بلاکچین

دیفای (DeFi) چیست؟ معرفی چند پروژه دیفای معتبر

شاید شما هم در چند سال اخیر واژه دیفای را شنیده باشید و از خود بپرسید دیفای چیست و چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ اگر می­‌خواهید بیشتر درباره پروژه دیفای بدانید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

دیفای (DeFi) چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه دیفای (DeFi) از ترکیب انگلیسی Decentralized Finance گرفته شده که به معنای امور مالی غیرمتمرکز است. این مفهوم، برای توصیف هرگونه خدمات مالی غیرمتمرکز، از ارز دیجیتال گرفته تا بلاکچین، به­ کار می­‌رود که هدف اصلی آن، از بین بردن واسطه­‌های مختلف در معامله‎‌­های ارز دیجیتال است.

بنابراین، دیفای را می‌­توان مجموعه­‌ای از برنامه‌­های کاربردی برای انجام امور مالی غیرمتمرکز دانست که به سرمایه‌گذاران کمک می‌­کنند تا دسترسی بهتری به سرمایه‌های خود داشته باشند.

منظور از امور مالی متمرکز یا غیرمتمرکز چیست؟

پروژه دیفای

متمرکز بودن امور مالی یک کشور، سیستمی است که بازار مالی آن را تحت مدیریت کامل مقامات و بانک­‌های مرکزی قرار می‌­دهد. در دنیای امروز، دیفای شرایطی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده که باعث کمرنگ شدن این سیستم مالی سنتی شده است.

به‌دلیل استفاده از دیفای، سیستم مالی به وجود آمد که مستقل از دولت و هرگونه بانک مرکزی عمل می‌­کند. به طوری که سرمایه­‌گذاران کنترل مستقیم بر سرمایه­‌های خود دارند. به این خدمات مالی، امور مالی غیرمتمرکز می­‌گویند.

دیفای از تکنولوژی نهفته در ارز دیجیتال بیت کوین، یعنی بلاکچین الهام گرفته شده که در آن موجودی­‌های مختلف، آمار تراکنش‌­ها و تاریخچه آنها در دسترس است. این به آن معناست که دیفای توسط یک شخص یا نیروی خاص اداره نمی­‌شود.

این موضوع در کیفیت معامله‌­ها اهمیت زیادی دارد؛ زیرا استفاده از سیستم‌­های متمرکز و نیروی کار انسانی، باعث کند شدن سرعت معامله‌­ می­‌شود و به کاربران دسترسی کمتری برای مدیریت مستقیم سرمایه خود می‌­دهد.

توجه داشته باشید که بلاکچین به ­تنهایی یک منتقل کننده ساده برای انجام تراکنش­‌ها است اما دیفای تفاوت بزرگی در کاربرد آن ایجاد می­‌کند؛ به ­طوری که می­‌توانید خیلی از کارهای بزرگ مالی خود را با آن انجام دهید.

امکان خرید بدون واسطه با پروژ‌های دیفای

همانطور که می­‌دانید، بیت­ کوین و خیلی از ارزهای دیجیتال دیگر امکان خرید بدون واسطه را برای کاربران فراهم می‌­کنند. خرید بدون واسطه فقط بین خریدار و فروشنده انجام می‌­شود و آنهابرای توقف، تایید یا ثبت معامله اختیار کامل دارند.

اما با به­ وجود آمدن پروژه­‌های مختلف دیفای، دیگر خرید بدون واسطه فقط مخصوص تراکنش­‌های ارز دیجیتال نیست. شرکت­‌های بزرگ انجام کارهای مالی دیگر مانند درخواست وام، بیمه، سرمایه‌گذاری جمعی و مشتقات آن را به­ طور مستقیم درنظر گرفته‌­اند که این­ کار فقط توسط دیفای انجام گرفته و اساسی­‌ترین کاربرد آن به ­حساب می‌­آید.

بر همین اساس، دیفای به عنوان مهم‌ترین روند تازه کشف شده برای انجام کارهای مالی شناخته شده است. با استفاده از دیفای، شما می­‌توانید وام بگیرید، به حساب پس انداز خود پول واریز کنید، معامله­‌های بزرگ مالی و کارهای مختلف دیگری انجام دهید.

توجه داشته باشید که تمام کارهای مالی گفته شده و خدمات مالی دیگر در سطح جهانی و بدون هیچ واسطه، با تایید شخص خودتان انجام می‌­گیرند. یعنی علاوه ­بر معامله­‌های ارز دیجیتال، با استفاده از دیفای و بدون نیاز به اجازه کسی می­‌توانید امور مالی مختلف خود را در سطح جهانی انجام دهید.

دیفای چه معایبی دارد؟

پروژه دیفای

تا اینجا با مفهوم دیفای و کاربردهای آن آشنایی پیدا کردید. اما باید بدانید که دیفای هم مانند هر چیز دیگر بی­ نقص نیست و در کنار مزایای آن معایبی هم دیده می‌­شود که در ادامه آنها را بیان می‌­کنیم.

دیفای امکان دسترسی کامل و مدیریت مستقیم سرمایه­‌ها را برای مردم فراهم کرده و افراد زیادی از این موضوع راضی هستند، اما این دسترسی ریسک کار را بالا می‌‌برد. برای مثال، افراد رمز عبور خود را فراموش می‌­کنند یا آدرس گیرنده را اشتباه می­‌نویسند و مشکلات دیگری ایجاد می­‌شود که احتمال گم شدن ارز دیجیتال کاربران را افزایش می­‌دهد.

طبق آمار رسمی، در حال حاضر بیشتر از یک پنجم ارز دیجیتال بیت کوین گم شده که این رقم همچنان در حال افزایش است.

علاوه بر آن، قراردادهای هوشمند دیفای زمینه را برای هکرهایی که در قراردادهای عادی حضور ندارند فراهم می‌­کنند. در تاریخچه این قراردادهای هوشمند، افراد زیادی وجود دارند که طی یک معامله ارز دیجیتال خود را از دست داده‌اند.

با این حال دیفای نقش خود را در سرمایه‌­گذاری غیرمتمرکز پررنگ کرده است، به گونه‌ای که می­‌توان به‌­راحتی از معایب آن چشم­‌پوشی کنیم و از کاربرد آن نهایت استفاده را داشته باشیم.

دیفای چگونه بر بازار جهانی تاثیر می‌­گذارد؟

پروژه دیفای

دیفای در چهار جنبۀ مختلف بر بازارهای جهانی تاثیر گذار است.

1. دسترسی یکسان جهانی به خدمات مالی

خیلی از افرادی که در کشورهای پیشرفته زندگی می­‌کنند، با وجود دسترسی زیاد به خدمات مالی، اهمیت این امور را دست کم می‌­گیرند. در حالی که افراد کشورهای غیر پیشرفته اگر هم علاقه‌­ای به انجام این امور داشته باشند، در حالت عادی به آنها دسترسی ندارند.

دیفای، شرایطی ایجاد کرده است که تمام مردم جهان فارغ از نژادی که دارند، کشوری که در آن زندگی می‌­کنند یا مقدار سرمایه­‌ای که در اختیار دارند، دسترسی یکسانی به امور مالی غیرمتمرکز داشته باشند.

2. درنظر گرفتن مبلغ کم برای انتقال بین‌­المللی وجه

موضوع دیگری که شاید مردم عادی متوجه آن نباشند، هزینه انتقال وجه به کشورهای دیگر است. این مشکل توسط مهاجرانی که برای خانواده خود پول می­‌فرستند، بیشتر قابل درک است.

برای انتقال وجه به کشورهای دیگر واسطه‌­های زیادی درگیر می­‌شوند در نتیجه هزینه انجام تراکنش بالا می‌­رود؛ اما با استفاده از دیفای، برای انجام تراکنش­‌های بین‌المللی هیچ واسطه‌­ای استفاده نمی‌­شود. بنابراین، هزینه این تراکنش‌­ها به مقدار چشم­گیری پایین می­‌آید و تمام اقشار جامعه در کشورهای مختلف می­­‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

3. افزایش امنیت و حریم خصوصی سرمایه‌­گذاران

همانطور که گفتیم‌، در دیفای هر سرمایه­‌گذار مسئول سرمایه خودش است و امور مالی بدون نیاز به تایید بانک مرکزی انجام می­‌گیرند. این موضوع تاثیر زیادی در افزایش امنیت تراکنش‌­ها و حفظ حریم خصوصی افراد دارد.

4. انجام معاملات بدون سانسور

در دیفای هیچ بانک مرکزی وجود ندارد که بعد از انجام معامله آن را بی­ اعتبار بخواند یا به هر دلیلی خدمات مالی به برخی افراد ارائه ندهد. معاملات در بلاکچین‌های دیفای به­ طور پیوسته انجام می­‌گیرند و هرکسی در هرجای دنیا با وجود دسترسی به اینترنت، می‌­تواند در این معاملات شرکت کند.

این موضوع به کشورهایی که تحت سلطه رژیم­‌های فاسد قرار گرفته­‌اند کمک زیادی می­‌کند. این کشورها می‌­توانند از این ویژگی دیفای به نفع خود استفاده کنند تا سرمایه آنها در اختیار دولت قرار نگیرد. برای مثال خیلی از مردم ونزوئلا برای این که سرمایه خود را دور از دسترس دولت نگه دارند، به بیت کوین پناه برده‌­اند.

معرفی چند پروژه معروف دیفای

پروژه­‌های دیفای مجموعه‌­ای از برنامه­‌های کاربردی هستند که امور مالی غیرمتمرکز شما را با استفاده از اتریوم (پلتفرمی آزاد برپایه بلاکچین) و قراردهای هوشمند (قراردهایی که پس از نوشته شدن در بلاکچین متوقف نمی­‌شوند) انجام می‌دهند.

در ادامه چند پروژه‌­ دیفای معروفی را معرفی می‌­کنیم که توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده‌­اند. این پروژه‌­ها براساس ارزش بازار آنها در سایت مارکت کپ اولویت‌بندی شده‌­اند (منبع).

1. پروژه دیفای یونی سواپ (uniswap)

پروژه دیفای

پروژه دیفای یونی سواپ برای کاربرد آن در تسهیل معاملات خودکار دیفای بسیار معروف است. این پروژه در سال 2018 ایجاد شده ولی در سال 2020 بسیار محبوب واقع شده است.

یونی ساپ تمام مشکلات نقدینگی در معاملات را به­‌طور خودکار حل می­‌کند و قصد دارد که بهره‌­وری این معاملات را بیشتر کند تا شیوه سنتی انجام معاملات کمرنگ شوند. در حال حاضر این پروژه دیفای اولین پروژه باارزش در بازار به­‌حساب می­‌آید.

2. پروژه دیفای چین لینک (chainlink)

پروژه دیفای

پروژه دیفای چین لینک در سال 2017 برای اولین بار توکن‌های خود را عرضه کرد که منجر به جمع‌آوری یک میلیارد توکن لینک شد. لینک توکن مخصوص این پروژه دیفای است که برای پرداخت اپراتورها استفاده می‌­شود.

3. پروژه دیفای wrapped Bitcoin

پروژه دیفای

wrapped Bitcoin، یک نسخه توکن شده از بیت کوین است که در بلاکچین اتریوم کار می­‌کند. این پروژه در سال 2019 به ­طور رسمی به ­وجود آمد و در چند ماه اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده است به ­طوری که اکنون در جایگاه سوم پروژه‌های دیفای در سایت مارکت کپ قرار دارد.

4. پروژه دیفای آوه (Aave)

پروژه دیفای

آوه یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است که امکان قرض دادن یا قرض گرفتن رمزارز را برای کاربر فراهم می‌کند. کسانی که رمزارز قرض می‌­دهند، سود خود را دریافت می‌کنند و کسانی که رمزارز قرض می­‌گیرند، می­‌توانند از آن به­‌عنوان یک وثیقه برای گرفتن وام استفاده کنند.

این پروژه دیفای کار خود را با نام دیگری شروع کرده بود ولی در سال 2018 فعالیت خود را به عنوان آوه اعلام کرد. به همین دلیل است که توکن­‌های این پروژه اسمی متفاوت با اسم خود پروژه دارند. این پروژه در تابستان سال 2020 یکی از باارزش­‌ترین پروژه­‌های دیفای شناخته شده است.

5. پروژه دیفای دای (Dai)

پروژه دیفای

دای یک استیبل کوین برپایه اتریوم است و توسط یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز به نام Market DAO مدیریت می‌­شود. ارزش دای با دلار آمریکا رابطه مستقیم دارد و درحال حاضر دای یکی از باارزش‌­ترین پروژه‌های دیفای­ به حساب می‌­آید.

6. پروژه دیفای کامپوند (compound)

پروژه دیفای

کامپوند یکی از اولین پروژه­‌های دیفای است که روش جدیدی برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ارائه داده و توجه کاربران را از بیت کوین به خود جلب کرده است.

نحوه عرضه و تقاضا در کامپوند به این صورت است که شما وثیقه­‌ای در آن قرار می­‌دهید و سود آن را دریافت می­‌کنید یا در ازای آن وثیقه می­‌توانید سرمایه باارزشی قرض بگیرید.

دارایی کامپوند در سال 2020 روند افزایشی پیدا کرد. به طوری که در عرض 6 ماه 700 میلیون دلار به دارایی آن اضافه شده است. این موضوع تاثیر زیادی در آینده سرمایه‌گذاران داشته و باعث شده که کاربران جدید با اعتماد بیشتری در این پروژه دیفای سرمایه‌گذاری کنند.

7. پروژه دیفای یرن فایننس (Yearn finance, YFI)

پروژه دیفای

ارزش توکن­‌های پروژه دیفای یرن فایننس طی تقاضاهای زیاد در سال 2020،‌ از بیت کوین جلو زده و همچنان درحال افزایش است. این پروژه یکی از موفق­‌ترین پروژه­‌های دیفای شناخته شده است که اصلی­‌ترین علت موفقیت آن، توکن‌های مخصوص خود YFI هستند.

در واقع، این پروژه یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که به کاربران خدمات وام ارائه می‌دهد. سرمایه­‌گذاران می­‌توانند از بین توکن­‌های مختلف مانند DyDx، Aave، کامپوند یا فولکرام بهترین گزینه را انتخاب کنند تا بهترین نتیجه را دریافت کنند.

8. پروژه دیفای یام فایننس (Yam finance)

پروژه دیفای

داستان موفقیت این پروژه دیفای بسیار جذاب است. در مرحله اول که این پروژه دیفای به­‌وجود آمد، سازندگان آن از طراحی خود مطمئن نبودند و حتی به سرمایه‌گذاران هشدار دادند که این پروژه دیفای در حال رسیدگی است.

زمانی که این پروژه دیفای به شکست برخورد، مبلغ 477 میلیون دلار دارایی در آن وجود داشت. اما سازندگان آن ناامید نشده و از اشتباهات خود درس گرفتند. آنها مشکلات را بررسی کردند و با ارتقا پروژه دیفای قبلی، پروژه دیفای یام 2 را به‌­وجود آوردند. در حال حاضر این پروژه دیفای یکی از معروف‌ترین و موفق­‌ترین پروژه­‌های دیفای به حساب می‌آید.

9. پروژه دیفای کرو فایننس (curve finance)

پروژه دیفایپروژه دیفای کرو فایننس مانند پروژه دیفای کامپوند پیشرفت چشمگیری در نیمه دوم سال 2020 داشته و در حال حاضر مبلغی حدود یک میلیارد دلار در این پروژه دیفای سرمایه‌گذاری شده است.

این پروژه به کاربران خود امکان استفاده از استیبل کوین­‌ها را می­‌دهد که هزینه بسیار کمی دارند و خطای آنها بسیار کم است. کاربرانی هم که بیت­ کوین دارند، می­‌توانند به­‌راحتی از طریق این پروژه، دیفای آنها را به استیبل کوین تغییر داده و سرمایه­‌گذاری کنند.

صجبت پایانی

با گذشت زمان افراد بیشتری جذب پروژه‌­های دیفای و سرمایه‌­گذاری در آنها می‌­شوند؛ به طوری که در سال گذشته پروژه­‌های دیفای بسیاری به موفقیت رسیده‌اند و بین سرمایه‌­گذاران محبوب واقع شده‌اند. در این مقاله سعی کردیم معروف‌ترین پروژه‌­های دیفای را بررسی کنیم. اگر در این مورد سوالی دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

محمدباقر فتاحی

با کلمه‌ها دنیا رو سر می‌کنم و با نوشتن خستگیمو در می‌کنم...

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام
   وقت به خیر

   طبق نتایج جست و جوی ما، تا کنون گزارش زیادی از اسکم یا کلاهبرداری بودن این سایت منتشر نشده است. اما ما نتوانستیم اطلاعات کافی نیز برای تایید سایت پیدا کنیم بنابراین ترجیح میدهیم به آن برچسب مشکوک بزنیم. چون:
   ۱- هویت گردانندگان سایت و تیم اصلی نامشخص است.
   ۲- رتبه الکسای پایینی دارد.
   ۳- خدمات پرریسکی ارائه می‌دهد که تضمینی برای آن وجود ندارد.

   بهتر است قبل از ورود به این سایت برای سرمایه گذاری، خود شما نیز تحقیق بیشتری انجام دهید.

   ممنون از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا