دسترسی سریع

بیتکوین چیست؛ نگاهی کوتاه بر اولین ارز رمزنگاری شده در دنیا

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...
1311
۰۴ دی ۱۳۹۸

در این مقاله، درباره اینکه بیتکوین چیست و اصل و اساس آن چگونه است، صحبت می‌کنیم.

بیت کوین چیست؟

بیتکوین (bitcoin) به عنوان یک سیستم نظیر به نظیر (peer to peer) برای پرداخت های آنلاین ایجاد شده است که نیازی به یک سیستم پاسخگو مرکزی قابل اطمینان ندارد و تراکنش ها بین افراد بدون واسطه انجام می‌شود.

بیت کوین اولین پول دیجیتال غیرمتمرکز است که تحت نظارت هیچ بانک مرکزی نیست.

از زمان آغاز آن در سال ۲۰۰۸ تا کنون بیتکوین توانسته است جایگاه خود را به عنوان یک تکنولوژی، یک ارز و یک ماشین سرمایه گذاری پیدا کند.

ویژگی اصلی بیت کوین چیست؟

چالش اصلی که در رابطه با کارکرد یک سیستم پرداخت دیجیتال وجود دارد این است که مطمئن باشیم هیچ فردی بیشتر از یک بار، یک مقدار پول را برای پرداخت و یا سرمایه گذاری مصرف نمی‌کند.این را می دانیم که این امر برای پول های رایج مانند ریال، توسط بانک مرکزی کنترل می‌شود.اما نوآوری اصلی که بیت کوین را خاص می کند این است که در شبکه بیتکوین برای تایید معاملات، همه افراد حاضر در شبکه باید آن معامله را تایید کنند.

در این سیستم ویژگی های زیر تضمین می‌شود:

 • غیرقابل برگشت بودن پرداخت ها
 • وجود نداشتن تورم در ازهای دیجیتال (به دلیل ثابت بودن تعداد آنها و کنترل نشدن توسط دولت‌ ها)
 • کمیسیون بسیار کم

کار تایید معاملات توسط عده ای از کاربران انجام می‌شود که از کامپیوتر های خود برای تایید معاملات استفاده می‌کنند.  به این افراد ماینر (Miner) گفته می‌شود.ماینر ها به نسبت مقدار قدرت پردازشی خود از شبکه مقداری پاداش به صورت بیتکوین دریافت می‌کنند.

اما نوآوری اصلی که بیتکوین را خاص می کند این است که در شبکه بیتکوین برای تایید معاملات، همه افراد حاضر در شبکه باید آن معامله را تایید کنند.

سازنده بیتکوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)؛ این نامی است که به عنوان مخترع بیتکوین در اینترنت منتشر شده‌ است.اما هویت واقعی او هنوز مجهول است. بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و این ارز دیجیتال محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است. ناکاموتو پروژه بیتکوین را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد و در سال ۲۰۱۱ هم ایمیلی از سوی ساتوشی ارسال شد که گفته شده بود او دیگر از بیتکوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده‌ است.تا کنون افراد زیادی خود را سازنده این ارز دیجیتال معرفی کرده اند اما  هویت هیچ یک ثابت نشده است و هنوز هم سازنده اصلی آن معلوم نیست.

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، هیچ فرد و مرجع مرکزی ای قدرت تغییر بر بیتکوین را در اختیار ندارد. برنامه نویس های متعددی وقت خود را برای ایجاد نرم افزار های باز بیتکوین صرف می‌کنند ولی آنها فقط می‌توانند نرم افزار آن را بهبود بخشند و نمی‌توانند تغییری را بر پروتکل بیتکوین ایجاد نمایند.از آنجا که شبکه بیتکوین توسط مرجع مرکزی نظارت و سیاست گذاری نمی‌شود، یک نفر و یا یک شرکت خاص نمی‌تواند قوانین یا تغییرات مطابق با خواست خودش را به شبکه تحمیل نماید.برای اینکه تغییری بر شبکه‌ی بیتکوین اعمال شود باید بیش از ۵۰ درصد استفاده کنندگان شبکه بیتکوین با نصب برنامه مرتبط تغییرات جدید را بپذیرند تا تغییرات بر کل شبکه اعمال شود.  

هیچ فرد یا مرجع مرکزی ای قدرت تغییر بر بیتکوین را در اختیار ندارد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

اگر فعلا بخواهیم جزییات فنی را در نظر نگیریم، می‌توانیم بگوییم که بیتکوین بر بستر بلاکچین کار می‌کند. بلاکچین به معنای جایی است که همه‌ی تراکنش های تایید شده در مکانی به نام بلاک ثبت می‌شوند. هنگامی که یک بلاک در سیستم وارد می‌شود، همه‌ی افراد از ایجاد آن بلاک مطلع می‌شوند. در نتیجه، امکان وقوع دزدی و کلاه برداری در شبکه از بین می‌رود. برخلاف ارزهای سنتی مانند ریال و یا دلار که توسط بانک های مرکزی انتشار می‌یابند، بیت کوین هیچ گونه مرجع کنترل مرکزی ندارد و به وسیله‌ی یک شبکه کامپیوتری نظیر به نظیر که از دستگاه های کاربرانش (node) ساخته شده است، پشتیبانی می‌شود.

هنگامی که یک بلاک در شبکه ایجاد می‌شود، ماینرها، فرمول ریاضی پیچیده ای را به آن اعمال می‌کنند و دنباله ای از اعداد و حروف به صورت تصادفی ایجاد می‌شود که به آن هش می‌گویند. هر بار که هر کامپیوتر یک هش ایجاد کند، مقداری بیتکوین به عنوان پاداش دریافت می‌کند. ریاضیات موجود در سیستم بیتکوین طوریست که فرآیند ماینینگ آن در گذر زمان اتفاق میافتد و هم چنین تمامی اعدادی که می‌شود استخراج کرد، تقریبا به تعداد ۲۱ میلیون محدود می شود. بنابراین هیچ بانک مرکزی امکان ایجاد گروهی از بیتکوین ها را ندارد و در تبع آن نمی‌تواند از ارزش آن کم کند.

 

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 2 نظر

۲ پاسخ به “بیتکوین چیست؛ نگاهی کوتاه بر اولین ارز رمزنگاری شده در دنیا”

 1. علي
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام
  اولین خریدار بیت کوین چگونه ارزش گذاری شده ووجه آن بحساب کی وکدام بانک وبچه ارزی واریز گردیده است

  • لیلی امینی
   ۱۹ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای علی

   مسئله ارزش گذاری بیت کوین به پذیرش آن توسط مردم بستگی دارد. به این معنی که هر چقدر تقاضای مردم برای بیت کوین بیشتر باشد، ارزش و قیمت آن افزایش پیدا می کند.
   اولین معامله ای که با بیت کوین انجام شد، خرید پیتزا در سال ۲۰۱۰ بود؛ در این معامله، لازلو هانیک (Laszlo Hanyecz) که از اولین کاربران بیت کوین بود، بابت خرید دو پیتزا، ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت کرد!!!
   بیت کوین و تراکنش های آن با هیچ بانک یا موسسه مالی در ارتباط نیست. افراد برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین از کیف پول های دیجیتالی استفاده می کنند.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *