NFT

INO چیست؟ همه چیز درباره عرضه اولیه NFT

یکی از جذابیت‌های دنیای ارز‌های دیجیتال، NFT ‌ها یا همان توکن‌های غیرقابل‌تعویض هستند. این توکن‌ها در حقیقت دارایی رمزنگاری شده هستند که اشیا دنیای واقعی همچون آثار هنری، موسیقی‌های برگزیده و کاراکترهای کارتون‌ها یا بازی‌ها را در دنیای بلاک‌چین، نمایندگی می‌کنند. یکی از اقداماتی که به‌منظور تأمین مالی این توکن‌ها صورت می‌گیرد، فرایند عرضه اولیه NFT است. در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم که NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ همچنین به طور کامل به مفهوم عرضه اولیه NFT یا INO خواهیم پرداخت. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

بررسی مفهوم و کارکرد NFT

در دنیای بلاک‌چین، برای تبدیل برخی آثار هنری، موسیقی‌های برتر و کاراکترهای جذاب بازی‌ها، به یک دارایی ارزشمند بلاک‌چینی، آنها را به‌عنوان یک توکن مبتنی بر بلاک‌چین ثبت می‌کنند. این توکن‌ها که مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم هستند، به‌هیچ‌عنوان قابل تعویض نیستند. به همین دلیل منحصربه‌فرد خوانده شده و غیر قابل‌تعویض‌اند.

بنابراین، نقش NFT، ارائه ارزش معادل اتریوم یا بیت‌کوین به آثار هنری و تصاویر است. NFT ‌ها مثل یک ارز دیجیتال هستند و می‌توان آنها را معامله کرد. از طرفی بسیار جذاب‌ و وسوسه‌کنند‌ه‌اند و به همین دلیل محبوبیت زیادی بین کاربران ارز دیجیتال پیدا کرده‌اند. جالب است بدانید که NFT ‌ها از سال ۲۰۱۴ در بازار ارز دیجیتال وجود دارند؛ اما اخیراً محبوبیت بسیار پیدا کرده‌اند. ویژگی اصلی NFT ‌ها، منحصربه‌فرد بودن است که ارزش آنها را دوچندان می‌کند. این خاصیت NFT، به منحصربه‌فرد بودن آثار هنری بر می‌گردد. از آنجا که NFT ‌ها غیر قابل‌تعویض‌اند؛ نمی‌توان آنها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرد؛ این در حالی است که برای مثلاً بیت کوین می‌توان مقداری از آن را خرید و فروش کرد. به‌طورکلی خرید و فروش NFT، برای هرکدام از توکن‌های غیرقابل‌تعویض به‌صورت کامل و یکجا انجام می‌شود.

گران‌ترین NFT ‌ها کدام‌اند؟

INO چیست

در این بخش قصد داریم به گران‌ترین NFT ‌های موجود در بازار اشاره کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از این NFT ‌ها به قیمت چندین میلیون دلار معامله می‌شوند. برای مثال Save Thousands Of Lives، یک NFT تصویری به ارزش ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است.

This Changed EveryThing نیز یک NFT ارزشمند به قیمت ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است. این NFT یک کد منبع بسیار گران‌قیمت است. NFT گران بعدی، Beeple, Crossroad است که قیمت ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار را داراست.

منظور از عرضه اولیه NFT یا همان INO چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده به این سؤال پاسخ دهیم که INO چیست؟ باید اشاره کنیم که عرضه اولیه NFT یا همان Initial NFT Offering در واقع یکی از روش‌های تأمین مالی برای توکن‌های غیرقابل‌تعویض است. در فرایند عرضه اولیه NFT، توکن‌های غیرقابل‌تعویض در همان ابتدای پروژه به مدت محدود در معرض فروش قرار می‌گیرند. با استفاده از این فرایند می‌توان به روش‌های بسیار پایداری برای ایجاد تحول و پیشرفت در اکوسیستم NFT دست‌یافت.

INO با چه هدفی انجام می‌شود؟

INO یا عرضه اولیه NFT، یکی از راه‌حل‌های خلاقانه برای رفع مشکلات کاربران در بازار توکن‌های غیرقابل‌تعویض است. با این کار، نقدینگی NFT آسان شده است و فهرست‌بندی به‌صورت بهتری انجام می‌گیرد. افرادی که از طریق INO یک NFT را خریداری کرده‌اند امکان آن را دارند تا یکی از گره‌های شبکه همتا به همتا را به اجرا درآورند. با این کار، آنها در توسعه سیستم سهیم خواهند شد. به‌طورکلی، عرضه اولیه NFT، به تثبیت کل سیستم و رسیدن به یک نتیجه ایده‌آل غیرمتمرکز کمک می‌کند. به لطف عرضه اولیه NFT، اپراتورهایی که گره‌ها را پردازش می‌کنند می‌توانند هزینه‌های اجرای گره در فرایند همتا به همتا (P2P) را جبران کنند.

مزایا و معایب INO

هرچه زمان می‌گذرد، به تعداد هنرمندان و سلبریتی‌هایی که علاقه دارند آثار خود را به توکن غیرقابل‌تعویض تبدیل کنند، اضافه می‌شود. بسیاری از کاربران ارز‌های دیجیتال تمایل دارند از طریق جمع‌آوری آثار دیجیتالی هنری، کسب درآمد کنند؛ عرضه اولیه NFT این امکان را به آنها می‌دهد. در این بخش قصد داریم به بررسی مزایا و معایب عرضه اولیه NFT بپردازیم.

مزایای عرضه اولیه NFT

عرضه اولیه NFT مزایای بسیاری برای کاربران دارد؛ از جمله اینکه فرایند سودآوری پروژه‌های کوچک را تسهیل کرده و جامعه مخاطب گسترده‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد. درعین‌حال، سرمایه قابل‌توجهی را برای کسانی که علاقه دارند پروژه خود را توسعه دهند، فراهم می‌کند.

علاوه بر این، بسیاری از کاربران به ایجاد یک کلکسیون NFT علاقه دارند. عرضه اولیه NFT به این افراد کمک می‌کند تا به مجموعه‌ای از منحصربه‌فردترین NFTها دست پیدا کنند. افرادی که دارای NFT ‌های محدود هستند، امتیازاتی را از صاحبان NFT دریافت کرده و ارزش دارایی آنها بیشتر خواهد بود.

به‌طورکلی عرضه اولیه NFT برای کسانی که علاقه دارند یک پروژه NFT را شروع کنند؛ اما سرمایه کافی ندارند، بسیار مناسب است. خالقان NFT از عرضه اولیه آن لذت می‌برند؛ زیرا با کمک آن می‌توانند هزینه کارمزد تراکنش‌های دریافتی را به حداقل برسانند.

معایب عرضه اولیه NFT

بسیاری از کاربرانی که به ایجاد و یا خرید و فروش NFT می‌پردازند، این توکن‌ها را به چشم یک دارایی ارزشمند نگاه می‌کنند. جذابیت روز افزون NFT ‌ها باعث شده است تا تعداد بیشتری از آثار هنری در لیست توکن‌های غیر مثلی ثبت شوند. بااین‌وجود، تمام آثار هنری به یک اندازه ارزش ندارند و این هجوم گسترده برای ایجاد و خرید NFT ‌ها به باور برخی تحلیلگران به یک «حباب» شباهت دارد. آنها پیش‌بینی می‌کنند که روزی این حباب شکسته شود.

یکی دیگر از معایب عرضه اولیه NFT، هزینه‌های هنگفت و مصرف انرژی بسیار زیاد سیستم‌ها و فرایندهای ایجاد توکن است. شاید تعجب کنید اگر بدانید مقدار هزینه صرف شده برای اجرای سیستم‌های رمزنگاری معادل مصرف سوخت صدهزار بار پرواز هواپیما دور کره زمین است. رقم حیرت‌آوری است! به همین دلیل می‌توان گفت فرایند عرضه اولیه NFT و به‌طورکلی ایجاد این توکن‌های غیرقابل‌تعویض بسیار پرهزینه است و برای محیط‌زیست ضررهای جبران‌ناپذیری دارد.

بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که عرضه اولیه NFT داشته‌اند

پروژه‌های اولیه NFt

چیلیز (Chiliz)

توکن چیلیز را می‌توان یکی از معروف‌ترین توکن‌های غیرقابل‌تعویض دانست که مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است. عرضه اولیه این توکن با موفقیت انجام شد. چیلیز بیش از ۵۰ میلیون دلار به‌منظور توسعه شبکه خود سرمایه‌گذاری کرده است. چیلیز در زمینه ساخت NFT ‌های ورزشی فعالیت می‌کند. پلتفرم چیلیز به باشگاه‌های ورزشی کمک می‌کند تا هواداران خود را با کمک NFT ‌ها ساماندهی کنند.

دیسنترالند (Decentraland)

این توکن نیز مشابه چیلیز مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است. دو توکن به‌کاررفته در این پروژه، MANA و LAND هستند. با استفاده از توکن MANA می‌توان در بازی اقدام به خرید کرد و همچنین با استفاده از LAND می‌توان به خرید زمین اقدام کرد. عرضه اولیه NFT ‌های دیسنترالند یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های اولیه ارز‌های دیجیتال بوده است. در عرضه اولیه نسخه اولیه دیسنترالند، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۶ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد.

تتا (Theta)

تتا شناخته‌شده‌ترین توکن غیرقابل‌تعویض یا NFT است. این پروژه با تمرکز ویژه روی فیلم‌ها و تصاویر، بستر مطلوبی را برای خرید و فروش و به‌اشتراک‌گذاری فیلم‌ها فراهم کرده است. عرضه اولیه کوین TFUEL به‌عنوان سوخت تتا، در نهایت بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. 

نحوه اطلاع‌رسانی عرضه اولیه NFT

معمولاً اطلاع‌رسانی عرضه اولیه NFT ‌ها در شبکه اجتماعی توییتر روی می‌دهد. این پلتفرم توسط بسیاری از هنرمندان و افراد مشهور مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام خبرها و رویدادها در قالب توییت در این شبکه اطلاع‌رسانی می‌شوند. اگر قصد دارید در عرضه اولیه کوین دلخواه خود شرکت کنید باید وارد توییتر شوید.

خرید و فروش NFT چگونه است؟

توکن‌های غیرقابل‌تعویض روی بلاک‌چین اتریوم نگهداری می‌شوند. البته فراموش نکنید که بلاک‌چین‌های دیگر نیز از NFT ‌ها پشتیبانی می‌کنند. برای خرید و فروش NFT باید از بسترهای مناسب استفاده کرده و کیف پول‌های پشتیبانی‌کننده داشته باشید.

بازار‌های خرید و فروش NFT

بازارهای NFT در واقع بستری برای به عرضه گذاشتن، معامله و یا ساخت NFT هستند. شما در این بازارها می‌توانید توکن‌های غیرقابل‌تعویض دلخواه خود را خریداری کنید. از جمله بازارهای معروف فروش NFT عبارت‌اند از:

 • Opensea
 • Ratible
 • SuperRare
 • Fundation
 • Atomicmarket

اگر هم قصد دارید که برای خودتان یک بازار اختصاصی ایجاد کنید، باید مراحل زیر را به‌صورت گام‌به‌گام انجام دهید:

 1. مخاطب را به‌خوبی شناسایی کنید
 2. یک رابط کاربری راحت برای NFTs Marketplace برقرار کنید
 3. دامنه‌های عملیاتی را مشخص کنید
 4. توکن‌ها را انتخاب کنید
 5. قراردادهای هوشمند را توسعه دهید
 6. بازار ایجاد شده را آزمایش کنید

شرایط خرید و فروش NFT

برای خرید و فروش NFT باید به یکی از پلتفرم‌های معاملاتی توکن‌های غیرقابل‌تعویض وارد شوید. در بخش قبلی، به برخی از مهم‌ترین بازارهای NFT اشاره کردیم. برای معامله NFT به یکی از پرطرفدارترین بازارها وارد شده و از فهرست توکن‌های پشتیبانی‌کننده، یک توکن غیرقابل‌تعویض را انتخاب کنید. قیمتی که برای هر NFT در بازار مشخص شده است بر مبنای اتریوم تعریف می‌شود؛ بنابراین برای خرید هر NFT باید مقداری اتریوم بپردازید. لازم به ذکر است که شما نمی‌توانید با ارزهای فیات، توکن‌های غیرقابل‌تعویض بخرید.

پس از آنکه توکن خود را انتخاب کردید، کیف پول خود را به پلتفرم بازار متصل کنید. همانطور که می‌دانید امروزه والت‌های متنوعی در بازار ارز دیجیتال وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری دارایی‌های رمزنگاری خود استفاده کنید. از جمله این ولت‌ها می‌توان به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) اشاره کرد. همچنین می‌توان برای برخی نمونه‌های کیف پول نرم‌افزاری به MetaMask و TrustWallet اشاره کرد.

راه‌های خلق NFT

نحوه ساختن NFT

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، بازارهای NFT همچون Fundation، امکان ساخت NFT را به کاربران خود می‌دهند. شما می‌توانید با ورود به یکی از این بازار‌ها، عکس‌ها و فایل‌های با فرمت  jpeg، Mp3، PNG، TXT یا Gif را تبدیل به توکن غیرقابل‌تعویض کنید. خبر خوب اینکه اگر شما اثر هنری خاصی خلق کرده‌اید یا برای مثال یک شعر گفته‌اید یا دستور پخت ویژه‌ای برای غذا اختراع کرده‌اید، می‌توانید NFT دلخواه خود را ایجاد کنید.

بعد از اینکه NFT را ایجاد کردید، باید یک قیمت برای آن تعیین کنید. پس از آنکه قیمت NFT را مشخص کردید باید کارمزد تراکنش‌ها و ایجاد توکن را بپردازید. با این کار، اثر هنری شما در لیست آثار در حال مزایده قرار می‌گیرد و به دنبال آن پیشنهادهای زیادی دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید پلتفرم‌های بازار را هرچند وقت یکبار چک کنید تا ببیند آیا پیشنهاد بهتری آمده است یا خیر؟!

مهم‌ترین نکات قبل از شرکت در عرضه اولیه NFT

 • یکی از نکات مهم برای شرکت در عرضه اولیه NFT، انجام تحقیقات لازم است. فراموش نکنید که بازار NFT به شدت مستعد کلاهبرداری است. برخی افراد در این بازار با عنوان عرضه اولیه، دارایی‌های افراد را سرقت می‌کنند. به همین دلیل همواره به دنبال اعتبار NFT ‌ها یا عرضه‌های اولیه باشید.
 • به دنبال بهترین و امن‌ترین کیف پول باشید. زمانی که شما توکن غیرقابل‌تعویض خودتان را ساختید یا خریدید، باید آن را در یک کیف پول کاملاً امن نگهداری کنید. همان‌طور که می‌دانید این توکن‌ها بسیار ارزشمند هستند و فرایند ساخت آنها نیز بسیار پرهزینه است.
 • مهم‌ترین نکته در زمینه عرضه اولیه NFT، داشتن حداقل سرمایه لازم است. توجه کنید سرمایه‌ای برای NFT ‌ها اختصاص دهید که نیاز خاصی به آن نداشته باشید. در واقع نباید با ازدست‌رفتن آن سرمایه و ضرر کردن، همه سرمایه‌های شما به باد برود.
 • داشتن اتریوم کافی برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها نیز یکی دیگر از نکات مهم است.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۱.۵ / ۵. مجموع آرا: ۲

کارشناس روانشناسی با گرایش صنعتی و سازمانی، مدیر تیم تولید محتوای نقطه ویرگول
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا