تحلیل و سرمایه گذاری

ایردراپ چیست؟ روش‌ مشارکت در پروژه‌های توزیع توکن

ایردراپ یک روش جذاب برای کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی است. راه‌های مختلفی برای پول درآوردن از دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ هرچند همه‌ی راه‌های موجود منطقی و صحیح نیستند. اما ایردراپ می‌تواند یکی از راه‌های امن کسب درآمد از این بازار باشد. در این مقاله والکس به این سوال پاسخ خواهیم داد که ایردراپ چیست و چه فوایدی دارد؟

ایردراپ چیست؟

ایردراپ در کریپتوکارنسی به معنای توزیع توکن‌ یا کوین‌های جدید با هدیه‌ دادن آن به نسبت مشخص بین کاربران یک بلاکچین مانند بیت کوین یا اتریوم است. به عبارت ساده‌تر، هودل کردن (HODL) یا نگهداری یک رمزارز در کیف پول، شما به طور خودکار در لیست دریافت کنندگان قرار خواهید گرفت. چرا که شما در نگهداری ارزی که همکار یا میزبان ارز جدید است، مشارکت کرده‌اید. کلمه‌ی Airdrop از دو کلمه‌ی Air+drop تشکیل شده که به معنای قطرات هوا است و می‌توان مفهوم آن را به فارسی با عبارت “توزیع رایگان”بیان کرد.

دلایل مختلفی برای اجرای ایردراپ‌های جدید وجود دارد؛ مثل مارکتینگ رمزارز جدید، توزیع غیرمتمرکز، افزایش تعداد کاربران و غیره. در ادامه‌، به این دلایل بیشتر اشاره خواهیم کرد.

عرضه اولیه سکه یا ICO چیست و چه تفاوتی با ایردراپ دارد؟

عرضه‌ی اولیه سکه به معنای تشویق سرمایه‌گذاران مختلف به پیش‌خرید کوین‌ یا توکنی خاص است. در این فرآیند سرمایه‌گذاران در ازای پرداخت یک رمزارز معتبر مانند بیت کوین و اتریوم یا ارزهای رایج، میزان مشخصی از آن توکن را به قیمتی کمتر از قیمت واقعی آن می‌خرند. سرمایه‌ای که از این پیش‌خرید جمع‌آوری می‌شود، در فرآیند توسعه توکن استفاده خواهد شد.

اما وضعیت ایردراپ متفاوت است. این کار در واقع توزیع رایگان سکه بین کاربران است. در این حالت گردانندگان پروژه به جای پول گرفتن از کاربران، با ارائه کوین یا توکن رایگان تشویقشان می‌کند که در فرآیند توسعه و افزایش کاربران شبکه و ورود توکن یا کوین به بازار مشارکت کنند.

چرا ایردراپ‌ جدید رمزارزها اتفاق می‌افتد؟

ایردراپ

انگیزه‌های متعددی برای برنامه‌ریزی یک ایردراپ وجود دارد؛ از ایجاد کنجکاوی و هیاهو درباره‌ی رمزارز تا توزیع واقعی کل سکه‌ها یا توکن‌ها. در ادامه مهم‌ترین دلایل را بخوانید:

1- توزیع برابر کل توکن‌های عرضه شده

یک دلیل مناسب برای اجرای ایردراپ‌ها، توزیع یکنواخت کل توکن‌ها یا کوین‌های عرضه شده است تا هر چه بیشتر مانع متمرکز شدن دارایی در دست شخص یا گروهی خاص شوند و افراد محدودی نتوانند سرنوشت بازار را تغییر دهند.

برای مثلا توکن Omise در سپتامبر سال 2017، 5 درصد از ارزهای خود را به کاربران شبکه‌ی اتریوم هدیه داد. صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ نیز به هر کسی از بخش DEX این صرافی استفاده کند، رمزارز UNI ارائه می‌کند.

2- پاداش به سرمایه‌گذاران اولیه و وفادار

بسیاری از رمزارزها تمایل دارند به حمایتگران اولیه بازار خود و سرمایه‌گذارانی که در عرضه‌ی اولیه سکه (ICO) مشارکت کردند، پاداش پرداخت کنند. چه راهی بهتر از این که پاداش مدنظر خود را به صورت توکن‌های جدید با امید به آینده بهتر و به صورت رایگان ارائه کنند؟

این کار همچنین به سرمایه‌گذاران اولیه انگیزه می‌دهد که دارایی خود را به مدت طولانی‌تری نگهداری کنند تا در فرآیندهای ایردراپ بیشتری مشارکت داده شوند.

3- آگاهی بخشی درباره‌ی رمزارزهای جدید

بسیاری از اوقات، ایردراپ فقط برای اطلاع‌رسانی در مورد آغاز فعالیت یک رمزارز انجام می‌شود. ایردراپ‌هایی با این هدف معمولاً بین هولدرهای کوین‌های معروف مانند اتریوم توزیع می‌شود.

4- بازاریابی و رشد

رایج‌ترین دلیل برنامه‌ریزی یک پروژه‌ی ایردراپ، توزیع آن‌ها به منظور بازاریابی و جمع‌آوری سرنخ برای فرصت‌های آینده‌ی بازار است. برای مثال برنامه‌ی یک پروژه‌ی در حال اجرا، توزیع معادل 125 هزار دلار توکن TEU بین 15هزار شرکت کننده اولیه توزیع این توکن است. پروژه‌ی REPU نیز بین کاربران جدید تلگرام توکن توزیع می‌کند.

5- هاردفورک‌ها

یک دلیل رایج دیگر برای اجرای پروژه‌های توزیع، آشنایی کاربران با پروژه‌های هاردفورک است. برای مثال اولین هاردفورک‌های بیت کوین مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد با همین روش بین کاربران اولیه این کوین‌ها توزیع شدند.

معرفی 4 سایت معرفی ایردراپ

راه‌های متنوعی برای خبردار شدن از برنامه‌های توزیع توکن‌ رایگان وجود دارد. یکی از محبوب‌ترین راه‌ها عضویت در شبکه‌های گفت‌وگوی حوزه کریپتوکارنسی است. در ادامه چند سرویس و وب‌سایت فعال در این حوزه را معرفی خواهیم کرد.

1- Ether Scan AirDrop

اتراسکن

سایت EtherScan، مرجع اصلی ثبت معاملات در بلاکچین اتریوم است. وبسایت اتراسکن بهترین محل برای آگاهی از پروژه‌های جدید ایردراپ در بلاکچین اتریوم است. در این وب‌سایت به منابع اصلی لینک‌دهی شده و شما می‌توانید با متصل کردن ولت خود، در لیست این پروژه‌ها قرار بگیرید.

در این وبسایت پروژه‌های در حال اجرا و برنامه‌های توزیع در آینده در دو لیست مختلف قرار گرفته و اطلاعات مورد نیاز کاربران نیز در این لیست وجود دارد: مانند تاریخ شروع و پایان پروژه و آدرس قرارداد هوشمند آن‌ها.

برای مثال در زمان نوشتن این مقاله، برنامه‌ی توزیع توکن رایگان پروژه UMA در حال اجرا است. این پروژه در روز 31 مارس 2021 آغاز شده و تا پایان ماه ژوئن 2021 ادامه خواهد داشت. برای شرکت در این پروژه می‌توانید ولت متاماسک خود را از طریق Wallet contact  در وبسایت اصلی UMA به پروژه معرفی کنید.

به علاوه اتراسکن امکان برنامه‌ریزی برای یک ایردراپ مخصوص شما را نیز فراهم می‌کند. اگر توکنی طراحی کرده‌اید که قصد دارید آن را با این روش عرضه کنید، می‌توانید پروژه‌ی خود را از طریق اتراسکن به کاربران معرفی کنید.

2- Airdropalert

وبسایت ایردراپ‌آلرت، اولین منبع معتبر برای آشنایی با برنامه‌های توزیع رایگان توکن در بازار ارزهای دیجیتال است. این وبسایت تا امروز به افراد زیادی برای پیدا کردن پروژه‌های محبوبشان کمک کرده است. وبسایت ایردراپ‌آلرت از سال 2017 در حال فعالیت است و دفتر اصلی آن در کشور هلند قرار دارد.

3- Binance

بایننس

یکی از مسیرهای محبوب برای مشارکت در پروژه‌های ایردراپ، عضویت در صرافی بایننس است. بایننس برای کاربران خود امکان مشارکت در ایردراپ‌ها را فراهم می‌کند. برای مثال یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های توزیع توکن اخیر در بایننس، ارائه رایگان توکن TWT به کاربران نسبت به موجودی و سطح فعالیت آن‌ها در بایننس بود.

4-CoinMarketCap

سایت CoinMarketCap نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای اطلاع از آخرین ایردراپ‌ها و مشارکت در آن‌ها است. در این سایت شما می‌توانید از لیست ایردراپ‌های در حال انجام و در آینده‌ی نزدیک مطلع شوید.

ابزار لازم برای مشارکت در سایت ایردراپ Airdropalert.com

ایردراپ‌الرت

در ادامه لیستی از مواردی که باید برای قرار گرفتن در لیست ایردراپ‌ها در سایت Airdropalert داشته باشید را آورده‌ایم.

1- یک کیف پول ارز دیجیتال

متاماسک، نئون ولت، ویوز ولت از جمله کیف‌های کاربردی هستند. همچنین می‌توانید از کیف مای اتر ولت استفاده کنید.

2- آدرس ایمیل معتبر

آدرس ایمیل معتبر به گردانندگان پروژه ثابت می‌کند که شما یک کاربر واقعی هستید نه یک ربات سرگردان در دنیای کریپتوکارنسی.

3- داشتن اکانت فعال در شبکه‌های اجتماعی، مانند فیس بوک و توییتر

لازم است اکانت‌ این وبسایت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید تا از آخرین اخبار ایردراپ‌ها مطلع شوید. همچنین در بسیاری از پروژه‌ها لازم است که اکانت توکن را دنبال کنید تا در فرآیند معرفی آن به کاربران دیگر مشارکت نمایید.

4- داشتن اکانت در انجمن بیت کوین تاک

عضویت در انجمن بیت کوین تاک خیلی وقت‌ها برای مشارکت در ایردراپ‌ها لازم نیست. اما گاهی گردانندگان پروژه اخبار خود به تقلید از ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار در این انجمن منتشر می‌کنند و می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پروژه با آن‌ها وارد گفت و گو شوید و سوالات خود را بپرسید.

5- داشتن اکانت در ایردراپ‌آلرت

عضویت در این وبسایت کمک می‌کند که فرآیند مشارکت در ایردراپ‌ها آسان‌تر شده و از اشتباهات احتمالی شما نیز جلوگیری می‌کند. می‌توانید که کیف پول خود را نیز به این اکانت متصل کنید و بهترین ایردراپ‌ها را فقط با کمی جست و جو پیدا کنید.

صحبت پایانی

همانطور که از ابتدای بحث گفتیم، راه‌های کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتال قابل شمردن نیستند. اما نمی‌توان به همه‌ی راه‌ها و پروژه‌های درآمدزا اعتماد کرد. بسیاری از اوقات روند رشد یک توکن از عرضه اولیه فراتر نمی‌رود و در همین مرحله شکست می‌خورد. بنابراین هیچ وقت تمام امید خود را روی این دست از پروژه‌ها سرمایه‌گذاری نکنید و همیشه با ذهن باز منتظر فرصت‌های متفاوت برای کسب درآمد از این بازار هیجان‌انگیز باشید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا