اصطلاحات

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چرا انجام می شود؟

اگر جزو افرادی هستید که در حوزه ارز دیجیتال فعال هستید حتما با اصطلاح توکن سوزی ارز دیجیتال (Coin burn) را بارها شنیده‌اید. توکن سوزی ارز دیجیتال یک عمل رایج در دنیای رمزارزها است که برای فعالان و سرمایه گذاران مزایای زیادی را به همراه دارد. عرضه‌کنندگان ارزهای دیجیتال توکن سوزی را با اهداف مختلفی انجام می‌دهند. در این مقاله درباره پدیده توکن سوزی ارزهای دیجیتال و علت‌های آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

توکن سوزی ارز دیجیتال

توکن سوزی یا سوزاندن ارز دیجیتال به فرآیند از بین بردن دائمی توکن‌های در گردش درون یک شبکه ارز دیجیتال گفته می‌شود. حذف کوین‌ها به معنی ارسال ارزهای دیجیتال به یک آدرس عمومی است که دسترسی به آن برای هیچ کسی امکان‌پذیر نیست. در واقع می‌توان گفت که توکن‌ها از گردش خارج شده و به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

توکن سوزی برای تمام رمز ارزهای دیجیتال از جمله کوین و توکن، قابل اجرا است.

هدف از توکن سوزی ارز دیجیتال

هدف از توکن سوزی

سازندگان کریپتو توکن‌ها را می سوزانند تا ارزش توکن‌هایی را که در گردش باقی می مانند افزایش دهند. در واقع این خیلی بی‌شباهت به‌آنچه در حوزه نفت اتفاق می‌افتد نیست. اگر قیمت هر بشکه نفت خام به دلیل اشباع در عرضه کاهش پیدا کند و تقاضا به نسبت بالا نباشد، کشورهای تولیدکننده نفت عرضه را کاهش می‌دهند تا قیمت‌ها دوباره بالا برود. همان پویایی عرضه و تقاضا در پشت فرآیند نقش دارد.

البته باید توجه داشت که ممکن است حتی قبل از راه‌اندازی یک شبکه، سوزاندن توکن اجرا شود. برخی از  توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند که در پایان عرضه اولیه سکه (ICO)، رمزارزهای باقی مانده و فروخته نشده را از بین ببرند.

انواع روش‌های سوزاندن توکن

روش های توکن سوزی

برای توکن سوزی دو روش رایج وجود دارد که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

1) الگوریتم‎‌های اثبات سوزاندن (PoB)

پروژه‌های ارزهای دیجیتال برای دستیابی به اجماع و توافق از الگوریتم اثبات سوزاندن استفاده می‌کنند. در اثبات سوزاندن ماینرها به نحوه دیگری عمل می‌کنند و باید در نابود کردن قسمتی از کوین یا توکن‌هایی که در اختیار آنها قرار دارد به اثبات برسانند.

با توجه به این‌که این روش سختی‌هایی را با خود به همراه دارد توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند از اثبات سوزاندن به‌عنوان الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده کنند. یکی از مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن نسبت به اثبات کار این است که به ماینرهای زیاد و سخت‌افزارهای فراوان برای تأیید و بررسی تراکنش‌ها نیازی نیست و الگوریتم اجماع، فقط به سوزاندن کوین نیازمند است.

در شبکه بلاکچین برای سوزاندن توکن از روش‌های مختلف PoB  استفاده می‌شود که در ادامه به اختصار توضیح می‌دهیم:

1-سوزاندن کوین‌ برای پاداش ماینر

قبل از اینکه هر کاربر بتواند به عنوان یک استخراج کننده در شبکه ایفای نقش کند باید بخشی از توکن‌ها را از بین ببرد و به اصطلاح بسوزاند.

2- سوزاندن بیت کوین برای ایجاد سکه‌های بومی جدید

بلاکچین‌هایی  وجود دارند که برای به دست آوردن مقدار متناظر سکه دیجیتال، باید تعدادی بیت کوین را از بین ببرند. در این روش ارزش بالاتری به  ارز دیجیتال جدید می‌دهد.

3- تعادل در ماینینگ و سوزاندن

در این روش سکه‌های بومی از بین می‌روند تا برای ماینرها پاداش ایجاد شود. این روش توکن سوزی، بیشتر در شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام  استفاده می‌شود که  از سیستم استیکینگ برای رسیدن به اجماع کمک می‌گیرند.

2) شرایط عمومی اقتصادی

زمانی از این روش برای توکن سوزی استفاده می‌شود که توسعه دهندگان میزان فروشی را تعیین می‌کنند؛ اما میزان توکن‌های در نظر گرفته شده به فروش نمی‌رسد. در این شرایط سوزاندن توکن‌های باقی مانده به آن‌ها کمک می‌کند تا ارزش دارایی اختصاصی سیستم یا پلتفرم خود را حفظ کنند.

بنابراین تیم توسعه‌دهنده توکن‌ها یا کوین‌ها را برای آینده ذخیره نمی‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. در پروژه‌هایی که چنین اتفاقی می‌افتد، سرمایه گذاران  به وارد کردن سرمایه بیشتر داخل پروژه تشویق می‌شوند.

توکن سوزی بایننس

توکن سوزی بایننس

فرآیند سوزاندن توکن بیش از هر بلاکچین دیگری در بلاکچین بایننس معروف است. زیرا توکن سوزی بایننس روی قیمت رمزارزها تاثیر بسزایی دارد. Binance coin burn توسط پلتفرم بایننس و هر سه ماه یک بار انجام می‌گیرد. این فرآیند در بایننس به ترتیب زیر رخ می‌دهد:

  • یک دارنده ارز دیجیتال، تابع سوزاندن را فراخوانی کرده و تمایلش را برای از برای از بین بردن مقدار مشخصی توکن، اعلام می‌کند.
  • سپس قرارداد هوشمند بررسی می‌کند که آیا کاربر سکه‌ها را در کیف پول خود دارد و تعداد سکه های اعلام شده معتبر است یا خیر.
  • در صورتی که کاربر فاقد موجودی کافی در کیف پول خود باشد، یا این که اعداد وارد شده مانند 0 و -5 غیرقابل قبول باشد، تابع سوزاندن توکن اجرا نخواهد شد.
  • در صورتی که موجودی کافی باشد، تعداد Tokenهای اعلام شده از موجودی کیف پول کم می‌شود. سپس، تعداد کل توکن‌های در گردش به‌روزرسانی خواهد شد. به این ترتیب، تعداد مشخصی از چرخه خارج شده‌اند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این فرآیند برگشت ناپذیر است و ارزهای دیجیتال که برای سوزاندن به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌شوند را نمی‌توان بازیابی کرد. به عبارت دیگر، قرارداد BNB دارای تابعی به نام «سوزاندن» است که که در هر زمان در دسترس تمام کاربران است.

این تابع در هر زمان، در دسترس همه کاربران قرار دارد و با فراخوانی تابع سوزاندن، توکن‌ها را برای همیشه از گردش خارج می‌کند. تمام توکن‌های سوزانده شده به عنوان یک تراکنش در بلاکچین ثبت می‌شوند. به این معنی که فرآیند کاملا شفاف است و تمام کاربران می‌توانند تایید کنند که توکن‌ها از چرخه خارج شده‌اند. در تصویر زیر می‌توانید کد مربوط به این فانکشن (تابع) را مشاهده کنید.

تابع سوزاندن

بلافاصله بعد از فرآیند توکن سوزی،بایننس به وسیله انتشار یک اعلامیه رسمی، تعداد BNB سوزانده شده را به اطلاع همه می‌رساند. (بر اساس حجم معاملات در آن سه ماهه). تراکنش‌های مربوط به توکن سوزی، عمومی (شفاف و قابل مشاهده و اعتبارسنجی برای همه) و غیر قابل بازگشت هستند و به طور دائم در بلاکچین ثبت می‌شوند.

صحبت نهایی

توکن سوزی ارز دیجیتال مزایای قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران دارد اما این شامل معامله‌گران نمی‌شود. زیرا ارزش رمزارزهایی که فرآیند توکن‌سوزی برای آن‌ها انجام می‌شود در طول زمان افزایش پیدا می‌کند اما معلوم نیست که قیمت در کوتاه مدت چه تغییری خواهد کرد. سوزاندن توکن در واقع باعث افزایش ارزش سبد سهام سرمایه گذارانی با اهداف بلند مدن خواهد شد.

اگر شما نیز به سرمایه‌گذاری بلند مدت در حوزه رمزارزها علاقه‌مند هستید، می‌‌توانید به  سرمایه گذاری روی رمزارزهایی که از مکانیزم توکن سوزی استفاده می‌کند به صورت جدی‌تری فکر کنید.

منبع: binance

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا