اصطلاحاتبلاکچین

پل بلاکچین چیست؟ آشنایی کامل با Blockcahin Bridge

پل‌های بلاک چین که در لایه‌های بلاک چین قرار دارند به برقراری ارتباط بین بلاک چین‌های متفاوت کمک می‌کند. برقراری ارتباط و انتقال دارایی به بلاک چین‌های دیگر دارای مزایای زیادی است که این پل‌های بلاک چین امکان استفاده از این مزایا را برقرار می‌کنند. قبل از مطالعه این مقاله، بهتر است مقاله تعریف بلاکچین را مطالعه کنید تا با تعریف دقیق از بلاک چین آشنا شوید. در ادامه به بررسی مفهوم پل بلاکچین و کارکردهای آن می‌پردازیم.

Bridge چیست؟

بلاک چین یا همان زنجیره بلاک، از طریق پل بلاکچین به یکدیگر متصل می‌شوند. این بلاک چین بریج که بخشی از لایه‌های بلاک چین است، مانند یک پل فیزیکی، دونقطه را به یکدیگر وصل می‌کند. Blockchain Bridge انتقال هر نوع دارایی دیجیتال و داده‌ای را آسان‌تر می‌کند. ممکن است هر دو بلاک چینی که قرار است به یکدیگر متصل شوند، از نظر ساختارهای حاکمیتی و قوانین متفاوت باشند. ولی پل بلاکچین شرایط امن را برای برقراری ارتباط این دو بلاک چین فراهم می‌کند. از پل‌های بلاک چین می‌توان برای انتقال هر نوع داده، هویت غیرمتمرکز، تماس‌های قرارداد هوشمند، فیدهای قیمت بازار سهام و غیره استفاده کرد.

لایه‌های بلاک چین

برای درک بهتر ارتباط پلی بین لایه‌های بلاکچین لازم است ابتدا آنها را بشناسیم. هر بلاک چین دارای چند لایه است که در ادامه به هر یک از این لایه های بلاک چین می‌پردازیم.

لایه صفر

لایه صفر از لایه‌های بلاک چین، زیرساختی‌ترین لایه است. این لایه دربردارنده سخت افزارها و تمامی لوازم مورد نیاز برای اجرای شبکه است. اتصال به اینترنت نیز در این لایه قرار می‌گیرد.

لایه یک

نظارت لایه یک بر پروتکل‌هایی است که امنیت را بر سراسر شبکه بلاک چین برقرار می‌کند. مکانیسم اجماع، زبان کدگذاری و قوانین تعبیه شده در کدهای عملیات بلاک چین در لایه ۱ جای می‌گیرد. پس، در بعضی موارد به لایه ۱، لایه Implementation هم می‌گویند. در مواردی که کاربران از بیت کوین می‌گویند، به لایه ۱ از لایه‌های بلاک چین هم اشاره می‌کنند.

لایه‌های بلاک چین

لایه دو

تمام مدیریت احراز هویت تراکنش‌ها بر عهده دومین لایه از لایه‌های بلاک چین است. وظیفه لایه ۱ تنها ایجاد و اضافه کردن یک بلوک به بلاک چین و مدیریت آنها است. شبکه لایه ۲ دقیقاً روی شبکه لایه ۱ قرار می‌گیرد و دائماً با یکدیگر در ارتباط هستند.

لایه سه

لایه ۳ متشکل از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی که فقط شامل تصمیم گیری و اجرای اقدامات بعدی می‌شود، است. لایه ۳ بین برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی و زیربنای آن ارتباط برقرار می‌کند. این لایه از لایه‌های بلاک چین است که همه فرایند را آسان می‌کند.

مزایای پل بلاک چین در چیست؟

حالا بیایید در این قسمت از مقاله، نگاهی دقیق‌تر به مزایای Blockchain Bridge که بخشی از لایه‌های بلاک چین است، بیندازیم.

کاهش ترافیک اینترنت

یکی از مزایای پل‌های بلاک چین، کاهش ترافیک روی بلاک چین‌های متراکم است. نقش پل‌های بلاک چین در لایه‌های بلاک چین این است که ترافیک اینترنت را بین بلاک چین‌های خلوت تقسیم می‌کنند. در این شرایط مقیاس پذیری آن شبکه‌ها نیز بیشتر می‌شود.

کراس چین یا معامله زنجیره‌ای

هر بلاک چین در یک اکوسیستم خاص و محافظت شده‌ای همراه با مجموعه پروتکل و قوانین خاص خودش قرار دارد. این قوانین و پروتکل‌ها یکسری محدودیت‌هایی را برای هر بلاک چین به وجود می‌آورد. به همین دلیل، ارتباط مستقیم همراه با تراکنش رمزی بین دو بلاک چین امکان‌پذیر نیست. از طرفی، پل‌های بلاک چین در لایه‌های بلاک چین امکان معامله زنجیره‌ای یا کراس چین را برای دو بلاک چین فراهم می‌کنند.

تجربه توسعه دهنده پیشرفته

به طور مثال، بسیاری از توسعه دهندگان به دلیل سرعت پایین پردازش تراکنش مخصوصاً در زمان‌های پرترافیک، در شبکه اتریوم تجربه منفی دارند. یکی دیگر از مزایای پل‌های بلاک چین، توانمندسازی توکن‌ها برای پردازش سریع‌تر با هزینه کمتر روی دیگر بلاک چین‌ها است.

بلاک چین و ارتباط آنها از طریق پل

مانع انحصار

باعث کاهش انحصار در واحدهای اصلی می‌شود که به ثبات بازار کمک می‌کند. به طور مثال، اتریوم و بیت کوین این روزها محبوب‌ترین ارز دیجیتال هستند. از این رو، بیش از ۷۰ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند. در نتیجه، فضایی برای آزمایش تاکتیک‌های جدید شرکت‌های دیگر در بازار وجود نخواهد داشت. ولی پل‌های بلاک چین در لایه‌های بلاک چین می‌توانند به کاهش انحصار بازار کمک کنند و فضای بیشتری به شرکت‌های جدید بدهند.

انواع پل بلاکچین

به طور کلی پل‌های بلاک چین به دودسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

پل بلاکچین متمرکز

پل‌های متمرکز به پل‌های فدرال یا مراقب هم معروف هستند. این پل‌های متمرکز برای اجرا، به نهادی مرکزی یا فدراسیون میانجی نیاز دارند. برای تبدیل سکه‌هایی متفاوت به ارزهای دیجیتال، کاربران به تأییدیه تراکنش نیاز دارند که برای دریافت این تأییدیه‌ها باید به اعضای فدراسیون اعتماد کنند. اعضای فدراسیون، تراکنش‌ها را تا حد زیادی ادامه می‌دهند و از تقلب و خلاف در تراکنش‌ها تمرکز دارند.

برای انتقال مقدار زیادی ارز دیجیتال، بهترین راه استفاده از پل‌های متمرکز در لایه‌های بلاک چین است تا انتقالی سریع و مقرون به صرفه را داشته باشید.

پل بلاکچین غیرمتمرکز

پل‌های غیرمتمرکز یا بی‌نیاز به اعتماد، پل‌هایی هستند که برای انجام تراکنش‌ها به الگوریتمی ماشینی نیاز دارند. این نوع پل دقیقاً همانند یک بلاک چین واقعی عمل می‌کند. این پل‌ها در اعتبار سنجی تراکنش‌ها در شبکه‌هایی فردی نقش مهمی دارند. پل‌های غیرمتمرکز در لایه‌های بلاک چین می‌توانند در هنگام انتقال ارزهای دیجیتال، حس امنیت و انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم کنند.

نحوه کارکرد پل بلاکچین

حالا که به طور دقیق با پل‌های بلاک چین، انواع آنها و لایه‌های بلاک چین آشنا شده‌اید؛ باید به نحوه کارکرد این پل‌های بلاک چین بپردازیم.

نحوه عملکرد پل‌های بلاک چین

تا این جای مقاله متوجه شده‌اید که هر بلاک چین دارای کدگذاری و ساختار خاصی است. حالا شما شبکه اتریوم را در نظر بگیرید. شبکه اتریوم برای خواندن و پردازش ارز دیگری مانند بیت کوین که از یک شبکه دیگر است، طراحی نشده است. پس، این دو شبکه، یعنی شبکه بیت کوین و شبکه اتریوم نمی‌توانند با هم در ارتباط باشند.

در چنین شرایطی، توسعه دهندگان، پل‌های بلاک چین را در لایه‌های بلاک چین طراحی کردند. این پل‌ها امکان تعامل بین شبکه‌ها را برقرار می‌کنند. به طور مثال، کاربران امکان انتقال ارز بیت کوین به شبکه اتریوم را دارند. با کمک این پل‌های بلاک چین، انتقال با کارمزد کمتری به نسبت شبکه اصلی بیت کوین انجام می‌شود.

نمونه‌هایی از پل بلاکچین

در ادامه به برخی از پل‌های بلاک چین در لایه‌های بلاک چین می‌پردازیم که برای انتقال دارایی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  • پل بایننس: پل غیرمتمرکزی است که برای انتقال بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. این پل، بلاک چین‌هایی مانند اتریوم، ترون، سولانا و غیره را پشتیبانی می‌کند.
  • cBridge: یک پل غیرمتمرکز است که برای انجام هر تراکنش باید آن را به یک کیف پول وصل کنید.
  • Anyswap: امکان مشاهده تمامی دارایی‌هایتان به شکل انواع کوین را می‌دهد. بعد از اتصال به کیف پول می‌توانید تمامی دارایی خود را به هر بلاک چینی که می‌خواهید انتقال دهید.
  • Plenty Bridge: این پل برای انتقال توکن به شبکه‌های اتریوم، تزوس، BSC و پالیگان استفاده می‌شود.
  • Avalanche Bridge: این پل برای انتقال دارایی به بلاک چین اتریوم و AB استفاده می‌شود. از آن جایی که انجام تراکنش در اتریوم ممکن است ۱۵ دقیقه طول بکشد، آن را به AB انتقال می‌دهند که سرعت تراکنش افزایش پیدا کند.

Blockcahin Bridge؛ شگفتی بی پایان تکنولوژی

پل‌های بلاکچین با برقراری امکان ارتباط پروژه‌های مختلف با یکدیگرُ بار دیگر یادآوری کردند که جهان تکنولوژی بی‌پایان، کاربردی و شگفت‌انگیز است. تمرکززدایی همیشه یکی از عوامل تعیین کننده بلاک چین بوده است که آن را بر سایر پیشرفت‌های عملیاتی مانند مقیاس پذیری در اولویت قرار می‌دهد.

به طور طبیعی، توسعه دهندگان تمایلی به تغییرات بزرگ ندارند تا مبادا از فلسفه تمرکززدایی منحرف شوند. پل های بلاک چین نشانه ای است که آنها در حال عبور از این مفهوم هستند. ممکن است ما به سمت یک اقتصاد رمزنگاری نوآورانه و عادی حرکت کنیم، اما هر پیشرفتی بهتر از محدود کردن خود به آنچه در حال حاضر وجود دارد است. باید دید جهان فردا چه خوابی برای بشر دیده است.

چرا از پل‌های بلاک چین استفاده می‌کنیم؟

انتقال دارایی از یک بلاک چین به بلاک چینی دیگر مزایایی دارد. برخی از بلاک چین‌ها نسبت به دیگری برای انجام تراکنش، سرعت کمتر و کارمزد بیشتری دارند. بلعکس، برخی سرعت بیشتر ولی کارمزد کمتری دارند.

بزرگ‌ترین پل‌های بلاک چین کدام است؟

پل بلاکچین بیت کوین با بیش از ۱۰.۲ میلیارد دلار،  پل مولتی چین با بیش از ۷ میلیارد دلار،پل Avalanche با حدود ۶ میلیارد دلار، پل Polygon 5 میلیارد دلارو پل Fantom 4.2 میلیارد دلار

آیا پل‌های بلاک چین ایمن هستند؟

معمولاً پل‌های جدیدی در لایه‌های بلاک چین که هنوز آزمایش‌های لازم روی آنها انجام نشده، امنیت ندارد. بهتر است از آنها استفاده نکنید. تا جایی که امکان دارد، پل‌هایی را برای انتقال استفاده کنید که امتحان خود را پس داده باشند.

منبع
blog.logrocketcoindeskledger
کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس