تحلیل و سرمایه گذاری

نهنگ بیت کوین و تاثیرات آن در بازار رمزارزها

شاید بزرگترین موجودات حال حاضر کره خاکی ما، نهنگ‌ها باشند. موجوداتی عظیم اما در عین حال بسیار خونسرد و آرام. نهنگ‌ها در بازار رمزارزها نیز وجود دارند و احتمالاً اسم نهنگ بیت کوین به گوشتان رسیده باشد؛ همانقدر خونسرد و عظیم با تاثیرگذاری فراوان.

در این مقاله به بررسی تاثیر نهنگ‌ها در بازار رمزارزها می پردازیم.

در بازار رمزارزها به چه کسی نهنگ می‌گوییم؟

نهنگ (Whale) به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که سرمایه بسیار زیادی در یک یا چند رمزارز مثل بیت کوین داشته باشند و می‌توانند با هر حرکتی بازار را تحت تاثیر قرار دهند. از این نهنگ‌ها می‌توان به عنوان “بزرگ‌ترین بازیکن‌های دنیای رمزارزها” یاد کرد.

این تعریف نسبی است. برای مثال در مورد بیت کوین، شخص اگر بین هزار تا ده هزار بیت کوین موجودی داشته باشد، قطعاً می‌توان از او به عنوان یک نهنگ نام برد. این رقم ممکن است برای رمزارزی مثل اتریوم متفاوت باشد. اینکه چگونه این افراد به چنین سرمایه‌های عظیمی دست یافته اند، نیز جای بحث دارد.

اولین مورد طبیعتاً مربوط به افرادی است که در روزهای اولیه ارائه رمزارز موردنظر، مقدار زیادی از آن را با قیمتی ناچیز خریداری کرده باشند. افراد ثروتمندی نیز وجود دارند که با رصد این بازارها و مشاهده رشد آنها و گرایش روزافزون مردم به سمت رمزارزها، از این فرصت استفاده کرده و سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام می‌دهند.

یکی از شناخته شده‌ترین نهنگ‌ها، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است. کارشناسان تخمین زده‌اند سرمایه وی بالغ بر یک میلیون بیت کوین است؛ چیزی حدود یک درصد از کل بیت کوین موجود در بازار. افرادی دیگر از جمله دوقلوهای وینکلووس، بری سیلبرت و تیم دراپر نیز در لیست نهنگ‌های بیت کوین قرار گرفته‌اند.

نحوۀ تاثیرگذاری نهنگ‌ها در بازار

حال که با تعریف نهنگ به صورت کلی آشنا شدیم، اجازه دهید تاثیر این افراد در بازار را بررسی کنیم.

آنچه که مشخص است، یک یا چند نهنگ به تنهایی می‌توانند نرخ بازار را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش یا افزایش قیمت در  بازار رمزارزها شوند.

1. کاهش یا دامپ قیمت

تاثیر نهنگ بیت کوین در پامپ و دامپ قیمت

نهنگ‌ها پس از بررسی قیمت بازار، ناگهان تصمیم ‌گیرند کل موجودی خود را با قیمتی کمتر به فروش برسانند؛ با علم به اینکه بازار توانایی خرید کل سرمایه آنها را ندارد.

همین روند باعث کاهش قیمت رمزارز موردنظر  آنها می‌شود. ‌گذران معمولی با توجه به کاهش قیمت اقدام به خرید می‌کنند و در نتیجه ارزش آن رمزارز برای مدتی کاهش می‌یابد.

پس از این کاهش، نهنگ‌ها اقدام به خرید رمزارز موردنظر خود می‌کنند و پس از جمع‌آوری مقدار لازم، ناگهان کل سرمایه خود را از بازار خارج ‌می‌کنند.

2. افزایش یا پامپ قیمت

نوبت به آن رسیده است که این افراد قیمت ارز مورد علاقه خودشان را افزایش دهند. مشابه دامپ قیمت اما با یک اختلاف کوچک. این بار آنها کل سرمایه خود را به قیمتی بالاتر وارد بازار می‌کنند. و باز هم بازار توانایی خرید این حجم از رمزارز ارائه شده را نداشته و طبیعتاً منجر به افزایش نرخ آن می‌شود.

پس از این رشد ناگهانی، افراد تازه کار و حتی تریدرهایی که کمی با تجربه‌تر هستند، فرض را بر این گرفته‌اند که نرخ ارز موردنظر  در حال افزایش است و اقدام به خرید آن می‌کنند.

لبخند رضایت بروی چهره نهنگ ما نشسته است و او اکنون ارز خود را با قیمتی بالاتر به فروش می‌رساند.

نحوه کار کردن نهنگ‌ها در بازار

عملکرد نهنگ بیت کوین

حتماً برای شما این سوال پیش آمده است که چرا این افراد دستگیر نمی‌شوند و یا اینکه چرا هیچگونه نظارتی بر رفتارهای هنجارشکن آنها وجود ندارد.

جواب ساده است. نهنگ‌ها به‌راحتی قابل شناسایی نیستند!

نحوه معاملات آنها با چنان ظرافتی در بازارها انجام می‌شود که حتی متخصص‌ترین افراد در حوزه بلاکچین تنها بعد از انجام معاملات و ‌های ایجاد شده در بازار به حرکات آنها پی می‌برند.

برای مثال، هیچ نهنگی کل سرمایه خود را در یک بازار یا صرافی ارز دیجیتال خاصی ارائه نمی‌دهد. بلکه با روشی بسیار زیرکانه و با نرخ‌هایی کاملاً متفاوت نسبت به دیگر صرافی‌ها که از قبل سفارش‌های خود را  در آن ثبت کرده است، نرخ جدید ارائه می‌کند.

این‌گونه است که در کمتر از 30 دقیقه، ناگهان حجم زیادی از رمزارز خاصی در بازارها و صرافی‌ها در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

اما راه حل‌هایی نیز ارائه شده است که با کمی دقت می‎توان تا حدودی از فعالیت نهنگ‎ها آگاه شد. برای مثال، اگر در صرافی خاصی مشاهده کردید سفارش‌های خرید بزرگی ناگهان از لیست خرید غیب می‌شوند، می‌توانید حدس بزنید نهنگی در حال خالی کردن حساب خود از بازار است.

البته همانطور که قبلاً اشاره شد، شناسایی این افراد تقریباً غیرممکن است. تنها بعد از انجام تراکنش‌های آنها است که شبکه بلاکچین آدرس کیف پول این افراد را بررسی کرده و متوجه سرمایه عظیم این افراد می‌شود.

بازار هدف نهنگ‌های ارز دیجیتال

بازار هدف نهنگ بیت کوین

امروزه با توجه به افزایش نرخ ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، رد پای فعالیت نهنگ ها در این بازارها بیش تر از قبل دیده می‌شود. با توجه به رشد قابل ملاحظه بیت کوین و اتریوم و اینکه عموم سرمایه‌گذاری‌ها بر روی این دو رمزارز محبوب انجام می‌شود، نهنگ‌ها نیز فرصت را غنیمت شمرده و در این بازارها اقدام به سرمایه‌گذاری می کنند.

علاوه بر بازارهای شناخته شده مانند بیت کوین، بازارهای خرد زیادی همه روزه در حال پیدایش است؛ رمزارزهایی جدید با قیمت‌های ارزان‌تر که بازار هدف مناسبی برای اکثر سرمایه‌گذاران است.

نهنگ‌ها از این فرصت استفاده کرده و پس از بررسی‌های فراوان و به اصطلاح زیر ذره بین قرار دادن رمزارز جدید، اقدام به سرمایه‌گذاری روی آن می‌کنند. در این بازارها با توجه به نرخ پایین این ارزها، به سادگی تغییرات دلخواه را در این بازارها بوجود آورد.

صحبت پایانی

تاثیر نهنگ‌ها در بازارهای مالی بر کسی پوشیده نیست و کسی نیز نمی‌تواند جلوی حرکات آنها در بازارها را بگیرد. با این حال هر چه بازار یک رمزارز بزرگ‌تر باشد، نهنگ‌ها برای تاثیرگذاری روی آن انرژی و سرمایه بیشتری نیاز دارند. ما قبلاً در مقالۀ مارکت کپ یا ارزش بازار (Market Cap) چیست؟ توضیج داده‌ایم که بازارهایی با ارزش بالاتر، امنیت بیشتری در برابر نوسانات ناگهانی دارند.

آنچه که می‌توان به آن امیدوار بود، رشد روز افزون سرمایه‌گذاران جدید در بازار رمزارزها است که شاید بتواند اعتبار بیشتری به برخی صرافی‌ها و پلتفرم‌ها داد و تاثیرات این افراد خونسرد را به حداقل برساند.

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. سلام آقای حسن

   چه نگاه با نمکی به موضوع داشتید. با این حال، نباید نا امید شد و تلاش کنیم برای رشد و بزرگتر شدن.

   سپاس از همراهیتان

  1. سلام خانم فاطمه

   خواهش می کنیم؛ امیدواریم سایر مقالات بلاگ نیز برایتان مفید باشد.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا