استخراج

درآمد استخراج بیت کوین؛ آیا استخراج رمزارز هنوز به‌صرفه است؟

درآمد استخراج بیت کوین از عوامل مختلفی مثل قیمت دلار، قیمت برق و به شکل غیر مستقیم از قیمت دستگاه‌های استخراج تاثیر می‌پذیرد. درآمدی که به خاطر قیمت بالای دستگاه‌های استخراج و هاوینگ 2020 بیت‌ کوین شاید به نظر بعضی از ماینرها دیگر به‌صرفه نباشد. در ادامه درآمد ماینرهای ایرانی از استخراج بیت کوین و اتریوم را بررسی می‌کنیم و عوامل موثر بر استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها در ایران را خواهیم گفت.

ماینر چیست؟

در ابتدای پیدایش بیت کوین، استخراج بیت کوین از فضای وب به کمک کامپیوترهای معمولی با قدرت پردازش بالا شدنی بود، اما امروزه تقریباً این کار غیر ممکن است. اکنون ماین کردن نیاز به دستگاه‌های تخصصی و پیشرفته دارد. تنها رمزارزهای محدودی هستند که همچنان با کامیپوترهای خانگی قابل استخراج هستند.

ماینرهای موجود در بازار بسیار متنوع‌اند و هر کدام مشخصات و ویژگی‌های منحصر به فرد دارند. به افرادی که کار استخراج رمزارز را با استفاده از دستگاه‌های قدرتمند انجام می‌دهند، در اصطلاح ماینر گفته می‌شود. ماینرها با استخراج تعدادی از رمزارزهای استخراج نشده می‌توانند درآمدزایی کنند. فرایند تایید تراکنش‌های رمزارزها و ثبت آن‌ها در بلاکچین به فرآیند غیر متمرکزسازی شبکه کمک می‌کند.

ماینر استخراج بیت کوین

[title name=”profit1″ title=”نسبت هزینه‌ها به درآمد ماینرهای ایرانی” size=”2″ type=””]

فرآیند ماین کردن شامل مراحل پیچیده رمزنگاری است. اما تنها در صورتی استخراج سودآور است که قیمت بیت کوین‌ استخراج شده و سایر رمزارزها از مجموعه هزینه‌های آن بیشتر باشد.

ماینینگ ابزارها و هزینه‌های جانبی لازم دارد. علاوه بر هزینه تامین تجهیزات استخراج، باید هزینه‌های مربوط به تامین برق را نیز در نظر گرفت. عاملی دیگری که در سودآوری دستگاه‌های ماینر باید در نظر گرفته شود، زمان بازگشت سرمایه است. زمان بازگشت سرمایه مدت زمانی است که پول سرمایه‌گذاری شده شما باز می‌گردد، پس از آن هر گونه درآمد به دست آمده به عنوان سود تلقی می‌شود.

نسبت هزینه ها به درآمد استخراج بیت کوین

[title name=”profit2″ title=”8 عامل موثر در درآمد ماینرهای ایرانی” size=”2″ type=””]

عوامل متعددی در تعیین سودآوری استخراج رمزارزها تاثیرگذارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. نوع رمزارز

به‌عنوان یک ماینر، گزینه‌های زیادی جهت انتخاب یک رمزارز برای استخراج دارید. البته باید دستگاه استخراج خود را متناسب با الگوریتم استخراج همان رمزارز انتخاب کنید.

2. هش ریت (قدرت هش دستگاه ماینر)

هش‌ ریت (HashRate) معیاری برای اندازه‌گیری قدرت دستگاه‌های ماینر است. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت هش ریت، میزان سرعت ماینر در کاوش رمزارز و دریافت پاداش در ازای اضافه کردن بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تایید شده به بلاکچین است. هش ریت بر حسب مگاهش، گیگاهش، تراهش و پتاهش اندازه‌گیری می‌شود.

3. پاداش رمزارز

زمانی که یک ماینر راه‌حلی را پیدا می‌کند یا به عبارت دیگر یک بلاک را حل می‌کند، تعدادی رمزارز تولید می‌شود و آنها را به عنوان پاداش کار دریافت می‌کند. این تعداد برای بیت‌ کوین در سال 2009 با 50 بیت کوین آغاز شد. پس از 4 سال، هاوینگ اول اتفاق افتاد و پاداش استخراج بیت کوین، نصف شد (25 بیت کوین). بعد از هاوینگ سوم بیت کوین در 2020، پاداش استخراج هر بلاک به 6.25 بیت کوین رسید.

4. سختی استخراج

سختی شبکه بیانگر میزان چگونگی استخراج رمزارز در هر لحظه با توجه به میزان قدرت هش دستگاه ماینر و سایر دستگاه‌های فعال در شبکه است.

5. هزینه برق

هزینه میزان برق مصرفی به ازای هر کیلووات چقدر است؟ با توجه به مصرف بالای برق دستگاه‌های ماینر باید نرخ قیمت برق به منظور محاسبه سودآوری را در نظر داشته باشید.

معمولاً هزینه‌ برق به صورت ماهانه محاسبه می‌شود. به همین دلیل مهم است که میزان برق مصرفی ماینر برای کار کردن و سرد نگه داشتن سیستم را در نظر گرفت. هر ماینر به مقدار انرژی مصرفی متفاوتی نیاز دارد. شما باید اندازه دقیق مصرف دستگاه قبل از محاسبه سودآوری را بدانید.

به علاوه، قیمت برق در ایران در مناطق گرمسیری و سردسیری متفاوت است. برای شروع استخراج بیت کوین باید از قبل تعرفه قیمت منطقه را محاسبه و پیش‌بینی کنید. تابستان سال 1398 قانونی تصویب شد که برق مصرفی معادن استخراج بیت کوین مانند برق صادراتی و 965 تومان به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه شود.

هزینه برق در استخراج بیت کوین

6. هزینه عضویت در یک استخر استخراج

اگر در استخر استخراج به دنبال استخراج کردن بیت کوین هستید، باید درصد مشخصی از درآمد خود را به عنوان حق اشتراک سرویس به استخر واگذار کنید. معمولاً هر استخر بین یک تا دو درصد از درآمد حاصله را دریافت می‌کند.

7. قیمت رمزارز

از آن‌جایی که وضعیت بازار رمزارزها در آینده مشخص نیست، پیش‌بینی سودآور بودن یا نبودن استخراج ماینرها آسان نیست. در صورتی که برای تبدیل کردن ارزهای دیجیتال ماین شده خود به سایر ارزهای رایج برنامه‌ای دارید، این عامل بر روی سودآوری تاثیر چشم‌گیری دارد.

شما می‌توانید نسبتی از رمزارز استخراج شده را برای پرداخت‌ هزینه‌های برق و غیره به ریال تبدیل کنید و باقی مانده رمزارزها را یا به صورت ارزهای رایج یا به شکل بیت کوین و غیره در کیف پول خود نگهداری کنید (یکی از پلتفرم‌هایی که می‌توانید در آن فروش ارز دیجیتال انجام دهید، پلتفرم والکس است).

9. هزینه کیف پول برای نگهداری رمزارز

بسته به انتخاب شما، می‌توانید از کیف پول‌های رایگان یا پولی برای نگهداری ارزهای استخراج شده استفاده کنید. ما در مقاله «کیف پول ارز دیجیتال چیست» مفصل از کیف پول‌های ارز دیجیتال صحبت کرده‌ایم.

بررسی درآمد ماینرهای ایرانی

با لحاظ کردن تمام فاکتورهای بالا و تخمین میزان بازگشت سرمایه، می‌توان میزان درآمد را تعیین کرد. برای این که درآمد ارز دیجیتال خود را به پول رایج تبدیل کنید، باید از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید. به‌علاوه، می‌توانید ماینرهای خود را به کیف پول والکس متصل کنید تا محلی امن برای نگهداری ارزهای دیجیتال داشته باشید و در صورت نیاز، ارزهای خودتان را به سرعت بفروشید.

[title name=”profit6″ title=”استخراج بیت کوین چقدر درامد دارد؟” size=”2″ type=””]

امروزه با استفاده از ماشین حساب‌های ماینینگ آنلاین، میزان درآمد و بازگشت سرمایه، می‌توان سودآوری دستگاه‌های محبوب ماینر در ایران را برآورد کرد. اگر قصد راه‌اندازی دستگاه استخراج دارید، از اداره برق منطقه، تعرفه برق را بپرسید.

اگر مجوز استخراج بگیرید، نرخ برق برای شما به قیمت متوسط برق صادراتی و به ازای هر کیلووات ساعت، 965 تومان محاسبه خواهد شد که در این مقاله هم از این نرخ استفاده کرده‌ایم. قیمت بیت کوین در این محاسبات،38,808 دلار در نظر گرفته شده است. زمان نوشتن این مقاله، قیمت دلار 23989 تومان بود.

درآمد حاصل از استخراج بیت کوین

[title name=”profit3″ title=”7 دستگاه‌ محبوب استخراج بیت کوین” size=”2″ type=””]

در ادامه، 7 دستگاه استخراج بیت کوین را با هم بررسی می‌کنیم:

1. دستگاه ماینر Bitmain Antminer S9j

این دستگاه با قدرت پردازشی 14.5 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1350 وات، یکی از دستگاه‌های با قدرت متوسط با برق مصرفی پایین است. در حال حاضر این دستگاه با قیمت برق متوسط صادراتی، ماهانه 1 میلیون و 571 هزار تومان سودآوری دارد.

2. دستگاه ماینر Bitmain Antminer S17 pro

این دستگاه با قدرت پردازشی 53 تراهش و مصرف برق 2094 وات، یکی از دستگاه‌های قدرتمند است. در حال حاضر سودآوری این دستگاه با نرخ متوسط برق صادراتی، ماهانه حدوداً 7 میلیون و 719 هزار تومان است.

3- دستگاه Innosilicon T2 Turb

این دستگاه با قدرت هش 24 تراهش بر ثانیه و مصرف برق ۱۹۸۰ وات، در زمره دستگاه های قوی قرار دارد. سود حاصل از این ماینر در شرایط فعلی با نرخ متوسط برق صادراتی، ماهانه حدود 2 میلیون و 788 هزار تومان برآورد شده است.

بررسی درآمد ماینرهای ایرانی

4- دستگاه Whatsminer M21S

این دستگاه با قدرت پردازش 56 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 3360 وات، یکی از دستگاه‌های قوی اما پر مصرف است. سودآوری این دستگاه با برق صادراتی در حال حاضر، ماهانه 7 میلیون و 358 هزار تومان برآورد شده است.

5- دستگاه Whatsminer M20S

این دستگاه با قدرت پردازش 68 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 3360 وات یکی از قوی‌ترین و پرمصرف‌ترین دستگاه‌هاست. سود حاصل از این دستگاه با برق صادراتی در حال حاضر، ماهانه 9 میلیون و 435 هزار تومان است.

6- دستگاه Bitmain Antminer S11

این دستگاه با قدرت پردازش 20.5 تراهش و مصرف برق 1530 وات، یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینر در بین ایرانی‌ها است. این دستگاه توان بالا و مقدار برق مصرفی پایینی دارد. درآمد ماینرهای ایرانی با این دستگاه و نرخ متوسط برق صادراتی، ماهانه 2 میلیون و 485 هزار تومان است.

درآمد ماینرهای ایرانی

7- دستگاه Ebang e10

توان پردازشی این دستگاه، 18 تراهش بر ثانیه و برق مصرفی آن، 1650 وات است. ای‌بنگ e10 توانسته است ماهانه با نرخ متوسط برق صادراتی، درآمد 1 میلیون 969 هزار تومانی برای کاربران خود به همراه داشته باشد.

[title name=”profit4″ title=”درآمد ماینرهای ایرانی با استخراج اتریوم” size=”2″ type=””]

اتریوم دومین رمزارز محبوب دنیا و یکی از گزینه‌های جذاب برای استخراج است. برای استخراج اتریوم به ریگ استخراج، منبع تغذیه، یک RAM و CPU میان‌رده، مادربورد با اسلات‌های مناسب برای چند کارت گرافیک و اینترنت نیاز دارید. البته می‌توانید یک ریگ استخراج آماده بخرید و فقط با کمک اینترنت و یک لپ‌تاپ آن را راه‌اندازی کنید. قیمت اتریوم در زمان نگارش این مقاله، 2443 دلار و قیمت دلار، 23989 تومان محاسبه شده است.

درآمد استخراج اتریوم

[title name=”profit7″ title=”3 دستگاه محبوب استخراج اتریوم” size=”2″ type=””]

در ادامه، 3 دستگاه محبوب استخراج اتریوم در ایران را معرفی می‌کنیم.

1. دستگاه Bitmain Antminer E3 (190Mh)

دستگاه Antminer E3 یکی از محصولات محبوب شرکت بیت‌مین است که 190 مگاهش قدرت دارد. این دستگاه 760 وات بر ساعت انرژی مصرف می‌کند. درآمد خالص ماهانه دستگاه، 9 میلیون و 941 هزار تومان است.

2. دستگاه Innosilicon A10 ETHMaster (500Mh)

دستگاه A10 ETHMaster از برند اینوسیلیکون، یکی از قوی‌ترین محصولات این شرکت با 500 مگاهش قدرت پردازش است. این دستگاه 750 وات بر ساعت انرژی مصرف می‌کند. درآمد خالص ماهانه دستگاه، حدود 25 میلیون و 449 هزار تومان است.

درآمد ماینرهای ایرانی

3. دستگاه PandaMiner B3 Pro

دستگاه PandaMiner B3 Pro، یک ریگ قوی برای استخراج اتریوم است. این ریگ 230 مگاهش قدرت پردازش دارد. 11 میلیون و 108 هزار تومان سود ماهانه خالص استخراج اتریوم با این دستگاه است. دستگاه B3 Pro به ازای هر ساعت، 1250 وات انرژی مصرف می‌کند.

قبل از تصمیم نهایی این نکته را در نظر بگیرید:

با توجه به تمامی موارد ذکر شده در این مقاله، سودآوری ماینینگ بیت کوین و اتریوم بستگی به شرایط هر فرد و امکانات موجود دارد. با در نظر گرفتن قیمت هر دستگاه، هزینه خرید لوازم جانبی خنک‌کننده، بازگشت سرمایه با برق صنعتی و صادراتی و نرخ عواملی که گفته شد، در ماشین حساب‌های ماینینگ می‌توان میزان سودآوری را سنجید.

برای مثال، می خواهیم سود خالص ماهانه برای استخراج بیت کوین را با استفاده از دستگاه Bitmain Antminer S11 بررسی کنیم (از ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال استفاده کرده‌ایم):

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، سود خالص ماهانه ما از استخراج بیت کوین با دستگاه Bitmain Antminer S11 ، حدود 1 میلیون و 796 هزار تومان است.

[title name=”profit5″ title=”آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟” size=”2″ type=””]

پاسخ به این سوال، وابسته به این است که شما تصمیم بگیرید که سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت در این بازار داشته باشید. اگر ایده آل شما این است که در مدت کم به سود برسید، شاید ترید کردن انتخاب مناسب‌تری برای شما باشد؛ چرا که برای رسیدن استخراج به مرحله سودآوری باید مدت زمان مشخصی صبر کنید تا هزینه خرید دستگاه استخراج جبران شود.

درآمد ماینرهای ایرانی

تجربه نشان داده است که سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزهای محبوب در طولانی مدت خوب است. استخراج تنش‌های روزانه بازار را تحمل نمی‌کند و در عوض انباشت سرمایه دارد. روند صعودی قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر و اقبال عمومی به رمزارزها، تا حد زیادی آینده این بازار را روشن کرده است. پس اگر می‌توانید صبر کنید، جواب ما به سوال: آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟ این است: بله! استخراج این رمزارز هنوز سودآور است.

صحبت پایانی

درآمد استخراج بیت کوین علاوه بر هزینه‌های استخراج، به قیمت دلار هم وابسته است. به همین دلیل، هر ماینر باید مرتب قیمت ارزهای دیگر را هم بررسی کند تا بتواند درآمد ماهانه خود را دقیق‌تر پیش‌بینی کند. علاوه بر بیت کوین، دیگر رمزارزها هم گزینه‌های خوبی برای استخراج هستند. این روزها استخراج اتریوم، گرین و مونرو هم مورد توجه ماینرها قرار گرفته است. سختی شبکه آلت کوین‌ها (رمزارزهایی غیر از بیت کوین)، کمتر است و در نتیجه استخراج آن‌ها هنوز به اندازه استخراج بیت کوین پر هزینه نیست.

در هر صورت، برای استخراج هر رمزارز باید به شکل دوره‌ای قیمت‌ها و هزینه‌های خود را بررسی کنید. در هر مرحله‌ای که متوجه شدید استخراج دیگر سودده نیست یا بازدهی آن طولانی مدت است، بهتر است در روند استخراج خود تجدیدنظر کنید.

اگر در مورد درآمد استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها سوالی دارید، در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام
  وقت بخیر
  یه سوالی داشتم. یه جایی گفته بودید اگه مجوز استخراج بگیریم، میتونیم قیمت برق مصرفی رو کاهش بدیم.
  میخواستم بدونم مجوز استحراج رو از چه نهادی باید بگیریم ؟

  1. سلام آقای رحیمی

   از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانید برای دریافت مجوز استخراج اقدام کنید.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا