استخراج

استخر استخراج چیست؛ ۷ استخر برتر استخراج بیت کوین

در سال‌‌های اخیر به بیت کوین به عنوان یکی از گزینه­‌های سرمایه‌گذاری امن توجه می‌شود. استخراج تنها یکی از روش‌‌های کسب این ارز است؛ اما به دلیل جذابیت‌هایی که دارد به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها بدل شده است.

به مرور زمان و با توجه به افزایش سختی شبکه بیت کوین، اکثر استخراج‌کنندگان به دنبال پیوستن به استخرهای این رمزارز هستند. از این رو همواره انتخاب بهترین استخر بیت کوین و آشنایی با ساز و کار آن یکی از دغدغه‌های اصلی ماینرهاست. اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید، با ما در ادامه این مقاله والکس همراه شوید.

استخراج رمزارز چیست؟

اغلب افرادی که با مقوله کریپتو آشنا نیستند، هنگامی که واژه استخراج را می‌شنوند، معدن‌چیانی کلنگ به دست را در ذهن خود تصور می‌کنند. در حالی که استخراج رمزارزها عملاً نیاز به انجام کار فیزیکی ندارد. بلکه برای این کار به تجهیزات سخت‌افزاری خاصی نیاز است تا با انجام فعالیت به عنوان نود (NOD) شبکه، پاداش رمزارزی دریافت کنیم. امروزه علاوه بر بیت کوین رمزارزهای زیادی هستند که قابل استخراج‌اند. برای آشنایی با این رمزارزها پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج را مطالعه کنید. 

اهمیت استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

بیت کوین یک شبکه مالی همتا به همتا و غیرمتمرکز است. همتا بودن به این معناست که دو نفر می‌توانند بدون داشتن واسطه مالی مثل بانک، تراکنش پولی انجام دهند. غیرمتمرکز بودن هم به این‌ معناست که یک قدرت واحد برای کنترل این رمزارز وجود ندارد. تا زمانی که توافق جمعی برای استفاده از بیت کوین حاصل شود، این ارز دیجیتال به بقای خود ادامه می‌دهد و ارزشمند است. این ویژگی برخلاف پول فیات (مثل ریال و دلار) است که ارزش خود را از بانک مرکزی و دولت می‌گیرند.

استخراج بیت کوین توسط ماینرها، نوعی کمک به حفظ شبکه بیت کوین و بالا بردن امنیت آن است. بنابراین هرچه استخراج‌کنندگان بیشتری وارد این شبکه شوند، تراکنش‌ها توسط افراد بیشتری تایید شده و امنیت این بلاکچین افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، سقف عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین هنوز به طول کامل استخراج نشده و ماینرها کمک می‌کند تعداد بیشتری از این رمزارز را در اختیار کاربران قرار دهند.

دستگاه استخراج ارز دیجیتال

دستگاههای استخراج رمزارز

استخراج بیت کوین مستلزم داشتن دستگاه‌ها و تجهیزات قدرتمند است. دستگاه‌های ماینینگ با تایید تراکنش‌ها به امنیت شبکه بیت کوین کمک می‌کنند. در سال‌های ابتدایی پیدایش بیت کوین، کاربران با لپ‌تاپ شخصی خود بیت کوین استخراج می‌کردند اما با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه، دستگاه‌هایی با قدرت پردازشی بالا برای استخراج طراحی و ساخته شدند.

دستگاه‌های اسیک (ASIC)، یکی از تلاش‌های موفق برای طراحی یک ابزار استخراج قدرتمند هستند. اسیک دارای یک تراشه مدار مجتمع است که به صورت اختصاصی برای استخراج طراحی شده است. این تراشه‌ها روی بوردهایی مخصوص سوار شده و به عنوان یک دستگاه مستقل ارائه می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، مقاله بهترین دستگاه‌های ماینینگ را مطالعه کنید.

استخر استخراج بیت کوین

استخر استخراج بیت کوین چیست

استخر استخراج بیت کوین شبیه یک کارخانه است که چند مزرعه، محصولات خود را برای فرآوری به آن می‌فرستند. جایی که چندین قدرت محاسباتی، توان خود را برای استخراج بیت کوین به اشتراک گذاشته تا این کار را با سرعت بیشتری انجام دهند. البته این یک تعریف ابتدایی برای ورود به مبحث استخر استخراج است.

در فرآیند استخراج، ماینرها تراکنش‌ها را در بسته‌هایی به نام «بلاک» قرار می‌دهند. هر تراکنش پس از تایید به بلاک و هر بلاک در نهایت به بلاکچین افزوده می‌شود. شبکه بلاکچین در ازای این کار، به ماینرها پاداشی از همان رمزارز، مانند بیت کوین را می‌دهد. در جایی مانند استخر استخراج، اعضای استخر تصمیم می‌گیرند که با اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی دستگاه خود، به استخراج رمزارز موردنظر بپردازند و پاداش استخراج را بین اعضای استخر تقسیم کنند.

البته این تعریفی ساده از استخر رمزارز است. در واقع برای تولید هر بلاک، استخراج‌کننده‌ها بر سر حل معادلات ریاضی بلاکچین با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر بلاک، مشخصاتی دارد که یک ماینر باید آن‌ها را حدس بزند: عدد نانس و عدد هش

عدد نانس، عدد هش بلاک را مشخص کرده و اگر این عدد، پایین‌تر یا برابر با هدف شبکه باشد و بقیه اعضای شبکه هم آن را تایید کنند، آن بلاک به بلاکچین اضافه می‌شود.

اهمیت عضویت در یک استخر استخراج

در سال‌های اخیر با افزایش روز افزون محبوبیت بیت کوین، افراد زیادی به دنبال بدست آوردن این رمزارز هستند. یکی از روش‌های کسب بیت کوین، استخراج است. با افزایش تعداد استخراج‌کنندگان بیت کوین، سختی شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه کار استخراج سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل در حال حاضر استخراج انفرادی چندان سودآور نیست و در صورت نداشتن قدرت هش کافی، ماینر شما هیچ شانسی برای به‌دست آوردن پاداش نخواهد داشت. بنابراین، پیوستن به استخر استخراج یکی از روش‌های افزایش سودآوری است.

مزایای استفاده از استخر استخراج

یک استخراج کننده بیت کوین

پیوستن به یک استخر استخراج به شما کمک می‌کند تا از قدرت هش دیگر اعضای شبکه برای رسیدن به پاداش استفاده کنید و خودتان هم قدرت هش دستگاه‌ خود را با سایرین به اشتراک بگذارید. با این کار استخر می‌تواند هش‌ بیشتری تولید کند و در نتیجه شانس دریافت پاداش کل اعضای استخر بالا می‌رود.

یکی از مزایای بزرگ عضویت در یک استخر استخراج این است که می‌توانید درآمد خود را در بازه زمانی مشخص پیش‌بینی کنید. هرچند این درآمد در مقایسه با زمانی که خودتان بیت کوین را استخراج می‌کنید بسیار کم است، اما در عوض تضمین‌شده و همیشگی‌ست.

از طرف دیگر، اگر تصمیم بگیرید به هر دلیلی به یک استخر رمزارز نپیوندید، باید چندین دستگاه اسیک بخرید و هزینه‌های نگهداری و تهویه محیط را هم بپردازید تا شانس موفقیت بیشتری داشته باشید. اما این کار بسیار هزینه‌بر و گران است. یکی دیگر از مزیت‌های عضویت در یک استخر استخراج، کاهش قابل توجه این هزینه‌هاست.

پس به طور خلاصه مزایای استفاده از استخر استخراج عبارت است از:

 • افزایش پاداش استخراج
 • درآمدی پایدار و همیشگی
 • کاهش هزینه‌ها

معایب استفاده از استخر استخراج

سکه طلایی رنگ بیت کوین در معدن

اگر چه پیوستن به استخرهای استخراج دارای مزایای زیادی است اما معایبی هم دارد که باید به آن توجه کنیم. به عنوان مثال افراد با پیوستن به استخر رمزارز، بخشی از استقلال خود را در فرآیند استخراج از دست می‌دهند. این افراد در اغلب موارد محدود به شرایطی هستند که استخر برای استخراج‌کنندگان خود تعیین می‌کند. به گزارش blockchain.com، تعداد کمی از استخرهای بیت کوین مانند AntPool، Poolin و F2Pool بر فرآیند ماینینگ بیت کوین مسلط هستند.

اگرچه بسیاری از استخرها تلاش می‌کنند تا غیرمتمرکز باشند اما در عمل تعداد کمی از آنها موفق ‌شده‌اند آزادی عمل مناسبی را در اختیار استخراج‌کنندگان قرار دهند. از این رو در برخی موارد ساختار استخر در تقابل با ساختار غیرمتمرکز بیت کوین و سایر رمزارزها است. همچنین در صورتی که تجهیزات ارتباطی استخر به دلیل مشکلات فنی و یا هر اتفاق دیگری دچار مشکل شود درآمد استخراج‌کنندگان نیز قطع خواهد شد. بنابراین مهمترین معایب استفاده از استخر استخراج عبارتند از:

 • افزایش تمرکز 
 • وابستگی ماینرها به پروتکل‌های استخر
 • آزادی عمل کم ماینرها

مهم‌ترین معیارهای انتخاب یک استخر استخراج

پارامترهای یک استخر استخراج

اگر به تازگی به صنعت استخراج بیت کوین وارد شده باشید، با اسامی زیادی استخر رمزارز مواجه‌اید که هر یک ویژگی‌های متفاوتی دارند. همه استخرهای استخراج ارز دیجیتال به یک روش کار نمی‌کنند. شما هم اولین استخراج‌کننده‌ای نیستید که در مورد انتخاب استخر بیت کوین دچار تردید می‌شوید. بنابراین در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب یک استخر استخراج بیت کوین به آن‌ها توجه شود را معرفی کنیم.

۱- روش پرداخت در یک استخر استخراج

روش پرداخت مهم‌ترین عامل بر درآمد استخراج‌کنندگان است. از این رو بسیار حائز اهمیت است که ماینرها درباره روش پرداخت یک استخر تحقیق کنند. در اغلب موارد استخرهای استخراج از یکی از روش‌های زیر برای پرداخت پاداش استفاده می‌کنند:

پرداخت نسبی (Proportional)

در پرداخت نسبی پس از یافتن یک بلاک در استخر، پاداش هر ماینر نسبت به سهم او از قدرت پردازشی کل استخر تعیین می‌شود و به حساب کیف پول وی واریز خواهد شد. در این روش هر ماینر هر چقدر قدرت محاسباتی بیشتری در اختیار شبکه قرار دهد، سهم بیشتری از پاداش را دریافت می‌کند.

پرداخت در ازای سهم (Pay-per-share) 

روش پرداخت در ازای سهم تا حدودی مشابه روش قبلی است. زیرا هر ماینر نسبت به میزان توان پردازشی که در اختیار شبکه قرار می‌دهد، سود دریافت می‌کند. با این تفاوت که در این استخرها بدون در نظر گرفتن زمان یافتن بلاک و درآمد استخر، ماینر می‌تواند سود خود را دریافت کند. زیرا در روش پرداخت به ازای سهم، پاداش افراد از موجودی خود استخر پرداخته می‌شود.

پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score-Based)

مهم‌ترین هدف این روش پرداخت، افزایش زمان باقی ماندن ماینرها در استخر رمزارز است. به این صورت که در این استخرها یک نوع امتیازدهی به نام نرخ هش وجود دارد که با افزایش حضور یک ماینر در استخر افزایش پیدا می‌کند. بنابراین با بیشتر شدن این امتیاز پاداش دریافتی ماینر هم بیشتر می‌شود.

۲- شفافیت استخر استخراج

برخی از استخرها متاسفانه شفافیت زیادی ندارند و ماینرها را در جزییات فعالیت خود قرار نمی‌دهند. نداشتن شفافیت کافی می‌تواند امکان هرگونه تخلف و دستکاری در آمار استخر را رقم بزند. عدم شفافیت ضررهای جبران‌ناپذیری را برای استخراج‌کنندگان در پی خواهد داشت. به همین دلیل استخراج‌کنندگان باید قبل از پیوستن به یک استخر، در مورد نحوه فعالیت­‌های آن اطلاعات لازم را کسب کنند.

۳-کارمزد استخر استخراج

یکی از مهمترین مواردی که ماینرها در زمان انتخاب بهترین استخر استخراج باید به آن توجه کنند، کارمزد استخر است. هر چقدر میزان کارمزد دریافتی یک استخر کمتر باشد، درآمد ماینرها افزایش پیدا خواهد کرد. (کارمزدهای در محدوده یک درصد، استاندارد هستند).

۴- امنیت استخر

سرقت بیت کوین در سال‌های اخیر مورد توجه هکرها و مجرمان سایبری قرار گرفته است. به همین دلیل حفظ بیت کوین در یک محیط امن بسیار مهم است. استخراج‌کنندگان باید اطمینان پیدا کنند که استخر استخراج بیت کوین آنها به راحتی قابل هک نیست و از امنیت بالایی برخوردار است. بهترین روش، ملحق شدن به استخرهای استخراج قدیمی است که سابقه خوبی در این زمینه دارند.

۵- اندازه استخر

اندازه استخر به میزان قدرت پردازشی ماینرهای آن بستگی دارد. هر چقدر اندازه یک استخر استخراج بزرگ‌تر باشد، ماینرها درآمدهای مشخص و منظم‌تری خواهند داشت. اما میزان پرداختی استخرهای بزرگ نسبت به استخرهای کوچک، کمتر است.

مختصری درباره حمله ۵۱ درصدی

حمله 51 درصدی

قدرت کنترل بلاکچین بیت کوین باید به شکل عادلانه و محدود در اختیار همه کاربران شبکه قرار گیرد. در واقع هیچ استخری، یا استخراج‌کننده‌ای نباید بتواند بیش از ۵۰ درصد قدرت هش شبکه را کنترل کند. در این صورت امنیت شبکه به خطر افتاده و بلاکچین بیت کوین تمرکززدایی خود را از دست می‌دهد.

در حمله ۵۱ درصدی، فردی که به این قدرت هش دست پیدا کرده، می‌تواند تراکنش‌هایی را حذف و دستکاری کند. این حمله، الگوریتم اجماع اثبات کار را زیر سوال برده و می‌تواند باعث خطر دوبار خرج کردن (Double-spending) یک واحد بیت کوین شود.

سال‌ ۲۰۱۸ دنیای بلاکچین با حمله ۵۱ درصدی مواجه شد و تاکنون ارزهای مطرحی مانند بیت کوین گلد و اتریوم، هدف این حمله قرار گرفته‌اند. با وجود اینکه احتمال حمله ۵۱ درصدی برای شبکه‌ای به وسعت بیت کوین بسیار کم است، اما استخرهای استخراج توافق کرده‌اند که قدرت هش خود را هرگز از ۴۰ درصد توان کل شبکه بالاتر نبرند.

معرفی بهترین استخرهای استخراج

در ادامه تعدادی از بهترین و محبوب‌ترین استخرهای استخراج قابل اعتماد را با ذکر جزئیات آن‌ها، به شما معرفی می‌کنیم. طبیعتاً با کسب اطلاعات دقیق‌تر راجع به هر کدام از این استخرها، از جمله نحوه پرداخت، میزان امنیتی و مزایا و معایب آنها، می‌توانید انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید.

۱. استخر استخراج انت پول

استخر استخراج انت پول

انت پول (AntPool) بزرگترین استخر استخراج واقع در چین است که حدود ۱۱٪ از کل بلاک‌های بیت کوین را استخراج می‌کند. انت پول توسط بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سخت‌افزار بیت کوین در جهان به نام بیت مین (Bitmain Technologies) اداره می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد درآمد خود را در پنل کاری خود مشاهده کنند. همچنین کاربران این استخر می‌توانند نرخ هش خود را بر اساس دقیقه، ساعت یا به صورت روزانه تنظیم کنند.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

ایجاد یک حساب کاربری در انت پول رایگان است. شما مجاز به انتخاب روش استخراج همتا به همتا از طریق سخت افزار استخراج خود هستید (این روش ۱٪ هزینه خواهد داشت). یا می توانید روش‌های PPLNS  (هزینه‌ای معادل ۰٪) و PPS  (هزینه‌ای معادل ۲.۵٪) را انتخاب کنید. هزینه دریافت شده برای هر معامله پنهان است و معمولاً توسط انت پول فاش نمی‌شود. اخیراً هزینه معامله بیت کوین در این استخر افزایش یافته وانت پول حدود ۱ الی ۲ بیت کوین از هر بلاک را جهت مخارج خود نگه می‌دارد.

امنیت استخر استخراج انت پول 

انت پول برای حفظ امنیت کاربرانش از احراز هویت دو عاملی، قفل‌های کیف‌پول و هشدارهای ایمیلی استفاده می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت این استخر رمزارز، امنیت مناسبی دارد.

مزایای استفاده از انت پول

انت ‌پول بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین استخر استخراج بیت کوین است که رابط کاربری انعطاف‌پذیری را برای استخراج‌کنندگان تازه‌وارد مهیا می‌کند. در این استخر شما امکان استفاده از روش‌های پرداخت PPLNS (پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام) و PPS (پرداخت به‌ازای هر سهم) را دارید که یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود. هرچه فعالیت شما در این استخر بیشتر باشد، از امکانات جالب بیشتری بهره‎مند می‌شوید. هزینه پرداختی به کاربران در این استخر استخراج بسیار خوب است و فعالیت در آن با اقدامات امنیتی درخوری همراه است.

 • بزرگترین استخر استخراج
 • رابط کاربری منعطف و امکانات وسیع
 • پشتیبانی از روش پرداخت PPLNS و PPS
 • امنیت بالا

معایب استفاده از انت پول

با توجه به اینکه انت پول یک استخر استخراج بزرگ است، مقادیر پرداختی آن باید کاهش پیدا کند. تاکنون هزینه‌‌ی معاملات توسط این استخر فاش نشده است.

۲. استخر استخراج Slush

استخر استخراج Slush Pool

Slush Pool اولین استخر بیت کوین است که در سال ۲۰۱۰ با نام Bitcoin Pool Mining Server راه اندازی شد. این سایت در سال ۲۰۱۲ اولین بلاکچین خود را به راه‌اندازی کرد و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۵ هزار  بلاک توسط این سایت استخراج شده است. استخر Slush توسط Satoshi Labs، شرکت فنی مستقر در کشور چک اداره می‌شود. علاوه بر پروتکل استراتوم که امروزه بسیاری از استخرها از آن استفاده می‌کنند، اولین کیف پول آفلاین بیت کوین و اولین نقشه جهانی بیت کوین محور نیز توسط همین شرکت به وجود آمد.

همچنین روش مبتنی بر «امتیاز» Slush، این استخر را منحصر به فرد کرده است. این روش ریسک روبه‌رو شدن با کلاه‌برداری را به شدت پایین می‌آورد. شما در این استخر این امکان را خواهید داشت که قبل از ثبت‌نام، از یک اکانت آزمایشی استفاده کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید. این گزینه ویژگی بسیار خوبی برای استخراج‌کنندگان تازه وارد است. یکی دیگر از مزایای استفاده از استخر Slush، امنیت بالای سرورهای آن است.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت 

هزینه معامله استاندارد در این استخر به صورت ثابت ۲٪ است که با ماینرها به اشتراک گذاشته می‌شود. پرداخت‌ها به طور مرتب انجام می‌شود و روش مبتنی بر امتیاز توزیع عادلانه پاداش را در بین استخراج‌کنندگان فراهم می‌کند.

مزایا و معایب Slush Pool

استخر Slush یکی از قدیمی‌ترین استخرهای استخراج جهان است که رابط کاربری مناسبی دارد. استفاده از روش مبتنی بر امتیاز، امکان کلاه‌برداری در این استخر را به حداقل می‌رساند. با این حال، هزینه معامله در این استخر در مقایسه با سایر استخرها کمی بالاست. با وجود اینکه استفاده از روش مبتنی بر «امتیاز» یک مزیت محسوب می‌شود، اما با متوقف شدن عملیات استخراج، امتیاز کاربر به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

۳. استخر استخراج F2Pool

استخر استخراج F2Pool

F2Pool یکی از بزرگ‌ترین استخرهای چینی استخراج بیت کوین است که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد. این استخر در دنیای کریپتو، به نام استخر Discus Fish هم شناخته می‌شود و به غیر از بیت کوین، رمزارزهای دیگری چون اتریوم، لایت کوین و زی کش نیز در این استخر استخراج می‌شوند. سطح سختی استخراج در این استخر مبتنی بر قدرت هش است و این وب‌سایت از پروتکل استخراج استراتوم و واردیف استفاده می‌کند.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

F2Pool با استفاده از سیستم پاداش PPS کار می‌کند و هزینه معامله در آن ۴٪ است که هزینه‌ای نسبتاً زیادی محسوب می‌شود. پرداخت‌ها روزانه با تعیین محدودیت در برداشت (۰.۰۰۱ BTC) انجام می شود.

مزایا و معایب F2Pool

به دلیل اینکه این پلتفرم بر روی پروتکل HTTPS فعالیت می‌کند از ویژگی قفل کیف پول بهره‌مند است، اما گزینه امنیتی «تایید هویت دو عاملی» را ندارد. از مزایای استفاده از این استخر می‌توان به استخراج ارزهای متنوع به غیر از بیت کوین و امکان پرداخت روزانه به کاربران اشاره کرد. نکته منفی استفاده از F2Pool، هزینه نسبتاً بالایی است که برای معاملات کاربران دریافت می‌شود.

۴. استخر استخراج BTCC

استخر استخراج BTCC

BTCC یک استخر استخراج چینی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. فعالیت این شرکت بر ارز دیجیتال بیت کوین متمرکز است و مبادلات بیت کوین، سرویس کیف پول و … را ارایه می‌دهد. این سایت یک اکانت رسمی WeChat هم دارد که در آن ماینرها می‌توانند جزئیات قدرت هش، استخر هش و شبکه خود را پیگیری کنند.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

این استخر تمام اطلاعات مربوط به پرداخت‌ها را به طور شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. BTCC به ازای هر بلاکی که استخراج می‌شود، ۱ الی ۲ بیت کوین به کاربرانش پاداش می‌دهد. پرداخت‌های این استخر به کاربران به طور مرتب انجام می‌شود. مابقی پاداش‌های بلاک صرف هزینه‌های جاری استخر می‌شود و یا به موجودی آن اضافه می‌گردد.

مزایا و معایب BTCC 

استخر BTCC، خدمات مبادله بیت کوین و کیف پول را ارایه می‌دهد و دارای پاداش خوبی برای استخراج رمزارز است. شفافیت در ساختار کارمزدها و معرفی مدل FPPS نیز از دیگر مزایای این استخر محسوب می‌شود.

با این حال BTCC معایبی هم دارد. در این استخر حساب‌های کاربری که ۹۰ روز غیر فعال باشند، حتی اگر درآمدی کسب کنند، بعد از ۹۰ روز به حالت تعلیق در می‌آیند. درآمد این حساب‌ها به اندوخته این استخر افزوده می‌شود.

۵. استخر استخراج الیگوس  (Eligius)

استخر استخراج الیگوس

الیگوس یکی از کوچکترین استخرهای استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده است که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. الیگوس با آمارها و نمودارهای بسیار خوبی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، باعث شده کاربران درک صحیحی از چگونگی کسب درآمد از این استخر رمزارز داشته باشند. همچنین کاربران این استخر می‌توانند آمار سایر کاربران را در صفحه اصلی مشاهده کنند که ویژگی جالبی برای استخراج‌کنندگان است.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

این سایت با استفاده از مدل PPS فعالیت می‌کند و برای کسب بیت کوین دارای یک آستانه تعیین شده است. کاربران باید حداقل ۰.۰۴۱۹۴۳۰۴ BTC داشته باشند تا بتواند وجهی از استخر دریافت کند. با رسیدن به این آستانه و استخراج بلاک، کاربر می‌تواند از این وب‌سایت، ارز دیجیتال دریافت کند. حتی اگر چند روز از استخراج دست بکشید، باز هم درآمد شما به صف پرداختیتان اضافه می‌شود. این ویژگی، حتی به کاربرانی که قدرت هش پایینی دارند این اجازه را می‌دهد تا درآمد داشته باشند.

امنیت استخر استخراج  الیگوس 

در این استخر ایجاد هرگونه تغییر در حساب کاربری، نیاز به امضاء از سمت کاربر دارد. این امضاء همان آدرس کیف پول بیت کوین شماست که نام کاربری شما هم محسوب می شود.

مزایا و معایب استخر الیگوس

نکته مثبت استخر الیگوس این است که عضویت در آن نیاز به ثبت‌نام ندارد. همچنین، این استخر هزینه‌ای بابت انجام معاملات از کاربران دریافت نمی‌کند و یک سیستم پشتیبانی بسیار قوی دارد.

با این حال این ویژگی منفی را باید در نظر داشت که نمی‌توان قبل از رسیدن به آستانه تعیین شده از سوی استخر، پول یا ارزی دریافت کرد. به‌علاوه رابط کاربری این سایت، چندان کاربر پسند نیست.

۶. استخر استخراج BTC.com

استخر استخراج BTC.com

BTC.com یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین است که متعلق به شرکت بیت مین است. این سایت بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و علاوه بر استخر استخراج، دارای کیف پول مخصوص به خود است. در بخش اصلی این وب‌سایت می‌توان سابقه استخراج بیت کوین‌ها و استخر استخراج آن‌ها را پیدا کرد.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

این سایت از طریق مدل PPS کار می‌کند و هزینه‌ای معادل ۱.۵٪ بابت معاملات از کاربران خود دریافت می‌کند. پرداخت‌های این سایت به کاربران ممکن است تا دو ساعت زمان ببرد. کوتاه یا طولانی بودن این زمان کاملاً بستگی به شبکه دارد. با این حال، BTC.com سعی می‌کند که پرداخت‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

امنیت استخر استخراج  BTC.com

این سایت برای محافظت از خود در برابر حمله DDoS، از سرویس‌های کلودفلر استفاده می‌کند و تضمین می‌کند امنیت کاربران و قدرت هش آن‌ها از بین نمی‌رود.

مزایا و معایب BTC.com

استخر BTC.com به صورت جهانی فعالیت می‌کند و سرویس پشتیبانی قوی و امنیت بالایی دارد. همچنین، تمام اطلاعات لازم را به طور شفاف با کاربران خود در میان می‌گذارد. یک نقطه ضعف BTC.com این است که گاهی پرداخت وجه به کاربران توسط ممکن است بسته به شرایط شبکه بیت کوین، زمان‌بر باشد.

۷. استخر استخراج BW

استخر استخراج BW

BW یک استخر استخراج بیت کوین چینی با رابط کاربر پسند است که علاوه بر بیت کوین، امکان استخراج ارزهایی چون لایت‌کوین و اتریوم را نیز به کاربران ارایه می‌دهد. این استخر بر روی پروتکل استخراج استراتوم و واردیف کار می‌کند.

هزینه‌ها و نحوه پرداخت

مهمترین ویژگی استخر BW به علت به اشتراک‌گذاری هزینه معاملات با استخراج‌کنندگان خود، شفافیت است. این استخر از روش‌های پرداخت PPLNS ، PPS و SOLO استفاده کرده و متوسط هزینه‌ای که بابت معاملات از کاربرانش دریافت می‌کند، برابر با ۱٪ است. حداقل پرداخت این استخر، ۰.۰۰۱ BTC است.

مزایا و معایب استخر استخراج BW

این سایت امکان استخراج ارزهای متعددی را به کاربران داده و رابط کاربری انعطاف‌پذیری دارد. با این‌حال BW امکان استخراج ترکیبی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و این نقطه ضعف اصلی این استخر به شمار می‌رود.

 • تنوع استخراج رمزارزها
 • رابط کاربری منعطف
 • عدم پشتیبانی از استخراج ترکیبی

کدام استخر استخراج مناسب شماست؟ 

با افزایش سختی شبکه بیت کوین، استخراج انفرادی مانند سال­‌های گذشته نمی‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد؛ به همین علت پیوستن به استخرهای استخراج بیت کوین یکی از راه‌های مناسب برای کسب پاداش منظم و ایمن است. البته در انتخاب استخر باید مواردی مانند کارمزد، امنیت، روش پرداخت، شفافیت و اندازه استخر مورد توجه قرار گیرد.

مرور چند نکته کلیدی: 

نکات برجسته کلیدی

 • استخراج بیت کوین یک صنعت رقابتی با حاشیه سود کم است.
 • ماینرهای فردی به استخرهای استخراج می‌پیوندند تا درآمد خود را هموار کنند.
 • استخرهای ماینینگ با اجازه دادن به افراد برای استخراج به غیرمتمرکز بودن بیت کوین کمک می کنند.

هر استخر استخراج ویژگی‌های متفاوتی دارد که آن را برای یک نوع خاص مشتری مناسب می‌کند؛ بنابراین ماینرها باید با توجه به شرایط خود و آگاهی در مورد امکانات هر استخر تصمیم‌گیری کنند. 

در پایان خوشحال می‌شویم تجربه کاری خود با استخرهای معرفی شده در این مقاله را با ما در میان بگذارید.

آیا بدون استخر استخراج،  می‌توان ماین کرد؟

بله؛ اما باید توجه داشت که ماینرها فقط در استخرهای استخراج می‌توانند پاداشی مداوم و مطمئن دریافت کنند.

کارمزد استخر استخراج چقدر است؟

به طور معمول، استخرها بین  ۱٪ تا ۳٪ به عنوان کارمزد دریافت کنند.

چقدر می توان در استخر استخراج درآمد کسب کرد؟

ماینرها به ازای استخراج هر بلاک، ۶.۲۵ بیت کوین پاداش می‌گیرند که این مقدار پس از کسر هزینه‌های استخر، بین ماینرها تقسیم می‌شود.

آیا استخراج در استخر بهتر است یا استخراج انفرادی؟

در حالی که استخراج انفرادی می‌تواند در مواقعی پاداش زیادی به همراه داشته باشد، اما درآمد پایدار و مطمئنی مانند استخرهای ماینینگ ارایه نمی‌کند. 

(۱ امتیاز) - ۱/۵
منبع
investopedia
کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به مباحث حوزه تکنولوژی و عاشق نوشتن هستم. اینجا قصد دارم اطلاعاتی که در حوزه بلاکچین و رمزارزها کسب کرده‌ام را با شما به اشتراک بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس