اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

ارز دیجیتال وام و قرض چیست؛ معرفی ۲ روش اخذ وام

اگر کمی به اطراف خود توجه کنید، متوجه محبوبیت و پیشرفت دنیای رمز ارزها خواهید شد. ارزهای دیجیتال ایجاد شدند تا واسطه‌ها در معاملات مالی حذف شوند و یک سیستم مالی غیر قابل خطا در جهان حاکم شود؛ بنابراین طبیعی است که در این میان شاهد وام گرفتن به کمک ارز دیجیتال باشیم.

با ارائه و معرفی ارز دیجیتال وام، سیستم وام دهی در جهان شکل جدیدی پیدا کرد. اعطای وام در دنیای کریپتوکارنسی هیچ محدودیتی ندارد و بستری مناسب برای دریافت وام از انواع رمز ارز، توسط سرمایه گذاران را فراهم کرده است. در ادامه این مطلب به بررسی مفهوم ارز دیجیتال وام و روش‌های دریافت آن می‌پردازیم.

ارز دیجیتال وام چیست؟

تابه‌حال به این نکته فکر کرده‌اید که از سرمایه ارز دیجیتال خود، وام بگیرید؟ ارز دیجیتال وام راهی آسان برای دست یافتن به وجه نقد در مواقع لزوم است. در واقع شما از ارز دیجیتال خود برای گرفتن پول نقد یا ارز دیجیتال پایدار استفاده می‌کنید. ارز دیجیتال پایدار یا استیبل کوین یک نوع رمز ارز بدون نوسانات قیمتی است. در واقع ارزش استیبل کوین‌ها به یک کالای باارزش دیگر بستگی دارد.

وام گرفتن از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال

با وجود پیشرفت‌های زیادی که در دنیای کریپتوکارنسی شاهد بودیم، قابلیت وام گرفتن در پلتفرم‌های مختلف نیز فراهم شده است. در بعضی مواقع که افراد منتظر افزایش قیمت ارزهای دیجیتال خود هستند و نیاز به پول دارند به جای آن که برای فروش سرمایه خود اقدام کنند، سراغ ارز دیجیتال وام می‌روند. همچنین ممکن است فردی با هدف فرار از پرداخت مالیات دست به دریافت ارز دیجیتال وام بزند.

وام گرفتن در پلتفرم‌های مربوط به رمز ارزها مزیت‌های زیادی نسبت به وام گرفتن در دنیای عادی دارد. کاربران در اکثر این پلتفرم‌ها بدون گذراندن مراحل سخت و احراز هویت می‌توانند برای گرفتن وام اقدام کنند. همچنین وثیقه‌ای که کاربران برای دریافت ارز دیجیتال وام استفاده می‌کنند، یک نوع رمز ارز است. به این عملیات وثیقه گذاری در رمز ارزها collateral می‌گویند و کاربران هم به دو دسته وام گیرنده (borrowers) و وام دهنده (lenders) تقسیم می‌شوند.

نکته مهم دیگری که در این مورد خوب است بدانید این است که اگر یک صرافی به هر دلیلی سقوط کند، هیچ گونه بیمه‌ای خسارات وارد شده به سرمایه شما را جبران نمی‌کند. با توجه به این موضوع، خوب است به خطرات احتمالی دریافت وام از پلتفرم‌های رمزنگاری اشاره کنیم:

  •  ریسک فنی
  •  ریسک طرف قرارداد
  • ریسک لیکویید اجباری یا مارجین کال
دریافت ارز دیجیتال قرض با وثیقه گذاری

روش‌های دریافت ارز دیجیتال وام

در راستای آشنایی با پیشرفت‌هایی که در دنیای کریپتوکارنسی شاهد بودیم، مثل ارز دیجیتال وام، استیبل کوین و پرایوسی کوین، قصد داریم تا در این قسمت روش‌های دریافت وام کریپتو را بررسی کنیم.

وام‌های متمرکز ارز دیجیتال

برای دریافت ارز دیجیتال وام می‌توان از طریق مؤسسه‌های متمرکز اقدام کرد. این مؤسسه‌ها که با نام سفای (Cefi or Centralized Finance) هم شناخته می‌شوند تقریباً روشی شبیه به بانکداری سنتی برای اعطای وام دارند. به این صورت که با توجه به موجودی ارزهای دیجیتال استیک شده توسط کاربران، به افراد متقاضی وام می‌دهند. بنابراین سودی هم به استیک کننده‌ها می‌رسد. بهترین مؤسسه‌های سفای برای دریافت ارز دیجیتال قرض دو مؤسسه زیر هستند:

  •  بلاک فای (BlockFi)
  • سلسیوس (Celsius)

وام‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال

راه جذاب‌تری هم برای دریافت ارز دیجیتال وام وجود دارد و آن مراجعه به مؤسسه‌های غیرمتمرکز است. این پلتفرم‌ها که با نام دیفای (Defi or Decentralized Finance) هم شناخته می‌شوند روشی آسان‌تر از مؤسسه‌های متمرکز برای اعطای وام دارند. در این روش محدودیت‌های کم‌تری وجود دارد و هر فردی از هر جای دنیا، می‌تواند نسبت به دریافت ارز دیجیتال وام اقدام کند.

کاربران در این روش می‌توانند تسلط کافی و کامل روی دارایی‌های خود داشته باشند. همچنین خوب است بدانید که تمام این پلتفرم‌ها بر مبنای بلاک‌چین‌هایی مثل اتریوم طراحی و اجرا شده‌اند و بر اساس قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کنند. سیستم اعطای ارز دیجیتال وام هم در این پلتفرم‌ها از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کند و کاملاً بدون واسطه انجام می‌گیرد.

اعطای وام در پلتفرم‌های غیرمتمرکز

روند دریافت وام در این روش معمولاً به این شکل است که ابتدا کاربران مختلف سرمایه خود را به آدرسی با نام بازار پول ارسال می‌کنند. در قرارداد هوشمندی که در این سیستم به کار رفته است، این سرمایه به توکن تبدیل می‌شود و سپس به متقاضیان وام ارائه می‌شود. در نهایت افراد سرمایه گذار، سود خود را از طریق توکن‌های بومی دریافت می‌کنند. بهترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای دریافت ارز دیجیتال وام شامل موارد زیر است:

  •  کامپاند (Compound Finance)
  • آوه (Aave.com)
  • میکر (Makerdao)

اعطای وام در این پلتفرم‌ها بدون واسطه و در بستر بلاک‌چین امکان‌پذیر است که مهم‌ترین آن‌ها به تفکیک شامل موارد زیر است:

  •  ات لند (LEND)
  •  ریپیتو کردیت نتورک (RCN)

نکته جالب دیگری که در راستای دریافت ارز دیجیتال وام وجود دارد این است که پلتفرم‌های دیفای نمی‌توانند ارز فیات را به شکل مستقیم و به عنوان وام پرداخت کنند. در این صورت از استیبل کوین برای اعطای وام استفاده می‌شود تا افراد بتوانند به راحتی آن را به پول نقد دریافت کنند. در نهایت خوب است بدانید که نرخ سود در وام‌های پلتفرم‌های دیفای بیشتر از پلتفرم‌های سفای است.

بلاک چین، هر روز یک شگفتی جدید

از عجایب و شگفتی‌های دنیای رمز ارز این است که شما می‌توانید بدون طی کردن مراحل سخت و پیچیده بانکی، تنها با وثیقه گذاری رمز ارز، اقدام به گرفتن ارز دیجیتال وام کنید. این نوع وام گرفتن می‌تواند در بسیاری از شرایط انتخاب مناسبی باشد. همچنین اگر فردی هستید که تحت عنوان سرمایه گذار در حال استیک کردن سرمایه خود هستید، می‌توانید در این فرایند شریک باشید. در واقع پولی که استیک شده است به عنوان وام در اختیار فردی دیگر قرار می‌گیرد. دریافت و اعطای ارز دیجیتال وام از طریق پلتفرم‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال انجام می‌شود.

سؤالات متداول

آیا دریافت ارز دیجیتال وام از پلتفرم‌های اعطای وام رمز ارز امن هستند؟

پلتفرم‌های که در راستای وام دهی در بازار ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، معتبر هستند و معمولاً با ارائه دهندگان خدمات حضانتی متخصص مثل Bitgo کار می‌کنند. فرایندهای امنیتی در این سیستم‌ها معمولاً امن و قابل اعتماد است.

اگر موفق به بازپرداخت وام نشویم چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت پرداخت نکردن بدهی خود، وام دهنده می‌تواند تمام یا بخشی از سرمایه شما را نقد کرده و از آن به عنوان خسارت استفاده کند.

مزایای دریافت ارز دیجیتال وام چیست؟

دریافت ارز دیجیتال وام ویژگی‌های مثبت زیادی مثل نرخ بهره پایین، تأمین نقدینگی پرسرعت و بررسی نکردن سابقه و کردیت دارد.

منبع
cryptolendingadvice
کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا