استخراجسرمایه گذاری

درآمد ماینرها چقدر است؟ محاسبه میزان درآمد دستگاه ماینینگ ارزهای دیجیتال

یکی از روش‌های کسب درآمد در دنیای کریپتوکارنسی، استخراج رمزارز یا همان ماینینگ است. ماینرها در سال‌های اخیر علاوه بر درآمد زایی، به توسعه شبکه بلاک چین نیز کمک کرده‌اند. اما درآمد روزانه، ماهانه یا سالانه ماینرها چقدر است؟ آیا ماینینگ یا استخراج رمزارز سودآور است؟ در این مقاله به پاسخ این پرسش‌ها می‌پردازیم.

ماینینگ چیست؟ به چه کسی ماینر می‌گویند؟

ابتدا بیاید تعریفی از استخراج و ماینر داشته باشیم. ماینینگ یا استخراج مرزارز به فرایندی گفته می‌شود که منجر به تایید تراکنش‌های شبکه و افزودن بلاک جدید به بلاک چین می‌شود. برای آنکه یک تراکنش جدید در شبکه بلاک چین تایید شود، نیازمند گرفتن تاییده در شبکه است. به افرادی که این تاییده‌ها را راستی آزمایی می‌کنند، ماینر می‌گویند. 

فرایند ماینینگ بیشتر شبیه به یک رقابت است. رقابتی که در آن ماینرهای بسیاری شرکت می‌کنند و در نهایت ماینر پیروز در این رقابت، پاداش خود را بسته به نوع ارز استخراج شده دریافت خواهد کرد. روش‌های مختلفی برای استخراج ارز توسط ماینر‌ها وجود دارد. از استخراج انفرادی گرفته تا استخرهای نقدینگی، همگی منجر به درآمد ماینرها می‌شود.

ماینرهای بیت کوین ۶.۲۵ بیت کوین پاداش می‌گیرند. این عدد پس از نصف شدن در سال ۲۰۲۴ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد. پاداش (به اضافه کارمزد تراکنش) به ماینری پرداخت می‌شود که ابتدا معما را حل کرده است.

این فرآیند تقریباً هر ۱۰ دقیقه برای هر دستگاه استخراج در شبکه تکرار می‌شود. سختی پازل (سختی شبکه) هر ۲۰۱۶ بلوک (~ ۱۴ روز) تنظیم می‌شود تا اطمینان حاصل شود که به طور متوسط یک دستگاه معما را در مدت ۱۰ دقیقه حل می‌کند.

هزینه ماینینگ چقدر است؟

هزینه برق ماینینگ

فرایند استخراج کریپتو کمی پیچیده است و مستلزم استفاده از رایانه برای حل مسائل پیچیده ریاضی است. اولین ماینری که بتواند مشکل را حل کند، یک بلاک در بلاک‌چین را تأیید می‌کند و مقدار از پیش تعیین شده ارز دیجیتال به او تعلق می‌گیرد.

مشکل کسب درآمد از استخراج ارز دیجیتال، هزینه آن است که تاثیر مستقیم روی درآمد ماینر دارد. در حالی که از لحاظ فنی هیچ مانعی برای شروع ماینینگ وجود ندارد، واقعیت این است که هر چه قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که اولین نفری باشید که مشکل ریاضی مورد نیاز برای به دست آوردن ارز دیجیتال خود را حل می‌کنید. این بدان معناست که شما به کامپیوترهای تخصصی متعددی با تراشه‌های کامپیوتری با فناوری پیشرفته نیاز دارید تا شانسی واقعی برای کسب ارز دیجیتال داشته باشید. به طور خاص، برای راه‌اندازی یک ریگ ماینینگ کریپتو به یک واحد پردازش گرافیکی معروف به GPU یا یک مدار مجتمع خاص برنامه یا ASIC نیاز دارید و تمام این موارد بسیار هزینه بر است.

درآمد ماینر چقدر است؟

در سال ۲۰۰۹، زمانی که بیت کوین برای اولین بار معرفی شد، یک رایانه شخصی ساده برای استخراج بخشی از ارز دیجیتال کافی بود. اما با افزایش قیمت بیت کوین، ماینرهای بیشتری وارد بازی شدند. ماینرهای جدید در تلاش برای رقابت، قدرت محاسباتی باورنکردنی را آوردند. برخی از ماینرهای موفق آنهایی هستند که مزارع سرور وسیعی دارند که در کشورهایی با هزینه انرژی کمتر واقع شده‌اند.

درآمد استخراج به ازای هر TH/s

درآمد ماینر ارزهای دیجیتال از ارزی به ارز دیگر متفاوت است و حتی می‌تواند به صورت روزانه تغییر کند. سودآوری خاص شما تا حد زیادی به هزینه مصرف انرژی و به اصطلاح «نرخ هش» یا سرعت حل مشکلات رایانه‌های شما بستگی دارد. ماشین‌حساب‌های آنلاین مختلف، مانند whattomine.com، می‌توانند به شما کمک کنند تا سودآوری خود را برای یک رمزارز معین پس از وارد کردن متغیرهای خاص خود تخمین بزنید. به عنوان مثال، تا ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱، سود تخمینی روزانه یک ماینر اتریوم با استفاده از یک واحد پردازش گرافیکی ۴.۵۹ دلار بود. 

درآمد یک ماینر بیت کوین چقدر است؟

ماینر بیت کوین

در فوریه ۲۰۲۲، یک دستگاه استخراج بیت کوین مانند Whatsminer M20S، هر روز حدود ۱۲ دلار درآمد بیت کوین را بسته به قیمت بیت کوین و سختی شبکه به ارمغان می‌آورد. اگر این را با درآمد استخراج یک ارز دیجیتال متفاوت مانند اتریوم که با کارت گرافیک استخراج می شود مقایسه کنید، می‌بینید که درآمد ماینر بیت کوین دو برابر درآمد ماینر اتریوم خواهد بود چرا که قیمت سیزده کارت گرافیک AMD RX تقریباً به اندازه یک Whatsminer M20 است. نکته مهم اما هزینه صرف شده برق برای استخراج بیت کوین است. استخراج بیت کوین از طریق دستگاه ماینر بسیار هزینه بر است. این موضوع در مقایسه با ماین اتریوم که از طریق کارت گرافیک انجام می‌شود، بسیار بیشتر است.

درآمد دستگاه ماینر چقدر است؟

با توجه به مطالب عنوان شده، می‌توانید حدس بزنید که درآمد یک دستگاه ماینر کاملاً به مشخصات آن بستگی دارد. یک دستگاه ماینر بیت کوین در صورتی که به آخرین تکنولوژی روز دسترسی داشته باشد، قطعاً می‌تواند درآمد مناسبی را برای شما داشته باشد، اما خرید چنین دستگاهی هزینه بسیاری را بر شما تحمیل خواهد کرد. علاوه بر هزینه خرید دستگاه ماینر، هزینه‌های جانبی استخراج رمزارز مانند برق و … در نهایت نه تنها منجر به سود نخواهد شود، بلکه می‌تواند ضرر آفرین باشد.

مقایسه درآمد ASIC و GPU

اما روش دیگری نیز برای استخراج رمز ارز وجود دارد که به استخر استخراج معروف است. استخرها شاید به پر سودی ماینر نباشند، اما قطعا بررسی آن خالی از لطف نیست و بسیاری از بهترین ارزهای دیجیتال در این استخرها برای ماین کردن وجود دارند.

استخر استخراج چیست؟

اگر نمی‌خواهید هزینه بالایی را صرف خرید یک دستگاه ماینر کنید، پیشنهاد ما به شما شرکت در استخرهای استخراج رمز ارز است که چیزی شبیه به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک برای ماینرها است. با یک سرمایه‌گذاری کوچک، می‌توانید خود را به سرمایه گذاران دیگر ملحق کنید و از وجوه ترکیبی خود برای شرکت در عملیات استخراج استفاده کنید. سود زیادی در این روش ماینینگ وجود ندارد اما ریسک و سرمایه اولیه بسیار پایینی را خواهد داشت.

پس از استخراج چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که موفق به استخراج رمز ارز مورد نظر خود شده‌اید، اکنون زمان آن رسیده است که آن را به کیف پول یا صرافی مورد نظر خود انتقال دهید. سپس با فروش آن، به سود مورد نظر دست یابید. تفاوت اصلی هزینه‌های استخراج در این بخش بیشتر نمایان می‌شود. کارمزد انتقال و نقد کردن بیت کوین استخراج شده، بسیار کمتر از شبکه اتریوم است. در عوض شبکه اتریوم شبکه‌ای به نسبت سریع‌تر است و تراکنش‌های شما ظرف ۲ دقیقه در شبکه تایید خواهند شد.

آیا استخراج سودآور است؟

برای پاسخ به این سؤال می‌بایست تمامی جنبه‌های استخراج یک ارز را بررسی کنیم. در صورتی که قصد خرید یک دستگاه ماینر را داشته باشید، هزینه‌های اولیه برای خرید آن بسیار بالا خواهد بود. ضمن آنکه به انرژی بسیار زیادی برای کسب موفقیت نیاز دارید. اگر هم قصد شرکت در استخرهای استخراج را دارید، می‌توانید با هزینه‌هایی بسیار کمتر کار خود را شروع کنید اما در نهایت به میزان سود کمتری نیز دست خواهید یافت. شما تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ با در بخش نظرات در ارتباط باشید.

درآمد یک ماینر کریپتو چقدر است؟

در ۲۰۲۲، ماینرها ۶.۲۵ بیت کوین به دست می‌آورند. در سال ۲۰۲۴ این پلتفرم با ۳.۱۲۵ بیت کوین به آنها پاداش می‌دهد. فرآیند ماینینگ برای هر ماشین موجود در شبکه به طور متوسط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. 

آیا ماین ارز دیجیتال سودآور است؟

تغییرات اخیر در دستگاه‌ها و فناوری استخراج و ایجاد مراکز استخراج حرفه‌ای با قدرت محاسباتی بسیار زیاد و همچنین تغییر قیمت بیت کوین، انگیزه‌ها و چشم انداز استخراج را تغییر داده است.

استخراج ۱ بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، ماین کردن یک بلوک حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

(۱۲ امتیاز) - ۲.۸/۵

سال‌ها پیش بیل گیتس گفت: «محتوا پادشاه است» ما هم بر این باوریم که محتوای حرفه‌ای و کار درست، چراغ راه مخاطب است. تیم محتوای والکس در تلاش است با ارائه محتوای به‌روز به شما در مسیر سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کمک کند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
20 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمد
محمد
16 روز قبل

سلام من سال ۸۹ برج ۲ بود تو یکی از سایتها درباره استارت خرید فروش بیت کوین امد من ۱۴۶۰۰۰۰ هزار تومن داشتم رفتم همش بیت کوین خریدم شد ۵۱۲۰۰۰ هزار واحد بیت کوین رمزارزش تو کامپیوتر نوشتم و روی یه برگه نوشتم کامپیوتر هاردش سوخت اصلا درست نشد کاغذ داشتم تو جابجایی خونه گمش کردم سال ۹۶ بیت کوین ۶۸۰۰۰ دلار رسید هرجا هارد بردم گفتن درست نمیشه الان هارد انداختمش تو خونه ولی رمزارز بیت کوین ندارم به پول الان ۵۱۲۰۰۰ تا بیت کوین میشه بیش از ۷۵۰ تریلیون هست ولی رمزارز ندارم هاردم درست نمیشه راهنمایی کنید

ابراهیم عابدینی
ابراهیم عابدینی
22 روز قبل

ایا درامد ماینر بعد سال ۲۰۲۴ کم میشه

ر رواقی
ر رواقی
20 روز قبل

سلام و عرض ادب
درآمد ماینرها صرفا به مقوله هاوینگ و نصف شدن پاداشاستخراج بستگی ندارد، بلکه سختی شبکه و ارزش رمزارزها در این قضیه تاثیر مستقیم دارد. بر اساس داده های تاریخی بیت کوین، درآمد ماینرها به طور متوسط از ابتدای پیداش بیت کوین تاکنون (علیرغم کاهش پاداش استخراج)، افزایش یافته و یا در بدترین حالت تغییر نکرده است.

محسن
محسن
6 ماه قبل

دوستان برای خرید و کار با ماینر ابتدا به سرمایه نیاز دارید و بعد اونم باید مکان ساکت و آرامی پیدا کنید سپس هم کلی خرج و مشکل و داستان برق و گرفتن مجوز و این داستانا خودم قبلن ده تا ماینر داشتم فروختمشون چون مثل قبل سود نمی داد الان زدم توی بازار های معاملاتی و ترید میکنم
با تشکر از سایت خوبتون.

احسان پوراحمد
احسان پوراحمد
8 ماه قبل

سلام.خسته نباشید.لطفا راهنمایی بفرمایید.
اگر تمایل به فعالیت در این حوزه داشته باشم با یک دستگاه هم میشه استارت زد؟چه دستگاهی را پیشنهاد میدید

ر رواقی
ر رواقی
8 ماه قبل

سلام
وقت شما به خیر
انتخاب یک ماینر و میزان سودآوری آن کاملا به مکان شما و تعرفه برقی که در اختتیار دارید بستگی دارد. اما به طور کلی توصیه میکنیم از دستگاههای ماینر جدیدتر و با مصرف انرژی کمتر استفاده کنید.
کمپانی بیت مین (Bitmain) یکی از برندهای شناخته شده این حوزه است. که با سرچ کردن آن مدل های موجود در ایران را ملاحظه خواهید کرد.
پیشنهاد میکنیم برای پی بردن به میزان سود آوری ماینرها مقاله اسیک ماینر و ریگ ماینر را مطالعه کنید.

سپاس از همراهی شما

میلاد
میلاد
10 ماه قبل

سلام من در گیلان کارگاه دارم با برق سه فاز برقم امامه اماده همکاری هستم

ر رواقی
ر رواقی
10 ماه قبل
پاسخ به  میلاد

سلام
وقت شما به خیر
پیشنها می‌کنیم برای اینکه در آینده با مشکلات قانونی، تعرفه برق ماینینگ و … مواجه نشوید، مجوز فعالیت در این حوزه را از سوی نهادهای مربوطه دریافت کنید.

سپاس از همراهی شما

آقای دولت خواه
آقای دولت خواه
1 سال قبل

سلام اقای دلدار میشه بگین چقدر هزینه برد گرفتن مجوزش

ابوالفضل
ابوالفضل
1 سال قبل

باعرض سلام وخسته نباشید
ببخشید اگه یه دستگاه ماینر باقیمت ۷۰ یا۸۰میلیون بگیرم در ماه بنظرتون چقدر سود میده.
واینکه اگه بخوام مجوز بگیرم باید چند تا دستگاه داشته باشم ویافرقی نمیکند چون یجایی خوندم نوشته بود باید حداقل ۵۰ یا۶۰تا دستگاه داشته باشی

ر رواقی
ر رواقی
1 سال قبل
پاسخ به  ابوالفضل

سلام
وقت به خیر
درآمد ماینرها به شرایط مختلفی مانند تعرفه برق شما، مصرف برق دستگاه‌ها و هزینه‌های جانبی مانند خرید سیستم خنک کننده در صورتی که در منطقه گرمسیری هستید، بستگی دارد. اما مهمترین پارامتر که درآمد ماینینگ را تحت شعاع قرار میدهد تغییرات قیمت رمزارزها و سختی شبکه است. بنابراین ما نمی‌توانیم درآمد ثابتی رابرای استخراج رمزارزها درنظر بگیریم. پیشنهاد می‌کنیم از وبسایت‌های مختلفی که تحت عنوان “ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال” فعالیت میکنند کمک بگیرید. شما میتوانید با وارد کردن نرخ هش و توان دستگاه خود، به صورت لحظه‌ای درآمد خود را مشاهده کنید.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس