم و امن است. البته در انتخاب استخر باید مواردی مانند کارمزد، امنیت، روش پرداخت، شفافیت و اندازه استخر مورد توجه قرار بگیرد.

هر استخر استخراج ویژگی‌های متفاوتی دارد که آن را برای یک نوع خاص مشتری مناسب می‌کند؛ بنابراین استخراج‌کنندگان باید با توجه به شرایط خود به اندازه کافی تحقیق کنند تا با آگاهی کامل در پیوستن به استخر استخراج بیت کوین تصمیم بگیرند. اگر خود شما تجربه کار با یکی از این استخرها را دارید، درباره‌ی تجربه خود برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا