کیف پول

کیف پول بلنک والت؛ راهنمای کامل نصب و راه اندازی

بلنک والت (Blank Wallet) از خصوصی‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه اتریوم است. کیف پول بلنک والت به کاربران خود امکان ناشناس بودن و خرید اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

برای انجام هرگونه تراکنش در این کیف پول، بلنک والت یک آدرس کیف پول جدید ایجاد می‌کند و از این رو، تمامی سوابق تراکنش‌های گذشته پاک می‌شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی کامل این ولت و کاربردهای آن بپردازیم.

معرفی کیف پول بلنک والت (Blank Wallet)

اگر با پاسخ سوال والت چیست آشنایی دارید پس بهتر است بدانید بلنک ولت یک کیف پول غیر حضانتی (Non-custodial) بر روی شبکه اتریوم است. این کیف پول بر روی ارائه سطح بالایی از امنیت، حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربران ارز دیجیتال تمرکز دارد. هدف از به وجود آوردن این پروژه، ناشناس جلوه دادن اطلاعات و تراکنش‌های کاربران است که از طریق مفهوم ERC-20 Pooling انجام می‌شود.

از آن جایی که امروزه حفظ حریم خصوصی کاربران در صنعت بلاک چین اهمیت بالایی دارد، بلنک والت نیز در همین زمینه خود را توسعه داده است. با در دست داشتن آدرس کیف پول، به راحتی می‌توان به تمام جزئیات موجود در آن از جمله تراکنش‌های ورودی و خروجی دسترسی پیدا کرد. این دسترسی از طریق ردیابی یک Block Explorer مثل Etherscan امکان‌پذیر است.

اغلب پلتفرم‌ها، امروزه در جهت حفظ حریم خصوصی کاربران خود تلاش می‌کنند ولی همچنان، این مسئله امری دور از دسترس است. البته کیف پول بلنک والت تا حدودی نسبت به این موضوع ادعا دارد.

امنیت بلنک والت

همان‌طور که گفته شد، «کیف پول بلنک والت نسبت به حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربران خود ادعا دارد» و حداکثر این امکان را برایشان فراهم می‌کند. با این حال، همچنان در حال تلاش برای اضافه کردن ویژگی‌هایی در جهت افزایش حفظ حریم خصوصی کاربران خود است.

راهنمای بلنک والت

این کیف پول برای حفظ حریم خصوصی کاربرانش از یک Smart Contract جهت پنهان سازی جزئیات و مقدار کیف پول منبع استفاده می‌کند. بستر استفاده شده در بلنک والت، Tornado Cash است که از قراردادهای هوشمند ۱۰۰، ۱۰، ۱، ۰.۱ پشتیبانی می‌کند. این قراردادهای هوشمند با عنوان اجزای اصلی برای حفظ حریم خصوصی یک کیف پول شناخته می‌شوند.

علاوه بر این موارد، بلنک والت داده‌های مالی کاربران خود را به Anonymity Set اضافه می‌کند. در این مجموعه از افشا شدن تراکنش‌های خروجی کاربران محافظت می‌شود. در نهایت، افزایش تعداد تراکنش‌ها در این مجموعه، افزایش حفظ حریم خصوصی کاربران را به همراه دارد.

هر زمان که قصد برداشت از کیف پول بلنک والت خود را داشته باشید، می‌توانید درخواست برداشت کنید. بعد از آن، یک آدرس کیف پول جدید که مبلغ مورد نظر در آن ذکر شده، از طرف بلنک والت ایجاد می‌شود.

بلنک والت برای ایجاد امنیت بیشتر، با شبکه Tor متحد شده است. این شبکه نسبت به ردیابی فعالیت‌های کاربر در داخل و بیرون از بلاک، امنیت بیشتری را ارائه می‌دهد. شبکه Tor از ارائه دهندگان Node یا ارتباط با dApps برای ارسال تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه، عدم افشا شدن اطلاعات کاربر کاملاً تضمین می‌شود.

عملکرد بلنک والت

عملکرد Blank Wallet V1 معمولاً طبق تراکنش‌های خصوصی بر بستر Tornado Cash انجام می‌شود. بلنک والت با استفاده از یک قرارداد هوشمند از همه توکن‌های دریافتی با رمزنگاری قوی محافظت می‌کند این روند چگونه انجام می‌شود؟ آیا عملکرد کیف پول بلنک والت مانند کیف پول گواردا است؟

کیف پول‌های ارز دیجیتال

بلنک والت اولین افزونه بر روی مرورگر کروم است که امکان ناشناس ماندن کاربران را فراهم می‌کند. هنگامی که شما یک کیف پول ایجاد می‌کنید، یک کلید خصوصی پشتیبان گیری (Backup) در اختیار شما قرار داده می‌شود که امنیت ارزهای دیجیتال شما در این کیف پول تضمین می‌کند. برای افزایش میزان امنیت این کیف پول، یک پروتکل امنیتی وجود دارد. این پروتکل، تمامی سرمایه‌ها را با استخری از کوین‌های متفاوت در بلنک والت ترکیب می‌کند. از این رو، مبدأ سرمایه کاربران مخفی مانده و قابل شناسایی نخواهند بود.

طبق این روند، هر زمان که شما برداشتی از کیف پولتان انجام دهید، الگوریتم بلنک به طور خودکار یک آدرس کیف پول جدید همراه با مقدار ارز دیجیتال درخواستی شما به وجود می‌آورد.

مزایای کیف پول بلنک والت

برخی از مزایای بلنک والت را در ادامه توضیح خواهیم داد:

مخفی سازی دارایی

تمام دارایی‌های کاربر در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شود و فرد دیگری امکان دسترسی به آن ندارد. صاحب دارایی یا کاربر، تنها کسی است که به دارایی دسترسی دارد و آن را مدیریت می‌کند.

مخفی سازی منشأ دارایی

همان‌طور که گفته شد، بلنک والت منشأ دارایی‌های مخفی نگه می‌دارد. از این رو، هیچ فرد دیگری به منشأ دارایی شما آگاهی نخواهد داشت.

مخفی سازی تراکنش‌ها و فعالیت‌های تجاری

هر زمانی که کاربر درخواست تراکنش و فعالیت تجاری داشته باشد، بلنک والت یک کیف پول جدید ایجاد می‌کند. این به معنای حذف سوابق قبلی است و انجام این تراکنش‌ها بدون نیاز به KYC (احراز هویت کاربر) انجام می‌شود.

بلنک والت کیف پول حریم خصوصی

امنیت در بلنک والت چگونه تامین می‌شود؟

برای ایجاد امنیت در کیف پول بلنک والت، حریم خصوصی و امنیت به یکدیگر کمک می‌کنند. اگر حریم خصوصی رعایت نشده و فاش شود، امنیت نیز به طور کامل وجود نخواهد داشت؛ بنابراین، بلنک والت برای حفظ امنیت بیشتر، تمرکز بر روی حریم خصوصی‌اش را بیشتر کرده است.

بلنک والت تمامی اطلاعات مهم کاربران از جمله عبارات اولیه رمزنگاری، کلیدها، آدرس‌ها و داده‌های حساب کاربری را همراه با Tornado Cash در حافظه مرورگر ذخیره می‌کند. بعد از ذخیره سازی این اطلاعات در حافظه مرورگر، آنها نسبت به هر وب سایت و شبکه‌ای محفوظ هستند و تنها صاحب کیف پول نسبت به این دارایی‌ها دسترسی کامل دارد.

جزئیات ورودی موجود در کیف پول (zk-Snarks) را با عبارت رمزنگاری شده Seed نیز می‌توان استخراج کرد. پس، کاربران باید عبارت Seed را به خاطر سپرده یا در جایی ذخیره کنند تا در آینده بتوانند داده‌هایی را به کیف پول بلنک والت خود اضافه کنند.

آموزش نصب و استفاده از کیف پول بلنک والت

ابتدا به سایت رسمی بلنک ولت به آدرس www.blockwallet.io مراجعه کنید. در صفحه مقابل دکمه‌ای آبی رنگ تحت عنوان Download Blockwallet را مشاهده خواهید کرد. پس از کلیک بر روی آن به نصب افزونه این کیف پول بر روی مرورگر Chrome منتقل خواهید شد.

نصب کیف پول بلنک

پس از دانلود و نصب، افزونه به مرورگر شما اضافه خواهد شد. در صفحه باز شده از شما در خواست می‌کند که اگر کیف پولی از قبل دارید آن را وارد نمایید در غیر این صورت بر روی دکمه “Creat a Wallet” کلیک کنید.

ایجاد حساب کاربری بلنک ولت

در این مرحله از شما یک رمز عبور قوی می‌خواهد. پس از مطالعه قوانین و تأیید آن به صفحه بعدی می‌روید.

در این صفحه به شما یک عبارت ۱۲ کلمه‌ای داده خواهد شد تا زمانی که برای کیف پولتان اتفاقی افتاد بتوانید با استفاده از این کلمات تمام دارایی‌های خود را باز گردانید.

عبارت ۱۲ کلمه در بلنک والت

با مشاهده عبارت ۱۲ کلمه‌ای کیف پول بلنک والت و کلیک بر روی دکمه Next به صفحه بعدی منتقل می‌شوید.

در این صفحه برای راستی آزمایی از اینکه آیا آن عبارت را واقعا یادداشت کردید یا خیر از شما می‌خواهد تا به ترتیب آن کلمات را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که این عبارت بسیار محرمانه و مهم هستند. در صورت فراموشی و یا افشای آن تمام دارایی های تان از بین خواهند رفت.

انتخاب عبارت بازیابی

اکنون پس از تایید عبارت پشتیبان وارد کیف پول خواهید شد.

نمایی از کیف پول بلنک

این صفحه نیاز چندانی به توضیحات ندارد. زیرا به لطف رابط کاربری خوب این کیف پول اکثر قسمت ها قابل فهم هستند. برای مثال دکمه Send صفحه‌ای را باز می‌کند که کیف پول گیرنده را از شما درخواست می‌کند و یا می‌توانید با اسکن QR آدرس مقصد را به سرعت ثبت کنید.

دکمه Receive نیز صفحه‌ای را برای شما باز می‌کند و آدرس شما و یک کد برای اسکن QR به شما می‌دهد.

در قسمت پایین کیف پول می‌توانید عمل واریز یا برداشت وجه را از کیف پول بلنک انجام دهید. به این صورت که با کلیک بر روی Deposit مبلغی که می‌خواهید واریز کنید را وارد می‌کنید و با کلیک بر روی Withdraw می‌توانید وجوه خود را به کیف پول دیگری منتقل کنید.

آشنایی با توکن بلنک

بلنک، توکن اصلی در پلتفرم بلنک والت است و در اکوسیستم بلنک نقش به سزایی دارد. موارد مهم درباره توکن بلنک شامل:

کارمزد برای دارندگان توکن بلنک

کاربران برای استفاده از کیف پول بلنک والت باید مقداری کارمزد مانند دیگر کیف پول‌ها پرداخت کنند. ولی بلنک والت برای دارندگان توکن بلنک تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرد. این خدمات عبارت‌اند از:

  • اگر ۱۰۰۰ توکن بلنک داشته باشید، ۱۰ درصد کارمزد شما کاهش می‌یابد.
  • اگر ۵۰۰۰ توکن بلنک داشته باشید، ۱۵ درصد کارمزد شما کاهش می‌یابد.
  • اگر ۱۰,۰۰۰ توکن بلنک داشته باشید، ۲۵ درصد کارمزد شما کاهش می‌یابد.
توکن بلنک

توکن سوزی

بلنک والت از ۵۰ درصد کارمزدهای به دست آمده از قراردادهای هوشمند برای خرید دوباره توکن بلنک استفاده می‌کند. بعد از خریداری مجدد این توکن‌ها از بازار، آنها را سوزانده و این‌گونه باعث کاهش میزان توکن در گردش می‌شود.

مزایایی خاص برای ارائه دهندگان نقدینگی

بلنک والت در صدد ارائه خدمات به کاربرانی که نقدینگی به آن ارائه می‌دهند، است. این پلتفرم ۵۰ درصد از کارمزد را به کاربرانی که در Uniswap به استکینگ ارزهای ETH/Blank کمک می‌کنند، می‌پردازد. هدف بلنک والت از این عملکرد، توزیع متناسب نیمی از کارمزدها به ارائه دهندگان نقدینگی است.

ریفرال (Referral) و پاداش

این پاداش برای کاربرانی است که کاربران جدیدی را به کیف پول بلنک والت ارجاع می‌دهند. به طور مثال، افراد معروفی مانند اینفلوئنسرها، دارندگان خبرگزاری و بلاگ با معرفی بلنک والت می‌توانند پاداش دریافت کنند. البته این پاداش تنها به صورت توکن بلنک به کاربران داده می‌شود.

امکانات انحصاری

یکی دیگر از مزایای داشتن توکن بلنک، تهیه نسخه پریمیوم این کیف پول است. اگر کاربری از مقدار مشخص، توکن بلنک بیشتری داشته باشد می‌تواند از امکانات انحصاری این کیف پول استفاده کند. به طور مثال، می‌تواند در طرح های مختلف این پلتفرم که تنها با داشتن دعوت‌نامه امکان‌پذیر است، شرکت کند.

آیا Blank Wallet در ایران قابل استفاده است؟

بله تاکنون هیچ تحریمی از سوی این کیف پول برای کاربران ایرانی گزارش نشده است. همچنین این کیف پول در ایران محبوبیت زیادی نیز دارد.

توکن بلنک چیست؟

بلنک یک توکن ارز دیجیتال، مبتنی بر اتریوم است. از آن جایی داشتن توکن بلنک برای استفاده از کیف پول آن مزایایی دارد؛ دارندگان توکن بلنک در هنگام استفاده از کیف پول آن، هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کنند.

کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس