مقالات ارز دیجیتال

چرا اجاره حساب کاربری صرافی ارز دیجیتال غیرقانونی است؟

ما هر روز با کاربرانی صحبت می‌کنیم که دربارۀ کرایه دادن حساب کاربری خود در پلتفرم ما سوال می‌کنند. کاربرانی که با وعده درآمد چندمیلیونی در ماه، آن هم برای سه یا چهار ساعت در روز، وسوسه می‌شوند که به این پیشنهاد بله بگویند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا اجاره حساب کاربری صرافی آنلاین ارز دیجیتال غیرقانونی است.

آگهی های وسوسه کننده در سایت های کاریابی

یک راه جدید برای پول‌شویی و سرقت از کارت‌های بانکی هک شده، استفاده از ارزهای دیجیتال است. هکرهایی که توانسته‌اند با فیشینگ کارت‌های بانکی، حساب صاحبان آن را خالی کرده و با این پول، ارزهای دیجیتال بخرند. یک روش برای پیدا کردن قربانی جدید، استفاده از کسانی است که به دنبال یک کار خوب، آسان و با درآمد بالا هستند.

نمونه زیر را ببینید:

آگهی های وسوسه کننده در سایت های کاریابی

روزی یک میلیون تومان، درآمد قابل توجهی است که هر کسی را ممکن است وسوسه کند. اما این کار چطور برای شما مشکل ایجاد می‌کند؟ پیش از پاسخ، اول به این سوال جواب می‌دهیم که چرا باید در صرافی ارز دیجیتال احراز هویت کنید.

مشتری‌ خود را بشناس!

مجرمان و کلاهبرداران مختلف، بازار ارزهای دیجیتال را محل مطلوبی برای تراکنش‌های مشکوک و غیرقانونی خود می‌دانند. این مسئله به کاربران واقعی این بازار، که قصد سرمایه‌گذاری و فعالیت صادقانه در شبکه دارند، آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث جلوگیری از فعالیت یک پلتفرم مبادله ارز دیجیتال شود. چرا که این پلتفرم‌ها نوظهور بوده و داشتن کاربرانی که خلاف قانون رفتار می‌کنند، ممکن است در فعالیت این پلتفرم‌ها اختلال ایجاد کند. برای استارت‌آپ‌ها این خطر دوچندان می‌شود؛ چرا که دولت‌ها به کسب‌وکارهای جدید کمتر اطمینان دارند.

به‌علاوه، فرآیند احراز هویت مشتری کمک می‌کند که تمام اعضای پلتفرم با اطمینان بیشتری برای خرید و فروش ارز دیجیتال با یکدیگر اقدام کنند. کرایه دادن حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال می‌تواند هم برای صاحب حساب و هم برای مدیران پلتفرم، مشکل ایجاد کند. فرآیند احراز هویت در والکس و دیگر صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال، برای پیروی از قوانین مالی بین‌المللی است و به مبارزه با پولشویی کمک می‌کند.

کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین و شناخت مشتری

کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین چه مشکلی برای شما ایجاد می کند؟

به عنوان یک کاربر که در یک صرافی آنلاین احراز هویت شده‌اید، شما مسئول تمام تراکنش‌هایی هستید که از  طریق حساب کاربری شما در صرافی انجام می‌شود. در فرآیند احراز هویت از شما، اطلاعات حساب بانکی مانند شماره حساب یا شبا، کد ملی، یکی تصویر سلفی، آدرس و شماره تلفن منزل درخواست می‌شود. در صورتی که پولی از حسابی به حساب دیگر به شکل مشکوک جابه‌جا شود، این اطلاعات برای ردگیری مجرم استفاده می‌شود. البته نگران نباشید! تا زمانی که از حساب کاربری خود به شکل صحیح و قانونی استفاده کنید، مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

چرا فضای ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت کوین، برای هکرها جذاب است؟

تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس هستند. تمامی تراکنش‌هایی که در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد، از طریق مخزن بلاکچین بیت کوین قابل ردگیری هستند. این که از چه کیف پولی چه مقدار بیت کوین به چه کیف پول دیگری منتقل شده، از جمله‌ی این اطلاعات هستند. پس از این لحاظ بیت کوین شبکه‌ای کاملاً شفاف و قابل ردیابی دارد.

ناشناس بودن بیت کوین از آن‌جا آغاز می‌شود که ربط دادن این کیف پول به یک شخص حقیقی در دنیای واقعی سخت است. هر فردی می‌تواند یک یا چند کیف پول داشته باشد که جایی ثبت نشده‌اند. هکرها از این ویژگی استفاده می‌کنند تا پول‌هایی را که با فیشینگ کارت‌های بانکی دزدی به‌دست آورده‌اند، پنهان کنند.

جذابیت فضای ارزهای دیجیتال برای هکرها

افتادن به دام کلاهبرداری به سبک جدید با کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین

هکرهای حساب بانکی، همیشه با مشکل انتقال پول دزدیده شده مواجه هستند. برخلاف بلاکچین بیت کوین، ارتباط حساب کاربری بانکی به صاحب حساب سخت نیست. بنابراین اگر هکر پول را به حساب خودش یا یکی از نزدیکانش انتقال دهد، به راحتی دستگیر می‌شود. پس باید به دنبال راهی جدید برای پاک کردن آثار دزدی خود باشد. پول‌شویی با ارزهای دیجیتال یکی از این راه‌ها است.

این مجرمان، با قربانی کردن افراد زودباور و ناآگاه و با وسوسه درآمد چندین میلیونی و استفاده از حساب کاربری تایید شده آن‌ها، پول‌های هک شده را تبدیل به ارز دیجیتال می‌کنند.

چطور ممکن است به دام این کلاهبرداران بیفتید؟

۱- یک آگهی کار در منزل با حقوق بالا در سایت‌های مختلف می‌بینید (مانند تصویر دوم مقاله).

۲- با شماره تلفن موجود در آگهی تماس می‌گیرید و شرایط شغل را می‌پرسید. معمولاً با چنین متنی مواجه می‌شوید:

راهکار جلوگیری از تقلب کلاهبرداران اینترنتی
جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

۳-  از شما خواسته می‌شود که در یک صرافی ارز دیجیتال ثبت‌نام کنید. بیشتر صرافی‌ها از شما می‌خواهند یک کارت بانکی به نام خودتان هم ارائه کنید. این هکرها هم برای جلب اعتماد از شما می‌خواهند از یک کارت بانکی خالی استفاده کنید.

تصویری از کلاهبرداری اینترنتی

۴- هکرها از حساب کاربری شما برای پول‌شویی استفاده می‌کنند. پس از مدتی، صاحبان حساب‌های اصلی که از آنها دزدی شده است، شکایت می‌کنند. سپس، تراکنش‌های حساب آن‌ها بررسی شده و مشخص می‌شود پول به حساب شما واریز شده است و شما با آن پول، بیت کوین و ارز دیجیتال خریده‌اید. اینجاست که شما توسط مراجع قانونی بازخواست خواهید شد.

۵- شما، طبق قوانین صرافی ارز دیجیتال و توافقی که هنگام ایجاد حساب کاربری در صرافی آنلاین کرده‌اید، مسئول حساب کاربری خود هستید. از نظر قانونی کسی که صاحب حساب است، باید جوابگوی تمام تراکنش‌های انجام شده در حسابش باشد. بنابراین، در صورتی که با حساب شما کار غیرقانونی انجام شود، کسی که مرتکب جرم شده است، شما هستید و باید پاسخگو باشید. والکس در زمان ایجاد حساب کاربری، این هشدار را به کاربر می‌دهد.

هشدار امنیتی ساخت حساب کاربری در والکس

صحبت پایانی

بازار رمزارزها، بازاری پر از فرصت‌های مختلف است. در این بازار شما می‌توانید با ریسک‌های معقول و سرمایه‌ دلخواه فعالیت کنید. اما چه در بازار ارزهای دیجیتال و چه در هر شغل و کسب‌وکار دیگری، هر گاه با یک آگهی «روش آسان برای کسب درآمد بالا» مواجه شدید، در صحت آن کار شک کنید. هیچ راه کاملاً آسانی برای پولدار شدن وجود ندارد، مگر این که هزینه آن را پرداخت کنید.

شما به عنوان صاحب حساب در یک پلتفرم آنلاین ارز دیجیتال، تایید کرده‌اید که مسئول جرائم حساب خود هستید. توصیه می‌کنیم که حساب کاربری خود را در اختیار هیچ کسی حتی آشنایان خود قرار ندهید و اگر کسی را نمی‌شناسید، هیچ وقت به او اعتماد نکنید.

(۵ امتیاز) - ۳.۲/۵
روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
27 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حامد ج
حامد ج
2 روز قبل

سلام متاسفانه برای منم این مشکل بوجود اومده در دادسرا شکایت هم کردم پلیس فتا هم رفتم عملا دردسر بزرگی شد وجالب اینجاس امروز بررسی کردم بیشتر مبالغ از حساب دونفر که فامیل یکسان دارند برداشت شده من تا بحال هیچ سو پیشینه ای نداشتم اما عملا الان احساس میکنم اتفاقات بدی پیش رو خواهد بود

امیر
امیر
2 ماه قبل

سلام من هیچ وقت حسابم اجاره کسی ندادم و نمیدهم فقط یک سوال دارم چند وقت پیش شخصی خارجی برای من ۱۰۰ تتر از بایننسش به صرافی ایرانیم ارسال کرده و در عوض خدمات تلگرام درخواست کرده و براش انجام دادم بایننسش هم احراز هویت داشته ممکنه برای من مشکلی پیش بیاد به هر نحوی ؟

رامین رواقی
رامین رواقی
2 ماه قبل
پاسخ به  امیر

سلام
وقت شما به خیر
در صورتی که خدمات درخواستی فرد موردنظر از شما، غیرقانونی و خلاف قوانین نبوده نباشد، مشکلی وجود ندارد. اما به طور کلی همیشه در تبادلات مالی آنلاین خصوصا با افراد ناشناس بسیار هشیار و مراقب باشید.

سپاس از همراهی شما

محمدملوندی
محمدملوندی
3 ماه قبل

سلام من دوسه ماه پیش ازطریق تلگرام یکی پیام داد اجاره حساب بده شبی ی تومان میدیم همین کاروکردیم فرداش کارت م مسدود شد رفتم پلیس فتا شکایتنامه ای پرکردم امروز ابلاغیه ای صادرکردن تا پنج روز به دادسرابرم برای پاره ای ازتوضیحات بدونم زندانی داره ییاجریمه میکنن یاتعهد میگیرن باراولم بوده وهیچ سابقه زندانی وسوپیشینه ای وخلافی نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید وازطریق والکس اهرازهویت کردم

رامین رواقی
رامین رواقی
2 ماه قبل
پاسخ به  محمدملوندی

سلام
وقت شما به خیر
محمد عزیز همان طور که بارها بر آن تاکید داشتیم، اخیرا کلاهبرداران زیادی برای انجام فعالیت‌های مجرمانه خود از اطلاعات بانکی سایرین استفاده می‌کنند. این مساله کاملا خلاف قانون است. زیرا شما اصلا از منشا پول‌هایی که به حسابتان واریز شده، خبر ندارید. ممکن است سرقت، دزدی، کلاهبرداری یا هر عامل دیگری پشت این پولها باشد! بنابراین هم “شخص اجاره دهنده حساب” و هم “اجاره کننده حساب”، هر دو مجرم شناخته می‌شوند. این مساله باید توسط پلیس فتا بررسی شود و مجریان قانون در خصوص آن تصمیم‌گیری کنند.

سپاس از همراهی شما

فاطمه فلک دین
فاطمه فلک دین
2 ماه قبل
پاسخ به  محمدملوندی

چ بد 🙁یه تبلیغ همینجوری دیدم نزدیک بود گول بخورم خدارو شکر اومدم اینجا فهمیدم کلاهبرداریع 🤕

کامران صادقی
کامران صادقی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر شخصی ۵۰ تومن به حساب من زده و من براش ارز خریدم الان پلیس فتا حسابمو مسدود کرده من چیکار باید بکنم

رامین رواقی
رامین رواقی
3 ماه قبل

سلام
وقت شما به خیر
کامران عزیز این مساله مربوط به پلیس فتا است و شما باید این مشکل را با آن نهاد در میان بگذارید.

سپاس از همراهی شما

aram
aram
2 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر آیا پلیس سراغ شما اومد یا مشکلی پیش امد براتون؟

Nargesi
Nargesi
3 ماه قبل

سلام.منم با یه آگهی مواجه شدم که طرف گفت برای من پول میریزن که براشون ارز دیحیتال بخرم.یعنی اینم کلاهبرداریه؟ممنون میشم جواب بدین.

رامین رواقی
رامین رواقی
3 ماه قبل
پاسخ به  Nargesi

سلام
وقت شما به خیر
بله قطعا چنین اقدامی کلاهبرداری و نوعی پولشویی محسوب میشود. آیا شما از منشا پولی که به حساب شما قرار است واریز شود خبر دارید؟ پس اگر هر گونه جرمی در ازای این مبلغ صورت گرفته باشد شما هم در انجام آن شریک شده اید. همیشه در بازارهای مالی مراقب این مساله باشید. توجه کنید که در صورت تخطی از این مساله، با مجازات سنگین قانونگذاران مواجه می‌شوید.

سپاس از همراهی شما

مهران ترابی
مهران ترابی
4 ماه قبل

سلام من یک آگهی استخدام با این مضمون که به حسای من تا ۵۰ میلیون پول واریز می‌کنند و من باید با حساب کاربری خودم ارز دیجیتال خرید کنم و به ازای ۱۰ میلیون خرید ۲۵۰ هزار تومن پول میدن
آیا این کلاهبرداریه؟ برا من مشکل ایجاد میکنه؟

رامین رواقی
رامین رواقی
4 ماه قبل
پاسخ به  مهران ترابی

سلام
وقت شما به خیر
بله، اجاره دادن حسابهای بانکی اقدامی غیرقانونی است و هم فرد اجاره دهنده حساب و هم اجاره کننده حساب، مجرم شناخته شده و مجازات میشوند. عموما کلاهبرداران و افرادی که قصد انجام اقدامات غیر قانونی را دارند حسابهای مالی افراد کم تجربه را اجاره می‌کنند.

سپاس از همراهی شما

بهار فروردین
بهار فروردین
4 ماه قبل
پاسخ به  مهران ترابی

سلام منم دقیقا عین شما شده و ازم کلاهبرداری شده،شما از چه سایتی باهاشون اشنا شدین?

مهدی
مهدی
3 ماه قبل

سلام از منم کلاهبرداری شده
من اسکرین شات هاشم دارم
بنظرت باید چیکار کنیم؟

کاوه
کاوه
3 ماه قبل
پاسخ به  مهران ترابی

متاسفانه حساب من هم هست
از ۳ تا از حسابام استفاده کردن و روز دوم همه حسابام از طرف پلیس فتا مسدود شده و کلی شکایتی دارم

رامین رواقی
رامین رواقی
3 ماه قبل
پاسخ به  کاوه

سلام
وقت شما به خیر
ما هم از تجربه تلخی که داشتید متاسفیم.
همان طور که مستحضرید و بارها بر آن تاکید داشته‌ایم، اخیرا کلاهبرداران زیادی برای انجام فعالیت‌های مجرمانه خود از اطلاعات بانکی سایرین استفاده می‌کنند. این مساله کاملا خلاف قانون است و شخص اجاره دهنده حساب و اجاره کننده حساب، هر دو مجرم شناخته می‌شوند.

سعید
سعید
7 ماه قبل

درود برشما ، یک فیلم مستند اروپایی در مورد پولشویی و اخاذی دیدم ، به قربانی داستان آدرس کیف پول دوج کوین (مربوط به مجرم اخاذ) را دادن و گفتن به مبلغ ۱۰هزار دلار دوج خرید و انتقال بدهد تا آنها مدارکش را پس دهند ، او نیز مجبور به پرداخت شد ، اما پلیس هرگز نتوانست از روی آدرس کیف پول مجرم را پیدا کند ، حال سوال من این است ؛ آیا این حقیقت دارد یا فقط تبلیغات بر علیه دنیای کریپتو است تا مردم را بترسانند؟
یعنی اگر پلیس شماره ی حساب کیف پول را داشته باشد نمیتواند موضوع را پیگیری کند
سپاس از لطف شما

رامین رواقی
رامین رواقی
7 ماه قبل
پاسخ به  سعید

سلام
وقت به خیر
بله، در شبکه بلاکچین هویت افراد در پشت هر تراکنش مشخص نیست و در برخی کشورها مقامات قضایی در موارد خاص فقط توانسته‌اند برخی تراکنشهای با مبدا مشکوک مانند پولشویی، هک و … را صرفا شناسایی از انتقال مجدد آنها به صرافیها جلوگیری کنند. اما پی بردن به هویت افراد در هر تراکنش، مانند چیزی که ما در سیستم‌های بانکی سنتی داریم، در بلاکچین وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس