مقالات ارز دیجیتال

چرا اجاره حساب کاربری صرافی ارز دیجیتال غیرقانونی است؟

ما هر روز با کاربرانی صحبت می‌کنیم که دربارۀ کرایه دادن حساب کاربری خود در پلتفرم ما سوال می‌کنند. کاربرانی که با وعده درآمد چندمیلیونی در ماه، آن هم برای سه یا چهار ساعت در روز، وسوسه می‌شوند که به این پیشنهاد بله بگویند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا اجاره حساب کاربری صرافی آنلاین ارز دیجیتال غیرقانونی است.

آگهی های وسوسه کننده در سایت های کاریابی

یک راه جدید برای پول‌شویی و سرقت از کارت‌های بانکی هک شده، استفاده از ارزهای دیجیتال است. هکرهایی که توانسته‌اند با فیشینگ کارت‌های بانکی، حساب صاحبان آن را خالی کرده و با این پول، ارزهای دیجیتال بخرند. یک روش برای پیدا کردن قربانی جدید، استفاده از کسانی است که به دنبال یک کار خوب، آسان و با درآمد بالا هستند.

نمونه زیر را ببینید:

آگهی های وسوسه کننده در سایت های کاریابی

روزی یک میلیون تومان، درآمد قابل توجهی است که هر کسی را ممکن است وسوسه کند. اما این کار چطور برای شما مشکل ایجاد می‌کند؟ پیش از پاسخ، اول به این سوال جواب می‌دهیم که چرا باید در صرافی ارز دیجیتال احراز هویت کنید.

مشتری‌ خود را بشناس!

مجرمان و کلاهبرداران مختلف، بازار ارزهای دیجیتال را محل مطلوبی برای تراکنش‌های مشکوک و غیرقانونی خود می‌دانند. این مسئله به کاربران واقعی این بازار، که قصد سرمایه‌گذاری و فعالیت صادقانه در شبکه دارند، آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث جلوگیری از فعالیت یک پلتفرم مبادله ارز دیجیتال شود. چرا که این پلتفرم‌ها نوظهور بوده و داشتن کاربرانی که خلاف قانون رفتار می‌کنند، ممکن است در فعالیت این پلتفرم‌ها اختلال ایجاد کند. برای استارت‌آپ‌ها این خطر دوچندان می‌شود؛ چرا که دولت‌ها به کسب‌وکارهای جدید کمتر اطمینان دارند.

به‌علاوه، فرآیند احراز هویت مشتری کمک می‌کند که تمام اعضای پلتفرم با اطمینان بیشتری برای خرید و فروش ارز دیجیتال با یکدیگر اقدام کنند. کرایه دادن حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال می‌تواند هم برای صاحب حساب و هم برای مدیران پلتفرم، مشکل ایجاد کند. فرآیند احراز هویت در والکس و دیگر صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال، برای پیروی از قوانین مالی بین‌المللی است و به مبارزه با پولشویی کمک می‌کند.

کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین و شناخت مشتری

کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین چه مشکلی برای شما ایجاد می کند؟

به عنوان یک کاربر که در یک صرافی آنلاین احراز هویت شده‌اید، شما مسئول تمام تراکنش‌هایی هستید که از  طریق حساب کاربری شما در صرافی انجام می‌شود. در فرآیند احراز هویت از شما، اطلاعات حساب بانکی مانند شماره حساب یا شبا، کد ملی، یکی تصویر سلفی، آدرس و شماره تلفن منزل درخواست می‌شود. در صورتی که پولی از حسابی به حساب دیگر به شکل مشکوک جابه‌جا شود، این اطلاعات برای ردگیری مجرم استفاده می‌شود. البته نگران نباشید! تا زمانی که از حساب کاربری خود به شکل صحیح و قانونی استفاده کنید، مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

چرا فضای ارزهای دیجیتال، به خصوص بیت کوین، برای هکرها جذاب است؟

تراکنش‌های بیت کوین نیمه ناشناس هستند. تمامی تراکنش‌هایی که در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد، از طریق مخزن بلاکچین بیت کوین قابل ردگیری هستند. این که از چه کیف پولی چه مقدار بیت کوین به چه کیف پول دیگری منتقل شده، از جمله‌ی این اطلاعات هستند. پس از این لحاظ بیت کوین شبکه‌ای کاملاً شفاف و قابل ردیابی دارد.

ناشناس بودن بیت کوین از آن‌جا آغاز می‌شود که ربط دادن این کیف پول به یک شخص حقیقی در دنیای واقعی سخت است. هر فردی می‌تواند یک یا چند کیف پول داشته باشد که جایی ثبت نشده‌اند. هکرها از این ویژگی استفاده می‌کنند تا پول‌هایی را که با فیشینگ کارت‌های بانکی دزدی به‌دست آورده‌اند، پنهان کنند.

جذابیت فضای ارزهای دیجیتال برای هکرها

افتادن به دام کلاهبرداری به سبک جدید با کرایه دادن حساب کاربری در صرافی آنلاین

هکرهای حساب بانکی، همیشه با مشکل انتقال پول دزدیده شده مواجه هستند. برخلاف بلاکچین بیت کوین، ارتباط حساب کاربری بانکی به صاحب حساب سخت نیست. بنابراین اگر هکر پول را به حساب خودش یا یکی از نزدیکانش انتقال دهد، به راحتی دستگیر می‌شود. پس باید به دنبال راهی جدید برای پاک کردن آثار دزدی خود باشد. پول‌شویی با ارزهای دیجیتال یکی از این راه‌ها است.

این مجرمان، با قربانی کردن افراد زودباور و ناآگاه و با وسوسه درآمد چندین میلیونی و استفاده از حساب کاربری تایید شده آن‌ها، پول‌های هک شده را تبدیل به ارز دیجیتال می‌کنند.

چطور ممکن است به دام این کلاهبرداران بیفتید؟

۱- یک آگهی کار در منزل با حقوق بالا در سایت‌های مختلف می‌بینید (مانند تصویر دوم مقاله).

۲- با شماره تلفن موجود در آگهی تماس می‌گیرید و شرایط شغل را می‌پرسید. معمولاً با چنین متنی مواجه می‌شوید:

راهکار جلوگیری از تقلب کلاهبرداران اینترنتی
جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

۳-  از شما خواسته می‌شود که در یک صرافی ارز دیجیتال ثبت‌نام کنید. بیشتر صرافی‌ها از شما می‌خواهند یک کارت بانکی به نام خودتان هم ارائه کنید. این هکرها هم برای جلب اعتماد از شما می‌خواهند از یک کارت بانکی خالی استفاده کنید.

تصویری از کلاهبرداری اینترنتی

۴- هکرها از حساب کاربری شما برای پول‌شویی استفاده می‌کنند. پس از مدتی، صاحبان حساب‌های اصلی که از آنها دزدی شده است، شکایت می‌کنند. سپس، تراکنش‌های حساب آن‌ها بررسی شده و مشخص می‌شود پول به حساب شما واریز شده است و شما با آن پول، بیت کوین و ارز دیجیتال خریده‌اید. اینجاست که شما توسط مراجع قانونی بازخواست خواهید شد.

۵- شما، طبق قوانین صرافی ارز دیجیتال و توافقی که هنگام ایجاد حساب کاربری در صرافی آنلاین کرده‌اید، مسئول حساب کاربری خود هستید. از نظر قانونی کسی که صاحب حساب است، باید جوابگوی تمام تراکنش‌های انجام شده در حسابش باشد. بنابراین، در صورتی که با حساب شما کار غیرقانونی انجام شود، کسی که مرتکب جرم شده است، شما هستید و باید پاسخگو باشید. والکس در زمان ایجاد حساب کاربری، این هشدار را به کاربر می‌دهد.

هشدار امنیتی ساخت حساب کاربری در والکس

صحبت پایانی

بازار رمزارزها، بازاری پر از فرصت‌های مختلف است. در این بازار شما می‌توانید با ریسک‌های معقول و سرمایه‌ دلخواه فعالیت کنید. اما چه در بازار ارزهای دیجیتال و چه در هر شغل و کسب‌وکار دیگری، هر گاه با یک آگهی «روش آسان برای کسب درآمد بالا» مواجه شدید، در صحت آن کار شک کنید. هیچ راه کاملاً آسانی برای پولدار شدن وجود ندارد، مگر این که هزینه آن را پرداخت کنید.

شما به عنوان صاحب حساب در یک پلتفرم آنلاین ارز دیجیتال، تایید کرده‌اید که مسئول جرائم حساب خود هستید. توصیه می‌کنیم که حساب کاربری خود را در اختیار هیچ کسی حتی آشنایان خود قرار ندهید و اگر کسی را نمی‌شناسید، هیچ وقت به او اعتماد نکنید.

(۹ امتیاز) - ۳.۸/۵

روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
39 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سحر کریمی
سحر کریمی
10 روز قبل

سلام.من برادرم ازم خواسته که حساب *** بازکنم و ایشون باهاش کارکنه ایا برای من مشکل‌ساز میشه؟پیشنهاد میدین اینکارو کنم یانه؟

ر رواقی
ر رواقی
10 روز قبل
پاسخ به  سحر کریمی

سلام و عرض ادب
پیشنهاد ما همیشه این است که برای فعالیت در حوزه های مالی حتما با مدارک و هویت واقعی خود ورود کنید. همانطور که مستحضرید ساخت یک حساب کاربری، برای هر شخص بسیار راحت است و دلیل قانع کننده ای برای فعالیت با اکانت دیگران وجود ندارد.

سپاس از همراهی شما

مهسا غلامی
مهسا غلامی
17 روز قبل

سلام متاسفانه یه نفر از من خواست کارت بانکی و سیم کارت بدم اخراز هویت در دو صرافی هم انجام دادم و به من هفت تومن پول دادن به مدت بیست روز که اتفاقی رفتم بانک پرینت حساب بگیرم دیدم ۱۰۰ میلیون خرید و فروش ارز شده از حساب دیگران به حساب من واریز کردند که سریع بستم حساب رو نمی‌دونم قراره چی بشه خدا کمکم کنه

Zahrajokar
Zahrajokar
22 روز قبل

سلام، چند روز پیش در تلگرام یک نفر به من پیام داد که کارت خالی بانکیتو با رمز پویا بده ودر صرافی اهراز هویت کن وما هفته ای دو میلیون به حساب شما واریز میکنیم، من که گفتم میرم مشورت میکنم میام گفت نه قبل مشورت شماره تو بفرست وبعد از اولین انتقالی برو مشورت کن تا متوجه بشن واقعیه، تا من از تلگران اومدم بیرون وسرچ کردم ببینم کار قانونی هست یا خیر دیدم چت رو کامل حذف کرده منم بهش مشکوک شدم واز این کار منصرف شدم البته نظرات دوستانی که اینجا ثبت کردن خیلی به دیگران کمک میکنه
ممنونم بابت مطالب مفیدتون

ر رواقی
ر رواقی
20 روز قبل
پاسخ به  Zahrajokar

ممنون از اینکه تجربه خود در خصوص اجاره دادن حساب بانکی و پولشویی را با ما در میان گذاشتید.

مطهره
مطهره
23 روز قبل

سلام ببخشید بنده حساب ارزی زدم و اینکارو کردم ولی پولی به کارت بانکی من نریختن فقط براشون ارز خریدم به کیف پول ارزی انها ریختم و ارز برای من ریختن به کیف پول ارزی براشون به کیف پول دیگری انتقال دادم ایا قابل پیگیری است؟

ر رواقی
ر رواقی
20 روز قبل
پاسخ به  مطهره

سلام
تنها راه ارتباطی شما با آنها در بستر رمزارزهاست و به دلیل اینکه در بلاکچین ماهیت افراد مشخص نیست، شما روشی برای شناسایی آنها نخواهید داشت. به عبارتی آنها شما را واسط خریدهای ریالی و انتقال رمزارز کرده اند و این اقدام خلاف قانون و از سوی مقامات قضایی جرم (پولشویی) شناخته می‌شود.

سعید شوشتری
سعید شوشتری
1 ماه قبل

سلام من متاسفانه این کار کردم الان چند نفر از من شکایت کردن عاقبت من چه می‌شود آیا اگه فرد کلاهبردار پیدا نشود همه جرم و پول به گردن من هست

parisa
parisa
1 ماه قبل

سلام این اتفاق واسه منم افتاده و چند ماهی هست درگیر شکایتهایی که ازم شده هستم

سیتا
سیتا
4 ماه قبل

سلام ببخشید من هم این جور کاری کردم ولی بهم گفت سیگنال میدم خودت ارز بخری ولی من میخام برم حسابمو مسدود کنم

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس