استخراج

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

استخراج ابری یا کلود ماینینگ یکی از مباحث بازار ارزهای دیجیتال است. شیوه‌ای برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین که با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای انجام می‌شود. به عبارت دیگر، برای ماین به تهیه سخت افزار و یا نرم افزار خاصی نیاز ندارید، بلکه فقط با اجاره قدرت محاسباتی می‌توانید ارز دیجیتال بدست آورید. به همین راحتی!

برای شروع کافی است که حسابی در یکی از شرکت‌های کلود ماینینگ باز کنید و از راه دور در فرآیند ماین ارز دیجیتال شرکت کنید.

روند کسب درآمد ماینینگ به این صورت است که متناسب با قدرت محاسباتی که فرد در این فرآیند سرمایه‌گذاری می‌کند، سود بدست می‌آورد. در این مقاله به معرفی استخراج ابری، انواع مدل‌های آن و به طور خاص Mining بیت کوین می‌پردازیم. پس اگر به دنبال کسب در آمد در این بازار پرسود هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

استخراج ابری چیست؟ 

کلود ماینینگ از محاسبات ابری برای ماین ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کند. این فرایند از دو سرویس رایانش ابری و Mining استفاده می‌کند که در زیر شرح داده‌ایم.

 • رایانش ابری: سرویس محاسباتی است که می‌توانید با استفاده از آن قدرت محاسباتی، ظرفیت سرور، خدمات مربوط به دیتابیس، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل را از طریق سیستم ابری اجاره کنید. شرکت‌هایی که خدمات ابری را ارائه می‌دهند بر اساس میزان مصرف شما از این خدمات، هزینه دریافت می‌کنند. 
 • ماینینگ: فرآیندی است که بیت کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر برای عرضه کوین جدید و تأیید تراکنش‌های جدید شبکه استفاده می‌کنند. در واقع در این فرایند شبکه‌های گسترده و غیرمتمرکزی از رایانه‌ها در سراسر جهان وظیفه حفظ امنیت بلاک چین و تایید تراکنش‌ها را برعهده دارند. ماینینگ از مهم‌ترین اصول وایت‌پیپیر برخی رمز ارزها محسوب می‌شود. 

استخراج ابری با ترکیب رایانش ابری و ماینینگ امکان ماین رمز ارز برای هر فردی در هر جایی از کره زمین را فراهم کرده است. به عبارت دیگر، کلود ماینینگ با برون سپاری کار محاسباتی، فرایند استخراج را انجام می‌دهد. یعنی به جای خرید رایانه‌های گران قیمت و تجهیزات پیچیده برای ماینینگ کوین‌هایی مثل بیت کوین، از قدرت محاسباتی یک ماینر تخصصی در هر نقطه از دنیا برای حل مسئله و ثبت بلاک استفاده می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این روند و همچنین درک مفهوم سختی شبکه پیشنهاد می‌کنیم مقاله سختی شبکه بیت کوین (Difficulty) را بخوانید.

مقایسه ماینینگ ابری و ماینینگ سخت افزاری

بررسی تفاوت ماینینگ سخت‌افزاری و ماینینگ ابری

Cloud Minin نیازمند اجاره بخشی از سخت افزار و نرم افزار یکی از شرکت‌های Mining دارد. این روش مناسب افرادی است که امکان سرمایه‌گذاری کمی دارند و مایل به ورود به حوزه استخراج هستند. کلود ماینینگ با ثبت نام در یک پلتفرم که خدمات آن را ارائه می‌دهد امکان پذیر است. پس از ثبت نام در یکی از این پلتفرم‌ها می توانید شروع به فعالیت کنید و تا زمانی که به حداقل سرمایه‌ای که ارائه‎دهنده خدمات برای اولین برداشت خود تعیین کرده است نرسیده باشد امکان برداشت ندارید. 

استخراج سخت افزاری سطح بالاتری است که باید تجهیزات سخت افزاری، نرم افزاری، تهویه مطبوع با خدمات برق پایدار داشت. علاوه بر این، سخت افزار باید برای فرآیند ماین مناسب باشد و سرعت و استحکام کافی برخوردار باشد. علاوه بر این، باید به متخصصین نگهداری تجهیزات نیز دسترسی داشته باشید تا بتوانید از عملکرد صحیح و مستمر آن مطمئن شوید. 

از نمونه دستگاه‌های ماینینگ سخت افزاری که در ایران محبوب است ریگ ماینینگ است که برای شروع فعالیت نیاز به اخذ مجوز از وزارت صنعت معدن و تجارت دارید. توجه داشته باشید که برای شروع فعالیت در این حوزه باید با قوانین استخراج ارز دیجیتال در ایران آشنا باشید. 

مدل‌های استخراج ابری

دو نوع استخراج ابری وجود دارد که در ادامه معرفی کرده‌ایم:

 • استخراج ابری میزبانی شده:

در این مدل که محبوب‌تر است ، ماینرها سکوهای ماینینگ را در مزارع Mining می‌خرند یا اجاره می‌کنند و هزینه راه‌اندازی و نگهداری آن‌ها را می‌پردازند. این کار هزینه‌های مرتبط با برق را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که ماینرها کنترل بیشتری بر ریگ‌ها دارند، می‌توانند قدرت هش بیشتری را به سمت استخرهای ماینینگ هدایت کنند. علاوه بر این، ماینرها کنترل کاملی بر پاداش‌های خود دارند.

 • قدرت هش اجاره‌ای:

در این مدل قدرت هش که همان قدرت محاسباتی است، از مزرعه ماینینگ اجاره داده می‌شود. ماینرها به میزانی که در مزرعه سهم دارند، سود دریافت می‌کنند. در این شیوه ماینرها نیازی به پرداخت هزینه راه‌اندازی یا تعمیر و نگهداری ندارند. بر اساس گزارش‌ها، قدرت هش اجاره‌ای یک شکل محبوب ماینینگ برای بازار آلت‌کوین‌ها (یعنی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) است. با قدرت هش اجاره‌ای باید شخص، حسابی در یکی از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات کلود ماینینگ ثبت کند و با انتخاب قدرت محاسباتی مورد نظر خود شروع به فعالیت کند.

مزایای استخراج ابری

مزایای استخراج ابری

تا اینجا با استخراج، کلود ماینینگ و تفاوت‌های آن با مدل‌های دیگر آشنا شدیم؛ استخراج ابری مزایای خاصی دارد که عبارتند از:

 • نیازی به نظارت بر تجهیزات و پیکربندی آن ندارید. علاوه بر این، این روش ماینینگ تاثیری بر میزان برق مصرفی شما ندارد. به علاوه، مجبور نیستید صدای کامپیوترهایی که در حال انجام محاسبات هستند را تحمل کنید.
 • درآمدهای Cloud Mining بسیار بالاست. می‌توانید میزان سرمایه خود را در یک سال چندین برابر کنید. 
 • قدرت مرکز داده بسیار بیشتر خواهد بود، بنابراین کاربر بیشتر از زمانی که مزرعه خود را به تنهایی بسازد، سود خواهد کرد.
 • می توانید با استفاده از یک سرویس، ارزهای دیجیتال مختلف را ماین کنید.
 • این خدمات اغلب دارای برنامه‌های ارجاع هستند و می‌توانید درصدی از سود فردی که معرفی کردید را دریافت کنید.

معایب استخراج ابری 

با وجود اینکه کلود ماینینگ مزیت‌هایی مثل نیاز به سرمایه کمتر برای خرید تجهیزات سخت افزاری دارد و هزینه نگهداری آن نیز خیلی کم است، اما معایبی نیز دارد. به عنوان مثال، با افزایش محبوبیت کریپتوکارنسی‌ها کلاهبرداری‌ها نیز در این حوزه به سرعت افزایش یافته است. البته باتوجه ‌به سودی که این بازار دارد می‌توان ریسک آن را قبول کرد. به عنوان مثال آلت کوین‌ها در برابر تقاضا آسیب پذیر هستند و با کاهش قدرت هش سود کمتری نیز خواهند داشت. 

استخرهای ماینینگ چگونه کار می‌کنند؟

همه شرکت‌کنندگان در یک استخر ماین، منابع محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند تا احتمال ایجاد بلوک در بلاک چین ارز دیجیتال را افزایش دهند. ایجاد بلوک جدید در بلاک چین نیازمند حل پازل‌های رمزنگاری پیچیده است. اگر شرکت‌کنندگان در استخر موفق به ثبت و ایجاد بلوک شوند، پاداشی دریافت می‌کنند. این پاداش معمولاً به شکل ارز دیجیتالی است که ماین کرده‌اند. به عبارت دیگر، مقدار دریافتی آن‌ها بستگی به قدرت پردازشی دارد که با آن در استخر شرکت کرده‌اند.

تعیین پاداش استخر ماینینگ 

هر استخر ماینینگ سطحی از سختی دارد. این درجه سختی بین یک تا سطح دشواری ماین ارز دیجیتال ارزیابی می‌شود. هر ماینر براساس تعداد سهمی که دارد از استخر پاداش دریافت می‌کند.

البته ممکن است  برخی از مجموعه‌ها از مدل پاداش دیگری استفاده کنند. به‌عنوان مثال ماکزیمم میزان پرداخت اشتراکی را  به عنوان یک سهم در نظر بگیرند.

سود دهی کلود ماینینگ

این شیوه از استخراج سود چشمگیری دارد، البته هزینه‌های اولیه مانند اجاره ماینرها و استخرهای ماینینگ سود شما را کاهش می‌دهند. اما به‌صورت این روش درآمدی سودآور است. با این وجود برخی از تحلیلگران بر این باورند که بهتر است به جای ماینینگ ارز دیجیتال، ترید کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله ترید یا ارز دیجیتال مراجعه کنید و به بررسی تفاوت‌های آنها بپردازید.

سود شما به قدرت ماینرهای استفاده شده توسط استخرها و وضعیت بازار بستگی دارد. منظور از وضعیت بازار این است که به عنوان مثال، اگر بخواهید بیت کوین خود را به جای فروش، با پول فیات مانند دلار آمریکا ذخیره کنید، در معرض نوسانات قیمت بیت کوین خواهید بود. 

در نهایت، تمامی کوین‌ها در بازار نوسان دارند. بنابراین اگر بتوان با گذشت زمان، قدرت هش اجاره‌ای را افزایش داد از این نوسانات به دور خواهید بود.

بهترین سایت‌‌های استخراج ابری

معرفی بهترین سایت‌ها برای استخراج ابری

امروزه ده‌ها پلتفرم Cloud Mining در سراسر اینترنت در دسترس است. اما پیدا کردن سایت مناسب کار آسانی نیست. برای اینکه در فرایند کسب درآمد از طریق ارز دیجیتال موفق باشید، نیاز است که در بستری امن و مطمئن فعالیت کنید. لیست زیر که پنج تا از بهترین وب سایت‌های کلود ماینینگ در سال ۲۰۲۲ هستند می‌تواند راهنمای شما باشد.

۱. شرکت Shamining

 شرکت Shamining مستقر در بریتانیا در حال حاضر بهترین شرکت‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال است. این شرکت از سال ۲۰۱۸ خدمات مطمئنی برای استخراج ابری بیت کوین به مشتریان خود در سراسر جهان ارائه می‌کند. در حال حاضر نیز بیش از ۱۷۰۰۰ کاربر دارد که بدون هیچ سخت‌افزار خاصی (و همچنین دانش فنی) کریپتو ماین می‌کنند.

ویژگی‌ها: 

 • حداقل مبلغ ورودی برای استخراج تنها ۲۵۰ دلار است.
 • پرداخت‌های فوری(هفت روز هفته و ۲ ساعته).
 • دسترسی به گزینه‌های مختلف ماینر برای هر کاربر.
 • امکانات مختلف برداشت وجه (از جمله کیف پول BTC و انتقال کارت اعتباری).

۲. شرکت Gminers

Gminers یک شرکت بریتانیایی است که به سرمایه گذاران بازار رمزارز امکان دسترسی ساده‌ای به فرآیند استخراج ابری بیت کوین می‌دهد. با خرید یک برنامه یک‌ساله می‌توانید سود خوبی در ارزهای دیجیتال کسب کنید. مراکز داده این شرکت در ایسلند، قزاقستان و گرجستان با مناطق آفتابی و بادخیز واقع شده‌اند.

ویژگی‌ها: 

 • حداقل مبلغ سپرده ۵۰۰ دلار است.
 • میانگین نرخ بازده کلود ماینینگ ابری ۱۵۰ درصد است.
 • پرداخت روزانه ارزهای دیجیتال.
 • ۹۹.۹۹ ٪ آپتایم.
 • ارائه طیف گسترده‌ای از قراردادهای Cloud Mining.

۳. شرکت Genesis Mining 

Genesis Mining یکی از بزرگترین شرکت‌های استخراج ابری است که سخت‌افزار پیشرفته خود را با الگوریتم‌های مختلف اجرا می‌کند. این پلتفرم که در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد، یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های حال حاضر است. علی‌رغم این واقعیت که اغلب قراردادهای کلود ماینینگ در Genesis Mining وجود ندارد، اما هنوز هم محبوبیت خود را در سال ۲۰۲۲ حفظ کرده است.

ویژگی‌ها: 

 • ارائه طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال و برنامه‌ها.
 • یکی از بهترین پلتفرم‌های کلود ماینینگ اتریوم.
 • هزینه نگهداری ندارد.

۴. شرکت IQMining

IQMining یک پلتفرم نوآورانه است که در اواخر سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و امروزه با موفقیت، استخراج ابری را از طریق چندین الگوریتم، با ابزارهای معاملاتی فارکس ترکیب می‌کند. در چهار سال گذشته، IQMining هزاران سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال را جذب خود کرده است. این سرمایه گذاران به ماینینگ بیت کوین و همچنین برخی آلت‌کوین‌ها (مانند لایت‌کوین، اتریوم، دش و غیره) می‌پردازند.

ویژگی‌ها: 

 • چندین نوع قرارداد Cloud Mining روزانه دارد.
 • بازده تخمینی در هر دوره قرارداد تا ۱۴۵٪ است.
 • پرداخت روزانه کلیه پلن‌ها به واحد پول قرارداد.
 • پشتیبانی آنلاین به صورت شبانه روزی با زمان پاسخگویی زیر ۲ دقیقه.

۵. شرکت NiceHash

NiceHash که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد، بدون شک یکی از پیشگامان استخراج ابری کریپتو است. این پلتفرم که قابل اعتماد، سودآور و به سرعت در حال رشد است، امکان ماینینگ ارز دیجیتال را بدون سرمایه‌گذاری بزرگ فراهم می‌کند. در حال حاضر، بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ فعالیت روزانه دارد که شامل ۶۵۰,۰۰۰+ کاربر استخراج‌کننده فعال از ۱۹۰ کشور جهان هستند. 

ویژگی‌ها: 

 • مارکت پلیس قدرت هش پیشرفته.
 • استخراج روزانه ابری از طریق بیش از ۳۰ الگوریتم.
 • حداقل قیمت سفارش ۵۱.۴۰ دلار برای هر الگوریتم کلود ماینینگ 
 • برنامه موبایل NiceHash برای iOS و  Android.
 • امکان تبدیل فیات به ارز دیجیتال و ارز دیجیتال به ارز دیجیتال.

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

بیت کوین به عنوان یکی از بهترین ارزها برای استخراج توسط کامپیوترهای پرقدرتی انجام می‌شود که مسائل پیچیده ریاضی محاسباتی را حل می‌کنند. در فرایند ماینینگ پس از اضافه شدن بلوک جدیدی از تراکنش‌ها به بلاک چین، باید ماینرها صحت این تراکنش‌ها را نیز تأیید کنند. به عبارت دیگر، استخراج‌کنندگان بیت کوین باید بررسی کنند که تراکنش تکراری نباشد. این بررسی با کمک ویژگی منحصر به فرد ارزهای دیجیتال به نام «خرج مضاعف» یا double spend انجام می‌شود.

استخراج بیت کوین به فرآیندی می‌گویند که بیت کوین جدید وارد چرخه می‌شود. همچنین روشی است که شبکه تراکنش‌های جدید را تأیید می‌کند و جزء حیاتی نگهداری و توسعه دفتر کل بلاک چین است. در فرایند استخراج، اولین رایانه‌ای که راه حل مسئله را پیدا می‌کند، بلوک بعدی بیت کوین را ثبت می‌کند و پاداش را دریافت می‌کند و همین فرایند دوباره تکرار می‌شود.

پاداشی استخراج‌کنندگان دریافت می‌کنند انگیزه‌ای است که افراد را تشویق می‌کند تا به هدف اصلی Cloud Mining کمک کنند؛ یعنی  قانونی کردن و نظارت بر تراکنش‌های بیت کوین و اطمینان از اعتبار آن‌ها. 

استخراج ابری، مسیری آسان برای مشارکت و دریافت پاداش

در این مطلب درباره Cloud Mining، روش کار آن، مزایا و معایبش صحبت کردیم. همچنان دانستیم چرا ماینینگ رکن مهمی در دنیای ارزهای دیجیتال است و اهمیت آن در شبکه بیت کوین چیست.

با پیشرفت تکنولوژی باید هر روز منتظر دستاوردهای جدیدتری باشیم که ارتباط ما را با جهان کریپتوکارنسی آسان‌تر می‌کند. شما تجربه استفاده از سرویس‌های کلود ماینینگ را دارید؟ به‌نظر شما بهترین مسیر برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

آیا می توان با استخراج ابری درآمد کسب کرد؟

بله. همانند استخراج سخت افزاری می‌توان با خرید قدرت محاسباتی از شرکت‌های ارائه دهنده فضای محاسباتی ابری، شروع به ماینینگ ارزهای دیجیتال کرد. با اشتراک‌گذاری قدرت محاسباتی در استخر استخراج می‌توان در سود آن شریک شد.

آیا استخراج ابری رایگان است؟

فری کلود ماینینگ به مردم این امکان را می دهد که بدون نیاز به سرمایه گذاری اولیه، وارد دنیای استخراج ارزهای دیجیتال شوند.

آیا استخراج ابری در ایران قانونی است؟ 

بله استخراج ابری رمز ارز در ایران قانونی است با رعایت قوانین استخراج ارز دیجیتال در ایران می‌توان شروع به فعالیت در این حوزه کنید.

دستگاه ریگ ماینینگ برای استخراج ابری استفاده می‌شود؟ 

خیر. دستگاه ریگ برای ماینینگ سخت افزاری استفاده می‌شود. این دستگاه یکی از ماینرهای معروف است که با ثبت شماره سریال آن در وزارت صنعت معدن و تجارت می‌توانید به صورت قانونی فعالیت پرسود خود را آغاز کنید. 

(۱ امتیاز) - ۵/۵
منبع
coindeskinvestopedia

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا