اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

ایردراپ چیست؟ معرفی ایر دراپ (Airdrop) ارز دیجیتال

ایردراپ یا  airdrop یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال پرکاربرد در کریپتو است. ایردراپ در معنای لغوی به معنای رهاکردن در هوا است. ایردراپ در بازار رمز ارز با اهداف تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی انجام می‌شود. به بیان دیگر برخی از پروژه‌ها برای این که بین کاربران بازار ارزهای دیجیتال شناخته شوند، در ازای انجام بعضی از کارها یا اغلب بصورت قرعه کشی به کاربران خود رمزارز رایگان هدیه می‌دهند.

با برگزاری یک ایردراپ ارز دیجیتال، توکن موردنظر بین کاربران فضای کریپتوکارنسی به رسمیت شناخته می‌شوند و به اهداف تبلیغاتی خود می‌رسند. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ایردراپ چیست؟

Crypto Airdrops چگونه کار می‌کند؟

ایردراپ چیست؟ به طور کلی یک روشی است که تیم عرضه کننده یک توکن جدید به بازار، برای تشویق و تبلیغ توکن خود مقداری از آن را به رایگان توزیع می‌کنند.Crypto airdrops یک نوع ابزار بازاریابی است که می‌تواند منجر به دریافت توکن‌های رایگان شود. به بیان ساده‌تر airdrops یک استراتژی است که کاربران و سهام‌داران را برای استفاده از پلتفرم موردنظر تشویق می‌کند. این ترفند ممکن است کریپتو را به‌عنوان بخشی از پیشنهاد اولیه یا به‌عنوان پاداشی برای تبلیغ برند به کیف پول شما وارد کنند. در یک جمله  Airdropsn راهی برای به‌دست‌آوردن ارز دیجیتال بدون خرید آن است. در این پروژه ها ممکن است عرضه اولیه کوین انجام شود.

ایردراپ چیست

کریپتو ایردراپ یا crypto airdrop انتقال ارز دیجیتال رایگان از یک پروژه رمزنگاری به کیف پول کاربران است. Crypto airdrops ممکن است پاداشی برای ثبت‌نام در یک خبرنامه، دنبال‌کردن صفحات شبکه‌های اجتماعی پروژه یا راه دیگری برای جلب‌توجه به یک برند و جذب افراد بیشتر به یک پلتفرم خاص باشد.

پلتفرم‌ها همچنین می‌توانند تصمیم بگیرند که توکن‌های حاکمیتی یا همان governance tokens در ایردراپ ایجاد کنند. این نوع توکن‌ها علاوه بر ارزش پولی، به دارندگان حق رأی نیز می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند بر تصمیم‌گیری‌های مهم در مورد پروژه تأثیر بگذارند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله رمزارز چیست را مطالعه کنید.

مزایا و معایب ایردراپ کریپتو چیست؟

Crypto airdrops می‌تواند راهی بسیار آسان و بی‌نظیر برای تقویت کیف پول ارزهای دیجیتال شما بدون نیاز به خرید دارایی باشد. بااین‌حال گاهی دارایی‌های ایردراپ به‌راحتی می‌توانند بی‌ارزش شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید برای جستجو در حوزه فرصت‌های ایردراپ زمان زیادی را بگذارید و اطمینان حاصل کنید. خطر از دست دادن پول یا اطلاعات حساس به یک پلتفرم کلاهبردار وجود دارد.

برای اینکه فرصتی برای فروش ارز خود داشته باشید، قیمت کوین ایردراپ شده را کاهش دهید.

اگر از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستید و از همکاری، پیشرفت کردن و به‌روز بودن لذت می‌برید، به‌احتمال زیاد ایردراپ ارز دیجیتال برای شما ارزش پیگیری کردن را دارد.

انواع مختلف ایردراپ

رایج‌ترین انواع ایردراپ‌های عرضه شده در بازار ارز دیجیتال به شرح زیر است:

 • ایردراپ استاندارد یا Standard airdrop
 • ایردراپ بونتی یا Bounty airdrop
 • ایردراپ انحصاری یا Exclusive airdrop
 • هلدر ایردراپ یا  Holder airdrop
مدل‌های ایردراپ

ایردراپ استاندارد (Standard airdrop)

ارز دیجیتال ایردراپ استاندارد، مقداری سکه یا توکن است که به‌عنوان یک استراتژی بازاریابی به کیف پول‌های کاربران یا سهام‌داران منتقل می‌شود. معمولاً برای تبلیغات تجاری و تشویق افراد برای پذیرش در یک پلتفرم است. برای دریافت این ارز تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک حساب کاربری در یک پروژه جدید ثبت‌نام کنید و آدرس کیف پول خود را در طول رویدادهای توزیع قرار دهید.

ایردراپ بونتی (Bounty airdrop)

Bounty airdrops نیز یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی است. در این نوع کاربران باید برای دریافت دارایی دیجیتال رایگان در برخی از فعالیت‌های تبلیغاتی گفته شده شرکت کنند.

این فعالیت‌های تبلیغاتی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • به‌اشتراک‌گذاری یک پست یا استوری در مورد پروژه بلاک چین و ارزها در شبکه‌های مجازی
 • ثبت‌نام در خبرنامه‌های موردنیاز
 • پیوستن و شرکت در انجمن‌ها برای بحث و مشارکت درباره پروژه موردنظر

همان‌طور که مشاهده کردید برای دریافت توکن‌های رایگان از طریق ایردراپ بونتی در مقایسه با ایردراپ استاندارد به انجام فعالیت و کارهای بیشتری نیاز دارید.

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)

ایردراپ‌های این نوع برای افرادی که سابقه حضور و فعالیت درخشانی در یک پروژه، وب‌سایت یا جامعه خاصی دارند ارسال می‌شود. به‌عنوان‌مثال، Uniswap در سپتامبر ۲۰۲۰ به کاربران همیشگی خود ۲۵۰۰ توکن UNI داد.

هولدر ایردراپ (Holder airdrop)

این نوع به افرادی تعلق می‌گیرد که مقداری ارز دیجیتال دیگر نیز در کیف پول خود داشته باشند. در پروژه هولدر دارایی‌های کریپتو کاربران در یک تاریخ خاص بررسی و نگه داشته می‌شود، سپس به افراد اجازه می‌دهند بر اساس میزان مالکیتشان در آن زمان ادعای دریافت ایردراپ کنند. این شاخص مخصوص هودل ارز دیجیتال است.

پروژه رمزنگاری Stellar، در سال ۲۰۱۴ آغاز شد. در سال ۲۰۱۶ مدیران آن ۱۹ میلیارد دلار لومن (XLM) به دارندگان فعلی بیت‌کوین (BTC) تقدیم کردند تا به آنها به روشی احترامی بگذارند. برای دریافت جایزه از Stellar airdrop، باید دارایی‌های BTC خود را اعلام و ثبت می‌کردید تا XLM را درخواست کنید.

هولدر ایردراپ

چگونه ایردراپ‌های کریپتو دریافت می‌شود؟

برخی از راه‌های پیداکردن و دریافت ایردراپ کریپتو عبارت‌است از:

 • انجام جستجوهای بی‌وقفه و منظم برای پیداکردن فرصت‌های ایردراپ کریپتو
 • دنبال‌کردن صفحه airdrop aggregators و ثبت‌نام برای ایردراپ‌های انحصاری
 • ثبت‌نام در پلتفرم‌های جدید برای استفاده از ایردراپ استاندارد
 • دنبال کردن پروژه‌های در حال آماده سازی برای ایردراپ‌های بونتی

کلاهبرداری‌های حوزه ایردراپ

اگر به ایردراپ علاقه‌مند شدید و قصد دارید آن را دنبال کنید، باید از خود در برابر کلاهبرداری‌های رایج محافظت کنید. کلاهبرداری‌ها ممکن است شامل ایردراپ‌های جعلی باشند که در آن کلاهبرداران سعی می‌کنند پول یا رمز سیستم خصوصی شما را به بهانه اینکه در ازای آن یک ایردراپ توکن به شما می‌دهند، در دست بگیرند. هرگز رمزهای خصوصی خود را به کسی ندهید یا کیف پول خود را به یک شخص غیرقابل‌اعتماد وصل نکنید.

گاهی کلاهبرداران حتی یک توکن جعلی را به کیف پول شما واریز می‌کنند. زمانی از جعلی بودن آن آگاه می‌شوید که نتوانید آن را بفروشید یا مبادله کنید. خواندن سابقه و اسناد عمومی و نظر سرمایه‌گذاران دیگر را قبل از انتخاب یک ایردراپ در نظر بگیرید. همواره توجه داشته باشید که کسب درآمد از ارز دیجیتال بسیار شیرین است اما به همان اندازه هم می‌تواند پرخطر باشد. بدون تحقیق کافی به راحتی می‌توانید طعمه پروژه‌های کلاهبرداری شوید.

پیامدهای مالیاتی ایردراپ کریپتو چیست؟

اگر یک شبکه مقداری کریپتو را به کیف پول شما واریز کند، متأسفانه باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید. ایردراپ‌ها مشمول مالیات هستند. اگر دارایی ایردراپ خود را نگه دارید و از آن استفاده نکنید، ممکن است نیاز به پرداخت سود سرمایه کوتاه‌مدت یا بلندمدت بابت افزایش ارزش آن در طول دوره نگهداری آن شوید.

ایردراپ با هارد فورک (hard forks) متفاوت است؟

به‌طورکلی نتیجه پایانی ایردراپ دریافت مقداری ارز جدید است. هارد فورک‌ها کمی شبیه ایردراپ‌ها هستند که در آنها نیز می‌توانید سکه‌های جدیدی دریافت کنید.

هارد فورک اتفاقی است که در آن یک بلاک چین به دو زنجیره مجزا و موازی تقسیم می‌شود. دارندگان سکه روی زنجیرهای اصلی می‌توانند سکه‌های جدیدی را روی زنجیره منحصربه‌فرد دیگری دریافت کنند. مانند چیزی که در شبکه‌ی اتریوم رخ داد. 

هنگامی زنجیره منحصربه‌فرد ایجاد می‌شود که زنجیرهای قدیمی دیگر بلوک‌های ایجاد شده بر اساس قوانین جدید را تشخیص ندهند و کارایی خود را از دست می‌دهد.

چگونه ایردراپ بگیریم؟

در لیست زیر آدرس چند سایت معتبر برای دریافت Airdrop ارز دیجیتال را برای شما قرار دادیم. در حال حاضر این سایت‌ها مورد تأیید هستند.

 • coinmarketcap.com
 • airdrops.io
 • airdropalert.com
 • airdropbob.com
 • icomarks.com

برای دریافت و یا شرکت در قرعه کشی ایردراپ های رایگان می‌توان سایت coin marketcap را مثال زد.

ایردراپ در کوین مارکت کپ
 • به این نحو که پس از وارد شدن در این وبسایت از قسمت فهرست، منوی Calendars را انتخاب کنید.
 • سپس در صفحه باز شده دو ستون را مشاهده می‌کنید.
 • در ستون Ongoing Airdrops توکن هایی وجود دارند که در حال حاضر عرضه شده‌اند و شما می‌توانید در آن ها شرکت کنید.
 • اما در ستون Upcoming Airdrops توکن‌هایی وجود دارند که در آینده رونمایی خواهند شد و شما درحال حاضر نمی‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.
 • در پایین صفحه نیز یک ستونی را تحت عنوان Ended Airdrops مشاهده می‌کنید. تمامی توکن های درون این ستون دارای ایردراپ‌های منقضی شده است و مهلت شرکت در آن ها به پایان رسیده است.
چند درصد از ایردراپ ها پروژه‌های اسکم و کلاهبرداری هستند؟

تقریا هفتاد درصد آنها کلاهبرداری است؛ بنابراین حتماً در انتخاب یک ایردراپ بسیار دقت کنید.

کسب درآمد از ایردراپ به چه میزان است؟

جالب است بدانید که کاربران حرفه‌ای بخشی بسیار زیادی از دارایی خود را از همین پروژه‌ها به دست می‌آوردند.

بهترین ایردراپ کریپتو چیست؟

تعدادی از بهترین ایردراپ‌های کریپتو در سال ۲۰۲۲ عبارت است از: Dash 2 Trade، IMPT، Calvaria، Tamadoge

(۵ امتیاز) - ۲.۸/۵
کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حاتمی
حاتمی
5 ماه قبل

پیامدهای مالیاتی ایردراپ کریپتو چیست؟
اگر یک شبکه مقداری کریپتو را به کیف پول شما واریز کند، متأسفانه باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید. ایردراپ‌ها مشمول مالیات هستند. اگر دارایی ایردراپ خود را نگه دارید و از آن استفاده نکنید، ممکن است نیاز به پرداخت سود سرمایه کوتاه‌مدت یا بلندمدت بابت افزایش ارزش آن در طول دوره نگهداری آن شوید.
با سلام
این بخش را متوجه نشدم
میتوانید بیشتر توضیح دهید
مالیات را کی و چگونه دریافت میکند؟

ر رواقی
ر رواقی
5 ماه قبل
پاسخ به  حاتمی

سلام
وقت شما به خیر
این مساله مربوط به برخی کشورها مانند ایالات متحده است که کسب سود رمزارزی را مشمول قانون مالیات قرار داده اند. به این صورت که کاربران در ازای دریافت هرگونه سود در پلتفرمهای رمزارزی، باید مقداری از آن را بابت مالیات به دولت پرداخت کنند. این کار مستلزم قوانین و حسابرسی های مالی دقیق کاربران کریپتو است. لازم به ذکر است در حال حاضر این مساله در ایران قانونگذاری نشده و هرگونه مشارکت در پروژه‌های ایردراپ و کسب سود از معاملات رمزارزی مشمول مالیات نیست.

سپاس از همراهی شما

محمدپارسا
محمدپارسا
6 ماه قبل

عالی بود ممنونم از شما

ر رواقی
ر رواقی
6 ماه قبل
پاسخ به  محمدپارسا

سلام
وقت شما به خیر
بسیار ممنون و خرسندیم از اینکه مقاله ما با موضوع ایردراپ ارز دیجیتال، مورد قبول شما واقع شده است. امیدواریم سایر مقالات تخصصی بلاگ والکس را هم مطالعه کنید. همچنین در صورتی که موضوع خاصی در حوزه بلاکچین مد نظر شماست که دربلاگ به آن پرداخته نشده، لطفا نام آن را با ما در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس