استخراج

استخر استخراج چیست؛ ۱۶ استخر برتر استخراج بیت کوین

بسیاری از افراد در سال‌های اخیر به رمزارزها به عنوان یکی از گزینه­‌های سرمایه‌گذاری امن توجه می‌کنند. استخراج تنها یکی از روش‌‌های کسب برخی از رمزارزها مانند بیت کوین است؛ اما به دلیل جذابیت‌هایی که دارد به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها بدل شده است.

به مرور زمان و با توجه به افزایش سختی شبکه، اکثر استخراج‌کنندگان به دنبال پیوستن به استخرهای این رمزارز هستند. از این رو همواره انتخاب بهترین استخر و آشنایی با ساز و کار آن یکی از دغدغه‌های اصلی ماینرهاست. اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتری در ارتباط با استخر استخراج هستید، با ما در ادامه این مقاله والکس همراه شوید.

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج بیت کوین چیست

استخر ماینینگ گروهی مشترک از استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری شده است که منابع محاسباتی خود را در یک شبکه ترکیب می کنند تا با پیدا کردن بلاک یا استخراج موفقیت آمیز ارزهای رمزنگاری شده، پاداش دریافت کنند. در واقع می‌توان گفت که استخرهای ماینینگ، ماینرهای فردی را که به عنوان یک موجودیت واحد در شبکه بلاکچین کار می‌کنند، گرد هم می‌آورند.

استخر استخراج شبیه یک کارخانه است که چند مزرعه، محصولات خود را برای فرآوری به آن می‌فرستند. جایی که چندین قدرت محاسباتی، توان خود را برای استخراج یک رمزارز به اشتراک گذاشته تا این کار را با سرعت بیشتری انجام دهند. البته این یک تعریف ابتدایی برای ورود به مبحث استخر استخراج است.

در فرآیند استخراج، ماینرها تراکنش‌ها را در بسته‌هایی به نام «بلاک» قرار می‌دهند. هر تراکنش پس از تایید به بلاک و هر بلاک در بلاکچین افزوده می‌شود. شبکه بلاکچین در ازای این کار، به ماینرها پاداشی از همان رمزارز را می‌دهد. در جایی مانند استخر ماینینگ، اعضای استخر تصمیم می‌گیرند که با اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی دستگاه خود، به استخراج رمزارز موردنظر بپردازند و پاداش استخراج را بین اعضای استخر تقسیم کنند.

البته این تعریفی ساده از استخر رمزارز است. در واقع برای تولید هر بلاک، استخراج‌کننده‌ها بر سر حل معادلات ریاضی بلاکچین با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر بلاک، مشخصاتی دارد که یک ماینر باید آن‌ها را حدس بزند: عدد نانس و عدد هش. عدد هش توسط تابع هش تولید می‌شود و عدد نانس، عدد هش بلاک را مشخص کرده و اگر این عدد، پایین‌تر یا برابر با هدف شبکه باشد و بقیه اعضای شبکه هم آن را تایید کنند، آن بلاک به بلاکچین اضافه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید. 

اهمیت عضویت در یک استخر ماینینگ

استخراج یک رمزارز مستلزم داشتن دستگاه‌ها و تجهیزات قدرتمند است. دستگاه‌های ماینینگ با تایید تراکنش‌ها به امنیت شبکه کمک می‌کنند. سال‌ها قبل از این، کاربران با لپ‌تاپ شخصی خود می‌توانستند برخی از رمزارزها مانند بیت کوین را استخراج می‌کردند اما با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه، دستگاه‌هایی با قدرت پردازشی بالا برای استخراج طراحی و ساخته شدند.

دستگاه‌های اسیک (ASIC)، یکی از تلاش‌های موفق برای طراحی یک ابزار استخراج قدرتمند هستند. اسیک دارای یک تراشه مدار مجتمع است که به صورت اختصاصی برای استخراج طراحی شده است. این تراشه‌ها روی بوردهایی مخصوص سوار شده و به عنوان یک دستگاه مستقل ارائه می‌شوند. در حال حاضر در بازار بهترین دستگاه‌های ماینینگ وجود دارند که استخراج کنندگان از طریق آن‌ها به استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها می‌پردازند.

مزایای استفاده از استخر استخراج

یک استخراج کننده بیت کوین

پیوستن به یک استخر استخراج به شما کمک می‌کند تا از قدرت هش دیگر اعضای شبکه برای رسیدن به پاداش استفاده کنید و خودتان هم قدرت هش دستگاه‌ خود را با سایرین به اشتراک بگذارید. با این کار استخر می‌تواند هش‌ بیشتری تولید کند و در نتیجه شانس دریافت پاداش کل اعضای استخر بالا می‌رود.

یکی از مزایای بزرگ عضویت در یک استخر استخراج این است که می‌توانید درآمد خود را در بازه زمانی مشخص پیش‌بینی کنید. هرچند این درآمد در مقایسه با زمانی که خودتان یک رمزارز را استخراج می‌کنید بسیار کم است، اما در عوض تضمین‌شده و همیشگی‌ست.

از طرف دیگر، اگر تصمیم بگیرید به هر دلیلی به یک استخر رمزارز نپیوندید، باید چندین دستگاه اسیک بخرید و هزینه‌های نگهداری و تهویه محیط را هم بپردازید تا شانس موفقیت بیشتری داشته باشید. اما این کار بسیار هزینه‌بر و گران است. یکی دیگر از مزیت‌های عضویت در یک استخر استخراج، کاهش قابل توجه این هزینه‌هاست.

پس به طور خلاصه مزایای استفاده از استخر ماینینگ عبارت است از:

  • افزایش پاداش استخراج
  • درآمدی پایدار و همیشگی
  • کاهش هزینه‌ها

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج را مطالعه کنید. 

معایب استفاده از استخر استخراج

سکه طلایی رنگ بیت کوین در معدن

اگر چه پیوستن به استخرهای استخراج دارای مزایای زیادی است اما معایبی هم دارد که باید به آن توجه کنیم. به عنوان مثال افراد با پیوستن به استخر رمزارز، بخشی از استقلال خود را در فرآیند استخراج از دست می‌دهند. این افراد در اغلب موارد محدود به شرایطی هستند که استخر برای استخراج‌کنندگان خود تعیین می‌کند. اگرچه بسیاری از استخرها تلاش می‌کنند تا غیرمتمرکز باشند اما در عمل تعداد کمی از آنها موفق ‌شده‌اند آزادی عمل مناسبی را در اختیار استخراج‌کنندگان قرار دهند. از این رو در برخی موارد ساختار استخر در تقابل با ساختار غیرمتمرکز بیت کوین و سایر رمزارزها است. همچنین در صورتی که تجهیزات ارتباطی استخر به دلیل مشکلات فنی و یا هر اتفاق دیگری دچار مشکل شود درآمد استخراج‌کنندگان نیز قطع خواهد شد. بنابراین مهمترین معایب استفاده از استخر استخراج عبارتند از:

  • افزایش تمرکز 
  • وابستگی ماینرها به پروتکل‌های استخر
  • آزادی عمل کم ماینرها

مهم‌ترین معیارهای انتخاب یک استخر ماینینگ

پارامترهای یک استخر استخراج

اگر به تازگی به صنعت استخراج وارد شده باشید، با اسامی زیادی استخر رمزارز مواجه‌اید که هر یک ویژگی‌های متفاوتی دارند. همه استخرهای استخراج ارز دیجیتال به یک روش کار نمی‌کنند. شما هم اولین استخراج‌کننده‌ای نیستید که در مورد انتخاب استخر دچار تردید می‌شوید. بنابراین در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب یک استخر استخراج به آن‌ها توجه شود را معرفی کنیم.

روش پرداخت در یک استخر استخراج

روش پرداخت مهم‌ترین عامل بر درآمد استخراج‌کنندگان است. از این رو بسیار حائز اهمیت است که ماینرها درباره روش پرداخت یک استخر تحقیق کنند. در اغلب موارد استخرهای استخراج از یکی از روش‌های زیر برای پرداخت پاداش استفاده می‌کنند:

پرداخت نسبی (Proportional)

در پرداخت نسبی پس از یافتن یک بلاک در استخر، پاداش هر ماینر نسبت به سهم او از قدرت پردازشی کل استخر تعیین می‌شود و به حساب کیف پول وی واریز خواهد شد. در این روش هر ماینر هر چقدر قدرت محاسباتی بیشتری در اختیار شبکه قرار دهد، سهم بیشتری از پاداش را دریافت می‌کند.

پرداخت در ازای سهم (Pay-per-share) 

روش پرداخت در ازای سهم تا حدودی مشابه روش قبلی است. زیرا هر ماینر نسبت به میزان توان پردازشی که در اختیار شبکه قرار می‌دهد، سود دریافت می‌کند. با این تفاوت که در این استخرها بدون در نظر گرفتن زمان یافتن بلاک و درآمد استخر، ماینر می‌تواند سود خود را دریافت کند. زیرا در روش پرداخت به ازای سهم، پاداش افراد از موجودی خود استخر پرداخته می‌شود.

پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score-Based)

مهم‌ترین هدف این روش پرداخت، افزایش زمان باقی ماندن ماینرها در استخر رمزارز است. به این صورت که در این استخرها یک نوع امتیازدهی به نام نرخ هش وجود دارد که با افزایش حضور یک ماینر در استخر افزایش پیدا می‌کند. بنابراین با بیشتر شدن این امتیاز پاداش دریافتی ماینر هم بیشتر می‌شود.

شفافیت استخر استخراج

برخی از استخرها متاسفانه شفافیت زیادی ندارند و ماینرها را در جزییات فعالیت خود قرار نمی‌دهند. نداشتن شفافیت کافی می‌تواند امکان هرگونه تخلف و دستکاری در آمار استخر را رقم بزند. عدم شفافیت ضررهای جبران‌ناپذیری را برای استخراج‌کنندگان در پی خواهد داشت. به همین دلیل استخراج‌کنندگان باید قبل از پیوستن به یک استخر، در مورد نحوه فعالیت­‌های آن اطلاعات لازم را کسب کنند.

کارمزد استخر ماینینگ

یکی از مهمترین مواردی که ماینرها در زمان انتخاب بهترین استخر استخراج باید به آن توجه کنند، کارمزد استخر است. هر چقدر میزان کارمزد دریافتی یک استخر کمتر باشد، درآمد ماینرها افزایش پیدا خواهد کرد. (کارمزدهای در محدوده یک درصد، استاندارد هستند).

امنیت استخر

سرقت برخی از رمزارزها مانند بیت کوین در سال‌های اخیر مورد توجه هکرها و مجرمان سایبری قرار گرفته است. به همین دلیل حفظ ارزهای دیجیتال در یک محیط امن بسیار مهم است. استخراج‌کنندگان باید اطمینان پیدا کنند که استخر استخراج آنها به راحتی قابل هک نیست و از امنیت بالایی برخوردار است. بهترین روش، ملحق شدن به استخرهای استخراج قدیمی است که سابقه خوبی در این زمینه دارند.

اندازه استخر

اندازه استخر به میزان قدرت پردازشی ماینرهای آن بستگی دارد. هر چقدر اندازه یک استخر ماینینگ بزرگ‌تر باشد، ماینرها درآمدهای مشخص و منظم‌تری خواهند داشت. اما میزان پرداختی استخرهای بزرگ نسبت به استخرهای کوچک، کمتر است.

حملات ۵۱ درصدی و خطر آن برای استخرهای استخراج

حمله 51 درصدی

قدرت کنترل بلاکچین باید به شکل عادلانه و محدود در اختیار همه کاربران شبکه قرار گیرد. در واقع هیچ استخری، یا استخراج‌کننده‌ای نباید بتواند بیش از ۵۰ درصد قدرت هش شبکه را کنترل کند. در این صورت امنیت شبکه به خطر افتاده و بلاکچین تمرکززدایی خود را از دست می‌دهد.

در حمله ۵۱ درصدی، فردی که به این قدرت هش دست پیدا کرده، می‌تواند تراکنش‌هایی را حذف و دستکاری کند. این حمله، الگوریتم اجماع اثبات کار را زیر سوال برده و می‌تواند باعث خطر دوبار خرج کردن (Double-spending) شود.

سال‌ ۲۰۱۸ دنیای بلاکچین با حمله ۵۱ درصدی مواجه شد و تاکنون ارزهای مطرحی مانند بیت کوین گلد و اتریوم، هدف این حمله قرار گرفته‌اند. با وجود اینکه احتمال حمله ۵۱ درصدی بسیار کم است، اما استخرهای استخراج توافق کرده‌اند که قدرت هش خود را هرگز از ۴۰ درصد توان کل شبکه بالاتر نبرند.

معرفی بهترین استخر استخراج ارز دیجیتال

در ادامه تعدادی از بهترین و محبوب‌ترین استخرهای استخراج قابل اعتماد را با ذکر جزئیات آن‌ها، به شما معرفی می‌کنیم. طبیعتاً با کسب اطلاعات دقیق‌تر راجع به هر کدام از این استخرها، از جمله نحوه پرداخت، میزان امنیتی و مزایا و معایب آنها، می‌توانید انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید.

استخر استخراج انت پول (AntPool)

استخر استخراج انت پول

انت پول (AntPool) بزرگترین استخر استخراج واقع در چین است که حدود ۱۱٪ از کل بلاک‌های بیت کوین را استخراج می‌کند. انت پول توسط بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سخت‌افزار بیت کوین در جهان به نام بیت مین (Bitmain Technologies) اداره می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد درآمد خود را در پنل کاری خود مشاهده کنند. همچنین کاربران این استخر می‌توانند نرخ هش خود را بر اساس دقیقه، ساعت یا به صورت روزانه تنظیم کنند.

ایجاد یک حساب کاربری در انت پول رایگان است. شما مجاز به انتخاب روش استخراج همتا به همتا از طریق سخت افزار استخراج خود هستید (این روش ۱٪ هزینه خواهد داشت). یا می توانید روش‌های PPLNS  (هزینه‌ای معادل ۰٪) و PPS  (هزینه‌ای معادل ۲.۵٪) را انتخاب کنید. هزینه دریافت شده برای هر معامله پنهان است و معمولاً توسط انت پول فاش نمی‌شود.

انت پول برای حفظ امنیت کاربرانش از احراز هویت دو عاملی، قفل‌های کیف‌پول و هشدارهای ایمیلی استفاده می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت این استخر رمزارز، امنیت مناسبی دارد.

انت ‌پول بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین استخر استخراج است که رابط کاربری انعطاف‌پذیری را برای استخراج‌کنندگان تازه‌وارد مهیا می‌کند. در این استخر شما امکان استفاده از روش‌های پرداخت PPLNS (پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام) و PPS (پرداخت به‌ازای هر سهم) را دارید که یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود. هرچه فعالیت شما در این استخر بیشتر باشد، از امکانات جالب بیشتری بهره‎مند می‌شوید. هزینه پرداختی به کاربران در این استخر ماینینگ بسیار خوب است و فعالیت در آن با اقدامات امنیتی درخوری همراه است.

استخر استخراج نانو پول (NanoPool)

یکی از بزرگترین استخرهای اتریوم نانو پول است. این استخر در زمان نگارش این مقاله از کاربران خود معادل یک درصد کارمز کم می‌کند که در مقایسه با کارمزد سایر استخرها می‌توان گفت رقم مناسبی است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این استخر این است که پرداخت منظمی دارد و امکان استخراج کوین‌های ارائه شده به دو صورت انفرادی (یک کوین) و دوتایی (۲ کوین به طور همزمان با توزیع متناسب قدرت بین آنها) برای کاربران فراهم است.

پرداخت پاداش در استخر استخراج Nanopool در چند مرحله در طول روز رخ می دهد. به محض اینکه موجودی حساب ماینر از حداقل مقدار تعیین شده بیشتر شود، در مرحله پرداخت بعدی پرداخت خواهد شد. به همین دلیل این استخر برای افرادی که نیاز به دریافت سریع پاداش خود دارند مناسب است.

این استخر تضمین می‌کند که کاربران برای سهام خود بدون مشکل یا تاخیر پاداش دریافت خواهند کرد و از طرف دیگر از لحاظ امنیت هم در حد قابل قبولی قرار دارد. برای اتصال به نانو پول باید نرم افزار استخراج را سایت رسمی دانلود کنید.

استخر استخراج Slush

استخر استخراج Slush Pool

Slush Pool اولین استخر استخراج بیت کوین است که در سال ۲۰۱۰ با نام Bitcoin Pool Mining Server راه اندازی شد. این سایت در سال ۲۰۱۲ اولین بلاکچین خود را به راه‌اندازی کرد و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۵ هزار  بلاک توسط این سایت استخراج شده است. استخر Slush توسط Satoshi Labs، شرکت فنی مستقر در کشور چک اداره می‌شود. علاوه بر پروتکل استراتوم که امروزه بسیاری از استخرها از آن استفاده می‌کنند.

همچنین روش مبتنی بر «امتیاز» Slush، این استخر را منحصر به فرد کرده است. این روش ریسک روبه‌رو شدن با کلاه‌برداری را به شدت پایین می‌آورد. شما در این استخر استخراج این امکان را خواهید داشت که قبل از ثبت‌نام، از یک اکانت آزمایشی استفاده کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید. این گزینه ویژگی بسیار خوبی برای استخراج‌کنندگان تازه وارد است. یکی دیگر از مزایای استفاده از استخر Slush، امنیت بالای سرورهای آن است.

هزینه معامله استاندارد در این استخر به صورت ثابت ۲٪ است که با ماینرها به اشتراک گذاشته می‌شود. پرداخت‌ها به طور مرتب انجام می‌شود و روش مبتنی بر امتیاز توزیع عادلانه پاداش را در بین استخراج‌کنندگان فراهم می‌کند.

استخر Slush یکی از قدیمی‌ترین استخرهای استخراج جهان است که رابط کاربری مناسبی دارد. استفاده از روش مبتنی بر امتیاز، امکان کلاه‌برداری در این استخر را به حداقل می‌رساند. با این حال، هزینه معامله در این استخر در مقایسه با سایر استخرها کمی بالاست. با وجود اینکه استفاده از روش مبتنی بر «امتیاز» یک مزیت محسوب می‌شود، اما با متوقف شدن عملیات استخراج، امتیاز کاربر به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

استخر Dwarfpool

اگر بدنبال بزرگترین استخر ماینینگ اتریوم هستید باید به Dwarfpool ملحق شوید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این استخر این است که تمام اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار ماینرها قرار می‌دهد و آن‌ها به طور کامل به اطلاعات حساب خود دسترسی دارند. بیشتر سرورهای استخر استخراج Dwarfpool در آمریکا، آمریکای جنوبی و آسیا و… قرار دارند.

مهم‌ترین مزیت این استخر استفاده از سروهای بسیار قدرتمند است. البته سیستم پرداخت پر سود Dwarfpool نیز نقطه قوت آن به شمار می‌‌آید که به صورت آنلاین دسترس است. در کنار اتریوم می‌توان رمزارزهای دیگری مانند مونرو، زی کش و.. را در این استخر استخراج کرد.

استخر استخراج F2Pool

استخر استخراج F2Pool

F2Pool یکی از بزرگ‌ترین استخرهای چینی استخراج بیت کوین است که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد. این استخر در دنیای کریپتو، به نام استخر Discus Fish هم شناخته می‌شود و به غیر از بیت کوین، رمزارزهای دیگری چون اتریوم، لایت کوین و زی کش نیز در این استخر استخراج می‌شوند. سطح سختی استخراج در این استخر مبتنی بر قدرت هش است و این وب‌سایت از پروتکل استخراج استراتوم و واردیف استفاده می‌کند.

F2Pool با استفاده از سیستم پاداش PPS کار می‌کند و هزینه معامله در آن ۴٪ است که هزینه‌ای نسبتاً زیادی محسوب می‌شود. پرداخت‌ها روزانه با تعیین محدودیت در برداشت (۰.۰۰۱ BTC) انجام می شود.

به دلیل اینکه این پلتفرم بر روی پروتکل HTTPS فعالیت می‌کند از ویژگی قفل کیف پول بهره‌مند است، اما گزینه امنیتی «تایید هویت دو عاملی» را ندارد. از مزایای استفاده از این استخر می‌توان به استخراج ارزهای متنوع به غیر از بیت کوین و امکان پرداخت روزانه به کاربران اشاره کرد. نکته منفی استفاده از F2Pool، هزینه نسبتاً بالایی است که برای معاملات کاربران دریافت می‌شود.

استخر اسپارک پول (SparkPool)

در سال ۲۰۲۱ در اکوسیستم‌های اتر، گرین (GRIN)، نروس (Nervos) و بیم (BEAM)، اسپارک پول به عنوان قدرتمندترین استخر استخراج از نظر کاربران بود. این استخر استخراج یک بستر بسیار مناسب برای ماینرهایی است که در سراسر جهان قصد همکاری با یکدیگر را دارند. نحوه کار با این استخر نسبتا ساده است و افرادی که از دانش پایه در حوزه استخراج رمزارز برخوردار باشند می‌توانند به راحتی در آن عضو شوند و به درآمد برسند.

استخر اسپارک پول روی کارت گرافیک‌های ای ام دی (AMD) کارایی بهتری دارد ونوع پرداخت پاداش استخراج پی پی ای پلاس (PPS+) است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این استخر کاربران می‌توانند به وب سایت رسمی آن مراجعه کنند و جزییات دقیق‌تری بدست آوردند.

استخر استخراج  ViaBTC

یکی از پنج استخر برتر ماینینگ در جهان استخر ViaBTC است که ۱۱.۴۴ درصد از کل نرخ هش ماینینگ بیت‌کوین را به خود اختصاص داده است. کاربران علاوه بر اینکه می‌توانند در این استخر، بیت کوین استخراج کنند بلکه، امکان استخراج لایت کوین، بیت کوین کش و سایر ارزهای دیجیتال را هم دارند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این استخر استخراج این است که امکان تجارت ارز‌های دیجیتال را به کاربران خود می‌دهد و برای هش‌ریت تریدینگ، وام و ترید ارز‌های دیجیتال مناسب است. 

برای شروع استخراج بیت کوین در ViaBTC باید وارد وب سایت رسمی آن شوید و یک حساب کاربری ایجاد کنید. تمام اطلاعات در مورد سخت‌افزار استخراج، سودآوری و روش‌های پرداخت در وب سایت به صورت کامل توضیح داده شده است.

استخر استخراج BTCC

استخر استخراج BTCC

BTCC یک استخر استخراج چینی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. فعالیت این شرکت بر ارز دیجیتال بیت کوین متمرکز است و مبادلات بیت کوین، سرویس کیف پول و … را ارایه می‌دهد. این سایت یک اکانت رسمی WeChat هم دارد که در آن ماینرها می‌توانند جزئیات قدرت هش، استخر هش و شبکه خود را پیگیری کنند.

این استخر تمام اطلاعات مربوط به پرداخت‌ها را به طور شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. BTCC به ازای هر بلاکی که استخراج می‌شود، ۱ الی ۲ بیت کوین به کاربرانش پاداش می‌دهد. پرداخت‌های این استخر به کاربران به طور مرتب انجام می‌شود. مابقی پاداش‌های بلاک صرف هزینه‌های جاری استخر می‌شود و یا به موجودی آن اضافه می‌گردد.

استخر استخراج BTCC، خدمات مبادله بیت کوین و کیف پول را ارایه می‌دهد و دارای پاداش خوبی برای استخراج رمزارز است. شفافیت در ساختار کارمزدها و معرفی مدل FPPS نیز از دیگر مزایای این استخر محسوب می‌شود.

با این حال BTCC معایبی هم دارد. در این استخر حساب‌های کاربری که ۹۰ روز غیر فعال باشند، حتی اگر درآمدی کسب کنند، بعد از ۹۰ روز به حالت تعلیق در می‌آیند. درآمد این حساب‌ها به اندوخته این استخر افزوده می‌شود.

استخر پولین (Poolin)

استخر استخراج پولین یکی از استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین است. البته علاوه بر بیت کوین کاربران می‌توانند ۱۰ ارز دیجیتال دیگر را نیز استخراج کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استخر پولین این است که گزینه‌های مختلف برای پرداخت دارد.

برای استخراج بیت کوین از استخر پولین کافی است وارد سایت رسمی پولین، www.poolin.com شوید و سپس یک آدرس کیف پول بیت کوین ایجاد کنید. از آنجایی که این استخر دارای راهنما و اموزش‌های ماینینگ است، کاربران مبتدی هم با مطالعه آن‌ می‌توانند به استخراج شروع کنند.

استخر استخراج الیگوس  (Eligius)

استخر استخراج الیگوس

الیگوس یکی از کوچکترین استخرهای استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده است که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. الیگوس با آمارها و نمودارهای بسیار خوبی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، باعث شده کاربران درک صحیحی از چگونگی کسب درآمد از این استخر رمزارز داشته باشند. همچنین کاربران این استخر استخراج می‌توانند آمار سایر کاربران را در صفحه اصلی مشاهده کنند که ویژگی جالبی برای استخراج‌کنندگان است.

این سایت با استفاده از مدل PPS فعالیت می‌کند و برای کسب بیت کوین دارای یک آستانه تعیین شده است. کاربران باید حداقل ۰.۰۴۱۹۴۳۰۴ BTC داشته باشند تا بتواند وجهی از استخر دریافت کند. با رسیدن به این آستانه و استخراج بلاک، کاربر می‌تواند از این وب‌سایت، ارز دیجیتال دریافت کند. حتی اگر چند روز از استخراج دست بکشید، باز هم درآمد شما به صف پرداختیتان اضافه می‌شود. این ویژگی، حتی به کاربرانی که قدرت هش پایینی دارند این اجازه را می‌دهد تا درآمد داشته باشند.

در این استخر ایجاد هرگونه تغییر در حساب کاربری، نیاز به امضاء از سمت کاربر دارد. این امضاء همان آدرس کیف پول است که نام کاربری هم محسوب می شود.

نکته مثبت استخر استخراج الیگوس این است که عضویت در آن نیاز به ثبت‌نام ندارد. همچنین، این استخر هزینه‌ای بابت انجام معاملات از کاربران دریافت نمی‌کند و یک سیستم پشتیبانی بسیار قوی دارد. با این حال این ویژگی منفی را باید در نظر داشت که نمی‌توان قبل از رسیدن به آستانه تعیین شده از سوی استخر، پول یا ارزی دریافت کرد. به‌علاوه رابط کاربری این سایت، چندان کاربر پسند نیست.

استخر کانو (Kano)

یکی از بهترین استخرها برای ماینینگ با کمترین هزینه استخر کانو است. برای شروع استخراج در این استخر نیازی به ثبت نام نیست این استخر به کاربر این امکان می‌دهد بدون ثبت نام ماینینگ انجام دهد. البته برای پیگیری جزئیات استخراج نیاز به ثبت نام است.

استخر استخراج BTC.com

استخر استخراج BTC.com

BTC.com یکی از بزرگترین استخرهای استخراج است که متعلق به شرکت بیت مین است. این سایت بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و علاوه بر استخر ماینینگ، دارای کیف پول مخصوص به خود است.

این سایت از طریق مدل PPS کار می‌کند و هزینه‌ای معادل ۱.۵٪ بابت معاملات از کاربران خود دریافت می‌کند. پرداخت‌های این سایت به کاربران ممکن است تا دو ساعت زمان ببرد. کوتاه یا طولانی بودن این زمان کاملاً بستگی به شبکه دارد. با این حال، BTC.com سعی می‌کند که پرداخت‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

این سایت برای محافظت از خود در برابر حمله DDoS، از سرویس‌های کلودفلر استفاده می‌کند و تضمین می‌کند امنیت کاربران و قدرت هش آن‌ها از بین نمی‌رود.

استخر استخراج BTC.com به صورت جهانی فعالیت می‌کند و سرویس پشتیبانی قوی و امنیت بالایی دارد. همچنین، تمام اطلاعات لازم را به طور شفاف با کاربران خود در میان می‌گذارد. یک نقطه ضعف BTC.com این است که گاهی پرداخت وجه به کاربران توسط ممکن است بسته به شرایط شبکه بیت کوین، زمان‌بر باشد.

استخر استخراج BW

استخر استخراج BW

BW یک استخر استخراج بیت کوین چینی با رابط کاربر پسند است که علاوه بر بیت کوین، امکان استخراج ارزهایی چون لایت‌کوین و اتریوم را نیز به کاربران ارایه می‌دهد. این استخر بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند.

مهمترین ویژگی استخر BW به علت به اشتراک‌گذاری هزینه معاملات با استخراج‌کنندگان خود، شفافیت است. این استخر از روش‌های پرداخت PPLNS ، PPS و SOLO استفاده کرده و متوسط هزینه‌ای که بابت معاملات از کاربرانش دریافت می‌کند، برابر با ۱٪ است. حداقل پرداخت این استخر، ۰.۰۰۱ BTC است.

این سایت امکان استخراج ارزهای متعددی را به کاربران داده و رابط کاربری انعطاف‌پذیری دارد. با این‌حال BW امکان استخراج ترکیبی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و این نقطه ضعف اصلی این استخر به شمار می‌رود.

  • تنوع استخراج رمزارزها
  • رابط کاربری منعطف
  • عدم پشتیبانی از استخراج ترکیبی

استخر استخراج BitFury

استخر ماینینگ bitfury

BitFury یک استخر استخراج خصوصی است و نمی توان به آن ملحق شد و حدود ۱۱ درصد از کل بیت کوین استخراج شده، توسط BitFury بدست می‌آید. این سومین استخر بزرگ استخراج بیت کوین است. تفاوت این استخر با دیگر استخرهای ماینینگ این است که نمی‌توان به آن متصل شد. این شرکت علاوه بر استخراج، به کار ساخت و تولید سخت‌افزار و چیپ‌های استخراج هم مشغول است. BitFury بخش بزرگی از نرخ هش شبکه بیت کوین را کنترل می‌کند و آنها متعهد هستند که سیستم بیت کوین را غیرمتمرکز کنند.

استخر استخراج Bixin

استخر ماینینگ bixin

Bixin یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت کوین چینی است، از آنجایی که به کاربران چینی در این استخر اولویت داده شده است، به این استخر، می‌توان استخر نژادپرستانه هم گفت. به‌ روزرسانی‌های منظم و رابط کاربری ساده بیژین باعث شده است تا این استخر مورد توجه ماینرهای مبتدی هم قرار بگیرد. یکی دیگر از ویژگی‌های استخر ماینینگ Bixin این است که دارای کیف پول مخصوص به خود است. امنیت این استخر در حد قابل قبولی است و ادعا می‌کند که در مقابل حملات DDoS ایمن است.

یکی دیگر از مواردی که این استخر را برای استخراج کنندگان جذاب می‌کند این است که جایزه‌ها را می‌توانند پیش بینی کنند و جایزه ماینرها به‌صورت روزانه وفوری واریز می‌شود.

استخر استخراج Minedollars

استخر minedollars

یکی از ویژگی‌های این استخر استخراج این است که به کاربران اجازه خرید قرارداد‌های ماینینگ را می‌دهد و آن‌ها می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های ماینینگ خود را توسط شرکت جمع‌آوری کنند. با توجه به رابط کاربری آسان Minedollars، این پلتفرم برای سرمایه‌گذاران مبتدی و حرفه‌ای مناسب است. آستانه پرداخت در این استخر ماینینگ پس از رسیدن به حداقل ۱۰۰ دلار است.

ارزهای دیجیتال قابل استخراج در این استخر علاوه بر بیت کوین عبارت است از: ریپل، لایت‌کوین، اتریوم، دش، یو‌اس‌دی کوین و تتر.

D) کارایی بهتری دارد ونوع پرداخت پاداش استخراج پی پی ای پلاس (PPS+) است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این استخر کاربران می‌توانند به وب سایت رسمی آن مراجعه کنند و جزییات دقیق‌تری بدست آوردند.

کدام استخر استخراج مناسب شماست؟ 

واقعیت این است که، استخراج انفرادی مانند سال­‌های گذشته نمی‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد؛ به همین علت پیوستن به استخرهای استخراج یکی از راه‌های مناسب برای کسب پاداش منظم و ایمن است. البته در انتخاب استخر باید مواردی مانند کارمزد، امنیت، روش پرداخت، شفافیت و اندازه استخر مورد توجه قرار گیرد. هر استخر استخراج ویژگی‌های متفاوتی دارد که آن را برای یک نوع خاص مشتری مناسب می‌کند؛ بنابراین ماینرها باید با توجه به شرایط خود و آگاهی در مورد امکانات هر استخر تصمیم‌گیری کنند. 

در پایان خوشحال می‌شویم تجربه کاری خود با استخرهای معرفی شده در این مقاله را با ما در میان بگذارید.

آیا بدون استخر استخراج، می‌توان ماین کرد؟

بله؛ اما باید توجه داشت که ماینرها فقط در استخرهای استخراج می‌توانند پاداشی مداوم و مطمئن دریافت کنند.

کارمزد استخر استخراج چقدر است؟

کارمزد استخر استخراج است برای استخرهای مختلف متفاوت است اما به طور معمول، استخرها بین  ۱٪ تا ۳٪ به عنوان کارمزد دریافت کنند.

آیا استخراج در استخر بهتر است یا استخراج انفرادی؟

در حالی که استخراج انفرادی می‌تواند در مواقعی پاداش زیادی به همراه داشته باشد، اما درآمد پایدار و مطمئنی مانند استخرهای ماینینگ ارایه نمی‌کند. 

(۳ امتیاز) - ۳.۷/۵

منبع
investopedia
کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به مباحث حوزه تکنولوژی و عاشق نوشتن هستم. اینجا قصد دارم اطلاعاتی که در حوزه بلاکچین و رمزارزها کسب کرده‌ام را با شما به اشتراک بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس