بلاکچین

تکنولوژی بلاکچین چیست؛ یک توضیح ساده از زنجیره‌ای شگفت‌انگیز!

اگر طی چند سال اخیر، سرمایه­‌گذاری یا اخبار حوزه کریپتوکارنسی را پیگیری کرده باشید، احتمالاً با فناوری بلاکچین آشنایی دارید. در جستجو­هایی که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین انجام داده‌اید، حتماً با تعریف زیر رو­به­‌رو شده‌­اید:

بلاکچین یک دفترچه توزیع شده، غیرمتمرکز و عمومی است.

در این مقاله، آ­سان­‌تر از هر آنچه که تاکنون در مورد بلاکچین مطالعه کرده‌اید، به معرفی این تکنولوژی و ویژگی­‌های آن می­‌پردازیم؛ به شکلی ساده که به درک اساسی از مفاهیم آن برسیم.

[title name=”Blockchain” title=”بلاکچین چیست؟” size=”2″ type=””]

بلاکچین (Blockchain) از دو کلمه بلاک (Block) و زنجیره (Chain) تشکیل شده است. معنای لغوی بلاکچین، زنجیره بلاک (زنجیره بلوک) است؛ زمانی که در مورد زنجیره و بلاک در بلاکچین صحبت می­ کنیم، در واقع در مورد زنجیره‌­ایی از اطلاعات دیجیتالی صحبت می‌­کنیم (اطلاعات دیجیتالی ذخیره شده در یک بلاک از زنجیره).

زنجیره بلوک یا بلاکچین

در یک تعریف کلی، می‌توانیم بگوییم که:

بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده، غیرمتمرکز و اشتراکی است که به صورت زنجیره‌ای از سوابق بنام بلاک ساخته شده است. هر بلاک در این زنجیره، مسئول ذخیره‌سازی نوعی از اطلاعات (مانند سوابق معاملات) است.

هر بلاک در بلاکچین سه بخش اصلی دارد (از مثال سایت دیجی کالا برای تصور کردن خرید­ و درک توضیحات استفاده شده است؛ این سایت بر اساس فناوری بلاکچین کار نمی‌کند):

 1. بلاک اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ، زمان و مبلغ خرید شما از سایت دیجی کالا را ذخیره می­‌کند.
 2. بلاک اطلاعات فروشندگان و خریداران در معاملات را ذخیره می­‌کند. به جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات هویتی و با استفاده از “امضای دیجیتال” منحصر به فرد انجام می‌شود. برای مثال، در سایت دیجی کالا با استفاده نام کاربری، خرید شما ثبت می­‌شود.
 3. بلاک اطلاعاتی که آن را از سایر بلاک­‌ها متمایز می‌کند را ذخیره می­‌کند. تقریباً مثل شما و من که نام­‌هایی داریم که از طریق آن می‌­توانیم متمایز شویم. هر بلاک کد منحصر به فردی به نام “هش” را ذخیره می‌کند و این امکان برای ما فراهم می‌آورد که بلاک­­‌ها را از هم تشخیص دهیم.

به عنوان مثال، فرض کنید شما قبلاً از دیجی کالا محصولی را خریداری کرده‌اید، بعد از مدتی، مجدد تصمیم می­‌گیرید که یک خرید دیگر انجام دهید. حتی اگر جزئیات خرید جدید شما با خرید قبلی‌تان تقریباً یکسان به نظر برسد، سایت دیجی کالا می­‌تواند 2 خرید شما را از هم جدا کند. بنابراین، به دلیل کدهای منحصر به فرد، ما می­‌توانیم بلاک­‌ها را از هم جدا کنیم.

بلاکی که در مثال بالا برای ذخیره یک خرید واحد از دیجی کالا استفاده می­‌شود، در واقعیت با بلاک در بلاکچین کمی متفاوت است. یک بلاک روی بلاکچین حجم خاصی از داده را می‌تواند ذخیره کند. این بدان معناست که بسته به اندازه معاملات، یک بلاک واحد می‌تواند چند هزار تراکنش را در خود جای دهد.

[title name=”Blockchain1″ title=”چرا به بلاکچین نیاز داریم؟!” size=”2″ type=””]

انسان­‌ها همیشه برای رفع نیازهایشان، چیزی را پرداخت کرده­‌اند؛ در ابتدا با مبادله کالا به کالا و بعدها با استفاده از صدف و سایر کالاهای واسطه، اینکار انجام می­‌شد. با کشف طلا و فلزات قیمتی، سکه اختراع شد، اما گاهی اوقات این­ سکه­ها سنگین بودند و حمل آنها راحت نبود. برای مثال، اگر می‌خواستید کالای گرانی بخرید، باید حجم زیادی از طلا و نقره را حمل و پرداخت می‌کردید.

بنابراین، انسان‌ها اسکناس را اختراع کردند و کمی بعد، کارت‌های اعتباری به وجود آمدند. به دنبال آن، سیستم‌های پرداخت آنلاین ایجاد شدند اما همیشه این بانک بود که بیشترین پول را در اختیار داشت. به همین دلیل انسان‌های باهوش برایشان سوال شد که:

چرا همیشه بانک بیشترین سود را از پول من می‌­برد؟

چه اتفاقی می‌­افتد اگر تنها یک واحد پولی در سراسر جهان وجود داشته باشد که مردم بتوانند از طریق آن معامله کنند؟

از اینجا، ایده ساخت بیت کوین شکل گرفت؛ یک سیستم پولی که مستقل از شهرها و بانک­ ها عمل می‌کند. آنچه که بانک­‌ها به نام مدیریت پول انجام می‌دهند، توسط زنجیره بلاک­ یا بلاکچین در سیستم انجام می‌شود که پایگاه داده‌ای غیرمتمرکز جهت ثبت و نگه­داری تراکنش‌ها است و دائماً گسترش پیدا می@کند. بلاکچین مانند یک زنجیره عمل می‌­کند که عناصر جدید دائماً به پایان آن افزوده می­‌شود؛ به همین دلیل زنجیره بلاک نام دارد.

سیستم بیت کوین بدون بلاکچین نمی‌تواند کار کند، زیرا بیت کوین­‌های جدید تنها بر اساس نسخه­‌های قبلی تولید می­‌شوند. به همین دلیل به بلاکچین نیاز دارد تا فعالیت‌های گذشته در آن ثبت ­شود. برای مثال، اگر علی یک بیت کوین را با رضا معامله کند، در معامله بعدی رضا با امید، ثبت می‌شود که رضا قبلاً این بیت کوین را از علی دریافت کرده است و اکنون آن را برای امید می­‌فرستد.

مزیت تکنولوژی بلاکچین مشخص است:

 • حجم بالایی از داده می‌تواند به آسانی مدیریت شود.
 • هزینه مدیریت و گزارش‌گیری از تراکنش‌های مالی داخلی و بین­‌المللی کاهش می‌یابد.
 • ایجاد اختلال و دزدی در اطلاعات به وسیله رمزنگاری و الگوریتم اجماع غیرممکن است.
 • با تکنولوژی غیرمتمرکز از نفوذ به بخشی از سیستم کاملاً جلوگیری خواهد شد.
 • تنها حمله به بیش از نیمی کامپیوترها منجر به سوء استفاده خواهد شد که از لحاظ فنی غیرممکن است.
 • نیازی به نگهداری توسط بانک نیست.
 • هیچ هزینه‌ای ندارد.

عالی به نظر می‌رسد، موافقید؟

[title name=”Blockchain2″ title=”بلاکچین چگونه کار می‌­کند؟” size=”2″ type=””]

همانطور که اکنون می‌دانید، بلاکچین شامل چندین بلاک است که به هم وصل شده­‌اند. جهت اینکه یک بلاک به بلاکچین اضافه شود، باید 4 اتفاق رخ دهد:

1. شروع یک معامله یا تراکنش

یک معامله باید انجام شود. اجازه دهید با مثال خرید از سایت دیجی کالا مبحث را ادامه دهیم. محصول خودتان را انتخاب کرده و با کلیک بر روی گزینه “ثبت سفارش”، خرید خود را ثبت می‌کنید.

2. تأیید معامله

پس از ثبت خرید، معامله شما باید تأیید شود. ابتدا نیاز است که اطلاعات جدید وارد سیستم شود. در بلاکچین، این کار به عهده کامیپوترها (سخت‌­افزارها) است. این شبکه غالباً از هزاران کامپیوتر تشکیل شده است که در سراسر جهان پخش شده‌­اند. وقتی از دیجی کالا خرید می‌کنید، شبکه به سرعت معامله شما را به روشی که انتخاب کردید، بررسی می‌کند؛ به این معنی که کامپیوترها جزئیات خرید را از جمله زمان و مبلغ معامله، تأیید می‌کنند.

3. ذخیره معامله

معامله شما باید در یک بلاک ذخیره شود. پس از تأیید صحت معامله، مبلغ تومان معامله و امضای دیجیتالی شما در دیجی کالا، در یک بلاک ذخیره می‌شوند. در دیجی کالا، احتمالاً صدها یا هزاران نفر دیگر مانند شما آن محصول را خریداری می‌کنند و اطلاعات معامله آنها نیز به بلاک اضافه می‌شود (این کار تا زمانی انجام می‌شود که ظرفیت بلاک تکمیل شود).

4. اضافه شدن بلاک به بلاکچین با استفاده از هش

به بلاک باید “هش” داده شود. پس از تأیید کلیه معاملات یک بلاک، باید یک کد شناسایی کننده منحصر به فرد به نام هش (Hash) به بلاک اختصاص یابد. همچنین هش بلاک قبلی نیز به این بلاک اضافه می­‌شود. پس از هش شدن، می‌توان بلاک را به بلاکچین اضافه کرد.

زمانی که یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می­ شود، در دسترس خواهد بود و همه می‌توانند آن بلاک را ببینید. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید، خواهید دید که به داده‌های معامله دسترسی دارید و می‌توانید اطلاعات زیر را مشاهده کنید:

 • ارتفاع بلاک چقدر است (Height): ارتفاع بلاک بر اساس تعداد کل بلاک­‌ها محاسبه می­‌شود و نشان می­‌دهد که این چندمین بلاکی است که روی زنجیره بلاک قرار می­‌گیرد (موقعیت بلاک روی زنجیره). همانطور که در تصویر بالا مشاهده می­‌کنید، ارتفاع آخرین بلاک استخراج شده در بلاکچین، 618944 (تعداد کل بلاک­‌ها در بلاکچین) است؛ این عدد به این معناست که 618943 بلاک قبل از آخرین بلاک وجود دارد (در زمان نگارش این مقاله؛ 25 فوریه 2020).
 • هش بلاک (Hash): یک رشته کد 64 رقمی که شامل اعداد و حروف است و با صفر شروع می­‌شود.
 • چه زمانی طول کشیده است تا بلاک استخراج شود (Mined).
 • توسط چه کسی استخراج شده است (Miner).
 • اندازه بلاک چقدر است (Size).

[title name=”Blockchain3″ title=”آیا فناوری بلاکچین خصوصی است؟” size=”2″ type=””]

تقسیم ­بندی کلی بلاکچین­ ها به صورت زیر است:

1. بلاکچین عمومی

در بلاکچین­ های عمومی مانند بیت کوین، همه افراد می ­توانند عضو سیستم شوند و محدودیت دسترسی وجود ندارد.

2. بلاکچین خصوصی

در بلاکچین ­های خصوصی مانند بلاکچین­ های شرکتی، محدودیت دسترسی به اطلاعات (مانند دستمزد کارمندان) وجود دارد و برای ثبت نام و استفاده از این سیستم، به تأیید نیاز دارید.

ما در مقاله انواع بلاکچین، مفصل در مورد بلاکچین‌های عمومی و خصوصی صحبت کرده‌ایم.

هر کسی می­ تواند محتویات بلاکچین­ های عمومی مانند بلاکچین بیت کوین را مشاهده کند. همچنین، کاربران می ­توانند کامپیوترهای خود را به شبکه بلاکچین متصل کنند. با انجام این کار، هر زمان که یک بلاک جدید اضافه شود، کامیپوترها یک نسخه از بلاکچین را که به طور خودکار بروزرسانی می ­شود، دریافت می­ کنند.

هر کامیپوتر در شبکه بلاکچین یک کپی از بلاکچین دارد. در مورد بیت کوین، میلیون­ ها نسخه از بلاکچین وجود دارد که بین هزاران نفر پخش شده است. گسترش اطلاعات در یک شبکه از کامپیوترها باعث می ­شود که دستکاری اطلاعات دشوارتر شود.

با این حال، با نگاهی به بلاکچین بیت کوین متوجه می ­شوید که به اطلاعات کاربرانی که در حال انجام معاملات هستند، دسترسی ندارید. اطلاعات شخصی در مورد کاربران فقط به امضای دیجیتال یا نام کاربری آنها محدود می شود. این مسئله سوال مهمی را ایجاد می ­کند:

اگر نمی ­دانیم چه کسی بلاک­ ها را به بلاکچین اضافه می­ کند، چگونه می ­توانیم به بلاکچین یا شبکه کامپیوتری که از آن پشتیبانی می ­کند، اعتماد کنیم؟

[title name=”Blockchain4″ title=”آیا بلاکچین امن است؟” size=”2″ type=””]

فناوری بلاکچین موضوعات مختلفی از جمله امنیت و اعتماد را پوشش می ­دهد. بلاک­ های جدید همیشه بصورت خطی ذخیره و به “پایان” بلاکچین اضافه می ­شوند (جدیدترین بلاک همیشه در انتهای زنجیره قرار دارد). در شبکه بیت کوین، هر بلاک دارای یک موقعیت (ارتفاع) در زنجیره بلاک است. در فوریه 2020، ارتفاع آخرین بلاک به 618944 رسیده است.

بعد از اینکه یک بلاک به انتهای بلاکچین اضافه شد، برگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار است؛ به این دلیل که هر بلاک حاوی هش مخصوص به خود و هش بلاک قبل از آن است. کدهای هش توسط یک عملکرد ریاضی (تابع هش) ایجاد می ­شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته­ ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر طریقی ویرایش و دستکاری شود، کد هش نیز تغییر می­ کند؛ این مسئله برای امنیت شبکه مهم است.

برای مثال، فرض کنید یک هکر سعی دارد معاملات شما را از سایت دیجی کالا ویرایش کند تا مجبور شوید دو بار هزینه خرید خود را بپردازید. به محض اینکه مقدار تومان معامله شما را دستکاری کند، هش بلاک تغییر خواهد کرد. بلاک بعدی در زنجیره هنوز حاوی هش قدیمی است و هکر برای پوشش تغییرات خود باید به روزرسانی آن بلاک بپردازد. با انجام این کار، هش این بلاک تغییر خواهد کرد. هکر سراغ بلاک بعدی می ­رود و غیره.

بنابراین، به منظور تغییر یک بلاک واحد، یک هکر باید هر بلاکی که پس از آن روی بلاکچین ایجاد شده است را تغییر دهد. محاسبه مجدد همه این هش­ ها، انرژی محاسباتی بسیار زیاد و غیرقابل تصوری را به همراه دارد و برای هکرها صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین، پس از افزودن یک بلاک به بلاکچین، ویرایش آن بسیار مشکل خواهد بود و حذف آن غیرممکن است.

الگوریتم اجماع در بلاکچین

برای حل مسئله اعتماد، شبکه ­های بلاکچین تست­ هایی را برای کامیپوترهایی که می­ خواهند به آنها بپیوندند و بلاک­ های جدیدی به زنجیره اضافه کنند، در نظر گرفته است. این آزمایشات که “الگوریتم اجماع” (consensus models) نامیده می­ شود، کاربران را مجبور می­ کند قبل از شرکت در یک شبکه بلاکچین و اضافه کردن بلاک، خود را ثابت کنند. یکی از متداول­ ترین این نمونه­ ها که در شبکه بیت کوین به کار می ­رود، “گواه اثبات کار” (proof of work) نامیده می ­شود.

در سیستم اثبات کار، کامپیوترها باید “ثابت” کنند که روی حل یک مسئله پیچیده ریاضی، “کار” کرده­ اند. اگر کامپوتری یکی از این مسائل را حل کند، واجد شرایط اضافه شدن یک بلاک به بلاکچین می­ شود. اما روند افزودن بلاک به بلاکچین -آنچه جهان کریپتوکارنسی آن را “ماینینگ (Minig)” می ­نامد- آسان نیست.

در حقیقت، با توجه به سایت خبری BlockExplorer.com، شانس حل یکی از این مسائل ریاضی در شبکه بیت کوین در فوریه 2019، حدود 1 در 5.8 تریلیون بود. برای حل این مسائل پیچیده، باید از دستگاه­ هایی استفاده شود که قدرت محاسباتی بالایی دارند. این دستگاه ­ها انرژی زیادی مصرف می ­کنند و ماینرها باید هزینه­ های زیادی را پرداخت کنند.

اثبات کار، حملات هکرها را غیرممکن نمی­ کند، اما باعث می ­شود این حملات تا حدودی بی فایده باشند. اگر یک هکر بخواهد حمله به بلاکچین را هماهنگ کند، او باید مسائل پیچیده ریاضی را با شانس 1 در 5.8 تریلیون درست مثل هر فرد دیگری در شبکه، حل کند. هزینه سازماندهی چنین حمله­ ای تقریباً و مطمئناً از مزایای آن فراتر خواهد رفت.

[title name=”Blockchain5″ title=”تفاوت بلاکچین و بیت کوین” size=”2″ type=””]

هدف از بلاکچین، فراهم آوردن بستری است که اطلاعات دیجیتالی ضبط و توزیع شوند، اما ویرایش و دستکاری نشوند. فناوری بلاکچین نخستین بار در سال 1991 توسط هابر و استورنتا ( Stuart Haber and W. Scott Stornetta) مطرح شد. اما تقریباً دو دهه بعد، با راه ­اندازی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در ژانویه سال 2009، بلاکچین اولین کاربرد خود را دنیای واقعی تجربه کرد و به عنوان بخشی از بیت کوین اجرا شد.

دقت کنید که بلاکچین همان بیت کوین نیست. بیت کوین تنها یکی از برنامه­ های بی شماری است که بر روی بلاکچین ساخته شده است. بیت کوین در حال حاضر بدون شک محبوب­ ترین پروژه بلاکچین است، اما فناوری بلاکچین می­ تواند فراتر از بیت کوین عمل ­کند.

می­ توان گفت که بلاکچین برای بیت کوین مثل اینترنت برای گوگل است.

در ادامه، بررسی می­ کنیم که بیت کوین به عنوان نخستین کاربرد فناوری بلاکچین، چگونه کار می ­کند.

در سراسر جهان افرادی وجود دارند که صاحب بیت کوین هستند و بر اساس مطالعات مرکز کمبریچ در سال 2017، این تعداد حدود 6 میلیون نفر عنوان شده است.

وقتی صحبت از پول چاپی می­ شود، استفاده از ارز چاپی توسط یک مقام مرکزی (معمولاً یک بانک یا دولت) تنظیم و تأیید می ­شود، اما بیت کوین توسط کسی کنترل نمی ­شود­. در عوض، معاملات انجام شده در بیت کوین توسط شبکه ­ای از کامپیوترها در سراسر جهان تأیید می­ شود (نودها). فرض کنید یک نفر از این 6 میلیون نفر بخواهد بیت کوین خود را در یک میوه ­فروشی خرج کند. اینجاست که بلاکچین وارد عمل می­ شود.

هنگامی که یک نفر برای خرید کالا قصد پرداخت بیت کوین به فروشنده را دارد، برخی از کامپپوترهای موجود در شبکه بیت کوین برای تأیید معامله با هم رقابت می­ کنند (ماینرها). به منظور انجام این کار، کاربران برنامه ­ای را روی کامپیوترهای خود اجرا می­ کنند و سعی می­ کنند که مسئله ریاضی پیچیده­ ای را حل کنند.

هنگامی که کامپیوتر با هش کردن بلاک مسئله را حل کند، در واقع معامله را تأیید کرده است. معاملۀ تکمیل شده به صورت عمومی در زنجیره بلاک ثبت و ذخیره می­ شود و در این مرحله، تغییرناپذیر می ­شود. در مورد بیت کوین، کامپیوترهایی که با موفقیت بلاک­ ها را تأیید می­ کنند، مبلغی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می­ کنند که “پاداش استخراج” نام دارد.

[title name=”Blockchain6″ title=”کلید عمومی و کلید خصوصی در بلاکچین” size=”2″ type=””]

برای انجام معاملات در شبکه بیت کوین، شرکت کنندگان باید برنامه­ ای با نام “کیف پول” را اجرا کنند. هر کیف پول از دو کلید رمزنگاری منحصر به فرد و مجزا تشکیل شده است: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. کلید عمومی مکانی است که معاملات به آن سپرده شده و از آن خارج می شوند (مانند شماره حساب). این کلید همچنین به عنوان امضای دیجیتالی کاربر در صفحه اصلی بلاکچین ظاهر می­ شود.

کلید عمومی کاربر نسخه کوتاه شده از کلید خصوصی آنها است که از طریق یک الگوریتم پیچیده ریاضی ایجاد شده است. با این حال، به دلیل پیچیدگی این معادله، معکوس کردن روند و تولید کلید خصوصی از یک کلید عمومی غیرممکن است. به همین دلیل، فناوری بلاکچین محرمانه تلقی می­ شود.

اجازه دهید با یک مثال ادامه دهیم. صندوق انتقادات و پیشنهادات را در مدرسه به خاطر دارید؟ معلمان و دانش­ آموزان می­ توانستند نامه ­ها و یاداشت­ های خود را در این صندوق قرار دهند و تنها کسی که کلید صندوق را داشت، می­ توانست به محتویات صندوق دسترسی داشته باشد. کلید صندوق در دفتر اصلی مدرسه نگه­داری می ­شد. در بلاکچین، کلید عمومی مانند همان صندوق عمومی مدرسه و کلید خصوصی مانند کلید صندوق عمل می­ کند اما تفاوت­ هایی بین آنها وجود دارد.

بر خلاف مدرسه که اطلاعات و کلیدهای خصوصی در دفتر اصلی نگه­داری و مدیریت می­ شود، هیچ مرکزی وجود ندارد که کلیدهای خصوصی بلاکچین را ردیابی کنند و به آنها دسترسی داشته باشد. اگر یک کاربر کلید خصوصی خود را فراموش کند و آن را از دست بدهد، دسترسی به کیف پول بیت کوین خود را برای همیشه از دست خواهد داد.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”کیف پول ارز دیجیتال چیست و انوع آن کدام است؟ (Digital Currency Wallet)” link=”https://wallex.ir/blog/%da%a9%db%8c%d9%81-%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a2%d9%86/”]

یک زنجیره عمومی واحد

در شبکه بیت کوین، بلاکچین نه تنها توسط یک شبکه عمومی از کاربران به اشتراک گذاشته شده و نگه­داری می­ شود، بلکه در مورد آن توافق صورت می ­گیرد. کاربرانی که از طریق کامپیوترهای خود به شبکه متصل می­ شوند، یک نسخه از بلاکچین را دریافت می­ کنند که به محض اضافه شدن بلاک جدید به زنجیره، به­ روزرسانی می ­شود. اگر از طریق خطای انسانی یا تلاش هکرها، نسخه ­­ای از بلاکچین دستکاری شود، چه می­ شود؟

بلاکچین با استفاده از فرآیندی به نام اجماع (consensus) مانع از ایجاد چندین بلاکچین می ­شود. وجود کاربران بیشتر در شبکه بلاکچین به این معنی است که بلاک­ ها می­ توانند به سرعت به انتهای زنجیره اضافه شوند. با این منطق، بلاکچین همیشه همان چیزی خواهد بود که بیشتر کاربران به آن اعتماد دارند.

الگوریتم اجماع یکی از نقاط قوت بلاکچین است و به همراه رمزنگاری، امنیت بلاکچین را تضمین می­ کند. اما با این حال، یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف آن نیز محسوب می­ شود؛ حمله 51 درصدی به شبکه!

[title name=”Blockchain7″ title=”آیا ممکن است اثبات کار در بلاکچین توسط هکرها انجام شود؟” size=”2″ type=””]

در تئوری، ممکن است هکر بتواند از حق اکثریت که به آن حمله 51 درصدی (%51 attack) گفته می ­شود، برای دستکاری بلاک­ ها استفاده کند. این حمله چگونه اتفاق می ­افتد؟

فرض کنید که که 5 میلیون کامیپوتر در شبکه بیت کوین وجود دارد. برای دستیابی به اکثریت در شبکه، یک هکر باید حداقل 2.5 میلیون از آن کامپیوترها را کنترل کند. با انجام این کار، یک هکر یا گروهی از هکرها می توانند در روند ثبت معاملات جدید دخالت کنند. آنها می ­توانند معامله ­ای را انجام دهند و سپس همان معامله را دستکاری کنند؛ به گونه­ ای که به نظر می ­رسد ارز دیجتالی که قبلاً برای شخص دیگری ارسال کردند، هنوز وجود دارد. این آسیب­ پذیری که به “دو بار خرج کردن یا خرج کردن مضاعف” معروف است، معادل جعل دیجیتالی است و باعث می­ شود کاربران بتوانند بیت کوین­ های خود را بیش از یکبار خرج کنند.

اجرای چنین حمله­ ای برای یک بلاکچین در مقیاس بیت کوین بسیار دشوار است، زیرا یک هکر نیاز دارد تا کنترل میلیون­ ها کامپیوتر را بدست بگیرد. از زمان معرفی بیت کوین و استخراج اولین بلاک آن، بیش از 10 سال می ­گذرد و تاکنون حلمه 51 درصدی و دستکاری در بلاک­ های بلاکچین رخ نداده است.

صحبت پایانی

اگرچه فناوری بلاکچین کمی از بیت کوین قدیمی تر است، اما این فناوری اصلی ترین عامل در شبکه های کریپتوکارنسی به شمار می رود. بلاکچین به عنوان یک دفترچه دیجیتالی عمومی، توزیع شده و غیرمتمرکز عمل می کند که وظیفه آن، نگه داشتن رکوردهای دائمی (زنجیره بلوک) از تمام تراکنش هایی است که قبلاً تایید شده اند.

ما در مقاله سوالات رایج فناوری بلاکچین‌؛ بخش اول، به 14 سوال در مورد بلاکچین پاسخ داده‌ایم.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۱۴ دیدگاه ها

 1. درود بر شما .مطالب عالی بود . چطور میشه یه ارز دیجیتال رو به تومان یا ریال تبدیل کرد ؟ اصطلاحا نقدش کرد

  1. سلام آقای احمد
   خوشحالیم که از مطالب بلاگ راضی هستید.

   برای فروش بیت کوین و تبدیل آن به تومان یا ریال، مراحل زیر را انجام دهید:
   ۱. در یک صرافی معتبر ارز دیجیتال ثبت نام کنید و منتظر بمانید تا احراز هویت شما انجام شود.
   ۲. بیت کوین خودتان را به صرافی موردنظر انتقال دهید.
   ۳. برای فروش بیت کوین اقدام کنید. در والکس، هم می توانید سفارش فروش بیت کوین را با قیمت دلخواه خودتان ثبت کنید و هم اینکه از بخش فروش سریع بیت کوین استفاده کنید.
   ۴. بعد از فروش بیت کوین، مبلغ ریالی معامله به حساب شما در صرافی منتقل می شود؛ می توانید این مبلغ را برداشت کنید یا نگه دارید که بعداً با آن رمزارز بخرید.
   لطفاً مقالات زیر را بخوانید:
   معرفی ۱۰ صرافی معتبر بیت کوین در ایران و جهان

   چگونگی خرید بیت کوین و فروش بیت کوین به همراه آموزش کامل

   سپاس از همراهیتان

 2. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  یه سوالی برام پیش اومده!
  برای ارسال بیت کوین از کیف پول بلاک چین وقتی گزینه send رو زدیم و فیلد هارو پر کردیم ؛ بعدش باید یه پسورد بعنوان کلید خصوصی وارد کنیم؟ اگه آره ؛ این کلید خصوصی رو از کجا باید بگیریم و واردش کنیم؟؟؟

  1. سلام

   مباحثی که در این مقاله گفته شد، کلیات فناوری بلاکچین بود. در عمل، توصیه شده که کاربر مستقیماً با کلید خصوصی کار نکند. بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال بدون نیاز به وارد کردن کلید خصوصی، امکان ارسال و دریافت رمزارزها را فراهم کرده‌اند. موردی که در این کیف پول ها اهمیت دارد، کلمات بازیابی کیف پول است. برای مثال، وقتی کیف پول تراست ولت را نصب می کنید، کیف پول ۱۲ کلمه بازیابی به شما می دهد که کارکردی شبیه به همان کلیدی خصوصی دارد.
   در کیف پول تراست ولت بعد از نصب کیف پول، شما می توانید تراکنش ها را بدون وارد کردن کلید خصوصی انجام دهید.
   در کیف پول تراست کلید خصوصی قابل مشاهده نیست و الگوریتمی برای محاسبه آن در این کیف پول وجود ندارد. ممکن است از کیف پول دیگری استفاده کنید و به کلید خصوصی دسترسی داشته باشید.
   یکسری سرویس نیز وجود دارد که می توانید ۱۲ کلمه بازیابی را وارد کرده و کلید خصوصی خودتان را دریافت کنید؛ مانند سرویس زیر:
   https://iancoleman.io/bip39/?entropy-type=hexadecimal
   اما توصیه می کنیم از این سرویس ها استفاده نکنید.
   در حال حاضر با همین ۱۲ کلمه بازیابی می توانید کار کنید و نیازی به کلید خصوصی ندارید.

   سپاس از همراهیتان

  1. سلام آقای سید محسن

   خواهش میکنیم؛ بسیار خوشحالیم که این مقاله برایتان مفیده بوده

   سپاس از همراهیتان

   1. درودبرشما
    مطالب بسیارمفید بود.برای من
    جواب بعضی ازسوالاتی که درذهنم بود گرفتم.
    برای ورود وشروع سرمایه گذاری چه زمانی مناسبتره؟

    1. سلام آقای نخعی
     خوشحالیم که مطالب برایتان مفید بوده و پاسخ سوالاتتان را گرفتید.

     در مورد زمان ورود به بازار، نیاز هست که یکسری تحلیل (تکنیکال) انجام دهید تا مشخص شود که بهترین زمان ورود به بازار کی هست. باید در قیمت های پایین برای خرید ارز دیجیتال اقدام کنید.
     پیشنهاد ما این است ابتدا با بازار ارز دیجیتال کامل آشنا شوید. سپس، با مبالغ کم شروع به سرمایه گذاری کنید و هر زمان که احساس کردید آماده معامله و سرمایه گذاری های بزرگ هستید، اقدام کنید.
     لطفاً دو مقاله زیر را بخوانید:
     تحلیل تکنیکال چیست؛ چگونه قیمت بیت کوین را پیش بینی کنیم؟

     تحلیل فاندامنتال چیست؛ این نوع از تحلیل چه مزایا و معایبی دارد؟

     بزودی مقاله اختصاصی ما در مورد تعیین زمان فروش بیت کوین منتشر خواهد شد.
     سپاس از همراهیتان

  1. سلام خانم نوریه
   باعث خوشحالی ماست که اطلاعات براتون مفید بوده
   رضایت شما در مورد مقالات به ما انرژی میده و باعث قوت قلب ماست

   ممنون از همراهیتون🌷

  1. سلام خانم لیلا
   ممنون
   خواهش میکنم؛ باعث خوشحالی ماست که این مطلب براتون مفید بوده

   تشکر از همراهیتون🌷

  2. سلام و روز بخیر
   سپاسگزارم ازتون بخاطر اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار میدید.
   شما توی مقاله گفتید که اگر کاربر کلید خصوصی خودش رو فراموش کنه دسترسی به کیف پول بیت کویین خودش رو از دست میده، یعنی هیچ امکانی برای بازیابی کلید خصوصی فراموش شده وجود نداره؟!؟!
   با توجه به نکاتی که شما گفتید بلاکچین و بیت کویین هم از هزینه ی کمتر و هم امنیت بالا برخوردارن ولی چرا هنوز به طور گسترده در دنیا از اون ها استفاده نمیکنن؟!

   1. سلام خانم هاجر
    خواهش میکنم، بسیار خوشحالیم که این اطلاعات براتون مفید بوده

    در مورد کلید خصوصی:
    بله اگه مستقیماً از کلیدی خصوصی استفاده کنید و آن را فراموش کنید، دسترسی به کیف پول رو از دست میدید
    بهتره که مستقیماً با کلید خصوصی کار نکنیم. در بیشتر کیف پول های جدید هنگام فعال سازی، یک Recovery Seed در اختیار شما قرار میگیره که از ۱۲ یا ۲۴ کلمه تشکیل شده. با امن نگهداشتن این مجموعه کلمات (ترجیحاً یادداشت آن بر روی کاغذ و قرار دادن آن در جای امن) و داشتن آن در دو نسخه، می تونید امکان از بین رفتن آن را به صفر برسونید. اگر شما این اطلاعات را به همراه کلیدی خصوصی، فراموش یا گم کنید، برای همیشه به کیف پول بیت کوین تون دسترسی نخواهید داشت

    امنیت بیت کوین از آنجاییست که اگر کسی به این نسخه ی بکاپ دسترسی نداشته باشه، هرگز نمی تونه آن را جا به جا کنه. هیچ دولت و هیچ نیرویی نمی تونه بدون در دست داشتن کلید خصوصی شما بیت کوین شما را جا به جا کنه یا در صورت فراموش کردن کلید خصوصی، بیت کوین های شما رو بهتون برگردونه

    در مورد عدم استفاده گسترده از بلاکچین و بیت کوین:
    در حال حاضر، افرادی زیادی در سراسر جهان در حال پیوستن به بازار ارزهای دیجیتال هستند و استفاده های کاربردی از فناوری بلاکچین روز به روز در حال افزایش هست اما بلاکچین و بیت کوین تکنولوژی های نوظهوری هستند که هنوز به زمان نیاز دارند تا جامعه جهانی پذیرای آنها باشه. تغییر سیستم های مالی از نظام سنتی به نظام های مبتنی بر بلاکچین مستلزم زمان و آماده سازی زیرساخت های موردنیاز هست. بنابراین، زمان ارزش واقعی این تکنولوژی های نوظهور رو مشخص خواهد کرد

    امیدواریم سوالاتتون برطرف شده باشه
    تشکر از همراهیتون🌷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا